Myślę, że ta rozmowa jest świetna zarówno dla tych którzy o neolicie, rewolucji neolitycznej, nie wiedzą nic, jaki dla tych, którzy się w niej specjalizują. Mam nadzieję, że się Wam spodoba. Dajcie znać, co sądzicie, pozdrawiam !
Czy możliwe byłoby przygotowanie podobnego materiału na temat mimochodem wspomniany przez profesora, mianowicie o rewolucji neolitycznej, która nastąpiła Mezoameryce?
Robisz najlepsze wywiady na polskim yt. Najwytrawniejsi prelegenci do rozmów, trafnie prowadzona rozmowa, tak jak mówisz, zarówno dla laika jak i kogoś biegłego w temacie, znajdzie się wiele ciekawych smaczków i informacji które niewątpliwie często są pomijane w popularnonaukowych rozmowach i programach, a nadają często nowej jakości jeżeli chodzi o dalszą chęć poszukiwania wiedzy i grzebania w temacie niczym prawdziwy archeolog. Zawsze wchodzę tu, będąc pewnym o poziomie rozmowy i jej wartości i jakości. Miód dla uszu :) Pozdrawiam.
Miałem zajęcia z panem profesorem (jeszcze wówczas doktorem) jakoś w 1996 albo 97. Człowiek o ogromnej wiedzy i fachowiec z najwyższej półki. Pozdrawiam profesora!
Jaka wiedza? To gdybanie, banialuki, dziecko we mgle widzi wiecej... Pokazcie mi uczonego, ktory wie, bo wie i widzial, co sie dzialo tysiace lat temu... Takim wlasnie daja nagrody N. Kurwa, jakies gledzenie o dupie maryni... No, ale swiat siega apogeum zidiocenia, to takie ujecie tematow, jak najbardziej w modzie... Moze jestem debilem, ale tak to widze.
Jak dla mnie format super. Dodatkowo tematyka początków cywilizacji też jak najbardziej na plus. Wspomnienia czasów szkolnych i ogrywania 1 age of empires ożywają.
Dzień dobry panie Szymonie. Chciałem wyrazić głębokie podziękowania oraz ogromny szacunek za pracę jaką pan wykonuje. Proszę się nie zatrzymywać. Widać pasję w pana nagraniach, która aż wylewa się na odbiorców. Na sam koniec chciałem życzyć spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych. Pozdrawiam serdecznie
Obejrzane, jedna z najciekawszych rozmów na kanale ❤️ po stronie pana profesora wspaniała wiedza i doświadczenie ale ciebie Szymon też chwalę, pełny profesjonalizm i świetny dobór tematów
Jestem zachwycony tematem odcinka. Bardzo dobrze słucha się podcastu, zarówno prowadzącego jak i co najważniejsze Pana Profesora. Trzymam kciuki za dalszy rozwój kanału.
Ponad dwu godzinna rozmowa . Jak zawsze nas rozpieszczasz ❤ jeden z najlepszych kanałów historycznych na RUclips. I pisze to mimo tego że starożytność to nie jest mój ulubiony okres historyczny ale i tak mądrych miło posłuchać 😊
Bardzo bardzo dziękuję za tak wspaniałe omówienie bardzo rzadko poruszanego tematu - co się działo 10 tys. p.n.e do 3 tys. p.n.e.; neolitu bałkańskiego i neolitowych migracji. Fenomenalna rozmowa
Tak!!! Wszystko wiedza!!!... A spytaj tych "uczonych" czy wiedza gdzie sa groby ich pradziadkow??? To dopiero tylko 100, 150 lat temu... Ale pierdola o tysiacach lat temu, jakby ta zyli, byli i widzieli... Niezglebiona jest ludzka ignorancja, glupota i brak pokory.
Naprawdę świetna rozmowa, ale kilka rzeczy nie daje mi spokoju. Zbudowanie czegoś takiego jak Göbekli Tepe, które zresztą nie było jedynym tego typu obiektem wydaje mi się zadaniem ponad siły dla łowców zbieraczy. Praca z kamieniem jest ciężka, wymaga dużo energii a więc i pożywienia. Podobnie jest z rzeźbionymi motywami w kamieniu, to już jest konkretna umiejętność, zdecydowanie wymagająca znacznie większych umiejętności niż odbicie dłoni na skale. Uważam że musieli to robić już ukształtowani rzemieślnicy z odpowiednimi narzędziami. W mojej opinii, to przekracza mozliwości "zwyczajnych" łowców zbieraczy. Od pana profesora wiemy również, że były budowane ogrodzenia dla zwierząt, to też mi nie pasuje do klasyfikacji łowców. Uważam również, że budowa takich obiektów wymaga pewnego "dojrzania" społeczności, trudno bowiem wyobrazić sobie, że ktoś obudził się z rana, + - 11 tuysięcy lat temu i postanowił że wzniesie sobie kamienne budynki. Do tego jest potrzebna wiedza jak to zrobić, i zapasy żywności, czyli w tamtej społeczności musiał być podział na tych którzy budują i na tych, którzy zapewniają im żywność. Co do motywu węża, proszę zwrócić uwagę na wręcz atawistyczną niechęć do tych stworzeń, nie tylko wśród ludzi ale i wśród zwierząt, np kotów. Może w tamtych czasach powodowały one wiele zgonów i stąd jakaś próba ich "przebłagania" , lub jakiegoś mistycznego zabezpieczenia się przed ich śmiertelnym jadem ?
Rozmowa świetna, bardzo ciekawa i pouczająca. Z konstruktywnych uwag, to prosiłbym by "zajawki" które są na początku filmu były krótsze. Są one tak długie, że widz czuje się zagubiony i ma poczucie że włączył film od połowy.
Powiem więcej, po obejrzeniu całego podcastu z pewnością mogę stwierdzić, co zresztą widać jak na dłoni nawet z perspektywy laika, że zarówno pan profesor jak i prowadzący nie zaznajomili się choćby w podstawowym stopniu z Wielką Księga Specjałów Siostry Anastazji
świetna rozmowa, temat rewolucji neolitycznej jest absolutnie jednym z kluczowych w historii ludzkości. Gobelki Tepe wciąż jest fascynującą zagadką, ale uzyskałem nowe informacje. Brakowało mi pogłębienia kwestii wierzeń ludzi czasów neolitu, ale rozumiem, wierzenia/religie to trochę mój konik, a rozmowa była bardziej ogólna.
Rozmowa swietna, jak zawsze zresztą. W przyszlosci, jesli bedzie to mozliwe, moze udalo by się dowiedzieć wiecej o tym jak sie nosili, jak wygladaly ich naczynia, stroje, buty? Kiedy skóry zostaly zastapione przez kaniny? Jakie? Jak masowo? Cos wiecej o ewolucjo schronień. Oczywiście mam swiadomosc, że na niektóre pytania nie znamy odpowiedzi. Chodzi mi o narysowanie obrazu tych ludzi. O ile ze starożytności jakieś obrazy w glowach mamy, to mam wrazenie, ze z tego okresu sa one mniej pewne. Dziękuję za świetną rozmowe raz jeszcze i pozdowienia dla goscia! Michał
Lubię ten kanał, choć nie jestem jakimś wielkim fanem. W wolnej chwili posłucham sobie któreś rozmowy, albo puszczę sobie coś w tle codzinnych zajęć. Szacun dla osoby która to prowadzi. Organizacyjnie jest dobrze. Dobra jakość dźwięku, interesujące tematy, dobrze dobrani goście. Pan prowadzący musi tylko popracować nas warsztatem dziennikarskim. Prowadzi Pan wywiady z ludźmi którzy już setki wykładów na dany temat przeprowadzili. Nie trzeba im pomagać snuć opowieść, oni już wiedzą jak to się robi. Musi Pan jedynie utrzymać rytm i chronologię rozmowy. Czasami Próbuje Pan prowadzić rozmowę za rozmówcę, wyręczać go w tym. Niepotrzebnie. Wystarczy tylko kierować rozmową, nieraz dopytywać lub uszczegóławiać, ale nie w taki brutalny sposób jak czasem Pan to robi.Rozmowa ma swój rytm, dobrej rozmowy przyjemnie się słucha, ale są momenty gdy głos prowadzącego jest jak zadra na gładkiej powierzchni. Tutaj jest miejsce do poprawy. Zachęcam też ro eksperymentów z innymi ustawieniami dźwięku dla Pana mikrofonu. Spróbować nadać niższy i głębszy głos prowadzącemu. Merytorycznie jest super, formę tylko doszlifować i będzie jeszcze lepiej.
Bardzo wartościowa rozmowa. Niesamowicie ważny okres w dziejach człowieka. Nurtuje mnie pytanie neolit w Afryce. Trudno uwierzyć, że nie rozwijał się na tamtym terenie. Czyli; czy go jeszcze nie odkryliśmy czy się nie wykształcił, a może nie wykształcił na odpowiednio dużą skalę?
symbolika tych zwierząt wyrytych w kaminiu w pobliżu Göbekli Tepe , trren górzysty , wizerunku najcześciej ukazane wąż i lis, czyli najczesciej spotykane na tym terenie, wąż wygrzewający się na skałąch i lis , najprostrze rozwiązanie
Przesłuchane dwa razy a i tak zapewne będzie odsłuchane jeszcze nie raz. Dobra robota to mało powiedziane 👍 A tak z ciekawości czy będzie jeszcze druga część historii o Elamie?
Wykład, rozmowa dla laika i historyka. Super. Kolejny Profesor opowiadający w sposób ciekawy i przystępny. Troche za mało ilustracji. Chociaż wykład bardzo obrazowy.
No dobra, wszytko fajnie ale w końcu kiedy i gdzie wylądowali ci kosmici? No i dlaczego sobie polecieli? Żart oczywiście. Bardzo fajny kanał. Super ciekawa tematyka. Coraz bardziej się przekonuję, że warto tutaj zaglądać. Jeszcze trochę i zaloguję się na patronaita. Obiecuję. Na razie, jeśli można, prośba o więcej porównań jednoczesnych wydarzeń w różnych częściach świata. Na przykład jak neolit wyglądał na bliskim nam wschodzie i w dalekich Amerykach. Co działo się w dalekiej Azji w czasach rozkwitu kultur Mezopotamii i Egiptu. O ile dobrze kojarzę bardzo ciepło zostało przyjęte porównanie Sumeru z Egiptem.
Witam. Interesujący materiał w pigułce :) Może zaprosi Pan Pana profesora do wypowiedzenia sie na temat osadnictwa w Amazonii (dziś)? dokładnie chodzi mi o ostatnie doniesienia sugerujące zamieszkiwanie złożonych kultur sugerujących rozwinięte cywilizację które cofnęły sie do kultur "prymitywnych plemion".
Mówicie o zbieraczach i myśliwych a potem o kulturze osiadłej a gdzie etap pasterzy ? Czyż nie najłatwiej przejąć stado dbać o nie i mieć z niego korzyści ? Nie jest się zbieraczem i myśliwym i nie rowadzi się Osiadłego trybu życia
Mam prośbę do prowadzącego, żeby staral się artykułować gloskę ą tam gdzie jej miejsce, na końcu takich wyrazów jak robią, a nie robiom, mowią a nie mówiom, sluchają, a nie słuchajom i wiele innych.
No o oczywiście Waza z bronocic😂😂😂Jak mogło by być bez wazy i jej wozu,? To są najlepsze jaja😂😂 ryt na skorupie z pięcioma kręgami ma być wozem😂😂 Ja pierdolę od razu z zapasowym kołem, tym 5, wyrytym na środku😂😂😂 Mam lepszą "teorię", właśnie se ją wyjąłem z doopy, dokładnie cz tego samego miejsca skąd mądrale wyjęli WÓZ, to jest lewitator, tak tak drodzy państwo LEWITATOR, teraz poproszę o granty, szacunek, stopień doktora i międzynarodową sławę😂😂😂
@@tomekszczepanowski3813 wg google Qaramel co ciekawe to odkryte przez profesora Ryszarda Mazurowskiego z UW. W nauce nikt nie spoczywa na laurach, archeolodzy cały czas pracują szukają i odkrywają, odpowiadając na pytanie to najchętniej bym napisał, te którego nie odkryto jeszcze :)
....Paradne... Wszystko wiemy o epoce kamienia, a nie wiemy gdzie jest grob pradziadka... £UCONE ludzie, £OPAMIETAJTA SIE i przestanta pierdolic!... I pomyslec, ze ten kanal tak lubilem...
Początek tego filmu jest żenujący. Jeżeli ktoś decyduje się oglądać ten ponad dwugodzinny film, to chyba zna takie podstawowe pojęcia jak "neolit". To tak, jakby na początku podcastu o II wojnie światowej tłumaczyć widzom, co to jest czołg albo dywizja.
Myślę, że ta rozmowa jest świetna zarówno dla tych którzy o neolicie, rewolucji neolitycznej, nie wiedzą nic, jaki dla tych, którzy się w niej specjalizują. Mam nadzieję, że się Wam spodoba. Dajcie znać, co sądzicie, pozdrawiam !
Czy możliwe byłoby przygotowanie podobnego materiału na temat mimochodem wspomniany przez profesora, mianowicie o rewolucji neolitycznej, która nastąpiła Mezoameryce?
Pozdrawiam ze wschodniej części województwa Mazowieckiego pozdro...Z prastarej osady Zbuczyn
Robisz najlepsze wywiady na polskim yt. Najwytrawniejsi prelegenci do rozmów, trafnie prowadzona rozmowa, tak jak mówisz, zarówno dla laika jak i kogoś biegłego w temacie, znajdzie się wiele ciekawych smaczków i informacji które niewątpliwie często są pomijane w popularnonaukowych rozmowach i programach, a nadają często nowej jakości jeżeli chodzi o dalszą chęć poszukiwania wiedzy i grzebania w temacie niczym prawdziwy archeolog. Zawsze wchodzę tu, będąc pewnym o poziomie rozmowy i jej wartości i jakości. Miód dla uszu :) Pozdrawiam.
Nie znam się na neolicie ale słucha się dobrze = ) Na początku szczególnie ciekawie było ale później też w porządku
Miałem zajęcia z panem profesorem (jeszcze wówczas doktorem) jakoś w 1996 albo 97. Człowiek o ogromnej wiedzy i fachowiec z najwyższej półki. Pozdrawiam profesora!
Fantastyczny poziom rozmowy, celne pytania, klarowne, obiektywne odpowiedzi. Prawdziwa przyjemność słuchania!
Ogromna wiedza Pana profesora. Dziękujemy za tak długie materiały i tak znamienitych gości którzy się pojawiają na tym kanale. Oby tak dalej.
Dzięki ! Trzy mocne rozmowy w montażu, także praca trwa ;)
Jaka wiedza? To gdybanie, banialuki, dziecko we mgle widzi wiecej... Pokazcie mi uczonego, ktory wie, bo wie i widzial, co sie dzialo tysiace lat temu... Takim wlasnie daja nagrody N. Kurwa, jakies gledzenie o dupie maryni... No, ale swiat siega apogeum zidiocenia, to takie ujecie tematow, jak najbardziej w modzie... Moze jestem debilem, ale tak to widze.
@@HistorycznyTop Błagam: "tak że" (= "zatem", "więc" itp.). "Także" = "również" itp.
Jak dla mnie format super. Dodatkowo tematyka początków cywilizacji też jak najbardziej na plus. Wspomnienia czasów szkolnych i ogrywania 1 age of empires ożywają.
Dzień dobry panie Szymonie. Chciałem wyrazić głębokie podziękowania oraz ogromny szacunek za pracę jaką pan wykonuje. Proszę się nie zatrzymywać. Widać pasję w pana nagraniach, która aż wylewa się na odbiorców. Na sam koniec chciałem życzyć spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych. Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję za komentarz i również życzę wszystkiego, co najlepsze. Pozdrawiam! 🤝🏻
Świetni goście o ich wiedza - szacunek. Moja świadomość o rozwoju cywilizacji znacznie poszerza się dzięki Twoim materiałom.
Obejrzane, jedna z najciekawszych rozmów na kanale ❤️ po stronie pana profesora wspaniała wiedza i doświadczenie ale ciebie Szymon też chwalę, pełny profesjonalizm i świetny dobór tematów
Dziękuję i pozdrawiam 💪🏻🤝🏻
Najlepszy podcast o tym przekroju. Dobór tematów i goście. Nie będę porównywał ale jednak ten to nr1
podsrast - amerykański Polaczku
Jestem zachwycony tematem odcinka. Bardzo dobrze słucha się podcastu, zarówno prowadzącego jak i co najważniejsze Pana Profesora. Trzymam kciuki za dalszy rozwój kanału.
Drogi Szymonie gratuluję i podziwiam. Proszę podziękować swoim gościom za podzielenie się z nami swoją wiedzą.
Ponad dwu godzinna rozmowa . Jak zawsze nas rozpieszczasz ❤ jeden z najlepszych kanałów historycznych na RUclips. I pisze to mimo tego że starożytność to nie jest mój ulubiony okres historyczny ale i tak mądrych miło posłuchać 😊
Początki cywilizacji to bardzo ciekawy temat. Obyśmy odkrywali go coraz lepiej
Ciekawy temat, świetne i dociekliwe pytania prowadzącego rozmowę. Zasubskrybowałem podcast i życzę coraz większych zasięgów. Serdecznie pozdrawiam😀
Bardzo bardzo dziękuję za tak wspaniałe omówienie bardzo rzadko poruszanego tematu - co się działo 10 tys. p.n.e do 3 tys. p.n.e.; neolitu bałkańskiego i neolitowych migracji. Fenomenalna rozmowa
Tak!!! Wszystko wiedza!!!... A spytaj tych "uczonych" czy wiedza gdzie sa groby ich pradziadkow??? To dopiero tylko 100, 150 lat temu... Ale pierdola o tysiacach lat temu, jakby ta zyli, byli i widzieli... Niezglebiona jest ludzka ignorancja, glupota i brak pokory.
Ja wiem gdzie są moji@@dariuszreda3291
Interesujący wykład.pozdrawiam serdecznie i czekam na następną ciekawą rozmowę.
Naprawdę świetna rozmowa, ale kilka rzeczy nie daje mi spokoju. Zbudowanie czegoś takiego jak Göbekli Tepe, które zresztą nie było jedynym tego typu obiektem wydaje mi się zadaniem ponad siły dla łowców zbieraczy. Praca z kamieniem jest ciężka, wymaga dużo energii a więc i pożywienia. Podobnie jest z rzeźbionymi motywami w kamieniu, to już jest konkretna umiejętność, zdecydowanie wymagająca znacznie większych umiejętności niż odbicie dłoni na skale. Uważam że musieli to robić już ukształtowani rzemieślnicy z odpowiednimi narzędziami. W mojej opinii, to przekracza mozliwości "zwyczajnych" łowców zbieraczy. Od pana profesora wiemy również, że były budowane ogrodzenia dla zwierząt, to też mi nie pasuje do klasyfikacji łowców.
Uważam również, że budowa takich obiektów wymaga pewnego "dojrzania" społeczności, trudno bowiem wyobrazić sobie, że ktoś obudził się z rana, + - 11 tuysięcy lat temu i postanowił że wzniesie sobie kamienne budynki. Do tego jest potrzebna wiedza jak to zrobić, i zapasy żywności, czyli w tamtej społeczności musiał być podział na tych którzy budują i na tych, którzy zapewniają im żywność.
Co do motywu węża, proszę zwrócić uwagę na wręcz atawistyczną niechęć do tych stworzeń, nie tylko wśród ludzi ale i wśród zwierząt, np kotów. Może w tamtych czasach powodowały one wiele zgonów i stąd jakaś próba ich "przebłagania" , lub jakiegoś mistycznego zabezpieczenia się przed ich śmiertelnym jadem ?
Bardzo ciekawa i merytoryczna rozmowa, dobre pytania dotyczące tematu. Dziękuję i pozdrawiam.
Rozmowa świetna, bardzo ciekawa i pouczająca. Z konstruktywnych uwag, to prosiłbym by "zajawki" które są na początku filmu były krótsze. Są one tak długie, że widz czuje się zagubiony i ma poczucie że włączył film od połowy.
Przecież każdy normalny człowiek to przewija.
Dziękuję za kolejny świetny materiał !
Fascynujące. Dziękuję, I czekam na więcej.
Powiem więcej, po obejrzeniu całego podcastu z pewnością mogę stwierdzić, co zresztą widać jak na dłoni nawet z perspektywy laika, że zarówno pan profesor jak i prowadzący nie zaznajomili się choćby w podstawowym stopniu z Wielką Księga Specjałów Siostry Anastazji
Tą księgą, którą każdorazowo musiałem kupić, by stać się godnym dopuszczenia do Skarbnicy Tajemnic Okienka Pocztowego?
Bomba, dzieki mordo!
Duże przeżycie, dziękuję .
Świetny, interesujący materiał.
Dziękuję serdecznie.
Historyczny. Bardzo fajnie że idziesz w stronę podcastów.
Kolejna zajebista rozmowa. Wrzucam patronite
Nie chcę narzekać, ale mogło by być 2 razy dłużej 🙊 Wspaniała rozmowa!
świetna rozmowa, temat rewolucji neolitycznej jest absolutnie jednym z kluczowych w historii ludzkości. Gobelki Tepe wciąż jest fascynującą zagadką, ale uzyskałem nowe informacje. Brakowało mi pogłębienia kwestii wierzeń ludzi czasów neolitu, ale rozumiem, wierzenia/religie to trochę mój konik, a rozmowa była bardziej ogólna.
Wspaniały wykład. Dziękuję.
bardzo ciekawe
Rozmowa swietna, jak zawsze zresztą.
W przyszlosci, jesli bedzie to mozliwe, moze udalo by się dowiedzieć wiecej o tym jak sie nosili, jak wygladaly ich naczynia, stroje, buty? Kiedy skóry zostaly zastapione przez kaniny? Jakie? Jak masowo? Cos wiecej o ewolucjo schronień. Oczywiście mam swiadomosc, że na niektóre pytania nie znamy odpowiedzi. Chodzi mi o narysowanie obrazu tych ludzi. O ile ze starożytności jakieś obrazy w glowach mamy, to mam wrazenie, ze z tego okresu sa one mniej pewne.
Dziękuję za świetną rozmowe raz jeszcze i pozdowienia dla goscia!
Michał
Lubię ten kanał, choć nie jestem jakimś wielkim fanem. W wolnej chwili posłucham sobie któreś rozmowy, albo puszczę sobie coś w tle codzinnych zajęć. Szacun dla osoby która to prowadzi. Organizacyjnie jest dobrze. Dobra jakość dźwięku, interesujące tematy, dobrze dobrani goście. Pan prowadzący musi tylko popracować nas warsztatem dziennikarskim. Prowadzi Pan wywiady z ludźmi którzy już setki wykładów na dany temat przeprowadzili. Nie trzeba im pomagać snuć opowieść, oni już wiedzą jak to się robi. Musi Pan jedynie utrzymać rytm i chronologię rozmowy. Czasami Próbuje Pan prowadzić rozmowę za rozmówcę, wyręczać go w tym. Niepotrzebnie. Wystarczy tylko kierować rozmową, nieraz dopytywać lub uszczegóławiać, ale nie w taki brutalny sposób jak czasem Pan to robi.Rozmowa ma swój rytm, dobrej rozmowy przyjemnie się słucha, ale są momenty gdy głos prowadzącego jest jak zadra na gładkiej powierzchni. Tutaj jest miejsce do poprawy. Zachęcam też ro eksperymentów z innymi ustawieniami dźwięku dla Pana mikrofonu. Spróbować nadać niższy i głębszy głos prowadzącemu. Merytorycznie jest super, formę tylko doszlifować i będzie jeszcze lepiej.
Bardzo wartościowa rozmowa.
Niesamowicie ważny okres w dziejach człowieka.
Nurtuje mnie pytanie neolit w Afryce.
Trudno uwierzyć, że nie rozwijał się na tamtym terenie.
Czyli; czy go jeszcze nie odkryliśmy czy się nie wykształcił, a może nie wykształcił na odpowiednio dużą skalę?
Daje w ciemno kciuka.
Miło, daj znać po obejrzeniu :)
Super.
bardzo fajnie pan profesor opowiada
Czy to bylo ciekawe? To było tak ciekawe, że aż zapłaciłem za to na patronite. Pozdrawiam
symbolika tych zwierząt wyrytych w kaminiu w pobliżu Göbekli Tepe , trren górzysty , wizerunku najcześciej ukazane wąż i lis, czyli najczesciej spotykane na tym terenie, wąż wygrzewający się na skałąch i lis , najprostrze rozwiązanie
ludzie uwieczniają to co widzą do okołą siebie
Przesłuchane dwa razy a i tak zapewne będzie odsłuchane jeszcze nie raz. Dobra robota to mało powiedziane 👍 A tak z ciekawości czy będzie jeszcze druga część historii o Elamie?
Prawdziwa uczta duchowa.
"Historyczna rozmowa" to nie to samo co rozmowa o historii ;)
Wykład, rozmowa dla laika i historyka. Super.
Kolejny Profesor opowiadający w sposób ciekawy i przystępny. Troche za mało ilustracji. Chociaż wykład bardzo obrazowy.
No dobra, wszytko fajnie ale w końcu kiedy i gdzie wylądowali ci kosmici? No i dlaczego sobie polecieli?
Żart oczywiście.
Bardzo fajny kanał. Super ciekawa tematyka. Coraz bardziej się przekonuję, że warto tutaj zaglądać. Jeszcze trochę i zaloguję się na patronaita. Obiecuję.
Na razie, jeśli można, prośba o więcej porównań jednoczesnych wydarzeń w różnych częściach świata. Na przykład jak neolit wyglądał na bliskim nam wschodzie i w dalekich Amerykach. Co działo się w dalekiej Azji w czasach rozkwitu kultur Mezopotamii i Egiptu. O ile dobrze kojarzę bardzo ciepło zostało przyjęte porównanie Sumeru z Egiptem.
Witam. Interesujący materiał w pigułce :) Może zaprosi Pan Pana profesora do wypowiedzenia sie na temat osadnictwa w Amazonii (dziś)? dokładnie chodzi mi o ostatnie doniesienia sugerujące zamieszkiwanie złożonych kultur sugerujących rozwinięte cywilizację które cofnęły sie do kultur "prymitywnych plemion".
Znakomite 😊
Komentarz taktycznie, to są najstarzej datowane, poza Jeryhem, znane wykopaliska.
W amerykach nie bylo neolitu? 😉
❤❤❤❤❤
Proponuję pomieszkać z berberami, którzy są potomkami rolników z Anatolii. Tam matriarchat jest ciągle żywy
Czyli ofiara z byka to pierwowzór corridy!!!!
Mówicie o zbieraczach i myśliwych a potem o kulturze osiadłej a gdzie etap pasterzy ? Czyż nie najłatwiej przejąć stado dbać o nie i mieć z niego korzyści ? Nie jest się zbieraczem i myśliwym i nie rowadzi się Osiadłego trybu życia
Wezwanie do PRZEBUDZENIA!
ruclips.net/video/3r4bfmSMrmE/видео.htmlsi=j7vXb87DPR4jsu3W
ruclips.net/video/OfAnPcGlXzs/видео.html
😂😂😂❤❤❤❤
Mam prośbę do prowadzącego, żeby staral się artykułować gloskę ą tam gdzie jej miejsce, na końcu takich wyrazów jak robią, a nie robiom, mowią a nie mówiom, sluchają, a nie słuchajom i wiele innych.
😂cierpliwy pan procesor, ignorancja prowadzacego ..
No o oczywiście Waza z bronocic😂😂😂Jak mogło by być bez wazy i jej wozu,? To są najlepsze jaja😂😂 ryt na skorupie z pięcioma kręgami ma być wozem😂😂 Ja pierdolę od razu z zapasowym kołem, tym 5, wyrytym na środku😂😂😂 Mam lepszą "teorię", właśnie se ją wyjąłem z doopy, dokładnie cz tego samego miejsca skąd mądrale wyjęli WÓZ, to jest lewitator, tak tak drodzy państwo LEWITATOR, teraz poproszę o granty, szacunek, stopień doktora i międzynarodową sławę😂😂😂
0 konkretów
jak uslyszale Jeryho- pierwsze miasto -wylaczylem program
Bo?
Tu chodzi o to że jest pierwszym ZNANYM miastem, które ISTNIEJE do dziś, w sensie że ciągle jest ZAMIESZKANE itp.
To nie znaczy iż jest najstarszym.
@@not2pun a które jest najstarsze?
@@tomekszczepanowski3813 wg google Qaramel co ciekawe to odkryte przez profesora Ryszarda Mazurowskiego z UW. W nauce nikt nie spoczywa na laurach, archeolodzy cały czas pracują szukają i odkrywają, odpowiadając na pytanie to najchętniej bym napisał, te którego nie odkryto jeszcze :)
....Paradne... Wszystko wiemy o epoce kamienia, a nie wiemy gdzie jest grob pradziadka... £UCONE ludzie, £OPAMIETAJTA SIE i przestanta pierdolic!... I pomyslec, ze ten kanal tak lubilem...
Początek tego filmu jest żenujący. Jeżeli ktoś decyduje się oglądać ten ponad dwugodzinny film, to chyba zna takie podstawowe pojęcia jak "neolit". To tak, jakby na początku podcastu o II wojnie światowej tłumaczyć widzom, co to jest czołg albo dywizja.
Biedny profesor bzdury ma w głowie, a mógł przeczytać Księgę Urantii.
😂
😂😂😂 no tak, to potwierdzone info 😂
@@klamar191 Tak samo jak te "manuskrypty".
ja tam wole Baśnie Braci Grimm
Tylko skarbnica Wiedzy Wszelakiej łącząca interpretację kopenhaską Bohra z grawitacją Einsteina: Manuskrypt Wojnicza.