Kwantowe olśnienie Rogera Penrose'a

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 фев 2022
  • „Nowy umysł cesarza” to książka, która już ponad trzydzieści lat temu pokazała, że na pytanie: „Jak się pan czuje?”, żaden, nawet najpotężniejszy komputer nie jest w stanie odpowiedzieć. Ponieważ są problemy, nad którymi maszyna Turinga, będąca wyidealizowanym modelem komputera, nigdy nie skończy pracy, a więc są one dla komputerów nierozwiązywalne. Ludzka świadomość jest właśnie takim problemem, czego wciąż nie przyjmują do wiadomości kognitywiści opowiadający, że umysł ludzki można symulować za pomocą komputera... Do idei Penrosa zatem wciąż należy przyszłość!

Комментарии • 23

  • @adamderdzikowski1571
    @adamderdzikowski1571 11 месяцев назад +2

    Fajna recenzja. Miło, że ktoś się zajmuje jeszcze takimi tytułami. Penrose'a rzeczywiście trudno się czyta, ale trudności to się zaczynają przy takich pozycjach, jak "Droga do rzeczywistości". Penrose rzeczywiście nie bierze jeńców i nie chodzi na skróty, więc jego książki wymagają dużego skupienia, ale rzeczywiście warto.

  • @janamelja
    @janamelja Год назад +6

    Skoro o współpracownikach sir. Rogera Penrose to warto o obecnych też ..też i wcześniej ..to prof Krzysztof Maissner a co do Stefana Howkinga to też nim biurko w biurko pracował ks.prof.Michał Heller fundator Centrum badań interdyscyplinarnych Coprnikus ..nie za mszowe a za nagrodę którą otrzymał.za wkład w badania matematyczne w kosmologii ..tak że ...taka sytuacja

    • @skiwek
      @skiwek 11 месяцев назад

      To uprzedzono mój komentarz o prof. K. Meissnerze.
      Za to ja tu polecę jego wywiad rzekę zawarty w książce "Fizyk w jaskini światów". Polecam z autopsji choć nie ze wszystkim podzielam ocenę. Pan profesor widzi relacje międzynarodowe z perspektywy naukowca, trochę kosmopolity. Tu mam inne zdanie. Relacje naukowców to nie to samo co międzyludzkie czy międzynarodowe.

    • @janamelja
      @janamelja 11 месяцев назад

      @@skiwek wiesz 8lma językami posługuje się biegle czyli w pełnej nomenklaturze ten zawodnik ?
      Wiesz że potrafi czytać dwie książki jednoczenie pod warunkiem że ta druga jest dogory nogami i po angielsku ? I takie tam ..
      Wojej ocenie to jeśli uważa ze ma prawo do takiej oceny jaka przedstawia tzn ma prawo do takiej oceny jaką rzedstawia ..bo ma wiedzę o nietuzinkowej jakości ..natomiast w Tobie ma niefana ...no i co z tego ?
      Zawsenie zstanawia mnie co jest w człowieku takiego by miast szacunku dla dorobku i posiadanej wiedzy przez innego człowieka uzurpować sobie prawo do jego oceny CO TO RWAQ ! JEST !?
      "Nie podzielam jego oceny " a kto ty rwaQ jesteś ...!? Czego dokonałeś by łaskawie niezgodzic się z takim tuzą nauki jakim jest profesor Meissner !?
      rwaQ kto ? K T O !? 🤬

    • @skiwek
      @skiwek 11 месяцев назад

      @@janamelja lecz się proszę. Coś z główką?

    • @janamelja
      @janamelja 11 месяцев назад

      @@skiwek znamy się ?

    • @KamilWalczak-50xl
      @KamilWalczak-50xl 2 месяца назад

      Krzysztof Meissner to katecheta i nachalny propagantysta kościoła. Nie jest to dobry fizyk, co wyjdzie za jakiś czas… Michał Heller już nieco lepiej, ale bardziej filozof niż fizyk… Pozdrawiam jak najserdeczniej!

  • @chillyshotorbitus5152
    @chillyshotorbitus5152 14 дней назад

    Zeby przekonac sie ze cesarz jest nagi starczy wpisac : thermonuclear scattering.

  • @3dhYT
    @3dhYT 2 года назад +3

    W książce pt. "Diaspora" Grega Egana, SI wie jak się czuje.

  • @WWDDWW
    @WWDDWW 11 месяцев назад +1

    Zgadzam się w 100 % a nawet w

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 Год назад

    miałem, dostałem dawno, w '90
    szkoda mi, że gdzieś zaginęła
    choć o świadomości coś plutł
    matematyk, ale o wyobraźni fizyka

  • @adriannajuliaj.304
    @adriannajuliaj.304 Год назад +2

    Doznałam kwantowego olśnienia w trakcie tego odcinka. Dziękuję 🙏

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 Год назад

    a wcześniej Godell

  • @KamilWalczak-50xl
    @KamilWalczak-50xl 2 месяца назад +1

    [8:07] - [8:54] Tutaj bym polemizował. Istnienie Wszechświata przed Wielkim Wybuchem w modelu cyklicznym Penrose’a nie zostało potwierdzone na poziomie istotności statystycznej 5-sigma, obowiązującej w fizyce cząstek elementarnych. Ale pomijając nawet ten fakt, to teoria Penrose’a napotyka na zbyt poważne problemy formalne, aby traktować ją serio. Wspomnę tutaj jedynie o dwóch poważnych problemach. Jak wyjaśnić “kompensowanie się” poprzedniego wszechświata (eonu) o olbrzymich rozmiarach do następnego o rozmiarach rzędu długości Plancka? Jak wyjaśnić założenie, że w obu wszechświatach obowiązywały dokładnie takie same prawa fizyki, sformułowane przy względnie słabo zakrzywionej czasoprzestrzeni, oraz dokładnie takie same stałe fizyczne? Teoria Wszystkiego wciąż jeszcze jest nieodkryta! Pozdrawiam jak najserdeczniej!

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 Год назад

    gadanie, że od Turinga zaczęły się komputery, jest głupie
    nie Penros mówi o problemie stopu
    proponuję poczytać,

  • @ZdzichaJedziesz
    @ZdzichaJedziesz 12 дней назад

    To jakiś absurd. Co ma świadomość do fizyki kwantowej? To nie ta skala wielkości. Świadomość to zjawisko emergentne wyjaśniające sie z działania miliardów neuronów. To tak jakby próbować zrozumieć pogodę obserwując zjawiska kwantowe w pojedynczych czasteczkach powietrza. Absurd.

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 Год назад

    irytuje mnie zarozumiałe głupstwo

    • @ida123
      @ida123 14 дней назад

      Jeśli cię to irytuje to znaczy, że nie jest to na twoim poziomie. Nie nazywaj tego zarozumiałym głupstwem, tylko odpuść sobie i sięgnij po beletrystykę. Z tym dasz sobie radę.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 12 дней назад

      Dokładnie. Szanuje Rogera jako matematyka ale filozofem jest takim średnim 😁