Wiedza oraz wyobraźnia Pana Leszka i Pana Piotra bardzo mi imponuje. Program również pod względem technicznym robiony na najwyższym poziomie. Oglądanie materiału nagranego w 4K na telewizorze to czysta przyjemność😀 Dziękuje i pozdrawiam 😀
To, że energia zależy przede wszystkim od prędkości, a w mniejszym stopniu od masy uczą już w podstawówce (przynajmniej u mnie tak było), mimo to ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Przykładowo ograniczenia prędkości na drodze to nie są jakieś przypadkowe liczby, ale oparte właśnie o fizykę i 10km/h więcej robi ogromną różnicę. Podobnie w lotnictwie, budownictwie i innych branżach, gdzie czasami użycie tańszego zamiennika lub mikropęknięcie może doprowadzić do katastrofy. Patrząc na niektóre osoby, zwłaszcza za kierownicą, można wręcz dojść do wniosku, że dla niektórych fizyka, chemia czy ogólnie nauka to jakaś czarna magia. Inteligencja na poziomie średniowiecza, albo i dalej, a jak delikatnie zwrócisz takiemu uwagę to najchętniej by cię spalił na stosie.
Lód do curlingu nie jest idealnie płaski, jest pokryty zamarzniętymi kroplami wody tzw. Pebble ktore zwiększają tarcie pomiędzy kamieniem a lodem. W momencie "szczotkowania" tarcie jest małe i kamień leci prosto pomimo rotacji a po zakończeniu "szczotkowania" tarcie wzrasta i kamień skręca w określoną stronę. Nigdy nie grałem w curling, ale kiedyś wjechałem na łyżwach na taki tor i przez te zamarznięte krople dowiedziałem się o kościach o których nie miałem pojęcia i mnie to zaciekawiło :)
Profesor Dragan twierdzi że koła roweru są za lekkie i efekt żyroskopowy nie gra tu dużej roli. Raczej uważa że balansowanie na rowerze ma tu większe znaczenie. Pisze o tym w Katechizmie 2.0. (strona 74). Może rozszerzycie ten temat w jakimś shorcie.
Dopiero zacząłem oglądać, ale mam wrażenie jakbyście panowie nie znali kanałów typu Mark Rober, były pracownik NASA który robi różne maszyny i doświadczenia, kilka z jego filmików dotyczyło właśnie sportów. Polecam się zapoznać, świetny kanał.
A może byście poruszyli temat przeciwskrętu w moto-sporcie no i w sumie w kolarstwie. Bo nie każdy wie, że jeździ na rowerze intuicyjnie. Ponieważ, aby skręcić w prawo trzeba skręcić kierownice w lewo. ⬅️➡️
Amatorsko uprawiam chód sportowy. Od jakiegoś czasu staram się ogarnąć temat: jak się ma wydatek energetyczny biegacza do chodziarza, jeśli poruszają się oni z taką samą prędkością. Problem można też sprowadzić do pytania: jaki wpływ na wydatek energetyczny ma tzw. kadencja (liczba kroków na minutę) biegania. Wyobraźmy sobie, że dwóch biegaczy pokonuje trasę 1 km. Jeden z nich wykonuje 1200 kroków, zaś drugi tylko 600. Obydwoje dobiegają do mety równocześnie. Kto się bardziej zmęczył? Albo inaczej: kto wykonał większą pracę w sensie fizykalnym? Chyba nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo za mało danych. Na przykład sporo zależy od techniki biegu (minimalizacji niepotrzebnych ruchów lub oporów). Jednak gdy przyjmiemy, że powyższy trening wykona ten sam zawodnik (raz szybko przebierając nogami, potem wolniej i wydłużając krok), to sprawa się nieco uprości. MOC = SIŁA X PRĘDKOŚĆ. Moc to wykonanie pracy w jednostce czasu. W tym przypadku energia będzie równoważna wykonanej pracy. Zatem ENERGIA = SIŁA X PRĘDKOŚĆ X CZAS. Siłę reprezentuje siła skurczów mięśni, prędkość reprezentuje szybkość skurczów mięśni, zaś czas odnosi się do całkowitego okresu wszystkich powtórzeń, na które składa się bieganie lub chodzenie.
Jeśli chodzi o siłowanie na rękę to nie ma takiej zasady co do robienia "łychy" a wręcz jest to taktyka . Wydaje mi się ze najważniejszą zasadą jest nie odrywanie łokcia od stołu a najważniejsze jest ustawienie początkowe zawodników przy stole. Tak informacyjnie w ramach ciekawostki :D
Prawo Pascala było niegdyś bardzo popularne w czasie podwórkowych gier w piłkę, szczególnie gdy ktoś mocno kopnął piłkę, która nie trafiając do bramki, poleciała hen daleko..... :)
Świetny odcinek. Doskonały jak każdy inny. Pan Profesor Leszek jest doskonałym yyy prezenterem że tak go nazwę. Tzn mam na myśli że świetnie przekazuje wiedzę i informacje.
Piłki tenisowe zazwyczaj wymienia się co 9 gemów i są wymieniane na każdym turnieju, nie tylko Wimbledonie. Główną przyczyną ich wymiany jest to, że z czasem tracą ciśnienie i warstwę filcu, co sprawia, że zmieniają się ich właściwości (oczywiście temperatura ma też wpływ na właściwości piłki ale temperatura nie jest przyczyną wymiany piłek, tak jak sugerujecie)
Jaka spiskowa teoria dziejów, wyjaśnijcie jak oni wystartowali z księżyca (nawet jeśli jest mniejsze przyciąganie, to porównajcie przyciąganie ziemskie, jaka musiały być wyrzutnia i ile paliwa spalili do warunków startu z księżyca) to raz, a dwa proszę wyjaśnijcie dlaczego przez tyle lat nie polecieliśmy na księżyc (gdzieś słyszałem wypowiedź, że nie ma takich możliwości technicznych, a wtedy były?).
Ta, słynna już, muzyka w tle dodaje Waszym produkcjom niesamowitego klimatu i działa chyba podprogowo na widza :P Wpada się w taki trans i nie można przestać oglądać.
Fizyka jazdy rowerem jest bardzo skomplikowana. Odchylenie osi obrotu widelca od pionu umożliwia samo stabilność roweru od pewnej prędkości, przy odwrotnym odchyleniu już się łatwo przewrócić (i zmienić kierunek jazdy). Do tego nie da się skręcić w lewo bez lekkiego skręcenia w prawo na początku, tego wymaga zachowanie stabilności.
Co do rzutu lotką - gdy rzucimy z odpowiednio dużą siłą (prędkością początkową), lotka tylko nieistotnie zmieni (lub w ogóle) "zaprogramowany" tor lotu. Podobnie jak z kulą karabinową wystrzeloną na małą odległość.
Krudto aikigo wykożustuje siłę przeciwnika im praeciwnik jast większy i silniejszy tym gożenj dla niego bo dziś gość nie może pojąć dlaczego go palce bólom chodź o kciuki ja je nadwyrężłem nie złą ałamałem ani wbiłem Goś był w szoku ż nie może mnie oskażyć o pobicie. Ale to on był agresorem bo cięsko rozpoczynać walkę klęcząc i hcałe by to była obrona konieczna nic ponat to
1:31:00 Warto zauważyć, że delikatny sport jest korzystny dla zdrowia a wyczynowy zdecydowanie nie. Dla niektórych sport kojarzy się z jakimś bezsensownym i wylansowanym w mediach bieganiem za piłką, ale ogólnie stoi za tym coś większego - poznanie granic możliwości ludzkiego ciała/organizmu...
W przytoczonej scenie z filmu ''Wejście smoka'' - Bruce Lee walczył z Hanem, a nie z Oharrą. Odnośnie samolotów - ''dno'' jak określił to L. Błaszkiewicz, zwie się fachowo dolną częścią kadłuba i wcale nie musi być ona płaska, jak twierdził gość, ale może mieć kształt sferyczny np. Tu-114, An-22, C-141, L-1049 etc.
Może warto by ująć z kim rozmawiasz, mimo tego że robisz to często z tą samą osobą, dlaczego? Wydaje mi się, mogę się mylić, słyszałem jakieś pytanie w radiu odnośnie fizyki, mówię znam gościa,(znajomy)- kto to, (ja)- no właśnie nie wiem w sumie, ale głos znam
Oglądam 24 października, czytając tekst o jutrzejszym zaćmieniu słońca, w którym Leszek się wypowiedział "Mieszkańcy południowego zachodu Polski będą mieli to zjawisko najmniej okazałe, bo tylko 32 procent tarczy będzie zakryte przez Księżyc. Natomiast w północno-wschodniej części zaćmienie będzie miało ponad 46 procent zakrycia tarczy. Maksymalna faza będzie widoczna w Azji, tam będzie ponad 80 procent. W żadnym punkcie nie będzie to zaćmienie całkowite - mówi astronom dr Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie" i mam mały mindfuck XD Proooooooooooooooooooooooszę, zróbcie odcinek, w którym Leszek mówi ten tekst XD
Nie wiem dlaczego, ale w dzieciństwie, kiedy jeszcze nie znałem języka angielskiego, zamiast "We are the champions!" słyszałem "Szczłi ar de czeble!" :)
Profil jezdni musi być niemalże doskonały, zasadę wchodzenia w zakręt autem każdy napewno zna, z napędem na przód wchodzimy w zakręt bez gazu i od polowy zakrętu depa, z napędem na tył odwrotnie, a bmw 4x4 90km/h i oczywiście gdy sucha droga.
@@piotrabunski5885 ale fajnie by było, gdyby się do tego odnieśli. Mega przykład fozyki w sporcie. Choć nie jestem patronem, a może to właśnie tam to wyjaśnili.
Pozdrawiam Trochę mi zabrakło break dance,tam jest tyle fizyki,jak robiłem "chelikopterek" to mnie na głowę postawiło i byłem jak łyżwiarka na głowie,teraz już za stary jestem,ale break dance jest fajny
Od fana tenisa. Piłki są wymieniane po pierwszych 7 gemach meczu, następnie co następne 9 gemów. Im piłka bardziej zgrana, tym ma mniej tego filcu na sobie. Co za tym idzie jest lżejsza i nie osiąga już takich prędkości jak świeża piłka.
f1 tam najwięcej fizyki. znaczy sie do wykorzystania przez inżynierów. bo nawet chodzenie to czynność fizyczna:) a lotki by musiały być dość powtarzalne. a nie takie jak sie dostaje. każda inna:)
Nie rozumiem jak Pan Leszek uznaje Dart za sport, a motosport już nie. Wbrew pozorom oba SPORTY są do siebie bardzo zbliżone i polegają na powtarzalności i precyzji. W dodatku motosport wymaga znacznie więcej od organizmu fizycznie. Dość powiedzieć że samo puszczenie gazu generuje przesilenie takie same, jak awaryjne hamowanie samochodem cywilnym w mieście, a co dopiero mocne hamowanie czy wchodzenie w szybkie zakręty. Nie trzeba w sumie najlepszych serii, zapraszam Pana Leszka na zwykłe halowe gokarty. 10 min jazdy i Pan Leszek zmieni zdanie. Pozdrawiam 🙂
Vangelis dostal DWA oscary. Drugi byl za soundtrack do filmu Ridleya Scotta 1492: Conquest of paradise. Prosze to poprawic bo zaraz dam kciuka w dol :)
Jak uwielbiam was słuchać i robię to zawsze, tak boli nieznajomość takich nazwisk jak Justyna Kowalczyk czy Duplantis albo podnoszenie tyczki o 0,5cm. Może to chwilowe czarne dziury. Może nie każdy musi się znać. Jednak to fopaix. A film to "Free solo" o Hannoldzie.
Zauważono, że Pistorius może mieć przewagę przez sprężystość protez ale jak widać nie widzą różnicy jak z kobietami rywalizuje facet co się identyfikuje jako kobieta.
Śledzę Astrofazę i Pop Ściance od dawna. Podziwiam naukowców, którzy znajdują czas na przekazywanie wiedzy w sposób przystępny dla osób ciekawych wszystkiego. Jestem melomanem i czytelnikiem, więc taka konwencja programu popularnonaukowego z elementami dygresji i humoru bardzo mnie ubogaca. Też fizyka kwantowa, zjawiska zupełnie nieintuicyjne otwierają szeroko "wrota" do tego co jeszcze nieodkryte. Nauka, (ta również z dziedzin, o których mam tylko mgliste pojęcie) jest PIĘKNA, tak jak kreatywność natury i ludzka. Pozdrawiam i cieszę się na każde następne wydanie.
Piłki są wymieniane co 6 gemów. Nie są chłodzone 😅 Po prostu tracą swoją „moc” początkowa po napieprzaniu w nie. stopniowo puszczają powietrze stad zmiana piłek żeby nie grać flakami 💪🏼
Oj Panowie juz przy darcie macie duże zaleglosci, Mark Rober zrobil tarcze która ustawia sie pod bullseye przy kazdym rzucie. Jako glupek moge sie tylko domyslac ze zrobienie ramienia rzucajacego bylo by duzo latwiejsze
Siedzę w barze I udaję że piszę coś mądrego przed łaską chyba działa ,amawia nam taryfę. A ta że stolika obok też niezła Niemka, ale zawieszenie spoko.
@@trzyczyczy2861 tak się składa, że się interesuje i nie mogę zobaczyć co to jest😅 i po prostu z ciekawości chciałbym wiedzieć, a Ty od razu agresja 😅 (skąd w ludziach tyle agresji?...chyba przez tą inflację)
"Niespodziewanie usłyszałem chrobot... jakby ktoś nieśmiałym palcem skrobał znak na drzwiach.." The Crow... Panie Leszku mamy strasznie dużo wspólnego choć mój mózg trochę mniej zwojów ma. Swoją drogą dziś "Noc Diabła".. Jak ktoś jeszcze nie widział tego filmu to jest na YT więc łatwo obejrzeć - polecam. RIP Brandon!
Czyli jak jadę na wyścigu kolarskim w aerodynamicznej pozycji i 200m przed metą nieco wstanę nad siodełko, ciągle pedałując i rozłożę skrzydła (rower nie odrywa się od jezdni) to dojadę szybciej niż koledzy zaczynający "finisz" równo ze mną ?
Wiedza oraz wyobraźnia Pana Leszka i Pana Piotra bardzo mi imponuje. Program również pod względem technicznym robiony na najwyższym poziomie. Oglądanie materiału nagranego w 4K na telewizorze to czysta przyjemność😀 Dziękuje i pozdrawiam 😀
Już mam nową kołysankę na 3 dni :D
Heh
Też tak mam
+1
Ja to samo haha
Ja nie znam żadnego zakończenia pop sience 🙂
Niech ta seria POP trwa ! 👍 Obejrzałem wszystkie 👀
Tez lubię
To, że energia zależy przede wszystkim od prędkości, a w mniejszym stopniu od masy uczą już w podstawówce (przynajmniej u mnie tak było), mimo to ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Przykładowo ograniczenia prędkości na drodze to nie są jakieś przypadkowe liczby, ale oparte właśnie o fizykę i 10km/h więcej robi ogromną różnicę. Podobnie w lotnictwie, budownictwie i innych branżach, gdzie czasami użycie tańszego zamiennika lub mikropęknięcie może doprowadzić do katastrofy.
Patrząc na niektóre osoby, zwłaszcza za kierownicą, można wręcz dojść do wniosku, że dla niektórych fizyka, chemia czy ogólnie nauka to jakaś czarna magia. Inteligencja na poziomie średniowiecza, albo i dalej, a jak delikatnie zwrócisz takiemu uwagę to najchętniej by cię spalił na stosie.
Lód do curlingu nie jest idealnie płaski, jest pokryty zamarzniętymi kroplami wody tzw. Pebble ktore zwiększają tarcie pomiędzy kamieniem a lodem. W momencie "szczotkowania" tarcie jest małe i kamień leci prosto pomimo rotacji a po zakończeniu "szczotkowania" tarcie wzrasta i kamień skręca w określoną stronę. Nigdy nie grałem w curling, ale kiedyś wjechałem na łyżwach na taki tor i przez te zamarznięte krople dowiedziałem się o kościach o których nie miałem pojęcia i mnie to zaciekawiło :)
Pięknie, częstotliwość pop science wzrasta i to mi się podoba! 🤗
Czas trwania filmu trochę mnie przeraził, ale jak wszystko co dobre szybko się skończyło. Czekam na kolejny odcinek :)
Profesor Dragan twierdzi że koła roweru są za lekkie i efekt żyroskopowy nie gra tu dużej roli. Raczej uważa że balansowanie na rowerze ma tu większe znaczenie. Pisze o tym w Katechizmie 2.0. (strona 74). Może rozszerzycie ten temat w jakimś shorcie.
Dopiero zacząłem oglądać, ale mam wrażenie jakbyście panowie nie znali kanałów typu Mark Rober, były pracownik NASA który robi różne maszyny i doświadczenia, kilka z jego filmików dotyczyło właśnie sportów. Polecam się zapoznać, świetny kanał.
A może byście poruszyli temat przeciwskrętu w moto-sporcie no i w sumie w kolarstwie. Bo nie każdy wie, że jeździ na rowerze intuicyjnie. Ponieważ, aby skręcić w prawo trzeba skręcić kierownice w lewo. ⬅️➡️
Panowie zapomnieliście o sporcie gdzie nauka i fizyka odgrywają największą rolę ze wszystkich sportów świata, pominęliście królową motorsportu F1.
Amatorsko uprawiam chód sportowy. Od jakiegoś czasu staram się ogarnąć temat: jak się ma wydatek energetyczny biegacza do chodziarza, jeśli poruszają się oni z taką samą prędkością. Problem można też sprowadzić do pytania: jaki wpływ na wydatek energetyczny ma tzw. kadencja (liczba kroków na minutę) biegania.
Wyobraźmy sobie, że dwóch biegaczy pokonuje trasę 1 km. Jeden z nich wykonuje 1200 kroków, zaś drugi tylko 600. Obydwoje dobiegają do mety równocześnie. Kto się bardziej zmęczył? Albo inaczej: kto wykonał większą pracę w sensie fizykalnym? Chyba nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo za mało danych. Na przykład sporo zależy od techniki biegu (minimalizacji niepotrzebnych ruchów lub oporów). Jednak gdy przyjmiemy, że powyższy trening wykona ten sam zawodnik (raz szybko przebierając nogami, potem wolniej i wydłużając krok), to sprawa się nieco uprości. MOC = SIŁA X PRĘDKOŚĆ. Moc to wykonanie pracy w jednostce czasu. W tym przypadku energia będzie równoważna wykonanej pracy. Zatem ENERGIA = SIŁA X PRĘDKOŚĆ X CZAS. Siłę reprezentuje siła skurczów mięśni, prędkość reprezentuje szybkość skurczów mięśni, zaś czas odnosi się do całkowitego okresu wszystkich powtórzeń, na które składa się bieganie lub chodzenie.
Jeśli chodzi o siłowanie na rękę to nie ma takiej zasady co do robienia "łychy" a wręcz jest to taktyka . Wydaje mi się ze najważniejszą zasadą jest nie odrywanie łokcia od stołu a najważniejsze jest ustawienie początkowe zawodników przy stole. Tak informacyjnie w ramach ciekawostki :D
Prawo Pascala było niegdyś bardzo popularne w czasie podwórkowych gier w piłkę, szczególnie gdy ktoś mocno kopnął piłkę, która nie trafiając do bramki, poleciała hen daleko..... :)
Prawo Pascala kto wy... ten zap...
Świetny odcinek. Doskonały jak każdy inny. Pan Profesor Leszek jest doskonałym yyy prezenterem że tak go nazwę. Tzn mam na myśli że świetnie przekazuje wiedzę i informacje.
Piłki tenisowe zazwyczaj wymienia się co 9 gemów i są wymieniane na każdym turnieju, nie tylko Wimbledonie. Główną przyczyną ich wymiany jest to, że z czasem tracą ciśnienie i warstwę filcu, co sprawia, że zmieniają się ich właściwości (oczywiście temperatura ma też wpływ na właściwości piłki ale temperatura nie jest przyczyną wymiany piłek, tak jak sugerujecie)
Zależy też jakiej firmy są piłki i jakie są korty.
Obrazy z JWST w Pop-Science o fizyce w sporcie. Zajęcia interdyscyplinarne😆
Słynna rywalizacja Justyny Kowalczyk z astmatyczką Marit Bjorgen. Panowie come on! :)
Jaka spiskowa teoria dziejów, wyjaśnijcie jak oni wystartowali z księżyca (nawet jeśli jest mniejsze przyciąganie, to porównajcie przyciąganie ziemskie, jaka musiały być wyrzutnia i ile paliwa spalili do warunków startu z księżyca) to raz, a dwa proszę wyjaśnijcie dlaczego przez tyle lat nie polecieliśmy na księżyc (gdzieś słyszałem wypowiedź, że nie ma takich możliwości technicznych, a wtedy były?).
2:07:00 Wąż boa trawiący słonia ....;-) Dzięki za odcinek. Pozdrawiam. Witek
Ta, słynna już, muzyka w tle dodaje Waszym produkcjom niesamowitego klimatu i działa chyba podprogowo na widza :P Wpada się w taki trans i nie można przestać oglądać.
Fizyka jazdy rowerem jest bardzo skomplikowana. Odchylenie osi obrotu widelca od pionu umożliwia samo stabilność roweru od pewnej prędkości, przy odwrotnym odchyleniu już się łatwo przewrócić (i zmienić kierunek jazdy). Do tego nie da się skręcić w lewo bez lekkiego skręcenia w prawo na początku, tego wymaga zachowanie stabilności.
Co do rzutu lotką - gdy rzucimy z odpowiednio dużą siłą (prędkością początkową), lotka tylko nieistotnie zmieni (lub w ogóle) "zaprogramowany" tor lotu. Podobnie jak z kulą karabinową wystrzeloną na małą odległość.
Uwielbiam Was Panowie słuchać. Pozdrawiam serdecznie.
Krudto aikigo wykożustuje siłę przeciwnika im praeciwnik jast większy i silniejszy tym gożenj dla niego bo dziś gość nie może pojąć dlaczego go palce bólom chodź o kciuki ja je nadwyrężłem nie złą ałamałem ani wbiłem Goś był w szoku ż nie może mnie oskażyć o pobicie. Ale to on był agresorem bo cięsko rozpoczynać walkę klęcząc i hcałe by to była obrona konieczna nic ponat to
Jestem sportowcem - szachistą - komputery to fizyka - one odwróciły tę grę do góry nogami.
1:31:00 Warto zauważyć, że delikatny sport jest korzystny dla zdrowia a wyczynowy zdecydowanie nie. Dla niektórych sport kojarzy się z jakimś bezsensownym i wylansowanym w mediach bieganiem za piłką, ale ogólnie stoi za tym coś większego - poznanie granic możliwości ludzkiego ciała/organizmu...
W przytoczonej scenie z filmu ''Wejście smoka'' - Bruce Lee walczył z Hanem, a nie z Oharrą. Odnośnie samolotów - ''dno'' jak określił to L. Błaszkiewicz, zwie się fachowo dolną częścią kadłuba i wcale nie musi być ona płaska, jak twierdził gość, ale może mieć kształt sferyczny np. Tu-114, An-22, C-141, L-1049 etc.
Świetnie się was słucha
Props za odcinek ❤❤❤
1:22:30
To było najbardziej epickie otwarcie IO😍
Jeszcze ta królowa ze spadochronem
Najdluższy drive w golfie to ponad 500 metrow....na ziemi
a jak jest z pociskiem z broni palnej jak chodzi on trajektorie pozdrawiam Piotr
Może warto by ująć z kim rozmawiasz, mimo tego że robisz to często z tą samą osobą, dlaczego?
Wydaje mi się, mogę się mylić, słyszałem jakieś pytanie w radiu odnośnie fizyki, mówię znam gościa,(znajomy)- kto to, (ja)- no właśnie nie wiem w sumie, ale głos znam
Rozbawiło mnie pomylenie Pistoriusa z Boltem :) Natomiast sam odcinek znakomity jak i temat jego samego :)
9oooo
Oglądam 24 października, czytając tekst o jutrzejszym zaćmieniu słońca, w którym Leszek się wypowiedział "Mieszkańcy południowego zachodu Polski będą mieli to zjawisko najmniej okazałe, bo tylko 32 procent tarczy będzie zakryte przez Księżyc. Natomiast w północno-wschodniej części zaćmienie będzie miało ponad 46 procent zakrycia tarczy. Maksymalna faza będzie widoczna w Azji, tam będzie ponad 80 procent. W żadnym punkcie nie będzie to zaćmienie całkowite - mówi astronom dr Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie" i mam mały mindfuck XD Proooooooooooooooooooooooszę, zróbcie odcinek, w którym Leszek mówi ten tekst XD
A w radiu mówili że zaćmienie będą mogli zobaczyć tylko mieszkańcy tego południa bo tylko tam może się rozchmurzyć 😝
Pop science wygrywa gdy robię naleśniki, albo jadę rowerem. Lepsze tematy niż Joe Rogan no i super pomysł z polecaniem muzyki, filmów i książek 👍🏻
Nie wiem dlaczego, ale w dzieciństwie, kiedy jeszcze nie znałem języka angielskiego, zamiast "We are the champions!" słyszałem "Szczłi ar de czeble!" :)
Nocne wyścigi w głąb Anny brzmi jak tytuł filmu dla dorosłych xD
Profesor po programie może robi nocne wyścigi,haha 🤣
Profil jezdni musi być niemalże doskonały, zasadę wchodzenia w zakręt autem każdy napewno zna, z napędem na przód wchodzimy w zakręt bez gazu i od polowy zakrętu depa, z napędem na tył odwrotnie, a bmw 4x4 90km/h i oczywiście gdy sucha droga.
Ciekawe jak byście wyjaśnili rzut wolny Roberto Carlosa w meczu z Francją z '97. :D
Tam właśnie zadziałał efekt Magnusa ;)
@@piotrabunski5885 ale fajnie by było, gdyby się do tego odnieśli. Mega przykład fozyki w sporcie.
Choć nie jestem patronem, a może to właśnie tam to wyjaśnili.
Fizyka nie jest w stanie tego wyjaśnić.
Pozdrawiam
Trochę mi zabrakło break dance,tam jest tyle fizyki,jak robiłem "chelikopterek" to mnie na głowę postawiło i byłem jak łyżwiarka na głowie,teraz już za stary jestem,ale break dance jest fajny
w Lunie też jest piłka ręczna w księżycowej grawitacji ;-) musiałoby to wyglądać nieźle
Już mam zrobione popołudnie i wieczór. O Pan Leszek lubi darta 😀 Pozdrowienia 😀
1:22:28 to nie teledysk, tylko otwarcie IO w Londynie, fakt trzeba przyznać świetne.
Witam i pzdr a pana Leszka w radio dziś słyszałem ale jazda pdzr pana bardzo serdecznie oglądam i wiem że sen dla mnie i moich uszu
jak w radio? gdzie i jak to bylo?
Od fana tenisa. Piłki są wymieniane po pierwszych 7 gemach meczu, następnie co następne 9 gemów. Im piłka bardziej zgrana, tym ma mniej tego filcu na sobie. Co za tym idzie jest lżejsza i nie osiąga już takich prędkości jak świeża piłka.
bzdury.....
czekam na shorty w klimacie lepszego pokonywania zakrętów w zmniejszonym kwadracie prędkości niż powiększonym promieniu 🙂
O Jezu a za Queen to już pełen szacuc .....obejrzane dzięki i czekam na następny odcinek
f1 tam najwięcej fizyki. znaczy sie do wykorzystania przez inżynierów. bo nawet chodzenie to czynność fizyczna:) a lotki by musiały być dość powtarzalne. a nie takie jak sie dostaje. każda inna:)
A gdzie takie zawody w rzucie Lotkiem są organizowane?
Nie rozumiem jak Pan Leszek uznaje Dart za sport, a motosport już nie. Wbrew pozorom oba SPORTY są do siebie bardzo zbliżone i polegają na powtarzalności i precyzji. W dodatku motosport wymaga znacznie więcej od organizmu fizycznie. Dość powiedzieć że samo puszczenie gazu generuje przesilenie takie same, jak awaryjne hamowanie samochodem cywilnym w mieście, a co dopiero mocne hamowanie czy wchodzenie w szybkie zakręty. Nie trzeba w sumie najlepszych serii, zapraszam Pana Leszka na zwykłe halowe gokarty. 10 min jazdy i Pan Leszek zmieni zdanie.
Pozdrawiam 🙂
Armand Duplantis on odstawił Pana Bubkę już o sporo cm w skoku otyczce
Można gdzieś dostać sam soundtrack z pop science? 😂
Co do kołysanki Michał to dobrze mówisz też słucham na sen
Roboty nie męczą się? U mnie w firmie tysiące razy stanęła produkcja bo któryś się 'przegrzał'.
Ale te Wasze rozważania są... dobre
Legolas - padłem 😂😂😂
Dziękujemy.
Vangelis dostal DWA oscary. Drugi byl za soundtrack do filmu Ridleya Scotta 1492: Conquest of paradise. Prosze to poprawic bo zaraz dam kciuka w dol :)
Panowie, jeśli chodzi o skok o tyczce, polecam się dowiedziec kim jest Duplantis 😄 zapewniam, że będziecie zdumieni 😝
Nie żebym się czepiał, ale to kalendarz Azteków, nie Majów :-)
Dart sport knajpiany przy browarze trzeba formę robić itp
Wszystkie mechaniczne wspomagacze zyskują na starcie jedną przewagę, nad którą sportowcy pracują latami mianowicie powtarzalność.
Jak uwielbiam was słuchać i robię to zawsze, tak boli nieznajomość takich nazwisk jak Justyna Kowalczyk czy Duplantis albo podnoszenie tyczki o 0,5cm. Może to chwilowe czarne dziury. Może nie każdy musi się znać. Jednak to fopaix. A film to "Free solo" o Hannoldzie.
2:06:00 tak działaj pistolety do paliwa. W sensie jak pełny bak to odbija pistolet
Gdzieś na YT widziałem jak gościu zrobił kosz w który zawsze się trafia. Zrobił też coś z billardem, ale nie pamiętam co dokładnie.
Ten kanał to jest StuffMadeHere
Jak mozna nie kojarzyć Justyny Kowalczyk😲
Zauważono, że Pistorius może mieć przewagę przez sprężystość protez ale jak widać nie widzą różnicy jak z kobietami rywalizuje facet co się identyfikuje jako kobieta.
Dobra skoro są Orliki, to jak będą się nazywały stadiony do innych sportów?
Ciekawy jest temat AI w muzyce, daje niesamowite możliwości od poprawiania błędów nagrywającego muzyka do komponowania i wyprodukowania całych utworów
Komputer od dawna potrafi perfekcyjnie zagrac melodie... Tylko jaki w tym sens :) nie chodzi o muz. Elektroniczna*
Śledzę Astrofazę i Pop Ściance od dawna. Podziwiam naukowców, którzy znajdują czas na przekazywanie wiedzy w sposób przystępny dla osób ciekawych wszystkiego. Jestem melomanem i czytelnikiem, więc taka konwencja programu popularnonaukowego z elementami dygresji i humoru bardzo mnie ubogaca. Też fizyka kwantowa, zjawiska zupełnie nieintuicyjne otwierają szeroko "wrota" do tego co jeszcze nieodkryte. Nauka, (ta również z dziedzin, o których mam tylko mgliste pojęcie) jest PIĘKNA, tak jak kreatywność natury i ludzka. Pozdrawiam i cieszę się na każde następne wydanie.
Widać, że kapitan zna się na sporcie skoro myslał że Bolt nie ma nóg😂
Bardzo ciekawym tematem jest pomiar mocy w kolarstwie
Ej ale taki problem 23:20 to się w dzisiejszych czasach pozostawia maszynowemu uczeniu.
1:46:45 one się faktycznie nazywają czajniki ;D
Lotki są wykonane z wolframu ✌️
Piłki są wymieniane co 6 gemów. Nie są chłodzone 😅
Po prostu tracą swoją „moc” początkowa po napieprzaniu w nie. stopniowo puszczają powietrze stad zmiana piłek żeby nie grać flakami 💪🏼
Uwielbiam !!! :D
Szkoda ze o aerodynamice w jeździe rowerem nic nie było
Kiedyś wręcz nałogowo rąbałem w darta, nawet nieźle mi szło, a teraz to nie wiem czy w tarczę bym trafił. 😀
Tak czy owak, to bardzo fajna gra.
Widziałbym odcinek czy możemy mieć pewność że wszystko co nas otacza to nie fikcja
@@trzyczyczy2861 ja nie olkoholik. O, prosze zobaczyć tutaj stoi jedno piwo od 2 dni i czy ja olkoholik? tu nikt nie olkoholik
@@trzyczyczy2861 to akurat szkolna17 nawiązanie ale dzięki
Narciarka to Polka Justyna Kowalczyk która jedyna walczyła z cała koalicją norweskich astmatyczek ?
A kto wygra wyścig Usain Bolt, czy stary Polonez?
duże ramie do rzucania Lotkiem - czy to fizyka czy to StandUp - niektóre teksty macie piękne
Wszyscy inni wychowawcy: godzina wychowawcza
Fizyk: wychowanie fizyczne
Ktoś mi powiedział,żebym uczył się fizyki ale na wiedziałem,że to by nic nie dało.
Cypress hill&Sonic youth sztosik z Judgment Night
Niezłe!
1:28:24 Duplantisa też nie znacie?!
I wy chcecie o sporcie rozmawiać🙃
Astrofazowicze co czytacie do porannej kawki zamiast Onetu i tym podobnych wynalazkow? Jakies ciekawe portale popularnonaukowe?
Oj Panowie juz przy darcie macie duże zaleglosci, Mark Rober zrobil tarcze która ustawia sie pod bullseye przy kazdym rzucie. Jako glupek moge sie tylko domyslac ze zrobienie ramienia rzucajacego bylo by duzo latwiejsze
Ale jeśli się przyspieszy film z księżyca dwukrotnie to dziwnie wychodzą normalne ruchy :)
Siedzę w barze I udaję że piszę coś mądrego przed łaską chyba działa ,amawia nam taryfę.
A ta że stolika obok też niezła Niemka, ale zawieszenie spoko.
1:24:20 egzoszkielet ;)
O tak :)
peripheral pozdrawiam panów
a taki piękny japoński samochodzik był 1:13:00
👍
Co to za zegarek Jacuś ma?
@@trzyczyczy2861 tak się składa, że się interesuje i nie mogę zobaczyć co to jest😅 i po prostu z ciekawości chciałbym wiedzieć, a Ty od razu agresja 😅 (skąd w ludziach tyle agresji?...chyba przez tą inflację)
@@trzyczyczy2861 weź Boga do serca
"Niespodziewanie usłyszałem chrobot... jakby ktoś nieśmiałym palcem skrobał znak na drzwiach.." The Crow... Panie Leszku mamy strasznie dużo wspólnego choć mój mózg trochę mniej zwojów ma. Swoją drogą dziś "Noc Diabła".. Jak ktoś jeszcze nie widział tego filmu to jest na YT więc łatwo obejrzeć - polecam. RIP Brandon!
Czyli jak jadę na wyścigu kolarskim w aerodynamicznej pozycji i 200m przed metą nieco wstanę nad siodełko, ciągle pedałując i rozłożę skrzydła (rower nie odrywa się od jezdni) to dojadę szybciej niż koledzy zaczynający "finisz" równo ze mną ?