Ludzie zróbcie coś sami a nie tylko narzekać i marudzić. A to kamera nie taka itp. Dla pana Artura plus za moc ciekawych przepisów, dobrej jakości sprzęt w sklepie i propagowanie domowego jedzenia.
Artur twardym trzeba być. Wyciskałem gołymi ręcami. Teraz mam palce jak parówki z szynki, a łzy ciekły tak, że nazbierałem dwa litry solanki. Mozzarella udana, zniknęła po kilku dniach. Pozdrawiam, dzisiaj Ciacotta z żurawiną według przepisu mistrza. Czapki z głów. Artur na prezydenta może nie będzie lepiej ale na pewno smaczniej😉
Wielki szacunek .właśnie pierwszy raz zrobiłem.cudem się udało. Gratuluję cierpliwości .taka moja rada. Do odlawiania sera używać sitka o jak najmniejszych oczkach żeby tylko serwatka odciekla. Pozdrawiam.
Żaroodporne ręce😁Mniam zjadłabym😋Tyle mleka a tylko tyle sera.Dziękuję, że Pan pokazuje z jakiego sklepowego mleka można zrobić, nie każdy ma dostęp do swojskiego.
Panie Arturze, sugeruję użycie drugiej kamerki, bądź przenoszenie urządzenia nagrywającego w newralgicznych momentach tak, aby pokazać z bliska co dzieje się w garnku, misce, czymkolwiek... To na pewno podniesie atrakcyjność Pana nagrań ;) Na przykładzie filmów o tematyce serowarstwa - mówicie o serwatce, skrzepie, kłaczkach, nitkach... Wy to widzicie - widzowie nie, tylko brzeg garnka więc większość treści to jak rozmowa ze ślepym o kolorach.
Zawsze można użyć jako drugiej kamery np. tel. kom. Jak tylko tel. potrafi nagrywać 720p lub 1080p. to można spróbować nagrywać z dwóch kamer. Przypuszczam po przejściach w Pana filmach, że Pan składa filmy w programie VSDC.
Prowadziłem rozmowy z kolegami bardziej znającymi temat niż ja. Wciąż się uczę. Wbili mi do głowy, by używając wielu urządzeń zadbać w rejestrowanych materiałach o te same parametry obrazu, od matrycy urządzenia zaczynając poprzez częstotliwości i rodzaj kodowania do możliwości wykonania tych samych ustawień na sprzęcie. Ja wiem, że można to kręcić zwykłą kamerką internetową i wielu tak robi, ale to widać, że to rożne urządzenia. Obraz z kamery i z lustrzanki - po montażu jest wyraźnie rozróżnialny - próbowałem. Po prostu muszę kupić drugą kamerę z taką samą matrycą i podobnym oprogramowaniem, a do tego rejestrator dźwięku, by kamery nie były kablami do miksera podpięte i by można je przemieszczać. Potrzebny też będzie program do wielościeżkowego montażu i synchronizacji. Jak pójdę do sklepu i to zakupię to rodzina będzie przez kwartał trawę jadła :-) ... co prawda idzie wiosna i trawa będzie soczysta, to jednak myślę, że proces ten przeprowadzę trochę wolniej, a postaram się tak reżyserować aby jak najwięcej pokazać :-)
Gdyby wywalić z planu prawą część blatu na której i tak się nic nie dzieje można by pokazać z bliższej odległości co dzieje się z mlekiem podczas całego procesu,generalnie łapka w górę, pozdrawiam
Nasza domowa tradycja polega na uprawie pomidorów i przerabianiu ich na wiele sposobów - przeciery, ketchup, sok pitny, pomidory suszone w oleju itp. Dziś napotkałem drugą naszą rodzinną miłość - wyroby nabiałowe, a szczególnie mozzarella. Wszystko byłoby idealnie, ale ostatnio słyszałem, że pomidory i nabiał to niezdrowe połączenie:/
A co Ty mówisz. Niema takiej opcji w Grecji żebyś zjadł mozarelle bez pomidora zarówno świeżego jak i suszonego. Do tego oliwa i masz śniadanie jak złoto.
Proszę się nie obawiać łączyć pomidory z nabiałem, ponieważ nie ma dowodów na to, że mogłoby to być szkodliwe. Z tego co wiem to w popularnych serwisach internetowych jako przyczynę podaje się kwasy zawarte w pomidorach - nigdy się nie dowiedziałem jaki to jest konkretnie kwas, a gdyby miało chodzić o wszystkie kwasy no to w naszym żołądku środowisko jest na tyle kwaśne, że kwas z pomidorów nie może zrobić różnicy. Warto zawsze przy natrafieniu na takie kontrowersyjne informacje starać się zweryfikować źródło: czy jest ono wiarygodne w danej dziedzinie itd.
dziękuję ! Zaczynam wygniatać serek, i mam pytanie - czy można zamiast solanki dodać soli do tej gorącej wody przy wygniataniu ? Uwielbiam Pana kanał - wędliny wędzę w/g Pana filmików. Pycha
Panie Arturze prosił bym o przepis na serek żółty ale wędzony.. Jak to uwędzić żeby było uwędzone w środku i żeby się nie roztopiło i żeby nie było za suche po ukończeniu wędzenia. W sumie to prosił bym o wszelkie sery wędzone.. Mi się zawsze albo roztapia albo wysusza.. Pozdrawiam.
Zakwaszanie powoduje OBNIŻANIE, a nie „podnoszenie” pH! Wartość pH można zwiększyć przez dodanie określonych soli o odczynie ZASADOWYM, a nie przez zakwaszenie!
Czemu teraz mi to jutub daje lol? Nie żebym narzekał, zrobię sobie taki ser i kilka innych przepisów z twojego kanału, zresztą jeszcze rok temu nie nadawał bym się nawet do obejrzenia tego filmu a co dopiero zrobienia czegokolwiek, więc w sumie świetnie. Ciekawe jakich algorytmów używa YT by grzebać w mojej głowie a potem rzucać takim złotem xDDD
Witam zrobiłam z koziego mleka i gdzieś błędy popełniłam bo wyszedł bez smaku taki jakby wypłukany skrzypiący twardy , nie miałam w domu cytryny dodałam kwasku cytrynowego1/2 płaskiej łyżeczki rozpuszczonego w ok 50 ml wody ,mleka miałam ok 4 litry
Nie robiłem mozzarelli z koziego, więc nie mam doświadczenia w tym względzie. Ta wersja mozzarelli jest mocno uproszczona, ale powinna się udawać. Mógł być ser przegrzany lub za wiele razy składany (wyciskany). Polecam film z serem Burrata - jest na kanale - to też forma mozzarelli i można ją zmienić w burratę lub pozostawić jako produkt pierwotny. Proces trochę bardziej skomplikowany, ale daje lepsze efekty. Można też spróbować na mniejszej ilości krowiego dla porównania.
@@NomartPl Dziękuję ma pan rację za mocno wyciskany był ,kwasku dałam odrobinę za mało , co do temperatury prawdopodobnie też ma Pan rację bo zrobiłam drugi raz ,trzeci i z mniejszych ilości mleka wyszedł mi raz smaczny ale nie taki ładny jak na filmie drugi raz taki ładny jak na filmie ale twardawy - czyli przegrzany lub za mocno wyciskany , burattę na pewno spróbuję zrobić . Pozdrawiam . p.s. to nie pierwszy ser który uczę się robić inspirując Pana filmikiem instruktażowym
Sok z cytryny ma zakwasić mleko i podnieść pH? Chemia szkole była? Kwaśne pH jest poniżej pH 7 czyli im kwaśniej, tym niższe pH. Ale filmik jest ogólnie dobry.
Witam i serdecznie dzięki za filmik, bo to mega inspiracja! Zrobilem juz mozarelle kilka razy, jednak w kilku przypadkach pozostał aromat cytryny w serze. Jak sobie z tym poradziliście? Filmy genialnie. P.s. czekam aż gouda dojrzeje :)
Na jednym z portali aukcyjnych jest bardzo duży wybór podpuszczek .Jaka by pan najlepiej polecił do wykonania serka mozzarella . Jednocześnie muszę nadmienić że będzie to mój debiut jeśli chodzi o przygodę z serowarstwem . Pozdrawiam widz z Krakowa .
Ten film ukazuje najprostszy sposób na ten ser, ale nie jest on w pełni poprawny niedługo wezmę się za wersję bliższą prawdzie i ją powielę także na blogu.
oj taki pyszny a mi niestety nie wyszedł, robiłam wszytko tak samo, ale mój jest twardy , nijak mozzarelli nie przypomina, no cóż, trzeba będzie spróbować jeszcze raz
Panie Arturze, skrzep który mi się wytworzył miał bardziej strukturę twarogu niż tak jak widać było na filmie- taką bardziej plastyczną formę. Co może być przyczyną?
Zakłócenia jakości skrzepu mogą być różne.: jakość i ilość podpuszczki, infekcja (na przykład skażony garnek serowarski), zbyt świeże mleko - to podstawowe.
Mi przy pierwszych próbach również wychodziła ricotta. Zmieniłem wodę z którą rozcieńczałem podpuszczkę ( z kranówy-chlorowanej- na mineralna nie gazowaną) i wyszło jak należy. Powodzenia!
@@NomartPl Odświeżę temat. Mówi Pan zbyt świeże mleko. Czyli jak biorę od gospodarza, to długo mam czekać zanim przystąpię do robienia sera? I drugie pytanie. W którym momęcie można dodać chlorek wapnia?
@@Ircyn1 Mleko po udoju jest ciepłe. Winno zostać schłodzone. Ja staram się najwcześniej robić np wieczorem z mleka pochodzącego z porannego udoju. Chlorek zwykle dodaje się po pasteryzacji, a przed szczepieniem bakteriami. Można też dodać przed podpuszczką.
Szybkie pytanie. Jak wygląda z wydajnością mniej więcej? Z tych 5 litrów mleka ile wyszło gramów sera? Bo chyba nie było na odcinku wskazane🤔 I pytanie nr 2. Tzw pełne mleko od krowy się nada czy za tłuste? Pytanie nr 3 coś można z pozostałej serwatki zrobić?
Średnia wydajność sera żółtego to 10 %, ale zależy jaki ser robimy. Na przykład twaróg to bardziej 17 %. Najczęściej stosuje się mleko pełnotłuste o zawartości tłuszczu powyżej 4 % ale są także sery z mleka odchudzonego. Jeżeli nie jest to zaznaczone w przepisie to pełne mleko najlepsze. Z serwatki da się zrobić jeszcze inny ser - ricottę, ale wychodzi go niewiele i zwykle robi się, gdy serwatki jest więcej. Można ją pić bezpośrednio lub zmieszaną z sokami. Można z niej zrobić solankę do solenia i przechowywania serów.
Super! Ślicznie dziękuję za błyskawiczną odpowiedź😊 o! Ricotta i to jest pomysł! Tak pamiętam nie wychodzi jej wiele. Ale to już jakiś pomysł aby wykorzystać surowiec na maxa.
Super! Ślicznie dziękuję za błyskawiczną odpowiedź😊 o! Ricotta i to jest pomysł! Tak pamiętam nie wychodzi jej wiele. Ale to już jakiś pomysł aby wykorzystać surowiec na maxa.
Chlorek jest wskazany przy mleku pasteryzowanym, ale nie jest konieczny. Jego brak może się odbić na wydajności. Standardowo dodaje się go przed podpuszczką.
Mistrzu Arturze pomóż , robiłem dzisiaj z kwaskiem cytrynowym i wyszedł krupnik, w ogóle się nie zrobiły--takie fajne bloczki jak u was nie mogłem nic a nic kroić w kostkę . Gdzie tkwi szkopuł proszę o podpowiedź. Dałem 5 l mleka 0.5 gr podpuszczki i wszystko prowadziłem w takich samych temperaturach. ????????
A mleko - było to mleko "świeże" ?? Docierają do mnie sygnały, że tak się nieraz przy kwasku zdarza dlatego cytryna jest pewniejsza. Myślę, że latem zrobię film mozzarella II gdzie zakwaszanie będzie kulturami bakterii i trochę inna obróbka cieplna co daje ser lepszej jakości.
Panie Arturze - czy może Pan coś powiedzieć o tej kuchence używanej na filmach? Na kuchence gazowej bardzo trudno jest mi utrzymać temperaturę. Więc może do takich zabaw kupiłbym sobie taką malutka. To ma termostat i mogę sobie nastawić np. 40 stopni? Do indukcja czy ceramika?
To kuchenka indukcyjna - funkcjonalnie podobna do sklep.nomart.pl/p/487/14673686/kuchenka-indukcyjna-vesuvius-sprzet-dla-piwowarow-i-winiarzy-piwo-wino-destylaty-i-nalewki.html. Tego typu sprzęty nawet jak mają funkcję kontroli temperatury - to jest ona sporo przybliżona i lepiej termometrem nadzorować jak jest taka potrzeba. Natomiast regulację mocy mają dobrą.
Czy może ktoś odpowiedzieć dlaczego set po wyciągnięciu z zimnej jest twardy co trzeba zrobic aby był No powiedzmy jak ten ze sklepu miększy mniej gnieść czy krócej hartować ?
Z zastrzeżeniem, że ten film przedstawia pewne uproszczenie i standardową mozzarellę robi się trochę inaczej to są jeszcze różne rodzaje mozzarelli, a twardość też można regulować temperaturą i czasem parzenia. Taki film też jest w planach.
Jeżeli mam podpuszczke w płynie to ile kropel? (Podpuszczka naturalna Browin) Na opakowaniu 4-10 kropel... Spory rozrzut.. Do mozzarelli dolna czy górna granica ?
Płynną zawsze daję górne dawki, zwłaszcza gdy trochę w lodówce już stoi. Jeżeli często jest używana to jej reaktywność i dawkę można korygować poprzez pomiar punktu krzepnięcia.
Każde się nadaje. Żeby ułatwić sprawę dobrze by było, żeby je najpierw głęboko zamrozić. Po rozmrożeniu peklowanie mokre 10-14 dni - to razem zapewni nam dobre "skruszenie" mięsa. Dalej można postępować jak z wieprzowiną czy wołowiną, tylko przyprawy do gustu dobrać lub jąkać gotową myśliwską mieszankę(do peklowania).
Witam, w sklepie można kupić ser mozarella potarty, którego kolor jest bardziej żółtawy, jest suchszy i twardszy. Na pierwszy rzut oka wygląda jak np. tarta gouda. Czy zrobiony przez Pana ser na filmie można by poddać jakimś zabiegom (suszenie?wędzenie?), żeby był taki jak w/w ?
Mam jeszcze jedno pytanie, dzisiaj kupiłem podpuszczkę i jutro chcę robić mozzarellę :) Mieszkam za granicą i nie znalazłem mleka typowo od rolnika.W sklepach są albo UHT albo pasteryzowane. Czy pasteryzowane się nada?
Mam pytanie: czy baterie ( browin do typu greckiego) należy przechowywać ściśle w temperaturze 4 stopni? Kupiłem je w grudniu i byly w temperaturze ok. 17 stopni.
witam ile gotowej mozzarelli wychodzi z tych 5l mleka?? oraz czy sok z cytryny można zastąpić kwaskiem cytrynowym?? oraz czy będzie odciniek o wykorzystaniu serwatki np. ser riccota??
Z tej serwatki to raczej "ricotta" Ci nie wyjdzie. Albo będzie tak mało, że szkoda zachodu. Pamiętasz taki napój za PRL o nazwie "serwowit"? Kombinuj. Smacznego. :)
nie dane mi pamiętać bo urodziłem się 5lat po Czarnobylu :) widziałem jakiś przepis na 4,5lserwatki + 1l mleka i pokazane było wystarczająco dużo tego sera by było warto :)
Ale tu masz najpierw zakwaszanie (sok z cytryny), później jeszcze idzie podpuszczka. Więc serwatka jest "wyjałowiona" z białka na ile się da w warunkach domowych. Spróbuj, coś tam pewnie odzyskasz jeszcze, ale czy to warte zachodu? "Serwowit" był super, mi smakował. Ale to były inne czasy i wszystko smakowało inaczej. ;)
Lubię ten kanał i subskrybowałem ale co do mozzarelli to muszę wskazać nieprawidłowość: Mozzarellę wyrabia się przez wielokrotne rozciąganie i składanie na pół. W efekcie powstaje ser o strukturze włóknistej. Proponuje popatrzeć na włoskie kanały serowarskie
Potwierdzam - to jest bardzo uproszczona wersja i nie posiada pewnych właściwości należnych mozzarelli. W filmie o Burracie, która jest formą mozzarelli ruclips.net/video/JA42cpy7ack/видео.html jest widoczny proces warstwowania, choć i tam jest pewna nieścisłość - proces obniżenia ph jest przyśpieszony kwaskiem , a powinien być osiągany poprzez leżakowanie sera w temperaturze pokojowej.
próbowałam zrobić ...i nie tak łatwo jak u Was .. za pierwszym razem nawet dość wyszło ale kulki potem stały sie strasznie twarde na końcu nie wiem czy mogły być za mocno wygniatane przeze mnie a za drugim razem to zrobiła mi się tka kasza bardziej zamiast jednolitych brył już zaraz po dodaniu podpuszczki i potem nie chciało zmienić kształtu mimo podgrzewania w wodzie... może jakaś pomoc podpowiedzi???//
Może nie o jedną przyczynę tu chodzi. Twardość może być przyczyną np. przegrzania , ale brak właściwej struktury od początku to raczej jakiś problem na etapie powstawania skrzepu.
Wszystko można- pytanie jak jest łatwiej. W durszlaku jeszcze da się wykonać kolejne krojenia (w chuście raczej nie), ale ręcznie ugniatając, by serwatkę wycisnąć, ponownie scalamy skrzep, co utrudnia trochę oddzielenie serwatki.
Mam pytanie - jak Panowie odcisnęli skrzep? Bo mój chyba ma za dużo jeszcze serwatki, muszę go odstawić na sitku na 2 godzinki. Czy używaliście Panowie chusty czy innej tetry?
Mozzarelli nie studzimy w trakcie produkcji więc odstawienie raczej nie wchodzi w grę. Jeżeli trzeba to skrzep kroimy więcej razy jeżeli wciąż ma serwatkę potem wykładamy do koszyka (sitko, durszlak) i dociskamy dłonią. Resztka się odciśnie przy wyrabianiu na gorąco.
Ha! Dziękuję za odpowiedź. Tutaj tkwił mój błąd - pozwoliłem, żeby skrzep się ochłodził, zrobiło się ziarno, które zaczęło się rozpadać. Następnym razem (może nawet jutro, nie uznaję porażek w kuchni hehe) pokroję w kostkę, przemieszam i wyciągnę na durszlak. Pozdrawiam :)
Witam Mam pytanie czy jeśli mleko jest prosto od krowy to należy je jakoś pasteryzować Pytam ponieważ robiąc jogurt z takiego mleka wszędzie pisze że należy takie mleko wcześniej pasteryzować tak jak przy wyrobie sera A niestety szukam w przepisach na taki ser i nie mogę znaleźć informacji czy tak należy zrobić Jeśli tak to proszę o informacje jak należy to zrobić, gdyż jest kilka przepisów w różnych temperaturach A może wystarczy zagotować i schłodzić 😉 Pozdrawiam
Generalnie mleko się pasteryzuje w niskich temperaturach 65-74 st C. Można i nie pasteryzować, ale to jest zawsze trochę loteria. Więcej o takich serach - ruclips.net/video/jGiR7nSiFDU/видео.html
Panie Arturze. Postanowiłam zrobić ser tak jak Pan robi na tym filmie. Mleko 5 l świeże, jeszcze ciepłe.Troszkę chlorku,mniej niż gram dodany na początku podgrzewania.Sok z dwóch sporych cytryn dodany gdy mleko miało ok.29 stopni.Ani drgnęło.Ani kłaczka ani nitki.Zero.Konsystencja bez zmian.Nawet przy temperaturze 32 stopnie.Przy temperaturze 38 dodana podpuszczka w płynie.Zero reakcji.Stoi to wszystko na kuchni i chyba muszę wylać,bo nie wiem czy jeszcze można jakoś wykorzystać.Czy może mi Pan podpowiedzieć jaka tego przyczyna. Pozdrawiam. Lucyna.
Bardzo dziwne zachowanie się mleka. Reakcja na cytrynę mogła być znikoma, ale podpuszczka powinna zadziałać już po kilu minutach. Może coś z mlekiem nie tak, może z termometrem. Podpuszczka przechowywana w lodówce ?
Jeszcze są możliwości inne - w mleku mogą być substancje hamujące takie jak antybiotyki - jeżeli są stosowane w hodowli profilaktycznie lub w leczeniu, pozostałości środków myjących używanych przy udoju i przygotowania naczyń. To może tylko laboratorium stwierdzić. Te czynniki mogą hamować działanie podpuszczki.
Bardzo Panu dziękuję za zainteresowanie i szybką odpowiedż. I tu niespodzianka.Nie miałam sumienia wylać więc zostawiłam w spokoju i pojechałam na działkę koić nerwy.Po powrocie /kilka godzin/ skrzep w mleku jest.Dokończyłam wyrób.Ponad 40 dkg sera. Z serwatki plus litr mleka serek ricotta tak ok.20 dkg.Smak wyrobu niebiański.Polecam wszystkim. Podpuszczka nie była przechowywana w lodówce.Nie wiedziałam,że tak trzeba. Pozdrawiam. Lucyna.
Wydajność zwykle jest około 10 %. Co do twardości, mogła być za wysoka temperatura, ale faktem jest że to jest uproszczona wersja przepisu. Przymierzam się do nakręcenia wersji pełniejszej, która daje lepsze efekty końcowe.
Do solanki. Acha, i powiem ci że to co oni tam mieli to zjesz max w 2 dni z rodziną. Pizze możesz zrobić i użyć tego sera. Ja jutro, w sobotę robię ser, mam zamówioneod rolnika 50 litrów mleka. Robię aż tyle, bo połowę chcę zjeść na bierząco a połowę do piwnicy na dojrzewanie.
Pizza, mmm... Ja właśnie zastanawiam się aby z cegły szamotowej zrobić w ogrodzie piec do pizzy/pieczywa. To ciasto o posmaku drewna, bez porównania lepsze niż z piekarnika. Chwilowo mam prowizorkę zrobioną, z westfalki mam żeliwny piekarnik w nim rozpalam ogień(drzewa liściaste) i wkładam ciasto, lecz to partyzantka i nie polecam(łatwo spalić jedzenie i taki trochę kopciuch z tego), lecz takie ciasto jest i tak smaczniejsze, lecz pilnować bardzo mocno trzeba. Może poradzisz jakąś radą w sprawie ciasta? Mam problem z mąką nie wiem której używać, w internecie co przepis to inna mąką, ja używam zwykłą tortową i ciasto po wyrobieniu jest mało elastyczne zwyczajnie potrafi się rwać, nie jest takie jak na filmach iż ładnie się potrafi rozciągać jak guma. A robię tak: Wszystkie składniki do ciasta daję do jednej misy, rozkruszam drożdże, Wyrabiam ciasto na jednolitą masę, Pozostawiam do wyrośnięcia, Ponownie wyrabiam, Pozostawiam do wyrośnięcia, No i teraz rozciągam ciasto rękoma i na blachę, słyszałem iż wałkowanie ciasta do pizzy to zbrodnia i tego się trzymam, coś w tym jest, wałkowane ciasto jest gorsze w smaku i konsystencji. Po upieczeniu pizzy ciasto jest mega puszyste i średnio grube, lubię takie, podeszwy mi nie smakują :-). Czy zamiast wody lepiej użyć mleka? Gdy używam mleka to ciasto jest twardziejsze, wiadomo, białka w mleku się ścinają.
Spróbuj mąki z lewiatana, tej żółtej ale z czerwonymi kolorami. Bo są jeszcze zielone i niebieskie. Rozpuść drożdże w ciepłej wodzie i dopiero wlej do mąki. I najważniejsze: Lepiej jak ciasto jest za mokre i dosypujemy mąki, niż za suche i dolewamy wody. Weź rozgrzej piekarnik do max temperatury 250 stopni razem z blachą co na niej będziesz piekł pizzę. Jak się nagrzeje, to pakuj na to pizzę i sruu na sam duł piekarnika. Wtedy ciasto z dołu jest chrupiące a w środku puszyste.
Nadmierne grzanie i nadmierne uciskanie może do tego doprowadzić. Łatwiej jest o taki błąd gdy za mało czasu upłynęło pomiędzy włożeniem sera do formy, a parzeniem. Mogło też być za chłodno w czasie gdy ser oczekiwał na parzenie. Im chłodniej dym dłużej powinien czekać na obniżenie pH, co ułatwia obróbkę termiczną... ale to nadal jest dobry ser 🙂
Marppp28 Hej :) Mieszkam od lat w Londynie i ...robię serki, różne :) W UK dostaniesz bez problemu nie tylko podpuszczkę ale całe startery do wyrobu serów ( i nie tylko) Np.. na Amazon UK . Wystarczy wklikać Animal rennet czy jak wolisz Vegetarian rennet i to własnie jest podpuszczka :). Przy okazji możesz sobie poszukać innych, potrzebnych rzeczy do Cheese making.. Pozdrawiam serdecznie
Ludzie zróbcie coś sami a nie tylko narzekać i marudzić. A to kamera nie taka itp. Dla pana Artura plus za moc ciekawych przepisów, dobrej jakości sprzęt w sklepie i propagowanie domowego jedzenia.
Artur twardym trzeba być. Wyciskałem gołymi ręcami. Teraz mam palce jak parówki z szynki, a łzy ciekły tak, że nazbierałem dwa litry solanki. Mozzarella udana, zniknęła po kilku dniach. Pozdrawiam, dzisiaj Ciacotta z żurawiną według przepisu mistrza. Czapki z głów. Artur na prezydenta może nie będzie lepiej ale na pewno smaczniej😉
Wielki szacunek .właśnie pierwszy raz zrobiłem.cudem się udało. Gratuluję cierpliwości .taka moja rada. Do odlawiania sera używać sitka o jak najmniejszych oczkach żeby tylko serwatka odciekla. Pozdrawiam.
Dziękuję za pańskie przepisy. Zrobiłem właśnie pierwszy ser, jest wyśmienity+ własny chleb i nic więcej nie trzeba.
Oglądam i oglądam i z podziwu wyjść nie mogę . Szacunek
Panowie super robota!!!
Dziękuję za film!!!
Zrobiłem z 10 litrów mleka.
Pyszności :P
Smakuje całej mojej rodzinie :)
Żaroodporne ręce😁Mniam zjadłabym😋Tyle mleka a tylko tyle sera.Dziękuję, że Pan pokazuje z jakiego sklepowego mleka można zrobić, nie każdy ma dostęp do swojskiego.
Panie Arturze, sugeruję użycie drugiej kamerki, bądź przenoszenie urządzenia nagrywającego w newralgicznych momentach tak, aby pokazać z bliska co dzieje się w garnku, misce, czymkolwiek... To na pewno podniesie atrakcyjność Pana nagrań ;)
Na przykładzie filmów o tematyce serowarstwa - mówicie o serwatce, skrzepie, kłaczkach, nitkach... Wy to widzicie - widzowie nie, tylko brzeg garnka więc większość treści to jak rozmowa ze ślepym o kolorach.
To wszystko prawda, ale możliwości finansowe są ograniczone. Uzupełniam sprzęt i podnoszę jego jakość, ale to wszystko musi trwać.
Zawsze można użyć jako drugiej kamery np. tel. kom. Jak tylko tel. potrafi nagrywać 720p lub 1080p. to można spróbować nagrywać z dwóch kamer. Przypuszczam po przejściach w Pana filmach, że Pan składa filmy w programie VSDC.
Prowadziłem rozmowy z kolegami bardziej znającymi temat niż ja. Wciąż się uczę. Wbili mi do głowy, by używając wielu urządzeń zadbać w rejestrowanych materiałach o te same parametry obrazu, od matrycy urządzenia zaczynając poprzez częstotliwości i rodzaj kodowania do możliwości wykonania tych samych ustawień na sprzęcie. Ja wiem, że można to kręcić zwykłą kamerką internetową i wielu tak robi, ale to widać, że to rożne urządzenia. Obraz z kamery i z lustrzanki - po montażu jest wyraźnie rozróżnialny - próbowałem. Po prostu muszę kupić drugą kamerę z taką samą matrycą i podobnym oprogramowaniem, a do tego rejestrator dźwięku, by kamery nie były kablami do miksera podpięte i by można je przemieszczać. Potrzebny też będzie program do wielościeżkowego montażu i synchronizacji. Jak pójdę do sklepu i to zakupię to rodzina będzie przez kwartał trawę jadła :-) ... co prawda idzie wiosna i trawa będzie soczysta, to jednak myślę, że proces ten przeprowadzę trochę wolniej, a postaram się tak reżyserować aby jak najwięcej pokazać :-)
Panie Arturze, zatoka piracka i żeglowac jak Jack ! :)
Żeglowało się, łowiło ryby i kalosze, przed promami uciekało.. Ale jakoś kamery nigdy nie wyłowiłem..
Gdyby wywalić z planu prawą część blatu na której i tak się nic nie dzieje można by pokazać z bliższej odległości co dzieje się z mlekiem podczas całego procesu,generalnie łapka w górę, pozdrawiam
Widze ze ostro pan wchodzi w sery To dobrze ale najbardziej lubie odcinki mięsne Ale jak zawsze rewelacja Pozdrawiam panie Arturze
zajebiste.......wręcz cudnie...pyszny ser
...pozdrowienia z Madrytu.....Oleeeeew
Korzystam z Pana rad dotyczące serowarstwa zrobiłam juz mozzarele ser typu gołda robie z rodzinka masło .DZIĘKI
Dobre materiały, tylko brak zbliżenia od czasu do czasu. Autor mógłby się nad tym zastanowić, bo to nie pierwszy tego typu komentarz.
Super, gołymi rękami też można... :)
Super filmik. Na pewno zrobię, tylko gdzieś świeże mleko muszę zdobyć.
Super odcinek :) Po urlopie mozarella na pewno trafi na moją listę, rzeczy do przygotowania i zjedzenia :)
Panie Arturze a moze tak przepis na kielbase polską surowa wędzona
Pozdrawiam 😊
Teraz czas na ser pleśniowy.
BRAWO DLA PANA
Pozdrawiam serdecznie
to jest tak łatwe że aż głupio tego nie zrobić;]
Na prawdę bardzo fajne
no po prostu super
Nasza domowa tradycja polega na uprawie pomidorów i przerabianiu ich na wiele sposobów - przeciery, ketchup, sok pitny, pomidory suszone w oleju itp. Dziś napotkałem drugą naszą rodzinną miłość - wyroby nabiałowe, a szczególnie mozzarella. Wszystko byłoby idealnie, ale ostatnio słyszałem, że pomidory i nabiał to niezdrowe połączenie:/
A co Ty mówisz. Niema takiej opcji w Grecji żebyś zjadł mozarelle bez pomidora zarówno świeżego jak i suszonego. Do tego oliwa i masz śniadanie jak złoto.
Proszę się nie obawiać łączyć pomidory z nabiałem, ponieważ nie ma dowodów na to, że mogłoby to być szkodliwe. Z tego co wiem to w popularnych serwisach internetowych jako przyczynę podaje się kwasy zawarte w pomidorach - nigdy się nie dowiedziałem jaki to jest konkretnie kwas, a gdyby miało chodzić o wszystkie kwasy no to w naszym żołądku środowisko jest na tyle kwaśne, że kwas z pomidorów nie może zrobić różnicy. Warto zawsze przy natrafieniu na takie kontrowersyjne informacje starać się zweryfikować źródło: czy jest ono wiarygodne w danej dziedzinie itd.
2024 kto tu jest teraz 🙂
Kanał wciąż publikuje nowe filmy 🙂
@@ekomers ja🙂
dziękuję ! Zaczynam wygniatać serek, i mam pytanie - czy można zamiast solanki dodać soli do tej gorącej wody przy wygniataniu ? Uwielbiam Pana kanał - wędliny wędzę w/g Pana filmików. Pycha
Panie Arturze prosił bym o przepis na serek żółty ale wędzony.. Jak to uwędzić żeby było uwędzone w środku i żeby się nie roztopiło i żeby nie było za suche po ukończeniu wędzenia. W sumie to prosił bym o wszelkie sery wędzone.. Mi się zawsze albo roztapia albo wysusza.. Pozdrawiam.
serek zrobiła - wyszedł pyszny. :)
Zakwaszanie powoduje OBNIŻANIE, a nie „podnoszenie” pH!
Wartość pH można zwiększyć przez dodanie określonych soli o odczynie ZASADOWYM, a nie przez zakwaszenie!
Czemu teraz mi to jutub daje lol? Nie żebym narzekał, zrobię sobie taki ser i kilka innych przepisów z twojego kanału, zresztą jeszcze rok temu nie nadawał bym się nawet do obejrzenia tego filmu a co dopiero zrobienia czegokolwiek, więc w sumie świetnie. Ciekawe jakich algorytmów używa YT by grzebać w mojej głowie a potem rzucać takim złotem xDDD
Witam zrobiłam z koziego mleka i gdzieś błędy popełniłam bo wyszedł bez smaku taki jakby wypłukany skrzypiący twardy , nie miałam w domu cytryny dodałam kwasku cytrynowego1/2 płaskiej łyżeczki rozpuszczonego w ok 50 ml wody ,mleka miałam ok 4 litry
Nie robiłem mozzarelli z koziego, więc nie mam doświadczenia w tym względzie. Ta wersja mozzarelli jest mocno uproszczona, ale powinna się udawać. Mógł być ser przegrzany lub za wiele razy składany (wyciskany). Polecam film z serem Burrata - jest na kanale - to też forma mozzarelli i można ją zmienić w burratę lub pozostawić jako produkt pierwotny. Proces trochę bardziej skomplikowany, ale daje lepsze efekty. Można też spróbować na mniejszej ilości krowiego dla porównania.
@@NomartPl Dziękuję ma pan rację za mocno wyciskany był ,kwasku dałam odrobinę za mało , co do temperatury prawdopodobnie też ma Pan rację bo zrobiłam drugi raz ,trzeci i z mniejszych ilości mleka wyszedł mi raz smaczny ale nie taki ładny jak na filmie drugi raz taki ładny jak na filmie ale twardawy - czyli przegrzany lub za mocno wyciskany , burattę na pewno spróbuję zrobić . Pozdrawiam . p.s. to nie pierwszy ser który uczę się robić inspirując Pana filmikiem instruktażowym
Filmik super. A jaka jest wydajność, z 1 litra mleka ile gram wyjdzie gotowego produktu?
Średnia wydajność - 10 %
ZAJEBISTE
Sok z cytryny ma zakwasić mleko i podnieść pH? Chemia szkole była? Kwaśne pH jest poniżej pH 7 czyli im kwaśniej, tym niższe pH. Ale filmik jest ogólnie dobry.
Nie ciśnieniowałbym się tak:) No pomylił się Pan Krzysztof i tyle:)
Witam i serdecznie dzięki za filmik, bo to mega inspiracja!
Zrobilem juz mozarelle kilka razy, jednak w kilku przypadkach pozostał aromat cytryny w serze. Jak sobie z tym poradziliście?
Filmy genialnie.
P.s. czekam aż gouda dojrzeje :)
To jest bardzo uproszczona wersja. Wersję pełniejszą niedługo zacznę nagrywać. Rolę zakwaski odegrają tam bakterie
Na jednym z portali aukcyjnych jest bardzo duży wybór podpuszczek .Jaka by pan najlepiej polecił do wykonania serka mozzarella . Jednocześnie muszę nadmienić że będzie to mój debiut jeśli chodzi o przygodę z serowarstwem . Pozdrawiam widz z Krakowa .
Witam a może by tak Oscypka zrobić nie cza by było u bacy kupować !! Nikt jeszcze nie pokazał tego tajnego sekretu!! Pozdrawiam!!
dokładnie, tym bardziej że chyba podobna technologia.
Wtrącę swoje 3 grosze - oscypek robiony jest z przewagą mleka owczego, jeżeli otrzymujemy ser z mleka krowiego jest to GOŁKA.
Panie Arturze, proponowałbym dodać przepis na bloga :)
Ten film ukazuje najprostszy sposób na ten ser, ale nie jest on w pełni poprawny niedługo wezmę się za wersję bliższą prawdzie i ją powielę także na blogu.
oj taki pyszny a mi niestety nie wyszedł, robiłam wszytko tak samo, ale mój jest twardy , nijak mozzarelli nie przypomina, no cóż, trzeba będzie spróbować jeszcze raz
To przepis mocno uproszczony z czasów, gdy zaczynałem swoja przygodę z serami - niedługo powstanie nowa wersja znacznie bliższa prawdy :-)
@@NomartPl jest juz ta wersja bo mi tez wyszedl twardy
super serek robiłem już różne ale zawsze polegne na goudzie
Możemy prześledzić proces i może do czegoś dojdziemy - proszę o kontakt na sklep@nomart.pl
Dobrze że nie kreciliscie chłopaki tego z drugiego pokoju...
świetne
Panie Arturze, skrzep który mi się wytworzył miał bardziej strukturę twarogu niż tak jak widać było na filmie- taką bardziej plastyczną formę. Co może być przyczyną?
Zakłócenia jakości skrzepu mogą być różne.: jakość i ilość podpuszczki, infekcja (na przykład skażony garnek serowarski), zbyt świeże mleko - to podstawowe.
Mi przy pierwszych próbach również wychodziła ricotta. Zmieniłem wodę z którą rozcieńczałem podpuszczkę ( z kranówy-chlorowanej- na mineralna nie gazowaną) i wyszło jak należy. Powodzenia!
@@NomartPl Odświeżę temat. Mówi Pan zbyt świeże mleko. Czyli jak biorę od gospodarza, to długo mam czekać zanim przystąpię do robienia sera? I drugie pytanie. W którym momęcie można dodać chlorek wapnia?
@@Ircyn1 Mleko po udoju jest ciepłe. Winno zostać schłodzone. Ja staram się najwcześniej robić np wieczorem z mleka pochodzącego z porannego udoju. Chlorek zwykle dodaje się po pasteryzacji, a przed szczepieniem bakteriami. Można też dodać przed podpuszczką.
Super robota chłopaki. Tylko powiedzcie ile gram sera wyszło z 5 l mleka??
Średnia wydajność (zależna od mleka) to 10 %
Szybkie pytanie. Jak wygląda z wydajnością mniej więcej? Z tych 5 litrów mleka ile wyszło gramów sera?
Bo chyba nie było na odcinku wskazane🤔
I pytanie nr 2. Tzw pełne mleko od krowy się nada czy za tłuste?
Pytanie nr 3 coś można z pozostałej serwatki zrobić?
Średnia wydajność sera żółtego to 10 %, ale zależy jaki ser robimy. Na przykład twaróg to bardziej 17 %. Najczęściej stosuje się mleko pełnotłuste o zawartości tłuszczu powyżej 4 % ale są także sery z mleka odchudzonego. Jeżeli nie jest to zaznaczone w przepisie to pełne mleko najlepsze. Z serwatki da się zrobić jeszcze inny ser - ricottę, ale wychodzi go niewiele i zwykle robi się, gdy serwatki jest więcej. Można ją pić bezpośrednio lub zmieszaną z sokami. Można z niej zrobić solankę do solenia i przechowywania serów.
Super! Ślicznie dziękuję za błyskawiczną odpowiedź😊 o! Ricotta i to jest pomysł! Tak pamiętam nie wychodzi jej wiele. Ale to już jakiś pomysł aby wykorzystać surowiec na maxa.
Super! Ślicznie dziękuję za błyskawiczną odpowiedź😊 o! Ricotta i to jest pomysł! Tak pamiętam nie wychodzi jej wiele. Ale to już jakiś pomysł aby wykorzystać surowiec na maxa.
A jak zrobić żółtą mozzarelle?
Panie Praktyk. Kiedy dodajemy chlorek wapnia ??????
Chlorek jest wskazany przy mleku pasteryzowanym, ale nie jest konieczny. Jego brak może się odbić na wydajności. Standardowo dodaje się go przed podpuszczką.
Mistrzu Arturze pomóż , robiłem dzisiaj z kwaskiem cytrynowym i wyszedł krupnik, w ogóle się nie zrobiły--takie fajne bloczki jak u was nie mogłem nic a nic kroić w kostkę . Gdzie tkwi szkopuł proszę o podpowiedź. Dałem 5 l mleka 0.5 gr podpuszczki i wszystko prowadziłem w takich samych temperaturach. ????????
A mleko - było to mleko "świeże" ?? Docierają do mnie sygnały, że tak się nieraz przy kwasku zdarza dlatego cytryna jest pewniejsza. Myślę, że latem zrobię film mozzarella II gdzie zakwaszanie będzie kulturami bakterii i trochę inna obróbka cieplna co daje ser lepszej jakości.
Jeszcze jedno pytanie ;) czy w serwatce mozna podgrzewac pozniej ten ser do 75stopni?
Nie jest to obojętne dla smaku - serwatka jest trochę kwaskowa. Są sery które winno się parzyć w zużytej serwatce - np halumi.
@@NomartPl moja serwatka i sery nie sa wogole kasne ,chyba za malo dalem cytryny czy moze inna przyczyna?
@@goldi7624 To nie mam być kwaśne :-)
Chłop ma wprawne ręce :), to jaki następny ser?
Panie Arturze - czy może Pan coś powiedzieć o tej kuchence używanej na filmach? Na kuchence gazowej bardzo trudno jest mi utrzymać temperaturę. Więc może do takich zabaw kupiłbym sobie taką malutka. To ma termostat i mogę sobie nastawić np. 40 stopni? Do indukcja czy ceramika?
To kuchenka indukcyjna - funkcjonalnie podobna do sklep.nomart.pl/p/487/14673686/kuchenka-indukcyjna-vesuvius-sprzet-dla-piwowarow-i-winiarzy-piwo-wino-destylaty-i-nalewki.html. Tego typu sprzęty nawet jak mają funkcję kontroli temperatury - to jest ona sporo przybliżona i lepiej termometrem nadzorować jak jest taka potrzeba. Natomiast regulację mocy mają dobrą.
Czy może ktoś odpowiedzieć dlaczego set po wyciągnięciu z zimnej jest twardy co trzeba zrobic aby był No powiedzmy jak ten ze sklepu miększy mniej gnieść czy krócej hartować ?
Z zastrzeżeniem, że ten film przedstawia pewne uproszczenie i standardową mozzarellę robi się trochę inaczej to są jeszcze różne rodzaje mozzarelli, a twardość też można regulować temperaturą i czasem parzenia. Taki film też jest w planach.
Panie Arturze kiedy parmezanem?
Gdzie kupić podpuszczkę?
allegro
Mozesz sama zrobic
Arturze a czy nie potrzeba kultury bakteryjne do sera Mozzarella ? czy można pominąć ?
Prawidłowo wykonana mozzarella winna być szczepiona bakteriami. Są metody pomijające bakterie , ale to odchylenie od tradycji i droga na skróty.
@@NomartPl dzieki za wszystkie odp. pozdrawiam , wpadne po kultury jak robić to starać się odwzorować oryginał na maxa :]
Jeżeli mam podpuszczke w płynie to ile kropel? (Podpuszczka naturalna Browin) Na opakowaniu 4-10 kropel... Spory rozrzut.. Do mozzarelli dolna czy górna granica ?
Płynną zawsze daję górne dawki, zwłaszcza gdy trochę w lodówce już stoi. Jeżeli często jest używana to jej reaktywność i dawkę można korygować poprzez pomiar punktu krzepnięcia.
Panie NORMAT szybkie pytanie mam mieso z dzika, czy sie nadaje do szynkowaru? jakiś przepis szukam ale nigdzie nie ma na dziczyzne jakieś wskazówki?
Każde się nadaje. Żeby ułatwić sprawę dobrze by było, żeby je najpierw głęboko zamrozić. Po rozmrożeniu peklowanie mokre 10-14 dni - to razem zapewni nam dobre "skruszenie" mięsa. Dalej można postępować jak z wieprzowiną czy wołowiną, tylko przyprawy do gustu dobrać lub jąkać gotową myśliwską mieszankę(do peklowania).
Witam panie Nomart szybkie pytanie czy mozna ten ser zamrozić na inna okazje do komsumcji bo u mnie nikt zabardzo nie zjada tego sera a ja uwielbiam?
Handlową mozzarellę można mrozić - tej nie miałem okazji - za szybko znika.
Witam, w sklepie można kupić ser mozarella potarty, którego kolor jest bardziej żółtawy, jest suchszy i twardszy.
Na pierwszy rzut oka wygląda jak np. tarta gouda.
Czy zrobiony przez Pana ser na filmie można by poddać jakimś zabiegom (suszenie?wędzenie?), żeby był taki jak w/w ?
Wędzić można, suszenia nie praktykowałem.
Ok, a obstawiasz, że ta tarta mozarella w sklepach była wcześniej wędzona, czy może poddają ją jakiejś innej obróbce?
Nie kojarzę produktu. Musze poszukać go w sklepach.
Mam jeszcze jedno pytanie, dzisiaj kupiłem podpuszczkę i jutro chcę robić mozzarellę :)
Mieszkam za granicą i nie znalazłem mleka typowo od rolnika.W sklepach są albo UHT albo pasteryzowane. Czy pasteryzowane się nada?
Musi być to mleko świeże, nisko pasteryzowane w temperaturze 74 stopni C. UHT - do serowarstwa nie stosować.
Witam, czy wędził pan kiedyś taką mozzarelle, ciekawe jak to smakuje wedzone ?
Daje się wędzić z pozytywnym efektem :-), ale wolą ją w zwykłej postaci.
czy zobaczymy łoscypka w pańskim wykonaniu ? czy też ser a'la oscypek ;)
Mam pytanie: czy baterie ( browin do typu greckiego) należy przechowywać ściśle w temperaturze 4 stopni? Kupiłem je w grudniu i byly w temperaturze ok. 17 stopni.
Co najmniej. A najlepiej w zamrażarce Kilka dni w ciepłe nie szkodzi, ale taki okres to dużo. Nie spodziewałbym się poprawnej aktywności.
@@NomartPl trudno. Nie doczytałem
@@mietekmietczynski1518 zawsze można sprawdzić na 1l mleka co się zrobi.
witam ile gotowej mozzarelli wychodzi z tych 5l mleka?? oraz czy sok z cytryny można zastąpić kwaskiem cytrynowym?? oraz czy będzie odciniek o wykorzystaniu serwatki np. ser riccota??
W przepisie, który dostałem nawet jest zapisany kwasek cytrynowy, ale podobno cytryna jest pewniejsza. Dziś będę robił mozzarellę to zważę .
dziękuję za szybka odpowiedź oczekuje na wiadomość o ilości sera :) jak Pan wykorzystuje serwatkę?
Z tej serwatki to raczej "ricotta" Ci nie wyjdzie. Albo będzie tak mało, że szkoda zachodu. Pamiętasz taki napój za PRL o nazwie "serwowit"? Kombinuj. Smacznego. :)
nie dane mi pamiętać bo urodziłem się 5lat po Czarnobylu :) widziałem jakiś przepis na 4,5lserwatki + 1l mleka i pokazane było wystarczająco dużo tego sera by było warto :)
Ale tu masz najpierw zakwaszanie (sok z cytryny), później jeszcze idzie podpuszczka. Więc serwatka jest "wyjałowiona" z białka na ile się da w warunkach domowych. Spróbuj, coś tam pewnie odzyskasz jeszcze, ale czy to warte zachodu? "Serwowit" był super, mi smakował. Ale to były inne czasy i wszystko smakowało inaczej. ;)
Czy ten ser moge uwedzic. Bardzo prosze o odpowiec
Nie widzę przeciwwskazań :-)
Wtedy sie bedzie nazywac provola,a nie mozzarella ,tez pycha 😊
Lubię ten kanał i subskrybowałem ale co do mozzarelli to muszę wskazać nieprawidłowość: Mozzarellę wyrabia się przez wielokrotne rozciąganie i składanie na pół. W efekcie powstaje ser o strukturze włóknistej. Proponuje popatrzeć na włoskie kanały serowarskie
Potwierdzam - to jest bardzo uproszczona wersja i nie posiada pewnych właściwości należnych mozzarelli. W filmie o Burracie, która jest formą mozzarelli ruclips.net/video/JA42cpy7ack/видео.html jest widoczny proces warstwowania, choć i tam jest pewna nieścisłość - proces obniżenia ph jest przyśpieszony kwaskiem , a powinien być osiągany poprzez leżakowanie sera w temperaturze pokojowej.
A właśnie tą mozzarellę w wakum jak by się potrzymało w lodówce, ile można przechowywać ??
Nie testowałem granic możliwości - najdłużej wytrwała około miesiąca i została zjedzona :-)
@@NomartPl Szok, dzięki za info :D
Jakie mleko do tego prosto od krowy czy zwykle z kartona moze byc?
Gospodarskie, albo sklepowe - świeże (zwykle w butelkach). Nie mleko UHT.
do solanki dajemy wodę przegotowaną ?
próbowałam zrobić ...i nie tak łatwo jak u Was .. za pierwszym razem nawet dość wyszło ale kulki potem stały sie strasznie twarde na końcu nie wiem czy mogły być za mocno wygniatane przeze mnie a za drugim razem to zrobiła mi się tka kasza bardziej zamiast jednolitych brył już zaraz po dodaniu podpuszczki i potem nie chciało zmienić kształtu mimo podgrzewania w wodzie... może jakaś pomoc podpowiedzi???//
Może nie o jedną przyczynę tu chodzi. Twardość może być przyczyną np. przegrzania , ale brak właściwej struktury od początku to raczej jakiś problem na etapie powstawania skrzepu.
Co robicie z tą kulką po wypiciu mozzarelli??
Uzyjcie mleka z kartonika uht😀 niektorzy twierdza ze zdrowsze.... Bo jak mowia w butelkach to dla biedy:)
z UHT nie wyjdzie, musi być świeże, pasteryzowane w niskiej temperaturze
nie mozna od razu przerzucić tego do chusty lub na durszlak?
Wszystko można- pytanie jak jest łatwiej. W durszlaku jeszcze da się wykonać kolejne krojenia (w chuście raczej nie), ale ręcznie ugniatając, by serwatkę wycisnąć, ponownie scalamy skrzep, co utrudnia trochę oddzielenie serwatki.
super, Jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa.
Czy pomiędzy kolejnymi parzeniami i ugniataniami wsadzamy kule do zimnej wody czy tylko na koniec?
Tylko na koniec, jak efekt zostanie osiągnięty.
Panie Arturze, pomocy. Ile powinnam użyć podpuszczki w płynie? Posiadam tylko płynną.
W zależności od producenta - na opakowaniu winno być to jasno opisane ile kropli na litr
jaka wydajność, ile kg sera wyszło?
Średnia wydajność to 10%. Ważna jest jakość mleka.
@@NomartPl rozumiem, dziękuje za pomoc
Błąd że niema widoku kamery z samego garnka
Zakwaszenie - podnoszenie pH?
Obniżanie, ale podejrzewam że ta pomyłka wyszła nie z niewiedzy lecz ze zwykłego przejęzyczenia
Właśnie zrobiłem 😀 wyszło pyszne tylko nie wiem czemu skrzypi w zębach jak oscypek?
W ten sam sposób robi się oscypka :) wystarczyło by sparzyć, wrzucić w solankę i uwędzić 😊
robilem 1 raz tez mi taka wyszla skrzypiaca -))mysle ze zadlugo wyrabialem
Mam pytanie - jak Panowie odcisnęli skrzep? Bo mój chyba ma za dużo jeszcze serwatki, muszę go odstawić na sitku na 2 godzinki. Czy używaliście Panowie chusty czy innej tetry?
Mozzarelli nie studzimy w trakcie produkcji więc odstawienie raczej nie wchodzi w grę. Jeżeli trzeba to skrzep kroimy więcej razy jeżeli wciąż ma serwatkę potem wykładamy do koszyka (sitko, durszlak) i dociskamy dłonią. Resztka się odciśnie przy wyrabianiu na gorąco.
Ha! Dziękuję za odpowiedź. Tutaj tkwił mój błąd - pozwoliłem, żeby skrzep się ochłodził, zrobiło się ziarno, które zaczęło się rozpadać. Następnym razem (może nawet jutro, nie uznaję porażek w kuchni hehe) pokroję w kostkę, przemieszam i wyciągnę na durszlak. Pozdrawiam :)
Witam
Mam pytanie czy jeśli mleko jest prosto od krowy to należy je jakoś pasteryzować
Pytam ponieważ robiąc jogurt z takiego mleka wszędzie pisze że należy takie mleko wcześniej pasteryzować tak jak przy wyrobie sera
A niestety szukam w przepisach na taki ser i nie mogę znaleźć informacji czy tak należy zrobić
Jeśli tak to proszę o informacje jak należy to zrobić, gdyż jest kilka przepisów w różnych temperaturach
A może wystarczy zagotować i schłodzić 😉
Pozdrawiam
Generalnie mleko się pasteryzuje w niskich temperaturach 65-74 st C. Można i nie pasteryzować, ale to jest zawsze trochę loteria. Więcej o takich serach - ruclips.net/video/jGiR7nSiFDU/видео.html
Bardzo dziękuje za odpowiedź
Pozdrawiam
przepis zajebisty.Jednak jest w tym filmie coś ''zajebiastszego'' fryz pana w fartuszku. Ale ser wyszedł (nie pożegnał się), dzięki.
Panie Arturze.
Postanowiłam zrobić ser tak jak Pan robi na tym filmie.
Mleko 5 l świeże, jeszcze ciepłe.Troszkę chlorku,mniej niż gram dodany na początku podgrzewania.Sok z dwóch sporych cytryn dodany gdy mleko miało ok.29 stopni.Ani drgnęło.Ani kłaczka ani nitki.Zero.Konsystencja bez zmian.Nawet przy temperaturze 32 stopnie.Przy temperaturze 38 dodana podpuszczka w płynie.Zero reakcji.Stoi to wszystko na kuchni i chyba muszę wylać,bo nie wiem czy jeszcze można jakoś wykorzystać.Czy może mi Pan podpowiedzieć jaka tego przyczyna.
Pozdrawiam.
Lucyna.
Bardzo dziwne zachowanie się mleka. Reakcja na cytrynę mogła być znikoma, ale podpuszczka powinna zadziałać już po kilu minutach. Może coś z mlekiem nie tak, może z termometrem. Podpuszczka przechowywana w lodówce ?
Jeszcze są możliwości inne - w mleku mogą być substancje hamujące takie jak antybiotyki - jeżeli są stosowane w hodowli profilaktycznie lub w leczeniu, pozostałości środków myjących używanych przy udoju i przygotowania naczyń. To może tylko laboratorium stwierdzić. Te czynniki mogą hamować działanie podpuszczki.
Bardzo Panu dziękuję za zainteresowanie i szybką odpowiedż.
I tu niespodzianka.Nie miałam sumienia wylać więc zostawiłam w spokoju i pojechałam na działkę koić nerwy.Po powrocie /kilka godzin/ skrzep w mleku jest.Dokończyłam wyrób.Ponad 40 dkg sera. Z serwatki plus litr mleka serek ricotta tak ok.20 dkg.Smak wyrobu niebiański.Polecam wszystkim.
Podpuszczka nie była przechowywana w lodówce.Nie wiedziałam,że tak trzeba.
Pozdrawiam.
Lucyna.
Znakomite
Z 5 litrów mleka prosto od krowy otrzymałem 450 gram mozzarelli.Jedno coś nie tak.Była bardzo twarda.Czy chlorek wapnia był przyczyną
Wydajność zwykle jest około 10 %. Co do twardości, mogła być za wysoka temperatura, ale faktem jest że to jest uproszczona wersja przepisu. Przymierzam się do nakręcenia wersji pełniejszej, która daje lepsze efekty końcowe.
Taki ser można zamrozić lub przechowywać w inny sposób na dłuższy czas? Mało robić się nie opłaca a dużo w 3 dni się nie zje :D
Uwędzić, wędzony ser jest pyszny, lecz nie każdy lubi.
Pewnie jest pyszny, ale ja często robię pizze i ona by się nie nadawała (chyba, że odrobina jako dodatek ;) )
Do solanki. Acha, i powiem ci że to co oni tam mieli to zjesz max w 2 dni z rodziną. Pizze możesz zrobić i użyć tego sera. Ja jutro, w sobotę robię ser, mam zamówioneod rolnika 50 litrów mleka. Robię aż tyle, bo połowę chcę zjeść na bierząco a połowę do piwnicy na dojrzewanie.
Pizza, mmm...
Ja właśnie zastanawiam się aby z cegły szamotowej zrobić w ogrodzie piec do pizzy/pieczywa. To ciasto o posmaku drewna, bez porównania lepsze niż z piekarnika.
Chwilowo mam prowizorkę zrobioną, z westfalki mam żeliwny piekarnik w nim rozpalam ogień(drzewa liściaste) i wkładam ciasto, lecz to partyzantka i nie polecam(łatwo spalić jedzenie i taki trochę kopciuch z tego), lecz takie ciasto jest i tak smaczniejsze, lecz pilnować bardzo mocno trzeba.
Może poradzisz jakąś radą w sprawie ciasta?
Mam problem z mąką nie wiem której używać, w internecie co przepis to inna mąką, ja używam zwykłą tortową i ciasto po wyrobieniu jest mało elastyczne zwyczajnie potrafi się rwać, nie jest takie jak na filmach iż ładnie się potrafi rozciągać jak guma.
A robię tak:
Wszystkie składniki do ciasta daję do jednej misy, rozkruszam drożdże,
Wyrabiam ciasto na jednolitą masę,
Pozostawiam do wyrośnięcia,
Ponownie wyrabiam,
Pozostawiam do wyrośnięcia,
No i teraz rozciągam ciasto rękoma i na blachę, słyszałem iż wałkowanie ciasta do pizzy to zbrodnia i tego się trzymam, coś w tym jest, wałkowane ciasto jest gorsze w smaku i konsystencji.
Po upieczeniu pizzy ciasto jest mega puszyste i średnio grube, lubię takie, podeszwy mi nie smakują :-).
Czy zamiast wody lepiej użyć mleka?
Gdy używam mleka to ciasto jest twardziejsze, wiadomo, białka w mleku się ścinają.
Spróbuj mąki z lewiatana, tej żółtej ale z czerwonymi kolorami. Bo są jeszcze zielone i niebieskie. Rozpuść drożdże w ciepłej wodzie i dopiero wlej do mąki. I najważniejsze: Lepiej jak ciasto jest za mokre i dosypujemy mąki, niż za suche i dolewamy wody. Weź rozgrzej piekarnik do max temperatury 250 stopni razem z blachą co na niej będziesz piekł pizzę. Jak się nagrzeje, to pakuj na to pizzę i sruu na sam duł piekarnika. Wtedy ciasto z dołu jest chrupiące a w środku puszyste.
A dlaczego mi wyszła twarda, coś zrobiłam nie tak?Robiłam pierwszy raz i może coś źle zrobiłam?
Nadmierne grzanie i nadmierne uciskanie może do tego doprowadzić. Łatwiej jest o taki błąd gdy za mało czasu upłynęło pomiędzy włożeniem sera do formy, a parzeniem. Mogło też być za chłodno w czasie gdy ser oczekiwał na parzenie. Im chłodniej dym dłużej powinien czekać na obniżenie pH, co ułatwia obróbkę termiczną... ale to nadal jest dobry ser 🙂
Nomart. Ten ser ma byc jak oscypek po wycisnieciu?
Powinien być bardziej ciągliwy. W ostatnim etapie raczej się składa w warstwy niż wyciska.
Nasze sery są za kwasne!
Witajcie :)
Ile gramów sera wyszło Wam z 5 l mleka ?
Pozdrawiam
A.
Średnia wydajność to 10 %
wyszlo 0,5kg z 5L
To mało kurcze
Można zapytać co to za rodzaj kuchenki??
Indukcyjna tego typu sklep.nomart.pl/14673686-kuchenka-indukcyjna-vesuvius choć nie dokładnie taka, tylko starszy model.
Mam pytanie , mleko od rolnika -mam odciagnac smietane czy nie
Najlepiej nie :-)
@@NomartPl no i cos poszlo nie tak wyszedł twardy az skrzypi w zebach - ) wkladam do solanki,czy moge zrobic solanke z serwatki
Obniżył pH.
Ile powinno średnio wyjść sera z 5l mleka? Użyłem mleko prosto od "chłopa" i uzyskałem 37dkg sera.Czy to ok.Pozdrawiam
Średnio około 10 %
ja tez od chlopa i wyszlo 0,5kg
ja podtluszczki mialem kropla na litr a tutaj widze ze lane jest niezle
Z jakiego mleka Panowie to robicie?to sama chemia,trudno to nazwać mlekiem.
Witam czy jest cos co można dodać zamiast podpuszczki?
Są róże rodzaje podpuszczek - w czym problem ?
Problem jest mianowicie taki ze mieszkam w Anglii wiec szukam jakiegoś zamiennika, czy jest jeszcze jakaś inna nazwa?
Marppp28 Hej :) Mieszkam od lat w Londynie i ...robię serki, różne :) W UK dostaniesz bez problemu nie tylko podpuszczkę ale całe startery do wyrobu serów ( i nie tylko) Np.. na Amazon UK . Wystarczy wklikać Animal rennet czy jak wolisz Vegetarian rennet i to własnie jest podpuszczka :). Przy okazji możesz sobie poszukać innych, potrzebnych rzeczy do Cheese making.. Pozdrawiam serdecznie
@@marppp28 Rennet
Panie Arturze czy taki ser można uwędzić?
Oczywiście.
a ile czasu i w jakiej temperaturze? :)
To zależy od wędzarni, ale bezpieczniej trzymać około 40 st C, a czas ustalić na podstawie wyglądu, bo wędzarnie i gęstość dymu są różne.
dzięki!
Sok z cytryny nie podnosi tylko obniża ph.
Uwaga na te Biowinowskie termometry Mój z zestawu oszukuje o ponad 10 stopni w sumie GNIOT
Przy takiej różnicy trzeba zgłosić reklamacje :-) bo jak nie to skąd firma ma wiedzieć, że jest z tym problem.
Skąd wziąć podpuszczkę?
dzięki
Tez sie zastanawiam skad wziasc podpuszczke ale nie ma odpowiedzi SZKODA
ze sklepu Artura :) lub każdego innego sklepu wysyłkowego
W OBI da się kupić
Czyli proces produkcji jak nasz oscypek
Tacy panowie cenni