Jak zrobić Zasilacz Regulowany z Zasilacza ATX? - ArtekDIY

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024

Комментарии • 388

  •  6 лет назад +255

    Żeby mnie ktoś nie zrozumiał źle - praca wykonana estetycznie, ale...
    Niestety zasilacz ATX jest w metalowej obudowie nie bez przyczyny. Wiedzą to wszyscy "tunerzy" kompów sprzed lat, którzy chcieli montować takie zasilacze w ładnych obudowach z pleksi. Problemem tutaj jest częstotliwość pracy tych zasilaczy i późniejszy brak ekranu elektromagnetycznego.
    Tutaj będzie ten sam problem. Jeśli chcemy faktycznie zasilać żarówkę, to projekt się nadaje jak najbardziej. Ale niestety zasilacz taki nie przeszedłby badań kompatybilności elektromagnetycznej. Najprościej mówiąc "sieje" wszędzie czym się da. Zwłaszcza te dwie dodatkowe przetwornice napięcia. To wszystko niestety jest niedopuszczalne w zasilaczach "laboratoryjnych" do testów nagłośnienia itp.
    Piszę to nie dlatego, że projekt mi się nie podoba, ale dlatego, że ktoś może coś takiego wykonać samemu i może być potem bardzo zaskoczony, że jego wzmacniacz podłączony do takiego zasilacza "buczy" różnymi częstotliwościami. Albo co gorsza w ogóle będzie się wzbudzać albo robić inne rzeczy.
    Często podobne pytania kierowali do mnie studenci, a odpowiedź zawsze jest jedna - słabo ekranowany zasilacz. Ekranowanie samych przewodów może być niewystarczająca.
    To samo w środku - im dłuższe przewody, tym lepsze anteny dla niższych częstotliwości.
    Nie chcę Cię urazić, po prostu zwracam na to uwagę i pozdrawiam.

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  6 лет назад +27

      Cześć, dziękuje za konstruktywny komentarz z pewnością komuś się przyda. Zdaję sobie sprawę z tego typu zjawisk, dlatego też nazwałem ten zasilacz jedynie regulowanym (rozbudowanym warsztatowym zasilaczem), a nie laboratoryjnym. Do zasilania czułej elektroniki, wzmacniaczy, wykonywania różnego rodzaju badań, czy pomiarów ten zasilacz się nie nada ze względów, które dobrze opisałeś. Stworzyłem go jednak do innych zastosowań (W miarę duża moc, szeroki zakres napięć + założenia projektu, o których mówiłem na końcu.), podobnych do tych, które pokazywałem.Pewnie trochę pomogło by wpakowanie całości do obudowy metalowej i poprawne uziemienie całości, ale takie obudowy są sporo droższe, a do tego ich obróbka jest trudniejsza.
      Przypinam komentarz, żeby nikt nie potraktował go jako laboratoryjny ;)
      Pozdrawiam.

    •  6 лет назад +12

      Dlatego to wszystko napisałem :)
      Jeszcze problem jest z tymi przetwornicami step down i up. Niestety niemiłosiernie się grzeją i nie wytrzymują tyle bez dobrego chłodzenia. Jeszcze nie robiłem filmu o ich testach, ale pewnie kiedyś będzie :)

    • @Jacek85wwy
      @Jacek85wwy 6 лет назад

      Na znanych portalach aukcyjnych są Taśmy elektromagnetyczne czy obklejenie obudowy plastikowej nie rozwiązało by tego problemu ? a pytam się tak z ciekawości

    •  6 лет назад +2

      Koszt się w tym momencie zwiększa i tutaj problemem są też "zaburzenia przewodzone" - tak to się nazywa, nie mylić z zakłóceniami, bo to różne rzeczy są.
      Taśma musi przylegać dokładnie. I też nie wiem o jakiej konkretnie taśmie mówisz.

    • @DupczacyBawol
      @DupczacyBawol 6 лет назад +3

      Można od wewnątrz okleić obudowę plastikową aluminiową taśmą samoprzylepną, podłączyć do masy i voila ;))

  • @davidh1002
    @davidh1002 5 лет назад +23

    W końcu na interesującym kanale można zauważyć ciekawe dyskusje mądrych ludzi zamiast durnowatych obelg. Fajne.

  • @venomslegions6393
    @venomslegions6393 4 года назад +2

    Czasami satysfakcja z tego co się zrobiło jest cenniejsza od kosztów które się poniosło;) NAPRAWDĘ fajny filmik i fajnie to przedstawiłeś. SUPER!

  • @tkei7459
    @tkei7459 5 лет назад +2

    Założe sie że pobór prądu na tych wyświetlazach nie pokrywa sie z tym ktory byś uzyskał mierząc amperonierzem na zaciskach. Innazej mówiąc podłacz np wiatrzczek i ustaw go na np równe 12v i podłącz zewnętrzny amperomierz na zacisk. I wynik na zawnętrznym będzie np 0.200mA a na elektronicznym panelowym będzie już 0.320mA. A wraz ze wzrostem poboru prądu różnica będzie się powiększać. Ja u siebie z ciekawosci porównalem kilka sztuk tego miernika panelowego z multimetrem i wkładką analogową. Zarówno na multimetrze jak i wkladce analogowej miałem na żarówce H4 przy 12v 3.44A , a na tym elektronicznym mierniku już było 5.60A.

  • @sxLaGoxs
    @sxLaGoxs 6 лет назад +38

    Nie lepiej użyć dwóch potencjometrow połączonych szeregowo? Jeden do ustawienia napięcia z grubsza a drugi precyzyjny

    • @grzesiekxitami3264
      @grzesiekxitami3264 2 года назад

      albo wieloobrotowego, mam nawet przekładnię planetarną,

    • @sxLaGoxs
      @sxLaGoxs 2 года назад

      @@grzesiekxitami3264 No też można, sposobów na to kilka przynajmniej jest :)

    • @grzesiekxitami3264
      @grzesiekxitami3264 2 года назад

      @@sxLaGoxs tak z nudów oglądałem, autor pewnie przez ten czas podrósł i ma teraz uszy czerwone

    • @sxLaGoxs
      @sxLaGoxs 2 года назад

      @@grzesiekxitami3264 Ja wogóle zapomniałem o tym filmie, przeszedłem też jednak na bardziej "pro" rozwiązanie w kwestii zasilacza laboratoryjnego

    • @grzesiekxitami3264
      @grzesiekxitami3264 2 года назад

      @@sxLaGoxs tu jest prawie 300 tys. wyświetleń
      fajnie gdyby ktoś opowiedział czemu nie tak, albo kiedy tak wystarczy

  • @sparkguy1187
    @sparkguy1187 2 года назад

    O cholercia ten film ma już 3 lata a wydawało mi się że dosłownie wczoraj go oglądałem Bosz ale ten czas szybko leci btw dzięki ze w tedy nagrałem film jak robisz taki zasilacz bo od cb uczyłem się podstaw elektrotechniki

  • @KolorowaSowa
    @KolorowaSowa 6 лет назад +9

    Jako że nie dawno sam robiłem podobny zasilacz pozwolę sobie dodać kilka uwag. Zamiast dwóch przetwornic, lepiej użyć jednej step-up-down. Mógłbyś korzystać z całego zakresu napięć bez potrzeby przełączania się między przetwornicami.
    Ja w moim zasilaczu użyłem zasilacza laptopowego, wraz z niedrogą przetwornicą z banggood. Moc na wyjściu to skromne 60W, ale na więcej nie pozwala zasilacz laptopowy, a i tak przetwornica się przegrzewa (muszę kupić większy radiator).
    Najbardziej narzekam na potencjometry, ale po przeszukaniu całego internetu nie znalazłem nigdzie potencjometrów wieloobrotowych o rezystancji 200K, jakich wymaga przetwornica, więc byłem poniekąd zmuszony do zastosowania zwykłych.

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  6 лет назад +1

      Taka przetwornica o której mówisz to bardzo dobre rozwiązanie, o ile te 60W Cię zadowala. Chciałem jak najmniej ograniczyć zasilacz i mieć możliwość na wykorzystanie trochę większej mocy, (W tym również na równoległe obciążenie obu wyjść, bo na to pozwoli zasilacz, którego użyłem) bo takie potrzeby mają niektóre rzeczy, które zasilam.

    • @KolorowaSowa
      @KolorowaSowa 6 лет назад

      Przetwornica jest w stanie dać ponad 100 watów, jednak zasilacz z laptopa który użyłem ma tylko 90, co po uwzględnieniu sprawności przetwornicy pozwala uzyskać ok. 60-65 watów na wyjściu. Jedynie trzeba wymienić radiator na większy, lub dodać wiatrak, bo przy takim obciążeniu standardowy nie daje rady odprowadzać ciepła.
      A jeżeli chcesz dwa kanały wystarczy zastosować dwie takie przetwornice.

    • @tomaszkowalski5461
      @tomaszkowalski5461 3 года назад

      Też nie znalazłem potencjometrów 10oborotowych 200k więc kupiłem dwa 100k i połączyłem szeregowo.

  • @klaudia5936
    @klaudia5936 4 года назад +1

    BARDZO FAJNY PROJEKT !!!! PRZEJRZYŚCIE WYTŁUMACZONE. POZDRAWIAM.

  • @marcinwitkowski6443
    @marcinwitkowski6443 6 лет назад +8

    Witam....
    Super projekt i naprawdę jestem pełen podziwu dla kolegi.. przypominasz mi mnie samego te 15 lat temu w technikum Elektronicznym i pierwszych projektach.... ;-))
    pracuję w zawodzie... i kilka rzeczy można zmienić.....
    - Zasilacz.... najlepiej dać trafo 50 HZ .....
    - co do przetwornic... zawsze myslałem że to wspaniała-sprawa do puki nie zaczołem projektować układów radiowych ;-) one produkują tyle "śmieci że poziom szumów z 1uV.. wzrasta do 40uV... ;-) jak zobaczałył byś to na analizatorze widma to az włosy na głowie stają ;-) ...
    teraz ich unikam jak ognia...
    pamiętaj o kondensatorach ceramicznych 100n.....1n na końcach złącz labo... tak by torszke zmniejszyć szumy wysokich częstotliwości... nawet na oscyloskopie zobaczysz różnice....
    warto dorobić...
    5V.... 7805 - 1A
    5V 78L05 0,1 A
    3,3 V
    bardzo przydatne do ATmegi... i innych małych procków....
    ograniczenia prądowe to najważniejsza rzecz oczywiście za kondensatorami... a nie przed ;-) z bardzo szybkimi wzmacniaczami operacyjnymi ;-)
    wiem że się rozpisałemmm
    ps....
    osobiście podaczas projektowania nie używam zasilaczy a ogniw 7Ah /12 V i stabilizatorów liniowych... tak jak pisałem wcześniej seria 78. przy małych prącach tylko z literą L.. ponieważ bez L mogą się wzbudzać i generować AC zamiast DC.

    • @__MINT_
      @__MINT_ 3 года назад

      Te przetwornice sieją zakłóceniami, bo to tania chińska konstrukcja. Dlatego przetwornice najlepiej wykonać samemu, ja tak zawsze robię, i moje przetwornice nie sieją praktycznie żadnych zakłóceń, nawet nadajnik fm mogą zasilać

  • @arczit19
    @arczit19 5 лет назад +1

    Niezły projekt ja w swoim użyłem gotowej jednej przetwornicy step up step down i obudowa w moim przypadku tez gotowa ale chyba większa. Nie mniej jednak bardzo się przydaje i nie potrzebuję mocnego kanału 1-28v tylko okazyjnie więc jak dla mnie wystarcza . Zawsze miło mi się ogląda twoje wideo.

  • @szczery_fpv
    @szczery_fpv 6 лет назад +7

    Toś się z tym papierem przyłożył hehehe :D

  • @pablogroszek4287
    @pablogroszek4287 6 лет назад +2

    NAPRAWDĘ ŚWIETNY FILM BARDZO DOCENIAM TWOJĄ TWÓRCZOŚĆ, już od dawna próbowałem zrobić coś podobnego, tylko znalazłem łatwiejszy sposób, ponieważ w moim starym zasilaczu ATX znalazłem jakimś cudem połączenie kabli które odrzuciłeś w poprzednim filmie dające 16v, mogłeś jeszcze dodać iż da się zrobić miernik napięcia przy użyciu arduino

  • @Andrzej-uy7ik
    @Andrzej-uy7ik 6 лет назад +1

    Polecam wykorzystać jedną przetwornicę typu UP/Down, wyjdzie taniej, praktyczniej i zajmie mniej miejsc na panelu, albo podłączyć Step Up i ustawić maksymalne napięcie a za nią Step Down i wtedy mamy podobny efekt, ale mniejszą sprawność, chociaż i tak juz mamy straty na sztucznym obciążeniu więc nie przejmowałbym się sprawnością tego rozwiązania.

  • @ast3ca
    @ast3ca 6 лет назад +1

    Bardzo ładnie wykonany. Estetyczna praca, miłe dla ucha ładne dla oka.

  • @szymon17485
    @szymon17485 6 лет назад +1

    Wow o wiele lepszy do poprzedniego zasilacza. Pozdrawiam.

  • @skatepldiy6496
    @skatepldiy6496 3 года назад +2

    3:00 w zasilaczu z czarnej listy to najważniejszy przewód jaki może być 😀

  • @hejtere821
    @hejtere821 Год назад +1

    Jeśli chodzi o dokładną regulacje napięcia dajesz dwa potencjometry w szeregu 10 i 1 k i wtedy masz regulacje zgrubną i dokładną. ;)

  • @Predator0900
    @Predator0900 6 лет назад

    Super. Pełen profesjonalizm. Jako uczącemu się elektronikowi, bardzo mnie się to podoba xD

  • @kev361
    @kev361 6 лет назад +1

    Na reszcie film, warto było czekać.

  • @Ezoteriusz
    @Ezoteriusz 6 лет назад +140

    " zasilacz z czarnej listy, zamykam temat" ~elektroda

    • @KrzychuPL-rz9rq
      @KrzychuPL-rz9rq 6 лет назад +14

      Do komputera go nie wsadzi, ale do zabawy z elektroniką wystarczy. No tak kup do zabawy tagana, lub seasonic.

  • @szymenenen9704
    @szymenenen9704 6 лет назад

    Stęskniłem się za twoimi filmami

  • @marki205
    @marki205 5 лет назад +2

    Czy w tych przetwornicach można zostawić potencjometry od regulacji prądu ustawione na stałe na maksa? Z tego co wiem to każde urządzenie pobiera tyle prądu ile potrzebuje, a potencjometrem możemy mu go jedynie ograniczyć.

  • @gut3k
    @gut3k 6 лет назад +3

    Żeby ustawić ampery trzeba zewrzeć plus z minusem na małym napięciu np. 1 volt wtedy można ustawić ( U mnie to działa )

  • @kadet6389
    @kadet6389 6 лет назад +1

    miło się oglądało :)

  • @Zwidu621
    @Zwidu621 6 лет назад

    Jak zawsze pełna profeska - dzięki!

  • @Sensowny_Bezsens
    @Sensowny_Bezsens 6 лет назад

    Czytasz mi w myślach :) za 3 dni już chciałem składać zasilacz ale powiedziałeś o tych potencjometrach i będę musiał inne zamówić o wartościach tak jak na przetwornicy lecz wieloobrotowych :)

  • @Barthap10
    @Barthap10 5 лет назад +1

    Na dokładność regulacji napięcia ma wpływ jeszcze to, czy są to potencjometry liniowe czy logarytmiczne

  • @emilmaj
    @emilmaj 6 лет назад +2

    zdolny jestes :) podziwiam tak szczerze mowiac :)

  • @marcinurban5633
    @marcinurban5633 6 лет назад

    Dobra robota. Super do wygląda

  • @grzegorzm6009
    @grzegorzm6009 6 лет назад

    Bardzo ładna i estetyczna praca

  • @kev361
    @kev361 6 лет назад

    Artek, ja bym proponował dodać do tego laboratoryjnego linie napięcia 5 V i 3,3 V. Na panel zasilacza by można było wcisnąć enkoder, który by przełączał zasilanie główne z 12 np: na 5 V (to jakbyś chciał uzyskać napięcie 5, V, lub niższe, to samo z 3,3).
    Takie 5 V poprowadzone przez przetwornicę Step-up było by lepsze do uzyskania napięcie np: 8 V.
    Jakbyś mógł w następnym odcinku o moim pomyśle wspomnieć, to będę wdzięczny, spoko filmy robisz, subskrybuję cię już jakiś czas, łapa w górę, dobry odcinek ;)

  • @fizykiwszystkoinne7892
    @fizykiwszystkoinne7892 5 лет назад

    Starannie wykonany projekt. Na pewno będzie służył. Mnie ciekawi pytanie czy indukcyjność własna potencjometrów wieloobiektowych nie zakłóci działania przetwornic ? PS: Ekran elektromagnetyczny zawsze można dołożyć do plastikowej obudowy wklejając np. miedzianą folię w okładki obudowy i połączyć je z masą bezpieczeństwa. Firmy profi natryskują na plastik miedź. Ciekawe czy ktoś amatorsko testował/mierzył zakłócenia od całkowicie otwartego zasilacza i porównywał pomiary z zamkniętym. Przez "dziurki" chłodzące wychodzi "sporo" zakłóceń wcz. (anteny szczelinowe).

  • @Daniek93
    @Daniek93 6 лет назад

    świetny materiał, szanuję

  • @chorazytorpeda9254
    @chorazytorpeda9254 4 года назад +1

    Czyli jakbym kupił przetwornice "nie" step down to regulacja prądu powinna działać? Chodzi mi tylko o 1-12v bo więcej nie potrzebuje

  • @hubertwawrzyniak3753
    @hubertwawrzyniak3753 6 лет назад +5

    Witam
    Czy mógłby Pan skonstruować coś w stylu stacji lutowniczej na gorące powietrze?
    Byłbym bardzo wdzięczny

    • @skatepldiy6496
      @skatepldiy6496 3 года назад

      Wystarczyłoby by poszukać grzałki i wentylatora oraz elektroniki sterującej ja

  • @ikchoppers7465
    @ikchoppers7465 4 года назад

    Jestem dopiero w 3msc nauki w technikum elektrycznym a wszystko rozumiem co tłumaczysz haha :D

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  4 года назад

      No nic trudnego tu nie ma, bo film skierowany jest do początkujących ;)

  • @robo12381
    @robo12381 6 лет назад +2

    Czekamy na głośnik plazmowy z tego powielacza ;)

  • @maro9282
    @maro9282 4 года назад +1

    14:10 Co masz na myśli mówiąc, że regulacja prądu w tej przetwornicy działa, ale nie tak jak sie tego podziewałeś?
    Chcę zamówić własnie tę przetwornice i nie wiem czy wszystko jest z nią ok, czy powinienem wybrać inną

    • @HateMyTeam
      @HateMyTeam 3 года назад

      I jak tam dales rade? Bo tez chce sklacsc i nw co zamowic

  • @tsunek3447
    @tsunek3447 6 лет назад

    Super Sprawa :)

  • @Daniel-dm8qs
    @Daniel-dm8qs 6 лет назад +3

    Wydaje mi się że żeby dokładniej regulować napięcie to można by zamiast jednego potencjometra 10K dać w szeregu 1K i 10K. wtedy mielibyśmy regulację zgrubną i dokładną. (o ile się nie mylę) ;)

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  6 лет назад +1

      Dobrze Ci się wydaje. Jak będzie mi się chciało, to te potencjometry od regulacji prądu zamienię na te od dokładnej regulacji napięcia. Nie chciałem już tego filmu przedłużać i bardziej komplikować, więc nie mówiłem o tym.

  • @rafasiedlecki929
    @rafasiedlecki929 Год назад

    Super dzięki

  • @Damii1991
    @Damii1991 5 лет назад

    Witam. Na końcu filmiku mówisz, że radzisz zrezygnować z regulacji prądu. W takim razie jakie potencjometry są potrzebne? 2x 10k czy 10 i 5 k?

  • @cyprianelo1284
    @cyprianelo1284 6 лет назад

    dzienki za poradnik

  • @SoczuX
    @SoczuX 5 лет назад

    Włożyłeś wentylator odwrotnie, dmucha powietrze do środka, nie było by lepiej aby wyciągał ciepło z obudowy?

  • @domel1410
    @domel1410 6 лет назад +1

    Aaaa tam ... ja myslalem ze rozrysujesz schemat wyjasnisz przerobisz podkrecisz podobno da rade przerobić na wyższe napiecie zasilacz atx dławik sie przewija czy cos ..a nie tam tak to wiesz 5 -latek potrafi zrobic ...kupic pare przetworniczek step-down czy nawet step-up modul woltomierza amperomierza zamknąć w obudowie i tyle ...ponadto sie zgadzam z poprzednikami nie dales ekranu to bedzie tak siało zakłócenia w radiach i sprzecie HI-FI ze szok :)

  • @SuperMotorzysta
    @SuperMotorzysta Год назад

    Witam. Pytanie mam. Czy przetwornice trzeba jakoś dobrać do parametrów zasilacza?

  • @PomocnikKomputerowiec
    @PomocnikKomputerowiec 5 лет назад +1

    Artur wszystko spoko jestem w fazie zamawiania części Ale potęcjometry wieloosobowe na aliexpress kosztują po 5 zł za sztukę to nie jest dużo Pozdrawiam

  • @domin_s
    @domin_s 6 лет назад +1

    wkońcu nowy film

  • @m4tik539
    @m4tik539 5 лет назад +1

    Ja jednak podłączył bym uziemienie z powrotem. Głównie ze względu na filtrację i może dla bezpieczeństwa. Oryginalnie masa jest uziemiona. Ciekawe czy teraz bardzo "sieje". A tak to fajny projekt.

  • @bartekszafka2060
    @bartekszafka2060 6 лет назад

    Świetny film. Będę próbował zrobić taki sam zasilacz. Czy mógłbym wydrukować przedni panel z otworami i wysłać?

  • @laposovskyy5156
    @laposovskyy5156 6 лет назад +3

    Czy możesz wstawiać częściej filmy na RUclips
    Pozdrawiam

  • @MyHonestReakshan
    @MyHonestReakshan 4 года назад

    Przepraszam że zawracam głowę ale czy mógłbyś mi pokazać jak podłączyles ten wyświetlacz napięcia i natężenia?

  • @lordpompa8730
    @lordpompa8730 3 года назад

    Super

  • @BANASIU
    @BANASIU 6 лет назад

    Hej, wlasnie zamawiam graty na aliexpress do zrobienia takiego zasilacza. Mozesz podpowiedziec jakie konkretnie lepsze potencjometry mozna uzyc zeby miec dokladniejsza kontrole nad napieciem?

  • @XMrStardexX
    @XMrStardexX 6 лет назад +4

    Usuwałeś starsze filmy, bo nie mogę znaleźć u ciebie filmu na temat modułu wifi

  • @Arnipll
    @Arnipll 6 лет назад +16

    pocisk na elektrode zawsze spoko

  • @bartomiejzawadzki9854
    @bartomiejzawadzki9854 6 лет назад

    Mógłbyś zrobić kolejny filmik na temat budowy takiego zasilacza, który będzie w 100% sprawny i będzie miął więcej wyjść . Prosiłbym o opisanie budowy dla totalnego laika. Jeżeli Zechcesz zrobić takie filmik. na pewno taki zasilacz wykonam. z góry dziękuje

  • @KawecPL
    @KawecPL 5 лет назад

    a czy można przykładowo użyć przetwornicy step up z 12V do 30V a następnie użyć przetwornicy step down, jako jej zasilanie dać napięcie 30V i uzyskać jedno wyjście ale w pełni regulowane w zakresie tych 0.8V-28V? 0-8(10A)? ;)

  • @macieksek3345
    @macieksek3345 2 года назад +1

    Te potencometry to tak jakby zabezpieczenie podłączasz obciążenie ustawiasz np do 2A i jak podłączysz coś to nie popłynie więcej niż te 2A

  • @gixuuuxd2005
    @gixuuuxd2005 6 лет назад +10

    Czemu usunąłeś film o jammerze wifi?

    • @domin_s
      @domin_s 6 лет назад +2

      Gixuuu Xd no właśnie artur

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  6 лет назад +3

      Jakby ktoś pytał jeszcze, to możecie przekazać info dalej, bo już parę razy pisałem. YT teraz bardzo rygorystycznie patrzy, czy filmy spełniają wytyczne społeczności i zwyczajnie nie akceptuje tego typu filmów. Możliwe że powiem o tym więcej jak wszytko się wyjaśni, ale to dopiero w okolicach marca.

    • @matid8453
      @matid8453 5 лет назад

      @@ArturPetrzak a co jest niby złego w tym filmie

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  5 лет назад +1

      @@matid8453 Film jest już od jakiegoś czasu na kanale ;)

  • @shogunlechuza6650
    @shogunlechuza6650 6 лет назад +1

    Mogłeś zamontować płytę zasilacza ATX do góry nogami i wentylator od spodu, miał byś pewność że nic nie wpadnie do środka i nie zrobi zwarcia. ;)

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  6 лет назад

      W sumie racja, ale z drugiej strony nie chciałem, żeby mi wciągał śmieci spod spodu :D

    • @shogunlechuza6650
      @shogunlechuza6650 6 лет назад

      Artur Petrzak No zależy co kto ma na biurku. ;)

  • @ender8450
    @ender8450 4 года назад

    A czy jest jakaś obudowa aby można włożyć cały zasilacz (razem z obudową)?

  • @KrzychuPL-rz9rq
    @KrzychuPL-rz9rq 6 лет назад

    Jak chcesz usunąć martwe pole musisz wstawić dodatkowo rezystor lub potencjometr nastawny w obwód potencjometru na obudowie. Co da ci zmianę jego zakresu i dokładności. Troszkę pogłówkować nie zaszkodzi.

    • @pan_wiesiu2910
      @pan_wiesiu2910 6 лет назад

      Krzychu 2009PL w tej przetwornicy dziala to inaczej. Trzeba dac mniejszy potencjometr. Najlepiej ustawic potencjometr gdzie konczy sie regulacja, wylutowac go i zmierzyc rezystancje.

    • @KrzychuPL-rz9rq
      @KrzychuPL-rz9rq 6 лет назад

      ech, to czemu mi to działa? czemu ? musisz usunąć martwe pole. co za tym idzie odciąć zakres. Blokując ruch potencjometru, niestety jesteś stratny, ja mam regulację od krańca do krańca:D :P A testuj sobie to z mniejszym potencjometrem czy większym... i tak masz do jasnej ciasnej dzielnik napięcia! . tak potencjometr robi za dzielnik napięcia... Z tym, że trzeba martwy zakres odciąć.

    • @pan_wiesiu2910
      @pan_wiesiu2910 6 лет назад

      Krzychu 2009PL moze masz inna wersje plytki. Na mojej nie dziala to jak dzielnik napiecia tylko jako zmienny opornik. Piny 1 i 2 potencjometru sa zwarte

    • @KrzychuPL-rz9rq
      @KrzychuPL-rz9rq 6 лет назад

      No co ty, to jest to samo. Nie zastanowiło cie to że piny 1 i 2 są zwarte? a jak dasz zamiast zwartego pinu zaraz za potencjometrem rezystor lub drugi potencjometr precyzyjny wielo obrotowy, nie przesuniesz zakresu pracy potencjometru zasadniczego? Martwy pkt przejmie ten schowany. A zasadniczy będzie miał pełen zakres.

    • @pan_wiesiu2910
      @pan_wiesiu2910 6 лет назад

      Absolutnie nie zastanawialem sie nad zwartymi pinami. Nie bylo to dla mnie zaskoczeniem rowniez. Mi latwiej bylo wlozyc mniejszy potencjometr i tez cieszyc sie pelna regulacja. Akurat udalo mi sie dobrac jego wartosc z typoszeregu dla max napiecia jakim dysponuje

  • @wachu27
    @wachu27 5 лет назад

    Nic z tego nie rozumiem, ale obejrzałem całość z przyjemnością ; )

  • @anoulithchaja9261
    @anoulithchaja9261 4 года назад

    Ile ohm miał ten drugi potencjometr od przetwornicy zwiększającej?

  • @HateMyTeam
    @HateMyTeam 3 года назад

    Czy taki zasilacz labolatoryjny moge zrobic z dowolnego zasilacza w domu? Czy musi byc coś w nim specjalnego?

  • @-_Robert_-
    @-_Robert_- 4 года назад

    Jak na jakiejś przetwornicy jest napis CC/CV ... to pewnie oznacza że to jest ładowarka do akumulatorów.

  • @Qubnix
    @Qubnix 6 лет назад

    Filmik świetny, jak zawsze. Podczas budowy tego zasilacza nie myślałeś może o module automatycznej przetwornicy step up/down z regulacją napięcia 0-30V i natężenia 0-5A opartej na układzie LTC3780? Miał byś wtedy dwa w jednym i nie musiał byś używać dwóch przetwornic. Przetwornica ta kosztuje w granicach 40zł na aliexpress.

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  6 лет назад

      Myślałem o tym, ale chciałem mieć do dyspozycji wyższe napięcie i większe natężenie ;)

  • @mariusz2556
    @mariusz2556 3 года назад

    Jeśli mam potencjometr z oznaczeniami CLK, DT, SW, +, GND to jak mam podłączyć ?

  • @danielwrotny
    @danielwrotny 6 лет назад +20

    0:45 skończyłem oglądać bo nie mogę przestać się śmiać :D

  • @_Bluxy1_
    @_Bluxy1_ 2 года назад

    jaki jest minimalny napięcie na wyjściu tego zasilacza

  • @elektro-ziom3653
    @elektro-ziom3653 6 лет назад +1

    Witam.Mam dla ciebie ciekawą propozycję. Mianowicie zauważyłem trafopowielacz na twoim filmie.Czy dał byś rade zrobić filmik pokazujący jak wykonać cewkę tesli na właśnie tym wysoko napięciowym transformatorze z telewizora.

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  6 лет назад

      Robiłem kiedyś cewkę z jego użyciem, ale ostatecznie porzuciłem projekt i na razie raczej nie będę do niego wracał.

    • @daro0352
      @daro0352 6 лет назад

      Prosty układ Joule Thief i w zasadzie to chyba tyle, żeby uzyskać z takiego trafo takie napięcie. Natomiast co do transformatora Tesli to nie dość że jest to transformator powietrzny, to jeszcze do tego realizujesz to na równie prostym Slayer Exciter, tu było wideo.

  • @pawelpawciul5967
    @pawelpawciul5967 3 года назад

    Dlaczego czerwone przewody łączy sie z fioletowym czyli minus 12?

  • @SnipeR-02
    @SnipeR-02 6 лет назад

    14:27 dolutuj do zwykłego wielo-obrotowego potęcjometru miedziana lub mosiężną rurke a z drugiej strony gałkę od potęcjometru przyklej na gorący klej :) oszczędzasz nawet 50zł

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  6 лет назад

      W sumie dobry patent. Mocowanie mogłoby być problematyczne, ale jak ktoś bardzo chce oszczędzić, to może to tak rozwiązać.

    • @SnipeR-02
      @SnipeR-02 6 лет назад

      Artur Petrzak Klej epoksydowy :) nie miałem większego problemu

  • @bg07657
    @bg07657 3 месяца назад

    Może najpierw podłączyć do przetwornicy podwyższającej a potem do obniżającej i mieć działanie w pełnym zakresie z pojedynczym miernikiem?

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  3 месяца назад

      Trochę przekombinowane, ale jak zakresy się zgadzają to może działać. Lepiej do tego kupić gotowy moduł , który ogarnia oba zakresy.

    • @bg07657
      @bg07657 3 месяца назад

      @@ArturPetrzak Czemu mają się nie zgadzać .Podnosisz napięcie do maksymalnej wartości wejściowej przetwornicy obniżającej.Straty będą nieco większe ale działa.

    • @bg07657
      @bg07657 3 месяца назад

      @@ArturPetrzak Gotowy moduł podwyższająco- obniżający też działa na dwóch przetwornicach.Może jest bardziej kompatybilny.Przecież i tak siedzą dwie przetwornice wystarczy je tylko inaczej podłączyć,a drugi miernik podwójny wykorzystać do czegoś innego.

    • @keith_ferdinanduz
      @keith_ferdinanduz 2 месяца назад

      It works, I did the same. But the output current is very low, max 3A. I used a 400W 15A DC/DC boost converter, but don't be fooled by it's rating, they don't put out 15A, that's the input current.
      I boost the output voltage upto 30V but I was only able to get 3A max at output, the input current was over 11A. Anything over 3.5A, the input current exceeds the limit of 15A which blows the 15A fuse at the input side.

  • @ukaszk1987
    @ukaszk1987 6 лет назад +10

    Jesteś najlepszym RUclipsrem na polskim RUclips i masz najlepszy kanał na RUclips dotyczący elektroniki !!!!!!!!!

    • @DelomorGames
      @DelomorGames 6 лет назад +3

      Polecam zobaczyć DeKompozytora

    • @kacperbrak7661
      @kacperbrak7661 6 лет назад +3

      No nie wiem, Artur korzysta z całkowicie gotowych rozwiązań.
      Zobacz sobie na RS Elektronika o ile chcesz się czegoś naprawdę nauczyć.

  • @tomasznowak7279
    @tomasznowak7279 2 года назад

    Witam serdecznie super film oczywiscie sub i lapka w gorę mam pytanie jak zrobić ładowarkę którą można ładować akumulator 12V AGM lub 6V AGM oraz jak zrobić najtanszym kosztem ładowarkę pakietów ogniw 18650 w zestawach 3s2p;4s2p;5s2p z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  • @SGSzoGun
    @SGSzoGun 5 лет назад

    Od paru dni przymierzam się do zbudowania takiego zasilacza :) i mam pytanie czy udało Ci się zlikwidować wszystkie niedoskonałości jakie przytrafiły Ci się w tym filmiku? Zamówiłem już większość rzeczy podanych w linkach i zacząłem przygotowywać zasilacz ATX :)

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  5 лет назад

      Nic więcej przy nim nie kombinowałem, nie było potrzeby ;)

  • @MrX-yg7rz
    @MrX-yg7rz 6 лет назад

    CZERWONY Z WTYCZKI 3-PIN GDZIE Podłączyć ? NA WEJŚCIE PRZETWORNICY? czYLI + Z OUT PRZETWORNICY PODPIĄĆ POD CZARNY (-)BANANOWEGO WYJŚCIA? W TAKIM RAZIE KTÓRY PRZEWÓD WPIĄĆ NA (+) WYJŚCIA BANANOWEGO?

  • @micha4587
    @micha4587 6 лет назад

    Moze tak byś pokazał jak zrobileś trafo ja wiem jak sie robi ale inni nie 😀

  • @Pawelpow1
    @Pawelpow1 6 лет назад

    Artur zrobisz np. glłośnik plazmowy? Do czego służą gniazda bananowe pod potencjometrem.

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  6 лет назад

      Nie wykluczone, że kiedyś zrobię ;) Tam jest wyprowadzone 12V bezpośrednio z zasilacza.

  • @garison5176
    @garison5176 2 года назад

    Do czego takie coś służy?

  • @damian5458
    @damian5458 2 года назад

    W Biedronce był szlifierka modelarska i tam był końcówka do plastiku

  • @kevryx1849
    @kevryx1849 5 лет назад +2

    W jakim celu robi się sztuczne obciążenie?

    • @kubatondera3225
      @kubatondera3225 5 лет назад +1

      Z tego co wyczytałem i posluchalem to obciąża się linie 5V po to aby mieć pełną moc na linii 12V.

    • @PaffcioStudio
      @PaffcioStudio 5 лет назад

      Swoją drogą niektóre zasilacze nie ruszą bez sztucznego obciążenia. Nie ma co się wściekać jak nie działa mimo że podłączony jest prawidłowo. Mała rzecz a tyle znaczy.

  • @Kocur_z_Kielc
    @Kocur_z_Kielc 4 года назад

    Jaki jest koszt tego wszystkiego? Opłacalne w ogóle?

  • @Bk99JzM
    @Bk99JzM 5 лет назад +2

    Projekt okey ale dobrze bylo by go zmodernizowac!!

  • @piotrszewczyk4763
    @piotrszewczyk4763 5 лет назад

    wystarczy transformator, potem wyprostować prąd (prosty układ z mostka prostowniczego i kondensatorów) i wykonać prosty regulowany moduł stabilizujący napięcie na np. LM350T. proste? proste. potem dodać jakieś bajery, jak np. panelowy woltomierz.

  • @folkmusicshop1081
    @folkmusicshop1081 Год назад

    Można dać po dwa potencjometry - np. 10K a drugi 1K i spiąc w szereg wtedy jeden jest zgrubny a drugi dokładny - taka regulacja jest nawet wygodniejsza i szybsza niż wieloobrotowym. Nie wiem dlaczego nie zostawieś więcej przewodów i nie dałeś chociaż po 2szt żółtych na każdy moduł - z jednym kabelkiem nie poszalejesz jak obciążać będziesz bardziej to w końcu popłynie izolacja z nich

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  Год назад

      Słuszne uwagi, następnym razem też bym tak zrobił.

  • @kaganPl
    @kaganPl 6 лет назад

    Mam pytanie odnoście linii 12V. Widzę, że ten zasilacz posiada dwie takie linie. Czy nie ma przeciwwskazań by łączyć je w jedną?
    Czy mógłbym sobie takim urządzeniem ładować akumulator żelowy lub pakiety li-ion?

    • @Zwariowny
      @Zwariowny 6 лет назад

      pakiety z balanserem

  • @zeda1601
    @zeda1601 5 лет назад

    PYTANIE
    Hej jestem początkujący i jeszcze wiele nie wiem, stąd moje pytanie. Zauważyłem że na linii 5V jest 28A, ale przetwornica step down ma 8A. Czy to znaczy że maksymalne natężenie jakie będzie poprzez tą przetwornice to 8A lub mniej? Co się dzieje z tymi 20A? Bo rozumiem że taki zasilacz ATX cały czas daje 28A.

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  5 лет назад +1

      Przetwornica może oddać maksymalnie 8A, zasilacz 28A. Zasilacz nic nie daje, odbiorniki pobierają tyle ile potrzebują, a zasilacz może temu obciążeniu podołać lub nie.

  • @jarotv5249
    @jarotv5249 4 года назад

    Za jaką cene byś zrobił ?

  • @kozziel8732
    @kozziel8732 5 лет назад

    mam pytanie czy da rade zrobić 9V robićłc 12V i -3.3V

  • @soomuddy
    @soomuddy 5 лет назад +3

    Dlaczego użyłeś sztucznego obciążenia ?

    • @Zwariowny
      @Zwariowny 3 года назад

      imituje pracę podłączonej płyty głównej i podzespołów przed startem PC, starsze zasilacze się spalą lub uszkodzą

    • @__MINT_
      @__MINT_ 3 года назад

      Sztuczne obciążenie jest po to, aby zwiększyć wydajność linii 12V, ponieważ zwiększając obciążenie linii 5V, zmuszamy zasilacz do zwiększenia cyklu pracy, i napięcie na linii 12V też rośnie (starsze zasilacze mają bezpośrednie sprzężenie zwrotne tylko z linii 5V, tzn. jest ona nadrzędna i zasilacz w pierwszej kolejności próbuje utrzymać prawidłowe napięcie właśnie na niej)

  • @adriango2702
    @adriango2702 6 лет назад

    Gdzie kupić takie rezystory 5w 20ohm

  • @staskowalski4904
    @staskowalski4904 Год назад

    Da się zrobić aby zasilacz nie wylączał się przez zwarcie ?

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  Год назад

      Da się, ale rozwiązanie nie jest uniwersalne. Zależy od układów wykorzystywany przez dany zasilacz.

  • @dobromirdobroduszny8851
    @dobromirdobroduszny8851 3 месяца назад

    Planuje zrobic ten projekt ale nie dziala link do przetwornic, masz jakis pomysl jak je dobrac?
    (Jestem troche w tym nowy jeszcze)

  • @kudlaty007
    @kudlaty007 6 лет назад

    Jak się Tobie udało to wydrukować na anycubic i3 mega? jakie podałeś ustawienia stołu?

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  6 лет назад

      220 x 220, bo stół faktycznie takie ma wymiary. Producent podaje zaniżone, bo drukowanie przy samych krawędziach może być mniej precyzyjne itp.

  • @witek_smitek
    @witek_smitek 4 года назад

    hej, takie pytanko - po co te "sztuczne" obciążenie w postaci 2 rezystorów?

    • @MaacAbra
      @MaacAbra 3 года назад

      Bo ATXy nie powinny chodzić „na pusto”, podobno im szkodzi. Więc w ten sposób się symuluje jakieś niewielkie stałe obciążenie. Chyba sam wentylator się nie liczy 😎 Więcej nie wiem, nie znam się 😜

  • @wicekbicek8225
    @wicekbicek8225 5 лет назад

    jaki jest kosz tego wszystkiego bez zasilacza?
    bo wezmę inny

  • @karat1257
    @karat1257 4 года назад

    Jeśli będę wykorzystywał tylko linię 12V i Masa to też muszę wstawić sztuczne obciążenie ?

    • @ArturPetrzak
      @ArturPetrzak  4 года назад

      Hej!
      Najlepiej będzie jeśli zadasz swoje pytanie na mojej grupie FB ;)
      Link: bit.ly/MajstryArtka