Te zasilacze to jest super materiał do nauki lub na weekendowy projekt. Używam przerobionego ATX-a od jakichś 10 lat i sprawdza się super, przez długi czas ładowałem nim ebajka i nic się nie działo. Robiłem go za młodu jeszcze jako uczeń technikum elektronicznego i zajęło mi to chyba z tydzień, mega dużo się nauczyłem o zasilaczach bo trzeba było czytać po internetach jak każdy układ w środku działa. Jakiś czas nawet je przerabiałem i sprzedawałem żeby sobie dorobić, fajne to były czasu jak jeszcze nie było chin na rynku :) Teraz można kupić chińczyka za 200zł i nie trzeba kombinować, ale mimo wszystko polacam każdemu taki projekt bo wiedza o zasilaczach naprawdę mocno się przydaje w życiu. Jeśli ktoś chce uzyskać wyższe napięcia to opiszę zgrubnie jak to zrobiłem. Odwinąłem z transformatora uzwojenie 5V i dowinąłem ten drut do uzwojenia 12V. Wyrzuciłem z płytki wszystkie elementy po stronie wtórnej które odpowiadały za inne napięcia i zostawilem tylko linie 12V (wymieniłem kondensatory na wyższe napięcie). Dodałem potencjometr do regulacji napięcia na tl494 tak jak było pokazane na filmie i dorobiłem też regulacje pradu ( można to łatwo zrobić na układzie który odpowiada za zabezpieczenie prądowe, wystarczy dodać bocznik). Mam teraz zakres 0-35V i prąd 0-5A. 35V i 5A lepiej nie używać bo nie wiem czy tranzystory to wytrzymają na dłuższą metę ale całą reszta zakresu jest ok.
Witam, też używam zasilacza ATX jako warsztatowego. Napisałeś o tym jak byłeś w technikum elektronicznym i bawiłeś się np. z ATX-ami, a ja właśnie jestem na takim etapie jak ty wtedy, stąd jako niedoświadczony proszę o rozwinięcie tematu o tym, jak zrobić ograniczenie prądowe o którym wspomniałeś :) Pozdro
@@faraday2803 dokładnie nie powiem bo każdy zasilacz jest inny i pamięć też już mnie zawodzi po tylu latach. No i nie każdy zasilacz umiałem przerobić, te bardziej zaawansowane zazwyczaj miały więcej zabezpieczeń prądowych/napięciowych i mnie pokonywały. Regulację prądu można zrobić w tych które mają zabezpieczenie prądowa na LM358. Patrząc pobieżnie na wyprowadzenia tl494 to miałem napiecie z bocznika (podpiętego na masowym wyprowadzeniu transformatora) wzmocione przez lm358 i doprowadzone do komparatora na nóżkach 15 i 16. Dało się to chyba też zrobić prościej z pominięciem lm358 i przy użyciu rezystora mocy o większej rezystancji jak bocznik ( nie pamiętam jakiej) ale mocno się grzał i regulacja nie była zbyt dokładna. Powiem że nie była to prosta sprawa i trzeba sporo przerabiać, sam już dokładnie nie pamiętam wszystkiego. Bierz pod uwagę że jak przerabiasz zabezpieczenie prądowe i coś źle zrobisz to przy zwarciu zasilacz się spali. Polecam mieć zapas tranzystorów jeśli chcesz się za to zabierać :))
@@bobikbobikowy5458 dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o tranzystory i inne elementy to ciągle poszerzam swoje zbiory poprzez rozlut starych gratów ze śmietnika :D Spróbuję coś pobawić się z tym zasilaczem bo mam dwa więc nawet jeśli się upali to niewielka strata... poza tym zawsze odpalam przez żarówkę szeregowo :) Pozdrawiam! miłego wieczoru
Nareszcie kolejny film. Nareszcie uzupełnione braki majsterkowe na Tubie. 7:02 - Wincej takich vlogów z takimi efektami specjalnymi! To jest dziwnie fascynujące. Efekty całkiem jak u "ElectroBOOM". Białas widzę ładuje się solarnie. Pozdrawiam. 👍👍👍
Zasilanie dla układu sterowania jest produkowane przez osobną przetwornicę która pracuje cały czas po podaniu napięcia zasilania. Napięcia wyjściowe(12/5/3,3) są produkowane przez przetwornicę załączaną sygnałem.
Z 6 lat temu nie mając wiedzy o zasilaczach u siebie dałem przetwornicę step up 36V a przewody 12V plus i minus połączyłem po 3szt by wytrzymały duże obciążenia i w efekcie końcowym doszedł dodatkowy wentylator na radiator pod którym są umieszczone oporniki (sztuczne obciążenie linii 5V).
Ja sobie zrobiłem 2 baterię do kosiarki (i nie tylko) z używanych paluszków 18650. 5S10P lub 12P, nie pamiętam. Można kosić i kosić, a sama kosiarka pod 40V to większa moc.
Great Scott ma filmik o przeróbce ATX'a na regulowany zasilacz warsztatowy... Nie pamiętam o jakim układzie była mowa, ale może nasunie Ci jakiś pomysł :) Żeby nie wklejać linku tytuł filmiku na YT to "HACKED!: ATX Power Supply with Variable Output Voltage?" ;)
Mam w warsztacie zainstalowany mały ciąg halogenów. 5 lat temu z braku zasilacza użyłem taki z komputera pamietającego czasy windows 95. Światło działa do dzisiaj. Mam 17 lat : D A odnośnie zasilacza z odcinka, mam 90% pewności, że pin 6 NVP to negative voltage protection, a pin 16 to compare pomiędzy wejściem, a jakimś wewnętrznym lub zewnętrznym źródłem napięcia odniesienia. Problem z tymi zasilaczami to kondensatory wyjściowe, które dla linii 12v często maksymalne napięcie pracy mają 16v
W zasilaczu zaplail Ci sie pewnie warystor, a przyczyna pierwotna bylo przebicie tranzystorow mosfet najprawdopodobnie, tych, ktore tworza odpowiedni przebieg prostokatny dla uzwojen pierwotnych transformatora. Z ta przerobka to nie tak latwo, sama elektronika czesto ma inne zabezpieczenia niz sam poziom.napiecia wyjsciowego. Probowalem kiedys dolaczyc drugi transformator do takiego zasilacza komputerowego. Dzialalo do pradu 1A, potem zabezpieczenia wylaczaly zasilacz. Jak Ci sie uda koniecznie nagraj odcinek, wedlug mnie to by bylo za proste gdyby obciazenia indukcyjne (silnik) dalo by sie z tego zasilic.
O jakiej kolwiek regulacji zapomnijcie. Bo one mają komparatpry [wzmacniacze operacyjne] żeby pod żadnym pozorem nie przekroczyć napięć, i nie uszkodzić komputera. Jakie kolwiek próby przeróbki skoncza się zablokowaniem. Ale stare zasilacze od pecetów jeszcze dawało się roz blokować. I np:12 V do 13,5 Robiłem to do radia CB. Dalej też się wyłączały. i żeby cokolwiek zrobić trzeba by ewidentnie wywalić wszystkie lm339, i tym podobne zostawić jedynie 494 albo tda 4500 i z nim już można się dogadać.ale wtedy nie będzie stabilizacji na poziomie setek volta.W tych nowych można jedynie obciążyć żarówką np: 5 V a podskoczy 12 V fajnie wysadziłeś ten elektrolit przełączając zasilacz na 110 V
Co do zasilaczy ATX to najlepiej zwykłą kostkę to 3,3, 5v i 12 mieć - nawet 24 można mieć w małej mocy bo jest jeszcze -12V i można brac napięcia miedzy nimi czyli wszystkie możliwości. W starych zasilaczach ATX było jeszcze -5V. Ja polecam zasilacz z laptopa w nim dużo prościej bawić sie napięciem.
Tak zasilacz od laptopa to dobry pomysł ponieważ w przetwornicach impulsowych zdecydowanie łatwiej jest obniżyć napięcie niż je podnieść. Ponieważ konstrukcja jest przygotowana na konkretne napięcie i moc. Regulacja polega na zmianie częstotliwości i/lub wypełnienia (pwm) impulsu dzięki czemu po przefiltrowaniu osiąga się określoną wartość napięcia. Zmniejszając częstotliwości(i/lub PWM) zmniejsza się napięcie. Natomiast podnoszenie jest trudniejsze ponieważ transformator jest przygotowany na konkretne napięcie wyjściowe i jego podniesienie wymaga zmiany proporcji uzwojeń.
Na necie jest sporo opisanych przeróbek tego typu zasilaczy. Jak dla mnie szkoda marnowac wlasnego czasu ale jesli już to powinienes zrezygnowac z 5v i 3.3v wywalic cala sekceje wtorna kondensatory diody cewki a do tego przewinac trafo. Tylko po co to robic jak za 300-400zl mozna kupic gotowca. Jakis czas temu kupilem rd6018w i dolozyłem zasilacz serwerowy huawei 4850g2 sprawdza sie to bardzo dobrze.
@@nietypowerozwiazania1659 Oki ale jest rd6024 czyli plynna regulacja do 0-60V i 0-24A z OCP OVP a z nowym softem dolożyli jeszcze pomiar temperatury ładowanej baterii wiec i tak mimo ceny ma przewage nad zasilaczem atx a z tego co widze soft jest rozwijany. Problemy sa dwa pierwy trzeba posiadać jakis zasilacz ewentualnie kupic używany serwerowy drugi to ze ja 6018w kupilem za 300zl aktualnie kosztuje ok 400zl natomiast rd6024 ok 520zl bo Glapinskiemu cos spada a potem cos rosnie.
Posiadam kosiarkę parkside zasilaną dwoma aku 20v i na dwóch aku 8 AH robi około 12 koszy po 60L trawy, robi sporą robotę jak na narzędzie akumulatorowe. Pozdrawiam
Przyjacielu, ten filtr placbo z zelaza (11min39sek) zrobil mi dzien. Dosyc, ze na plytce jest zwarty i nic nie robi, to jeszcze w srodku jest obciaznikiem. Tylko brakowalo mi wisienki na torcie, w postaci kawalka gruzu w obudowie filtra😂
W 2014 roku zrobiłem z zasilacza AT 200W zasilacz impulsowy 24V. W 2020 roku zrobiłem zasilacz 2,5V o prądzie wyjściowym ok. 25A, wystarczyło wylutowac jeden rezystor przy układzie KA7500B.
Taka prosta przeróbka jest skuteczna tylko przy niewielkich obciążeniach. Przy większym obciążeniu, bliskim nominalnego, napięcie i tak spadnie... Aby rzeczywiście podnieść napięcia trzeba by zaingerować w konstrukcję transformatora. Ponieważ taka regulacja steruje tylko wypełnieniem i/lub częstotliwością przetwornicy i będzie regulować tył tylko w bardzo ograniczonym zakresie.
Kiedyś znalazłem artykuł jak przerobić zasilacz ATX na ładowarkę o prądzie regulowanym od 1 do 10A. Zabezpieczony przed wszystkim... Zwarciem iskrzeniem odwrotną polaryzacją... Udało się przerobiłem i dodałem własne modyfikacje. Działa... Warunki pracy miał trudne, przy ciągnikach na wsi. Wrócił po kilku latach do mnie na naprawę. Wszystko przetrwał ale deszcz go pokonał...
Najlepiej kiedy "nadzorca" ovp, uvp zbudowany jest na oddzielnym układzie (np. PS113A) wtedy wystarczy go wylutować a jego wyjście PGO (Power Good Output) połączyć na stałe z masą lub wykorzystać do zbudowania własnego zabezpieczenia. Po takim zabiegu masz możliwość regulacji powyżej 30V, tylko trzeba wymienić kondensatory elektrolityczne na wyjściu na większe napięcie bo będzie buum :D No i trzeba ogarnąć zasilanie wentylatora bo zazwyczaj zasilany jest z linii +12V.
Zasilacz w minucie 2:24 jest sprawny a zeby zasilacz ATX uruchomic w 100% trzeba obciazyc linie 5v obciazeniem przynajmniej 10-15w w tedy zasilacz wychodzi z trybu standby Bez obciazenia lini 5v zasilacz bedzie dzialac lecz napiecia beda nizsze i licha wydajnosc okolo 1A na lini 12v
Mam kosiarkę parkside na 1x 18v, w pełni naładowany akumulator 2ah wystarczy na około 10 min koszenia co przekłada się na +- 35m2. No i trzeba dodać, że średnio sobie radzi przy dłuższej trawie.
Szczotkowy silnik 12V o mocy 250-1000 W jeszcze do niedawna szło na allegro kupić za rozsądne pieniądze (do konwersji roweru czy hulajnogi na elektryczną). Teraz wychodzi to kosmicznie drogo. Rozrusznik samochodowy raczej się nie nada, już nawet pomijając dużą moc, którą można prosto ograniczyć przetwornicą, ale łożyska z brązu nie zniosą pracy ciągłej (no chyba że znajdziesz taki, który siedzi na łożyskach kulkowych to wtedy tak). Silniki dmuchaw od chłodnic samochodowych z kolei wyciągają w okolicy 60-100 W, więc tutaj będzie problem z dostępną mocą, która będzie za niska. Chyba musisz na złomie się rozglądać, albo przewinąć jakiś silnik ;).
Na kanale Kobamix znajdziesz test kosiarki akumulatorowej i takiej na baterie z elektronarzędzi, i takiej z śmietnika na baterie jak w UPS-ach, czas pracy może zadziwić ;)
Ooo mam do dziś taki zasilacz, będzie z 10lat jak go zrobiłem. 29v daje maksymalnie ale nie kręcę go wyżej niż 25v bo już zaczyna gwizdac trafo. Tl494 ograniczenie napięciowe ma na nodze 14 i 15 jak dobrze pamiętam. Plus można zrobić w zasilaczu regulowane ograniczenie prądowe😉 Ten filtr mnie rozwalił...
Ja mam kosiarkę yato na dwie baterie 2Ah, w tym roku dokupiłem sobie dwie baterie 6Ah , gdyż mam więcej urządzeń tego producenta i będą przydatne do innych narzędzi. Jedynie co to nie chciały się zmieścić do obudowy kosiarki i musiałem wyciąć troszkę plastiku. Ale teraz to dobrą godzinę koszę.
Ja mam taką kosiarkę ale na 2x20v z parkside szerokość kosiska 43cm, na bateriach 4ah czas koszenia wynosi około 45min, z bateriami 8ah około 1,5h, wszystko zależy od wysokości i gęstości trawy. Pozdrawiam
Na wstępie napiszę iż nie jestem elektronikiem, ale podpowiem jak radzą sobie nasi wschodni bracia /nie mówię tu o bandytach, ale o tych normalnych/ z przeróbkami zasilaczy ATX na ładowarki do akumulatorów. Rzecz jasna najprościej robią to w zasilaczach gdzie głównymi scalakami są TL 494 czy też analog KA 7500. Pierwsza rzecz- wywalają wszystkie kondensatory wyjściowe /na wszystkich liniach a wstawiają z zapasem napięciowym trzykrotnym / np. na linię 12V dają 1000uF/35V/ bo na tej linii w niektórych modelach ATX może się pojawić napięcie 27V. Kolejna sprawa- aby pozbyć się kontroli napięć w zasilaczu, odłączają wszystkie diody idące do 4 pinu scalaka, zostawiając jedynie jeden rezystor idący na masę i kondensator na tym pinie.Uwaga!! od tej chwili nie ma żadnego zabezpieczenia w zasilaczu- i dlatego nie daj Bóg zewrzeć niechcący żółty przewód z czarnym na wyjściu bo zasilacz zamieni się w fajerwerk noworoczny. Teraz każde włączenie zasilacza musi odbywać się z żarówką 60W szeregowo włączoną w kabel zasilający 230V!!!!! Uchroni to od -ba bach jeśli coś sknocicie..Żarówka powinna podczas włączania mignąć i zgasnąć / oznacza to że jest OK,/ jeśli pali się dość jasno to znaczy że coś jest nie hallo. Włączają teraz zasilacz i miernik podłączony do linii 12V powinien pokazać max napięcie jakie dany model ATX wyda z siebie / najczęściej ok 24-27V/ Dopiero teraz następuje montaż elementów do regulacji napięcia na linii 12V . Otóż dzieje się to nie na pierwszym a na 2 pinie scalaka, czyli wylutowują rezystor idący od 2 pinu do 14 pinu w to miejsce bedzie wlutowany potencjometr 5K, w taki sposób aby jedna skrajna nóżka potencjometru szła na pin 14,/czyli stałe 5V/ druga skrajna na masę a środkowa nóżka na pin 2. Włączajmy zasilacz ponownie i powinna być płynna regulacja napięcia -prawie od zera do maxa jakie pokazał wcześniej miernik. Jeśli nie ma w dolnym zakresie 0V zamieniają rezystory na 1 pinie: ten który idzie do masy na 4,7K, a ten który na linię 12V na ok 15-17K. Rzecz jasna na pozostałych liniach też bedzie zmieniało się proporcjonalnie napięcie stąd konieczna była zamiana kondensatorów na wszystkich liniach, tak jak pisałem na wstępie. Należy pamiętać że po podniesieniu napięcia na wyjściach spada wydajność prądowa zasilacza /prawa Ohma nie oszukamy/ dlatego bezpieczny wydatek prądowy z lekkim zapasem mocy to ok 6- 7 A na wyjściu.
14V nie wystarczy do naładowania aku kwasowo ołowiowego. kwasówki z elektrolitem płynnym ładuje sie do napiecie około 16V jeśli ma sie naładować w rozsądnym czasie, kwasówki AGM do 14,7 - 15V w zależności od producenta. Oczywiście można podejść do ładowania napieciem 14V ale zajmie to wieki.
Oj , proszę to zweryfikować , prostowniki automatyczne ( nie mam na myśli bubli ,z biedronek) lądują do osiągnięcia 13,7v , w kolejnym filmie pokaże jakimi prądami dysponują te smietnikowe zasilacze
@@nietypowerozwiazania1659 prostowniki automatyczne czyli automatyczne ładowarki ładują do 14,4 i 14,7 w tzw trybie zimowym. Ładowanie do takiego napięcia nie powoduje naładowania aku w 100% a jedynie 80% a jak wiadomo żaden aku kwasowy nie lubi być nie doładowany bo ulega zasiarczeniu - długi temat, nie na kilka zdań. Aby w pełni naładować aku kwasowy w czasie kilkunastu gidzin potrzeba ponad 16V w końcowej fazie ładowania. 13,7V to jest napięcie buforowe występujące np. w UPSach a nie napięcie do którego należy ładować aku. Takim napięciem naładujesz aku w setkach a może i tysiącach godzin.
Myślę że warto skupić się bardziej na lini 12V a dokładniej na możliwości jej zwiększenia do 14.7 (standard ładowania ołowiowych) a najlepiej co najmniej do 16V ( spróbuje sam poeksperymentować ale i tak przydało by się aby zrobić dobry opis jakiegoś popularnego zasilacza. Natomiast prądy 25A z 5V to niezła ciekawostka ale nie widzę żadnego sensownego zastosowania (zasilanie drogiej elektroniki na USB ryzykowne w dodatku ona też raczej działa teraz na zwiększonych napięciach)
Schematów w internecie dostępna cała masa. Ale niestety aby realnie podnieść napięcie wyjściowe trzeba zmienić podział uzwojeń na transformatorze głównej przetwornicy (największe trafo)
A co jeśli do takiej kosiarki na 18V podłączymy choćby dwa żelowe aku 12V (tzw motocyklowe) szeregowo, pewnie przez jakąś przetwornicę step down? To jest wtedy ok 12Ah, pytanie tylko czy taka przetwornica o odpowiedniej mocy nie będzie zbyt droga… ?
Zasilacze ATX mają też linię -12V ale z małym prądem A. Jakbyś znalazł taki co ma 5A na -12V to ciekawe czy wyszłoby z tego różnica napięcia 17V. W drugą stronę to był standard żeby wyciszyć wentylator i puścić zamiast na 12V na 7V brało się + z +5V i + z +12V różnica wychodziła 7V.
Dużo zasilaczy pracuje na TL494, KA7500. Regulację napięcia musisz na dzielniku od powrotu stabilizacji ogarnąć. Wtedy PWM zmienia wypełnienie. Choć kolejna sprawa to trafo.
Mam kosiarke akumulatorowa tylko na napiecie 36v przerobiłem na 2 akumulatory parkside 4ah i czas koszenia ok. 40min ciągłej pracy przy zadbanym trawniku proponuje jak szukac kosiarki to 36v czy tam jak podają 40v przy 18v dużej mocy się nie osiągnie moja kosiarka przy dużej trawie pobiera 15A ok. Oczywiście bo jak się wpadnie w wysoka trawę to i nawet 20A to przy 36v jest juz konkretna moc
Szczerze to nie miałbym siły bawić się ATXem, w więkoszści zasilaczach tych niemodułowych najbardziej interesująca dla mnie jest linia 12V i to maks co oferuje. Dlatego wolałem kupić zasilacz impulsowy 24V takie jak stosuje się do ledów czy komputerów w serwerowni i nie dość że jest zgrabniejszy bo długi i płaski to w dodatku jest ograniczony tylko do wejść/wyjść na przewody. Z dobrą przetwornicą step-up / step-down ma się już prawie gotowca ;)
Za odcięcie przy za wysokim napięciu odpowiada w TL494 DTC, Dead-time control comparator input, pin 4. Odłączamy go od obwodu i łączymy za pomocą rezystora z masą. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z wyższymi napięciami.
zasilacz atx , powinno sie sprawdzać pod obciązeneim , podłączyć np dysk pod 12 v i dysk pod 5 v , a w dodatku ze to gówniany zasilacz , to moze by sie zająć najpierw elektrolitami
Jak weźmiesz 3,3 oraz 12V to dostaniesz 8,7V ;) Łącząc 12 i -12 będzie te 24V, ale jak napisałeś, wydajność będzie niewielka. Taka jak podana dla lini -12V.
@@macmroz Hmm, no nie wiem czy się da... Gdyby było to względnie proste to łączysz jedną masę z którymś z dodatnich napięć i wtedy masz ich sumę między drugą masą a drugim napięciem. W każdym razie, nie wiem czy jest sens się w ten sposób bawić. Lepiej połączyć dwa osobne zasilacze, ewentualnie dołożyć na wyjście przetwornicę i mamy elegancki zasilacz z regulacją prądu i napięcia. Sam sobie taki zestawik zmontowałem, tyle, że z zasilaczy laptopowych, 2 szeregowo, dzięki czemu mam 30V i 5A, na wyjściu przetwornica z regulacjami, wyświetlacze i wszystko śmiga. Jako, że to jest przetwornica step down, to przy niższym napięciu spokojnie wyciąga nawet 10A.
Ja chciałem wsadzić takiego atxa do plastkowej obudowy i zrobić tam regulację ale dowiedziałem się że podpinanie radia do atxa w innej niż metalowej obudowie skończy się buczeniem radia bo promienujie 50ghz dlatego atxy siedzą w metalu
❤ super brakowało mi tego kanału. Mam nadzieję że już powrót na stałe ❤
Majster dobrze że wróciłeś fajnie jest popatrzeć co tam majstrujesz pozdrawiam serdecznie i miłej niedzieli życzę
Już chyba wszyscy czekali kiedy nowy film
@@ciekaweurzadzenia Otóż to. 👍
Te zasilacze to jest super materiał do nauki lub na weekendowy projekt. Używam przerobionego ATX-a od jakichś 10 lat i sprawdza się super, przez długi czas ładowałem nim ebajka i nic się nie działo. Robiłem go za młodu jeszcze jako uczeń technikum elektronicznego i zajęło mi to chyba z tydzień, mega dużo się nauczyłem o zasilaczach bo trzeba było czytać po internetach jak każdy układ w środku działa. Jakiś czas nawet je przerabiałem i sprzedawałem żeby sobie dorobić, fajne to były czasu jak jeszcze nie było chin na rynku :) Teraz można kupić chińczyka za 200zł i nie trzeba kombinować, ale mimo wszystko polacam każdemu taki projekt bo wiedza o zasilaczach naprawdę mocno się przydaje w życiu.
Jeśli ktoś chce uzyskać wyższe napięcia to opiszę zgrubnie jak to zrobiłem.
Odwinąłem z transformatora uzwojenie 5V i dowinąłem ten drut do uzwojenia 12V. Wyrzuciłem z płytki wszystkie elementy po stronie wtórnej które odpowiadały za inne napięcia i zostawilem tylko linie 12V (wymieniłem kondensatory na wyższe napięcie). Dodałem potencjometr do regulacji napięcia na tl494 tak jak było pokazane na filmie i dorobiłem też regulacje pradu ( można to łatwo zrobić na układzie który odpowiada za zabezpieczenie prądowe, wystarczy dodać bocznik). Mam teraz zakres 0-35V i prąd 0-5A. 35V i 5A lepiej nie używać bo nie wiem czy tranzystory to wytrzymają na dłuższą metę ale całą reszta zakresu jest ok.
Witam, też używam zasilacza ATX jako warsztatowego. Napisałeś o tym jak byłeś w technikum elektronicznym i bawiłeś się np. z ATX-ami, a ja właśnie jestem na takim etapie jak ty wtedy, stąd jako niedoświadczony proszę o rozwinięcie tematu o tym, jak zrobić ograniczenie prądowe o którym wspomniałeś :)
Pozdro
@@faraday2803 dokładnie nie powiem bo każdy zasilacz jest inny i pamięć też już mnie zawodzi po tylu latach. No i nie każdy zasilacz umiałem przerobić, te bardziej zaawansowane zazwyczaj miały więcej zabezpieczeń prądowych/napięciowych i mnie pokonywały. Regulację prądu można zrobić w tych które mają zabezpieczenie prądowa na LM358. Patrząc pobieżnie na wyprowadzenia tl494 to miałem napiecie z bocznika (podpiętego na masowym wyprowadzeniu transformatora) wzmocione przez lm358 i doprowadzone do komparatora na nóżkach 15 i 16. Dało się to chyba też zrobić prościej z pominięciem lm358 i przy użyciu rezystora mocy o większej rezystancji jak bocznik ( nie pamiętam jakiej) ale mocno się grzał i regulacja nie była zbyt dokładna. Powiem że nie była to prosta sprawa i trzeba sporo przerabiać, sam już dokładnie nie pamiętam wszystkiego. Bierz pod uwagę że jak przerabiasz zabezpieczenie prądowe i coś źle zrobisz to przy zwarciu zasilacz się spali. Polecam mieć zapas tranzystorów jeśli chcesz się za to zabierać :))
@@bobikbobikowy5458 dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o tranzystory i inne elementy to ciągle poszerzam swoje zbiory poprzez rozlut starych gratów ze śmietnika :D Spróbuję coś pobawić się z tym zasilaczem bo mam dwa więc nawet jeśli się upali to niewielka strata... poza tym zawsze odpalam przez żarówkę szeregowo :)
Pozdrawiam! miłego wieczoru
Balast jak na zagłówce... szczena opada. Dobrze że w końcu wróciłeś :)
Az musiałem sobie siąść z wrażenia ! i szczenę potrzymać😱
No petarda,nowy odcinek : )
Nareszcie kolejny film. Nareszcie uzupełnione braki majsterkowe na Tubie. 7:02 - Wincej takich vlogów z takimi efektami specjalnymi! To jest dziwnie fascynujące. Efekty całkiem jak u "ElectroBOOM". Białas widzę ładuje się solarnie. Pozdrawiam. 👍👍👍
Superowo że pan spowrotem na kanale często stosuje pana nietypowe rozwiązania ❤😊😊
Robert, Dobrze ,że wreszcie wróciłeś , lubię te Twoje filmy. Pozdrawiam.
Zasilanie dla układu sterowania jest produkowane przez osobną przetwornicę która pracuje cały czas po podaniu napięcia zasilania. Napięcia wyjściowe(12/5/3,3) są produkowane przez przetwornicę załączaną sygnałem.
Fajnie znowu Cię widzieć!
Super że JESTEŚ!!! Pozdrawiam.
Alez swietny odcinek, w tygodniu zabieram sie za moj zasilacz..pozdrawiam wszystkich
Elegancki poranek.😊 Pozdrawiam
Wreszcie "powrót" 😉👍
Ale nas rozpieszczasz
Haha. Idealnie. Już nie pamiętam kiedy tak fajnie mi spłonął projekt 🤣
Witam po długiej przerwie. Czy będą filmy częściej?
Siemanko👋 o fajnie, układy,elektronika🤤 lubię to. Sam wykorzystuje zasilacz z PC w swoim warsztacie .
Miło znów Pana słyszeć i oglądać 😀👋
Super odcinek z efektami specjalnymi
Dobrze że wróciłeś i dodajesz co nieco :)
PS: pozdro dla rodziny i białaska
Należy pamiętać również o napięciu kondensatorów wyjściowych
raczej mają większa tolerancję niż zakres regulacji
No nareszcie🙈brakowalo tego spokojnego glosu ,logiki i wypowiedzi.i futrzaki są❤❤❤
Z 6 lat temu nie mając wiedzy o zasilaczach u siebie dałem przetwornicę step up 36V a przewody 12V plus i minus połączyłem po 3szt by wytrzymały duże obciążenia i w efekcie końcowym doszedł dodatkowy wentylator na radiator pod którym są umieszczone oporniki (sztuczne obciążenie linii 5V).
Super odcinek, pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia 🤜🤛👊👊👊
Ja sobie zrobiłem 2 baterię do kosiarki (i nie tylko) z używanych paluszków 18650. 5S10P lub 12P, nie pamiętam. Można kosić i kosić, a sama kosiarka pod 40V to większa moc.
Nie znam sie ale bylo ciekawie😊👍👍👍👍✌🏻✌🏻
Mam 2 takie kosiarki tam zawsze trzeba magnesy przykleić do wirnika i kosiarka zaczyna działać bateria z hulajnogi daje rade
Great Scott ma filmik o przeróbce ATX'a na regulowany zasilacz warsztatowy... Nie pamiętam o jakim układzie była mowa, ale może nasunie Ci jakiś pomysł :)
Żeby nie wklejać linku tytuł filmiku na YT to "HACKED!: ATX Power Supply with Variable Output Voltage?" ;)
Mam w warsztacie zainstalowany mały ciąg halogenów. 5 lat temu z braku zasilacza użyłem taki z komputera pamietającego czasy windows 95. Światło działa do dzisiaj.
Mam 17 lat : D
A odnośnie zasilacza z odcinka, mam 90% pewności, że pin 6 NVP to negative voltage protection, a pin 16 to compare pomiędzy wejściem, a jakimś wewnętrznym lub zewnętrznym źródłem napięcia odniesienia. Problem z tymi zasilaczami to kondensatory wyjściowe, które dla linii 12v często maksymalne napięcie pracy mają 16v
W zasilaczu zaplail Ci sie pewnie warystor, a przyczyna pierwotna bylo przebicie tranzystorow mosfet najprawdopodobnie, tych, ktore tworza odpowiedni przebieg prostokatny dla uzwojen pierwotnych transformatora. Z ta przerobka to nie tak latwo, sama elektronika czesto ma inne zabezpieczenia niz sam poziom.napiecia wyjsciowego. Probowalem kiedys dolaczyc drugi transformator do takiego zasilacza komputerowego. Dzialalo do pradu 1A, potem zabezpieczenia wylaczaly zasilacz. Jak Ci sie uda koniecznie nagraj odcinek, wedlug mnie to by bylo za proste gdyby obciazenia indukcyjne (silnik) dalo by sie z tego zasilic.
Powyżej 14 nie idzie a sensu nie ma taka przeróbka przy cenach przetwornic step-up
Robert witam więcej takich filmów bo sami przy tobie się uczymy a mnie to też interesuje jak taki zaśilacz zrobić mam ich kilka sztuk pozdrawiam
O jakiej kolwiek regulacji zapomnijcie. Bo one mają komparatpry [wzmacniacze operacyjne] żeby pod żadnym pozorem nie przekroczyć napięć, i nie uszkodzić komputera. Jakie kolwiek próby przeróbki skoncza się zablokowaniem. Ale stare zasilacze od pecetów jeszcze dawało się roz blokować. I np:12 V do 13,5 Robiłem to do radia CB. Dalej też się wyłączały. i żeby cokolwiek zrobić trzeba by ewidentnie wywalić wszystkie lm339, i tym podobne zostawić jedynie 494 albo tda 4500 i z nim już można się dogadać.ale wtedy nie będzie stabilizacji na poziomie setek volta.W tych nowych można jedynie obciążyć żarówką np: 5 V a podskoczy 12 V
fajnie wysadziłeś ten elektrolit przełączając zasilacz na 110 V
Co do zasilaczy ATX to najlepiej zwykłą kostkę to 3,3, 5v i 12 mieć - nawet 24 można mieć w małej mocy bo jest jeszcze -12V i można brac napięcia miedzy nimi czyli wszystkie możliwości. W starych zasilaczach ATX było jeszcze -5V.
Ja polecam zasilacz z laptopa w nim dużo prościej bawić sie napięciem.
Tak zasilacz od laptopa to dobry pomysł ponieważ w przetwornicach impulsowych zdecydowanie łatwiej jest obniżyć napięcie niż je podnieść. Ponieważ konstrukcja jest przygotowana na konkretne napięcie i moc. Regulacja polega na zmianie częstotliwości i/lub wypełnienia (pwm) impulsu dzięki czemu po przefiltrowaniu osiąga się określoną wartość napięcia. Zmniejszając częstotliwości(i/lub PWM) zmniejsza się napięcie. Natomiast podnoszenie jest trudniejsze ponieważ transformator jest przygotowany na konkretne napięcie wyjściowe i jego podniesienie wymaga zmiany proporcji uzwojeń.
Na necie jest sporo opisanych przeróbek tego typu zasilaczy. Jak dla mnie szkoda marnowac wlasnego czasu ale jesli już to powinienes zrezygnowac z 5v i 3.3v wywalic cala sekceje wtorna kondensatory diody cewki a do tego przewinac trafo. Tylko po co to robic jak za 300-400zl mozna kupic gotowca. Jakis czas temu kupilem rd6018w i dolozyłem zasilacz serwerowy huawei 4850g2 sprawdza sie to bardzo dobrze.
Wszystko zależy do czego , głownie potrzebuje do LiFePo4 a z tych zasilaczy wycisnąłem 25A do balansowania ogniw
@@nietypowerozwiazania1659 Oki ale jest rd6024 czyli plynna regulacja do 0-60V i 0-24A z OCP OVP a z nowym softem dolożyli jeszcze pomiar temperatury ładowanej baterii wiec i tak mimo ceny ma przewage nad zasilaczem atx a z tego co widze soft jest rozwijany. Problemy sa dwa pierwy trzeba posiadać jakis zasilacz ewentualnie kupic używany serwerowy drugi to ze ja 6018w kupilem za 300zl aktualnie kosztuje ok 400zl natomiast rd6024 ok 520zl bo Glapinskiemu cos spada a potem cos rosnie.
Kilka dni temu filmik, dzisiaj kolejny- powrót z przytupem:).
żeby zasilacz miał 12V i 3,3V trzeba obciążyć linie zasilania 5V w tety wszystkie linie zasilania +/- powinny mieć odpowiednie napięcia na wyjściu
Posiadam kosiarkę parkside zasilaną dwoma aku 20v i na dwóch aku 8 AH robi około 12 koszy po 60L trawy, robi sporą robotę jak na narzędzie akumulatorowe. Pozdrawiam
Dzień dobry. Kolejne pana nagranie. Czyżby na dobre wrocil pan do nagrywania?
Super ze pan wrócił ❤
Przyjacielu, ten filtr placbo z zelaza (11min39sek) zrobil mi dzien. Dosyc, ze na plytce jest zwarty i nic nie robi, to jeszcze w srodku jest obciaznikiem. Tylko brakowalo mi wisienki na torcie, w postaci kawalka gruzu w obudowie filtra😂
Widzę elegancko Ubuntu na sprzęcie ^^
Witam i slucham
W 2014 roku zrobiłem z zasilacza AT 200W zasilacz impulsowy 24V. W 2020 roku zrobiłem zasilacz 2,5V o prądzie wyjściowym ok. 25A, wystarczyło wylutowac jeden rezystor przy układzie KA7500B.
Taka prosta przeróbka jest skuteczna tylko przy niewielkich obciążeniach. Przy większym obciążeniu, bliskim nominalnego, napięcie i tak spadnie... Aby rzeczywiście podnieść napięcia trzeba by zaingerować w konstrukcję transformatora. Ponieważ taka regulacja steruje tylko wypełnieniem i/lub częstotliwością przetwornicy i będzie regulować tył tylko w bardzo ograniczonym zakresie.
Kiedyś znalazłem artykuł jak przerobić zasilacz ATX na ładowarkę o prądzie regulowanym od 1 do 10A. Zabezpieczony przed wszystkim... Zwarciem iskrzeniem odwrotną polaryzacją... Udało się przerobiłem i dodałem własne modyfikacje. Działa... Warunki pracy miał trudne, przy ciągnikach na wsi. Wrócił po kilku latach do mnie na naprawę. Wszystko przetrwał ale deszcz go pokonał...
Dzień dobry państwu koleżeństwu 😎 powitać państwa i twórcę 😀
Najlepiej kiedy "nadzorca" ovp, uvp zbudowany jest na oddzielnym układzie (np. PS113A) wtedy wystarczy go wylutować a jego wyjście PGO (Power Good Output) połączyć na stałe z masą lub wykorzystać do zbudowania własnego zabezpieczenia. Po takim zabiegu masz możliwość regulacji powyżej 30V, tylko trzeba wymienić kondensatory elektrolityczne na wyjściu na większe napięcie bo będzie buum :D No i trzeba ogarnąć zasilanie wentylatora bo zazwyczaj zasilany jest z linii +12V.
aby użyć linii 12 woltów, linia 5 woltów musi być zawsze obciążona =)
Nie musi, nowe zasilacze omijają ten problem a prostując obciążenie linii 5V w starych daje pełną moc na linii 12V
@@Zwariownydokładnie
Dobra czekamy teraz na naładowanie tym akumulatora i sprawdzenie gęstości 😮🎉🎉
Hej Roberto Ty tam bądź ostrożny bo po tym odcinku trochę się martwię ,Trzymaj się ,pzdr💪
Super :)
Dziękuję
Pozdrawiam.
Zasilacz w minucie 2:24 jest sprawny a zeby zasilacz ATX uruchomic w 100% trzeba obciazyc linie 5v obciazeniem przynajmniej 10-15w w tedy zasilacz wychodzi z trybu standby
Bez obciazenia lini 5v zasilacz bedzie dzialac lecz napiecia beda nizsze i licha wydajnosc okolo 1A na lini 12v
Tylko niektóre tak.maja
@@nietypowerozwiazania1659 tak maja wszystkie te starsze
Na pewno w przypadku zasilaczy AT zbudowanych w oparciu o układ KA7500B (TL494).
W zasilaczu atx trzeba obciążyć linie 5v wtedy napiecia się podniosą
Mam kosiarkę parkside na 1x 18v, w pełni naładowany akumulator 2ah wystarczy na około 10 min koszenia co przekłada się na +- 35m2. No i trzeba dodać, że średnio sobie radzi przy dłuższej trawie.
Pozdrowienia z Danii ❤
Witam w nowym sezonie !
Gdzie to bywałeś tyle czasu?Pozdrawiam!
7:00 super efekty specialna 😁😁😁
Szczotkowy silnik 12V o mocy 250-1000 W jeszcze do niedawna szło na allegro kupić za rozsądne pieniądze (do konwersji roweru czy hulajnogi na elektryczną). Teraz wychodzi to kosmicznie drogo. Rozrusznik samochodowy raczej się nie nada, już nawet pomijając dużą moc, którą można prosto ograniczyć przetwornicą, ale łożyska z brązu nie zniosą pracy ciągłej (no chyba że znajdziesz taki, który siedzi na łożyskach kulkowych to wtedy tak). Silniki dmuchaw od chłodnic samochodowych z kolei wyciągają w okolicy 60-100 W, więc tutaj będzie problem z dostępną mocą, która będzie za niska.
Chyba musisz na złomie się rozglądać, albo przewinąć jakiś silnik ;).
Rozrusznik samochodowy to dobry i mocny silnik 12V
U ciebie w tym zasilaczu z bialej listy mógł być mostek na wejsciu uwalony lub tranzystory C13007 lub podobne.
mam kosiarke ryobi na dwa aku 18v 4Ah i generalnie nigdy mi nie brakło aku na koszenie ale w instrukcji pisze że 500m2 ma wykosić
Na kanale Kobamix znajdziesz test kosiarki akumulatorowej i takiej na baterie z elektronarzędzi, i takiej z śmietnika na baterie jak w UPS-ach, czas pracy może zadziwić ;)
Normalnie jestem miło zaskoczny! Wróciłeś już na normalny tryb nagrywania? Brakuje Twoich materiałów na yt
Pomysł na przyszły odcinek. Jak naładować baterię w rowerze elektrycznym w trakcie jazdy. Czyli jednym słowem samowystarczalność. ;D
Ooo mam do dziś taki zasilacz, będzie z 10lat jak go zrobiłem. 29v daje maksymalnie ale nie kręcę go wyżej niż 25v bo już zaczyna gwizdac trafo.
Tl494 ograniczenie napięciowe ma na nodze 14 i 15 jak dobrze pamiętam.
Plus można zrobić w zasilaczu regulowane ograniczenie prądowe😉
Ten filtr mnie rozwalił...
Ja mam kosiarkę yato na dwie baterie 2Ah, w tym roku dokupiłem sobie dwie baterie 6Ah , gdyż mam więcej urządzeń tego producenta i będą przydatne do innych narzędzi. Jedynie co to nie chciały się zmieścić do obudowy kosiarki i musiałem wyciąć troszkę plastiku. Ale teraz to dobrą godzinę koszę.
Godzinę na 2x6Ah ?
0:47 sabo produkowalo/produkuje kosiarki z silnikiem 12V zasilane zwykłym akumulatorem ala'motocyklowym.
Nigdzie nie ma na ogłoszeniach , szukałem
Jest w tej chwili na o l x
Wpisz "sabo akumulatorowa".
W miejscowości zgierz
Ja mam taką kosiarkę ale na 2x20v z parkside szerokość kosiska 43cm, na bateriach 4ah czas koszenia wynosi około 45min, z bateriami 8ah około 1,5h, wszystko zależy od wysokości i gęstości trawy. Pozdrawiam
Na wstępie napiszę iż nie jestem elektronikiem, ale podpowiem jak radzą sobie nasi wschodni bracia /nie mówię tu o bandytach, ale o tych normalnych/ z przeróbkami zasilaczy ATX na ładowarki do akumulatorów. Rzecz jasna najprościej robią to w zasilaczach gdzie głównymi scalakami są TL 494 czy też analog KA 7500. Pierwsza rzecz- wywalają wszystkie kondensatory wyjściowe /na wszystkich liniach a wstawiają z zapasem napięciowym trzykrotnym / np. na linię 12V dają 1000uF/35V/ bo na tej linii w niektórych modelach ATX może się pojawić napięcie 27V. Kolejna sprawa- aby pozbyć się kontroli napięć w zasilaczu, odłączają wszystkie diody idące do 4 pinu scalaka, zostawiając jedynie jeden rezystor idący na masę i kondensator na tym pinie.Uwaga!! od tej chwili nie ma żadnego zabezpieczenia w zasilaczu- i dlatego nie daj Bóg zewrzeć niechcący żółty przewód z czarnym na wyjściu bo zasilacz zamieni się w fajerwerk noworoczny. Teraz każde włączenie zasilacza musi odbywać się z żarówką 60W szeregowo włączoną w kabel zasilający 230V!!!!! Uchroni to od -ba bach jeśli coś sknocicie..Żarówka powinna podczas włączania mignąć i zgasnąć / oznacza to że jest OK,/ jeśli pali się dość jasno to znaczy że coś jest nie hallo. Włączają teraz zasilacz i miernik podłączony do linii 12V powinien pokazać max napięcie jakie dany model ATX wyda z siebie / najczęściej ok 24-27V/ Dopiero teraz następuje montaż elementów do regulacji napięcia na linii 12V . Otóż dzieje się to nie na pierwszym a na 2 pinie scalaka, czyli wylutowują rezystor idący od 2 pinu do 14 pinu w to miejsce bedzie wlutowany potencjometr 5K, w taki sposób aby jedna skrajna nóżka potencjometru szła na pin 14,/czyli stałe 5V/ druga skrajna na masę a środkowa nóżka na pin 2. Włączajmy zasilacz ponownie i powinna być płynna regulacja napięcia -prawie od zera do maxa jakie pokazał wcześniej miernik. Jeśli nie ma w dolnym zakresie 0V zamieniają rezystory na 1 pinie: ten który idzie do masy na 4,7K, a ten który na linię 12V na ok 15-17K. Rzecz jasna na pozostałych liniach też bedzie zmieniało się proporcjonalnie napięcie stąd konieczna była zamiana kondensatorów na wszystkich liniach, tak jak pisałem na wstępie. Należy pamiętać że po podniesieniu napięcia na wyjściach spada wydajność prądowa zasilacza /prawa Ohma nie oszukamy/ dlatego bezpieczny wydatek prądowy z lekkim zapasem mocy to ok 6- 7 A na wyjściu.
14V nie wystarczy do naładowania aku kwasowo ołowiowego. kwasówki z elektrolitem płynnym ładuje sie do napiecie około 16V jeśli ma sie naładować w rozsądnym czasie, kwasówki AGM do 14,7 - 15V w zależności od producenta. Oczywiście można podejść do ładowania napieciem 14V ale zajmie to wieki.
Oj , proszę to zweryfikować , prostowniki automatyczne ( nie mam na myśli bubli ,z biedronek) lądują do osiągnięcia 13,7v , w kolejnym filmie pokaże jakimi prądami dysponują te smietnikowe zasilacze
@@nietypowerozwiazania1659 prostowniki automatyczne czyli automatyczne ładowarki ładują do 14,4 i 14,7 w tzw trybie zimowym. Ładowanie do takiego napięcia nie powoduje naładowania aku w 100% a jedynie 80% a jak wiadomo żaden aku kwasowy nie lubi być nie doładowany bo ulega zasiarczeniu - długi temat, nie na kilka zdań. Aby w pełni naładować aku kwasowy w czasie kilkunastu gidzin potrzeba ponad 16V w końcowej fazie ładowania. 13,7V to jest napięcie buforowe występujące np. w UPSach a nie napięcie do którego należy ładować aku. Takim napięciem naładujesz aku w setkach a może i tysiącach godzin.
Co prawda mam system 36v na dwie baterie 18v ale dwoma zestawami baterii 3 i 4 Ah spokojnie koszę 400 m2 trawnika.
Myślę że warto skupić się bardziej na lini 12V a dokładniej na możliwości jej zwiększenia do 14.7 (standard ładowania ołowiowych) a najlepiej co najmniej do 16V ( spróbuje sam poeksperymentować ale i tak przydało by się aby zrobić dobry opis jakiegoś popularnego zasilacza. Natomiast prądy 25A z 5V to niezła ciekawostka ale nie widzę żadnego sensownego zastosowania (zasilanie drogiej elektroniki na USB ryzykowne w dodatku ona też raczej działa teraz na zwiększonych napięciach)
Schematów w internecie dostępna cała masa. Ale niestety aby realnie podnieść napięcie wyjściowe trzeba zmienić podział uzwojeń na transformatorze głównej przetwornicy (największe trafo)
Witam, mam pytanie do Pana, czy można ładować baterie 18650 li-ion 48V za pomocą tej przetwornicy step up?
A co jeśli do takiej kosiarki na 18V podłączymy choćby dwa żelowe aku 12V (tzw motocyklowe) szeregowo, pewnie przez jakąś przetwornicę step down? To jest wtedy ok 12Ah, pytanie tylko czy taka przetwornica o odpowiedniej mocy nie będzie zbyt droga… ?
Ja łączyłem trzy takie zasilacze w szereg i plus przetwornica i ładowałem motorower elektryczny.
Pozdrawiam.
U mnie napędzał radio samochodowe, drugi do tuby ale często za mała ilość prądy niestety, był 500w
Witaj. Pozdrawiam majsterkowiczów.
A nie da rady podpiac twoich bateri do kontrollera od bateri 18v? Zeby zwiekszyc pojemnosc?
Potrzebny bms 5s a ja
mam 4s
A czy można taki zasilacz przerobić na prostownik .
Prostownik to zasilacz , kwestia napięcia wyjściowego , mówię o tym po przerobieniu tam gdzie pojawiło się 14v
@@nietypowerozwiazania1659 Ok potrzebny miernik i poszukać
Zasilacze ATX mają też linię -12V ale z małym prądem A. Jakbyś znalazł taki co ma 5A na -12V to ciekawe czy wyszłoby z tego różnica napięcia 17V. W drugą stronę to był standard żeby wyciszyć wentylator i puścić zamiast na 12V na 7V brało się + z +5V i + z +12V różnica wychodziła 7V.
Przetwornica xys3580 lub ewentualnie step up 400w i step down 300w i amperomierz i voltomierz
Dużo zasilaczy pracuje na TL494, KA7500. Regulację napięcia musisz na dzielniku od powrotu stabilizacji ogarnąć. Wtedy PWM zmienia wypełnienie. Choć kolejna sprawa to trafo.
Ma być łopatologicznie prosto bo w innym wypadku nie ma to sensu
Mam kosiarke akumulatorowa tylko na napiecie 36v przerobiłem na 2 akumulatory parkside 4ah i czas koszenia ok. 40min ciągłej pracy przy zadbanym trawniku proponuje jak szukac kosiarki to 36v czy tam jak podają 40v przy 18v dużej mocy się nie osiągnie moja kosiarka przy dużej trawie pobiera 15A ok. Oczywiście bo jak się wpadnie w wysoka trawę to i nawet 20A to przy 36v jest juz konkretna moc
Pozdrawiam
Haha za takie ciekawostki jak ta atrapa trafa warto oglądać 😂
Jak chcesz coś konkretnego urzeźbić ; ) kup chińską przetwornice dps5015 60V/15A + trafo z jakiegoś wzmacniacza i masz konkretne cacko.
Do LiFePo4 potrzebuje małych napięć i dużych prądów , do większych napięc wystarczy źródło jak chociażby taki zasilacz i przetwornica step up
@@nietypowerozwiazania1659 zasilacze serwerowe posiadają po 60A 12V,
umiesz zrobic zgrzewarke do blachy albo urzadzenie do indukcyjnego odkrecania srub zapieczonych?
Było o tym zobacz stare filmy
Wentylatory samochodowe od chłodnic mają nawet 850W, tylko przy 12V prądy duże będą. Może coś z ciężarowych 24V kable i bateria by miały lżej
I stalowe buty jak od tej cienkiej ośki odpadnie nóż :) ale jest to już jakiś pomysł :)
Szczerze to nie miałbym siły bawić się ATXem, w więkoszści zasilaczach tych niemodułowych najbardziej interesująca dla mnie jest linia 12V i to maks co oferuje. Dlatego wolałem kupić zasilacz impulsowy 24V takie jak stosuje się do ledów czy komputerów w serwerowni i nie dość że jest zgrabniejszy bo długi i płaski to w dodatku jest ograniczony tylko do wejść/wyjść na przewody. Z dobrą przetwornicą step-up / step-down ma się już prawie gotowca ;)
To już masz dwa urządzenia , zasilacz , przetwornica dobra , wszędzie straty a miało być tanio i z odpadów do tego prosto i skutecznie :)
Gdzie Pan był tyle czasu
Sadzilem ziemniaki
@@nietypowerozwiazania1659 100 hektorow
Za odcięcie przy za wysokim napięciu odpowiada w TL494 DTC, Dead-time control comparator input, pin 4. Odłączamy go od obwodu i łączymy za pomocą rezystora z masą. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z wyższymi napięciami.
co do tcl/ ka 7500 odetnij nogę No 4. Ja wykręciłem 29V na lini 12V. skutesznie zasilałem 19V 1A
Musimy poczekać na jakiegoś elektronika w komentarzach 😄
zasilacz atx , powinno sie sprawdzać pod obciązeneim , podłączyć np dysk pod 12 v i dysk pod 5 v , a w dodatku ze to gówniany zasilacz , to moze by sie zająć najpierw elektrolitami
A nie można dodać 3.3 V do 12 V zwiększonego do 13 i mieć około 15.3V? Do ładowania aku kwasowego znaczy.
:) To nie NBP :)
@@nietypowerozwiazania1659 Ale z tego co pamiętam są tam jakieś -12V? Ale chyba o minimalnej obciążalności prądowej.
Jak weźmiesz 3,3 oraz 12V to dostaniesz 8,7V ;)
Łącząc 12 i -12 będzie te 24V, ale jak napisałeś, wydajność będzie niewielka. Taka jak podana dla lini -12V.
@@bartekponikiewski5681 A jakoś masy oddzielić się nie da? Nie wiem, to pytam, nie studiowałem jeszcze topologii zasilaczy komputerowych.
@@macmroz Hmm, no nie wiem czy się da... Gdyby było to względnie proste to łączysz jedną masę z którymś z dodatnich napięć i wtedy masz ich sumę między drugą masą a drugim napięciem.
W każdym razie, nie wiem czy jest sens się w ten sposób bawić. Lepiej połączyć dwa osobne zasilacze, ewentualnie dołożyć na wyjście przetwornicę i mamy elegancki zasilacz z regulacją prądu i napięcia.
Sam sobie taki zestawik zmontowałem, tyle, że z zasilaczy laptopowych, 2 szeregowo, dzięki czemu mam 30V i 5A, na wyjściu przetwornica z regulacjami, wyświetlacze i wszystko śmiga. Jako, że to jest przetwornica step down, to przy niższym napięciu spokojnie wyciąga nawet 10A.
Do autora. Obciąż 5V linie to raz a 2 zobacz na kondensatory i wtedy pomiary
Ja chciałem wsadzić takiego atxa do plastkowej obudowy i zrobić tam regulację ale dowiedziałem się że podpinanie radia do atxa w innej niż metalowej obudowie skończy się buczeniem radia bo promienujie 50ghz dlatego atxy siedzą w metalu
Jakie radio takie buczenie