Nareszcie inna niż dotąd rozmowa z Andrzejem Draganem. Pytań o jego widzenie świata, z jego perspektywy, bardzo mi brakowało w rozmowach/wywiadach/wykładach, które dotąd widziałam. Bardzo interesujący w moich oczach człowiek :)
Wolę rozmowy o fizyce bo trudno fizykę/ rzeczywistość zrozumieć. Nawet jeśli mówi to samo to za każdym razem udaje mi się zrozumieć coś nowego. Jego filozofia jest prosta i łatwa do zrozumienia i mówił to wielokrotnie
Bardzo fajny wywiad. Prowadzący elegancko się przygotował i rzucił nawet trochę nieszablonowych pytań :) Andrzej jest bardzo ciekawą osobą z mojej perspektywy :)
Bardzo dojrzały wywiad i podoba mi się to, na co Pan Andrzej zwrócił uwagę. Uważam, że każdy w swoim życiu w pewnym momencie dochodzi do punktu, w którym trzeba się zatrzymać, odpuścić potrzebę kontroli i obejmowania wszystkiego umysłem, wczuć się i przyznać, że nieomylność, oraz dogmaty nauki i religii nie sprzyją rozwojowi własnemu i nauki.
Dogmat w wierze jest jak Aksjomat w nauce. Bez jakichkolwiek założeń początkowych, nie da się niczego wyprowadzić/wywnioskować. Może się później okazać, że te założenia były błędne ale całe nasze myślenie oparte jest na jakichś danych wejściowych. Osobiście jestem zwolennikiem podejścia, że wiara i nauka się wzajemnie dopełniają. Celem bowiem obydwu jest poznanie prawdy. Świetna rozmowa.
Tak zapytam, kim jest gospodarz? Wywiad rewelacja, dla Andrzeja to nawet tvp bym włączył. Ale oprócz tego, prowadzący zrobił coś innego, niż ciąganie biedaka za kwanty, wyciągnął trochę ze sposobu postrzegania rzeczywistości przez tak olbrzymi umysł. Dziękuję! 👍
Dragan, Ty celebryto, strasznie Cię lubię i szanuję, pozostań sobą proszę bo wielu ludzi straci to piękne podejście do nauki, pazdrawiam serdecznie :)))
Jak prof. Andrzej Dragan to film jest zawsze wartościowy. Nie łapcie prof. za każde zdanie bo przy takiej ilości wiedzy przejęzyczenia każdemu mogą się przytrafić
Jak zwykle mega się słucha mądrego człowieka, życzę zadawania dobrych pytań , znajdywania odpowiedzi, a z takich bardziej przyziemnych rzeczy, nagrody Nobla. Pozdrawim
Kolejny wywiad z Draganem, który (Dragan, nie wywiad) jest od pewnego czasu bardzo aktywny w mediach. Kolejny, ale jednak inny. Bardzo fajna rozmowa, dzięki.
Przy takim siedzeniu nad równaniami, stawianiu tez, obalaniu tez innych naukowców trzeba znaleźć sobie odskocznie, człowiek może zwariować w 4 ścianach. A on po tylu latach chyba sobie wyrobił dystans i potrafi się tym dzielić i dodatkowo dobrze bawić przy tym
@@kuba1762 raczej bym stawiał, że akcja ma wzbudzić reakcję. Po coś to robi, ale czy to jest coś złego? Nie znamy jeszcze jego celu, ale warto być przekonanym, że jego prywatny cel nie będzie szkodliwy dla nikogo. O ile tak jest to niech sobie chodzi gdzie tam chce.
Gdyby ludzie przyjmowali wartości i mental życia Dragana to coache od rozwoju osobistego nie mieli by co robić. "Jesteśmy głupi i musimy się z tym pogodzić" coś pięknego!
Żeby to zrozumieć trzeba takim być z bystrym lotnym umysłem już się urodzić tego nie nauczy się nikogo. Dla jednego człowieka że jesteśmy głupi i się mylimy jest oczywiste a dla drugiego nie jest on uważa że jest idealny i szkoda dyskutować z taką osobą bo ona już góry zakłada że jest mądra czyli tak głupia aż przemadrzala i nie przegadasz bo nie uczy się stoi w miejscu nie dyskutuje nie zadaje pytań, gadasz do ściany i robi jeszcze głupie miny i jeszcze wysłucha i wykorzysta to żeby ciebie jeszcze wygryść i wejść na temat gotowy hieny typowe ludzi podludzi.Nie mają zapału, chęci, uporu 😂 i czekają na sukces, który spadnie im z nieba żeby za nich robić 😅 bardzo dobry podcast 😊❤
Super taki wywiad na luzie, miło się słucha tej rozmowy. Świetnie przygotowany prowadzący i gość merytorycznie a jednocześnie prosto. Aż mi się zachciało do fizyki wrócić. Może kiedyś będzie okazja spotkać osobiście profesora i pogadać o kwantówce.
Z tym, że nauka tak naprawdę wie niewiele, a historia nauki pokazuje, że wmawiamy sobie błędne wyobrażenia, błędne modele jako ostateczną prawdę, najczęściej podparte fascynującą i rozbudowaną matematyką (przykładem jest błędny model Ptolemeusza, który obowiązywał 1500 lat i w pewnym sensie do dzisiaj się sprawdza, ale jest po prostu zły). Tak było i jest również dzisiaj. Naukowcy poszukują i nie znajdują, bo zadowalają się tym co wiedzą, a wiedzą źle, mimo, że dużo wiedzą.
@@adamm4636 Ależ prof. Dragan podkreśla to przy każdej okazji, i w tej tutaj rozmowie również długo i konkretnie tłumaczył, że nauka niczego nie dowodzi i niczym się nie zadowala, tylko przede wszystkim kwestionuje i stara się podważyć stan wiedzy. Swoją konkluzją dowodzisz, że chyba niezbyt uważnie słuchałeś.
Szacun!!#Ciekawie i z dystansem 🤚 Kosmos zadziwia i szokuje 🌠 wszystkim zdrowia i pomyślności w Pokojowej rzeczywistości ❤️K.Meissner/S.Bajtlik#Astrofaza/Copernicus 🌹
@@ZdzichaJedziesz Może rzeczywiście wyraziłam się zbyt obcesowo. Chodziło mi o to, że na wielu kanałach o profilu naukowym są dostępne wykłady/wypowiedzi/wywiady prof. Dragana dotyczące ściśle merytorycznych zagadnień, którymi się zajmuje. Taka była intencja propozycji przeniesienia się na inny kanał. Prowadzący ten wywiad na szczęście nie usiłował udawać, że się zna na fizyce kwantowej, jak to miało miejsce w przypadku gospodarza innego popularnego kanału, którego nazwę litościwie przemilczę. Moim zdaniem Andrzej Dragan jest interesujący nie tylko dlatego, że jest fizykiem kwantowym, co znalazło potwierdzenie w niniejszym wywiadzie. Pozdrawiam.
Rozmowa jak rozmowa, po prostu rzeczowa i widać po zaangażowaniu Pana Dragana, że prowadzący nadaje konstruktywnie i nie ma tego SmallTalk co zostało poruszone w wywiadzie. Jeśli tak wygląda rozmowa to znaczy, że nie tracimy czasu, a życie krótkie wiadomka. Ale do sedna: Pan Dragan wyraził opis swojego doświadczenia a'propse mechaniki używania własnego umysłu. Podejście do własnej świadomości w powiązaniu z wydajnością, która pozwala realizować wyznaczone zadania powala na kolana. To trochę jak mechanicy F1, którzy wyciskają soki z silnika. Z drugiej strony widać, że zaproszony gość świetnie zna mechanikę umysłu i jakieś wskazówki można odnaleźć przez impuls patrząc np. na śmietnik, albo srając. Cała rozmowa budująca. Pochwałę ślę dla Pana prowadzącego, bo potrafi sprawnie i w naturalny sposób dokopać się do wnętrza zaproszonego gościa.
Genialny wywiad! Każdy inny z panem Draganem wchodzi głęboko w fizykę, mechanikę kwantową, gdzie nie do końca jest na to miejsce, chyba że wywiad ma zamienić się w kilkugodzinny wykład. Tutaj bardzo dobre pytania, które nie padły ani na Kanale Sportowym przez 8 godzin obu filmów, ani na didaskaliach, ani na wirtualnej polsce...
Super poprowadzony wywiad. Według mnie fizyka w niesamowity sposób łączy się z filozofią i w tym wywiadzie jest to pięknie przedstawione. Andrzej Dragan to wiadomo, że top, ale w tym wypadku dla prowadzącego 6+. Nie znałem kanału, a tu leciiiii subik.
Pan Prof. na luzie, swobodny, bardzo dostępny i skromny człowiek z harakterem. Mam nadzieję że taki sam jest poza kamerami. Wielki szacun dla Pana, dziękuję i pozdrawia😊
Musze przyznac , ze z wiekiem zrozumialem , ze ja juz nic nie rozumiem i jest mi latwiej patrzec na ( mam ten komfort ) ,te same zagadnienia z innej perspektywy. Jest to ciekawe doswiadczenie nowej mysli.
_Nie tytuł świadczy o wartości osoby, tylko treść_ ...pytania jakie potrafi zadać👍 _Pokora jest oczywiście potrzebna w tym sensie, żeby sobie zdawać sprawę, że się łatwo pomylić. Do tego jest potrzebna ale nie do tego, żeby uniknąć jakiś pytań bo jestem do tego za głupi_ 👍
Pan Andrzej Dragan tak właściwie to powiedział że najtrudniej jest dostrzec prawdę, zwłaszcza tą najprostszą i najbardziej oczywistą, prawdę o nas samych.
Jaki piękny tekst.... "Inteligencja wymaga żeby wszystko kwestionować. Dramat polega na tym, że, żeby wszystko kwestionować, do tego nie potrzeba inteligencji" Piękne podsumowanie wszystkich ruchów antyszczepionkowych, płaskoziemców, negacjonistów lądowania na księżycu... :D :D :D
@@mariuszsiomekstudio no przecież ty. Przyjmujesz z góry, że antyszczepionkowcy, płaskoziemcy i negacjoniści kwestionują wszystko, więc nie są inteligentni. Problem w tym, że do takiego prostego szufladkowania też jej nie potrzeba. No chyba, że źle zrozumiałem twoją wypowiedź :)
@@pawelpietras Ja tylko powtarzam za Draganem ;) Ale... inteligencja powoduje, że nawet jak się cos kwestionuje, to widząc dowody na to, że w tym kwestionowaniu się ewidentnie myli (i mam tu na myśli źródła naukowe jako dowody), to powinno się nad tokiem swojego rozumowania zastanowić. A wymienione grupy to stosują chyba wyparcie :) (Jeden Pan usiłował mnie przekonać, że Pele zmarł przez to, że jakieś 8 - 9 miesięcy wcześniej się zaszczepił :) ) A dwa. "Inteligencja wymaga żeby wszystko kwestionować" odwracając to zdanie można powiedzieć, że wszystko trzeba kwestionować, ale w inteligentny sposób.
@@mariuszsiomekstudio ja się akurat z tą wypowiedzą prof. Dragana zgadzam, tego nie musisz mi tłumaczyć. Zabawnym za to wydał mi się fakt, że cytujesz coś, a dosłownie za chwilę robisz coś kompletnie odwrotnego co przekazany cytat chciał przekazać. Używając twoich słów: kwestionujesz coś, ale nie w inteligentny sposób.
Taki mądry, wykształcony młody człowiek...A .. ja jakbym zobaczyła pana wieczorem na pustej ulicy to przyspieszyłabym kroku że strachy przed panem... Jak to nie można oceniać ludzi po wyglądzie 🌹
Trzeba mieć parę rzeczy: sam zapał nie wystarczy. Konieczna jest praca, wiara w siebie, wytrwałość, ale bez jakichkolwiek wrodzonych lub nabytych predyspozycji nie zajdziemy daleko. No, może w polityce.
Parę tygodni temu obejrzałem na YT jakąś rozmowę z Panem profesorem, a potem kolejne wywiady, wykłady i rozmowy i lekko zacząłem żałować, że nie spróbowałem dostać się na wydział fizyki UW. Tylko lekko, ponieważ zawsze byłem niezły z fizyki, a zawsze słaby z matematyki. Nie jestem ani fizykiem ani matematykiem ale, z materiałów, które jak dotąd miałem okazję obejrzeć, wyciągnąłem wniosek, że głównym motorem napędowym prac Pana profesora Dragana (oprócz ciekawości, którą niejednokrotnie podkreśla) jest Sokratesowe - "wiem, że nic nie wiem" suplementowane czymś w rodzaju - ok. może i nic nie wiem, ale mogę zadawać pytania? A skoro mogę zadawać pytania, to może jednak coś wiem 🙂(lub chcę wiedzieć więcej).
Dziękuję za wspaniały wywiad, chciałam tylko napisać, że z jakiegoś powodu uwielbiam Pana słuchać Panie Andrzeju i to wiele porządkuje w mojej głowie. Choć jestem całkowity laikiem w kwestii fizyki, ba nawet większość życia mówiłam, że jej nie lubię to na starość okazało się, że w jakimś sensie mnie fascynuje:) Wcześniej też tak było tylko nie rozumiałam, ze to co mnie fascynuje jest zwane fizyką, podobnie jak Pan z tą tylko różnicą, że mi to zajęło 53 lata...🤣 Co pokazuje, że "gołe małpy" nie są równie głupie... Cieszę się, że w śród tych małp są takie jak Pan, które takim jak ja uchylają drzwi do zrozumienia spraw, które wydają się całkowicie dla większości małp niezrozumiałe... Pozdrawiam serdecznie...:)
Szacun p.Dragan🍀 sympatyczny prowadzący ,,szuka złotej rady zero -jedynkowo,,🌌👀Wszystkim zdrowia i,, normalności,,w Pokojowej rzeczywistości 🌹przy okazji:p.K.Meissner vs dr.T.Rożek/p.K.Zanussi vs p.M.Heller🤚
AD woli nie wiedzieć, niż uwierzyć w jakiś wyimaginowany świat, przy czym on sam nie ma żadnej pewności czy to, co wymyślił nie jest czystą imaginacją.
Super wywiad, prowadzący postarał się zadać ciekawe pytania. Można było posłuchać czegoś innego niż non stop wałkowanie tego samego w wywiadach z Andrzejem.
Haa ! Wrecz pociagajacy 😉 dla mnie. Jest jego umysl . Ale chcialabym z nim miec mozliwosc porozmawiac. Wreszcie, byc moze ,na pewno pomoglby mi znalesc odpowiedz na wiele pytan. Albo chociaz pomogl nakreslic cos. Pytania ktore kraza mi nad glowa
Andrzej Dragan dość popularny ostatio się staje w medaich internetopwych, ale szczerze to chyba pierwszy wywiad w ktorym pokazuje sie jako spoko normalny gość. Takie odbrązowienie postaci.
Religia to nie zbiór przepisów. Kiedy czyta się Biblię pierwszy raz wygląda to jak fizyka Newtona, a jak się dokładnie przyjrzeć jest jak fizyka kwantowa.
Proponuję zadać Panu Draganowi jedno pytanie z ustaleń Newtona. Dlaczego przyjęto, iż jego wzór na przyciąganie grawitacyjne takim jest. Kiedy jednak wyprowadzimy wzór na pracę w centralnym polu grawitacyjnym metodą całkowania przemieszczania się ciała z orbity niższej na wyższą to wynik tej pracy jest ujemny. Wynik dodatni uzyskamy dopiero wówczas, kiedy założymy, iż ciała się odpychają siłą grawitacji. Podczas podnoszenia ciała na wysokość h , gdzie h nie jest zbyt wielkie ze względu na zmianę przyśpieszenia, to wynik jest dodatni.
Pytanie do pana Andrzeja: 1. czy jakimś kłopotem/problem jest przyjęcie takiego założenia, że każdy wymiar przestrzenny ma swój osobny czas (przy założeniu, ze t1=t2=t3, czyli wszystkie czasy są sobie równe)? Uprościłoby to wnioski z "obserwatora nadświetlnego" o tyle, ze każdy z wymiarów zamieni się ze swoim czasem i...i nie dzieje się nic nieintuicyjnego..
Pan Andrzej ma rację, gdy przed nazwiskiem masa tytułów i fakultetów, czasami, nie wiem jak często, brakuje miejsca na rozum. Wiara w autorytety powoduje to, że błędy autorytetów powielane są jako wzorce.
Chyba trochę usłyszałeś to chciałeś usłyszeć. Nie odrzucił autorytetów, co nie wyklucza wobec nich krytycyzmu. Ludzie są głupi i nie rozumieją ale to wyzwanie by zrozumieć . Jesteśmy uwikłani w naszą biologię ale to nie powód by na tym poprzestać. Sukces osiągają ludzie którzy się nie poddają i są zmotywowani.
@@ZdzichaJedzieszo teraz nasuwają się pytania co się odnosi pod definicja człowiek, i czy proces udoskonalania się GATUNKU Homo-sapiens czy to nanotechnologia ,czipy itd. Nie zmienia naszej natury bilogiczno ,fizycznej i czy po takiej "przeróbce" dalej taka jednostka jest Homo sapiens czy już czymś nowych w postępie ewolucyjnym ?
Wiara nie jest wiedzą. Wiara jest to to co myślimy o tym czego nie wiemy. Wiara to nasz stosunek, ocena, osąd, mniemanie dotyczące rzeczy kwestii nieznanych. W kwestii wiary polecam czystą wiarę. Czysta wiara nie ocenia, nie osądza, nie mniema, ale bierze pod rozwagę każdą ewentualność. Jeżeli sprawa jest ważna i jest możliwość sprawdzenia rzeczy nieznanej to ją sprawdzamy, jeżeli nie ma takiej możliwości to zachowujemy czystą wiarę.
Mam wrażenie, że u mnie jest totalnie odwrotnie. Bardzo w przeszłości dbałem o te proste interakcje międzyludzkie i autorytety były dla mnie niepodważalne. Z czasem zacząłem kwestionować i przestaję się przejmować konwenansami. NIestety teraz dopiero zaczynam zadawać pytania, a czasu ubywa. Czasu ubywa - to też ciekawe, przecież on, ten czas, jest liniowy, znaczy był jest, będzie, to gdzie go ubywa?
:D jak słucham tego wstępu... to po tym, jaki kanał prowadzę i jaki temat wielokrotnie poruszałem (choćby w filmie o enigmatycznym tytule "PRAWDA" niedawno). Ja mam trochę odwrotnie. Nie boję się mówić "nie wiem", a bardziej boję się tego nie mówić;] Jak mawiał Kant - tylko wątpienie może prowadzić do wiedzy, bo jeśli sądzisz, że coś wiesz, to nie dowiesz się już niczego wiecej...
Pytanie Kanta częściowo stało się nieaktualne. Częściowo, tzn. dla części ludzi, którzy wciąż szukają i mają dzisiaj ku temu mnóstwo możliwości. Ale jak bardzo częściowa to jest część - to zbyt trudne pytanie, żeby udzielić na nie prawdziwej odpowiedzi.
@@dancolombo6050 fizyka kwantowa (i ogólnie rozwój nauki) tu trochę namieszała i kierunek poszukiwań do tego stopnia się rozszerzył, że wręcz może przytłaczać. Ale dla mnie osobiście to zmiana na plus, która rozszerza możliwości ;-)
Wywiad inny niż zazwyczaj. Z jednej strony szkoda, z drugiej jakieś ciekawsze kwestie się znalazły. Z początku żałowałem, że włączyłem, ale po obejrzeniu całości nie było tak źle.
"...Wiesz, Uczelnie dzielą się na te które nauczają (większość) i te które także prowadzą badania naukowe. W obu typach uczelni nauczają fizycy. Więc masz rację, nie każdy fizyk, tak jak Ja, może powiedzieć, że nowoodkryta, potencjalna supernowa jest powiązana z jego nazwiskiem".
Nareszcie inna niż dotąd rozmowa z Andrzejem Draganem. Pytań o jego widzenie świata, z jego perspektywy, bardzo mi brakowało w rozmowach/wywiadach/wykładach, które dotąd widziałam. Bardzo interesujący w moich oczach człowiek :)
Ale anegdota o faradaju tradycyjnie jest ;)
@@kszeslo1 to jak z Kevinem na Święta - musi być 😄.
Ma Roza - dokladnie to samo miałem napisać ale skoro już jest Twój komentarz to powtarzał nie będę 😁👍
Wolę rozmowy o fizyce bo trudno fizykę/ rzeczywistość zrozumieć. Nawet jeśli mówi to samo to za każdym razem udaje mi się zrozumieć coś nowego.
Jego filozofia jest prosta i łatwa do zrozumienia i mówił to wielokrotnie
U Winiego go obejrzyj
Na serio to co on mówi to jest mądrość w każdym wymiarze. W wymiarze naukowym i takim dobrym życiowym podejściu. Szacunek !
Widziałem wszystkie wywiady z panem Draganem ale tutaj usłyszałem najlepsze pytatnia chyba że wszystkich.....
Jeśli chodzi o tematy poza fizyczne to się zgadza. Ale o fizyce są lepsze.
Wolę słuchać AD jak mówi o fizyce i historii fizyki i metodologii naukowej.
@@ZdzichaJedziesz Jest tego trochę na YT. Byłoby nudne, gdyby wszystkie rozmowy były takie same.
Od ,,kuchni zaplecza,, ten czlowiek powala na kolana swoimi przemyśleniami. Wielki wielki szacunek !
Uwielbiam słuchać tego człowieka. Papież Fizyki ,który otwiera oczy. Pozdrawiam serdecznie
No raczej Marcin Luter fizyki jak już 🙂
Chyba by się obraził za ten tytuł…
Inteligentni ludzie się nie obrażają
Papież w obecnych czasach to chyba kiepski pomysł na nobilitację..
Bardzo fajny wywiad. Prowadzący elegancko się przygotował i rzucił nawet trochę nieszablonowych pytań :)
Andrzej jest bardzo ciekawą osobą z mojej perspektywy :)
Jeszcze ciekawsze jest to nad czym pracuje
Elegancko
Dziękuję.
z mojej też
Bardzo dobrze poprowadzona rozmowa jeśli chodzi o prowadzącego
Bardzo dojrzały wywiad i podoba mi się to, na co Pan Andrzej zwrócił uwagę. Uważam, że każdy w swoim życiu w pewnym momencie dochodzi do punktu, w którym trzeba się zatrzymać, odpuścić potrzebę kontroli i obejmowania wszystkiego umysłem, wczuć się i przyznać, że nieomylność, oraz dogmaty nauki i religii nie sprzyją rozwojowi własnemu i nauki.
Student do prof. Dragana na zaliczeniu:
- nie wiem.
Prof. Dragan:
- świetnie ! Zaliczone !
Super!
Rozmowa jasnowidzów:
-wiesz?
-wiem.
Rozmowa jasnowidzów:
- wiesz?
- nie wiem.
- … (dobry jest skubaniec)
@@Sebastian-eh4gb Rozmowa Jacków Granieckich:
-jordan 1?
-nie wiem
-7?
-nie wiem, nic, nic, nie wiem, nie wiem, nie wiem, 1? Nie wiem, 7? Nie wiem
@@jwhjacekdo Choroszczy
Dogmat w wierze jest jak Aksjomat w nauce.
Bez jakichkolwiek założeń początkowych, nie da się niczego wyprowadzić/wywnioskować. Może się później okazać, że te założenia były błędne ale całe nasze myślenie oparte jest na jakichś danych wejściowych. Osobiście jestem zwolennikiem podejścia, że wiara i nauka się wzajemnie dopełniają. Celem bowiem obydwu jest poznanie prawdy.
Świetna rozmowa.
nie mogą się wzajemnie dopełniać, jeżeli sobie przeczą
@@marcinsuski7156skąd to błędne założenie?
Pan Andrzej jest Buddystą. Choć zdaje się o tym nie wiedzieć. Ale to nawet lepiej. Bardzo mądry człowiek. Szczerze podziwiam.
Tak zapytam, kim jest gospodarz? Wywiad rewelacja, dla Andrzeja to nawet tvp bym włączył. Ale oprócz tego, prowadzący zrobił coś innego, niż ciąganie biedaka za kwanty, wyciągnął trochę ze sposobu postrzegania rzeczywistości przez tak olbrzymi umysł. Dziękuję! 👍
Może lepiej włącz RTL i padnij na kolana 😂😂😂
Hahaha
@@mazda6sc101 chyba nie rozumiem, co masz na myśli
@@mazda6sc101 chodzi o to, że tvp jest ok, a ja mam obcią.nąć niemcom? Szkoda mi czasu na polemikę na takim poziomie.
@@mastadizasta7957 wrzuć w translator polsko-niemiecki 🤭
Dragan, Ty celebryto, strasznie Cię lubię i szanuję, pozostań sobą proszę bo wielu ludzi straci to piękne podejście do nauki, pazdrawiam serdecznie :)))
Jak prof. Andrzej Dragan to film jest zawsze wartościowy. Nie łapcie prof. za każde zdanie bo przy takiej ilości wiedzy przejęzyczenia każdemu mogą się przytrafić
Jak zwykle mega się słucha mądrego człowieka, życzę zadawania dobrych pytań , znajdywania odpowiedzi, a z takich bardziej przyziemnych rzeczy, nagrody Nobla. Pozdrawim
Mądry i ciekawy człowiek.
Kolejny wywiad z Draganem, który (Dragan, nie wywiad) jest od pewnego czasu bardzo aktywny w mediach. Kolejny, ale jednak inny. Bardzo fajna rozmowa, dzięki.
Przy takim siedzeniu nad równaniami, stawianiu tez, obalaniu tez innych naukowców trzeba znaleźć sobie odskocznie, człowiek może zwariować w 4 ścianach. A on po tylu latach chyba sobie wyrobił dystans i potrafi się tym dzielić i dodatkowo dobrze bawić przy tym
@@kuba1762 Polecam książkę (Kwantechizm). Tam są arcyciekawe opowiastki.
@@kuba1762 raczej bym stawiał, że akcja ma wzbudzić reakcję. Po coś to robi, ale czy to jest coś złego? Nie znamy jeszcze jego celu, ale warto być przekonanym, że jego prywatny cel nie będzie szkodliwy dla nikogo. O ile tak jest to niech sobie chodzi gdzie tam chce.
Gdyby ludzie przyjmowali wartości i mental życia Dragana to coache od rozwoju osobistego nie mieli by co robić. "Jesteśmy głupi i musimy się z tym pogodzić" coś pięknego!
Żeby to zrozumieć trzeba takim być z bystrym lotnym umysłem już się urodzić tego nie nauczy się nikogo. Dla jednego człowieka że jesteśmy głupi i się mylimy jest oczywiste a dla drugiego nie jest on uważa że jest idealny i szkoda dyskutować z taką osobą bo ona już góry zakłada że jest mądra czyli tak głupia aż przemadrzala i nie przegadasz bo nie uczy się stoi w miejscu nie dyskutuje nie zadaje pytań, gadasz do ściany i robi jeszcze głupie miny i jeszcze wysłucha i wykorzysta to żeby ciebie jeszcze wygryść i wejść na temat gotowy hieny typowe ludzi podludzi.Nie mają zapału, chęci, uporu 😂 i czekają na sukces, który spadnie im z nieba żeby za nich robić 😅 bardzo dobry podcast 😊❤
Super taki wywiad na luzie, miło się słucha tej rozmowy. Świetnie przygotowany prowadzący i gość merytorycznie a jednocześnie prosto. Aż mi się zachciało do fizyki wrócić. Może kiedyś będzie okazja spotkać osobiście profesora i pogadać o kwantówce.
"Wolę nie wiedzieć jak mam wiedzieć źle,, uwielbiam pana Andrzeja jest mega
Z tym, że nauka tak naprawdę wie niewiele, a historia nauki pokazuje, że wmawiamy sobie błędne wyobrażenia, błędne modele jako ostateczną prawdę, najczęściej podparte fascynującą i rozbudowaną matematyką (przykładem jest błędny model Ptolemeusza, który obowiązywał 1500 lat i w pewnym sensie do dzisiaj się sprawdza, ale jest po prostu zły). Tak było i jest również dzisiaj. Naukowcy poszukują i nie znajdują, bo zadowalają się tym co wiedzą, a wiedzą źle, mimo, że dużo wiedzą.
@@adamm4636 Ależ prof. Dragan podkreśla to przy każdej okazji, i w tej tutaj rozmowie również długo i konkretnie tłumaczył, że nauka niczego nie dowodzi i niczym się nie zadowala, tylko przede wszystkim kwestionuje i stara się podważyć stan wiedzy. Swoją konkluzją dowodzisz, że chyba niezbyt uważnie słuchałeś.
Nareszcie dobry wywiad (w odróżnieniu od wielu ostatnio z Draganem u innych).
Ciekawa rozmowa,dużo pokory a wiedzieć że się nic nie wie to podobno szczyt wiedzy
Najlepszy wywiad z AD jakiego słuchałem! A słuchałem chyba wszystkich na YT 😊
Ja wolę jak AD mówi o fizyce i o tym nad czym pracuje
Szacun!!#Ciekawie i z dystansem 🤚 Kosmos zadziwia i szokuje 🌠 wszystkim zdrowia i pomyślności w Pokojowej rzeczywistości ❤️K.Meissner/S.Bajtlik#Astrofaza/Copernicus 🌹
Zupełnie inny Dragan.
Super. Pozdrawiam Profesora serdecznie
😊
Bo prowadzącego nie interesuje fizyka tylko bardziej jakaś filozofia
Najlepszy wywiad z Andrzejem Draganem. W końcu nieoczywiste pytania i w konsekwencji inne niż dotąd odpowiedzi Andrzeja.
Wolę ja AD opowiada o fizyce i historii fizyki
@@ZdzichaJedziesz To się przenieś na inny kanał, zamiast marudzić, co Ty byś wolał.
@@i_graszka tobie proponuję kanał na temet kindersztuby 😁
@@ZdzichaJedziesz Może rzeczywiście wyraziłam się zbyt obcesowo. Chodziło mi o to, że na wielu kanałach o profilu naukowym są dostępne wykłady/wypowiedzi/wywiady prof. Dragana dotyczące ściśle merytorycznych zagadnień, którymi się zajmuje. Taka była intencja propozycji przeniesienia się na inny kanał.
Prowadzący ten wywiad na szczęście nie usiłował udawać, że się zna na fizyce kwantowej, jak to miało miejsce w przypadku gospodarza innego popularnego kanału, którego nazwę litościwie przemilczę. Moim zdaniem Andrzej Dragan jest interesujący nie tylko dlatego, że jest fizykiem kwantowym, co znalazło potwierdzenie w niniejszym wywiadzie. Pozdrawiam.
AD odwrócił piramidę potrzeb wg Masłowa o 180 stopni! W taki oto sposób funkcjonuje prawdziwy naukowiec👏🏻
Dobrze,że był ten skrót na początku kiedy zobaczyłem zalewskiego,więc dzięki ,że nie muszę tracić czasu na ten kanał.
Warto oglądać do samego końca
Dziękuję 🤘😀
Nareszcie ciekawy wywiad. Wielki szacun dla prowadzącego
Rozmowa jak rozmowa, po prostu rzeczowa i widać po zaangażowaniu Pana Dragana, że prowadzący nadaje konstruktywnie i nie ma tego SmallTalk co zostało poruszone w wywiadzie. Jeśli tak wygląda rozmowa to znaczy, że nie tracimy czasu, a życie krótkie wiadomka. Ale do sedna: Pan Dragan wyraził opis swojego doświadczenia a'propse mechaniki używania własnego umysłu. Podejście do własnej świadomości w powiązaniu z wydajnością, która pozwala realizować wyznaczone zadania powala na kolana. To trochę jak mechanicy F1, którzy wyciskają soki z silnika. Z drugiej strony widać, że zaproszony gość świetnie zna mechanikę umysłu i jakieś wskazówki można odnaleźć przez impuls patrząc np. na śmietnik, albo srając. Cała rozmowa budująca. Pochwałę ślę dla Pana prowadzącego, bo potrafi sprawnie i w naturalny sposób dokopać się do wnętrza zaproszonego gościa.
Corel Byłbyś bardziej przyswajalny, gdybyś nie używał niecenzuralnych słów.
Super wywiad!
Pozdrawiam
Genialny wywiad! Każdy inny z panem Draganem wchodzi głęboko w fizykę, mechanikę kwantową, gdzie nie do końca jest na to miejsce, chyba że wywiad ma zamienić się w kilkugodzinny wykład. Tutaj bardzo dobre pytania, które nie padły ani na Kanale Sportowym przez 8 godzin obu filmów, ani na didaskaliach, ani na wirtualnej polsce...
Dziękuję, ogromną ulgę, swobodę...radość dostarczył mi ten wywiad. Pozdrawiam serdecznie.
Super poprowadzony wywiad. Według mnie fizyka w niesamowity sposób łączy się z filozofią i w tym wywiadzie jest to pięknie przedstawione. Andrzej Dragan to wiadomo, że top, ale w tym wypadku dla prowadzącego 6+. Nie znałem kanału, a tu leciiiii subik.
Świetny wywiad! 😉 Andrzej jak zwykle potężna dawka wiedzy. Prowadzący świetnie przygotowany. Zostanę tu na dluzej
Zacząłem słuchać bo Dragan, ale wciągnąłem sie całkowicie dzięki pytaniom bo dopiero wtedy odpowiedzi były tak zajebiste :)
Urzekła mnie pokornosc Pana Andrzeja w stosunku do nieznanego. Mega wywiad!
Super prowadzony wywiad
Ten Dragan to jest mega gość
i tak dalej i tak dalej ! mistrz gestykulacji! po za prowadzacym, bardzo ciekawy gosc!
Pan Prof. na luzie, swobodny, bardzo dostępny i skromny człowiek z harakterem. Mam nadzieję że taki sam jest poza kamerami. Wielki szacun dla Pana, dziękuję i pozdrawia😊
Czy słowo "harakter" pochodzi od harakiri ?
Świetny prowadzacy, dobre pytania
Szacun dla prowadzącego ! Pozdrawiam
Bardzo przyjemna precyzja słowa P. Andrzeja ❤️
Super wywiad brawo dla obu Panow!
Bardzo ciekawy Człowiek. Chętnie pojadę na wykład.
Musze przyznac , ze z wiekiem zrozumialem , ze ja juz nic nie rozumiem i jest mi latwiej patrzec na ( mam ten komfort ) ,te same zagadnienia z innej perspektywy. Jest to ciekawe doswiadczenie nowej mysli.
Fajnie się robi dopiero kiedy (pomijając techniczną wiedzę codzienną) stwierdzisz że naprawdę nic nie można wiedzieć :)
_Nie tytuł świadczy o wartości osoby, tylko treść_ ...pytania jakie potrafi zadać👍
_Pokora jest oczywiście potrzebna w tym sensie, żeby sobie zdawać sprawę, że się łatwo pomylić. Do tego jest potrzebna ale nie do tego, żeby uniknąć jakiś pytań bo jestem do tego za głupi_ 👍
Wspaniała rozmowa, wychodzi na to że Pan Andrzej to w pewnym sensie mój blizniak ;)
Pan Andrzej Dragan tak właściwie to powiedział że najtrudniej jest dostrzec prawdę, zwłaszcza tą najprostszą i najbardziej oczywistą, prawdę o nas samych.
Dziękuję 🙏♥️🤗
Świetny wywiad. Dużo się z niego nauczyłem :)
Super!!!!! Waga ciężka FIZYKI :)))
Szacunek, panie profesorze :)
Dziekuje😅
Jaki piękny tekst.... "Inteligencja wymaga żeby wszystko kwestionować. Dramat polega na tym, że, żeby wszystko kwestionować, do tego nie potrzeba inteligencji"
Piękne podsumowanie wszystkich ruchów antyszczepionkowych, płaskoziemców, negacjonistów lądowania na księżycu... :D :D :D
Tak, ale do automatycznego kwestionowania ruchów antyszczepionkowych, płaskoziemnców i negacjonistów również nie potrzeba inteligencji.
@@pawelpietras A kto kwestionuje automatycznie? Tzn. Nie za bardzo zrozumiałem, o co w Twoim twierdzeniu chodzi...
@@mariuszsiomekstudio no przecież ty. Przyjmujesz z góry, że antyszczepionkowcy, płaskoziemcy i negacjoniści kwestionują wszystko, więc nie są inteligentni. Problem w tym, że do takiego prostego szufladkowania też jej nie potrzeba. No chyba, że źle zrozumiałem twoją wypowiedź :)
@@pawelpietras Ja tylko powtarzam za Draganem ;)
Ale... inteligencja powoduje, że nawet jak się cos kwestionuje, to widząc dowody na to, że w tym kwestionowaniu się ewidentnie myli (i mam tu na myśli źródła naukowe jako dowody), to powinno się nad tokiem swojego rozumowania zastanowić. A wymienione grupy to stosują chyba wyparcie :) (Jeden Pan usiłował mnie przekonać, że Pele zmarł przez to, że jakieś 8 - 9 miesięcy wcześniej się zaszczepił :) )
A dwa. "Inteligencja wymaga żeby wszystko kwestionować" odwracając to zdanie można powiedzieć, że wszystko trzeba kwestionować, ale w inteligentny sposób.
@@mariuszsiomekstudio ja się akurat z tą wypowiedzą prof. Dragana zgadzam, tego nie musisz mi tłumaczyć. Zabawnym za to wydał mi się fakt, że cytujesz coś, a dosłownie za chwilę robisz coś kompletnie odwrotnego co przekazany cytat chciał przekazać. Używając twoich słów: kwestionujesz coś, ale nie w inteligentny sposób.
Świetny materiał
Czeba się po nich ślizgać❤.
Taki mądry, wykształcony młody człowiek...A .. ja jakbym zobaczyła pana wieczorem na pustej ulicy to przyspieszyłabym kroku że strachy przed panem... Jak to nie można oceniać ludzi po wyglądzie 🌹
Mądrość nie wyklucza psychopatycznych skłonności. Nie ignoruj intuicji 🙂
@@ZdzichaJedzieszAch ci super inteligentni psychopaci wciąż mają wzięcie :)
Świetna, jak zawsze, rozmowa z Andrzejem.
bywa różnie, widać czasem jak Pan Dragan męczy się z jakimś jełopem
@@corelargo3711 ale tu go ładnie poprowadził, choć nie był to podkast o fizyce, ale też było fajnie.
Wybitne 🎉
Ciekawy wywiad! wypowiedzi A.Dragana przypominają mi R.Feynmana
Pan raczy żartować...
@@zuzannakonior6284 😉
gregoryp Mi również.
Bardzo fajna rozmowa, dzięki
Trzeba mieć parę rzeczy: sam zapał nie wystarczy. Konieczna jest praca, wiara w siebie, wytrwałość, ale bez jakichkolwiek wrodzonych lub nabytych predyspozycji nie zajdziemy daleko. No, może w polityce.
Parę tygodni temu obejrzałem na YT jakąś rozmowę z Panem profesorem, a potem kolejne wywiady, wykłady i rozmowy i lekko zacząłem żałować, że nie spróbowałem dostać się na wydział fizyki UW. Tylko lekko, ponieważ zawsze byłem niezły z fizyki, a zawsze słaby z matematyki. Nie jestem ani fizykiem ani matematykiem ale, z materiałów, które jak dotąd miałem okazję obejrzeć, wyciągnąłem wniosek, że głównym motorem napędowym prac Pana profesora Dragana (oprócz ciekawości, którą niejednokrotnie podkreśla) jest Sokratesowe - "wiem, że nic nie wiem" suplementowane czymś w rodzaju - ok. może i nic nie wiem, ale mogę zadawać pytania? A skoro mogę zadawać pytania, to może jednak coś wiem 🙂(lub chcę wiedzieć więcej).
Studia w Polsce okaleczają ludzi bo nie dają im narzędzi.
Ja się poddaję. Poszukuję prawdziwych ludzi.
Dziękuję za wspaniały wywiad, chciałam tylko napisać, że z jakiegoś powodu uwielbiam Pana słuchać Panie Andrzeju i to wiele porządkuje w mojej głowie. Choć jestem całkowity laikiem w kwestii fizyki, ba nawet większość życia mówiłam, że jej nie lubię to na starość okazało się, że w jakimś sensie mnie fascynuje:) Wcześniej też tak było tylko nie rozumiałam, ze to co mnie fascynuje jest zwane fizyką, podobnie jak Pan z tą tylko różnicą, że mi to zajęło 53 lata...🤣 Co pokazuje, że "gołe małpy" nie są równie głupie... Cieszę się, że w śród tych małp są takie jak Pan, które takim jak ja uchylają drzwi do zrozumienia spraw, które wydają się całkowicie dla większości małp niezrozumiałe... Pozdrawiam serdecznie...:)
Komentarz dla zasiegow.Zeby dobra nowina sie rozchodzila.Qrwa ile w mysleniu Dragana cennej zyciowej madrosci.
niesamowite 👍👍👍
Szacun p.Dragan🍀 sympatyczny prowadzący ,,szuka złotej rady zero -jedynkowo,,🌌👀Wszystkim zdrowia i,, normalności,,w Pokojowej rzeczywistości 🌹przy okazji:p.K.Meissner vs dr.T.Rożek/p.K.Zanussi vs p.M.Heller🤚
AD woli nie wiedzieć, niż uwierzyć w jakiś wyimaginowany świat, przy czym on sam nie ma żadnej pewności czy to, co wymyślił nie jest czystą imaginacją.
Super wywiad, prowadzący postarał się zadać ciekawe pytania. Można było posłuchać czegoś innego niż non stop wałkowanie tego samego w wywiadach z Andrzejem.
Haa ! Wrecz pociagajacy 😉 dla mnie.
Jest jego umysl . Ale chcialabym z nim miec mozliwosc porozmawiac.
Wreszcie, byc moze ,na pewno pomoglby mi znalesc odpowiedz na wiele pytan.
Albo chociaz pomogl nakreslic cos.
Pytania ktore kraza mi nad glowa
Żeby zauważyć świat i jego różnorodność trzeba wyłaczyć telefon ...
4:30 - 5:30 Nauka to poszukiwanie i niewiara ekspertom, mówi profesor. Czy to samo dotyczy szpryc?
Andrzej Dragan dość popularny ostatio się staje w medaich internetopwych, ale szczerze to chyba pierwszy wywiad w ktorym pokazuje sie jako spoko normalny gość. Takie odbrązowienie postaci.
Religia to nie zbiór przepisów. Kiedy czyta się Biblię pierwszy raz wygląda to jak fizyka Newtona, a jak się dokładnie przyjrzeć jest jak fizyka kwantowa.
Proponuję zadać Panu Draganowi jedno pytanie z ustaleń Newtona. Dlaczego przyjęto, iż jego wzór na przyciąganie grawitacyjne takim jest. Kiedy jednak wyprowadzimy wzór na pracę w centralnym polu grawitacyjnym metodą całkowania przemieszczania się ciała z orbity niższej na wyższą to wynik tej pracy jest ujemny.
Wynik dodatni uzyskamy dopiero wówczas, kiedy założymy, iż ciała się odpychają siłą grawitacji.
Podczas podnoszenia ciała na wysokość h , gdzie h nie jest zbyt wielkie ze względu na zmianę przyśpieszenia, to wynik jest dodatni.
Dziękuję że nie ma reklam. Masło orzechowe i banany wystarczą.
Przyszedłem tu za Prof. Draganem, zostawiam suba. Dobra robota. Pozdro
Pytanie do pana Andrzeja: 1. czy jakimś kłopotem/problem jest przyjęcie takiego założenia, że każdy wymiar przestrzenny ma swój osobny czas (przy założeniu, ze t1=t2=t3, czyli wszystkie czasy są sobie równe)? Uprościłoby to wnioski z "obserwatora nadświetlnego" o tyle, ze każdy z wymiarów zamieni się ze swoim czasem i...i nie dzieje się nic nieintuicyjnego..
Pan Andrzej ma rację, gdy przed nazwiskiem masa tytułów i fakultetów, czasami, nie wiem jak często, brakuje miejsca na rozum. Wiara w autorytety powoduje to, że błędy autorytetów powielane są jako wzorce.
Andrzej prosze najprosciej jak sie da wyjasnij jezeli wszechswiat jest nieskonczony to dlaczego sie rozszerza
Polecam "Problemy z ekspansją wszechświata, Sebastian Szybka".
Bingo Dragana:
- Einstein się mylił wielokrotnie ✅
- Ludzie są glupi ✅
- Człowiek to naga małpa ✅
+ roast filozofów
Chyba trochę usłyszałeś to chciałeś usłyszeć.
Nie odrzucił autorytetów, co nie wyklucza wobec nich krytycyzmu.
Ludzie są głupi i nie rozumieją ale to wyzwanie by zrozumieć .
Jesteśmy uwikłani w naszą biologię ale to nie powód by na tym poprzestać. Sukces osiągają ludzie którzy się nie poddają i są zmotywowani.
@@ZdzichaJedzieszo teraz nasuwają się pytania co się odnosi pod definicja człowiek, i czy proces udoskonalania się GATUNKU Homo-sapiens czy to nanotechnologia ,czipy itd. Nie zmienia naszej natury bilogiczno ,fizycznej i czy po takiej "przeróbce" dalej taka jednostka jest Homo sapiens czy już czymś nowych w postępie ewolucyjnym ?
Dlatego nie warto się upierać ze 2 +2 to 4. Przyjdzie silniejszy i powie ze jest to 3.8 🤔
Z tymi drzwiami, dostrzeganymi przy wycofywaniu, bardzo mi sie podobalo
Determinacja najważniejszy talent.
Wiara nie jest wiedzą. Wiara jest to to co myślimy o tym czego nie wiemy. Wiara to nasz stosunek, ocena, osąd, mniemanie dotyczące rzeczy kwestii nieznanych. W kwestii wiary polecam czystą wiarę. Czysta wiara nie ocenia, nie osądza, nie mniema, ale bierze pod rozwagę każdą ewentualność. Jeżeli sprawa jest ważna i jest możliwość sprawdzenia rzeczy nieznanej to ją sprawdzamy, jeżeli nie ma takiej możliwości to zachowujemy czystą wiarę.
Można poprawić, pobudzić umysł przez czytanie książek 🫵🧐🫵
Mam wrażenie, że u mnie jest totalnie odwrotnie. Bardzo w przeszłości dbałem o te proste interakcje międzyludzkie i autorytety były dla mnie niepodważalne. Z czasem zacząłem kwestionować i przestaję się przejmować konwenansami. NIestety teraz dopiero zaczynam zadawać pytania, a czasu ubywa.
Czasu ubywa - to też ciekawe, przecież on, ten czas, jest liniowy, znaczy był jest, będzie, to gdzie go ubywa?
CZAS UPŁYWA W MIARĘ UPŁYWU CZASU.
Bardzo dobry podcast
Hihi mrówka o 5 nogach istnieje jeżeli się nią patrzy. Lubię słuchać Andrzeja.
Mądry, nietuzinkowy człowiek udzieli interesujących odpowiedzi nawet na banalne pytania.
:D jak słucham tego wstępu... to po tym, jaki kanał prowadzę i jaki temat wielokrotnie poruszałem (choćby w filmie o enigmatycznym tytule "PRAWDA" niedawno). Ja mam trochę odwrotnie. Nie boję się mówić "nie wiem", a bardziej boję się tego nie mówić;]
Jak mawiał Kant - tylko wątpienie może prowadzić do wiedzy, bo jeśli sądzisz, że coś wiesz, to nie dowiesz się już niczego wiecej...
Pytanie Kanta częściowo stało się nieaktualne. Częściowo, tzn. dla części ludzi, którzy wciąż szukają i mają dzisiaj ku temu mnóstwo możliwości.
Ale jak bardzo częściowa to jest część - to zbyt trudne pytanie, żeby udzielić na nie prawdziwej odpowiedzi.
@@dancolombo6050 fizyka kwantowa (i ogólnie rozwój nauki) tu trochę namieszała i kierunek poszukiwań do tego stopnia się rozszerzył, że wręcz może przytłaczać. Ale dla mnie osobiście to zmiana na plus, która rozszerza możliwości ;-)
Jak zawszę wywiad na wysokim poziomie. Tylko gdzie jest dziarka na dłoni? :]
Nice one!!
Ja sobie myślę, że Pan Andrzej to sobie zrobił taki prosty "skrót " a tak na prawdę nie chciał nikogo obrazić a powinien bo żyjemy w chaosie.
Ja to nazywam zorganizowany chaos 😅
Wywiad inny niż zazwyczaj. Z jednej strony szkoda, z drugiej jakieś ciekawsze kwestie się znalazły. Z początku żałowałem, że włączyłem, ale po obejrzeniu całości nie było tak źle.
Skąd ta zielona szklanka????
20:00 mega
"...Wiesz, Uczelnie dzielą się na te które nauczają (większość) i te które także prowadzą badania naukowe. W obu typach uczelni nauczają fizycy. Więc masz rację, nie każdy fizyk, tak jak Ja, może powiedzieć, że nowoodkryta, potencjalna supernowa jest powiązana z jego nazwiskiem".