To sa krásne vyvíja. Dobre sa to počúva, dá sa s tým súhlasiť a šíri to myšlienky aj medzi mladších ľudí. Len tak ďalej, Marty, teším sa na to video o vzťahoch Čechov a Slovákov.
hele marty já souhlasím dejepis je hrozně moc důležitý Předmět dejepis tě muže naučit opravdu hodně hlavně o fungovaní světa a problemu v nem mě osobně mrzí že lidí dejepis moc nebaví a přitom se furt diví co se kde furt děje můj osobní pohled je že pokud chceš byt politik nebo někdo z vlády měl by si znát historii válek státu atd protože všechny moderní války mají právě začátek v historii mě osobně proč mě historie baví je to že sem měl super učitele na základce měl sem i kliku že di školy bral věcí z historie jako meče šity zbroje ale i věci co se nosily v tě době a tak takže sem měl super hodinu vždy .+ jako i žák sem ne vždy měl dobře stahy ale vždy sem se snažil mít k učitelum nebo učitelce respekt jejích práce není snadná a i když jsou jaký fakt .......... tak je to práce kterou by si měl člověk cenit stejně tak i všech lidí ve škole .stejné tak by se nemel házet spíná na řekne mě si ti pod práce jako je dělník tak i popelaz a tak dale všechny ti to joby jsou hlavní pro dobře fungovaní státu . řakni mi prosím svůj názor když tak :) . a přejí ti pěkný večer a ad máš hodně štěstí :)
Určitě tu zaznělo spoustu zajímavých a pravdivých myšlenek, je fajn slyšet tě mluvit o něčem jiném než WoT. Co se týče lidí s dostatkem znalostí ale absencí ''učitelského umu'' tak na vysoké se s tím setkávám často. Typicky doktoranti na cvičení nejsou schopni předat znalost/vysvětlit řešení příkladu, protože ji sami nemají dostatečně zakotvenou, jen sami +- chápou danou věc. Chápat a umět vysvětlit problém jsou 2 dost rozdílné věci. Taky tvá poznámka k výuce historie je velice trefná. Extrémně málo času se věnuje moderním dějinám a neuvěřitelné množství nepodstatných informací a detailů se probírá stále dokola. Vědět který habsburk byl synem toho a onoho, znát pořadí českých knížat jak za sebou šli na trůn, hrabat se hodiny v daleké a velice špatně zdokumentované historii pravěku, starověku, Sámovy říše a dalších hovadin je k ničemu, když člověk nemá tušení co předcházelo vzniku státu kde dnes žije, proč slavíme některé státní svátky, jaké události 21. století měli největší dopad na světové dění atd. Navíc jen jediný učitel z X co jsem potkal dokázal historii učit v souvislostech a ne jako nudný chronologický výčet nepropojených událostí. Co nezaznělo a přijde mi jako to smysluplné je dřívější ''specializace'' studentů. Teprve poslední 2 roky gymplu se u nás volilo několik předmětů (matika, fyzika, dějepis, zeměpis...) a to co si člověk nezvolil už odpadlo, což (u mě) velice zpříjemnilo výuku. Proč by se budoucí student FSS trápil s maticovým počtem a derivacemi nebo člověk co jde na matfyz zabýval anatomií bezobratlých...
taky mě pak poslední dva roky na gymplu bavily víc, právě proto, že jsem se víc učil věci co jsem chtěl a míň, co jsem nechtěl. Zase kdyby to bylo dřív, tak je otázka, jestli v 15 jsi už schopnej tohle rozhodnutí udělat.
systém volitelných předmětů je skvělá věc, která by určitě měla být přítomna ve středním školství ve větším rozsahu. I když jsem chodil na technickou školu, kde polovina předmětů byla k oboru, tak bych si dokázal představit, že bych si v 15 na gymplu zvolil třeba víc hodin dějepisu, angličtiny, těláku, druhého jazyka a pak pro Chemii, biologii bych si zvolil minimum hodin. Líbilo se mi jak to mají třeba v US, u každého předmětu si student zvolí jak moc daný předmět chce studovat, tomu se pak přizpůsobí jaké bude mít závěrečné zkoušky, u 2 předmětů, které chce studovat nejvíc se pak věnuje už pomalu na bakalářské úrovni. Dost pěkně to popisoval Ondřej Kania tuším že v podcastu U kulatého stolu.
Já učím bez toho aniž bych měl nějaké vzdělání k tomu určené. Nemyslím si že jsem super učitel, ale to co učím mám rád a rozumím tomu. Proto mám nadšení když mohu předávat tyto informace dál. Z mé krátké praxe myslím že to jde, děti dávají pozor a baví je to. Chci tím vším jenom říct že titul není všechno a dost často je lepší učitel někdo z praxe než někdo kdo učí učení. Spousta učitelů učí něco co mají naučené a vůbec v tom nemají žádné zkušenosti. Myslím že dokážu bez nějakého peďáku dát dětem větší zájem a větší skills, než spousta těch rádoby učitelů s učitelským vzděláním. Samozřejmě si minimum dodělávám.
Aktuálně studuju jeden kurz, kde se člověk učí,jak se učit. Musím říct,že kdybych se tohle učil předtím,než jdu do školy,tak sakra by mě zajímalo jak by to s mým obdobím ve škole vypadalo. V podstatě třeba jeden z problémů učení je,že děti jsou zahlecný terminologií, které nerozumí.Takže úplně jednoduchá věc jako je definice slov. Já sám si pamatuju,že jsme ve škole na základce jeli hodinu za hodinou a v téhle rychlosti se nedá, aby zaprvé učitel vysvětloval definice každýho odbornějšího slova co použije a za druhé těch termínů je tak obrovský množství,že se v tom ty děti ztrácí, což je úplnej základ nepochopení toho co člověk studuje. Pokud nerozumí definici nějakého slova,tak okamžitě potom ten člověk přestává rozumět a není schopnej aplikovat to co se učí a tím pádem to ty děcka přestává bavit a přestává se jim dařit. Tohle považuju za největší problém ve škole co učení týče, samozřejmě finance jsou to co předchází všemu.
Moje přítelkyně studuje poslední ročník vysoke školy pro školství na prvním stupni a zároveň pracuje jako učitelka na prvním stupni už druhým rokem. Dodal bych k té inkluzi a dětem které jsou nějaké výjimečné i směrem nahoru je momentálně součástí výuky učitelů individualizace. Ta by měla učitele nutit, aby každé dítě mělo upravenou výuku na sebe. K tomu by měly sloužit ty asistentky. Bohužel, tím, že je hodně dětí ve třídách na počet učitelů to není vždy ideální a bohužel stávající učitelé na školách s průměrným věkem daleko přes 45 let věku se tyto věci dost casto nemají zajem učit jak na tu individualizaci. Bohužel nikdo a nic je nemotivuje a to dost casto ani ředitele natož zřizovatelé. Ten systém celý je podle mě zvrácený, postavený na znamostech protože těch lidí zase tolik není, obzvlášť v menších městech a obcích a tím se do vedení škol dostávají nekompetentní lidé.
Ahoj, společně s influencerama za mě zatím nejlepší téma/video. Přijde mi, že k těmhle "společenským" problémům máš víc co říct, než u témat politických. Typicky přímá volba - radši si poslechnu Kecy a politika, nebo někoho s podobným insightem. Čistě osobní názor, celkově se mi tenhle content líbí, určitě v tom pokračuj!
Год назад
Před 3 lety jsem měl příležitost učit jedno pololetí na jedné velké pražské sídlišťové škole (přesně to pololetí, kdy začala první vlna covidu). Dostal jsem se tam přesně jako "člověk z ulice" - resp. člověk bez pedagogického vzdělání, ale přesto tam nějaká reference byla. Měl jsem to defacto jako brigádu, při studiu na VŠ technického zaměření. Moje starší přítelkyně totiž už na té škole učila a ta mě doporučila paní ředitelce. Důvod mého nástupu byl ten, že řádný učitel měl neočekáváné vážné zdravotní komplikace, které se nad očekávání protáhly a na 2. polovinu roku se učitel shání těžko. Předtím jsem se práci s mládeží věnoval pouze volnočasově, především skrze vedení skautských družin či pořádání letních táborů a jiných jednorázových akcí.
Год назад
Přestože na první dobrou to zní hrozně, že ředitel může vzít "kohokoliv z ulice" - nespatřuji v tom takový problém. Je to však velká zodpovědnost toho konkrétního ředitele, koho si vybere - nutno dodat, že ředitelé nejsou zpravidla úplně mimo, aby vzali "kohokoliv". Každopádně jejich pravomoci jsou rozsáhlé a dokážou dost ovlivňovat chod a fungování školy a ve funkcích se dokážou držet velmi dlouho. Dokážu si představit, že člověk, který není primárně vystudovaný učitel může být ve finále i lepším učitelem, ale samozřejmě hrozně záleží na daném člověku. Já osobně bych se třeba učení něčeho oddechovějšího zase tolik nebránil, ale prostě to moje primární směřování bylo do konkrétního oboru, kde můžu skutečně mít vliv na fungování či výrobu nějaké firmy. A sice vnímám výchovu mládeže jako důležitou věc, ale necítím to tak, že by to pro mě bylo primární poslání. Líbil se mi třeba model, se kterým jsem se setkal u pár lidí na VŠ - byli to lidé, kteří pracovali v oboru, ale ještě do toho učili pár předmětů na škole. Měli jednou za týden tři hodiny výuky někdy odpoledne a myslím, že to nebylo špatné. Samozřejmě chápu, že na stávající systém základních škol je to asi neaplikovatelné…
Год назад
Co se týče rodičů, ten trend je cca takový, že ve větších městech se do toho snaží více zasahovat. Jeden z největších rozdílů mezi učením v Praze a na okresním 10-20 tis městě je právě v přístupu rodičů (zkušenosti mé partnerky). Asi je to tím, že v té Praze apod. mají ty možnosti před sebou a rodiče v těch svých dětech vidí ty unikátní sněžné vločky…které se stanou těmi správnými leadery… Někde v menším městě asi rodiče tak nějak víceméně počítají s tím, že je dost pravděpodobné, že jejich děti se uchytí někde v rámci okresu a bude to úspěch, když zvládnou mít VŠ. Setkávám se taky s tím, že řada rodičů očekává, že škola je dokonale připraví na cokoliv v životě a zcela rezignují na to, že by je oni sami mohli k něčemu vést. Není zas tak vzácné mít náctiletého, který si neumí zavázat tkaničky, nepozná ručičkové hodiny, nechce samostatně cestovat např. MHD či neumí nakoupit či oloupat cibuli…
Год назад
Na jednu stranu je dnes velký tlak na individuální přístup na druhou stranu jsem měl ve třídě 28 dětí, kterým se prostě nelze věnovat jednotlivě. Ale celou výuku naopak dokáže zcela narušit i jedinec…který je tam třeba v rámci té inkluze. Měl jsem jednoho žáka, který byl sice chytrý a inteligentní, ale hrozně pomalý a vznětlivý. Když něco nestíhal, házel pak třeba věcma, měl různé afektované výstupy…spolužáci se mu pak smáli. Ale když jsem počkal, ostatní se začali nudit, ztráceli pozornost a začínali dělat bordel. Z tohoto důvodu je podle mě opravdu vhodné, mít ve třídě skupinu, která dokáže držet nějaké společné tempo, a ne záměrně prohlubovat rozdíly nějakými individualitami.
Год назад
Navíc na té ZŠ ty děti prostě nejsou samostatné a nelze brát hodinu jako diskusní kroužek či jako sólo prezentaci na zajímavé téma. Je nutné předávat studentům podklady, vysloveně jim říkat co je důležité, co si zapsat a podobně...doslova vést je za ručičku… Pak to všechno kontrolovat, pokud to nedělají tak to pak řešit…V tom všem je zaujmout, prostřídat typy aktivit (úvod, diskuse, samostatná práce, výklad, zápisky, opakování…ne nutně v tomto pořadí). A 45 minut je příšerně krátká doba.
Год назад
Velké téma je z mého pohledu taky individualizace vs. rovné podmínky. Dnes je trend individuál, ale děti jsou na nespravedlnost velmi háklivé. Nejde jim tak jednoduše vysvětlit proč Pepa má mírnější testy…navíc když je Pepa takové povahy, že se s tím chlubí a ostatním se posmívá…záměrně svého „papíru na poruchu“ zneužívá…za podpory rodičů...ví že stejně na konci roku nepropadne…protože kdo by nechal propadnout dítě s poruchou… Jako učitel je vhodné nastavit nějaké pravidla a z těch neslevit. Ale opět…známkovat rovnoměrně už nelze, mít totožné požadavky na všechny už nelze…a tímto vším proplout se vztyčenou hlavou, to je opravu oříšek.
Dle mě: cesta jsou soukromé školy, nikoliv pridavani penez do tech stávajících. To ze by placene školy jsou casto davacky je duvodu ze existuje statni maturita bc. ing. atd. Kdyby se to zrusilo školy by nastavily obtížnost takovou aby ji dodelalo co nejcice lidi a zaroven byla co nejtěžší, aby byl o jejich absolventy zájem. Ucit deti doma? Klidně, a nejen ze to systémově nejde, ale hlavne by to systémové byt nemelo. Je to dite rodice a proc by mel k nem stat rozhodovat? Libilo by se vam kdyby vam stat sebral dite za to ze s nim v sobotu grilujete pod zaminkou toho ze ji nezdrave, prepalene tuky a stat by ho krmil lépe? Tak proc je podle vas v pohode unos dite statem pokud ho nedavate do školy a vzdelavate ho treba doma. Důležité je, ne zmenit vzdelavaci system, ale udelat ho daleko volnější, aby si rodiče/deti mohli vybrat to co povazuji za nejlepší formu vzdělávání.
Zdarec, co se týče soukromého školství, není vůbec třeba, aby nahradilo to veřejné, to vůbec není žádoucí... avšak trochu konkurence by bylo potřeba, není divu, že většina nejlepších světových škol je soukromá placená... existence více soukromých škol by kladla větší tlak i na ty veřejné a to jak co se týče platů, tak samotné kvality vzdělání... jo a také zrušit/předělat systém tabulkových platů, který neumožňuje vyšší odměny u lepších učitelů a zároveň umožňuje, aby měl někdo lepší plat i přes nekvalitní výuku jen proto, že učí dostatečně dlouho Ohledně toho dějepisu... jasně, historie je důležitá, ale zase bych to příliš nezveličoval... Rozhodně je potřeba méně se zabývat dávnou minulostí a více tou pro nás podstatnou (avšak brát pravěk celý jeden rok je pro mě jiný vesmír :D my jsme první rok jak na nižším, tak na vyšším gymplu brali pravěk, ale hlavně celý starověk, tedy Mezopotámii, Egypt, Indii a Čínu a především Řecko a Řím, které jsou velmi důležité a také nadčasové (první demokracie, republika apod.))... jenže také je třeba si uvědomit, že pro většinu žáků základních a středních škol je dějepis příliš nezajímavý na to, aby se toto učivo rozšiřovalo (mě osobně začala historie více zajímat až po odmaturování, naše učitelka byla relativně v pohodě)... další věc je předmět společenské vědy - předmět, kde se učíte dva roky psychologii a sociologii - ok, zajímavé obory, ale většina je úplně zbytečná - a také filozofii a teologii - naprosto zbytečné... tento předmět by chtěl úplně reorganizovat a zbytečnosti nahradit například finanční gramotností a podobnými, mnohem důležitějšími oblastmi
tak já si myslím, že je právě v moci toho učitele tu historii zajímavou udělat, vůbec by mě nevadilo, kdyby součástí výuky byly třeba normální mainstream seriály/filmy z daný doby, který by ty reálie přibližovaly skrz lidský osudy. Jakmile se k učení historie přistupuje tím, že jsou to všechno věci, který se týkaly konkrétních lidí a ovliňovaly konkrétní osudy, hned k tomu máš jako žák trochu blíž a není to tak odtažitý. Podobně jako v chemii ti daleko víc řekne, když před sebou vidíš ten pokus, než když jen vidíš na tabuly napsaný vazby prvků a rovnice. :D
Stejně jako je důležitý finanční gramotnost která se skoro vůbec nebere. Jinak máš tak nějak pravdu já když chodil do školí tak se moc učebnic neplatilo nebo skoro nic teď čeká chodí do školy ( je to škola od školy což je také divné ) tak jsem zaplatili SRPŠ a pár dalších věcí a pracovní sešity a je toho hromada všechny výlety prostě je toho dost a přitom když jsem se jednou bavil s ředitelkou ta říkala že prostě tím že jsou na vesnici tak nedostávají takové prachy a přitom do té školy se sjíždí z dalších 7 vesnic a ve třídě jich je 30 .... což je taky na prt protože se učitelka nemůže ani kdyby chtěla věnovat všem a udělat další třídy nemůžou protože nemají učitele ani prostory ,ale jsou povinny děti vzít 😏
To sa krásne vyvíja. Dobre sa to počúva, dá sa s tým súhlasiť a šíri to myšlienky aj medzi mladších ľudí. Len tak ďalej, Marty, teším sa na to video o vzťahoch Čechov a Slovákov.
hele marty já souhlasím dejepis je hrozně moc důležitý Předmět dejepis tě muže naučit opravdu hodně hlavně o fungovaní světa a problemu v nem mě osobně mrzí že lidí dejepis moc nebaví a přitom se furt diví co se kde furt děje můj osobní pohled je že pokud chceš byt politik nebo někdo z vlády měl by si znát historii válek státu atd protože všechny moderní války mají právě začátek v historii mě osobně proč mě historie baví je to že sem měl super učitele na základce měl sem i kliku že di školy bral věcí z historie jako meče šity zbroje ale i věci co se nosily v tě době a tak takže sem měl super hodinu vždy .+ jako i žák sem ne vždy měl dobře stahy ale vždy sem se snažil mít k učitelum nebo učitelce respekt jejích práce není snadná a i když jsou jaký fakt .......... tak je to práce kterou by si měl člověk cenit stejně tak i všech lidí ve škole .stejné tak by se nemel házet spíná na řekne mě si ti pod práce jako je dělník tak i popelaz a tak dale všechny ti to joby jsou hlavní pro dobře fungovaní státu . řakni mi prosím svůj názor když tak :) . a přejí ti pěkný večer a ad máš hodně štěstí :)
Určitě tu zaznělo spoustu zajímavých a pravdivých myšlenek, je fajn slyšet tě mluvit o něčem jiném než WoT. Co se týče lidí s dostatkem znalostí ale absencí ''učitelského umu'' tak na vysoké se s tím setkávám často. Typicky doktoranti na cvičení nejsou schopni předat znalost/vysvětlit řešení příkladu, protože ji sami nemají dostatečně zakotvenou, jen sami +- chápou danou věc. Chápat a umět vysvětlit problém jsou 2 dost rozdílné věci. Taky tvá poznámka k výuce historie je velice trefná. Extrémně málo času se věnuje moderním dějinám a neuvěřitelné množství nepodstatných informací a detailů se probírá stále dokola. Vědět který habsburk byl synem toho a onoho, znát pořadí českých knížat jak za sebou šli na trůn, hrabat se hodiny v daleké a velice špatně zdokumentované historii pravěku, starověku, Sámovy říše a dalších hovadin je k ničemu, když člověk nemá tušení co předcházelo vzniku státu kde dnes žije, proč slavíme některé státní svátky, jaké události 21. století měli největší dopad na světové dění atd. Navíc jen jediný učitel z X co jsem potkal dokázal historii učit v souvislostech a ne jako nudný chronologický výčet nepropojených událostí.
Co nezaznělo a přijde mi jako to smysluplné je dřívější ''specializace'' studentů. Teprve poslední 2 roky gymplu se u nás volilo několik předmětů (matika, fyzika, dějepis, zeměpis...) a to co si člověk nezvolil už odpadlo, což (u mě) velice zpříjemnilo výuku. Proč by se budoucí student FSS trápil s maticovým počtem a derivacemi nebo člověk co jde na matfyz zabýval anatomií bezobratlých...
taky mě pak poslední dva roky na gymplu bavily víc, právě proto, že jsem se víc učil věci co jsem chtěl a míň, co jsem nechtěl. Zase kdyby to bylo dřív, tak je otázka, jestli v 15 jsi už schopnej tohle rozhodnutí udělat.
Jako vždy a všechno, je to složitější...:D@@MartyhoPolemiky-ny2uh
systém volitelných předmětů je skvělá věc, která by určitě měla být přítomna ve středním školství ve větším rozsahu. I když jsem chodil na technickou školu, kde polovina předmětů byla k oboru, tak bych si dokázal představit, že bych si v 15 na gymplu zvolil třeba víc hodin dějepisu, angličtiny, těláku, druhého jazyka a pak pro Chemii, biologii bych si zvolil minimum hodin. Líbilo se mi jak to mají třeba v US, u každého předmětu si student zvolí jak moc daný předmět chce studovat, tomu se pak přizpůsobí jaké bude mít závěrečné zkoušky, u 2 předmětů, které chce studovat nejvíc se pak věnuje už pomalu na bakalářské úrovni. Dost pěkně to popisoval Ondřej Kania tuším že v podcastu U kulatého stolu.
Já učím bez toho aniž bych měl nějaké vzdělání k tomu určené. Nemyslím si že jsem super učitel, ale to co učím mám rád a rozumím tomu. Proto mám nadšení když mohu předávat tyto informace dál. Z mé krátké praxe myslím že to jde, děti dávají pozor a baví je to. Chci tím vším jenom říct že titul není všechno a dost často je lepší učitel někdo z praxe než někdo kdo učí učení. Spousta učitelů učí něco co mají naučené a vůbec v tom nemají žádné zkušenosti. Myslím že dokážu bez nějakého peďáku dát dětem větší zájem a větší skills, než spousta těch rádoby učitelů s učitelským vzděláním. Samozřejmě si minimum dodělávám.
taky si myslím, příklad z praxe nemám, ale věřím tomu! Díky za koment a ať se ti daří :)
@@MartyhoPolemiky-ny2uh Děkuju, kdyby jsi se o tom někdy zase bavil, tak se nabízím pro předání dalších informací a zkušeností :) (učím na střední)
Aktuálně studuju jeden kurz, kde se člověk učí,jak se učit. Musím říct,že kdybych se tohle učil předtím,než jdu do školy,tak sakra by mě zajímalo jak by to s mým obdobím ve škole vypadalo. V podstatě třeba jeden z problémů učení je,že děti jsou zahlecný terminologií, které nerozumí.Takže úplně jednoduchá věc jako je definice slov. Já sám si pamatuju,že jsme ve škole na základce jeli hodinu za hodinou a v téhle rychlosti se nedá, aby zaprvé učitel vysvětloval definice každýho odbornějšího slova co použije a za druhé těch termínů je tak obrovský množství,že se v tom ty děti ztrácí, což je úplnej základ nepochopení toho co člověk studuje. Pokud nerozumí definici nějakého slova,tak okamžitě potom ten člověk přestává rozumět a není schopnej aplikovat to co se učí a tím pádem to ty děcka přestává bavit a přestává se jim dařit. Tohle považuju za největší problém ve škole co učení týče, samozřejmě finance jsou to co předchází všemu.
Moje přítelkyně studuje poslední ročník vysoke školy pro školství na prvním stupni a zároveň pracuje jako učitelka na prvním stupni už druhým rokem. Dodal bych k té inkluzi a dětem které jsou nějaké výjimečné i směrem nahoru je momentálně součástí výuky učitelů individualizace. Ta by měla učitele nutit, aby každé dítě mělo upravenou výuku na sebe. K tomu by měly sloužit ty asistentky. Bohužel, tím, že je hodně dětí ve třídách na počet učitelů to není vždy ideální a bohužel stávající učitelé na školách s průměrným věkem daleko přes 45 let věku se tyto věci dost casto nemají zajem učit jak na tu individualizaci. Bohužel nikdo a nic je nemotivuje a to dost casto ani ředitele natož zřizovatelé. Ten systém celý je podle mě zvrácený, postavený na znamostech protože těch lidí zase tolik není, obzvlášť v menších městech a obcích a tím se do vedení škol dostávají nekompetentní lidé.
Ahoj, společně s influencerama za mě zatím nejlepší téma/video. Přijde mi, že k těmhle "společenským" problémům máš víc co říct, než u témat politických. Typicky přímá volba - radši si poslechnu Kecy a politika, nebo někoho s podobným insightem. Čistě osobní názor, celkově se mi tenhle content líbí, určitě v tom pokračuj!
Před 3 lety jsem měl příležitost učit jedno pololetí na jedné velké pražské sídlišťové škole (přesně to pololetí, kdy začala první vlna covidu). Dostal jsem se tam přesně jako "člověk z ulice" - resp. člověk bez pedagogického vzdělání, ale přesto tam nějaká reference byla. Měl jsem to defacto jako brigádu, při studiu na VŠ technického zaměření. Moje starší přítelkyně totiž už na té škole učila a ta mě doporučila paní ředitelce. Důvod mého nástupu byl ten, že řádný učitel měl neočekáváné vážné zdravotní komplikace, které se nad očekávání protáhly a na 2. polovinu roku se učitel shání těžko. Předtím jsem se práci s mládeží věnoval pouze volnočasově, především skrze vedení skautských družin či pořádání letních táborů a jiných jednorázových akcí.
Přestože na první dobrou to zní hrozně, že ředitel může vzít "kohokoliv z ulice" - nespatřuji v tom takový problém. Je to však velká zodpovědnost toho konkrétního ředitele, koho si vybere - nutno dodat, že ředitelé nejsou zpravidla úplně mimo, aby vzali "kohokoliv". Každopádně jejich pravomoci jsou rozsáhlé a dokážou dost ovlivňovat chod a fungování školy a ve funkcích se dokážou držet velmi dlouho. Dokážu si představit, že člověk, který není primárně vystudovaný učitel může být ve finále i lepším učitelem, ale samozřejmě hrozně záleží na daném člověku. Já osobně bych se třeba učení něčeho oddechovějšího zase tolik nebránil, ale prostě to moje primární směřování bylo do konkrétního oboru, kde můžu skutečně mít vliv na fungování či výrobu nějaké firmy. A sice vnímám výchovu mládeže jako důležitou věc, ale necítím to tak, že by to pro mě bylo primární poslání. Líbil se mi třeba model, se kterým jsem se setkal u pár lidí na VŠ - byli to lidé, kteří pracovali v oboru, ale ještě do toho učili pár předmětů na škole. Měli jednou za týden tři hodiny výuky někdy odpoledne a myslím, že to nebylo špatné. Samozřejmě chápu, že na stávající systém základních škol je to asi neaplikovatelné…
Co se týče rodičů, ten trend je cca takový, že ve větších městech se do toho snaží více zasahovat. Jeden z největších rozdílů mezi učením v Praze a na okresním 10-20 tis městě je právě v přístupu rodičů (zkušenosti mé partnerky). Asi je to tím, že v té Praze apod. mají ty možnosti před sebou a rodiče v těch svých dětech vidí ty unikátní sněžné vločky…které se stanou těmi správnými leadery… Někde v menším městě asi rodiče tak nějak víceméně počítají s tím, že je dost pravděpodobné, že jejich děti se uchytí někde v rámci okresu a bude to úspěch, když zvládnou mít VŠ. Setkávám se taky s tím, že řada rodičů očekává, že škola je dokonale připraví na cokoliv v životě a zcela rezignují na to, že by je oni sami mohli k něčemu vést. Není zas tak vzácné mít náctiletého, který si neumí zavázat tkaničky, nepozná ručičkové hodiny, nechce samostatně cestovat např. MHD či neumí nakoupit či oloupat cibuli…
Na jednu stranu je dnes velký tlak na individuální přístup na druhou stranu jsem měl ve třídě 28 dětí, kterým se prostě nelze věnovat jednotlivě. Ale celou výuku naopak dokáže zcela narušit i jedinec…který je tam třeba v rámci té inkluze. Měl jsem jednoho žáka, který byl sice chytrý a inteligentní, ale hrozně pomalý a vznětlivý. Když něco nestíhal, házel pak třeba věcma, měl různé afektované výstupy…spolužáci se mu pak smáli. Ale když jsem počkal, ostatní se začali nudit, ztráceli pozornost a začínali dělat bordel. Z tohoto důvodu je podle mě opravdu vhodné, mít ve třídě skupinu, která dokáže držet nějaké společné tempo, a ne záměrně prohlubovat rozdíly nějakými individualitami.
Navíc na té ZŠ ty děti prostě nejsou samostatné a nelze brát hodinu jako diskusní kroužek či jako sólo prezentaci na zajímavé téma. Je nutné předávat studentům podklady, vysloveně jim říkat co je důležité, co si zapsat a podobně...doslova vést je za ručičku… Pak to všechno kontrolovat, pokud to nedělají tak to pak řešit…V tom všem je zaujmout, prostřídat typy aktivit (úvod, diskuse, samostatná práce, výklad, zápisky, opakování…ne nutně v tomto pořadí). A 45 minut je příšerně krátká doba.
Velké téma je z mého pohledu taky individualizace vs. rovné podmínky. Dnes je trend individuál, ale děti jsou na nespravedlnost velmi háklivé. Nejde jim tak jednoduše vysvětlit proč Pepa má mírnější testy…navíc když je Pepa takové povahy, že se s tím chlubí a ostatním se posmívá…záměrně svého „papíru na poruchu“ zneužívá…za podpory rodičů...ví že stejně na konci roku nepropadne…protože kdo by nechal propadnout dítě s poruchou… Jako učitel je vhodné nastavit nějaké pravidla a z těch neslevit. Ale opět…známkovat rovnoměrně už nelze, mít totožné požadavky na všechny už nelze…a tímto vším proplout se vztyčenou hlavou, to je opravu oříšek.
Co jsem to objevil😂 skrytý kanál Martyho...
💛🖤
Dle mě:
cesta jsou soukromé školy, nikoliv pridavani penez do tech stávajících.
To ze by placene školy jsou casto davacky je duvodu ze existuje statni maturita bc. ing. atd.
Kdyby se to zrusilo školy by nastavily obtížnost takovou aby ji dodelalo co nejcice lidi a zaroven byla co nejtěžší, aby byl o jejich absolventy zájem.
Ucit deti doma? Klidně, a nejen ze to systémově nejde, ale hlavne by to systémové byt nemelo. Je to dite rodice a proc by mel k nem stat rozhodovat? Libilo by se vam kdyby vam stat sebral dite za to ze s nim v sobotu grilujete pod zaminkou toho ze ji nezdrave, prepalene tuky a stat by ho krmil lépe? Tak proc je podle vas v pohode unos dite statem pokud ho nedavate do školy a vzdelavate ho treba doma.
Důležité je, ne zmenit vzdelavaci system, ale udelat ho daleko volnější, aby si rodiče/deti mohli vybrat to co povazuji za nejlepší formu vzdělávání.
Zdarec, co se týče soukromého školství, není vůbec třeba, aby nahradilo to veřejné, to vůbec není žádoucí... avšak trochu konkurence by bylo potřeba, není divu, že většina nejlepších světových škol je soukromá placená... existence více soukromých škol by kladla větší tlak i na ty veřejné a to jak co se týče platů, tak samotné kvality vzdělání... jo a také zrušit/předělat systém tabulkových platů, který neumožňuje vyšší odměny u lepších učitelů a zároveň umožňuje, aby měl někdo lepší plat i přes nekvalitní výuku jen proto, že učí dostatečně dlouho
Ohledně toho dějepisu... jasně, historie je důležitá, ale zase bych to příliš nezveličoval... Rozhodně je potřeba méně se zabývat dávnou minulostí a více tou pro nás podstatnou (avšak brát pravěk celý jeden rok je pro mě jiný vesmír :D my jsme první rok jak na nižším, tak na vyšším gymplu brali pravěk, ale hlavně celý starověk, tedy Mezopotámii, Egypt, Indii a Čínu a především Řecko a Řím, které jsou velmi důležité a také nadčasové (první demokracie, republika apod.))... jenže také je třeba si uvědomit, že pro většinu žáků základních a středních škol je dějepis příliš nezajímavý na to, aby se toto učivo rozšiřovalo (mě osobně začala historie více zajímat až po odmaturování, naše učitelka byla relativně v pohodě)... další věc je předmět společenské vědy - předmět, kde se učíte dva roky psychologii a sociologii - ok, zajímavé obory, ale většina je úplně zbytečná - a také filozofii a teologii - naprosto zbytečné... tento předmět by chtěl úplně reorganizovat a zbytečnosti nahradit například finanční gramotností a podobnými, mnohem důležitějšími oblastmi
tak já si myslím, že je právě v moci toho učitele tu historii zajímavou udělat, vůbec by mě nevadilo, kdyby součástí výuky byly třeba normální mainstream seriály/filmy z daný doby, který by ty reálie přibližovaly skrz lidský osudy. Jakmile se k učení historie přistupuje tím, že jsou to všechno věci, který se týkaly konkrétních lidí a ovliňovaly konkrétní osudy, hned k tomu máš jako žák trochu blíž a není to tak odtažitý. Podobně jako v chemii ti daleko víc řekne, když před sebou vidíš ten pokus, než když jen vidíš na tabuly napsaný vazby prvků a rovnice. :D
Top tier komentáře
Stejně jako je důležitý finanční gramotnost která se skoro vůbec nebere. Jinak máš tak nějak pravdu já když chodil do školí tak se moc učebnic neplatilo nebo skoro nic teď čeká chodí do školy ( je to škola od školy což je také divné ) tak jsem zaplatili SRPŠ a pár dalších věcí a pracovní sešity a je toho hromada všechny výlety prostě je toho dost a přitom když jsem se jednou bavil s ředitelkou ta říkala že prostě tím že jsou na vesnici tak nedostávají takové prachy a přitom do té školy se sjíždí z dalších 7 vesnic a ve třídě jich je 30 .... což je taky na prt protože se učitelka nemůže ani kdyby chtěla věnovat všem a udělat další třídy nemůžou protože nemají učitele ani prostory ,ale jsou povinny děti vzít 😏
Prostě to školství je strašné na hovno přitom učitel ( a ostatní co pracují v škole ) víceméně nahrazují co se týče výchovy rodiče ...