Bliżej Nauki: Czy świat jest pięknie symetryczny? - dr hab. Jacek Zejma

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 окт 2024
  • Ludzie od zawsze byli zafascynowani pięknem, a w szczególności pięknem układów symetrycznych, czego przykładem jest wzornictwo, architektura, malarstwo czy muzyka. Zjawisko symetrii obserwujemy również w przypadku wielu praw fizyki. Na przykład grawitacja nie jest zależna od kierunku, a jedynie od odległości i mas oddziałujących ciał - jest to przykład izotropii oddziaływania, czyli symetrii względem obrotu. Ale można też zaobserwować wyraźne przypadki asymetrii, które przejawiają się i w najbliższym nam otoczeniu, jak i w Kosmosie, np. nie znamy obiektów astronomicznych zbudowanych z antymaterii; wydaje się, że wszystko jest zbudowane z materii, co jest przejawem jakiejś asymetrii istniejącej w prawach fizyki. Co więcej, gdyby istniała symetria materii i antymaterii, to świat materialny, a więc i my, w zasadzie nie powinien istnieć. Stąd pytanie o przyczyny, o źródła tej asymetrii. A wręcz można zapytać o to, czego powinniśmy oczekiwać - czy praw fizyki wykazujących pewne asymetrie, czy nie, by nasz świat wyglądał tak, jak to widzimy? Pytaniem dodatkowym jest pytanie, czy nasze kanony piękna, a więc i symetrii, przeniesione na pole fizyki mają jakiekolwiek zastosowanie. Jako przykład takich badań przedstawiony zostanie zarys pomiaru pewnej własności neutronu, jego elektrycznego momentu dipolowego, wyjątkowo ciekawej cząstki, która jest neutralnym składnikiem jądra atomowego.
    „Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
    blizejnauki.fa...
    #BliżejNauki

Комментарии • 21

  • @mateuszbajda3217
    @mateuszbajda3217 3 года назад +7

    Miałem przyjemność być uczestnikiem wielu wykładów prof Zejmy i mogę szczerze powiedzieć, że wiedza jaką przekazuje zapada mocno w pamięci. Moim skromnym zdaniem jest to jeden z najlepszych wykładowców z jakimi miałem styczność. Po prostu: wielka wiedza, wybitna umiejętność jej przekazywania oraz przeolbrzymia pasja do pięknego przedmiotu jakim jest fizyka.

  • @klara7838
    @klara7838 3 года назад

    Bardzo interesujący wykład, ogromna wiedza panie doktorze👨‍🎓

  • @s3rverius
    @s3rverius 3 года назад

    Bardzo Panu dziękuję za ten wykład, obejrzałem z prawdziwą przyjemnością 😅👍👏

  • @LukaszSkyWalker
    @LukaszSkyWalker 3 года назад

    Super ciekawy wykład!

  • @jarosuik7665
    @jarosuik7665 2 года назад +1

    Naprawdę matematyka i fizyka to piękne dziedziny.

  • @makier01
    @makier01 3 года назад

    Bardzo interesujący wykład :)

  • @payapo1497
    @payapo1497 3 года назад +3

    Zdałem sobie sprawę, że jestem antywiedzą do wiedzy Dra - symetria więc zachowana.

  • @karolkorzeniowski800
    @karolkorzeniowski800 3 года назад

    Bardzo ciekawy wykład 👌

  • @miczuu92
    @miczuu92 3 года назад

    Lewa symetia Keiry była spoko

  • @krzysztofstarzynski7236
    @krzysztofstarzynski7236 3 года назад +1

    Co za głupoty jaka antymateria przecież takie pozytony są w każdym protonie teoretycznie 1 do 1 z każdym elektronem. Mało tego może być tak że z każdym przesuwających się elektronem pod wpływem siły magnetycznej przesuwa się też pozyton. Jaka antymateria czy magnes mając dwa bieguny to któryś z nich jest antymaterią?

  • @ja_mcito
    @ja_mcito 3 года назад +2

    fajnie, tylko ile milionów przyniosły Polsce (może pośrednio) jego badania/praca ponad otrzymane fundusze i pokryte koszta (wykształcenie budynki aparatura prąd personel pomocniczy itd.), czy to było optymalne wykorzystanie zasobów dla Polski, osobno liczone do czasu habilitacji i osobno liczone po habilitacji do końca ubiegłego roku.

    • @radosawandrzejewski2091
      @radosawandrzejewski2091 3 года назад +4

      Rozwój nauki nie zawsze musi przynieść efekt "tu i teraz". Może się zdarzyć, że jego badania, w dłuższym okresie czasu, staną się częścią czegoś większego, co da wymierną korzyść dla reszty społeczeństwa.

    • @ja_mcito
      @ja_mcito 3 года назад

      @@radosawandrzejewski2091 ale do tego trzeba uprawdopodobnić to a nie po prostu wydawać pieniądze podatników bo tak się podoba szefowi katedry i radzie wzajemnej adoracji, bo może jest coś ważniejszego na przyszłość dla Polski czy dla Świata oprócz wyrabiania normy publikacji z fajnymi na teraz konkluzjami.

    • @ukaszfajfrowski3467
      @ukaszfajfrowski3467 3 года назад +3

      A ile milionów przyniosła Polsce twoja praca?

    • @ja_mcito
      @ja_mcito 3 года назад

      @@ukaszfajfrowski3467 dlaczego tak wyciągasz dane, przyniosła bardzo dużo jak na małą firmę, ponad milion rocznie i rośnie co roku od lat.

    • @ukaszfajfrowski3467
      @ukaszfajfrowski3467 3 года назад +2

      @@ja_mcito Internet (jak kiedyś papier) przyjmie wszystko.
      Nie wyciągam danych, tylko pytam.