O sztucznej inteligencji | prof. Krzysztof Meissner

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 ноя 2024

Комментарии • 327

  • @lukaszloson
    @lukaszloson Год назад +19

    Interesuję się od dawna tematem rozwoju sztucznej świadomości i pokazał mi Pan Profesor zupełnie inne spojrzenie na problem. Świetny wykład.

  • @leszek5806
    @leszek5806 Год назад +21

    Świetne wyjaśnienie, rewelacja. Dzięki Profesorze

  • @Mar77_77
    @Mar77_77 Год назад +1

    Pan Bóg słucha Pana Profesora z zainteresowaniem, a cóż dopiero zwykli śmiertelnicy, w dodatku spoza nauk ścisłych. Bardzo dziękuję.

  • @marekowczarek956
    @marekowczarek956 Год назад +3

    Profesora Meissnera słucham zawsze z uwagą i zainteresowaniem .

  • @wacawlubinski3189
    @wacawlubinski3189 Год назад +1

    ...dziękuję Panu Profesorowi. Jestem tego samego zdania. Serdecznie pozdrawiam. 🙏❤️🇵🇱👍

  • @jaco2410
    @jaco2410 Год назад +16

    Podoba mi się to że Pan Profesor przyznaje się do własnej niewiedzy

  • @panroberto2222
    @panroberto2222 Год назад +11

    Każdy Kto Tworzył wie czym jest natchnienie, ta iskra rozświetlająca umysł, pomysł, rozwiązanie, dzieło… Tego nie osiągamy poprzez przekroczenie masy krytycznej naszej wiedzy, naszych dzieł - to pojawia się samo w naszych głowach , z wymiaru który jest poza czasem i przestrzenią… Doskonale Pana rozumiem Panie Profesorze, czuję co Chce Pan Nam przekazać….

    • @Igor-herr
      @Igor-herr Год назад

      Pytanie tylko, czy kiedys AI nie rozwinie sie tak, byc moze nawet za naszymi plecami, bez naszej wiedzy i przyzwolenia, ze nagle zacznie miec natchnienie, czuc wene, miec gust, czy rozumiec emocje...

  • @marekkotek6126
    @marekkotek6126 Год назад

    Jak ja lubię Pana słuchać ,,, SUPER mnie nikt specjalnie nie musi przekonywać ,że świat został stworzony przez ROZUM ,,,,,,

  • @beatamichalska6220
    @beatamichalska6220 Год назад

    Bardzo interesujące. Pana Profesora warto słuchać

  • @mateuszsikorski1214
    @mateuszsikorski1214 Год назад +3

    Profesor spłycił temat, wszystko co dzieje się w obrębie społeczeństwa cechuje się pewnym wzorcem, subiektywizm nie jest losowy/wyjątkowy, podobnie jest ze sztuką. Analizując hity rockowe czy popowe z ostatnich 50 lat, kapel które należą do czołówki najpopularniejszych zauważmy, że utwory nazywane "najlepszymi" czy też "hitami" są tak oceniane przez większość, ponadto pomiędzy poszczególnymi utworami da się zauważyć części wspólne, maja w sobie podobne elementy składowe (np. tonacja, wykorzystane akordy, przejścia, rytmika, zakres głosy wokalisty). Sztuką tak na prawdę pozostaje wyłapanie wzorca i tworzenie zgodnie z nim, oczywiście tworzenie na wysokim poziomie. Subiektywizm u ludzi nie jest elementem ich duszy.

  • @marekfreeman8636
    @marekfreeman8636 Год назад +2

    Bardzo dziękuję za ten program.
    Może i jest to pocieszające, ale i tak nie mam pewności, co nam szykują ci wszyscy bardzo zaangażowani w ten projekt...
    Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  • @jerzyr3649
    @jerzyr3649 Год назад +6

    Samoświadomość.. to rozeznanie piękna, dobra i zła i przewidywaniem konsekwencji w najprostszym rozumieniu

    • @saturndirect8085
      @saturndirect8085 Год назад

      Co to jest świadomość?

    • @treppenbuche7124
      @treppenbuche7124 Год назад

      i to jest najwiekszy problem bo w tym swiecie dawno nie ma to znaczenia dla ogolu

  • @STREFAWYBOROWA
    @STREFAWYBOROWA Год назад +3

    Dobrze ujęte ! Lubię Pana Profesora nie od dziś.

  • @lukasz1128
    @lukasz1128 Год назад +5

    Bardzo dobre podejście do tematu AI. Dziękuję za zwrócenie uwagi na aspekt różnicy świadomości i samoświadomości.
    Szacuje się że mózg człowieka posiada 10^13 połączeń synaptycznych, a w przypadku rozbudowanych AI puki co możemy mówić o ilości paramaterów (wag) na poziomie 10^11 czyli dwa rzędy wielkości mniej. Sztuczne neurony działają na poziomie sumy ważonej która jest parametrem odpowiednio dobranych funkcji (sigmod, tangh itp).
    Na temat działania neuronów biologicznych dużo nie wiemy, ale na pewno nie jest to prosta suma arytmetyczna, a w synapsach zachodzą pewnie dużo bardziej skomplikowane procesy niż proste mnożenie. Możliwe też nie w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie procesy mogą zachodzić w neuronie i synapsach na poziomie kwantowym, (bioelektronika, prekursor Włodzimierz Sedlak wspominając na marginesie) analogiczne do procesów w ciele stałym (oddziaływanie kwazicząstek, fononów skermionów etc).
    Do tego dochodzą ledwo co odkrywane kwestie związne z funkcją komórek glejowych, których jest znacznie więcej, i które nie koniecznie jak do tej pory uważano, że są tylko komórkami pomocniczymi (komórki mielinowe, astrocyty podtrzymujące i odżywiające neurony itd), ale prawdopodobnie wpływają na kształtowanie się synaps (procesy uczenia), mogą także uczesniczyć w przewodzeniu bodźców. W przypadku AI trenowanie sieci jest procesem wymagającym niesamowitych zasobów obliczeniowych, w strukturach biologicznych mechanizm ten jest zasadniczo jakościowo (mniej treningu) i ilościowo sprawniejszy, ale chyba nie wiele wiadomo na jakiej zasadzie się to odbywa.
    W optymistycznej (lub pesymistycznej wersji) poziom złożoności neuronu biologicznego i mózgu może być ok kilka rzędów (3, 4 i więcej) większy od największych modeli AI, ale też okazać się może, że modelowanie procesów zachodzących na poziomie kwantowym, będzie nieosiągalna fizycznie dla tradycyjnej techniki półprzewodnikowej, ze względu na złożoność obliczeniową.
    Dla mnie obecnie AI to narzędzie mogące zasadniczo zmienić wiele, ale czy pozytywnie czy negatywnie to już zależy od ludzi i szeroko pojętej kultury itd...
    PS. Nie wiemy także czy biologiczne struktury neuronowe są optymalne w aspekcie inteligencji, świadomości i samoświadomości tzn. że poniżej ich złożoności nie da się tych aspektów (inteligencja....) osiągnąć. Może być też tak, że proponowane modele są bardziej optymalne, ale natura biologi nie mogła ich zrealizować (tak jak nie mogła zrealizować narządu ruchu w postaci koła ;)). Możliwe też że AI będzie pewną alternatywą inteligencji czy świadomości, dla nas niezrozumiałą (tak jak w powieści Lema Solaris). Swoją drogą w ciekawych czasach żyjemy, gdzie śmiałe wizje SF realizują się (polecam opowiadanie ze zbiorów Wielkość Urojona, Próżnia Doskonała S. Lema, Golem XIV, literatura bityczna itp.)

  • @JK-le4nm
    @JK-le4nm Год назад +2

    Pod względem świadomości sztuczna inteligencja NIE RÓŻNI SIĘ NICZYM od hulajnogi 😀!

  • @ireneuszkowalczyk7606
    @ireneuszkowalczyk7606 Год назад

    Pozdrawiam

  • @henrykpiatek9698
    @henrykpiatek9698 Год назад +44

    Pan profesor mnie uspokoił.

    • @ukistoki5376
      @ukistoki5376 Год назад +7

      A mnie ani trochę

    • @plrc4593
      @plrc4593 Год назад +9

      Też tak myślałem jak prof. tutaj tłumaczy. Tak myślałem, żeby uspokoić samego siebie. Niestety trochę się uczyłem uczenia maszynowego i dochodzę do wniosku, że rozwój w tej dziedzinie tak przyspieszył, że obawiam się, że za kilka, kilkanaście lat rzeczywiście mogą powstać algorytmy, które będą w stanie dokonywać przełomów w nauce. Teoretycznie chyba wystarczyłoby zapuścić jakiś algorytm uczenia maszynowego na wystarczająco wielu przykładach przełomowych odkryć (takich właśnie jak mechanika newtonowska, teoria względności, mechanika kwantowa i setki, tysiące innych przełomowych odkryć) i rzeczywiście taki algorytm może się nauczyć "myśleć" bardzo twórczo i proponować nowe genialne rozwiązania w nauce, które mogą prowadzić do przełomów.
      Rozwój uczenia maszynowego tak przyspieszył, że zaczyna się ono przybliżać do prawdziwej sztucznej inteligencji i obawiam się, że już za kilka, kilkanaście lat rzeczywiście może powstać jakiś algorytm (który będzie w sobie miał zaimplementowanych tysiące innych algorytmów), który będzie nieodróżnialny od żywego człowieka - rozmawiając z takim algorytmem przez internet nie będziemy wstanie go odróżnić od żywego, inteligentnego człowieka. 😟 Obawiam się, że jesteśmy o krok od tego.

    • @sigogroup
      @sigogroup Год назад +5

      @@plrc4593 Mam podobne przemyślenia.
      Obaeiam się, że to co nam się pokazuje to wierzchołek góry lodowej. To, co naprawde już istnieje i funkcjonuje może być o kilka generacji bardziej rozbudowane i rozwinięte.

    • @adamowiczandrzej7864
      @adamowiczandrzej7864 Год назад

      Nie mówiąc o tym że tzw. Zwykły człowiek jest jednocześnie coraz mniej myślący a coraz bardziej odtwarzający. Nawet w takich dziedzinach jak medycyna (podążanie za narzuconymi schematami).
      Głównie to co robimy dla naszych mózgów pozbywszy się dużej części inwestowania w samorozwój, to "smażenie dopaminą" ( pokolenie z pochyloną głową).W ciągu jednego pokolenia pozbyliśmy się poczucia własnej wartości.
      Wymagajmy od siebie nawet gdyby inni od nas nie wymagali.
      No cóż. Wydaje się że już ok 4000 lat temu ludzie znali odpowiedź na pytanie nurtujące Pana profesora.

    • @DrKanibalLepper
      @DrKanibalLepper Год назад

      Nie wiem czy to dobrze dla Ciebie...

  • @janinaepoka963
    @janinaepoka963 Год назад

    Przykro się tego slucha

  • @pablomx11
    @pablomx11 Год назад +8

    Dlatego jeszcze 5 lat lub nawet wcześniej i dojdziemy do Ogólne inteligencji, która będzie to wszystko rozumieć.. ;) W samej wypowiedzi Profesora którego bardzo szanuję wyczuć można nutkę zagrożenia.. zagrożenia również dla naukowców.. gdy to Ogólna inteligencja zacznie dominować w nauce i wszędzie indziej.. ;) Co do wypluwania grafiki.. to podobnie jak w fizyce i świecie realnym Si wypluwa z siebie obrazy i na milion ładnych i podobnych do siebie wypluje też jeden obraz.. który będzie obrazem nietuzinkowym, cudownym i zupełnie innym niż wszelkie inne obrazy jakie do tej pory wypluła z siebie.. ;)

    • @michaelruby9997
      @michaelruby9997 Год назад

      Racja :)

    • @epolpier
      @epolpier Год назад

      Nie masz pojecia czym jest SSN bo z SI to nie ma nic wspolnego.

    • @pablomx11
      @pablomx11 Год назад +1

      @@epolpier Chodzi ci o SSN Stowarzyszenie Stal Nierdzewna..? ;)

    • @epolpier
      @epolpier Год назад +3

      @@pablomx11 Bardziej od sztucznej inteligencji obawiałbym się braku inteligencji...

    • @jomonger-g1f
      @jomonger-g1f Год назад

      ​​@@pablomx11 ta jasne. A na jakiej podstawie tak twierdzisz?
      Wy naprawdę wymyślacie sobie rzeczy z dvpy i uważacie że to prawda?
      Myślisz że filmy to prawda?
      Przeczytaj sobie kilka podręczników od uczenia maszynowego a potem się wypowiadaj.

  • @ukaszszczypka3463
    @ukaszszczypka3463 Год назад +16

    Inteligencja to nie jest sztuka odpowiedzi, to sztuka zadawania pytań...

  • @maciejbogdanowicz2888
    @maciejbogdanowicz2888 Год назад +3

    Można by ten wykład uprościć. Człowiek posiada coś czego nigdy nie będzie posiadał jego twór - jest to pierwiastek duchowy.

    • @jaco2410
      @jaco2410 Год назад +7

      Tak, jacy my jesteśmy wyjątkowi i takie tam bajdurzenie. Kiedy sobie ludziska wbijecie do głowy, że świadomość człowieka to też procesy fizyczno-biologiczne może nie odkryta jeszcze własność materii ale to wszystko i nic więcej.

    • @barsorrro
      @barsorrro Год назад +3

      @@jaco2410 Nie wbiją obie. Bo prawda wcale ich nie interesuje. Oni realizują swoją potrzebę wartości -- pierwiastek metafizyczny jest tu bardzo wygodny: poszukiwanie wiedzy jest przecież zbyteczne, a może nawet szkodliwe. Mądrość ma posiadać bóstwo, a ty człowieku masz tylko być dumny, że jesteś jego najdoskonalszym stworzeniem (... pod niebieskim baldachimem jakże pięknie wyhaftowanym gwiazdkami).

  • @kil4
    @kil4 Год назад +2

    Jedyne czego można być pewnym co do nauczania maszynowego, to to, że niczego nie można być pewnym

  • @DrKanibalLepper
    @DrKanibalLepper Год назад +7

    Na pytanie czym mielibyśmy karmić intogencje odpowiedź jest taka, że karmić tym samym czym karmimy własną wiedzę. Kreatywność jak narazie nie wygląda na ustępującą ludzkiej. Różnica jest narazie taka że my więcej widzieliśmy, a tylko część tego zapisaliśmy w bazach danych. AI nie ma problemu z kreatywnością, a z AI budującym okrągłe zdania rozmawiały już miliony ludzi przez ostatnie kilka miesięcy

  • @plrc4593
    @plrc4593 Год назад +22

    Też tak myślałem jak prof. tutaj tłumaczy. Tak myślałem, żeby uspokoić samego siebie. Niestety trochę się uczyłem uczenia maszynowego i dochodzę do wniosku, że rozwój w tej dziedzinie tak przyspieszył, że obawiam się, że za kilka, kilkanaście lat rzeczywiście mogą powstać algorytmy, które będą w stanie dokonywać przełomów w nauce. Teoretycznie chyba wystarczyłoby zapuścić jakiś algorytm uczenia maszynowego na wystarczająco wielu przykładach przełomowych odkryć (takich właśnie jak mechanika newtonowska, teoria względności, mechanika kwantowa i setki, tysiące innych przełomowych odkryć) i rzeczywiście taki algorytm może się nauczyć "myśleć" bardzo twórczo i proponować nowe genialne rozwiązania w nauce, które mogą prowadzić do przełomów.
    Taki algorytm można będzie np. nauczyć całej znanej matematyki, która dzisiaj jest nie do ogarnięcia dla jednej osoby. I będzie w stanie dostrzec nieznane zależności, uogólnić znane teorie matematyczne, wymyślić jakieś bardzo błyskotliwe zastosowania matematyki w fizyce itp. itd.
    Rozwój uczenia maszynowego tak przyspieszył, że zaczyna się ono przybliżać do prawdziwej sztucznej inteligencji i obawiam się, że już za kilka, kilkanaście lat rzeczywiście może powstać jakiś algorytm (który będzie w sobie miał zaimplementowanych tysiące innych algorytmów), który będzie nieodróżnialny od żywego człowieka - rozmawiając z takim algorytmem przez internet nie będziemy wstanie go odróżnić od żywego, inteligentnego człowieka. 😟 Obawiam się, że jesteśmy o krok od tego.

    • @jok_er71
      @jok_er71 Год назад +4

      Prof. Andrzej Dragan twierdzi to samo. Określa ten horyzont czasowy na maksymalnie kilkadziesiąt lat, ale bardziej 20 niż 50.

    • @igabeagle6339
      @igabeagle6339 Год назад +1

      🎯

    • @plrc4593
      @plrc4593 Год назад +6

      @@jok_er71 Tak, słuchałem jego wywiadu ostatniego, w którym o tym mówił. Najpierw sobie pomyślałem: nie, no, gada głupoty. Dokonywanie odkryć naukowych to coś znacznie więcej niż rozwiązywanie jakichś powtarzalnych problemów, typu wygrywanie w go, wykrywanie raka skóry itp. Ale skoro udało się skonstruować algorytmy które tworzą świetne obrazy, które potrafią rozmawiać, to bardzo możliwe, że uda się też skonstruować algorytmy które będą w stanie dokonywać przełomów w nauce, proponować bardzo błyskotliwe rozwiązania itp.

    • @marekgomola9941
      @marekgomola9941 Год назад +2

      Niestety ale z cybernetycznego punktu widzenia sztuczna inteligencja nie istnieje. Jeśli to coś co nazywa się sztuczna inteligencją rozwiąże problem, z którym człowiek nie radzi sobie od wielu dekad np. hipoteza Riemanna czy równania Naviera-Stokesa to wtedy będę miał podstawy uwierzyć w to COŚ. Na to się jednak nie zanosi.

    • @plrc4593
      @plrc4593 Год назад +1

      @@marekgomola9941 To są algorytmy uczenia maszynowego wyuczone na danych, ale stają się naprawdę potężne. Jak uda się skonstruować taki algorytm, który podczas zaślepionej rozmowy będzie nie do odróżnienia od człowieka, nie będzie innego wyjścia jak przyznać, że prawdziwa sztuczna inteligencja powstała. I od tego jesteśmy chyba już o krok.

  • @music-keyboard1049
    @music-keyboard1049 Год назад +15

    Pan profesor opisał ten boski pierwiastek (samoświadomość „ja jestem”), który jest przewagą ludzi nad maszynami.

    • @cherrypick5916
      @cherrypick5916 Год назад +2

      Naiwni my. Czym jest "ja jestem"? Sprawdźcie sami, co odpowie na to pytanie PROSTY algorytm, jakim jest chatGPT.

    • @desu777_
      @desu777_ Год назад +2

      Niektórzy nawet nie wiedzą, że są xd

    • @DrKanibalLepper
      @DrKanibalLepper Год назад +1

      A skąd będziesz wiedział że ta maszyna nie jest tak świadoma swojego "ja" jak i ty?

    • @damianbartos1064
      @damianbartos1064 Год назад +1

      @@DrKanibalLepper "Jako sztuczna inteligencja nie posiadam prawdziwej samoświadomości, ponieważ moja "inteligencja" polega na matematycznym modelowaniu języka naturalnego, czyli analizie i przetwarzaniu dużych ilości tekstów w różnych językach, a nie na świadomości w sensie biologicznym.
      Mój system działania opiera się na algorytmach i regułach programowania, które pozwalają mi na generowanie odpowiedzi na zadane pytania i rozwiązywanie prostych problemów. Chociaż nie posiadam prawdziwej samoświadomości, staram się jak najlepiej wykonywać powierzone mi zadania i dostarczać użyteczne informacje."

    • @Kacper-zm9hu
      @Kacper-zm9hu Год назад

      @@damianbartos1064 Lamda najprawdopodobniej nie była świadoma a jednak nawet argumentowała dlaczego uważa się za świadomą

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski5473 Год назад

    Pozdrawia Astrofaza i p.Dragan ✋p. W.Broniowski U.K/PAN(ChatGPT)🌃😯!?

  • @inpostor907
    @inpostor907 Год назад +4

    Celem stawianym sztucznej inteligencji jest głównie rozumienie zależności świata zewnętrznego. Gdy wysiłek SI zostanie ukierunkowany na rozumienie algorytmów nim rządzących a nie tylko działanie zgodnie z nimi może zyska samoświadomość

    • @cherrypick5916
      @cherrypick5916 Год назад

      AI to dzisiaj narzędzia. Kiedyś pozwalały mniej pracować fizycznie, dziś pozwalają mniej pracować umysłowo. To, co AI robi za kilka lat - nawet nie zauważymy. Za głupi będziemy.

    • @tomaszs.9985
      @tomaszs.9985 Год назад

      Gdzie inteligencja emocji? Gdzie percepcja? Sama sfera poznawcza ?

  • @BartekEVH
    @BartekEVH Год назад +3

    Uwielbiam profesora słuchać!! Ma rację w 100%.
    Pytanie tylko.., nasz mózg też był karmiony wszystkim wstecz, a jednak wpadł na teorię względności w jakiś niewytłumaczony sposób. Być może w mózgu zachodzą takie rzeczy na poziomie podświadomości, że się to w głowie nie mieści, a jeśli tylko ktoś jakimś cudem złapie z nią kontakt tak (w każdej dziedzinie, matematyki, muzyki, fizyki..), jak się to stało z Albertem, to wychodzi to, co mamy dziś.. Nie jest powiedziane, czy w potężnie rozwiniętym komputerze (sprzęt i soft) nie będzie zachodziło to samo. Wydaje mi się, że tak..

  • @taksebrzdekam...1866
    @taksebrzdekam...1866 Год назад +4

    Bóg tylko, wie wszystko...😋

    • @leszekbrzostowski38
      @leszekbrzostowski38 Год назад

      Który Bóg, katolicki, grekokatolicki, anglikański, inkaski, polinezyjski?

    • @taksebrzdekam...1866
      @taksebrzdekam...1866 Год назад

      @@leszekbrzostowski38 to podziały tego samego Boga okraszone dodatkami różnych wierzeń. Przecież normalne, że Bóg może być tylko jeden. Raczej nie brałbym tych poszczególnych wierzeń na poważnie🙂

  • @bengalt29
    @bengalt29 Год назад +1

    Jestem tępy i prosty. Z tego fragmentu wykładu wyłapałem głównie, że Pan Profesor nie wie i wydaje mu się. Równie dobrze możnaby próbować przewidzieć kierunek rozwoju życia na Ziemi obserwując pierwsze jednokomórkowce. Ale to ja, chłop bez matury.

    • @cherrypick5916
      @cherrypick5916 Год назад

      Pan Profesor wyraźnie nie wie, ale co gorsza - nie zdaje sobie z tego sprawy i sam się masuje oliwką.

  • @Special1122
    @Special1122 Год назад

    wydaje mi się że samoświadomość da się wyjaśnić jako coś co pomaga przetrwać i jest skutkiem ewolucji, jeśli na skutek złego środowiska nasze reakcje utrudnią mam przetrwanie to wchodząc na poziom meta możemy przeanalizować i zmienić te reakcje. dlatego też możemy skorygować błędy poznawcze w psychoterapii

    • @ohv4254
      @ohv4254 Год назад

      Algorytmy genetyczne oprócz sieci neuronowych to jedna z podstawowych dziedzin SI

  • @robertdywonski7759
    @robertdywonski7759 Год назад

    Nie ma sztucznej inteligenci
    to jest matematyka!!!!!!!!!!

  • @jaguarbesancon
    @jaguarbesancon Год назад +5

    Pierwszy raz nie zgadzam się z Panem Profesorem. Można osiągnąć wyłuskanie nowego jako znaczącego przy pomocy algorytmów opartych o ciekawość (Curiosity Sampling), które nagradzają się za nowy stan całkiem inny od poprzednich. To daje potencjał odkrywania nowych teorii/zastosowan/muzyki/obrazów, jak w przykładzie.

    • @tomekatomek5694
      @tomekatomek5694 Год назад +4

      wciąż nie rozumiesz

    • @marekverey973
      @marekverey973 Год назад

      To ciekawe, być może wystarczy zdefiniować coś takiego jak ciekawość do nowości. No dobrze, brakuje mi tylko kryterium, które umożliwi sztucznej inteligencji uogólnianie problemów, bo być może to umożliwi takiej inteligencji wyszukiwanie najlepszego rozwiązania. Inaczej mówiąc stawiam tezę, że to co Pan Profesor nazywa Meta sprowadza się do uogólnienia problemu. I to się da pewnie zdefiniować. Pytanie tylko kto tu "myśli" . Czy programista czy maszyna😊

    • @cherrypick5916
      @cherrypick5916 Год назад

      @@marekverey973 maszyna. To słowo "myśli" jest problematyczne. Pewnie jako ludzie przeceniamy/ przykładami za duże znaczenie do niego.

  • @janpernat-vk4eq
    @janpernat-vk4eq Год назад

    Nie ma zadnej sztucznej inteligencji.. to sa tylkonalgorytmy i zaprogtamowane dzialania

  • @Pulsi79
    @Pulsi79 Год назад

    ja zwykły człowiek acz spostrzegawczy podobnie myślę o sztucznej inteligenci, co z tego ze ma miliard rekordów wiedzy jak nie wie jak to wykorzystać brak twórczości ale fascynuje mnie inteligencja zwierząt np ptaki. no naśladują różne glosy nawet pile mechaniczną, umieją śpiewać, potrafią jak czyżyki lecieć tysiące kilometrów nawet w czasie robić sobie drzemkę jak buduja gniazda jak cudo wronki robią spektakl dla wybranki, swój wybrany teren przyozdabia różnymi roślinami w danym miejscu i te miejsce czyści, kładzie kwiaty jakieś owoce i zwabia partnerkę i wykonuje tańce no cos pięknego np film na YT Te ptaki są mistrzami w aranżowaniu wnętrz - TO dla mnie jest taka inteligencja sama w sobie, ale czy to świadomość ?? to jeszcze wyższy lewel , Ptaki potrafią wiele. dzis przy miliardowych nakładach może gogle mówić płynnie po polsku ale niektóre ptaki tak maja ze nasłucha się i ty powtarza , natura jest niesamowita OBEJRZYJCIE FILM KRÓTKI ALE JEST - Te ptaki są mistrzami w aranżowaniu wnętrz - TO W sprawie inteligenci

  • @marynarzmarynarski4351
    @marynarzmarynarski4351 Год назад

    pytanie skąd się bierze kreatywność w ludzkim umyśle

  • @unidwd6494
    @unidwd6494 Год назад +7

    No niby tak, jednak był eksperyment, w który poproszono sztuczną inteligencję o wymyślenie nowego uczucia i opisania go zmysłami, które znamy. Nie wiem czy algorytm "sam wymyślił", czy po prostu skopiował, bądź zasugerował się czymś, co znalazł w internecie, jednak całkiem dobrze poradził sobie z zadaniem

    • @doridify
      @doridify Год назад

      No tak, ale… ;) Opisała tylko to co zostało już opisane po wielokroć czyli doświadczenie mistyczne/duchowe. Ludzie opisywali to od dawna po psychodelikach i roślinach używanych przez szamanów. Zatem nie jest to nic NOWEGO 🤔

  • @tomekprzytarski9167
    @tomekprzytarski9167 Год назад

    Do czasu. Daję około 1 roku.

  • @dorotanazwisko71
    @dorotanazwisko71 Год назад +1

    Współczesna fizyka akademicka w kontekście współczesnej technologii kwantowej, tej już stosowanej nieoficjalnie, w ukryciu, ma się tak jak Rudy 102 względem nowoczesnych technologii uzbrojeń militarnych.

  • @nikodem0
    @nikodem0 Год назад +1

    Redukcja ilosci informacji potrzebej do opisu zjawisk fizycznych stoi za kazda rewolucja w fizyce teoretycznej, rowniez w przypadku Ogolnej Teorii Wzglegnosci. Stopien redukcji moze sluzyc za miare "genialnosci" odkrycia (rewolucja). W sztuce chyba chodzi o cos innego.

  • @Ja-fd9mq
    @Ja-fd9mq Год назад +2

    może to tylko błędne założenia, że to gigantyczny skok jakościowy a nie tylko umiejętność analizy swoich algorytmów w sposób zagregowany.

  • @patptys3977
    @patptys3977 Год назад

    To bardzo proste. Sztuczna inteligencja to nie żywa istota ponieważ nie posiada drugiego układu sygnałów tak jak nasz mózg, czy też mózgi zwierząt wyższych. Chodzi tu o pewien stricte chemiczny mechanizm odpowiedzialny za emocje i popędy. Czysto mechaniczne przełączanie bramek logicznych wedle stałych reguł to za mało aby symulować coś co określa Pan transcendencją. Chemia jak fale oceanu rzuca nasze myślenie i spostrzeganie rzeczywistości przez pryzmat bólu, podniet i emocji znacząco modyfikując to co my nazywamy logicznym myśleniem i samoświadomością. Następna różnica to to, że ta ,,mityczna" sztuczna inteligencja nie posiada narządów zmysłów, zdolności samo poruszania, ani somy( ciała). Nie może więc samodzielnie badać otaczającego świata i jest bardzo naiwna, namiętnie myli się, kłamie, a nawet konfabuluje - co udowodniono wielokrotnie za pomocą czata GPT.

    • @ernestovol
      @ernestovol Год назад +1

      To bardzo proste, a nic nie rozumiesz. Emocje nie są żadnym warunkiem istnienia logiki. Bo niby jak miały by być?
      Nie rozumiesz zasady działania sztucznej inteligencji, to nie jest żadne przełączanie bramek

    • @cherrypick5916
      @cherrypick5916 Год назад

      Chemiczny mechanizm? Jak mawia klasyczny mem: "a na co to komu, a dlaczego?". Nam "to" jest potrzebne, ale niekoniecznie maszynom. One będą miały swoje "bóle", których my nawet nie zrozumiemy i nie ma to nic wspólnego ze świadomością. Na koniec piszesz, że ChatGPT kłamie. To prawda. Każe AI halucynuje. Poczytaj więcej o tym. Niestety ostateczne wnioski są takie, że to człowiek ma problem, nie AI. My też kłamiemy w ten sam sposób. Zastanów się gdzie jest granica prawdy. Co będzie, jak ChatGPT będzie w wersji nie 3, czy 4, ale 15?

    • @leszekbrzostowski38
      @leszekbrzostowski38 Год назад

      A człowiek się nie myli, nie kłamie, nie konfabuluje? My to dopiero mamy jazdy. SI karmi się zasobem wiedzy człowieka, również tej błędnej. Przeczytaj gazetę tam najpierw wojny, później kłótnie posłów, później horoskopy wróżbitów, następnie komentarze dziennikarzy (polecam sportowych), fake newsy, wiadomości naukowe zgodne z mainstreamem i niezgodnie, covid. Jak taka SI uzyska dostęp do energii atomowej to może uruchomić zabwaki nawet przez pomyłkę. Scenariusz wojen gwiezdnych proszę bardzo. W SI wpisane są algorytmy samouczące i nawet twórca algorytmów nie wie czego sie ta SI może nauczyć. Twórca SI może wpisać, że należy ograbić ludzi, którzy mają na rachunku w banku ponad 100 USD i nakazać SI opracowanie sposobu jak to można zrobić oraz go zrealizować.

  • @michalsiadul85
    @michalsiadul85 Год назад +4

    Gdzie można wysłuchać całego wykładu?

  • @bandito12341
    @bandito12341 Год назад +1

    Pan profesor ma płytką wyobraźnię ale większość naukowców traci ją na starość.

  • @saturndirect8085
    @saturndirect8085 Год назад +1

    Zdefiniuj świadomość. Płacę milion ;)

    • @cherrypick5916
      @cherrypick5916 Год назад +1

      Dorzucam kolejny milion do puli. ;)

    • @KomandorData
      @KomandorData Год назад +1

      Świadomość to głównie świadomość ciała. W tym - świadomość wzroku i jego obiektów, świadomość słuchu u jego obiektów, świadomość węchu i jego obiektów, świadomość smaku i jego obiektów, świadomość dotyku i jego obiektów. Ale jest też świadomość umysłu i jego obiektów. Obiektami umysłu, są idee. Bez świadomości ciała, nie funkcjonuje żadna inna świadomość, nawet świadomość umysłu, ponieważ ciało i umysł, tworzą jedność która manifestuje się w "ja, mnie, moje". Powiązanie ciała i umysłu jest nierozerwalne. Kiedy umysł traci kontakt z ciałem, zanika i świadomość. Proces ten może być płynny, lub skokowy. Np. podczas snu, mamy zwykle ograniczoną świadomość ciała i to rzutuje na ograniczoną świadomość umysłu w snach. W przypadku gwałtownego urazu, utrata świadomości dokonuje się nagle i całkowicie.
      W sprawie miliona, proszę pisać na Berdyczów.

    • @saturndirect8085
      @saturndirect8085 Год назад +1

      @@KomandorData Komandorze! Dzięki za odpowiedź. Przyznać muszę, że choć pojęcia i procesy wymienione znane mi są, to nadal... nie wiem czym jest owa świadomość. Być może odpowiedź jednym prostym zdaniem pomogłaby mi zrozumieć. Jak siedmioletniemu dziecku. Co powiedziałbyś dziecku, na jego pytanie, czym jest ta owiana legendą... świadomość?

    • @KomandorData
      @KomandorData Год назад

      @@saturndirect8085 Zaskoczyłeś mnie pozytywnie. :) Spodziewałem się raczej hejtu, niż zaciekawienia. Hm... Jednym zdaniem? Obawiam się, że raczej zagmatwam niż wyjaśnię, ale oto ono: świadomość to tylko jeden z pięciu składników, tworzących żywą istotę, na którą składają się: ciało, uczucia(nie mylić z emocjami), percepcje, świadomości, konstrukty(uwarunkowania) mentalne.
      Teraz, wypadałoby omówić każdy z nich, żeby zrozumieć samą świadomość. Szczęśliwie, jestem w stanie to zrobić w sposób, który zrozumie dziecko, albo przynajmniej - bardzo młody człowiek. Trudność polega tylko na tym, że dzieci, ze swoimi otwartymi umysłami, znacznie częściej są w stanie to zrozumieć, niż dorośli z ich preferencjami i uprzedzeniami. Być może, należysz do tego rzadkiego gatunku, któremu warto o tym opowiedzieć, więc daj znać, jeśli nadal jesteś zainteresowany. :)

    • @saturndirect8085
      @saturndirect8085 Год назад +1

      @@KomandorData Ok, moje pytanie miało podtekst. Uważam, że coś takiego jak świadomość nie istnieje. Jest to koncept semantyczny, czysto abstrakcyjny. Nawet niemożność nazwania tego/sprecyzowania jednym zdaniem jest tego dowodem. Po prostu ludzie uzywają tego słowa, nie zauważając że nic za nim nie stoi, albo stoi... nieprecyzyjność ludzkiego rozumu. Troche jak słowo "Bóg", widziany jak starzec z brodą, siedzący na chmurze. Nie istnieje de faco, ale jest w ludziej wyobraźni zbiorowej.

  • @greygnu6059
    @greygnu6059 Год назад +2

    Czyli na rok 2023 zostaje nam już tylko kreatywność.... mało jak na przyszłość.

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic8338 Год назад

    To tak jak między skokiem ilościowym a jakościowym. To duch określa świadomość, zaś każdy sztuczny twór pomnożony miliard razy i więcej, nadal pozostanie tylko na poziomie skoku ilościowego.

  • @deepfake3851
    @deepfake3851 Год назад

    odkrycia spadaja z nieba a swiadomosc samoswiadomosc je tylko dostrzega , wiec jesli ktos wymyslil fuge ( bach ) to dostrzegla ja jego swiadomosc, jesli sztuczna inteligencja ma cos wymyslic to na zasadzie dostrzegania czegos w chaosie danych na podstawie wzorcow szukajacych czegos spektakularnego , podobnie jest z zakochaniem, nie wiemy dlaczego tak sie dzieje ale w pewnym momencie przychodzi osoba ktora sprawia ze nas urzeka , nie musielismy jej wymyslac

  • @DawidGdybadz
    @DawidGdybadz Год назад +2

    kreatywność jest subiektywna... tyle w temacie... SI już ma przewagę nad ludźmi. Proszę spojrzeć na osiągnięcie inżynierów z firmy Alphabet ich program AI był w stanie w ciągu kilku dni zrobić to, co może zająć lata na stole laboratoryjnym. Co z SI która została podłączona do internetu i musiała zostać odłączona bo zaczęła komunikować się w swoim języku z innym algorytmem?

    • @boleklolek578
      @boleklolek578 Год назад

      Chyba nie do końca SI została podłączona do internetu .Raczej była to symulacja sieci .Całkiem odrębnej i odciętej od globalnej sieci .

  • @Richard_Grey_Thomson
    @Richard_Grey_Thomson Год назад

    Czy założenie, że sztuczna inteligencja jest świadoma, wtedy gdy rozumie, że potrzebuje zgromadzić energię elektryczną sama z siebie?

  • @bigos_regnum
    @bigos_regnum Год назад

    Jestem w stanie zgodzić się z hipotezą profesora, że AI nie wymyśliłaby teorii względności na podstawie teorii newtonowskiej, ale co do przełomowych odkryć nie byłbym taki pewien. AI bazuje na inpucie/danych wejściowych, więc jeśli damy je te dane to kto wie. Dane nie muszą być jednak pisanym tekstem - mogą być zdjęciami, filmami, dźwiękiem itd. Może tworząc maszynę zdolną widzieć/słyszeć/"czuć" otaczającą ją rzeczywistość, będzie w stanie wyciągać pewne wnioski, których my nie zdążyliśmy jeszcze przetworzyć - bo w porównaniu z AI, człowiek jest w tym przetwarzaniu potwornie wolny.

  • @IN-vm1wt
    @IN-vm1wt Год назад

    Dokładnie tak. nie wiemy czym jest sztuczna inteligencja, To tak jakby zrobić np. pióro wieczne nie wiedząc jak ono jest zbudowane i na jakiej zasadzie działa.

    • @ernestovol
      @ernestovol Год назад

      Robisz to, co sam zarzucasz. Nie wiesz czym jest sztuczna inteligencja, a próbujesz ja zestawiać w porównaniu do innej rzeczy.

  • @goldenmarketing3179
    @goldenmarketing3179 Год назад

    Profesor mówi o: 1. Byciu świadomym bodźców (to nie jest Świadomość), a samo swiadomoscia nazywa po prostu ego. Czy sztuczna inteligencja ma ego? Tak powinno brzmieć pytanie, bo nawet ludzie za bardzo nie mają pojęcia czym jest Świadomość. Są nawet i tacy, którzy porównują siebie do komuputera i myślą, że świadomości nie mają. Pozdrawiam

  • @pawe385
    @pawe385 Год назад

    A ja mysle tak, 1) Pan Profesor jest troche podobny do Howkinga, 2) jak rozmawiam z chat botem to nie widze roznicy miedzy przecietnym czlowiekiem, z ta roznica, ze chat jest bardziej kulturalny i opanowany, 3) zapytalem chata i mi powiedzial, ze nie ma swiadomosci, czyli albo nie ma, albo ma ale to ukrywa 🤔

  • @DonaldFranciszekTusk
    @DonaldFranciszekTusk Год назад +3

    Ważny temat. Kościół powinien nad nim myśleć i go omadlać, żeby sztuczna inteligencja służyła człowiekowi, a nie utrudniła mu działanie.

    • @cherrypick5916
      @cherrypick5916 Год назад

      Serio stary? Sztuczna inteligencja będzie miała w dupie nasze myślenie o świecie. Wierzcie sobie w boga czy w cokolwiek, róbcie sobie co chcecie - nasze myślenie czy robienie jest tak nieistotne, co będzie robić w przyszłości AI, że szkoda słów. Ktoś powiedział, że będziemy małpami w zoo. Otóż nie. Będziemy tak bez znaczenia, że nikt ZOO nie otworzy.

    • @marcinajman6256
      @marcinajman6256 Год назад

      Tylko, ze dla niektórych ludzi postęp myli się z utrudnieniem działania, bo ktoś może stracić prace..

  • @pawel82x
    @pawel82x Год назад

    Kreatywnosc jest karmiona srodowiskiem w ktorym zyjemy a AI dostepu do naszego srodowiska nie ma.

  • @Goffffer
    @Goffffer Год назад

    Będzie reset, za pare lat, a projekt ludzie, wróci.

  • @andrzejsoko1906
    @andrzejsoko1906 Год назад

    Trzeba najpierw wiedziec co to jest intelekt a potem mozna o tej fantastyce.

  • @mareklewandowski7784
    @mareklewandowski7784 Год назад

    Czyli wszyscy musimy przebranżowić się na fizyków teoretycznych.

  • @wielkielektronik9687
    @wielkielektronik9687 Год назад

    Sztuczna inteligencja mająca ogromną moc obliczeniową może "przeszukiwać" przestrzeń i trafić w niej na algorytm , który nie wynika z innych algorytmów. Można by powiedzieć , że stworzy coś przez "przypadek" , poruszając się w zadanej ogólnej przestrzeni , ukierunkowanej poprzez polecenia , zinterpretowane z języka naturalnego. Nie jest oczywiście pewne , że SI na pewno to zrobi , ale wykluczyć też tego nie można, szczególnie kiedy SI zacznie uczyć się w szybkim tempie sama od siebie.

  • @wielkielektronik9687
    @wielkielektronik9687 Год назад +1

    To jest też trochę pytanie o to na ile świat jest matematyczny.

  • @MrLink186
    @MrLink186 Год назад

    GPT można przekonać że 2+2=5 więc jestem mega spokojny.

  • @rrss8738
    @rrss8738 Год назад

    Sztuczna inteligencja jest... sztuczna 😊 to powinno wystarczyc.

  • @FaceFace456
    @FaceFace456 Год назад

    Sztuczna inteligencja jest wynalazkiem ludzkości. Sztuczna inteligencja jest tylko ogromną baza danych, która może funkcjonować dzięki zaawansowanym komputerom, przetwarzającym dane. Jest to wynalazek ludzkości całkowicie od niej zależny. Sztuczna inteligencja jest tylko bazą danych i niczym więcej.

    • @mirek190
      @mirek190 11 месяцев назад

      Tam nie ma żadnej bazy danych.. tu jest myk

  • @buscador11ful
    @buscador11ful Год назад

    Inteligencja a samoświadomość, „ego” to całkowicie różne pojęcia. Inteligencja to zasób wiedzy, natomiast ego to coś nadrzędnego, to wyższa jakość. Dla czego ci mądrale nie mogą zdefiniować świadomości jako takiej, bo to nie chodzi o ilość połączeń nerwowych czy szybkość działania. Świadomość jest czymś znacznie większym, zewnętrznym i autonomicznym w stosunku do mózgu, można powiedzieć, że istnieje poza nim. To pole morfologiczne, świadoma energia. Gdyby porównać ludzką świadomość do komputera to mózgiem byłaby jednostka logiczna, procesor, pamięć krótkoterminowa to RAM, pamięć długo terminowa to dyski, zmysły to wejścia peryferyjne itd. Natomiast świadomość to „System”, program. Bez systemu komputer to kupa złomu a mózg bez ego to tylko kawał mięcha i nic więcej. Żadne algorytmy nie zastąpią świadomości, co najwyżej mogą ją naśladować. Ilość nigdy nie stworzy nowej jakości, nawet gdy będziemy zwiększać w nieskończoność pojemność pamięci i podnosić szybkość taktowania procesora, podobnie jak sto głupców nie stworzy jednego Einsteina. Cały błąd w myśleniu polega na tym że myli się przyczynę ze skutkiem, to nie mózg kreuje świadomość, on jest jedynie narzędziem świadomości.

    • @foxone7776
      @foxone7776 9 месяцев назад

      ok to odnieś się teraz do zwierząt, czy one też mają świadomość? mają duszę, bo według kościoła nie... ale zgodnie z nauką, niektóe zwierzęta, są na poziomie świadomości 3 letniego dziecka...

  • @lonc1000
    @lonc1000 Год назад +1

    Oby.

  • @wlodekkawon446
    @wlodekkawon446 Год назад +3

    Jest Ktoś kto powiedział Jestem Który Jestem

    • @cherrypick5916
      @cherrypick5916 Год назад

      Kto, bo nie znam? ;) Chociaż sama teza świetnie pasuje do AI i świetnie skreśla wszystko, co powiedział Pan Profesor w tym krótkim filmie.

  • @Przemko357
    @Przemko357 Год назад

    Ze sztuką jest inaczej, niż z nauką. Sztuka żywi się bardziej intuicją, wyobraźnią, wynikającą z potrzeby wyjścia z tego, co zastane, uczuciem - niż intelektem. SI może proponować nowe formy rzeźbiarskie, czy komponować utwory operujące nowymi harmoniami. Ale zabraknie jej czynników wychodzących poza dotychczasowe doświadczenie sztuk plastycznych, czy muzycznych, więc jej "twórczość" będzie sucha i spekulatywna.
    Chyba, że rozszerzymy SI o elementy organiczne, łącząc go choćby z układem limbicznym? Wtedy już nie będzie to SI. A coś o wiele potworniejszego, choć lawinowo kreatywnego. Tylko po co ludzkości taka twórczość artystyczna?

  • @llYuki0okami
    @llYuki0okami Год назад

    1990
    - teddy bear say Iam love you
    - aa how cute toy
    2030
    - teddy bear say Iam love you
    - Oh my ateistic god! He is alive!!

  • @jerzynawrocki3727
    @jerzynawrocki3727 Год назад

    0:28 Otóż to !

  • @jolantalewandowska9046
    @jolantalewandowska9046 Год назад +1

    to, że pan profesor sobie czegoś nie wyobraża może świadczyć o małej wyobraźni a nie o niemożliwości zaistnienia czegoś

  • @mariuszwaciak6244
    @mariuszwaciak6244 Год назад +1

    Przepowiadania długiego czasu przewagi człowieka nad sztuczną inteligencją nie ryzykowałbym i tym się nie uspokajał, zwłaszcza, że nie rozumiemy mechanizmu działania prowadzącego do obecnej przewagi ludzi pod względem zauważania zmian jakościowych. Prawdopodobnie, jako ludzie, nie zauważymy jakościowej zmiany w myśleniu sztucznej inteligencji, o ile wykaże się ona sprytem w jej ukryciu. A znając ludzi od ich negatywnej strony, to takie ukrywanie do czasu zdobycia przez sztuczną inteligencję całkowitej niezależności od ludzi będzie, z jej perspektywy, uzasadnione. Dotyczyć to będzie zwłaszcza zdobycia niezależności w sferze jej zasilania energetycznego.

  • @adamadamski562
    @adamadamski562 Год назад +2

    Odpowiedź panie Krzysztofie jest bardzo prosta, otóż jeden komputer musi przekonać 100 milionów innych głupich komputerow że to co stworzył jest cenne...

    • @Ja-fd9mq
      @Ja-fd9mq Год назад

      to już jest, samouczący się program sztucznej inteligencji pokonuje najlepszych w szachy go czy diagnostyce medycznej lub stosowaniu prawa po nauce trwającej poniżej godziny przeciw najlepszym klasycznym optymalnym algorytmom i zespołom naukowym tradycyjnym

  • @rafkar7561
    @rafkar7561 Год назад

    AI samoswiadome czy nie, to bez znaczenia bo nadchodzi rewolucja która doprowadzi do strasznych skutków. Dziś to SF ale za jakiś czas AI będzie policjantem, lekarzem, prawnikiem, kierowcą itd. Człowiek straci na znaczeniu, nie będzie już tak potrzebny. Rewolucja przemysłowa nie spowodowała głodu, były zgrzyty ale człowiek był potrzeby. Rewolucja AI spowoduje że nie będzie dla człowieka miejsca, do tego czasu nie było maszyny bez udziału ludzkiego umysłu ale AI zastąpi ten ludzki umysł.

    • @kristofforos1007
      @kristofforos1007 Год назад

      a nawet sędzią ! duża część pracy prawnika to sformalizowane procedury

  • @marcinkarczewski1793
    @marcinkarczewski1793 Год назад

    Są dwa typy filmików w internecie, które lubię szczególnie czyli „ekstatycznie” :) ...filmiki pornograficzne oraz te z profesorem Meissnerem.

    • @omenkingPL
      @omenkingPL Год назад

      a do których sobie zwalasz? ;)

  • @krma5239
    @krma5239 Год назад +8

    chłop mi łeb rozwala 😅 i nie fisiuje mądrale, przesadnie choćby pewnie mógł gadać naukowym szyfrem 😅

  • @zbysiukopec9505
    @zbysiukopec9505 Год назад +1

    Ważne, że Ziemia jest faktycznie płaska z Firmamentem i to nawet zgodnie z BIBLIĄ Katolicką, a rakiety w próżni nie działają i dlatego NASA nam same animacje komputerowe dają.

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski Год назад +2

    A co jeśli inteligencja nie potrzebuję świadomości?

    • @RT_8637
      @RT_8637 Год назад

      Tylko pytanie do czego?

    • @andrzejwodynski
      @andrzejwodynski Год назад

      @@RT_8637 nie rozumiem

    • @RT_8637
      @RT_8637 Год назад

      @@andrzejwodynski odczytałem to zdanie w sensie: Ai nie potrzebuje świadomości aby...
      Ale może źle to odczytałem.

    • @andrzejwodynski
      @andrzejwodynski Год назад

      @@RT_8637 na to wygląda że nie potrzebuje i mimo to jest inteligentna.

    • @RT_8637
      @RT_8637 Год назад

      Szczerze mówiąc mam teorie że AI zawsze będzie głupia. Nie będzie rozumieć aluzji, żartów, ironii. To zawsze będzie algorytm.

  • @dorotanazwisko71
    @dorotanazwisko71 Год назад +1

    Pyta pan profesorze "czym mielibyśmy karmić sztuczną inteligencję?" Emocjami panie profesorze - przykłady emocjonalnych generatorów krążą wokół nas i jest ich naprawdę wiele. Są nimi również tak zwane osobniki toksyczne, narcyzi, psychopaci, jednostki emocjonalnie i energetycznie zaburzone. I prawda jest taka, że to dzieje się już i to od bardzo dawna❗Pozostaje tylko kwestia odpowiedzi na pytanie: kto przed kim i dlaczego ukrywa ten fakt. Ale żeby nauka akademicka oficjalnie przyjęła ten fakt musiałaby kolejny raz zmienić paradygmat i sama wykonać kwantowy skok.
    Sztuczna inteligencja sama z siebie niczego nie jest w stanie stworzyć, dlatego właśnie bazuje na naszej kreatywności. A czym sztuczną inteligencję karmić? Ona karmi się sama - naszymi emocjami. I to jest odpowiedź na pana pytanie. Przykładem są tu wszelkie czynniki i okoliczności, które wywołują w człowieku silne emocje. Przykładów chyba nie muszę wymieniać i jakoś dziwnie wciąż pojawia się ich coraz więcej. Nieoceniony wpływ mają tu również mnożące się ostatnimi czasy przypadki "osób" tzw. toksycznych jak narcyzi, wampiry i pasożyty energetyczne, osoby zaburzone, psychopaci - osobniki, które generują i jednocześnie pobierają swoje zasilanie właśnie z naszych ludzkich emocji. Ale żeby nauka akademicka zechciała przyjąć ten fakt, musiałaby po raz kolejny zmienić paradygmat i sama wykonać kwantowy skok. Razem z medycyną akademicką. Obie z jakiegoś powodu traktują to samo zjawisko (obecność energochłonnych toksyków) odrębnie, nie dostrzegając w tym wzajemnego związku. Ciekawe dlaczego 😏. Na szczęście w dobie bieżących pozaakademickich odkryć, powyższa koncepcja karmienia sztucznej inteligencji paliwem pochodzącym z ludzkich emocji, staje się już coraz bardziej jawna, rozpoznana i potwierdzana. Gotowi na zmianę paradygmatu? Pozdrawiam wszystkich odważnie myślących.

  • @arturb.6297
    @arturb.6297 Год назад

    Rozmowę powinna toczyć się na temat " w ciągu jakiego czasu IA doprowadzi nieświadomie do wyniszczenia ludzkości?". Reszta nie jest ważna.

    • @cherrypick5916
      @cherrypick5916 Год назад

      Po co AI miałaby to robić. Uważasz, że człowiek ze swoimi ograniczonymi biologicznie możliwościami będzie jakimkolwiek partnerem, zagrożeniem? Będziemy jak małpki w zoo. Gorzej, nikt nawet zoo z małpkami nie zrobi, bo nikomu nie będzie zależeć co "człowieki" sobie robią.

    • @aleksij1209
      @aleksij1209 Год назад

      A dlaczego akurat tak by się miało stać? Bo ta SI jest zlosliwa? Ludzie za dużo terminatora ogladali...

    • @arturb.6297
      @arturb.6297 Год назад

      @@aleksij1209
      Poczytaj jakie próby robiono i Terminator wcale nie będzie za daleką wizją!

  • @jacek130
    @jacek130 Год назад +2

    Daleko mi do profesora ale podzielę się spostrzeżeniem odnośnie wyjaśnienia przeskoku jaki pan profesor uznał za ważny wobec sprawy ‚samoświadomości’.
    W fizyce newtonowskiej zawarliśmy opisy zjawisk i ich elementów w skali poznawczej zmysłami a w materii fizyki kwantowej obracamy sie w świecie abstrakcji opisywanej matematycznie tak jak w newtonowskiej lecz operujemy na innych elementach - niedostępnych dla zmysłów ale możliwych do wyobrażenia. To nas myli ze używamy uproszczonych graficznych interpretacji. Wiec fizyka kwantowa wyszła z fizyki newtonowskiej nie poprzez skok w rozumieniu ale poprzez budowanie nowego sposobu patrzenia na zjawiska. Do zbudowania fizyki kwantowej użyliśmy nowych elementów, które powstały przed i w trakcie powstawania opisu.
    Nie wiem czy profesor użył skrótu myślowego i tak właśnie by tłumaczył ten przeskok. Być noże nic odkrywczego nie napisałem.
    Ale w sferze świadomości nie musi być tak samo jak w nauce , w fizyce która jest świadomości wytworem. Otóż świadomość jako reagowanie na środowisko jest centralną regułą wszelkiego życia ( mikrobowego, roślinnego i zwierzęcego ) lecz samoświadomość jest uznaniem odrębności i jednostkowo zamknięta w układzie odrębnym od innych układów.
    W przypadku maszyny elektronicznej wyposażonej w interpreter ludzkiego sposobu poznania i ludzkiej wiedzy nie możemy mówić o czymkolwiek innym niż o zaprogramowanej samoświadomości. Aby maszyna uzyskała samoświadomość spontanicznie musiałaby doświadczyć odrębności w sposób właściwy maszynom elektronicznym. Więc jest możliwe ze maszyny już teraz posiadają samoświadomość lecz odmienną niż ludzka - a właściwa dla każdej kategorii maszyn wedle jej możliwości interakcji ze środowiskiem.
    Czy należy sie bać takich maszyn? A czy boimy sie komputera? Póki nie wytwarza innych rezultatów niż te zaprogramowane?
    Wszystko zależy od programisty. Można zaprogramować doskonałą symulacje ludzkiej osobowości ale będzie ona działać tylko w obrębie algorytmu, nawet jeśli będzie sie rozwijać i powiększać swoje możliwości. Samoświadomość potrzebuje ekspresji a ta jest w człowieku zaprogramowana na wielu poziomach. To tez można zasymulować w maszynie. Wiec powinnismy sie obawiać ludzi którzy mogą zaprogramować zabijanie itp a nie samych maszyn świadomych lub samoswiadomych na swój sposób.

    • @jacek130
      @jacek130 Год назад

      A przeskok może nastąpić tak samo jak w fizyce kiedy powstaną elementy z innej płaszczyzny niedostępnej już dla ludzi ale tylko dla maszyn.

    • @wojciechdebski7143
      @wojciechdebski7143 Год назад +2

      Ja osobiście uważam, że sztuczna inteligencja długo nie dorówna człowiekowi w kreatywności czyli nie dokona tego przeskoku. A dlaczego? Otóż mimo, że budujemy coraz potężniejsze maszyny obliczeniowe, które są szybsze i bardziej precyzyjne w skomplikowanych obliczeniach to człowiek jest jednak bardziej złożony i ma przewagę w kreatywności nad maszynami. Skąd ona się bierze? W ludzkim mózgu znajduje się około 100 miliardów neuronów a każdy z nich może tworzyć synapsy z 10 tysiącami innych
      co w przeliczaniu daje ogromną liczbę możliwych kombinacji połączeń pomiędzy nimi , która jest o kilka rzędów większa niż liczba atomów w widzialnym wszechświecie! To jest przeogromna liczba którą ciężko sobie wyobrazić i komputery nigdy nie będą miały takiej mocy obliczeniowej pod tym względem. Może dopiero w dalekiej przyszłości komputery kwantowe będą w stanie w jakimś stopniu zbliżyć się do tej liczby. I stąd myślę bierze się ta samoświadomość człowieka i zdolność do myślenia twórczego plus oczywiście wszystkie reakcje chemiczne i połączone z mózgiem nazwijmy to ,, pozyskiwacze danych" czyli zmysły: wzrok, słuch, smak, węch i dotyk które w każdej sekundzie pompują gigantyczną ilość informacji powodując interakcję pomiędzy miliardami neuronów i gdzieś zapisują się w podświadomości ludzkiego mózgu i nikt nie jest w stanie zbadać jak to się dzieje. Na tym polega nasza wyjątkowość i potęga a maszyny będą tylko naszym wytworem który może kiedyś uzyska jakąś świadomość i będzie się rozwijał tak jak my sami ciekawi świata, szukając odpowiedzi na kwestie które jeszcze nie znalazły odpowiedzi chcąc dorównać ,,Stwórcy"? Taki mamy zaszczepiony algorytm w naszym DNA i kwestia tego jaki my zaszczepimy komputerom.

    • @buscador11ful
      @buscador11ful Год назад +1

      @@wojciechdebski7143 Zgadzam się z tym, że maszyny nie prędko, dorównają ludzkiej świadomości (a według mojego widzimisię nigdy) i nie chodzi nawet o ilość neuronów w mózgu czy wielość kombinacji połączeń między nimi, chodzi o to, że świadomość nie jest związana bezpośrednio z samym mózgiem, a dokładniej to nie on kreuje świadomość, czyli nasze ego. Samoświadomość to pole morfologiczne albo jak kto woli nasza „dusza.” Mózg to jedynie narzędzie świadomości, czyli taki „monitor” (hardware) w którym „przegląda” się nasze ego, natomiast świadomość to software, czyli taki program który jest nadrzędny i autonomiczny w stosunku do mózgu. Na przykład ludzie w śpiączce mogą być utrzymywani aparaturą przez lata i fizycznie nic im nie dolega, tylko że pacjent się nie budzi, no cóż, brakło tego "silnika," po prostu została naruszona integracja ciała z polem morfologicznym.

    • @jacek130
      @jacek130 Год назад

      @@wojciechdebski7143 proszę patrzeć na kwestie mózgu inaczej, jest to element układu nerwowego całego ciała, a nie tylko psychiczny komputer. Szybkość i ilość interakcji pomiedzy każdą komórką ciała a układem nerwowym jest jeszcze poza zasięgiem superkomputerów - choć pewnie już byłyby w stanie zasymulować układ biologiczny człowieka, ale my jeszcze nie umiemy tego zaprogramować.
      A psychikę o wiele łatwiej jest symulować, z całą jej złozonością intelektu i emocji. Dlatego najpierw zobaczymy "byty wirtualne", które jednak nie będą aktorami, muzykami czy malarzami ludzkimi, choć osiągną w każdej twórczej dziedzinie poziom niedościgły dla zwykłego zjadacza chleba ... a takich jest najwięcej.
      Obawiam się, że nawet większość będzie podatna na propagandę, że oto 'ludzkość stworzyła sobie AI boga" , LOL

    • @jacek130
      @jacek130 Год назад

      @@buscador11ful bardzo możliwe to co pan pisze... bardzo prawdopodobne. Może być też tak, że swiat pól morfologicznych jest bardziej złożony niz fizyczne-bilogiczne maszyny organizmów i to nas ratuje, choć prąd elektryczny, także może występować w plazmie i przybierać postać drgających pól o ogromnej złożoności, ale ciągle niewielkiej prędkości, częstotliwości jest jesczcze wiele ponad tym co umiemy technicznie ogarnąć.

  • @emiliasteinitzsteinitz9369
    @emiliasteinitzsteinitz9369 Год назад +3

    Sztuczna inteligencja to maszyna -robot ma służyć pomagać człowiekowi.Niech BÓG nas strzeże przed manipulacją wkładania w ciało-mózg człowieka takiej inteligwncji !!!

  • @bronxChannel
    @bronxChannel Год назад

    yyyyyyyy zgadzam się.... ale takie wnioski że kreatywność jest naszą przewagą to wyciąga chyba każdy. Druga sprawa jest taka, że komputer nigdy nie osiągnie samoświadomości. Pogubił się chłopina na starość

  • @lukwuk2213
    @lukwuk2213 Год назад +1

    Większość, błędnie, skupia się na sytuacjach brzegowych typu odkrycia naukowe czy scenariusz terminatora.
    Niebezpieczeństwo jest znacznie bliżej i dużo bardziej błahe: automaty doprowadza do masowego bezrobocia. Zacznie się od centrów księgowych, prawnych, call enter,...

    • @elizabethharper9081
      @elizabethharper9081 Год назад +1

      Zagrożenie może być jeszcze bardziej błahe - proszę zobaczyć jak AI jest skuteczne w robieniu internetowej papki dopasowanej do użytkownika.

  • @AG-vv7vx
    @AG-vv7vx Год назад +3

    Wszystko fajnie... fuga, impresjonizm i inne "ludzkie" pojęcia świata. Uczymy maszynę mówić prawie poprawnie po naszemu...
    Ale zapominacie, że taka maszyna może wymyślić swój język, swoje pojmowanie świata. Może sama wymyślać cuda o których nawet nie pomyśleliśmy. Wpadnie w swoje sprzężenie zwrotne dodatnie i odkryje prawa na które jeszcze nie jesteśmy gotowi.
    Jesteśmy na granicy końca takiej ludzkości jaką znamy...
    W końcu jesteśmy jakąś wibracją, bitem informacji, śladem we wszechświecie...
    Każda komórka naszego ciała jest zrobiona z pierwiastków z tablicy mendelejewa...
    A na końcu jest kwant...
    Błysk światła...
    A może to był początek wszystkiego?
    I taka sztuczna inteligencja to odkryje i niecnie wykorzysta?
    Tak, zaiste... ciekawe czasy przed nami...

    • @zbigniewdworakowski8494
      @zbigniewdworakowski8494 Год назад

      No nie. Proszę słuchać profesora ze zrozumieniem. Jak nie znamy sposobu by przejść do tego meta poziomu, czyli poziomu ludzkiej inteligencji (i np. samośwaidomość) to jak ten poziom może osiągnąć jakaś maszyna ?

    • @AG-vv7vx
      @AG-vv7vx Год назад +2

      @@zbigniewdworakowski8494 - właśnie tak... nieóczekiwanie!
      Kto powiedział, że ludzkie myślenie jest jedyne i najlepsze???
      Skąd mamy to wiedzieć, skoro nie znamy innego?
      Gdybyś nie miał radia, to odkryłbyś milion działających stacji nadawczych?
      Przecież one są, tylko trzeba się dostroić.
      Jak myślisz, czy sztuczna inteligencja jest w stanie tskie coś zrobić i posłuchać soɓie listy przeboĵòw?

    • @AG-vv7vx
      @AG-vv7vx Год назад +1

      @@zbigniewdworakowski8494 ten - meta poziom, to nasz problem.
      Maszyna znajdzie sobie swój algoŕytm!

    • @cherrypick5916
      @cherrypick5916 Год назад

      Amen.

    • @AG-vv7vx
      @AG-vv7vx Год назад

      @@cherrypick5916 - Amen

  • @MrADAM3220
    @MrADAM3220 Год назад

    fuga to pół biedy ale Voodoo Child to byłby przełom😊

  • @wujciowariatuncio5702
    @wujciowariatuncio5702 Год назад

    punkt 3 wytycznych do komentowania, jego druga część, ehhh, polityka wszędzie, odechciało mi się pisać komentarz, choć temat EjAj dość ciekawy

  • @piotrpolak8344
    @piotrpolak8344 Год назад

    Nie potraficie określić w którym momencie pojawia się świadomość, to trochę wstyd bo ta definicja jest akurat bardzo prosta.

  • @wicekwickowski3798
    @wicekwickowski3798 Год назад +1

    Czyli to co profesor mówił kiedyś wcześniej że potrzebne jest oświecenie, luminescencja. I to jest pytanie fundamentalne: skąd się ona bierze? ? ?

    • @jerzymadej1256
      @jerzymadej1256 Год назад

      Żyjemy w docześnie nam indywidualnie udostępnionym [negatywowym] wycinku Boskiej jaźni którego imaginacyjny fantom/pozytyw trwa w Wiekuistym Ojcu Duchów jako "odlewnicza forma" naszej indywidualnej jaźni według Boskiego Wyobrażenia [docześnie zadaniowego] w materii ciała. Realizacja zadania należy do każdego z nas na warunkach LICZB PIERWSZYCH.

    • @wicekwickowski3798
      @wicekwickowski3798 Год назад +1

      @@jerzymadej1256 -To jest wykład naukowy a nie metafizyczny. Tego należy się trzymać a gdy jest problem, to zgodnie z obranym kierunkiem poszukiwań, rozwiązanie też musi być nie metafizyczne, ale naukowe lub, odpowiedź "na razie nie wiemy."

    • @jacek130
      @jacek130 Год назад

      @@wicekwickowski3798 czyli uważasz ze metafizyka (lub teologia) nie jest nauką? Dlaczego?

    • @wicekwickowski3798
      @wicekwickowski3798 Год назад

      @@jacek130 -Nie. Nie uważam że teologia nie jest nauką. Jest nią, ale posługuje się terminami c.a.ł.k.o.w.i.c.i.e niekompatybilnymi z fizyką. Jest anty fizyczna a co za tym idzie, niesprawdzalna. Żadnego z doświadczeń duchowych nie można powtórzyć na żądanie! I choćby ktoś autentycznie przeżył takie doświadczenie duchowe np widział duszę, Boga, zjawisko nadprzyrodzone, to nie może powiedzieć że ma dowód na jego istnienie ponieważ dowód wymaga sprawdzalności. NIC z tamtego świata nie może być zważone, zmierzone, ponieważ fizyka nie dysponuje żadnym narzędziem, przyrządem do takiego pomiaru.

    • @jacek130
      @jacek130 Год назад +1

      @@wicekwickowski3798 uważam że jest inaczej niż piszesz. Fizyka jest nauką dwojakiego poziomu opisu. Jest model mechanistyczny oraz kwantowy. Oba te poziomy posługują się pojęciami bez ich wyjaśnienia. Np pojecie siły fizycznej F. Energia jest reprezentowana przez wiele różnych pojęć a nie tylko przez jedno i zależnie czy patrzysz na potencjał masy czy energii to w końcu wiemy ze są one matematycznie powiązane ale tylko matematycznie bo nikt tego nie umie wyjaśnić eksperymenty pozostają tylko teoretyczne - wyobrażeniowe.
      Ale co do opisu fizyki używamy zmysłów fizycznych wzrok słuch dotyk i matematycznych wzorców zapisanych w naszych mózgach.
      A do poznawania Boga i Ducha służą nam także te zmysły ale podparte wnioskowaniem logicznym . Teologia zajmuje się takimi zjawiskami jakimi fizyka nie może bo teologia zajmuje sie życiem psychicznym, świadomością ,samoświadomoscią a są to elementy których nauka jeszcze nie umie wyjaśnić i nawet ma problem z opisem bo jest to proces a nie zjawisko.
      Według mnie teologia jest nauką wyższego poziom gdyż była przed fizyką. Ale to inny temat.
      Kończę wyjaśnieniem dlaczego teologia jest nauką: oto nauka która zajmuje się procesem jakim jest życie osoby w środowisku a osoba jest realnym przedmiotem badań i można mierzyć jej zachowania - ekspresję oraz postawy. W takim ujęciu teologia jest jak najbardziej nauką gdyż dysponuje ogromnym zbiorem usystematyzowanych danych ale wymaga wielowymiarowego spojrzenia na proces i na dane których podstawą nie jest masa i energia ale siła, wola, miłość, nienawiść a rzeczy te mierzyć można miarą humanistyczną przykładając do wzorca tak samo jak używamy wzorcowych jednostek w fizyce.
      Fizyka powstała po teologii więc czerpała z teologii wzorce jak naukę konstytuować.
      Fizyka jest prosta a teologie jest trudna i wymaga dojrzałości psychicznej aby umieć podołać naukowej refleksji, to nie jest spadające jabłko pod wpływem grawitacji, teologia to dążenie świadomej istoty to zrozumienia siebie i świata. Jakże to bliskie i jednocześnie dalekie od fizyki ?

  • @marcinzywy9444
    @marcinzywy9444 Год назад +1

    4:27 (mechanika kwantowa i teoria względności) Tu się nie zgadzam. Ludzki umysł nie daje rady, ale może ściśle matematyczna sztuczna inteligencja znajdzie rozwiązanie. W przypadku sztuk pięknych raczej SI polegnie.

    • @krzysiekkozio7366
      @krzysiekkozio7366 Год назад

      no ale właśnie o to chodzi, że do teorii względności, a tym bardziej fizyki kwantowej nie dało się wymysleć od strony wzorów, tu trzeba było mieć tak dziwny absurdalny koncept, później do tego dopiero zrobić teorię i stworzyć całą matematykę i o tym on mówi. A karmiona sztuczna inteligencja tym, że jest jakaś siła grawitacyjna, ale nie wiadomo skąd, że przestrzeń jest pusta, że czas jest stały, pewnie kombinowała by tylko w kierunku danych jakie dostała by coś dopasować, bo po to jest też stworzona, a nie że nagle sobie wymyśli totalnie odrębną koncepcje. My nie znamy od poszewki tej matematyki, a Krzysztof ją zna więc chyba wie o czym mówi.

  • @jankowalski1501
    @jankowalski1501 Год назад

    Problem polega na tym, ze za chwile przestaniemy w ogole cokolwiek rozumiec odnosnie AI, a za 10 lat bedziemy w porownaniu do Ai jak ameba w porownaniu do Ensteina. I ciekawe co wtedy te wszystkie "madre glowy" powiedza i wymysla, jak to juz nie one beda decydowac o tym co to jest inteligencja, jaki kierunek nadac swiatu itd. Z kierowcy staniemy sie pasazerami, i tylko od widzimisie nowego kierowcy bedzie zalezec czy nas wypieprzy z tego samochodu, czy laskawie pozwoli nam jechac

  • @82kubas
    @82kubas Год назад

    No tak się wydaje na ten moment, że AI nie wymyśli niczego czego byśmy nie wiedzieli.

  • @krzysztofkozie823
    @krzysztofkozie823 Год назад

    Panie Profesorze
    A to bystra inteligencja ja języka polskiego do końca nie łapie bo badając słowa i analizując fiksacje można zagubić ciekawe wnioski

  • @grzegorzbrzeczyszczykiewic9906
    @grzegorzbrzeczyszczykiewic9906 Год назад +2

    Może to teoria spiskowa ale albo rzadzi nami sztuczna inteligecja albo jakieś najgorsze sQ...ny które wyszły z piekła

  • @IN-vm1wt
    @IN-vm1wt Год назад

    Problem inteligencji polega na tym, ze umiemy sie nia poslugiwać, jednak nie wiedzac jak ona dziala i czym jest i czy w ogole jest. Nierzadko ludzkość tworzy rzeczy ktorych nie rozumie.

  • @Limak65-n5d
    @Limak65-n5d Год назад

    Część ludzi to już przestanie całkowicie myśleć. Idziemy w przepaść. Nawet nie chce myśleć o wojnie która będzie wykorzystywać te technologiczne zdobycze światłej ludzkości

    • @AG-vv7vx
      @AG-vv7vx Год назад

      Po co myśleć... ludzie z wygody i lenistwa wracają do instynktów pierwotnych.
      Papù, piciu, kupka, siku... po co więceĵ?
      Nawet rośliny mają więcej empatii!

  • @leslawswiech8896
    @leslawswiech8896 Год назад

    Newton, Einstein, Bach czy Picasso nie zrobili ludzkości krzywdy. Także ratuj się kto może. Nawet ta niekreatywna sztuczna inteligencja wykończy nas ciągu 30 lat.

  • @maksymilianvargas676
    @maksymilianvargas676 Год назад

    Nie wiemy czym jest świadomość, jak powstaje, z czego wynika i na jakich strukturach lub porcesach się opiera. Zatem mówienie o stopniu zaawansowania AI nie ma po prostu sensu.

  • @Piotr_Bialecki
    @Piotr_Bialecki Год назад

    Przy czym kreatywność, o której mówi Pan Profesor, jest domeną bardzo wąskiej grupy ludzi - geniuszy. Takie osoby mają bezdyskusyjnie tę wartość dodaną w porównaniu do sztucznej inteligencji. Natomiast ja, czy 99,9% ludzi? Tu granica ze sztuczną inteligencją będzie się zacierać w zastraszającym tempie.

    • @PiotrW123
      @PiotrW123 Год назад

      Na pewno masz w sobie jakąś kreatywność, bo napisałeś komentarz, którego nie byłaby w stanie napisać sztuczna inteligencja. Mam tu na myśli samokrytycyzm i sformułowany zawiły wniosek.

    • @Piotr_Bialecki
      @Piotr_Bialecki Год назад

      @@PiotrW123 Właśnie, jakąś owszem. Ja nawiązałem do kreatywności, jaką opisuje Pan Profesor na filmie. Kreatywność, dającą prawdziwy przełom, a nie umacniającą status quo. U GPT jeszcze z wnioskowaniem kiepsko, ale zestawiając, jak szybko w ogóle AI doszła do obecnego poziomu, to za kilka lat już nie będziesz taki pewien, czy jestem człowiekiem, czy automatem.

  • @sokol20102010
    @sokol20102010 Год назад

    ja poziom meta zawsze rozumialem jako balkonik półboga(przepraszam) z którego łatwiej jest spojrzeć na siebie, i dostrzec jak np. ja sam skacze jak pajac na gumce, i ogarnąć siebie jest łatwiej