Ciekawy materiał testowy przy sprawdzeniu oferowanych możliwości przez producentów. Od 40 lat - amatorsko zajmuję się się tym zagadnieniem. Wzorowa ocena za spostrzeżenia i mankamenty w trakcje testów. Serdecznie pozdrwiam - jmarianski.
Zastanawia mnie ładowarka Yato YT8303. Dużo osób pisze na Internecie, że kończy na 16.3V. I ludzie są przerażeni, czy nie jest czasem uszkodzona. Serio. Może zrobić by kiedyś test, albo zrzutkę na ten model :)?
Piękna robota. Jestem pod wrażeniem. Gratuluję. Nie każdy może zrobić takie testy bo i nie ma czym. Nie każdy potrafi z tego wyciągnąć poprawne wnioski. Bardzo dużo mi rozjaśniłeś w głowie odnośnie tej ładowarki. Mi nigdy nie udało się zaobserwować ładowania wstępnego małym prądem bo zawsze te ok 11,V moje akumulatory mają i zastanawiałem się o co chodzi! A to, że nie powinno się nim ładować AGM-ów i żelowych to podkreślić wężykiem! Również to, że najlepiej nic nie podkręcać, a jeśli już to W LEWO! Swoją drogą taka fajna ładowarka - aż się prosi o przełącznik ograniczający napięcia maksymalne dla AGM i żelowych. Myślę, że spróbuję się pobawić jak mi się skończy gwarancja. Swoją drogą na takich testach widać jak "dokładne" są chińskie przyrządy, wskaźniki itp. Różnice wskazań amperomierzy i woltomierzy sięgają nie 0,5 lub 1% jak podają, a nawet 10% (przynajmniej przy moich pomiarach).
@@TomaszHudy Szkoda, że nie mamy schematu. Sprawa by była dużo prostsza. Bez schematu i nieznajomości zasady działania tego układu jest to trochę ryzykowne. Ale jak jest potencjometr to zawsze można spróbować trochę powalczyć.
Witam, czy te urządzenie ma jakiś bezpiecznik, po włączeniu świeci mi tylko czerwona dioda a weentylatorek się nie kręci. Nadmienię że nie zrobiłem żadnego zwarcia. Pozdrawiam.
Panie Tomku mam dylemat nad kupnem tego prostownika agri czy warto dopłacić do eltrafa bp15a w metalowej obudowie, proszę rozwiać moje wątpliwości, mam aku 100 ah i 190 ah zwykłe kwasiaki
Bardzo dobrze wyjaśniłeś kwestię regulacji i zabawy z podnoszeniem napięcia w takim urządzeniu. Mam tylko obawy z podłączeniem go w samochodzie czy aby na pewno nie zaszkodzi to elektronice do jakiego napięcia jest bezpiecznie? Spotkałem się z różnymi opiniami i dalej mam dylemat.
Jest tyle opinii ponieważ jest to bardzo indywidualna sprawa. Niektóre układy ładowania w samochodzie podnoszą napięcie nawet do 15,6V. Sam osobiście przy inteligentnym systemie ładowania w moim samochodzie zauważyłem napięcie 15,4V - ale przy tym napięciu o zbyt wysokim napięciu informował już moduł kontroli przetwornic w światłach ksenonowych. Starsze instalacje wytrzymują nawet i 16,5V. Ja zawsze staram się być ostrożnym i powyżej napięcia 15V sugeruje odłączenie akumulatora od instalacji.
Witam .Mam problem z Agri 30/12 .Otóż po ustawieniu natężenia z biegiem czasu,napiecie rośnie,a amperaż w ogóle nie spada,i tak przy blisko 16v mam dalej 7 A sprawdzane na trzech różnych aku 72ah-80ah.Czy to oznacza uszkodzony prostownik?
Ładowarka przpomina charakterystyką niezbyt "dobry" zasilacz stabilizowany który co prawda ma ustawione jakieś "progi" ale działa w pierwszej fazie jako zasilacz ze stabilizacja pradu potem po przekroczeniu napiecia ustawionego "potencjometrem" (jak na obecne czasy potencjometr ze względu na soje przeznaczenie mało profesjonalne - potencjometry-trymery niestety sa maó stabilne zwłaszcza lekko podstarzałe) jako zasilacz ze stabilizacją napiecia o pewnej rezystancji wewnętrznej . jak widac z wykresu ta rezystancja jest zbyt mała i charakterystyka zbyt "agresywna" . Jak dla mnie urzadzenie tylko do nowych akumulatorów i to tylko do tradycyjnych a proces ładowania szczególnie w fazie końcowej nie może być "BEZOBSŁUGOWY", co przeczy idei -Ładowarka Automatyczna- . to moje zdanie . Dobry test dzięki i kolejny który mówi ze stare rozwiazania są jednak najlepsze i taka prosta czynność jak ładowanie msi być przeprowadzana przez osoby jednak o jakiejś wiedzy technnicznej. Coby nie było wydajność imponujaca
w sytuacji awaryjnej rzadko mamy dostęp do własnego prostownika a jak mamy to często dowiadujemy się chwilę przed wyjazdem , przynajmniej bywa tak w moim przypadku, ciekawe jak u innych?
@@bartekkowalczyk7231 u mnie w sierpniu na wakacjach miałem sytuacje awaryjną i tak jak piszesz prostownika nie miałem pozostały przewody rozruchowe i zdanie na łaskę alternatora
Mam ten prostownik od roku, ładowałem kilka razy akumulator na samochodzie. Akumulator to 3 letnia centra futura 77. Ustawiłem prąd ładowania na ok 7A. Prostownik szybko kończył ładowanie. W ostatnim tygodniu ładowałem akumulator poza pojazdem. Prąd ustawielem ok 2.5A. Akumulator lądował się ok 9h do 16.2V, chyba pierwszy raz jest naładowany. Samochodem nie jezdzilem. Dziś byłem sprawdzić napięcie 12.7V po około tygodniu od ładowania. Akumulator jest zamknięty nie można sprawdzić gęstości. Pytanie czy akumulator jest w pełni naładowany ?
Sądząc po napięciu spoczynkowym powinno być OK - jednak to takie szacowanie. Swoją drogą, pamiętaj że napięcie w okolicy 16V nie nadaje się do każdej instalacji samochodowej.
Tak jak ustawisz maks natężenie, ale po to jest regulacja żeby z niej skorzystać. Np. dla aku 74Ah możesz ustawić 3-4A i ładować. Wcale nie trzeba ustawiać 7-8A. Jak przy każdej czynności trzeba posiadać minimum wiedzy jak dobrze to zrobić.
Super test rzetelnie przeprowadzony brawo. Oglądając twój kanał jak i inne na yt męczy mnie tylko jedno pytanie co kupić? Jaki prostownik jaka ładowarkę luba jaka kombinacje tych dwóch. Z punktu widzenia użytkownika który coś tam się zna na mechanice i i coś już dzięki tobie o akumulatorach powiedz co kupić? Tak aby spokojnie co jakiś czas powiedzmy dwa razy w roku wyciągnąć akumulator z auta wynieść go na drugie piętro w bloku położyć go w kuchni wysłuchać cierpliwie że z znowu coś przyniosłeś do domu i płata się pod nogami podłączyć go do "jakkegos" urządzenia i spokojnie przez sobotę i niedzielę patrzeć jak swój akumulator się ładuje że będzie miał odpowiednią gęstość napięcie itp. Że jak go już zniosę z tego drugiego piętra i zakochuje w samochodzie to będę miał świadomość tego że ładowarka czy też prostownik dobrze zrobił swoją robotę i akumulator posłuży mi trochę dłużej a i w wypadku rozładowania podniesie go z kolan. Więc co kupić? Kulon? Noko? Citek? Chinczyk? Polski? Ladowarka? Prostownik? Mix?
Na takie dość precyzyjne zadane pytanie aż miło odpowiadać. Jeśli dopuszczasz ładowanie nawet w czasie do 48godzin - to Absaar na pewno będzie dobrym wyborem. Dlaczego - prosta, trwala konstrukcja. Bardzo łagodne podejście do ładowania, co przy ładowaniu w domu spowoduje mniejsze wydzielanie się gazów podczas ładowania. W czasie 48 godzin "zrobi gęstość" nawet mocno rozładowanemu akumulatorowi. No i nie jest drogi 😉
@@TomaszHudy No i o to chodzi dziękuję za odpowiedź😊 A ja biorę się za szukanie i pewnie zamówię sobie prostownik😁 dobry kanał chętnie go oglądam więcej testów urzadzen do ładowania może trochę częściej i będzie 👍🤘
@@nokian2028 to już szukanie kompromisów 😉 Wstrzymaj się chwilę - na "stole" mam prostownik Eltraf 15 - będę go lekko "ulepszał" i będzie z tego materiał. A prawie jestem pewny, że to właśnie przykład takiego kompromisu 👍
To żeś sobie miejsce na ładowanie wymarzył. Najlepiej blisko kuchenki gazowej:) Tylko duży pokój przy nieszczelnych drzwiach balkonowych, a do tego kanapa, piwko, TV i od czasu zerknięcie na ładowarkę z wyświetlaczem by upewnić się, że aku zdrowieje:)) Pzdr
Mam pytanie akumulator 700 ah podpinam konwei i pokazuje 56% i pisze Aku do wymiany, nad elektrolit i jest w granicach 1,23-1,24, podpinam prostownik i ustawiam naterzenie ładowania 7a po 3min schodzi do 3,5a i się utrzymuje prod pokazuje 16,1 ładowarka agri 30 chce podnieść naterzenie i nie idzie go góry tylko się utrzymuje jak to interpretować
Akumulator Bosch 5s007 750A 74AH bezobsługowy, czytałem że napięcie ładowania nie powinno przekraczać 14.8 v a ten ma ponad 15.5v do 16..można to jakoś wyregulować..nie zepsuje mi akumulatora?
Mam to Agri i po gmeraniu😁 w potecjometr w automacie wyłączył się przy napięciu 16,7v powyżej tzn od 16.75 do 17v niechce przejść w tryb podtrzymania także zostaje na 16.7 akumulator ładowany bosch 74Ah 680A
Witam, podpowiedz proszę jaki prostownik kupić do akumulatorów AGM mam ctek mxs 5,0 ale mam akumulatory 70ah i jeden 95ah w moich autach. Mam wrażenie że ctek nie doładowuje do pełna. Mam też urządzenie cteka do pomiaru ile amper jest w aku , i nawet po naładowaniu zawsze już w nich brakuje. Chyba że w nowym, to jest nawet więcej niż na etykiecie. Co byś polecił ?
Dopiero się za niego zabieram 😉 Ale jeśli masz CTEK'a - to zostaw ją na dłużej podłączoną do akumulatora - nawet jak zasygnalizuje że zakończyła. Napięcie podtrzymania - w okolicy 13,8V w przypadku akumulatora AGM, powoduje że akumulator nadal się ładuje. Jeśli możesz to zostaw tak podłączoną na cały weekend i sprawdź wtedy aku - najlepiej po 24 godzinach po lądowaniu.
AGM to nawet naładuje ładowarka z Lidla, przełączona na tryb zimowy. Pomimo, że (w wersji z wyświetlaczem) wskaźnik będzie pokazywał w pełni naładowany akumulator, to i tak przez cały czas będzie miało miejsce ładowanie małym prądem, aż do osiągnięcia napięcia 14.7V. Sprawdzone z małym aku 7.2Ah, przy dużym potrwa to "ciut" więcej 😉
Witam, skoro nie można tego prostownika podpiąć do auta aby doładować aku to jaki prostownik kupić aby to było możliwe i który obsłuży aku żelowe? Chodzi mi o automat, dziękuje za informacje, PS. Film bardzo fajny.
Witam. Mam takie pytanie. Od kilku dni zacząłem się interesować tematem ładowania akumulatorów. Nigdy nie przypuszczałem, że to tak skomplikowana czynność. Poszukuję jakiegos sensownego prostownika/ładowarki do zwykłego ładowania akumulatorów w domu tak żeby to robić zgodnie ze sztuką. Jakie urządzenie byście polecili dla zwykłego Kowalskiego, żeby po prostu naładować dobrze akumulator, uzyskać dobre parametry i nic nie uszkodzić? Największy akumulator jaki bym ładował to 170Ah z ciągnika. Myślałem o kulonie 820 ale czy jest sens na moje potrzeby tyle wydawać? Czy ten Agri to dobry wybór? Od oglądania tych wszystkich testów już głowa pęka. Z góry dziękuję za pomoc
@@TomaszHudy a jakbym wziął takie Agri 50/12 do konkretnego ładowania i np dodatkowo foxsur 8A do okazjonalnego doładowywania akumulatora w samochodzie. Co pan sądzi o takim zestawie?
Panie Tomaszu jakie jest najmniejsze natężenie prądu w tym prostowniku w specyfikacji widnieje 5A, a na filmie jest od 0,7A ? Z góry dziękuję za odpowiedź
Ten potencjometr do regulacji prądu działa nieliniowo - można ustawić niewielki prąd ładowania - mniejszy niż 5A, ale proszę pamiętać o wtedy o charakterystyce. Poza tym wtedy faza doładowania będzie trwała dość krótko bo prostownik kończy ładowanie przy spadku prądu do 1,5A.
Witam. Kupiłem powyższy prostownik AGRI 30/12 i mam takie problem: Przed podłączeniem prostownika do akumulatora najpierw sprawdziłem napięcie na akumulatorze i miałem 12,5 V natomiast jak podłączyłem prostownik to napięcie podskoczyło od razu do 16 V. Po podłączeniu także nie mogłem regulować prądu potencjometrem znajdującym się na prostowniku i wyświetliło mi prąd ładowania w okolicach 2 A i podczas ładowania szybko spadał a napięcie cały czas wynosiło 16V. Czy to jest normalne? Czy po prostu otrzymałem wadliwy prostownik? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Rozumiem że mierzyłeś zewnętrznym multimetrem ? Jeśli tak się zachowuje akumulator, to znaczy że jest w pełni naładowany, albo nie chce "brać" prądu co może oznaczać że jest już dość wyeksploatowany.
@@TomaszHudy Tak zewnętrznym multimetrem sprawdzałem napięcie. Co ciekawe sprawdziłem to na akumulatorze, który stał gdzieś w garażu od około roku i miał napięcie dokładnie 12,45V. Teraz też podłączyłem do akumulatora, którego mam w swoim samochodzie (napięcie na nim przed ładowaniem wynosiło 12,2 V zmierzone multimetrem) i tak samo nie mogłem dokonać regulacji prądu. Tylko na samym początku działa ten potencjometr od regulacji prądu. Czyli jak podłącze prostownik ustawie 7A to po dosłownie sekundzie spada tak na 2-2,5 A i później mogę kręcić tym potencjometrem maksymalnie w prawo a z prądem nic się nie dzieje.
@@pawebielinski5671 Witam. Podobną sytuację mam ze swoim agri. Ja mam aku 75ah i też przez 20 min. ładuję i szybko napięcie rośnie do 16,2V i tak trzyma, a prąd spada i koniec ładowania. A to jest 3 letni akumulator. No i odpowiedniej gęstości elektrolitu też nie ma. Wcześniej ktoś pisał że zaczynał ładowanie od 2.5 A i proces ładowania już dłużej trwał, może tak trzeba. Próbowałem jeszcze na 4 letnim aku i podobna sytuacja.
Mam mały problem z tym "prostownikiem". Nie wiem czemu nie mogę rozpocząć ładowania tym urządzeniem. Akumulator ma 10.5V i po podłączeniu ładowarki włącza się niebieska dioda. Sprawdziłem na nowym akumulatorze i dzieje się dokładnie to samo. Jak wymusić proces ładowania?
Przy sprawnym prostowniku powinien podjąć się ładowania nawet przy takim niskim napięciu. Jeżeli nie ładuje nawet nowego, w pełni sprawnego akumulatora to ewidentnie musiała nastąpić jakaś usterka.
Wg danych tabelkowych te kabelki powinny przyjąć większe prądy ale weryfikacja organoleptyczna potwierdza wydzielanie się ciepełka na nich przy znacznie niższych prądach.
Czy stoi cos na przeszkodzie aby ładować tyą ładowarką aku Lifepo4? Ładowania wstępnego pewnie nie będzie bo aku nie będzie miał mniej niż 12V. ładowania podtrzymującego pewnie też nie bo przy ok. 14V BMS rozłaczy ładowanie. Więc zostanie tylko cykl ładowania ustawionym prądem od poczatku do konca. Dobrze myslę, czy nie bardzo...?
Takie ładowanie nie będzie efektywne, ponieważ akumulator dobrze przytrzymać przy napięciu ok. 14V aż do spadku prądu ładowania. Ponadto słyszałem że niektóre BMS'y potrafią się zablokować przy podaniu zbyt wysokiego napięcia lub też przy zbyt głębokim rozładowaniu. Lepiej jednak użyć dedykowanej ładowarki do akumulatorów LiFePo4
Widać, że wypuszczane są różne wersje tych prostowników. Mój daje się regulować od napięcia poniżej 15V do górnego 16.3V, fabrycznie ustawiony był na 16V.
@@tomaszjar541 myślę ze to nie jest za bardzo. Dwóch chłopaków pisało już do mnie w sprawie ładowania aku 110Ah bo nie robiły gęstości, wyłączały się przedwcześnie. Dopiero stopniowe podniesienie napięcia do 17,35V zrobiło pełną gęstość. Przesunięcie charakterystyki ładowani nie robi problemu jeśli zachowamy prąd ładownia nie przekraczający 10%C.
@@piotrsch1976 no tak ale w I fazie ład., później trzeba jednak uważać by nie przekroczyć 0,05C. A najlepiej zakończyć ład. przy 0,02C w ostatnim etapie -wysycania. Ja ostrożnie podchodzę do takich napięć ale nie upieram się na siłę:)
@@tomaszjar541 To wszystko prawda i to byłby ideał występujący w odpowiednio dobranych do akumulatora prostownikach, tyle że próbujemy tutaj niejako zmusić to urządzenie do zrobienia gęstości przy jego ograniczeniach czyli dość wysoki prąd wyłączenia. Nie mamy tutaj możliwości trzymania ładowania przy niższych napięciach i prądach bo się nam urządzenie wyłączy więc trzeba kombinować tak żeby urządzenie zrobiło robotę.
Jestem za. Jeżeli używałeś do rozruchu możesz napisać czy podaje prąd od razu czy dopiero jak wykryje zapotrzebowanie (kiedy zaczyna się uruchamianie silnika)?
Nie wiem od czego to zależy ale bywa, że podaje prąd przed uruchomieniem rozrusznika. Trzeba uważać. Do rozruch tylko benzyny się nadajaje. W Dieslu po 2 sekundach przechodzi w tryb przegrzania. Jako prostownik mega wydajny, ale tylko na 12V. Przy 24V można z niego wydobyć max 30A. I napięcie koncowe mam w granicach 14.95V. Myślę nad modyfikacją
Nawiązując do testu Roberta agri 50/12 zauważyłem dwie kwestie. 1 ustawiony maks prąd, który szybko dobija do końcowego napięcia. Mało czasu na wysycanie. 2 niskie końcowe napięcie (czyżby ingerencja?). To trochę tak jak z rozładowaniem aku dużym prądem wysoka gęstość po, natomiast po rozładowaniu prądem C20 niska gęstość. Takie moje spostrzeżenia. Pytanie, który dotychczas testowany prostownik transformatorowy utrzymał prąd ładowania 1/10 pojemności w okolicy 14,5 - 15V, chyba żaden.
Witam, mam pytanie. Zakupiłem taki prostownik i podłączyłem go pod akumulator 74Ah i stala sie dziwna rzecz. Max prad jaki moglem ustawic to 3A i po 5 min wyświetla ze naladowany akumulator . Co moze byc przyczyną?
@@marcinekb1980 w niskich temperaturach akumulator nie chce "żreć" prądu - napięcie szybko wzrasta i ładowarka uznaje że akumulator jest naładowany. Być może to jest powód, drugi to może być utrata pojemności - zachowanie podobne, jednak występuje niezależnie od temperatury.
Witam. Szukam jakiegoś prostownika tak do 150zł by dobrze robił robotę i był bezpieczny. Mam jeden aku 74ah z odkręcanymi korkami(diesel) i jeden 63ah banner bezobsługowy(leży i czeka na kolejne auto). Już byłem zdecydowany zakupić ten agri 30/12 mocny i fajnie wygląda,wyświetlacz czytelny...,ale widzę,że lepiej ładowanie mieć pod kontrolą. Do tej pory moje ładowania przeprowadzałem w ten sposób,że np. około godz. 21 wyciągam z auta i podłączam na noc w garażu i się ładuje do rana tj . tak do 7-7.30. w bliskim sąsiedztwie auta.Ryzyko wybuchu ...to katastrofa. Myślałem,że ten agri zawsze przełączy się po naładowaniu w tryb podtrzymania co zasygnalizuje niebieska dioda-nie zamierzam nic podkręcać i przestrajać pod obudową tylko ustawić np. 7ah pokrętłem zew. ładowanie(dla 74ah) i zostawić na noc....Czy moje obawy są uzasadnione?
Aby doszło do wybuchu musi wystąpić wiele skrajnych sytuacji - wysoka temperatura otoczenia, zużyty akumulator, duży prąd ładowania, długi czas ładowania, brak wentylacji - nie mniej takie sytuacje mogą się zdarzyć. Wystarczy pierwszy raz obserwować jak się zachowuje akumulator z prostownikiem Agri w danej temperaturze, gdyż proces ten jest powtarzalny. To samo z drugim aku. Jeśli proces przebiegnie bez większych problemów można wtedy zostawić aku na noc. Proszę pamiętać o zmianie temperatury podczas ładowania.
@@TomaszHudy W garażu jest cały czas około 8 st.c i jest wentylowany. Czyli pierwszy proces ładowania obserwować tak co 2 H co się dzieje... Odnośnie tamtego 74ah ustawię na 7ah ładowanie i jeżeli po 30 min czy 1h napięcie ładowania wskazywać będzie ponad 15 vol to znaczy ,że bateria już na wykończeniu? Po jednym dniu postoju napięcie na aku 11,6 wskazuje....
@@zdzichuforker3652 bez szczegółowej diagnostyki to jak wróżenie z fusów. Trzeba zajrzeć do elektrolitu, sprawdzić pojemność, spadek napięcia pod obciążeniem, naładować/rozładować i wtedy podjąć decyzję o ewentualnej wymianie bądź próbie reanimacji.
Witam,super rzetelny test,widać że niesponsorowany,czy warto inwestować w agri 50/12 czy 30/12 wystarczy do aku od 50 do 110 Ah ? Dlaczego podawałeś napięcie i innego akumulatora?czy to oznacza ,że całkowicie rozładowanego akumulatora ten prostownik nie zacznie nawet ładować? Dzięki i pozdrawiam
Witam!. Ciekawa prezentacja oceny w testowaniu możliwości oferowanych przez producentów ładowarko-prostowników. Fachowość autora programu pozwala na sprawdzenie tych urządzeń i ich możliwości. Od 40-lat amatorsko interesuję się tym tematem i faktycznie wiele uwag prezentowanych przez autora kanału być może jest nie rozumiała w zakresie ich doboru przy zakupie
Tak sprawdzałem to, ale nie umieściłem w filmie. Generalnie wszystko działa jak trzeba, jednak po przejściu w tryb podtrzymania, ładowarka pozostawia napięcie na zaciskach - nawet po odłączeniu od akumulatora. Generalnie po zwarciu od razu się wyłączy, ale chyba nie powinno tak być. Poza tym iskrzy podczas dołączania do akumulatora - nawet jak nie ma zasilania sieciowego - ale o tym już wiele osób pisało.
@@TomaszHudy Z tym iskrzeniem to prawda, mój 50/12 tak samo iskrzy ale tylko wtedy gdy nie jest podłączony do gniazdka, jak jest w gniazdku to nie iskrzy.
Mam to Agri, ostatnio ładowałem nim aku VOLKSWAGEN 12V 72Ah 640A JZW915105A www.autostyl.eu/files/files/f148-Letak-Vysledky-testu-baterie-Economy-72-Ah.pdf Niestety z racji tego, że bateria nie ma korków nie mogłem sprawdzić gęstości. Rano po naładowaniu aku miał napięcie coś koło 13.11V. Ładnie kręci więc chyba zrobił robotę. PS. Masz najlepszy kanał o tej tematyce, gratuluję!
Ten prostownik chyba nie nadaje się do akumulatorów bezobsługowych (bez odkręcanych korków). Pełny prąd przy 15 V? Będzie duuże gazowanie, a gaz nie będzie miał wystarczającego ujścia i aku spuchnie albo coś gorszego...
To nie od końca tak. Pytanie jaka pojemność akumulatora - jeśli mała, to faktycznie może tak być, dlatego że intensywność gazowania jest pochodną prądu ładowania. Z drugiej strony te kanały odpowietrzające są na tyle duże że są w stanie odprowadzić nadmiar gazów. To gazowanie w obecnie stosowanych akumulatorach nie jest tak intensywne jak to miało miejsce w akumulatorach z dodatkiem antymonu.
Szkoda, że nie nagrałem jak paruje futura 77 przy napięciu 13,7V i prądzie 80A z altka. Ładowany prostownikiem, potem trasa 20km i ciągle przyjmował sam aku 80A (bez odbiorników), dymił odpowietrznikiem jak parowóz, serio. A temperatura obudowy ok. 50 stopni.
@@TomaszHudy Co do zasady jest to oczywiste. Ale jaką akumulator musiałby mieć pojemność, żeby przy dobrych kilku amperach mało gazować ? Chyba taki od lokomotywy :). I nie do końca się zgodzę, że współczesne gazują nieintensywnie. Przecież to określa elektrochemia, zależy od przepływającego prądu, a gazuje elektrolit. Jeśli stan akumulatora nie pozwala na solidny przepływ prądu to i gazowanie nie będzie duże ale to słaby akumulator będzie.
@@hobbysta3376 To chyba z nim już było coś nie tak. Bo ten prąd (80 A) powinien szybko zmaleć, a przy 13,7 V to i 10 A nie powinno powodować takiego gazowania. Chyba, że miałeś też uwalony regulator i to było dużo więcej niż 13,7 V.
Hej. Po filmach widzę, że masz dużą wiedzę. Stanąłem przed wyborem kupna prostownika/ładowarki w związku z rozładowującym się akumulatorem poprzez rzadką ilość jazdy i niemożnością podładowania akumulatora przez samochód. Jaki uniwersalny prostownik/ładowarkę mógłbyś polecić do użytku prywatnego, w celu naładowania akumulatorów (z płynnym elektrolitem, akumulatorów żelowych i AGM) w samochodach osobowych lub małych busów do 3,5t. Największe prawdopodobieństwo to używanie samochodów z silnikiem max 2L. Chciałbym kupić urządzenie, które sprawdzi się do obecnego samochodu w którym jest akumulator 64 Ah jak i pod przyszłe samochody. Moje wstępne typu to: - Ładowarka Mean Well PB-230-12 (12V) 4 PIN - Ładowarka automatyczna Stef-Pol EST - 516M (12V/15A) - TELWIN ALPINE 20 BOOST - 12/24V 18A 807546 Czy może nie warto przepłacać i ten z filmu jest wystarczający? Może iść w zupełnie automatyczne, typu ctek lub tańsza alternatywa (Prostownik elektroniczny Volt Polska 12/24V 8A)? Pozdrawiam
Super materiał. A czy do akumulatora o pojemności 44Ah lepiej kupić ten czy troszkę słabszy model Agri 15/12? Akurat w rodzinie są trzy auta z takimi właśnie akumulatorami i czasem zdarza się zostawić auto na światłach na postoju ...
No właśnie ja mam dylemat - bo słabsza wersja nie ma regulacji prądu ładowania, a ten z kolei to ja bym proponował dla aku tak nawet od 74Ah. Oczywiście 44Ah też naładuje, ale trzeba być ostrożnym.
@@TomaszHudy Być ostrożnym tzn. i tak trzeba pilnować akumulatora przy ładowaniu? Ograniczyć potencjometrem prąd do 1/10C a potem jeszcze bardziej na etapie wysycania? Do tej pory używałem ładowarki z lidla ale tej starszej bez wyświetlacza, zostawiałem akumulator na dzień /noc i rano z reguły było sygnalizowane zakończenie ładowania, co jak wiemy z jednego z Twoich filmów mija się z prawdą. Ja prostownika będę używał kilka razy w roku amatorsko a nie zarobkowo, stąd pomyślałem na podstawie recenzji ze albo model 30/12 lub 15/12 bo kosztuje niewiele a jak piszesz jest dobry. Tylko znowu okazuje się że nie jest tak różowo bo można ugotować baterie. Czy jak w modelu 30/12 skręcę potencjometr ten wewnętrzny aby obniżyć napięcie to do akumulatora ok 50Ah będzie to odpowiedni wybór? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
@@storstroom Osobiście gdyby nie to, że mam już wystarczająco dużo urządzeń do ładowania (tak jakoś wyszło nie wiedzieć czemu 😉) to po obejrzeniu filmu zdecydowałbym się na wersję mocniejszą. Nie jest dramatycznie droższa od słabszej, a możliwości większe. Nigdy nie wiesz kiedy przyda Ci się jej potencjał, choćby w postaci szybkiego doładowania padniętego aku. Do tego regulacja prądu z wyświetlaczem, przydatna rzecz. Nie ma się też co spinać z dokładnym ustawianiem prądu, to nie fizyka jądrowa 😉 W razie potrzeby można go dodatkowo ograniczyć wpinając szeregowo żarówkę.
Wczoraj podłączyłem kolejny aku(78ah) do ładowania tą Agri. Zaczęło się ładnie od ustawionych 7.7 A i po kilku godzinach spadło do 2.4 A i tak zostawiłem na noc. Rano patrzę a prąd ładowania zwiększył się do 4.6 A...?!... Napięcie na aku 15.90....to chyba coś nie tak z tym akumulatorem....odłączyłem bo wydaje się jakby trochę słuchł ale może mi się zdaje.
@@TomaszHudy Tutaj już po podłączeniu było widać,że jest lipa. U mnie było pięknie przez pierwsze kilka godzin i napięcie spadało,a potem zaczęło wzrastać ...
@@zdzichuforker3652 no niestety takie rzeczy mogą się zdarzyć - dlatego wspomniałem o tym w filmie, że Agri to bardzo wydajne urządzenie, ale w niektórych sytuacjach może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. Nie jesteś pierwszą i podejrzewam że nie ostatnią osobą z takim przypadkiem.
czy dla passata b6 jest bezpieczne ladowanie 16 V bez odpinania klem zakupilem taki prostownik a czemu bardziej iskrzy jak podpinam na aucie niz jak odlączony jest akumulator?
Pytanie zasadnicze czym charakteryzuje się prostownik? Jeżeli tym że jest w środku transformator - to jest to prostownik. A czym charakteryzuje się ładowarka? Jeżeli tym że jest oparta na zasilaczu impulsowym - to jest to ładowarka 😉
@@TomaszHudy no właśnie. Zadałem te pytanie z lekkim podstępem. 🤣 Bo już dłuższy czas sobie to próbuję wytłumaczyć. I chyba najlepszym rozgraniczeniem jest to, że ładowarka sama kończy ładowanie jak sobie tak stwierdzi...
Tylu było malkontentów, a po co, a na co, wszystko już było. Jak widać w materiale nie wszystko było, nie wszystko jest tak oczywiste, czarno białe, a po wnioskach widać, że mogą być różne wersje ( różna regeneracja napięcia mini max w przypadku korekcji potencjometrem ). Odzew jest bardzo pozytywny i jest duże zainteresowanie tym tematem. Zaskoczony jestem trochę tym prądem jaki się utrzymuje przy wyższych napięciach, miałem "wrażenie" że będzie mocny dół i środek _ a tu ogień po całości. Wydajność robi wrażenie, brak dwóch Amperów w max - to nic szczególnego biorą pod uwagę moc i fakt, że w maks ustawieniach nie wysiada po chwili jak konkurencja . Z mojej strony mega podziękowania za test tego urządzenia.
@@TomaszHudy Dzieki za info ,bo szukam coś do ładowania aku w terenie , a taki agregat posiadam ,bez avr ale pod minimalnym obciążeniem 300W , zwykła żarówka . napięcie jest stabilne, wahania w granicy 5 wolt.
Mam pytanie czy model 15-12/24 prezentuje ten sam poziom i jakość czy tylko 30/12 jest taki dobry? Bo właśnie mnie by wystarczył 15-12/24 i zastanawiam się czy dobrze zrobię go kupując do ładowania akumulatora kwasowego o pojemności 40Ah i do żelowego 72Ah w drugim aucie?.
Uważam to urządzenie za nie całkiem bezpieczne i dla użytkownika, i dla akumulatora, może z dużymi i nowymi będzie jako tako. Starsze to myślę ,że w szybkim czasie zakończą żywot, nie zostawił bym tego urządzenia sam na sam z akku
Witam, może banalne pytanie, ale dlaczego nie możemy ładować akumulatora podłączonego do samochodu do napięcia 16,2V. Alternator ładuje aku z napięciem 14,4V. 1,8V ma takie duże znaczenie?
Wszystko zależy od wrażliwości elektroniki. Myślę, że może wytrzymać bo inteligentne ładowanie jest na poziomie 15V. Może być tak, że nie wszystkie odbiorniki pracują na takim napięciu 15V a są ną przetwornicach, które mogą nie wytrzymać skoku napięcia. Np. bardzo wrażliwy na odpalanie z rozruchu jest komputer świateł w nowszej ciężarówce Volvo. Mój prawie 20-to letni Scenic z bogatą elektroniką jak na tamte czasy toleruje napięcie 16V. Do tych nowych mam dystans, choć rok temu ładowałem całkowicie rozładowany aku w nowej podstawowej wersji Corolli - śmiga do dzisiaj.
Zalezy od instalacji auta, niektorym nic nie bedzie, przynajmniej nie od razu :) Ja dmucham na zimne i wyjmuje aku podlaczajac prostownik. Na aucie to tylko ta z lidla bezpiecznie podladowuje ;).
Przydalby sie mod zwiazany z dobraniem odpowiedniego potencjometru do napiecia tak aby mozna bylo go ustawic na napiecie 14.5V a na zwarciu potencjometru 16 lub 16.2V + przelacznik. Aktualny potencjometr ma za maly zakres regulacji na dole. Uniemozliwia to wykorztanie ladowarki w samochodzie kiedy aku jest podlaczony do instalacji
Da się, ale charakterystyka jest mocno nieliniowa. Ja zrobiłem regulację na przełączniku 8-pozycyjnym i mam regulację napięcia od 15V do 16,4V mniej więcej co 0,2V. Może zrobię o tym film 😉
@@TomaszHudy przynajmniej w moim doładowywanie polega na utrzymaniu napięcie ok. 16V i prąd na granicy przełączenia w tryb podtrzymania i żarzy (pulsuje) się niebieska dioda. Natomiast podtrzymanie - napięcie ok. 13,8-14V i prąd podtrzymujący takie napięcie dioda wtedy świeci jasno.
@hobbysta 33 ta dioda działa na zasadzie pomiaru prądu ładowania - jeżeli prąd ładowania spadnie do określonej granicy (u mnie w okolicy 1,6A) zaczyna się żarzyć/migać. Poniżej tej wartości świeci mocnym światłem - prosty układ elektroniczny. Po przełączeniu się na napięcie ok. 13,8V świeci się mocno, ponieważ prąd ładowania jest zdecydowanie mniejszy niż 1,6A. Oczywiście masz rację, jednak ja nie rozdrabniam się na tyle faz ładowania - jak niektórzy producenci wymyślają nawet 10 faz - wyświetlając kolejne światełka czy migając nimi naprzemiennie w zależności od napięcia. Mówiłem "doładowywanie podtrzymujące" dlatego że nawet przy napięciu 13,8V akumulator pobiera jednak minimalnie tego prądu, a więc doładowuje nadal akumulator w/g zasady że wystarczy napięcie powyżej 2,15V na ogniwo, aby akumulator zaczął się ładować.
Może tak być - ja zawsze podkreślam że elektroniczne obciążenie akumulatorem nie jest i ta charakterystyka nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość i przy różnych aku może różnie działać.
Nie koniecznie - żeby uszkodzić akumulator trzeba się postarać, muszą zaistnieć pewne zdarzenia - wysoka temperatura, akumulator który nie chce się ładować przy zbyt wysokim napięciu. Jednak prawdopodobieństwo uszkodzenia akumulatora jest większe w przypadku tego urządzenia niż w zwykłym prostowniku. To jak z każdym urządzeniem elektrycznym - im większa moc urządzenia, tym większą uwagę powinniśmy zwracać przy jego obsłudze.
Podoba mi się w tym urządzeniu to, że nie obniża znacząco prądu ładowania zanim nie osiągnie (na fabrycznych nastawach) napięcia 15V (dla maksymalnego ustawienia prądu ładowania) to TRZYMA ustawioną wartość prądu ładowania. Tak ma być! Zostawić to urządzenie w nastawach fabrycznych i cieszyć się z poprawnych parametrów elektrolitu uzyskanych dość szybko.
NIE ROZPOCZYNA LADOWANIA Termik na radiatorze byl calt czas otwarty ruclips.net/video/QGoyLlkvBJA/видео.html ruclips.net/video/GzSLbkZVqpc/видео.html ruclips.net/video/eEiR-8jO_q4/видео.html
Wreszcie rzetelna osoba prowadzi rzetelne testy. Fajnie się ogląda. Dzięki i pozdrawiam.
Dzięki Tomku za kolejny test. Super robota 👌👍🔥🍻
Dzięki 😉
Ciekawy materiał testowy przy
sprawdzeniu oferowanych możliwości przez producentów. Od 40 lat - amatorsko zajmuję się
się tym zagadnieniem. Wzorowa
ocena za spostrzeżenia i mankamenty w trakcje testów. Serdecznie pozdrwiam - jmarianski.
Super robota, oby wiecej takich testów i cennych informacji.
Dzięki 😉
Strasznie duże zainteresowanie tymi ładowarkami AGRI w komentarzach. Dobrze, że zrobiłeś ankiete :)
Bo w porównaniu do zwykłego prostownika cechują się dużą wydajnością prądową w stosunkowo niskiej cenie.
Zastanawia mnie ładowarka Yato YT8303. Dużo osób pisze na Internecie, że kończy na 16.3V. I ludzie są przerażeni, czy nie jest czasem uszkodzona. Serio. Może zrobić by kiedyś test, albo zrzutkę na ten model :)?
Piękna robota. Jestem pod wrażeniem. Gratuluję. Nie każdy może zrobić takie testy bo i nie ma czym. Nie każdy potrafi z tego wyciągnąć poprawne wnioski. Bardzo dużo mi rozjaśniłeś w głowie odnośnie tej ładowarki. Mi nigdy nie udało się zaobserwować ładowania wstępnego małym prądem bo zawsze te ok 11,V moje akumulatory mają i zastanawiałem się o co chodzi! A to, że nie powinno się nim ładować AGM-ów i żelowych to podkreślić wężykiem! Również to, że najlepiej nic nie podkręcać, a jeśli już to W LEWO! Swoją drogą taka fajna ładowarka - aż się prosi o przełącznik ograniczający napięcia maksymalne dla AGM i żelowych. Myślę, że spróbuję się pobawić jak mi się skończy gwarancja. Swoją drogą na takich testach widać jak "dokładne" są chińskie przyrządy, wskaźniki itp. Różnice wskazań amperomierzy i woltomierzy sięgają nie 0,5 lub 1% jak podają, a nawet 10% (przynajmniej przy moich pomiarach).
Tym bardziej że taki przełącznik to nie jest dużo roboty. Ja sam już ją lekko zmodyfikowałem.
@@TomaszHudy Szkoda, że nie mamy schematu. Sprawa by była dużo prostsza. Bez schematu i nieznajomości zasady działania tego układu jest to trochę ryzykowne. Ale jak jest potencjometr to zawsze można spróbować trochę powalczyć.
A jakby dolozyc do niego taki regulator napiecia jak pokazywal MRakumulator to mozna by ladowac AGM i Gele?
Witam, czy te urządzenie ma jakiś bezpiecznik, po włączeniu świeci mi tylko czerwona dioda a weentylatorek się nie kręci. Nadmienię że nie zrobiłem żadnego zwarcia. Pozdrawiam.
Zrób test prostownika automatycznego z lidla ultimate speed ulg 12b3 bo tylko Ty zrobisz to na odpowiednim poziomie
Panie Tomku mam dylemat nad kupnem tego prostownika agri czy warto dopłacić do eltrafa bp15a w metalowej obudowie, proszę rozwiać moje wątpliwości, mam aku 100 ah i 190 ah zwykłe kwasiaki
Bardzo dobrze wyjaśniłeś kwestię regulacji i zabawy z podnoszeniem napięcia w takim urządzeniu. Mam tylko obawy z podłączeniem go w samochodzie czy aby na pewno nie zaszkodzi to elektronice do jakiego napięcia jest bezpiecznie? Spotkałem się z różnymi opiniami i dalej mam dylemat.
Jest tyle opinii ponieważ jest to bardzo indywidualna sprawa. Niektóre układy ładowania w samochodzie podnoszą napięcie nawet do 15,6V. Sam osobiście przy inteligentnym systemie ładowania w moim samochodzie zauważyłem napięcie 15,4V - ale przy tym napięciu o zbyt wysokim napięciu informował już moduł kontroli przetwornic w światłach ksenonowych.
Starsze instalacje wytrzymują nawet i 16,5V.
Ja zawsze staram się być ostrożnym i powyżej napięcia 15V sugeruje odłączenie akumulatora od instalacji.
@@TomaszHudy Rozumiem że ładując agri lepiej odłączyć akumulator. Dzięki za radę, masz ciekawe filmiki, Pozdrawiam.
Witam .Mam problem z Agri 30/12 .Otóż po ustawieniu natężenia z biegiem czasu,napiecie rośnie,a amperaż w ogóle nie spada,i tak przy blisko 16v mam dalej 7 A sprawdzane na trzech różnych aku 72ah-80ah.Czy to oznacza uszkodzony prostownik?
Panie Tomaszu, mogę prosić o poradę na ile A ustawić ten prostownik przy ładowaniu jednoczesnie dwóch akumulatorów 6v 165ah połączonych szeregowo? :)
Dla AGM i ZEL trzeba by dorobić przełącznik ograniczający max napięcie, fajna ładowarka, z potencjałem.
Ładowarka przpomina charakterystyką niezbyt "dobry" zasilacz stabilizowany który co prawda ma ustawione jakieś "progi" ale działa w pierwszej fazie jako zasilacz ze stabilizacja pradu potem po przekroczeniu napiecia ustawionego "potencjometrem" (jak na obecne czasy potencjometr ze względu na soje przeznaczenie mało profesjonalne - potencjometry-trymery niestety sa maó stabilne zwłaszcza lekko podstarzałe) jako zasilacz ze stabilizacją napiecia o pewnej rezystancji wewnętrznej . jak widac z wykresu ta rezystancja jest zbyt mała i charakterystyka zbyt "agresywna" . Jak dla mnie urzadzenie tylko do nowych akumulatorów i to tylko do tradycyjnych a proces ładowania szczególnie w fazie końcowej nie może być "BEZOBSŁUGOWY", co przeczy idei -Ładowarka Automatyczna- . to moje zdanie . Dobry test dzięki i kolejny który mówi ze stare rozwiazania są jednak najlepsze i taka prosta czynność jak ładowanie msi być przeprowadzana przez osoby jednak o jakiejś wiedzy technnicznej. Coby nie było wydajność imponujaca
Czyli bezpieczniej jest sprawić sobie nie przerośnięty prostownik, najwyżej kilka godzin dłużej popracuje. Dzięki;)
Zgadzam się 😉
Ale z drugiej strony, jak dojdzie do sytuacji awaryjnej, Agri szybko pomoże aku "wstać na nogi".
w sytuacji awaryjnej rzadko mamy dostęp do własnego prostownika a jak mamy to często dowiadujemy się chwilę przed wyjazdem , przynajmniej bywa tak w moim przypadku, ciekawe jak u innych?
@@bartekkowalczyk7231 u mnie w sierpniu na wakacjach miałem sytuacje awaryjną i tak jak piszesz prostownika nie miałem pozostały przewody rozruchowe i zdanie na łaskę alternatora
dokładnie
Mam ten prostownik od roku, ładowałem kilka razy akumulator na samochodzie. Akumulator to 3 letnia centra futura 77. Ustawiłem prąd ładowania na ok 7A. Prostownik szybko kończył ładowanie. W ostatnim tygodniu ładowałem akumulator poza pojazdem. Prąd ustawielem ok 2.5A. Akumulator lądował się ok 9h do 16.2V, chyba pierwszy raz jest naładowany. Samochodem nie jezdzilem. Dziś byłem sprawdzić napięcie 12.7V po około tygodniu od ładowania. Akumulator jest zamknięty nie można sprawdzić gęstości. Pytanie czy akumulator jest w pełni naładowany ?
Sądząc po napięciu spoczynkowym powinno być OK - jednak to takie szacowanie. Swoją drogą, pamiętaj że napięcie w okolicy 16V nie nadaje się do każdej instalacji samochodowej.
Czyli jezeli akumulator jest juz troszkę wyeksploatowany to ten prostownik moze go nam dobic ta moca ktora bedzie mu podawac?
Tak może się zdarzyć
Tak jak ustawisz maks natężenie, ale po to jest regulacja żeby z niej skorzystać. Np. dla aku 74Ah możesz ustawić 3-4A i ładować. Wcale nie trzeba ustawiać 7-8A. Jak przy każdej czynności trzeba posiadać minimum wiedzy jak dobrze to zrobić.
Super test rzetelnie przeprowadzony brawo. Oglądając twój kanał jak i inne na yt męczy mnie tylko jedno pytanie co kupić? Jaki prostownik jaka ładowarkę luba jaka kombinacje tych dwóch. Z punktu widzenia użytkownika który coś tam się zna na mechanice i i coś już dzięki tobie o akumulatorach powiedz co kupić? Tak aby spokojnie co jakiś czas powiedzmy dwa razy w roku wyciągnąć akumulator z auta wynieść go na drugie piętro w bloku położyć go w kuchni wysłuchać cierpliwie że z znowu coś przyniosłeś do domu i płata się pod nogami podłączyć go do "jakkegos" urządzenia i spokojnie przez sobotę i niedzielę patrzeć jak swój akumulator się ładuje że będzie miał odpowiednią gęstość napięcie itp. Że jak go już zniosę z tego drugiego piętra i zakochuje w samochodzie to będę miał świadomość tego że ładowarka czy też prostownik dobrze zrobił swoją robotę i akumulator posłuży mi trochę dłużej a i w wypadku rozładowania podniesie go z kolan. Więc co kupić? Kulon? Noko? Citek? Chinczyk? Polski? Ladowarka? Prostownik? Mix?
Na takie dość precyzyjne zadane pytanie aż miło odpowiadać.
Jeśli dopuszczasz ładowanie nawet w czasie do 48godzin - to Absaar na pewno będzie dobrym wyborem. Dlaczego - prosta, trwala konstrukcja. Bardzo łagodne podejście do ładowania, co przy ładowaniu w domu spowoduje mniejsze wydzielanie się gazów podczas ładowania. W czasie 48 godzin "zrobi gęstość" nawet mocno rozładowanemu akumulatorowi. No i nie jest drogi 😉
@@TomaszHudy No i o to chodzi dziękuję za odpowiedź😊 A ja biorę się za szukanie i pewnie zamówię sobie prostownik😁 dobry kanał chętnie go oglądam więcej testów urzadzen do ładowania może trochę częściej i będzie 👍🤘
@@TomaszHudy jeszcze jedno pytanko i być może ostatnie 🤦♂️😁 coś szybkiego do ładowania tak na 16-24h?? I żeby robiło robote.
@@nokian2028 to już szukanie kompromisów 😉 Wstrzymaj się chwilę - na "stole" mam prostownik Eltraf 15 - będę go lekko "ulepszał" i będzie z tego materiał. A prawie jestem pewny, że to właśnie przykład takiego kompromisu 👍
To żeś sobie miejsce na ładowanie wymarzył. Najlepiej blisko kuchenki gazowej:) Tylko duży pokój przy nieszczelnych drzwiach balkonowych, a do tego kanapa, piwko, TV i od czasu zerknięcie na ładowarkę z wyświetlaczem by upewnić się, że aku zdrowieje:)) Pzdr
Mam pytanie akumulator 700 ah podpinam konwei i pokazuje 56% i pisze Aku do wymiany, nad elektrolit i jest w granicach 1,23-1,24, podpinam prostownik i ustawiam naterzenie ładowania 7a po 3min schodzi do 3,5a i się utrzymuje prod pokazuje 16,1 ładowarka agri 30 chce podnieść naterzenie i nie idzie go góry tylko się utrzymuje jak to interpretować
Akumulator Bosch 5s007 750A 74AH bezobsługowy, czytałem że napięcie ładowania nie powinno przekraczać 14.8 v a ten ma ponad 15.5v do 16..można to jakoś wyregulować..nie zepsuje mi akumulatora?
Mam to Agri i po gmeraniu😁 w potecjometr w automacie wyłączył się przy napięciu 16,7v powyżej tzn od 16.75 do 17v niechce przejść w tryb podtrzymania także zostaje na 16.7 akumulator ładowany bosch 74Ah 680A
Najważniejsze że wiesz co robisz 😉
Witam, podpowiedz proszę jaki prostownik kupić do akumulatorów AGM mam ctek mxs 5,0 ale mam akumulatory 70ah i jeden 95ah w moich autach. Mam wrażenie że ctek nie doładowuje do pełna. Mam też urządzenie cteka do pomiaru ile amper jest w aku , i nawet po naładowaniu zawsze już w nich brakuje. Chyba że w nowym, to jest nawet więcej niż na etykiecie. Co byś polecił ?
Poczekaj na test ładowarek automatycznych dla akumulatorów AGM, który właśnie robię na kanał mrAkumulator 👍
@@TomaszHudy Kiedy będzie odcinek ?
Dopiero się za niego zabieram 😉
Ale jeśli masz CTEK'a - to zostaw ją na dłużej podłączoną do akumulatora - nawet jak zasygnalizuje że zakończyła.
Napięcie podtrzymania - w okolicy 13,8V w przypadku akumulatora AGM, powoduje że akumulator nadal się ładuje. Jeśli możesz to zostaw tak podłączoną na cały weekend i sprawdź wtedy aku - najlepiej po 24 godzinach po lądowaniu.
AGM to nawet naładuje ładowarka z Lidla, przełączona na tryb zimowy. Pomimo, że (w wersji z wyświetlaczem) wskaźnik będzie pokazywał w pełni naładowany akumulator, to i tak przez cały czas będzie miało miejsce ładowanie małym prądem, aż do osiągnięcia napięcia 14.7V. Sprawdzone z małym aku 7.2Ah, przy dużym potrwa to "ciut" więcej 😉
@@Tab7.6.Tab7.6 też mi się tak wydawało 😉
Witam, skoro nie można tego prostownika podpiąć do auta aby doładować aku to jaki prostownik kupić aby to było możliwe i który obsłuży aku żelowe? Chodzi mi o automat, dziękuje za informacje, PS. Film bardzo fajny.
Witam. Mam takie pytanie. Od kilku dni zacząłem się interesować tematem ładowania akumulatorów. Nigdy nie przypuszczałem, że to tak skomplikowana czynność. Poszukuję jakiegos sensownego prostownika/ładowarki do zwykłego ładowania akumulatorów w domu tak żeby to robić zgodnie ze sztuką. Jakie urządzenie byście polecili dla zwykłego Kowalskiego, żeby po prostu naładować dobrze akumulator, uzyskać dobre parametry i nic nie uszkodzić? Największy akumulator jaki bym ładował to 170Ah z ciągnika. Myślałem o kulonie 820 ale czy jest sens na moje potrzeby tyle wydawać? Czy ten Agri to dobry wybór? Od oglądania tych wszystkich testów już głowa pęka. Z góry dziękuję za pomoc
Niezły, ale trzeba się mu przyglądać.
@@TomaszHudy a co by Pan polecił bardziej bezpiecznego?
@@pawek6983 no właśnie problem w tym, że jak coś jest full bezpieczne, to nie robi tego co powinien, jak coś robi robotę to wymaga uwagi
@@TomaszHudy a jakbym wziął takie Agri 50/12 do konkretnego ładowania i np dodatkowo foxsur 8A do okazjonalnego doładowywania akumulatora w samochodzie. Co pan sądzi o takim zestawie?
@@pawek6983 tak, często zamiast jednego - drogiego urządzenia, warto mieć dwa do różnych celów, typów akumulatorów.
Myślę że to dobry wybór.
@Tomasz Hudy nie mogę znaleźć testu prostownika Mar-Pol 20a na kanale mrAkumulator. Wspominasz o nim w teście o Agri.
30:33
Został usunięty z kanału mrAkumulator na prośbę Pana Andrzeja
Świetny materiał. W jaki sposób robisz logi?
Miernikiem PZEM-017 ruclips.net/video/T_yar6OPiNI/видео.html
Panie Tomaszu jakie jest najmniejsze natężenie prądu w tym prostowniku w specyfikacji widnieje 5A, a na filmie jest od 0,7A ? Z góry dziękuję za odpowiedź
Ten potencjometr do regulacji prądu działa nieliniowo - można ustawić niewielki prąd ładowania - mniejszy niż 5A, ale proszę pamiętać o wtedy o charakterystyce. Poza tym wtedy faza doładowania będzie trwała dość krótko bo prostownik kończy ładowanie przy spadku prądu do 1,5A.
@@TomaszHudy dziękuję bardzo za szybką odpowiedź 👍
Który prostownik stosować do gęstości elektrolitu?
między innymi Kulon osiąga pełne wysycenie
Witam. Kupiłem powyższy prostownik AGRI 30/12 i mam takie problem: Przed podłączeniem prostownika do akumulatora najpierw sprawdziłem napięcie na akumulatorze i miałem 12,5 V natomiast jak podłączyłem prostownik to napięcie podskoczyło od razu do 16 V. Po podłączeniu także nie mogłem regulować prądu potencjometrem znajdującym się na prostowniku i wyświetliło mi prąd ładowania w okolicach 2 A i podczas ładowania szybko spadał a napięcie cały czas wynosiło 16V. Czy to jest normalne? Czy po prostu otrzymałem wadliwy prostownik? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Rozumiem że mierzyłeś zewnętrznym multimetrem ?
Jeśli tak się zachowuje akumulator, to znaczy że jest w pełni naładowany, albo nie chce "brać" prądu co może oznaczać że jest już dość wyeksploatowany.
@@TomaszHudy Tak zewnętrznym multimetrem sprawdzałem napięcie. Co ciekawe sprawdziłem to na akumulatorze, który stał gdzieś w garażu od około roku i miał napięcie dokładnie 12,45V. Teraz też podłączyłem do akumulatora, którego mam w swoim samochodzie (napięcie na nim przed ładowaniem wynosiło 12,2 V zmierzone multimetrem) i tak samo nie mogłem dokonać regulacji prądu. Tylko na samym początku działa ten potencjometr od regulacji prądu. Czyli jak podłącze prostownik ustawie 7A to po dosłownie sekundzie spada tak na 2-2,5 A i później mogę kręcić tym potencjometrem maksymalnie w prawo a z prądem nic się nie dzieje.
@@pawebielinski5671 Witam. Podobną sytuację mam ze swoim agri. Ja mam aku 75ah i też przez 20 min. ładuję i szybko napięcie rośnie do 16,2V i tak trzyma, a prąd spada i koniec ładowania. A to jest 3 letni akumulator. No i odpowiedniej gęstości elektrolitu też nie ma.
Wcześniej ktoś pisał że zaczynał ładowanie od 2.5 A i proces ładowania już dłużej trwał, może tak trzeba. Próbowałem jeszcze na 4 letnim aku i podobna sytuacja.
Dobry sprzęt robi robotę
Mam mały problem z tym "prostownikiem". Nie wiem czemu nie mogę rozpocząć ładowania tym urządzeniem. Akumulator ma 10.5V i po podłączeniu ładowarki włącza się niebieska dioda.
Sprawdziłem na nowym akumulatorze i dzieje się dokładnie to samo. Jak wymusić proces ładowania?
Przy sprawnym prostowniku powinien podjąć się ładowania nawet przy takim niskim napięciu. Jeżeli nie ładuje nawet nowego, w pełni sprawnego akumulatora to ewidentnie musiała nastąpić jakaś usterka.
Pierwszy wykres i przesunięcie wynika również ze spadku napięcia na cienkich przewodach . Przy 18A tospadek musi być spory
Nie do końca, bo pomiar napięcia jest wykonywany na krokodylach, więc spadek jest już jakby uwzględniony przy pomiarze.
@@TomaszHudy no właśnie Ty mierzyłeś na zaciskach a Agri , widział coś innego. Pozdro
Masz rację - teraz zatrybiłem 😉
Wg danych tabelkowych te kabelki powinny przyjąć większe prądy ale weryfikacja organoleptyczna potwierdza wydzielanie się ciepełka na nich przy znacznie niższych prądach.
@@TomaszHudy Rozumiem, że są w takim razie po dwa przewody na stronę? Oddzielny prądowy i oddzielny napięciowy? Czy jak?
Czy stoi cos na przeszkodzie aby ładować tyą ładowarką aku Lifepo4? Ładowania wstępnego pewnie nie będzie bo aku nie będzie miał mniej niż 12V. ładowania podtrzymującego pewnie też nie bo przy ok. 14V BMS rozłaczy ładowanie. Więc zostanie tylko cykl ładowania ustawionym prądem od poczatku do konca. Dobrze myslę, czy nie bardzo...?
Takie ładowanie nie będzie efektywne, ponieważ akumulator dobrze przytrzymać przy napięciu ok. 14V aż do spadku prądu ładowania.
Ponadto słyszałem że niektóre BMS'y potrafią się zablokować przy podaniu zbyt wysokiego napięcia lub też przy zbyt głębokim rozładowaniu.
Lepiej jednak użyć dedykowanej ładowarki do akumulatorów LiFePo4
@@TomaszHudy dzięki
Szybki i wydajny ale moim zdaniem powinien zmniejszać moc (A) już od 14,6v
Widać, że wypuszczane są różne wersje tych prostowników. Mój daje się regulować od napięcia poniżej 15V do górnego 16.3V, fabrycznie ustawiony był na 16V.
U mnie również fabryczne było 16V ale regulacja jest w zakresie 15,8-17V
Widać firma wzięła sobie do serca narzekania ładowaczy i podkręciła gagatka.- Aż za bardzo.
@@tomaszjar541 myślę ze to nie jest za bardzo. Dwóch chłopaków pisało już do mnie w sprawie ładowania aku 110Ah bo nie robiły gęstości, wyłączały się przedwcześnie. Dopiero stopniowe podniesienie napięcia do 17,35V zrobiło pełną gęstość. Przesunięcie charakterystyki ładowani nie robi problemu jeśli zachowamy prąd ładownia nie przekraczający 10%C.
@@piotrsch1976 no tak ale w I fazie ład., później trzeba jednak uważać by nie przekroczyć 0,05C. A najlepiej zakończyć ład. przy 0,02C w ostatnim etapie -wysycania. Ja ostrożnie podchodzę do takich napięć ale nie upieram się na siłę:)
@@tomaszjar541 To wszystko prawda i to byłby ideał występujący w odpowiednio dobranych do akumulatora prostownikach, tyle że próbujemy tutaj niejako zmusić to urządzenie do zrobienia gęstości przy jego ograniczeniach czyli dość wysoki prąd wyłączenia. Nie mamy tutaj możliwości trzymania ładowania przy niższych napięciach i prądach bo się nam urządzenie wyłączy więc trzeba kombinować tak żeby urządzenie zrobiło robotę.
Tomasz może czas na inwertorowy Magnum xs 460. Mogę podesłać na testy.
Jestem za. Jeżeli używałeś do rozruchu możesz napisać czy podaje prąd od razu czy dopiero jak wykryje zapotrzebowanie (kiedy zaczyna się uruchamianie silnika)?
Nie wiem od czego to zależy ale bywa, że podaje prąd przed uruchomieniem rozrusznika. Trzeba uważać. Do rozruch tylko benzyny się nadajaje. W Dieslu po 2 sekundach przechodzi w tryb przegrzania. Jako prostownik mega wydajny, ale tylko na 12V. Przy 24V można z niego wydobyć max 30A. I napięcie koncowe mam w granicach 14.95V. Myślę nad modyfikacją
Nawiązując do testu Roberta agri 50/12 zauważyłem dwie kwestie. 1 ustawiony maks prąd, który szybko dobija do końcowego napięcia. Mało czasu na wysycanie.
2 niskie końcowe napięcie (czyżby ingerencja?).
To trochę tak jak z rozładowaniem aku dużym prądem wysoka gęstość po, natomiast po rozładowaniu prądem C20 niska gęstość. Takie moje spostrzeżenia. Pytanie, który dotychczas testowany prostownik transformatorowy utrzymał prąd ładowania 1/10 pojemności w okolicy 14,5 - 15V, chyba żaden.
Czyli nie tylko jedyny sluszny Kulon ?
W Kulonie możesz wszystko. Polecam.
Mega fajny odcinek!
Dzięki 😉
Witam, mam pytanie. Zakupiłem taki prostownik i podłączyłem go pod akumulator 74Ah i stala sie dziwna rzecz. Max prad jaki moglem ustawic to 3A i po 5 min wyświetla ze naladowany akumulator . Co moze byc przyczyną?
Temperatura ?
Na zewnątrz okolo -8 ale wnioslem akumulator do garazu okllo 15st
@@marcinekb1980 w niskich temperaturach akumulator nie chce "żreć" prądu - napięcie szybko wzrasta i ładowarka uznaje że akumulator jest naładowany.
Być może to jest powód, drugi to może być utrata pojemności - zachowanie podobne, jednak występuje niezależnie od temperatury.
@@TomaszHudy dzięki za wyjaśnienie. Faktycznie akumulator jest mocno wyeksploatowany i to pewnie w tym rzecz.
I o to chodzi kolego dzięki,pozdrawiam
Dzięki i pozdrawiam 😉
Witam jakiego programu uzywasz do robienia zapisus pradu i napiecia co 1 sek z miernika pzem
Modbustools 😉
@@TomaszHudy dzięki pozdrawiam JJ
pojawił się taki od Volta SMART PROSTOWNIK AUTOMATYCZNY VOLT 6V 12V 24V.widziałeś już go? pozdrawiam
Chyba niczym się nie różni od KD1919 czy PM-PM-60B
Witam a czy może znasz prostownik paco mbc1210 i coś dobrego lub nie o nim opowiesz z góry dziękuje
Niestety nie znam
Witam.
Szukam jakiegoś prostownika tak do 150zł by dobrze robił robotę i był bezpieczny.
Mam jeden aku 74ah z odkręcanymi korkami(diesel) i jeden 63ah banner bezobsługowy(leży i czeka na kolejne auto).
Już byłem zdecydowany zakupić ten agri 30/12 mocny i fajnie wygląda,wyświetlacz czytelny...,ale widzę,że lepiej ładowanie mieć pod kontrolą.
Do tej pory moje ładowania przeprowadzałem w ten sposób,że np. około godz. 21 wyciągam z auta i podłączam na noc w garażu i się ładuje do rana tj . tak do 7-7.30. w bliskim sąsiedztwie auta.Ryzyko wybuchu ...to katastrofa. Myślałem,że ten agri zawsze przełączy się po naładowaniu w tryb podtrzymania co zasygnalizuje niebieska dioda-nie zamierzam nic podkręcać i przestrajać pod obudową tylko ustawić np. 7ah pokrętłem zew. ładowanie(dla 74ah) i zostawić na noc....Czy moje obawy są uzasadnione?
Aby doszło do wybuchu musi wystąpić wiele skrajnych sytuacji - wysoka temperatura otoczenia, zużyty akumulator, duży prąd ładowania, długi czas ładowania, brak wentylacji - nie mniej takie sytuacje mogą się zdarzyć.
Wystarczy pierwszy raz obserwować jak się zachowuje akumulator z prostownikiem Agri w danej temperaturze, gdyż proces ten jest powtarzalny. To samo z drugim aku. Jeśli proces przebiegnie bez większych problemów można wtedy zostawić aku na noc. Proszę pamiętać o zmianie temperatury podczas ładowania.
@@TomaszHudy W garażu jest cały czas około 8 st.c i jest wentylowany. Czyli pierwszy proces ładowania obserwować tak co 2 H co się dzieje...
Odnośnie tamtego 74ah ustawię na 7ah ładowanie i jeżeli po 30 min czy 1h napięcie ładowania wskazywać będzie ponad 15 vol to znaczy ,że bateria już na wykończeniu?
Po jednym dniu postoju napięcie na aku 11,6 wskazuje....
@@zdzichuforker3652 jeżeli napięcie spoczynkowe jest niskie i bardzo szybko rośnie, to właśnie oznaka bardzo małej pojemności.
@@TomaszHudy Czyli,że najlepsze dni ma już za sobą...?
Jest szansa to jeszcze uratować,?
Zbyt mała pojemność -może ubytek też eletrolitu?
@@zdzichuforker3652 bez szczegółowej diagnostyki to jak wróżenie z fusów. Trzeba zajrzeć do elektrolitu, sprawdzić pojemność, spadek napięcia pod obciążeniem, naładować/rozładować i wtedy podjąć decyzję o ewentualnej wymianie bądź próbie reanimacji.
Witaj Tomku,czy ten prostownik nadaje się do ładowania akumulatorów bezobsługowych ?🤔
Nadaje się do akumulatorów z płynnym elektrolitem, niezależnie czy z dostępem do elektrolitu czy bez 😉
Czy on moze byc do agm? Bez przerobek.
Raczej nie, zalecane napięcie ładowania AGM to 14,7V a ten prostownik daje nieco większe.
@@TomaszHudy no wlasnie a producent napisal ze do agm
Jak to mówią - papier przyjmie wszystko
Jak zawsze dobra robota pozdrawiam :)
Dzięki 😉
Dzięki za rzetelny test , że nie powielasz bredni z pewnego kanału o tematyce akumulatorowej.
Z jakiego kanału?
@@wedkarskimiszmasz z kanału o tematyce akumlatowej
@@mateomateo-dh5ue ale który, konkretnie to kanał?
Witam mozna jakiś kontakt do pana nabyłem prostownik dinamik i chcialbm podesłać do testów
Witam,super rzetelny test,widać że niesponsorowany,czy warto inwestować w agri 50/12 czy 30/12 wystarczy do aku od 50 do 110 Ah ? Dlaczego podawałeś napięcie i innego akumulatora?czy to oznacza ,że całkowicie rozładowanego akumulatora ten prostownik nie zacznie nawet ładować?
Dzięki i pozdrawiam
Witam!. Ciekawa prezentacja oceny
w testowaniu możliwości oferowanych przez producentów
ładowarko-prostowników. Fachowość autora programu
pozwala na sprawdzenie tych
urządzeń i ich możliwości. Od 40-lat
amatorsko interesuję się tym tematem i faktycznie wiele uwag
prezentowanych przez autora
kanału być może jest nie rozumiała w zakresie ich doboru przy zakupie
Producent zapewnia że ładowarka posiada zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem zacisków na akumulatorze. Czy aby na pewno?
Tak sprawdzałem to, ale nie umieściłem w filmie.
Generalnie wszystko działa jak trzeba, jednak po przejściu w tryb podtrzymania, ładowarka pozostawia napięcie na zaciskach - nawet po odłączeniu od akumulatora. Generalnie po zwarciu od razu się wyłączy, ale chyba nie powinno tak być.
Poza tym iskrzy podczas dołączania do akumulatora - nawet jak nie ma zasilania sieciowego - ale o tym już wiele osób pisało.
@@TomaszHudy Z tym iskrzeniem to prawda, mój 50/12 tak samo iskrzy ale tylko wtedy gdy nie jest podłączony do gniazdka, jak jest w gniazdku to nie iskrzy.
@@xxxCinuxxx90 ooo sprawdzę to. Dzięki za radę
Mam to Agri, ostatnio ładowałem nim aku VOLKSWAGEN 12V 72Ah 640A JZW915105A www.autostyl.eu/files/files/f148-Letak-Vysledky-testu-baterie-Economy-72-Ah.pdf Niestety z racji tego, że bateria nie ma korków nie mogłem sprawdzić gęstości. Rano po naładowaniu aku miał napięcie coś koło 13.11V. Ładnie kręci więc chyba zrobił robotę. PS. Masz najlepszy kanał o tej tematyce, gratuluję!
Dzięki 😉
Ten prostownik chyba nie nadaje się do akumulatorów bezobsługowych (bez odkręcanych korków). Pełny prąd przy 15 V? Będzie duuże gazowanie, a gaz nie będzie miał wystarczającego ujścia i aku spuchnie albo coś gorszego...
To nie od końca tak. Pytanie jaka pojemność akumulatora - jeśli mała, to faktycznie może tak być, dlatego że intensywność gazowania jest pochodną prądu ładowania. Z drugiej strony te kanały odpowietrzające są na tyle duże że są w stanie odprowadzić nadmiar gazów. To gazowanie w obecnie stosowanych akumulatorach nie jest tak intensywne jak to miało miejsce w akumulatorach z dodatkiem antymonu.
Szkoda, że nie nagrałem jak paruje futura 77 przy napięciu 13,7V i prądzie 80A z altka. Ładowany prostownikiem, potem trasa 20km i ciągle przyjmował sam aku 80A (bez odbiorników), dymił odpowietrznikiem jak parowóz, serio. A temperatura obudowy ok. 50 stopni.
@@hobbysta3376 dlatego pisałem że intensywność gazowania zależy od prądu ładowania 😉
@@TomaszHudy Co do zasady jest to oczywiste. Ale jaką akumulator musiałby mieć pojemność, żeby przy dobrych kilku amperach mało gazować ? Chyba taki od lokomotywy :).
I nie do końca się zgodzę, że współczesne gazują nieintensywnie. Przecież to określa elektrochemia, zależy od przepływającego prądu, a gazuje elektrolit. Jeśli stan akumulatora nie pozwala na solidny przepływ prądu to i gazowanie nie będzie duże ale to słaby akumulator będzie.
@@hobbysta3376 To chyba z nim już było coś nie tak. Bo ten prąd (80 A) powinien szybko zmaleć, a przy 13,7 V to i 10 A nie powinno powodować takiego gazowania. Chyba, że miałeś też uwalony regulator i to było dużo więcej niż 13,7 V.
Najbardziej lubię regulację 👍🍺
Ciekawe czy te akumulatory Tak chętnie zgłaszają się do testów 🤓
Niechętnie 😄
@@TomaszHudy heheheee 👍👍
Hej.
Po filmach widzę, że masz dużą wiedzę.
Stanąłem przed wyborem kupna prostownika/ładowarki w związku z rozładowującym się akumulatorem poprzez rzadką ilość jazdy i niemożnością podładowania akumulatora przez samochód.
Jaki uniwersalny prostownik/ładowarkę mógłbyś polecić do użytku prywatnego, w celu naładowania akumulatorów (z płynnym elektrolitem, akumulatorów żelowych i AGM) w samochodach osobowych lub małych busów do 3,5t.
Największe prawdopodobieństwo to używanie samochodów z silnikiem max 2L.
Chciałbym kupić urządzenie, które sprawdzi się do obecnego samochodu w którym jest akumulator 64 Ah jak i pod przyszłe samochody.
Moje wstępne typu to:
- Ładowarka Mean Well PB-230-12 (12V) 4 PIN
- Ładowarka automatyczna Stef-Pol EST - 516M (12V/15A)
- TELWIN ALPINE 20 BOOST - 12/24V 18A 807546
Czy może nie warto przepłacać i ten z filmu jest wystarczający?
Może iść w zupełnie automatyczne, typu ctek lub tańsza alternatywa (Prostownik elektroniczny Volt Polska 12/24V 8A)?
Pozdrawiam
I co wybrałeś bo sam jestem ciekaw
@@patrykreszka6815 Z braku czasu jeszcze nie wybrałem, ale chyba pójdę w coś pokroju cteka i do tego zwykły prostownik.
Super materiał. A czy do akumulatora o pojemności 44Ah lepiej kupić ten czy troszkę słabszy model Agri 15/12? Akurat w rodzinie są trzy auta z takimi właśnie akumulatorami i czasem zdarza się zostawić auto na światłach na postoju ...
No właśnie ja mam dylemat - bo słabsza wersja nie ma regulacji prądu ładowania, a ten z kolei to ja bym proponował dla aku tak nawet od 74Ah.
Oczywiście 44Ah też naładuje, ale trzeba być ostrożnym.
Proponuję Agri automatic inverter 15-12/24. Wystarczy dla 90% kierowców.
a nie lepiej Eltraf 12A /12V Z REGULACJĄ ( A,V )
? ..z tym że on nie ma funkcji wyłączenia/podtrzymania.
@@TomaszHudy Być ostrożnym tzn. i tak trzeba pilnować akumulatora przy ładowaniu? Ograniczyć potencjometrem prąd do 1/10C a potem jeszcze bardziej na etapie wysycania? Do tej pory używałem ładowarki z lidla ale tej starszej bez wyświetlacza, zostawiałem akumulator na dzień /noc i rano z reguły było sygnalizowane zakończenie ładowania, co jak wiemy z jednego z Twoich filmów mija się z prawdą. Ja prostownika będę używał kilka razy w roku amatorsko a nie zarobkowo, stąd pomyślałem na podstawie recenzji ze albo model 30/12 lub 15/12 bo kosztuje niewiele a jak piszesz jest dobry. Tylko znowu okazuje się że nie jest tak różowo bo można ugotować baterie. Czy jak w modelu 30/12 skręcę potencjometr ten wewnętrzny aby obniżyć napięcie to do akumulatora ok 50Ah będzie to odpowiedni wybór? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
@@storstroom Osobiście gdyby nie to, że mam już wystarczająco dużo urządzeń do ładowania (tak jakoś wyszło nie wiedzieć czemu 😉) to po obejrzeniu filmu zdecydowałbym się na wersję mocniejszą. Nie jest dramatycznie droższa od słabszej, a możliwości większe. Nigdy nie wiesz kiedy przyda Ci się jej potencjał, choćby w postaci szybkiego doładowania padniętego aku. Do tego regulacja prądu z wyświetlaczem, przydatna rzecz. Nie ma się też co spinać z dokładnym ustawianiem prądu, to nie fizyka jądrowa 😉 W razie potrzeby można go dodatkowo ograniczyć wpinając szeregowo żarówkę.
Wczoraj podłączyłem kolejny aku(78ah) do ładowania tą Agri.
Zaczęło się ładnie od ustawionych 7.7 A i po kilku godzinach spadło do 2.4 A i tak zostawiłem na noc.
Rano patrzę a prąd ładowania zwiększył się do 4.6 A...?!...
Napięcie na aku 15.90....to chyba coś nie tak z tym akumulatorem....odłączyłem bo wydaje się jakby trochę słuchł ale może mi się zdaje.
To będzie pewnie taka sytuacja ruclips.net/video/8RZ903tOrZA/видео.html
@@TomaszHudy
Tutaj już po podłączeniu było widać,że jest lipa.
U mnie było pięknie przez pierwsze kilka godzin i napięcie spadało,a potem zaczęło wzrastać ...
@@zdzichuforker3652 niestety Agri ma właśnie taką charakterystykę ładowania, przez co w niektórych przypadkach dochodzi właśnie do takiego zjawiska
@@TomaszHudy
Zjawiska,które prawdopodobnie wykończyło mi w miarę sprawny akumulator poprzez taką właśnie charakterystykę ładowania.
@@zdzichuforker3652 no niestety takie rzeczy mogą się zdarzyć - dlatego wspomniałem o tym w filmie, że Agri to bardzo wydajne urządzenie, ale w niektórych sytuacjach może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. Nie jesteś pierwszą i podejrzewam że nie ostatnią osobą z takim przypadkiem.
👍 Jak zawsze . Pozdrawiam
Dzięki 😉
Szybki i wydajny sprzęt .
Ustawienie potencjometru na minimum powinno dać dobrą charakterystykę.
Łagodniejszą na pewno.
Wewnętrzny nieco skręcić w dół a zewnętrzny (prąd) ciut w górę. Jest szansa na uzyskanie łagodniejszego zbocza pod koniec.
czy dla passata b6 jest bezpieczne ladowanie 16 V bez odpinania klem zakupilem taki prostownik a czemu bardziej iskrzy jak podpinam na aucie niz jak odlączony jest akumulator?
Passat wszystko wytrzyma
Bardzo dobry materiał.
Dzięki 😉
@@TomaszHudy Tomasz ja Tobie mocniej dziękuje :)
To w końcu prostownik, czy ładowarka do akku mokrych?
Pytanie zasadnicze czym charakteryzuje się prostownik?
Jeżeli tym że jest w środku transformator - to jest to prostownik. A czym charakteryzuje się ładowarka? Jeżeli tym że jest oparta na zasilaczu impulsowym - to jest to ładowarka 😉
@@TomaszHudy no właśnie. Zadałem te pytanie z lekkim podstępem. 🤣 Bo już dłuższy czas sobie to próbuję wytłumaczyć. I chyba najlepszym rozgraniczeniem jest to, że ładowarka sama kończy ładowanie jak sobie tak stwierdzi...
@@TomaszHudy ładowarka powinna być miniprocesorem który realizuje humory aku. Prostownik to toporna maszyny na.
@@ryszardszulgo8839 Nieprawda dobry prostownik na 100% nie jest toporną maszyną i nie powielaj głupot pisanych przez nie do końca znających temat.
@@Tadek-n3g nie dopuszczasz że to może być tylko moje zdanie-pogląd? "Powielacz uważa ze każdy powiela"
Tylu było malkontentów, a po co, a na co, wszystko już było.
Jak widać w materiale nie wszystko było, nie wszystko jest tak oczywiste, czarno białe, a po wnioskach widać, że mogą być różne wersje ( różna regeneracja napięcia mini max w przypadku korekcji potencjometrem ).
Odzew jest bardzo pozytywny i jest duże zainteresowanie tym tematem.
Zaskoczony jestem trochę tym prądem jaki się utrzymuje przy wyższych napięciach, miałem "wrażenie" że będzie mocny dół i środek _ a tu ogień po całości.
Wydajność robi wrażenie, brak dwóch Amperów w max - to nic szczególnego biorą pod uwagę moc i fakt, że w maks ustawieniach nie wysiada po chwili jak konkurencja .
Z mojej strony mega podziękowania za test tego urządzenia.
Spoko, przy okazji swoją ciekawość też zaspokoiłem 😉
Czy ktoś próbował zasilać ten prostownik z agregatu bez avr ?
Powinien sobie poradzić ponieważ jest oparty na przetwornicy 😉
@@TomaszHudy Dzieki za info ,bo szukam coś do ładowania aku w terenie , a taki agregat posiadam ,bez avr ale pod minimalnym obciążeniem 300W , zwykła żarówka . napięcie jest stabilne, wahania w granicy 5 wolt.
Mam pytanie czy model 15-12/24 prezentuje ten sam poziom i jakość czy tylko 30/12 jest taki dobry? Bo właśnie mnie by wystarczył 15-12/24 i zastanawiam się czy dobrze zrobię go kupując do ładowania akumulatora kwasowego o pojemności 40Ah i do żelowego 72Ah w drugim aucie?.
Dobry odcinek
Brat kupił spawarkę inwerter do 300A
Szkoda że ma za duże napięcie od 30v bo bym zrobił gęstość jak tralala😆
Jak połączysz szeregowo dwa akumulatory to możesz ładować.
Dzięki za test ;)
Super
Pozdrawiam
Dzięki, pozdrawiam 😉
@@TomaszHudy to kiedy kupujesz akumulator AGM?
@@KrzysiekGR-u7i jutro jadę 😉
@@TomaszHudy SUPER będzie nie za długo film. Czekam z niecierpliwością.
Uważam to urządzenie za nie całkiem bezpieczne i dla użytkownika, i dla akumulatora, może z dużymi i nowymi będzie jako tako. Starsze to myślę ,że w szybkim czasie zakończą żywot, nie zostawił bym tego urządzenia sam na sam z akku
Witam, może banalne pytanie, ale dlaczego nie możemy ładować akumulatora podłączonego do samochodu do napięcia 16,2V. Alternator ładuje aku z napięciem 14,4V. 1,8V ma takie duże znaczenie?
Ma znaczenie dla elektroniki samochodu, która nie jest przystosowana do takiego napięcia.
Wszystko zależy od wrażliwości elektroniki. Myślę, że może wytrzymać bo inteligentne ładowanie jest na poziomie 15V. Może być tak, że nie wszystkie odbiorniki pracują na takim napięciu 15V a są ną przetwornicach, które mogą nie wytrzymać skoku napięcia. Np. bardzo wrażliwy na odpalanie z rozruchu jest komputer świateł w nowszej ciężarówce Volvo. Mój prawie 20-to letni Scenic z bogatą elektroniką jak na tamte czasy toleruje napięcie 16V. Do tych nowych mam dystans, choć rok temu ładowałem całkowicie rozładowany aku w nowej podstawowej wersji Corolli - śmiga do dzisiaj.
Zalezy od instalacji auta, niektorym nic nie bedzie, przynajmniej nie od razu :)
Ja dmucham na zimne i wyjmuje aku podlaczajac prostownik.
Na aucie to tylko ta z lidla bezpiecznie podladowuje ;).
ANGRY INVERTER ;)
Hahaha, dosłownie :D
Przydalby sie mod zwiazany z dobraniem odpowiedniego potencjometru do napiecia tak aby mozna bylo go ustawic na napiecie 14.5V a na zwarciu potencjometru 16 lub 16.2V + przelacznik. Aktualny potencjometr ma za maly zakres regulacji na dole. Uniemozliwia to wykorztanie ladowarki w samochodzie kiedy aku jest podlaczony do instalacji
15V da radę bez większych problemów. Poniżej tej wartości trzeba by wejść "głębiej" w dzielnik napięcia, ale SMD to nie moja liga 😉
@@TomaszHudy Elektronika do nie moja liga. Zastanawiam sie czy nie da sie wylutowac potencjometru z plyty i dac inny o wiekszym zakresie regulacji.
Da się, ale charakterystyka jest mocno nieliniowa. Ja zrobiłem regulację na przełączniku 8-pozycyjnym i mam regulację napięcia od 15V do 16,4V mniej więcej co 0,2V.
Może zrobię o tym film 😉
Jaka jest wartość nominalna potencjometru i wartość na najniższym napięciu?
@@TomaszHudy zrób film 👍👍👍
👍👍👍👍👍
Tomasz, ,,doładowywanie, podtrzymanie" a nie tak jak mówisz doładowywanie podtrzymujące. Jest różnica.
A na czym polega ta różnica ?
@@TomaszHudy przynajmniej w moim doładowywanie polega na utrzymaniu napięcie ok. 16V i prąd na granicy przełączenia w tryb podtrzymania i żarzy (pulsuje) się niebieska dioda. Natomiast podtrzymanie - napięcie ok. 13,8-14V i prąd podtrzymujący takie napięcie dioda wtedy świeci jasno.
@hobbysta 33 ta dioda działa na zasadzie pomiaru prądu ładowania - jeżeli prąd ładowania spadnie do określonej granicy (u mnie w okolicy 1,6A) zaczyna się żarzyć/migać. Poniżej tej wartości świeci mocnym światłem - prosty układ elektroniczny. Po przełączeniu się na napięcie ok. 13,8V świeci się mocno, ponieważ prąd ładowania jest zdecydowanie mniejszy niż 1,6A.
Oczywiście masz rację, jednak ja nie rozdrabniam się na tyle faz ładowania - jak niektórzy producenci wymyślają nawet 10 faz - wyświetlając kolejne światełka czy migając nimi naprzemiennie w zależności od napięcia.
Mówiłem "doładowywanie podtrzymujące" dlatego że nawet przy napięciu 13,8V akumulator pobiera jednak minimalnie tego prądu, a więc doładowuje nadal akumulator w/g zasady że wystarczy napięcie powyżej 2,15V na ogniwo, aby akumulator zaczął się ładować.
@@TomaszHudy taka zmiana sposobu świecenia diody informuje jedynie o przechodzeniu na kolejny etap pracy urządzenia i tylko tyle. Pzdr👍
@@hobbysta3376 zgadza się 😉
Mój 50/12 przy różnych akumulatorach, przechodzi w bufor przy różnym prądzie
Może tak być - ja zawsze podkreślam że elektroniczne obciążenie akumulatorem nie jest i ta charakterystyka nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość i przy różnych aku może różnie działać.
Jeśli początkowe natężenie prądu ustawiasz na obu akumulatorach inne, to nie jest to nic dziwnego.
Mam taki 😊 mały ale wariat
W sam raz do dużych maszyn z 100Ah albo większymi akumulatorami
Szybko naładuje akumulator i szybko go zniszczy.
Nie koniecznie - żeby uszkodzić akumulator trzeba się postarać, muszą zaistnieć pewne zdarzenia - wysoka temperatura, akumulator który nie chce się ładować przy zbyt wysokim napięciu. Jednak prawdopodobieństwo uszkodzenia akumulatora jest większe w przypadku tego urządzenia niż w zwykłym prostowniku.
To jak z każdym urządzeniem elektrycznym - im większa moc urządzenia, tym większą uwagę powinniśmy zwracać przy jego obsłudze.
W rękach niekumatego kręcącego gałką obywatela będzie rzeczywiście destrojerem:) Może nie od razu ale w czasie:)
@@tomaszjar541 hahaha
Podoba mi się w tym urządzeniu to, że nie obniża znacząco prądu ładowania zanim nie osiągnie (na fabrycznych nastawach) napięcia 15V (dla maksymalnego ustawienia prądu ładowania) to TRZYMA ustawioną wartość prądu ładowania. Tak ma być! Zostawić to urządzenie w nastawach fabrycznych i cieszyć się z poprawnych parametrów elektrolitu uzyskanych dość szybko.
Niezły piecyk. Ale nie wolno w nim kręcić gałką;)
No właśnie nie - bo grzać nie chce - chyba że aku 😋
Jak już to kręcimy gałką na zewnątrz😉
@@hobbysta3376
Skąd wiesz, że na zewnątrz? 😂
Do mujego passata mozu być 20 jścia ampyr.
👍
Taka sobie mała spawarka inwertorowa .
mam taki prostownik czytaj ladowarke
NIE ROZPOCZYNA LADOWANIA Termik na radiatorze byl calt czas otwarty ruclips.net/video/QGoyLlkvBJA/видео.html
ruclips.net/video/GzSLbkZVqpc/видео.html
ruclips.net/video/eEiR-8jO_q4/видео.html