Děkuji za video, postavil jsem si za vlastní prostředky FV (bez dotace), od konce února do konce listopadu jsem OFF-Grid, potom přepnu na DS, 60% výroby jde do EV.....
Presne, udelal jsem to same a je to super , pripojim se az v zime 12 kw deye a baterie nizko napetova15 kwh na ostrov tak akurat .Dneska by to vyslo tak na 250 tis . Pro me to je zabava rad sleduji grafy jak to vyrabi.
Moc hezke video. Mate pravdu. Odchylku nekdo platit musi, ale oznacit vsechny solarniky jako viniky je opres caru. Jak rikate, normalni by bylo, aby mel prubehovy elektromer kazdy. A ja sam se svou FVE nemam 3/4 roku spotrebu ze site zadnou. A zbyvajici 1/4 roku zcela predvidatelnou. Nabijim si domaci baterku v case nejnizsi hodiny na spotu (obycejne mezi 2:00 - 3:00 hod v noci) a dalsich 23 hodin denne i v zime nemam spotrebu ze site zadnou. Presto bych byl penalizovan, pokud bych byl u Innogy. Nastesti nejsem.
@pepegano_3578 ano, jejich marže je dopředu známá a jednoduše se dá vypočítat. U klasických tarifů, nemluvě o fixu, podle mne neví ani oni kolik vydělají. A pak si některý Pepík udělá fotovoltaiku, elektřina se nespotřebuje a oni musí platit pokuty.
Z hlediska energetické sítě je solárník zkrátka spíš potížista, takže zavedení poplatků všeobecně je spíše otázkou času. I pro solárníka, pokud nemá ostrovní systém, je totiž potřeba, aby "někdo" držel výkonovou rezervu, když zrovna nevyrobí nic a naopak začne spotřebovávat. Držení výkonové rezervy holt něco stojí a musí to někdo zaplatit, hlavně tedy ten, kdo způsobuje nepredikovatelné výkyvy výroby a spotřeby.
pointa je, že se výroba i spotřeba dá predikovat, dokonce se dá i vzdáleně řídit, ale to fosilní magnáti nechtějí slyšet, protože jejich točivé generátory mají velkou setrvačnost.
@@tygrinaceste tato vaše odpověď je bezduchá,zamyslel jste se nad tím co zde říkáte (mimo jiné dokážete postavit kotel,generátor pro turbínu bez setrvačnosti ?)
@@tygrinaceste Pokud solárník dokáže predikovat svou výrobu a zaváže se smluvně k dodávce do sítě podle předem dohodnuté křivky nemám s tím problém. Dosavadní praxe, kdy solárník má svůj jednoduchý business náhodné dodávky a na nákladech na systémové služby se zvýšenou měrou nepodílí, je neudržitelná.
@pavelblaha5243 tu smluvní dodávku může dělat dobrý prodejce. Připojí se do fotovoltaik klientů, sbírá data a řídí nákup/prodej. DeltaGreen to takhle dělá.
Aký potizista? FVE predsa nemôžete pripojiť k sieti len tak ako sa vám zachce. Jednou z podmienok je i možnosť diaľkového vypnutia dodávky distribútorom. Poplatok ktorý Inogy zaviedol je len najjednoduchší spôsob ako osklbat zákazníka.
Sranda je, že vždy budeme závislí na někom jiném, i když budeme mít vlastní elektřinu, plyn, vodu, atd. A čím víc si budeme myslet, že jsme nezávislí, tím víc nás budou penalizovat. Vítejte na světě Zem. Stůjte pevně nohama na zemi a buďte šťastni.
@@tygrinaceste Na komoditách. Na státu jsme závislí pouze do té doby, kdy budeme muset čerpat dotace a dál chudnout. Lidé nevědí, že musí investovat, jinak budou žebráci.
Křemík, uhlík, lithium, hliník nejsou vzácné kovy. Dají se dobře recyklovat. V Evropě je několik potenciálních ložisek, některé i v Česku. Byla by to mnohem menší závislost. V krátkém horizontu to vypadá jako problém, protože všechna výroba je v Číně, ale továrny se dají postavit, třeba místo zkrachovalé škodovky. 😥
@purusottamadas4314 to máte pravdu. Baterkaři a sluníčkaři toto záměrně nepochopí a nebo to nechtějí chápat. Oni si žijí v tom jejich osvícenem světě ale realita je jiná.
Síť se musela korigovat odjakživa a teď je jen způsob jak na tom navíc vydělat nic víc nic méně. Driv kde kdo používal cirkularku nebo jine tocive stroje a sobota dopoledne bylo jako když ráno zasviti a v 9 přijde mrak a nalitne spotřeba. Vše vnímám jako pouhý drsný marketing jak z lidí dostat vice a vice peněz, protože energobaronum se děsně zalibily obrovské zisky po pádu bohemky a tím že tu bohemka už není, tak nikdo nedělá konkurenci a vsichni jedou na stejné vlně podobně jako mobilní operátoři a obchodní retezce s potravinami
Protože tu nemáme monopol, i když po tom někteří stále volají(stát jako výrobce a prodejce pro domácnosti) , tak je to čistě na obchodníkovi, za jaké ceny bude elektřinu prodávat. O odběrné místa s výrobnou asi nemají velký zájem, tak zavedli příplatek. Další problém je u fixních cen, kdy majitel FVE odebírají především v době, kdy je dražší. Tam očekávám také reakce od dodavatelů. Sám mám roční FIX s ročním odečtem, přitom 8 měsíců nejsem vůbec připojen a jedu plný ostrov. Ale tu jednu MWh, co si ročně v zimě cucnu, jim zase velký problém neudělá.
Možná. Nevím jaké jsou ceny kontraktů, ale třeba spotové ceny v zimě nejsou až tak vyšší než letní. Myslím například ceny v noci. (Přes den je v létě samozřejmě cena spotu skoro nula)
@@tygrinaceste Dle denního odběrového diagramu je větší část spotřeby domácností realizována přes den. Proto nám tam pak vznikají odběrové špičky. A u fixní ceny obchodník počítá s tím, že část mé spotřeby dokáže pokrýt z levné elektřiny, kdy je dostatek obnovitelné energie(slunce+vítr), která tlačí cenu dolů. A v létě je průměrná cena elektřiny na spotu nižší, to je fakt, se kterým se nic neudělá. Já sám bych si elektřinu nechtěl prodávat. 😛
V roce 1993 nám byl státní ČEZ schopen dodat 1kWh za 2 současné Kč. V Bulharsku mají v současnosti 3Kč/kWh. A to mají podobný energetický mix, co my. Dokonce mají více fotovoltaiky, která cenu distribuce nejvíce prodražuje. Stavěl by si někdo FVE kdybychom měli takové ceny?
@@janvanik8945 Trochu mi to připomíná situaci z ranných dob internetu, kdy Telecom dělal tak dlouho brikule, až jim ujel kšeft a pro samou wifi kam plivnout. Tady tak dlouho šponovali cenu elektřiny, až se začaly vyplácet soláry.
Systém řízení spotřeby existuje desítky let. Velké firmy mají časové okna (většinou po 15min) kolik energie musí spálit (min-max) podle toho se spíná třeba ohřev vody, kompresory,... a domácnosti mají HDO. Do těchto srand je započítané třeba i veřejné osvětlení nebo doprava co využívá elektřinu. No a solár se těžko reguluje, protože závisí na počasí, v noci nejede a těžko řeknete škodovce dnes nebudete vyrábět protože je zataženo nebo v noci nepůjde veřejné osvětlení. To pořád musí vyrovnávat uhelné, vodní nebo plynové elektrárny a to je drahý. I když je na léto odstavím, tak pořád stojí prachy a navíc nejvíc energie se spotřebuje prosinec až únor a to soláry stojí, tak tyto další zdroje musí mít dost výkonu. Do toho se ještě musí naplánovat odstávka jaderných bloků. Spousta spotřebičů jako třeba na ohřev vody se spíná především v noci i v těch firmách, protože přes den spotřebují energii pro výrobu. Ano jde to předělat, ale zas kdyby všechno běželo ve dne, tak by se přetížila síť. Obnovitelnými zdroji sice snížíme závislost na ropě a plynu, ale na druhé straně to dorovnáme závislostí surovin a samotnou výrobou obnovitelných zdrojů. Třeba v těžbě hliníku je tuším stále největší Rusko, takže ropu vyměníme za hliník. V mědi je to Chile a Peru. To si moc nepomůžeme s tou nezávislostí...
Hliník se dá snadno recyklovat. Řízení které popisujete se nedá použít na obnovitelné zdroje, souhlasím. Proto je dnes zastaralé a moderní firmy (tzn. ty které nezkrachují) ho nepoužívají. Výkon fotovoltaiky i větru se dá předvídat a na vyrovnání výkyvů se používají baterie. Soláry vyrábí i v zimě, přibližně 1/8 výkonu. Když je zataženo, tak fouká vítr, to je ověřeno a proto musíme instalovat větrné elektrárny.
Domnívám se, že ten přechod nebude rozhodně pro všechny…. Pokud má člověk dům s ideální střechou, získá rozumnou dotaci, tak mu může dávat smysl o něčem takovém uvažovat. Bohužel v Česku se hodně lidí spálilo a v čínském tunelu nazvaném Malina Group, prodělali mění, vsadím se, že do teď podvedený čekají na dodání a v číně se jim škaredě smějí jací jsme hlupáci.
Malina není čínská firma, ale je tam zapletený příbuzný Grosse. Ano je to velké selhání a nikdo nepůjde do vězení, nemluvě o náhradě škody. Volby se soustředí pouze na marné zachování spalovacích aut. Každý dům má část střechy na jih, nebo východ, západ. Já jih nemám, ale východ+západ vyrábí dostatek.
Ak si dam FV axpert kde je ac/dc/ac prietoky nehrozia, je to ostrov zalohovany sietou. To by museli riesit všetkých co maju UPS alebo aj vytahy v bytovkach robia prietoky do siete ked brzdia motorom. Ma to byt ako v USA jeden elektromer na odber, druhy na dodovky do sietealebo nech daju ludom pokoj
@@tygrinaceste To mě samotného zajímá, zda opravdu všichni. Mám Axpert King (ostrov zálohovaný sítí) a odběr ze sítě 3,8MWh za rok - topím TČ, všechno mám na elektřinu, Axpert mi k tomu zatím vyrobí cca 1,9MWh. Kdy myslíte, že mě čeká 4Q elektroměr a vymoženosti spojené s účtováním po 15 minutách?
@@martintesar3080ČEZ má teď tuším závazek, že do 3 let by měl vyměnit elektroměry všem svým odběratelům za 4Q elektroměry. Jestli má něco takového i EGD a PRE nevím 🤷
Chtělo by se tedy začít ptát těchto nenažranců ,co se opeřili na situaci s válkou na Ukrajině a nepolevují ani dnes ,jak je to tedy s poplatkem za velikost jističe,dle kterého nám tyhle firmy garantují daný výkon do domu.Jednoho dne by jsme měli připomenout jednotným využitím tohoto výkonu najednou ,jaká je realita a požadovat splnění oné garance :-) .
Takhle to nefunguje a nikdy nefungovalo. Jen jeden dům z 50 může využít maximální povolený výkon jističe. Proto je třeba hdo pro každý dům v jinou hodinu
Me tedy zarazi tema pokuty. Přitom tam nic takového nebylo. Jenom poplatky od distributora. U běžných domácnosti význam nemají. Chapu vyrobny fve. Tam by uz to melo vyznam. Spíše by měl řešit distrutor regulaci nebo uskladnění přebytků.
Ano distributor by měl řešit predikce výroby a spotřeby svých klientů. Pokuta (Innogy tomu tak ale neříká) je kvůli malému odběru, protože si pokryjí spotřebu bez nich.
Ale to vysvětlení a zdůvodnění je jen obchodní alibismus. Jsem energetik a pracuji, (sleduji) přímo výrobu elektřiny a vidím právě ty výchylky. Tady nejde o žádné dokupování, nebo nebo přetěžování sítě. Jde především o to, že když začnou vyrábět FVE, automatické, dálkové řízení jim omezí výrobu ve sjednaném rozsahu. Třeba 15 nebo 25%. A to znamená snížené zisky o tato procenta. Teda tak nějak zjednodušeně řečeno
to mě napadlo jako první, ale když spotřebuju v létě 0, je mi jedno, kolik mi dá Innogy příplatek? Nebo to mají na zimu, aby se zahojili pak až budu spotřebovávat v zimě?
Úvaha s průběhovým elektroměrem je správná. Až ten budou mít i u nás všichni ( je plánováno) tak bude možno pokutovat všechny… I domácnost bez FVE nefunguje vždy stejně každý den. Pračka se také nezapíná vždy ve stejný den a stejnou hodinu.
Už polovina zemi v západní Evropě má průběhové měření a nikdo nikoho nepokutuje. Dává se sleva. Obchodník který to zkusí zkrachuje. Tedy ne v Česku, kde lidí nakupují podle slevy a ne podle hlavy
Není potřeba nic pálit aby se energie vyrobila. Vítr, slunce, voda. Jaderná elektrárna je diskutabilní, ale třeba v EU se počítá mezi bezemisnich zdroje, přes to že vzniká velice nebezpečný odpad, ale je ho malé množství a nelítá komínem pryč.
@@tygrinaceste Aby bylo mozne vyrabet bezemisni energii v jedne lokaci, budou vznikat emise pri vyrobe prostredku pouzitych pro vyrobu teto energie nekde jinde. Vzato globalne. Nemusi to byt jen emise vznikle horenim. Nekde musi byt zelezarny, chemicky, rafinerie apod. Jadro melo namale, aby ho ekoideologove zaradili na index. Energii tepelnou klidne muzeme vyrabet spalovanim, stepky, dreva, biomasy. Jsou to zdroje obnovitelne. Pokud nekdo bude chtit snit svuj zeleny, bezemisni sen, neobejde se bez fosilnich surovin. Jedine zelene reseni je navrat do doby pred tech. revoluci se vsemy dusledky. Ani se nezminuji o dopadech na energetiku, kde uz jsou prvni vlastovky, ze vodni elektrarny jsou neekologicke...
No už vám někdo řekl že 70% až 90% výroby ekologickými FVE se musí vyrovnávat pomocí drahých plynových elektráren a že , aby to bylo jedno zruší uhelné. Jinak řečeno celé to cenově spěje k ostrovnímu systému a vykašlat se na všechny a všechno. Protože celá ta transformace byla vedena pitomě od začátku. Místo nefunkčních dotovaných FVE jsme mohli mít jaderné zdroje a panely by si mohl montovat každý, ale ostrovně. Nikdo FVE v síti od malých zdrojů nepotřebuje.
Blby je akorat prodejce, ktery si nedokaze upravit predikcni model, ktery jim pocita spotrebu a necha si to radeji zaplatit od lidi. Vysledek? Od takoveho obchodnika nebudu kupovat
fotovoltaika může s nějakým minimálním řízením které zvládne Raspberry Pi pokrýt většinu spotřeby většinu roku. Plynové elektrárny se používají ve světě, protože mají rychlý start. Sice drahý provoz, ale jedou jen málokdy, takže se to i tak vyplatí. V Česku je ale potřeba udržet uhlobarony v top 10 nejbohatších, ať to stojí cokoli.
Asi tak síť to nevydrží když by měl každý druhý fotovoltaiku. Tak se tady nebavíme v jakém století žijeme. Ty si to možná plánuješ ale korporace kasiruji asi tak.
Hlavní dodavatel služeb vyrovnávání sítě, uhlobaron Tykač je v top 10 nejbohatších Čechů a nedávno ještě zdvojnásobil svůj majetek. Kdyby si každý druhý člověk vyráběl svoji elektřinu, tak by se spotřeba uhlí zmenšila nad polovinu, to přece nemůže dopustit.
Jestli myslíte emisní povolenky, tak to je jen malá část nákladů které budeme muset zaplatit za jejich provoz my všichni. Povodně, sucho, tornáda, rakovina plic. Jádro taky není řešení. Je příliš drahé s odpad je ještě nebezpečnější.
Zase lžete, moc dobře víte, že Česko je kouzelná země, kde nefouká, nesvítí, baterie nefungují a vodní generátory se netočí ;) jediný funkční zdroj energie v této zemi je uhlí...jo a přeshraniční dráty v Česku taky nefungují :)
No co dodat :( tragédie, tragédie, tragédie, stydím se za přístup k energetice v ČR a k provozu EV obecně, proč jsou lidé tak naivní a řídí se tu nějakejma Turkama a podobnejma diletanatama :(
@@tygrinaceste také dělám, ale přehrává si to vlastně furt jen ta samá komunita, ta druhá strana si jen furt přehrává Turka a podobné a utvrzují se tak...
Dodavatelé se tím hlavně nechtějí zabývat. Místo aby zvýhodňovali obnovitelných zdroje, tak je naopak tímto odrazují. V Holandsku se na vyrovnávání sítě používají auta, v Německu se používají baterie rodinných FVE a funguje to. V ČR to nejde. Dodavatelé chtějí zisky a klid a odběratelé odmítají dávat k dispozici aktuální data k predikci, natož aby umožnili distributorovi řídit jejich fve k vyrovnávání sítě.
Ak mi niekto dá akumulátor zadarmo, tak kľudne nech si s ním reguluje sieť, ale ak naň mám vyhodiť 5-10 000 tak nemienim si nechať skracovať životnosť zbytočným cyklovanim Mimo to, HDO aj tak reguluje aj tie domáce elektrárne, akurát nesiaha na akumulátory
Hdo se v Česku nepoužívá, protože je to nepružné a museli by platit ušlý zisk. Zatím se to použilo 1x pro velké solární barony. Lfp baterie vydrží 5000 cyklů. To by se zaplatilo jenom poplatky za vyrovnávání sítě.
@@tygrinaceste to hej, Česko je celkom divné v tomto, ale zároveň aj nemá suctove meranie spotreby el energie, také ani ani, Ale tých prípadov bude pribúdať,
Zrovna o Nizozemí bych moc nemluvil... tam se nyní ukazuje co to znamená pro tamní energetickou síť přílišné protěžování EV a jejich problém s distribuční soustavou. A ač nemám nic proti FVE a EV, tak to je typický příklad kam ( pokud neuděláme obří investice do DS ) máme nakročeno. A hádejte, kdo ty obří investice bude muset zaplatit ?!? Nežijeme v ideálním světě a fyzika je stále ( jak pravil klasik ) pěkná sv1n3. Ostrovní instalace FVE mají můj obrovský respekt, tam skutečně musíte predikovat a plánovat spotřebu, ale odvolávat se tu na argumenty, že mám FVE a vím přesně jak bude zítra svítit či foukat a mít ještě zadní vrátka ve formě připojení na DS ( však když bude málo, tak si "dososnu" ) je strašný alibizmus. On prostě musí někdo držet tu silovou zálohu, protože si budete třeba chtít zapnout pračku či myčku i když předchozích pár dní moc nesvítilo a narovinu Vám řeknu, že mě se to platit ve formě zvýšených poplatků do DS, EDC a podobných věcí prostě nechce. Chápu, že je nutno rozvíjet DS, nicméně ať to jde primárně za těmi, kteří tuto nutnost vyvolali. Tady slyším a čtu povětšinou jen pláč, že snižují cenu výkupu či zavádějí restrikce pro FVE a dokonce si dovolují (z důvodu stability) vypínat zdroje (i když se to stejně finančně kompenzuje). Někdy bych Vám přál vidět, kolik ukazuje naše UPS za špičky v napětí když zasvítí u nás na vsi a jsem jako jeden z prvních od trafa. Tady slyším pouze samá pozitiva a negativa nikde. FVE je naprosto úžasná pokud pro tu energii mám využití ( EV, akumulace do baterií či vody ), nicméně pokud mám naddimenzováno, dělám jen nepořádek ( nechci napsat slovo na "b" ) a medvědí službu. O komentářích tvůce o "marném zachování spalovacích aut" bych jen doplnil, že spalovat se skutečně nemusí pouze fosil a stále to bude "spalovák", nicméně tam asi moc lidí nedohlédne. O Turkovi a spol si myslím své, ale to neznamená, že budu adorovat pouze a jen EV jako jedinou cestu.
@@vladimirkopecny5357 ale neplatíme si rozvoj DS sítě právě v ceně distribuce? Vždyť dám distributorovi při jističi 32A 12k ročně aniž bych si ze sítě vzala 1kW. Není to právě platba za to, že distributor udržuje, investuje a rozvíjí distribuční soustavu?
Děkuji za video, postavil jsem si za vlastní prostředky FV (bez dotace), od konce února do konce listopadu jsem OFF-Grid, potom přepnu na DS, 60% výroby jde do EV.....
Já mám do auta asi 48%. Díky za komentář
Já nemám vůbec nic z toho, protože mi to přijde pořád nedokonalé.
@@PetrNekonečný Právo svobodné volby!
Presne, udelal jsem to same a je to super , pripojim se az v zime 12 kw deye a baterie nizko napetova15 kwh na ostrov tak akurat .Dneska by to vyslo tak na 250 tis .
Pro me to je zabava rad sleduji grafy jak to vyrabi.
@@mirek8557 souhlas!
Moc hezke video. Mate pravdu. Odchylku nekdo platit musi, ale oznacit vsechny solarniky jako viniky je opres caru. Jak rikate, normalni by bylo, aby mel prubehovy elektromer kazdy. A ja sam se svou FVE nemam 3/4 roku spotrebu ze site zadnou. A zbyvajici 1/4 roku zcela predvidatelnou. Nabijim si domaci baterku v case nejnizsi hodiny na spotu (obycejne mezi 2:00 - 3:00 hod v noci) a dalsich 23 hodin denne i v zime nemam spotrebu ze site zadnou. Presto bych byl penalizovan, pokud bych byl u Innogy. Nastesti nejsem.
Jste moc šikovný 😀
Ta 1/4 roku dělá naší energetice velký bordel.
@@PetrNekonečnýAký bordel? Odber má pán predsa mimo špičky...
Tak v rámci spotu už to vlastně platíte. Obchodníci mívají přirážku řádově okolo 0,50 Kč na každou kWh za službu obchodu.
@pepegano_3578 ano, jejich marže je dopředu známá a jednoduše se dá vypočítat.
U klasických tarifů, nemluvě o fixu, podle mne neví ani oni kolik vydělají. A pak si některý Pepík udělá fotovoltaiku, elektřina se nespotřebuje a oni musí platit pokuty.
Opět užitečné informace. ,,👍
děkuji!
Z hlediska energetické sítě je solárník zkrátka spíš potížista, takže zavedení poplatků všeobecně je spíše otázkou času. I pro solárníka, pokud nemá ostrovní systém, je totiž potřeba, aby "někdo" držel výkonovou rezervu, když zrovna nevyrobí nic a naopak začne spotřebovávat. Držení výkonové rezervy holt něco stojí a musí to někdo zaplatit, hlavně tedy ten, kdo způsobuje nepredikovatelné výkyvy výroby a spotřeby.
pointa je, že se výroba i spotřeba dá predikovat, dokonce se dá i vzdáleně řídit, ale to fosilní magnáti nechtějí slyšet, protože jejich točivé generátory mají velkou setrvačnost.
@@tygrinaceste tato vaše odpověď je bezduchá,zamyslel jste se nad tím co zde říkáte (mimo jiné dokážete postavit kotel,generátor pro turbínu bez setrvačnosti ?)
@@tygrinaceste Pokud solárník dokáže predikovat svou výrobu a zaváže se smluvně k dodávce do sítě podle předem dohodnuté křivky nemám s tím problém. Dosavadní praxe, kdy solárník má svůj jednoduchý business náhodné dodávky a na nákladech na systémové služby se zvýšenou měrou nepodílí, je neudržitelná.
@pavelblaha5243 tu smluvní dodávku může dělat dobrý prodejce. Připojí se do fotovoltaik klientů, sbírá data a řídí nákup/prodej. DeltaGreen to takhle dělá.
Aký potizista? FVE predsa nemôžete pripojiť k sieti len tak ako sa vám zachce. Jednou z podmienok je i možnosť diaľkového vypnutia dodávky distribútorom. Poplatok ktorý Inogy zaviedol je len najjednoduchší spôsob ako osklbat zákazníka.
Sranda je, že vždy budeme závislí na někom jiném, i když budeme mít vlastní elektřinu, plyn, vodu, atd.
A čím víc si budeme myslet, že jsme nezávislí, tím víc nás budou penalizovat. Vítejte na světě Zem.
Stůjte pevně nohama na zemi a buďte šťastni.
závislost na cizích mocnostech a jejich nerostných surovinách je v případě ropy velká. Nebo myslíte závislost na našem státu?
@@tygrinaceste Na komoditách. Na státu jsme závislí pouze do té doby, kdy budeme muset čerpat dotace a dál chudnout. Lidé nevědí, že musí investovat, jinak budou žebráci.
Křemík, uhlík, lithium, hliník nejsou vzácné kovy. Dají se dobře recyklovat. V Evropě je několik potenciálních ložisek, některé i v Česku.
Byla by to mnohem menší závislost.
V krátkém horizontu to vypadá jako problém, protože všechna výroba je v Číně, ale továrny se dají postavit, třeba místo zkrachovalé škodovky. 😥
@purusottamadas4314 to máte pravdu. Baterkaři a sluníčkaři toto záměrně nepochopí a nebo to nechtějí chápat. Oni si žijí v tom jejich osvícenem světě ale realita je jiná.
Síť se musela korigovat odjakživa a teď je jen způsob jak na tom navíc vydělat nic víc nic méně.
Driv kde kdo používal cirkularku nebo jine tocive stroje a sobota dopoledne bylo jako když ráno zasviti a v 9 přijde mrak a nalitne spotřeba.
Vše vnímám jako pouhý drsný marketing jak z lidí dostat vice a vice peněz, protože energobaronum se děsně zalibily obrovské zisky po pádu bohemky a tím že tu bohemka už není, tak nikdo nedělá konkurenci a vsichni jedou na stejné vlně podobně jako mobilní operátoři a obchodní retezce s potravinami
Děkuji za komentář a prosím o odběr kanálu.
Ahoj, zase všem hrabe😢Naštěstí jsem odešel od Innogy z principu by mě to dralo..
Já jsem Innogy ani neuvažoval, jak jsem viděl že dělají hlavně do plynu, tak jsem je vyřadil z výběru.
@@tygrinaceste Tak já u nich zase měl roky El. Jen z Oze za 1.48 Kč takže ok
Super
Děkuji
@@tygrinaceste Ne ne. Já děkuji vám za velice přínosné informace.
Protože tu nemáme monopol, i když po tom někteří stále volají(stát jako výrobce a prodejce pro domácnosti) , tak je to čistě na obchodníkovi, za jaké ceny bude elektřinu prodávat. O odběrné místa s výrobnou asi nemají velký zájem, tak zavedli příplatek. Další problém je u fixních cen, kdy majitel FVE odebírají především v době, kdy je dražší. Tam očekávám také reakce od dodavatelů. Sám mám roční FIX s ročním odečtem, přitom 8 měsíců nejsem vůbec připojen a jedu plný ostrov. Ale tu jednu MWh, co si ročně v zimě cucnu, jim zase velký problém neudělá.
Možná. Nevím jaké jsou ceny kontraktů, ale třeba spotové ceny v zimě nejsou až tak vyšší než letní. Myslím například ceny v noci. (Přes den je v létě samozřejmě cena spotu skoro nula)
@@tygrinaceste Dle denního odběrového diagramu je větší část spotřeby domácností realizována přes den. Proto nám tam pak vznikají odběrové špičky. A u fixní ceny obchodník počítá s tím, že část mé spotřeby dokáže pokrýt z levné elektřiny, kdy je dostatek obnovitelné energie(slunce+vítr), která tlačí cenu dolů. A v létě je průměrná cena elektřiny na spotu nižší, to je fakt, se kterým se nic neudělá. Já sám bych si elektřinu nechtěl prodávat. 😛
V roce 1993 nám byl státní ČEZ schopen dodat 1kWh za 2 současné Kč. V Bulharsku mají v současnosti 3Kč/kWh. A to mají podobný energetický mix, co my. Dokonce mají více fotovoltaiky, která cenu distribuce nejvíce prodražuje. Stavěl by si někdo FVE kdybychom měli takové ceny?
@@janvanik8945 Trochu mi to připomíná situaci z ranných dob internetu, kdy Telecom dělal tak dlouho brikule, až jim ujel kšeft a pro samou wifi kam plivnout. Tady tak dlouho šponovali cenu elektřiny, až se začaly vyplácet soláry.
Systém řízení spotřeby existuje desítky let. Velké firmy mají časové okna (většinou po 15min) kolik energie musí spálit (min-max) podle toho se spíná třeba ohřev vody, kompresory,... a domácnosti mají HDO. Do těchto srand je započítané třeba i veřejné osvětlení nebo doprava co využívá elektřinu. No a solár se těžko reguluje, protože závisí na počasí, v noci nejede a těžko řeknete škodovce dnes nebudete vyrábět protože je zataženo nebo v noci nepůjde veřejné osvětlení. To pořád musí vyrovnávat uhelné, vodní nebo plynové elektrárny a to je drahý. I když je na léto odstavím, tak pořád stojí prachy a navíc nejvíc energie se spotřebuje prosinec až únor a to soláry stojí, tak tyto další zdroje musí mít dost výkonu. Do toho se ještě musí naplánovat odstávka jaderných bloků. Spousta spotřebičů jako třeba na ohřev vody se spíná především v noci i v těch firmách, protože přes den spotřebují energii pro výrobu. Ano jde to předělat, ale zas kdyby všechno běželo ve dne, tak by se přetížila síť. Obnovitelnými zdroji sice snížíme závislost na ropě a plynu, ale na druhé straně to dorovnáme závislostí surovin a samotnou výrobou obnovitelných zdrojů. Třeba v těžbě hliníku je tuším stále největší Rusko, takže ropu vyměníme za hliník. V mědi je to Chile a Peru. To si moc nepomůžeme s tou nezávislostí...
Hliník se dá snadno recyklovat. Řízení které popisujete se nedá použít na obnovitelné zdroje, souhlasím. Proto je dnes zastaralé a moderní firmy (tzn. ty které nezkrachují) ho nepoužívají. Výkon fotovoltaiky i větru se dá předvídat a na vyrovnání výkyvů se používají baterie.
Soláry vyrábí i v zimě, přibližně 1/8 výkonu. Když je zataženo, tak fouká vítr, to je ověřeno a proto musíme instalovat větrné elektrárny.
Domnívám se, že ten přechod nebude rozhodně pro všechny…. Pokud má člověk dům s ideální střechou, získá rozumnou dotaci, tak mu může dávat smysl o něčem takovém uvažovat. Bohužel v Česku se hodně lidí spálilo a v čínském tunelu nazvaném Malina Group, prodělali mění, vsadím se, že do teď podvedený čekají na dodání a v číně se jim škaredě smějí jací jsme hlupáci.
Malina není čínská firma, ale je tam zapletený příbuzný Grosse. Ano je to velké selhání a nikdo nepůjde do vězení, nemluvě o náhradě škody. Volby se soustředí pouze na marné zachování spalovacích aut.
Každý dům má část střechy na jih, nebo východ, západ. Já jih nemám, ale východ+západ vyrábí dostatek.
Ak si dam FV axpert kde je ac/dc/ac prietoky nehrozia, je to ostrov zalohovany sietou. To by museli riesit všetkých co maju UPS alebo aj vytahy v bytovkach robia prietoky do siete ked brzdia motorom.
Ma to byt ako v USA jeden elektromer na odber, druhy na dodovky do sietealebo nech daju ludom pokoj
průběhové meření budou časem mít všichni. To měří zvlášť spotřebu a i výrobu a každých 15 minut. Ale čeká se na datové centrum.
@@tygrinaceste To mě samotného zajímá, zda opravdu všichni. Mám Axpert King (ostrov zálohovaný sítí) a odběr ze sítě 3,8MWh za rok - topím TČ, všechno mám na elektřinu, Axpert mi k tomu zatím vyrobí cca 1,9MWh. Kdy myslíte, že mě čeká 4Q elektroměr a vymoženosti spojené s účtováním po 15 minutách?
@@martintesar3080ČEZ má teď tuším závazek, že do 3 let by měl vyměnit elektroměry všem svým odběratelům za 4Q elektroměry. Jestli má něco takového i EGD a PRE nevím 🤷
Tak nějak jsem nepochopil závěrečnou pointu tohoto videa, co si z toho mám vlastně odnést ?
Chtěl jsem porovnat dodavatele elektřiny a to jsem si splnil
Chtělo by se tedy začít ptát těchto nenažranců ,co se opeřili na situaci s válkou na Ukrajině a nepolevují ani dnes ,jak je to tedy s poplatkem za velikost jističe,dle kterého nám tyhle firmy garantují daný výkon do domu.Jednoho dne by jsme měli připomenout jednotným využitím tohoto výkonu najednou ,jaká je realita a požadovat splnění oné garance :-) .
Takhle to nefunguje a nikdy nefungovalo. Jen jeden dům z 50 může využít maximální povolený výkon jističe.
Proto je třeba hdo pro každý dům v jinou hodinu
Me tedy zarazi tema pokuty. Přitom tam nic takového nebylo. Jenom poplatky od distributora. U běžných domácnosti význam nemají. Chapu vyrobny fve. Tam by uz to melo vyznam. Spíše by měl řešit distrutor regulaci nebo uskladnění přebytků.
Ano distributor by měl řešit predikce výroby a spotřeby svých klientů. Pokuta (Innogy tomu tak ale neříká) je kvůli malému odběru, protože si pokryjí spotřebu bez nich.
Ale to vysvětlení a zdůvodnění je jen obchodní alibismus. Jsem energetik a pracuji, (sleduji) přímo výrobu elektřiny a vidím právě ty výchylky. Tady nejde o žádné dokupování, nebo nebo přetěžování sítě. Jde především o to, že když začnou vyrábět FVE, automatické, dálkové řízení jim omezí výrobu ve sjednaném rozsahu. Třeba 15 nebo 25%. A to znamená snížené zisky o tato procenta. Teda tak nějak zjednodušeně řečeno
to mě napadlo jako první, ale když spotřebuju v létě 0, je mi jedno, kolik mi dá Innogy příplatek? Nebo to mají na zimu, aby se zahojili pak až budu spotřebovávat v zimě?
Úvaha s průběhovým elektroměrem je správná. Až ten budou mít i u nás všichni ( je plánováno) tak bude možno pokutovat všechny… I domácnost bez FVE nefunguje vždy stejně každý den. Pračka se také nezapíná vždy ve stejný den a stejnou hodinu.
Už polovina zemi v západní Evropě má průběhové měření a nikdo nikoho nepokutuje. Dává se sleva. Obchodník který to zkusí zkrachuje. Tedy ne v Česku, kde lidí nakupují podle slevy a ne podle hlavy
Je tady spousta reakcí,že naštěstí nejste u Innogy,no někdo s tím začít musel :-) .
Zkuste DeltaGreen nebo GoEnergy
Prosim o vysvetleni, co je to ta cista a bezemisni energie?
Za bezemisní energii v tomto slova smyslu se považuje energie získávaná bez dalších emisí (například spalováním plynu, uhlí, atd...).
Není potřeba nic pálit aby se energie vyrobila. Vítr, slunce, voda. Jaderná elektrárna je diskutabilní, ale třeba v EU se počítá mezi bezemisnich zdroje, přes to že vzniká velice nebezpečný odpad, ale je ho malé množství a nelítá komínem pryč.
@@tygrinaceste Aby bylo mozne vyrabet bezemisni energii v jedne lokaci, budou vznikat emise pri vyrobe prostredku pouzitych pro vyrobu teto energie nekde jinde. Vzato globalne. Nemusi to byt jen emise vznikle horenim.
Nekde musi byt zelezarny, chemicky, rafinerie apod.
Jadro melo namale, aby ho ekoideologove zaradili na index.
Energii tepelnou klidne muzeme vyrabet spalovanim, stepky, dreva, biomasy. Jsou to zdroje obnovitelne.
Pokud nekdo bude chtit snit svuj zeleny, bezemisni sen, neobejde se bez fosilnich surovin. Jedine zelene reseni je navrat do doby pred tech. revoluci se vsemy dusledky.
Ani se nezminuji o dopadech na energetiku, kde uz jsou prvni vlastovky, ze vodni elektrarny jsou neekologicke...
@@tygrinaceste Vcera jsem napsal odpoved a ona tady neni 😄. Diskuze funguji zvlastne...
@marianbubenik1780 pokud vaše odpověď obsahovala odkazy, RUclips to automaticky maže a nejde to nastavit. Nebo sprosté výrazy.
No už vám někdo řekl že 70% až 90% výroby ekologickými FVE se musí vyrovnávat pomocí drahých plynových elektráren a že , aby to bylo jedno zruší uhelné. Jinak řečeno celé to cenově spěje k ostrovnímu systému a vykašlat se na všechny a všechno. Protože celá ta transformace byla vedena pitomě od začátku. Místo nefunkčních dotovaných FVE jsme mohli mít jaderné zdroje a panely by si mohl montovat každý, ale ostrovně. Nikdo FVE v síti od malých zdrojů nepotřebuje.
To zdražení je ale úplně o něčem jiným. Brečí na špatným hrobě
Blby je akorat prodejce, ktery si nedokaze upravit predikcni model, ktery jim pocita spotrebu a necha si to radeji zaplatit od lidi. Vysledek? Od takoveho obchodnika nebudu kupovat
fotovoltaika může s nějakým minimálním řízením které zvládne Raspberry Pi pokrýt většinu spotřeby většinu roku. Plynové elektrárny se používají ve světě, protože mají rychlý start. Sice drahý provoz, ale jedou jen málokdy, takže se to i tak vyplatí. V Česku je ale potřeba udržet uhlobarony v top 10 nejbohatších, ať to stojí cokoli.
Asi tak síť to nevydrží když by měl každý druhý fotovoltaiku. Tak se tady nebavíme v jakém století žijeme. Ty si to možná plánuješ ale korporace kasiruji asi tak.
Hlavní dodavatel služeb vyrovnávání sítě, uhlobaron Tykač je v top 10 nejbohatších Čechů a nedávno ještě zdvojnásobil svůj majetek. Kdyby si každý druhý člověk vyráběl svoji elektřinu, tak by se spotřeba uhlí zmenšila nad polovinu, to přece nemůže dopustit.
Jo 30 let po revoluci kdy jsme byly 30 let za zapadem a i za cinou tak 30 let po revoluci j
se Porad divime porad ve vsem 30 let pozadu
netýká se to jen Innogy, ale už i Centropol
skvělé, víc zákazníků pro DeltaGreen a jiné moderní dodavatele!
Stížnost na ERÚ kterou podává komunita: solarforum.cz/viewtopic.php?t=3138
Abychom mohli jásat nad jadernými cíli, musíme nejprve řádově levnější zdroje řádně zdiskreditovat a zpoplatnit..
Jestli myslíte emisní povolenky, tak to je jen malá část nákladů které budeme muset zaplatit za jejich provoz my všichni. Povodně, sucho, tornáda, rakovina plic.
Jádro taky není řešení. Je příliš drahé s odpad je ještě nebezpečnější.
@@tygrinaceste To mě ani na vteřinu nenapadlo, komentář byl k tématu.
Aha už mi to došlo! Doufám. Myslím si že to není akce ČEZ nebo vlády, spíš neschopnost obchodníka
@@tygrinaceste Neschopnost obchodníka asi ano, ale náramně zapadající. Kritiku shůry neslyším.
DeltaGreen neříkal, že by jim někdo házel klacky pod nohy, tak snad.
Zase lžete, moc dobře víte, že Česko je kouzelná země, kde nefouká, nesvítí, baterie nefungují a vodní generátory se netočí ;) jediný funkční zdroj energie v této zemi je uhlí...jo a přeshraniční dráty v Česku taky nefungují :)
Ano ano, v Rakousku, Německu, i Polsku fouká po celém území, ale Česko zázrakem vítr ani slunce nemá. A na kouzelné jádro jste zapomněl!
Chlape, uz to nehul. Vytahni si hlavu ze zadku a porozhledni se kolem sebe. Sam budes prekvapen. Pak teprve neco pis.
@ondradlabola3569 prosím bez urážek. Urážlivý komentář mažu.
uhlí už je dávno za horizontem kámo! 😛
@@BANKNOTESANDSTAMPS-yp8vq kdepak, uhli je pod zemi 😄.
No co dodat :( tragédie, tragédie, tragédie, stydím se za přístup k energetice v ČR a k provozu EV obecně, proč jsou lidé tak naivní a řídí se tu nějakejma Turkama a podobnejma diletanatama :(
Já se s tím snažím dělat maximum, sdílejte dobrá videa, nebo začněte dělat vlastní
@@tygrinaceste také dělám, ale přehrává si to vlastně furt jen ta samá komunita, ta druhá strana si jen furt přehrává Turka a podobné a utvrzují se tak...
@okounlukas toto bylo jasné už od času kdy se začalo šetřit s vodou,přesně stejný vývoj
Dodavatelé se tím hlavně nechtějí zabývat. Místo aby zvýhodňovali obnovitelných zdroje, tak je naopak tímto odrazují. V Holandsku se na vyrovnávání sítě používají auta, v Německu se používají baterie rodinných FVE a funguje to. V ČR to nejde. Dodavatelé chtějí zisky a klid a odběratelé odmítají dávat k dispozici aktuální data k predikci, natož aby umožnili distributorovi řídit jejich fve k vyrovnávání sítě.
Ak mi niekto dá akumulátor zadarmo, tak kľudne nech si s ním reguluje sieť, ale ak naň mám vyhodiť 5-10 000 tak nemienim si nechať skracovať životnosť zbytočným cyklovanim
Mimo to, HDO aj tak reguluje aj tie domáce elektrárne, akurát nesiaha na akumulátory
Hdo se v Česku nepoužívá, protože je to nepružné a museli by platit ušlý zisk. Zatím se to použilo 1x pro velké solární barony.
Lfp baterie vydrží 5000 cyklů. To by se zaplatilo jenom poplatky za vyrovnávání sítě.
@@tygrinaceste to hej, Česko je celkom divné v tomto, ale zároveň aj nemá suctove meranie spotreby el energie, také ani ani,
Ale tých prípadov bude pribúdať,
Zrovna o Nizozemí bych moc nemluvil... tam se nyní ukazuje co to znamená pro tamní energetickou síť přílišné protěžování EV a jejich problém s distribuční soustavou. A ač nemám nic proti FVE a EV, tak to je typický příklad kam ( pokud neuděláme obří investice do DS ) máme nakročeno. A hádejte, kdo ty obří investice bude muset zaplatit ?!? Nežijeme v ideálním světě a fyzika je stále ( jak pravil klasik ) pěkná sv1n3. Ostrovní instalace FVE mají můj obrovský respekt, tam skutečně musíte predikovat a plánovat spotřebu, ale odvolávat se tu na argumenty, že mám FVE a vím přesně jak bude zítra svítit či foukat a mít ještě zadní vrátka ve formě připojení na DS ( však když bude málo, tak si "dososnu" ) je strašný alibizmus. On prostě musí někdo držet tu silovou zálohu, protože si budete třeba chtít zapnout pračku či myčku i když předchozích pár dní moc nesvítilo a narovinu Vám řeknu, že mě se to platit ve formě zvýšených poplatků do DS, EDC a podobných věcí prostě nechce. Chápu, že je nutno rozvíjet DS, nicméně ať to jde primárně za těmi, kteří tuto nutnost vyvolali. Tady slyším a čtu povětšinou jen pláč, že snižují cenu výkupu či zavádějí restrikce pro FVE a dokonce si dovolují (z důvodu stability) vypínat zdroje (i když se to stejně finančně kompenzuje). Někdy bych Vám přál vidět, kolik ukazuje naše UPS za špičky v napětí když zasvítí u nás na vsi a jsem jako jeden z prvních od trafa. Tady slyším pouze samá pozitiva a negativa nikde. FVE je naprosto úžasná pokud pro tu energii mám využití ( EV, akumulace do baterií či vody ), nicméně pokud mám naddimenzováno, dělám jen nepořádek ( nechci napsat slovo na "b" ) a medvědí službu. O komentářích tvůce o "marném zachování spalovacích aut" bych jen doplnil, že spalovat se skutečně nemusí pouze fosil a stále to bude "spalovák", nicméně tam asi moc lidí nedohlédne. O Turkovi a spol si myslím své, ale to neznamená, že budu adorovat pouze a jen EV jako jedinou cestu.
@@vladimirkopecny5357 ale neplatíme si rozvoj DS sítě právě v ceně distribuce? Vždyť dám distributorovi při jističi 32A 12k ročně aniž bych si ze sítě vzala 1kW. Není to právě platba za to, že distributor udržuje, investuje a rozvíjí distribuční soustavu?