Tak a propos technologii otrzymanej w ramach Lend Leasu, myśliwiec P 39 Airacobra był tak lubiany przez radzieckich pilotów głownie dlatego, że był pierwszym samolotem myśliwskim na wyposadzeniu radzieckiego lotnictwa który miał seryjnie i w każdym egzemplarzu zamontowane radio. A Amerykanie chętnie go oddawali, bo źle sobie radził na dużych wysokościach, zatem nie nadawał się na eskortę bombowców oraz do walk nad oceanem. Jednak na froncie wschodnim walki były zazwyczaj toczone znacznie niżej, gdzie Airacobra była zwrotniejsza od w zasadzie wszystkiego, a do tego miała bardzo silne uzbrojenie.
Cos na temat silnikow i paliw lotniczych ( przepraszam za nie doskonaly jezyk polski, jestem Czechiem): Przemysl rosyjski byl wstanie produkowac stosunkowo jakosciowe paliwo lotnicze. Lecz, nie w potrzebnej ilosci, bowiem z pewnej ilosci ropy naftowej da sie wyprodukowac tylko stosunkowo mala ilosc jakosciowej benzyny lotniczej, sczegolnie jak na poziom owczesnego przemyslu paliw w ZSRR. Dlatego dostawy paliw przez lend lease byli tak wazne. Mysliwce Hurricane i Spitfire: wedlug moich zrodel bylo ich cos mniej, lezc roznica nie jest wazna (okolo 10%). Brytyjczyci byli wstanie dostarczyc ich wiecej, lecz Rosjanie sami odmawiali. Silniki Merlin byly bowiem bardzo "kaprysne" w sprawie paliwa. Dlatego uzywali ich tylko na polnocy, gdzie bylo blizej do Murmanska a tym do dostaw paliwa. Natomiast silniki Allison w P-39 byli wstanie "jakos" dzialac i na paliwo mniej jakosciowe. W sytuacji braku paliwa z lend lease dywizjon P-39 mogl sie podniesc, w Hurricane by sie chyba nikt nie odwazyl ani odpalic silnik.
Ciekawostka na temat paliwa: w przedwojnowej Czechoslowacji uzywano w armii paliwo "biboli". Nawet do silnikow lotniczych, bowiem byli dostosowane do owego paliwa juz w produkcji. Paliwo bylo pod wzglegem dzisiajszym prawie "euro", bo bylo bezolowiane i bio 😂 prawie rowna mieszanka benzyny (Bi - benzín) benzolu (bo), produktu owczas ubocznego przemyslu ciezkiego i spirytusu (Li - líh). Paliwo to powstalo z dwoch powodow: 1. Czechoslowacja posiadala bardzo malo zloz ropy naftowej. Uzywanie tego paliwa zmiejszalo uzaleznienie panstwa od dostaw zpoza granicy. 2. Lobby "agrární strany" (partia rolnicza). Rolnicy miali zapewniona sprzedaz produktow do produkcji spirytusu za ceny gwarantowane przez panstwo.
Dzięki za cenne informacje! Proszę o więcej! Twoja polszczyzna jest całkiem niezła, ale może łatwiej byłoby Ci skorzystać z Translatora Google. Ponieważ znasz dobrze polski, wyłapiesz, gdzie narzędzie źle tłumaczy.
Właściwie już wszystko w komentarzach zostało napisane, ale dla zasięgu: w dzisiejszym odcinku pada bardzo dobry przykład, jak mimo ogromnych wysiłków ludu pracującego miast i wsi ilość bardzo opornie przechodzi w jakość.
Znakomita ocena Lend- Lease na przykładzie paliw lotniczych👍. Polecam też książkę B. Musiał "Wojna Stalina", generalnie o tym, jak rozwinięty gospodarczo i technologicznie Zachód (także jego grabież), umozliwił powstanie ZSRR i jak brak tej pomocy (i możliwości grabieży) spowodował w rezultacie jego upadek.
Moja przygoda z PWH zaczęła się od odcinków o Sokołach Stalina i Bitwie Powietrznej nad Łukiem Kurskim. To super że ostatnio wychodzą często odcinki na temat lotnictwa. A już dzisiejszy to wogóle był mega ! Dziękuję Panowie ! Oby tak dalej ! Może niedługo coś o polskich dywizjonach yyyyy sorry znaczy eskadrach w RAF ale w okresie już po bitwie o Anglię i aż do końca wojny ? Pozdrawiam
Oj gorąco w komentarzach 😁 radziecka propaganda w starych łbach tkwi mocno 😎👍 a zespołowi Wojennych Historii dziękuję za ciekawy materiał i punkt widzenia (jak zawsze) bo... "Diabeł tkwi w szczegółach" 😉
Bez sprawdzania w kom czy ktos juz o tym pisał... Gdzieś, kiedyś czytałem ( bodajże wspomnienia jakiegoś sowieckiego pilota), że Rosjanie eksperymentowali z silnikami diesla w bombowcach. Z wiadomym efektem. Nawet się zastawiawiałem skąd ten poroniony nawet jak na nich pomysł ale ten odcinek daje odpowiedź na te pytania. Oczywiście o ile to fakt, nie pogłebiałem potem tematu..
Podcasty w tej tematyce o ZSRR itp, to powinniście przekonwertować na język rosyjski, przynajmniej napisy dodać. Może choć jeden obejrzy i pomyśli na chwile o tym
Szkoda czasu osoby generującej napisy. Spotykałem się kiedyś z Rosjanką(uciekinierką) i chcąc niechcąc spotykałem się towarzysko z Rosjanami; Oni mają swoją wersję historii + każdy fakt podparty argumentami/danymi uznają za fałszerstwo i propagandę zachodu; zapytasz dlaczego zachód miałby to robić? Ano dlatego że zachód ich nienawidzi i przedstawiają każdą sytuację od inwazji mongołów do czasów współczesnych jako spisek zachodu przeciwko Rosjan - bo zachód ich nienawidzi i tak w kółko.
@@krzysztofpawe7733 Czego chcesz od Rosjan skoro wyznawcy naszego Führera, prezesa kaczelnika krasnala, i jego złodziejskiej bandy pazernych miernot i nieudaczników też mają swoją wersję historii, opowiadaną przez Jarkacza i jego przyDudasów. ;-)
Zróbcie proszę odcinek na temat lend-lease ale w kontekście dostaw... Którędy był dostarczany ten cały strumień, jak to faktycznie wyglądało, jak straty były itd.
Z technologią wydobywczą i przetwórczą paliw kopalnych tak jest do dziś. Nigdy ZDRS i Rosja nie dorobili się własnych zaawansowanych technologii w tych dzidzinach. Nowe pola gazu czy ropy uruchamiały zachodnie firmy. Zakłady rafinacji, skraplania itp budowały zachodnie firmy.
Mołotow prosi USA o dostawy; a potem Rosja się śmieje z Ukrainy że chodzi po prośbie na Zachód o dostawy sprzętu. Taka ruska propaganda z kompleksami pod płaszczem :)
@@czesawnienasz4444 w Ardenach to było krucho u Niemiaszków. Alianci szybko się tam opanowali. Problem był w tym, że Aliantom w 44 i 45 zaczynało brakować ludzi bo otwartych frontów mieli za dużo i terenu do ogarnięcia. No i zgrzytała im logistyka skoro sami rozpieprzyli co się da przez Overlordem i musieli na nowo budować sieć kolejową. O blokadach wielkich portów oceaniczych w Europie nie wspominając.
To chyba nie tak do końca jak jest omówione. W czasach ZSRR chyba jedno z najbardziej popularnych zdjęć w PRL Aleksandra Pokryszkina było na tle myśliwca P-39 Aircobra i wiele zdjęć z bombardowań Berlina czy innych miast przedstawiały bombowce Douglas A20 Boston z czerwonymi gwiazdami. Oczywiście gwiazdam najpopularniejszymi były bombowce Pe-2 i czasami Ił-4. Bardzo mało było zdjęć bombowców Tu-2, których począwszy od 1943 wyprodukowano podczas wojny tylko kilkaset sztuk. Oczywiście fforowano zdjęcia z myśliwcami Ła-5 szczególnie z asami Stalina latającymi na tym samolocie w tym Iwana Kożeduba. Spór zaczynał się na poziomie gdy podważano sowiecki wysiłek w stępieniu potęgi Luftwaffe i wytrzymania ciosów tej potęgi lotniczej w latach 1941-1943.
Ciekawe że paliwo 100 oktanowe pochodziło przede wszystkim z Abadanu. Tam była największa rafineria na świecie należąca do Brytyjczyków. I pracowała na amerykańkiej tecznologii.
Temat o tym w jakie sposoby dostarczano lend-lease jest bardzo ciekawy. To że z fairbanks wysyłano samoloty jest dla mnie pasjonującym pokazem logistycznej potegi. Czy z jakiś portów w Alasce szły też transporty morskie czy raczej z Seattle?
@@karolwandzioch8430 no właśnie. Ale z Seattle dokąd morskim konwojem? Władywostok? Jak wyglądały takie transporty? Jakie były straty w konwojach od jap? Nagle sobie uświadomiłem że nie mam o tym żadnego pojęcia 🤣😇
@@Camel-from-Arabia widziałem na Alasce w Kodiak bunkry nabrzeżne (są to dziś pozostałości ale raczej w marnym stanie) i jak tu temat się pojawił to jakoś sobie zdałem sprawę że nie mam pojęcia co tam się u nich działo 🤣 człowiek się niby interesuje a potem wychodzi zaściankowość myślenia że konwoje tylko na Atlantyku 😇
@@Camel-from-Arabia to byłoby sensowne posunięcie ZSRR, przecież na poziomie niejawnym rywalizowali z aliantami. Pozdrawiam i dzięki za nowe informacje 👍🏻
Ojciec jako chlopiec widzial i w ich wsi kocmierzow k Sandomierza na lotnisku polowym ameryjanskie samoloty Aircobra, samoloty mialy silnk za pilotem, wal napedowy pod stopami pilota
Witam. Świetnym odcinkiem byłoby rozwinięcie tematu Leand-Lease. Jak duży wpływ miały dostawy z zachodu? Czy miały decydujący wpływ na sytuację Zsrr w 43-44r? Bardzo ciekawy temat, który swoją drogą ma dużo różnych opinii patrząc na komentarze pod ostatnimi shortschami. Pozdrawiam
Te dostawy na dobrą sprawę nie miały większego znaczenia, nie w kwestii zwycięstwa ZSRR, jednakowoż szybciej nastąpiło "zatopienie" Rzeszy. Rzesza padła przez zapasy surowców, a jeszcze bardziej padła przez logistykę, za dużo było w tym otoczeniu szumnych planów i odważnych głów, miast chłodnej kalkulacji.
@@hektograf8445to oczywista oczywistość jednakowoż putler a za nim inne barany odrzucają tę prawdę w całości. Patrz na przemówienie putlera w tym roku na placu czerwonym.
@@CamillWTube Ponad połowa dostaw to okres po 30 kwietnia 1944 r, okres powojenny. Już po kapitulacji Niemiec po 13 maja 1945 ZSRR otrzymał więcej niż przez pierwszy rok wojny. "Tak wynika np ze raportu Departamentu Stanu USA z 28 listopada 1945 r.
@@hektograf8445 Z całym szacunkiem, ale powiedzenie że dostawy nie miały większego znaczenia na przebieg wojny, to kompletna ignorancja. Sam Stalin powiedział w Teheranie że dostawy były kluczowe, gdyż bez nich przegraliby wojnę. Uznajmy przez chwilę że faktycznie były nie znaczące dla ZSRR, więc po co były te dostawy? Przecież to wymagało olbrzymiego wysiłku logistycznego. Nie ograniczajmy dostaw tylko do czołgów czy samolotów. Co z paliwem? Praktycznie całe paliwo ZSRR miało domieszkę dobrego paliwa z USA. Co z komunikacją? Co z samochodami które były niezbędne żeby funkcjonowała logistyka. O ile ZSRR poradziło sobie z obraną przed Hitlerem o tyle pokonanie Hitlera nie było tak oczywiste.
@@mr.shelby5064 "Praktycznie całe paliwo ZSRR miało domieszkę dobrego paliwa z USA" Do mieszania wykorzystano tylko 158 tys. ton paliwa z USA . Paliwo wysokooktanowe było wykorzystywane przede wszystkich przez samoloty amerykańskie. ZSRR podczas wojny wykorzystał 4,481 mln ton benzyny lotniczej; Raport służby zaopatrzenia w paliwo nr o17 64 z dnia 26.06.1946 r. A co do słowa Stalina. On je wypowiedział podczas toastu urodzinowego Churchilla. Dla równagi warto byłoby też przytoczyć słowa Roosevelta po tym toaście .Tutaj masz inną ocenę LL: Wg utajnionego raportu "Wspólnego Komitetu Szefów Sztabów( doczytaj sobie , co to było), to mobilizacja sowieckiego przemysłu "wspomagana przez marginalnie kluczowy import w ramach Lend-Lease", umożliwiła Związkowi Sowieckiemu utrzymanie zdolności do prowadzenia wojny. J.Dimbleby "Barbarossa
Rosjanie do tej pory mają problem z technologii cracingu katalitycznego i dla tego Ukraińcy walą w kolumny cracingowe w zakładkach petrochemicznych bo te były kupowane na tak zwanym zachodzie
Używali aż go nie zajeździli i sie wszystko nie rozsypało. Nie mówię o tym co po prostu zerżnęli i produkowali dokąd się dało. Ale to by był bardzo ciekawy odcinek tylko nie wiem czy zgodny z tematyką programu.
A jak ze 100 oktanową benzyną radzili sobie Brytyjczycy, Niemcy i Japończycy? Jak wyglądało zaopatrzenie w paliwa w Polsce do 1939 r? Produkcja własna? Import?
@@MAP1-234 jak widzę to masz dostęp do netu to sobie poczytaj🤷♂️a szczególnie o konwojach do Murmańska i o kobietach pilotach co ruskim dostarczyły tysiące samolotów z USA i Kanady .
@@christophmatusik-jq8gx A ty chyba nie masz dostępu do internetu bo masz problem z odpowiedzią na moje bardzo proste pytanie. To kobiety sprowadzały samoloty z USA?. To ile ich było tych pilotek?. P. S. Ja doskonale wiem ,ile dokładnie tego żarcia wysłano do ZSRR i w jakim okresie . Chciałem tylko sprawdzić,czy ty masz wiedzę na temat w jakim się wypowiadasz. Wiedzę, to masz raczej mikrą
@@MAP1-234 7150 czołgów,77000 aut terenowych,115000ciezarowek,11450 samolotów ,30% wszystkich konserw wołowych itd . Ile kobiet było pilotami to sobie sam poszukaj a jak nie umiesz pisać albo czytać poproś mamę . Wszystko można znaleść w Wikipedia i RUclips ale to może za dużo dla Ciebie ?🤣🤷♂️😏
Zgadza się. I nie "radziecki", tylko sowiecki. Nikt w czasie wojny nie używał tego zakalca językowego, narzuconego po wojnie przez Stalina i używanego do dziś, co jest jego triumfem i zemstą zza grobu. We wszystkich dokumentach i raportach AK z czasów wojny i po wojnie znajdziemy wyłącznie "sowiecki" ewentualnie bolszewicki. Ktoś, kto użyłby wtedy określenia "Związek Radziecki" zostałby zabity śmiechem.
@@wertyks508 A mnie razi "Radziecki". Jest to próba nienaturalnego spolszczenia czegoś co praktycznie we wszystkich innych cywilizowanych językach występuje w formie oryginalnej "soviet" Nikt na zachodzie nie usiłuje sztucznie przekształcać tego do form lokalnych. Wyobraźmy sobie groteskowośc form : Advice Union czy Council Union, i pochodne odmiany : advicers, councilists. Dodajmy fakt, że próba nazwania obywateli takiego kraju jak Związek Radziecki kończy się powstaniem tak komicznych konstrukcji jak Radzianie lub Radziści. Ale argumentem koronnym i kończącym jest fakt że jest to forma narzucona na siłę po wojnie przez sowieckiego okupanta w celu ocieplenia jego wizerunku i to, że przed wojną i w jej trakcie wszyscy (poza zdrajcami) używali formy "soviecki" i "sowieci" jako obowiązującej, podobnie jak na całym świecie.
Jankesi nie chcieli faktycznie kopsnąć licencji na bombowce strategiczne, wujek Joe zeby miec z czego spuszczać atomowki zlecil by b29 odtworzyc w ZSRR za pomoca inzynierii odwrotnej
Silniki lotnicze sowieckie w latach 30-tych nie bazowaly na technologii amerykanskiej lecz na francuskiej i angielskiej( Hispano-suiza i Bristol) ze wzgledu na benzyne nizej oktanowa tych krajow.
Gdyby dzisiaj Ukraina dostała takie ilości sprzętu , to szturmowali by Kreml ?? Gdzieś słyszałem że Niemcy jak zdobywali składy węgla lub paliwa , to było to nie do użycia . Co za świństwo ze strony Rosjan 😎😁
Zgadza się, bo zdobywali właśnie niskooktanowe paliwo Rosyjskie, które po wlaniu do silników niemieckich je psuły dość szybko. Rozwiązaniem było to samo co w lend leasie - zbudować specjalne linie do wzmacniania zdobycznej ruskiej benzyny
@@HusiRR Nie da się zrobić tej sztuczki z parasolem. Z Żydami Niemcom się prawie udało, z Polakami zaczęli i w 3 lata zlikwidowali 3 mln. Ile by zajęła likwidacja reszty? Plany oscylowały między 20 a 50 lat ze wskazaniem na mniejszą liczbę. Z polską kulturą mieli uporać się znacznie wcześniej.
Jedno jest pewne. To właśnie USA niesamowicie się dorobiły oraz rozwinęły swój i tak ogromny potencjał przemysłowo-technologiczny. Zaś Niemcy i Japonia (z góry skazane na pożarcie w tym konflikcie) odegrały rolę chłopców od brudnej roboty, wywołując burzę na świecie,... czy jakoś tak ;-)
@@raegan4429 bo alianci mają do dyspozycji cały świat z ich surowcami(kolonie) a niemcy Europe z kilkudziesięcioma milionami ludzi którzy ich nienawidzą i w dodatku mówią w kilkudziesięciu różnych językach. Do lat 50 niemcy by nawet 'niezaapsorbowali' europy a co dopiero pokonanie aliantów
Tak a propos technologii otrzymanej w ramach Lend Leasu, myśliwiec P 39 Airacobra był tak lubiany przez radzieckich pilotów głownie dlatego, że był pierwszym samolotem myśliwskim na wyposadzeniu radzieckiego lotnictwa który miał seryjnie i w każdym egzemplarzu zamontowane radio.
A Amerykanie chętnie go oddawali, bo źle sobie radził na dużych wysokościach, zatem nie nadawał się na eskortę bombowców oraz do walk nad oceanem. Jednak na froncie wschodnim walki były zazwyczaj toczone znacznie niżej, gdzie Airacobra była zwrotniejsza od w zasadzie wszystkiego, a do tego miała bardzo silne uzbrojenie.
skala przekazywanej przez Panów wiedzy mnie powala
Dziękuję.
Jak zwykle samo złoto, dziękuję panowie.
Jak zwykle bardzo ciekawy materiał 👍👍
Dziękuję za ten materiał. Pozdrawiam autorów i słuchaczy 🖐
Uprzejmie dziękuję za materiał panowie.
Uwielbiam wasz podcast i przesłuchałem wszystkie odcinki co do jednego.. tylko proszę, jedna uwaga. Sprawdźcie sobie, czym się różnią cyfry od liczb 😜
Cos na temat silnikow i paliw lotniczych ( przepraszam za nie doskonaly jezyk polski, jestem Czechiem):
Przemysl rosyjski byl wstanie produkowac stosunkowo jakosciowe paliwo lotnicze. Lecz, nie w potrzebnej ilosci, bowiem z pewnej ilosci ropy naftowej da sie wyprodukowac tylko stosunkowo mala ilosc jakosciowej benzyny lotniczej, sczegolnie jak na poziom owczesnego przemyslu paliw w ZSRR. Dlatego dostawy paliw przez lend lease byli tak wazne.
Mysliwce Hurricane i Spitfire: wedlug moich zrodel bylo ich cos mniej, lezc roznica nie jest wazna (okolo 10%). Brytyjczyci byli wstanie dostarczyc ich wiecej, lecz Rosjanie sami odmawiali. Silniki Merlin byly bowiem bardzo "kaprysne" w sprawie paliwa. Dlatego uzywali ich tylko na polnocy, gdzie bylo blizej do Murmanska a tym do dostaw paliwa. Natomiast silniki Allison w P-39 byli wstanie "jakos" dzialac i na paliwo mniej jakosciowe. W sytuacji braku paliwa z lend lease dywizjon P-39 mogl sie podniesc, w Hurricane by sie chyba nikt nie odwazyl ani odpalic silnik.
Ciekawostka na temat paliwa: w przedwojnowej Czechoslowacji uzywano w armii paliwo "biboli". Nawet do silnikow lotniczych, bowiem byli dostosowane do owego paliwa juz w produkcji.
Paliwo bylo pod wzglegem dzisiajszym prawie "euro", bo bylo bezolowiane i bio 😂 prawie rowna mieszanka benzyny (Bi - benzín) benzolu (bo), produktu owczas ubocznego przemyslu ciezkiego i spirytusu (Li - líh).
Paliwo to powstalo z dwoch powodow:
1. Czechoslowacja posiadala bardzo malo zloz ropy naftowej. Uzywanie tego paliwa zmiejszalo uzaleznienie panstwa od dostaw zpoza granicy.
2. Lobby "agrární strany" (partia rolnicza). Rolnicy miali zapewniona sprzedaz produktow do produkcji spirytusu za ceny gwarantowane przez panstwo.
@@pavelwronka4827 dziękuję za ciekawe informacje i pozdrawiam z Warszawy
Dzięki za cenne informacje!
Proszę o więcej!
Twoja polszczyzna jest całkiem niezła, ale może łatwiej byłoby Ci skorzystać z Translatora Google.
Ponieważ znasz dobrze polski, wyłapiesz, gdzie narzędzie źle tłumaczy.
@@pavelwronka4827 A ile oktanów miała mieszanka "biboli"? Pozdrowienia z Sanoka! 🙂
Bardzo ciekawa uwaga, faktycznie dostępność paliwa ograniczała używanie niektórych typów samolotów.
Dzień dobry. Super temat.
Porównanie do przyprawy wydaje się być bardzo udane.
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Dobra robota ! Warto wiedzieć wiecej ! Pozdrawiam !
Właściwie już wszystko w komentarzach zostało napisane, ale dla zasięgu: w dzisiejszym odcinku pada bardzo dobry przykład, jak mimo ogromnych wysiłków ludu pracującego miast i wsi ilość bardzo opornie przechodzi w jakość.
Porównanie z przyprawą super 👌
Dzięki za materiał
Bardzo dobry odcinek. Dzięki 👍
Masz rację Kamilu, lotnictwo to system.
💦💦💦💦💦💦💦💦💦💦
Znakomity odcinek, dziękuję!
Znakomita ocena Lend- Lease na przykładzie paliw lotniczych👍. Polecam też książkę B. Musiał "Wojna Stalina", generalnie o tym, jak rozwinięty gospodarczo i technologicznie Zachód (także jego grabież), umozliwił powstanie ZSRR i jak brak tej pomocy (i możliwości grabieży) spowodował w rezultacie jego upadek.
Dzień dobry, pozdrowienia dla twórców i słuchaczy 🖐️
Po raz kolejny bardzo ciekawy materiał. Dziękuję. Brawo Panowie 👍
Moja przygoda z PWH zaczęła się od odcinków o Sokołach Stalina i Bitwie Powietrznej nad Łukiem Kurskim.
To super że ostatnio wychodzą często odcinki na temat lotnictwa.
A już dzisiejszy to wogóle był mega !
Dziękuję Panowie !
Oby tak dalej !
Może niedługo coś o polskich dywizjonach yyyyy sorry znaczy eskadrach w RAF ale w okresie już po bitwie o Anglię i aż do końca wojny ?
Pozdrawiam
Komentarz taktyczny celem promocji wartościowych i ciekawych treści.
Nadejdzie ten dzień kiedy Kamil zacznie rozróżniać pojęcie cyfry od pojęcia liczby. Ale to jeszcze nie dziś.
O, nie jestem tu sam
@@wiktormajewski9047 nie jestem faszystą językowym ale to strasznie mnie kłuje w uszy :)
mam podobnie, żyję :) da się
Bądź jak Kamil
Oj gorąco w komentarzach 😁 radziecka propaganda w starych łbach tkwi mocno 😎👍 a zespołowi Wojennych Historii dziękuję za ciekawy materiał i punkt widzenia (jak zawsze) bo... "Diabeł tkwi w szczegółach" 😉
Bez sprawdzania w kom czy ktos juz o tym pisał... Gdzieś, kiedyś czytałem ( bodajże wspomnienia jakiegoś sowieckiego pilota), że Rosjanie eksperymentowali z silnikami diesla w bombowcach. Z wiadomym efektem. Nawet się zastawiawiałem skąd ten poroniony nawet jak na nich pomysł ale ten odcinek daje odpowiedź na te pytania. Oczywiście o ile to fakt, nie pogłebiałem potem tematu..
Ciekawy materiał jak zawsze. Pozdrawiam serdecznie Autorów i wszystkich obserwujących
Kamil i Norbert Superduo
Podcasty w tej tematyce o ZSRR itp, to powinniście przekonwertować na język rosyjski, przynajmniej napisy dodać. Może choć jeden obejrzy i pomyśli na chwile o tym
Wówczas na dzikim wschodzie zostałoby to uznane za propagandę
Kijem rzeki nie zawrócisz.
Szkoda czasu osoby generującej napisy. Spotykałem się kiedyś z Rosjanką(uciekinierką) i chcąc niechcąc spotykałem się towarzysko z Rosjanami; Oni mają swoją wersję historii + każdy fakt podparty argumentami/danymi uznają za fałszerstwo i propagandę zachodu; zapytasz dlaczego zachód miałby to robić? Ano dlatego że zachód ich nienawidzi i przedstawiają każdą sytuację od inwazji mongołów do czasów współczesnych jako spisek zachodu przeciwko Rosjan - bo zachód ich nienawidzi i tak w kółko.
@@krzysztofpawe7733 Czego chcesz od Rosjan skoro wyznawcy naszego Führera, prezesa kaczelnika krasnala, i jego złodziejskiej bandy pazernych miernot i nieudaczników też mają swoją wersję historii, opowiadaną przez Jarkacza i jego przyDudasów. ;-)
@@losarturosOK , to przedstaw mi swoją wersję historii, zobaczymy jak ja poprzeż faktami i argumentami.🤨
Witam i życzę miłego oglądania
Bardzo ciekawy odcinek
Witam wszystkich w ten poniedziałkowy poranek
Dziękuję
"to była "
Zapachniało przez chwilę Diuną 😅
Dobry odcinek Panowie
Komentarz taktyczny o treści - masz rację Kamilu
Panowie naprawdę świetnie się was słucha
Liczby Kamilu, liczby!
Pozdrawiam.
Swietny material jak zawsze💪
Zróbcie proszę odcinek na temat lend-lease ale w kontekście dostaw... Którędy był dostarczany ten cały strumień, jak to faktycznie wyglądało, jak straty były itd.
Bardzo mi się podobało. Czekam na kolejne 👌
W warunkach frontu wschodniego, bycie oddelegowanym do tego pułku lotnictwa wahadłowego to i tak jak wygrać na loterii.
Ci którzy służyli w OPL chyba też źle nie mieli
Dzień dobry PANOWIE
Jak zawsze ciekawi
Znowuż coś dobrego👍
Bardzo, ale to bardzo chciałbym taki cykl podcastowy o I wojnie światowej i drugi o wojnach napoleońskich.
Z technologią wydobywczą i przetwórczą paliw kopalnych tak jest do dziś. Nigdy ZDRS i Rosja nie dorobili się własnych zaawansowanych technologii w tych dzidzinach. Nowe pola gazu czy ropy uruchamiały zachodnie firmy. Zakłady rafinacji, skraplania itp budowały zachodnie firmy.
Mołotow prosi USA o dostawy; a potem Rosja się śmieje z Ukrainy że chodzi po prośbie na Zachód o dostawy sprzętu.
Taka ruska propaganda z kompleksami pod płaszczem :)
To Churchill się prosił o pomoc ZSRR, szczególnie w zimie 1944-1945 jak z nimi krucho było w Ardenach.
@@czesawnienasz4444 w Ardenach to było krucho u Niemiaszków. Alianci szybko się tam opanowali. Problem był w tym, że Aliantom w 44 i 45 zaczynało brakować ludzi bo otwartych frontów mieli za dużo i terenu do ogarnięcia. No i zgrzytała im logistyka skoro sami rozpieprzyli co się da przez Overlordem i musieli na nowo budować sieć kolejową. O blokadach wielkich portów oceaniczych w Europie nie wspominając.
@@czesawnienasz4444 to posłuchaj jeszcze raz początku tego podkastu
Dzień dobry wszystkim
Czwarty 😊
Bardzo ciekawe, dzięki 😊
Przed obejrzeniem:lend lease to SYSTEM
Lend-Lease to system !
To chyba nie tak do końca jak jest omówione. W czasach ZSRR chyba jedno z najbardziej popularnych zdjęć w PRL Aleksandra Pokryszkina było na tle myśliwca P-39 Aircobra i wiele zdjęć z bombardowań Berlina czy innych miast przedstawiały bombowce Douglas A20 Boston z czerwonymi gwiazdami. Oczywiście gwiazdam najpopularniejszymi były bombowce Pe-2 i czasami Ił-4. Bardzo mało było zdjęć bombowców Tu-2, których począwszy od 1943 wyprodukowano podczas wojny tylko kilkaset sztuk. Oczywiście fforowano zdjęcia z myśliwcami Ła-5 szczególnie z asami Stalina latającymi na tym samolocie w tym Iwana Kożeduba. Spór zaczynał się na poziomie gdy podważano sowiecki wysiłek w stępieniu potęgi Luftwaffe i wytrzymania ciosów tej potęgi lotniczej w latach 1941-1943.
Dałem lajka, zawierzam że piszesz prawdę :)
Ciekawe że paliwo 100 oktanowe pochodziło przede wszystkim z Abadanu. Tam była największa rafineria na świecie należąca do Brytyjczyków. I pracowała na amerykańkiej tecznologii.
Dziękuję za znakomity temat pozdrawiam Norberta i Kamila
Dokładnie w momencie, gdy Pan Norbert powiedzial 'diabel tkwi w szczegółach', licznik like'ow wybil 666
Przypadek? Nie sądzę! 😂
Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że wojna to system 😌
Masz rację, Kamilu!
Zawsze klasa
Bardzo ciekawy odcinek. A czy moglibyście kiedyś zrobić odcinek o którejś z bitew Wojny Secesyjnej w USA?
Chciał bym od Panów usłyszeć o inżynierii wstecznej w ZSRS? Jako wstęp mógł by posłużyć Tu-4, czyli radziecka kopia B 29.
Fajna wiedza
Temat o tym w jakie sposoby dostarczano lend-lease jest bardzo ciekawy. To że z fairbanks wysyłano samoloty jest dla mnie pasjonującym pokazem logistycznej potegi. Czy z jakiś portów w Alasce szły też transporty morskie czy raczej z Seattle?
Patrząc na sieć kolejową z tamtego okresu to raczej ze Seattle. Do Alaskańskich portów jest za długa droga przez Kanadę z centrów produkcyjnych.
@@karolwandzioch8430 no właśnie. Ale z Seattle dokąd morskim konwojem? Władywostok? Jak wyglądały takie transporty? Jakie były straty w konwojach od jap? Nagle sobie uświadomiłem że nie mam o tym żadnego pojęcia 🤣😇
@@Camel-from-Arabia widziałem na Alasce w Kodiak bunkry nabrzeżne (są to dziś pozostałości ale raczej w marnym stanie) i jak tu temat się pojawił to jakoś sobie zdałem sprawę że nie mam pojęcia co tam się u nich działo 🤣 człowiek się niby interesuje a potem wychodzi zaściankowość myślenia że konwoje tylko na Atlantyku 😇
@@Camel-from-Arabia to byłoby sensowne posunięcie ZSRR, przecież na poziomie niejawnym rywalizowali z aliantami. Pozdrawiam i dzięki za nowe informacje 👍🏻
ZSRR nie zasłużyli
Ojciec jako chlopiec widzial i w ich wsi kocmierzow k Sandomierza na lotnisku polowym ameryjanskie samoloty Aircobra, samoloty mialy silnk za pilotem, wal napedowy pod stopami pilota
👍
I kolejny udany poniedzialek, mimo że czuje sie do dupy to potraficie odciągnąć człowieka od złego samopoczucia
Stary trzymaj się 😞🎸❤️ jeszcze będzie gitara
👏👏👏
Te potkasty to 10/10
Witam. Świetnym odcinkiem byłoby rozwinięcie tematu Leand-Lease. Jak duży wpływ miały dostawy z zachodu? Czy miały decydujący wpływ na sytuację Zsrr w 43-44r? Bardzo ciekawy temat, który swoją drogą ma dużo różnych opinii patrząc na komentarze pod ostatnimi shortschami. Pozdrawiam
Te dostawy na dobrą sprawę nie miały większego znaczenia, nie w kwestii zwycięstwa ZSRR, jednakowoż szybciej nastąpiło "zatopienie" Rzeszy. Rzesza padła przez zapasy surowców, a jeszcze bardziej padła przez logistykę, za dużo było w tym otoczeniu szumnych planów i odważnych głów, miast chłodnej kalkulacji.
@@hektograf8445to oczywista oczywistość jednakowoż putler a za nim inne barany odrzucają tę prawdę w całości. Patrz na przemówienie putlera w tym roku na placu czerwonym.
@@CamillWTube Ponad połowa dostaw to okres po 30 kwietnia 1944 r, okres powojenny. Już po kapitulacji Niemiec po 13 maja 1945 ZSRR otrzymał więcej niż przez pierwszy rok wojny. "Tak wynika np ze raportu Departamentu Stanu USA z 28 listopada 1945 r.
@@hektograf8445 Z całym szacunkiem, ale powiedzenie że dostawy nie miały większego znaczenia na przebieg wojny, to kompletna ignorancja. Sam Stalin powiedział w Teheranie że dostawy były kluczowe, gdyż bez nich przegraliby wojnę. Uznajmy przez chwilę że faktycznie były nie znaczące dla ZSRR, więc po co były te dostawy? Przecież to wymagało olbrzymiego wysiłku logistycznego. Nie ograniczajmy dostaw tylko do czołgów czy samolotów. Co z paliwem? Praktycznie całe paliwo ZSRR miało domieszkę dobrego paliwa z USA. Co z komunikacją? Co z samochodami które były niezbędne żeby funkcjonowała logistyka. O ile ZSRR poradziło sobie z obraną przed Hitlerem o tyle pokonanie Hitlera nie było tak oczywiste.
@@mr.shelby5064 "Praktycznie całe paliwo ZSRR miało domieszkę dobrego paliwa z USA" Do mieszania wykorzystano tylko 158 tys. ton paliwa z USA . Paliwo wysokooktanowe było wykorzystywane przede wszystkich przez samoloty amerykańskie. ZSRR podczas wojny wykorzystał 4,481 mln ton benzyny lotniczej; Raport służby zaopatrzenia w paliwo nr o17 64 z dnia 26.06.1946 r. A co do słowa Stalina. On je wypowiedział podczas toastu urodzinowego Churchilla. Dla równagi warto byłoby też przytoczyć słowa Roosevelta po tym toaście .Tutaj masz inną ocenę LL: Wg utajnionego raportu "Wspólnego Komitetu Szefów Sztabów( doczytaj sobie , co to było), to mobilizacja sowieckiego przemysłu "wspomagana przez marginalnie kluczowy import w ramach Lend-Lease", umożliwiła Związkowi Sowieckiemu utrzymanie zdolności do prowadzenia wojny. J.Dimbleby "Barbarossa
Kurczę. Czwary jestem . Poza podium
❤
Do kawki na rozruch jak znalazł
Bo lotnictwo to system, a WWS to byl i jest pokraczna karykatura tegoż systemu 🤪
Bo całe ZSRR było pokraczną karykaturą państwa. ;-)
Komentarz taktyczny dla zasięgów, fejmu, poklasku i satysfakcji
Panowie, a może kiedyś odcinek o nieudanym ataku Włochów na Grecję i greckim ruchu oporu?
P-47 to głównie żyrokompasowy celownik. A to już była jedna z głównych przewag lotnictwa USA nad Niemcami.
To nie jest pierwszy i zapewne nie ostatni przypadek, gdy Stany uzbrajają i unowocześniają swojego późniejszego wroga.
Dialektyka heglowska: teza z antytezą dają syntezę☝️. To jest szczegółowo opisane w książce A.Sutton " THE BEST ENEMY MONEY CAN BUY".
Nie uzbrajają,tylko co najwyżej dozbrajają. Dostawy amerykańskich samolotów nie stanowiły nawet 10 procent tego,czym ZSRR dysponował podczas wojny.
@@MAP1-234
Kurde Wania, ale ty tych komentarzy strzelasz
Rosjanie do tej pory mają problem z technologii cracingu katalitycznego i dla tego Ukraińcy walą w kolumny cracingowe w zakładkach petrochemicznych bo te były kupowane na tak zwanym zachodzie
I dzisiaj powinni pamiętać o Europie .
a zróbcie proszę odcinek co rosjanie zrobili z tak gigantyczną dostawą sprzetu po wojnie co oni z tym zrobili
Używali aż go nie zajeździli i sie wszystko nie rozsypało. Nie mówię o tym co po prostu zerżnęli i produkowali dokąd się dało. Ale to by był bardzo ciekawy odcinek tylko nie wiem czy zgodny z tematyką programu.
A jak ze 100 oktanową benzyną radzili sobie Brytyjczycy, Niemcy i Japończycy? Jak wyglądało zaopatrzenie w paliwa w Polsce do 1939 r? Produkcja własna? Import?
Niemieckie myśliwce i bombowce w bitwie pod Kurskiem używały benzyny 89 i 94 oktanowej. D.Porter ."Dywizja Das Reich w bitwie o Kursk 1943"
Ruskie dostali nie tylko samoloty , nawet żarcie mieli od USA bez tego wszystkiego to by Adi do Kamczatki doszedł 😂
Nikt Ci nie broni być nieukiem ale po co musisz wszystkich o tym przekonywać?
Adi nawet nie zamierzał dojść do Kamczatki. A ile tego żarcia ZSRR otrzymał?
@@MAP1-234 jak widzę to masz dostęp do netu to sobie poczytaj🤷♂️a szczególnie o konwojach do Murmańska i o kobietach pilotach co ruskim dostarczyły tysiące samolotów z USA i Kanady .
@@christophmatusik-jq8gx A ty chyba nie masz dostępu do internetu bo masz problem z odpowiedzią na moje bardzo proste pytanie. To kobiety sprowadzały samoloty z USA?. To ile ich było tych pilotek?. P. S. Ja doskonale wiem ,ile dokładnie tego żarcia wysłano do ZSRR i w jakim okresie . Chciałem tylko sprawdzić,czy ty masz wiedzę na temat w jakim się wypowiadasz. Wiedzę, to masz raczej mikrą
@@MAP1-234 7150 czołgów,77000 aut terenowych,115000ciezarowek,11450 samolotów ,30% wszystkich konserw wołowych itd . Ile kobiet było pilotami to sobie sam poszukaj a jak nie umiesz pisać albo czytać poproś mamę . Wszystko można znaleść w Wikipedia i RUclips ale to może za dużo dla Ciebie ?🤣🤷♂️😏
Liczby! Nie 'cyfry'. Cyfra to jest to czym zapisuje się liczby władanie.
Zgadza się. I nie "radziecki", tylko sowiecki. Nikt w czasie wojny nie używał tego zakalca językowego, narzuconego po wojnie przez Stalina i używanego do dziś, co jest jego triumfem i zemstą zza grobu. We wszystkich dokumentach i raportach AK z czasów wojny i po wojnie znajdziemy wyłącznie "sowiecki" ewentualnie bolszewicki. Ktoś, kto użyłby wtedy określenia "Związek Radziecki" zostałby zabity śmiechem.
@@tucobenedictopacificojuanm3543 Ale nie ma takiego kraju "Sowiety" Bolszewia" .
@@MAP1-234 Był, w zasadzie jest nadal. Przeczytaj sobie rozkaz Śmigłego z 17 września 1939: "Sowiety wkroczyły..."
@@wertyks508 A mnie razi "Radziecki". Jest to próba nienaturalnego spolszczenia czegoś co praktycznie we wszystkich innych cywilizowanych językach występuje w formie oryginalnej "soviet" Nikt na zachodzie nie usiłuje sztucznie przekształcać tego do form lokalnych. Wyobraźmy sobie groteskowośc form : Advice Union czy Council Union, i pochodne odmiany : advicers, councilists. Dodajmy fakt, że próba nazwania obywateli takiego kraju jak Związek Radziecki kończy się powstaniem tak komicznych konstrukcji jak Radzianie lub Radziści. Ale argumentem koronnym i kończącym jest fakt że jest to forma narzucona na siłę po wojnie przez sowieckiego okupanta w celu ocieplenia jego wizerunku i to, że przed wojną i w jej trakcie wszyscy (poza zdrajcami) używali formy "soviecki" i "sowieci" jako obowiązującej, podobnie jak na całym świecie.
@@tucobenedictopacificojuanm3543 Sowiety to nazwa państwa ?
Jankesi nie chcieli faktycznie kopsnąć licencji na bombowce strategiczne, wujek Joe zeby miec z czego spuszczać atomowki zlecil by b29 odtworzyc w ZSRR za pomoca inzynierii odwrotnej
@@Sattivasa niby latał ale nie za daleko...
Cofamy się wstecz :)
+
Airacobra a nie Aircobra
trzeci:P
Ja idacy na mutare z historii wiedzac, ze przez Murmansk i Archangielsk szlp 25 % lend leasu
25% z 20% czyli 5%.
Z polskiego to oblałeś...
Silniki lotnicze sowieckie w latach 30-tych nie bazowaly na technologii amerykanskiej lecz na francuskiej i angielskiej( Hispano-suiza i Bristol) ze wzgledu na benzyne nizej oktanowa tych krajow.
@@krzysztofzawadzki6704 Ten odcinek jest o samolotach ... BOJOWYCH miedzy 1941-45 ! Mam nadzieje ze wiesz czym one sie roznia od tansportowych 🙂
@@krzysztofzawadzki6704Owszem, transportowały bomby i karabiny maszynowe. :)
Szwecow M-25 był produkowanym na licencji silnikiem Wright R-1820 Cyclone 9. Umowę zawarto w kwietniu 1934 roku, więc widać, że od USA też kupowali.
Ahoj jasem nietoperek
XD
Ahoj z tym❤
Gdyby dzisiaj Ukraina dostała takie ilości sprzętu , to szturmowali by Kreml ??
Gdzieś słyszałem że Niemcy jak zdobywali składy węgla lub paliwa , to było to nie do użycia
. Co za świństwo ze strony Rosjan 😎😁
No, szczególnie ten węgiel nijak nie chciał się palić. Trzeba go było zapalać podpałką, a podpałkę zapałkami. Co za prymityw...
@@matyjaszmatyszek3206 nie każdy węgiel nadaje się do wszystkiego naprzyklad lokomotywy nie lububił bardzo zanieczyszczonego wegla
@@MirekA2 Ale takiego węgla nie ma na składach.
Zgadza się, bo zdobywali właśnie niskooktanowe paliwo Rosyjskie, które po wlaniu do silników niemieckich je psuły dość szybko. Rozwiązaniem było to samo co w lend leasie - zbudować specjalne linie do wzmacniania zdobycznej ruskiej benzyny
Ja tam żałuję że dostali cokolwiek. Niemcy i tak by przegrali a przynajmniej imperium bez kibla dlugo by sie podnosilo po czyms takim.
Nie wiadomo, czy Polacy by doczekali...
@@matyjaszmatyszek3206 nie da się zabić wszystkich.
@@HusiRR Nie da się zrobić tej sztuczki z parasolem. Z Żydami Niemcom się prawie udało, z Polakami zaczęli i w 3 lata zlikwidowali 3 mln. Ile by zajęła likwidacja reszty? Plany oscylowały między 20 a 50 lat ze wskazaniem na mniejszą liczbę. Z polską kulturą mieli uporać się znacznie wcześniej.
6:45 - ... a możemy "się cofnąć" jakoś inaczej niż "wstecz"?
Z tą losową interpunkcją masz czelność kogokolwiek poprawiać? xD
@@damzkepinski5829 Tak.
Można cofać nazad w sposób do tyłu.
Porsche 911 ma silnik przodu.😊
Nieformalny sojusznik ?,kto to wytłumaczy- wyjaśni? .Ha,ha,ha
Wspierali bez umowy
A kto na to dawał kasę?Ci sami co teraz w krainie U?I interes się kręci do dziś.........czosnkowy
Hmm...za chwilę dodasz, że II wojnę światową ( i inne wojny) wywołały korporacje...
Jedno jest pewne. To właśnie USA niesamowicie się dorobiły oraz rozwinęły swój i tak ogromny potencjał przemysłowo-technologiczny. Zaś Niemcy i Japonia (z góry skazane na pożarcie w tym konflikcie) odegrały rolę chłopców od brudnej roboty, wywołując burzę na świecie,... czy jakoś tak ;-)
Jak wyglądałaby II Wojna Światowa gdyby ZSRR nie dostał Lend Leasu?
Stalin dogadałby się z Hitlerem.
Niemcy pokonali by ZSRR ale przegrali by z Aliantami w latach 50, ewentualnie trwała by zimna wojna
Ale dlaczego Niemcy mieli by wtedy przegrać z aliantami, według mnie po pokonaniu ZSRR, nic by nie powstrzymało Rzeszy od całkowitego zwycięstwa.
Wojna trwałaby 10 lat.
@@raegan4429 bo alianci mają do dyspozycji cały świat z ich surowcami(kolonie) a niemcy Europe z kilkudziesięcioma milionami ludzi którzy ich nienawidzą i w dodatku mówią w kilkudziesięciu różnych językach. Do lat 50 niemcy by nawet 'niezaapsorbowali' europy a co dopiero pokonanie aliantów
ci cyrylicą zawsze zachłani...............daj daj daj...........wszytko..........przypadek....????? nie sądze