Ładowanie akumulatora - dla początkujących

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 окт 2024

Комментарии • 162

  • @robroy48
    @robroy48 3 года назад +4

    Warto oglądać i słuchać tegoż człowieka jednym słowem śledzić kanał ,oczywiście chcąc zrozumieć potęgę akumulatorów ,Tomasz jest odpowiedniej człowiekiem z mega wiedzą na ten temat -pozdrawiam

  • @zubr1978
    @zubr1978 4 года назад +5

    Ufff ale to było. Dzięki przydadzą się te wszystkie wiadomości w pigułce. Pozdrawiam

  • @nikolamilosev6522
    @nikolamilosev6522 3 года назад +8

    "Ja cie krece sie nagadalem" :) (a ja sie nauczylem nowych Polskich slow) Pozdrawiam serdecznie z Macedonii

  • @robertkoatka5262
    @robertkoatka5262 4 года назад +23

    Robisz dobrą robotę jak dla mnie lepszy od MrAkumulator . Pozdrawiam

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +17

      To nie są wyścigi - znam się dobrze z Robertem i nie uważamy się za konkurencję.
      On ma inne podejście do tej tematyki i ja mam inne - dlatego uważam że trafiamy do trochę innej grupy docelowej.
      Znam ludzi których nie bardzo interesuje co się tam dzieje w środku akumulatora - on chce podłączyć ładowarkę którą zrobi wszystko za niego - i ja szanuję takie podejście.
      Ja podchodzę doświadczalnie do tematu - staram się pokazać teorię w praktyce - jak komuś się to podoba i zrozumie trochę więcej to ja się strasznie z tego cieszę.
      Pozdrawiam

    • @750UT
      @750UT 3 года назад +3

      @@TomaszHudy Żadna ładowarka ani żaden logarytm nie zastąpi ludzkiego mózgu. Popieram pana podejście choć taka ładowarka która robi wszystko dla przeciętnego zjadacza chleba była by potrzebna, jak mi się wydaje. Sam właśnie testuję układ na stabilizowanym napięciu, który będzie mi podładowywał akumulator w zimie w motocyklu ale nie tylko. Pozdrawiam.

  • @grzegorzchodorowski6620
    @grzegorzchodorowski6620 11 месяцев назад

    Mega pomocne! 💪 Pański filmik uchronił mnie przed niepotrzebnym kupnem nowego akumulatora, a to wystarczy dobrze naładować 2 razy do roku i sprawdzać napięcie co jakiś czas gdy kręcimy się głównie po mieście. Wielkie dzięki za tę wiedzę! 😊

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 4 года назад +8

    Świetny film, wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu. 👍

  • @ukaszdabrowski4441
    @ukaszdabrowski4441 4 года назад +6

    Obejrzałem i dziękuję. Najważniejsze kwestie padły, no może warto było dać jasne info zgodnie z zaleceniami producentów jakich prądów nie przekraczać.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +9

      To też dość obszerny temat - bo dopuszczalny maksymalny prąd ładowania - uzależniony jest od typu akumulatora oraz okresu ładowania. Jak już pisałem w innym komentarzu - każdy z tych punktów można naprawdę dość obszernie rozwinąć. Może jak będzie zainteresowanie zrobię całą serię takich informacji praktycznych.

    • @ukaszdabrowski4441
      @ukaszdabrowski4441 4 года назад +4

      @@TomaszHudy Oczywiście że trudno tu mówić o jakiejkolwiek unifikacji prądu. Jedyne co można powiedzieć dla dowolnego akumulatora w dowolnym stanie [pomijając uszkodzenie], nie przekraczanie natężenia określonego przez producenta w karcie produktu/instrukcji nie spowoduje uszkodzenia akumulatora w czasie jego ładowania.

    • @ukaszdabrowski4441
      @ukaszdabrowski4441 4 года назад +2

      @@TomaszHudy BTW w ramach eksperymentu może warto zbudować aku w akwarium? Nawet jeden pakiet ogniw, by łatwo pokazać przejście w intensywne gazowanie elektrolitu po przekroczeniu określonego napięcia i zwiększanie gazowania wraz ze zwiększaniem natężenia ładowania.

    • @marioxyz6768
      @marioxyz6768 4 года назад +5

      @@TomaszHudy Panie Tomaszu myślę, że na takie praktyczne porady czeka wiele osób, jak ja sam nieraz się zastanawiam jakie parametry ustawić do akumulatorów które ładuje profilaktycznie dwa razy w roku, czy np. prostownikiem który daje 16,4V na koniec ich nie przeladowuje.?

    • @marekwafel8651
      @marekwafel8651 4 года назад +3

      @@marioxyz6768 Jeśli małym prądem np. 1 Amper to nie przeładujesz, kilka godzin możesz go tak potrzymać.

  • @przemysawucinski3971
    @przemysawucinski3971 9 месяцев назад

    Bardzo fajnie wytłumaczone po ludzku, dziękujemy za włożony trud 🙂

  • @Idakifi
    @Idakifi 4 года назад +3

    Świetny materiał. 30 minut zleciało nie wiadomo kiedy.

  • @albi2k88
    @albi2k88 4 года назад +5

    Ostatnio Rosjanie z kanału Garage 54 (na rosyjskojęzycznym kanale) próbowali sprawdzić jakie napięcie będzie na akumulatorze, jeśli zablokują alternator aby działał cały czas na 100% (wzbudzenie podłączone na sztywno). To ledwo osiągnęli 20V z podłączonym akumulatorem a bez akumulatora 50V i po chwili spalił się układ zapłonowy w Ładzie. Tym samym alternatorem w innym filmie spawali i bez obciążania napięcie które generował przekraczało 100V. W tym samym filmie wcześnie próbowali ładować akumulator prosto z 220V chyba z użyciem diody oraz żarówki i opalarki jako opornika.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      Podejrzewam że alternator był obciążony maksymalnym natężeniem - pytanie jaką wydajność posiadał ten alternator - wydaje mi się że na pewno większą niż 50A.

  • @celestyngwizdaa6991
    @celestyngwizdaa6991 Год назад +1

    Super materiał.

  • @adammichoo2930
    @adammichoo2930 2 года назад +2

    Bardzo pomocny material :) dzieki.

  • @tomaszjar541
    @tomaszjar541 4 года назад +11

    Te 19V to chyba do tego youtubera co trochę lekkich nieprawd napłodził:)) No właśnie te dwa parametry V i A są ze sobą ściśle powiązane i ludzie o tym zapominają, tak jak o tym, że alternator nie służy tylko do ładowania aku, itd,itd,itp. Film dobry i potwierdza starą prawdę, że trzeba bardzo uważać z prądami w II fazie ładowania. Ci co upierają się do 14,4V żyją w nieświadomości i tylko podładują aku lekko rozładowany, a pełne naładowanie przeważnie rozładowanego niestety musi obejmować wyższe napięcia. Z resztą pełny i prawidłowy proces ładowania to jednak za każdym razem osobliwa czynność:)) Z prezentowanych filmów Twoich Tomaszu i innych kolegów potwierdza się teza, że najbezpieczniejsze i najmniej wymagające kontroli jest ładowanie 0,1C (dobrane znamionowe natęż.) transformatorowe - prostownikowe. W ten sposób choćby ktoś chciał to krzywdy aku nie zrobi, bo prawidłowo dobrany zawsze zakończy w 48h, nie wyżej jak 0,02-0,03C do 16,5V max. no chyba, że będzie męczyć aku kwasowy (do pracy cyklicznej a nie buforowej) wiele dzionków. Widzieliśmy też przecież nowe aku, które ładowały się przez zwykłe prostowniki do nap. nie przekraczającego 15,9V i gęstość pięknie odbudowały. Maniana zaczyna się przy aku starszych, zasiarczonych albo z rozwarstw. elektrolitem. Parametry są wtedy inne, a napięcie potrafi wskoczyć od razu na max, prąd zaś nie zmniejsza się tak jak byśmy chcieli bezpiecznie w końcowej fazie plus inne wariacje. Producenci boją się wyposażać ładowarki elektroniczne w parametry ładowania po wyżej napięcia gazowania II fazy. Tak naprawdę nie byłyby one wtedy takie bezpieczne i dla tzw. idiotodpornych. Co to by wtedy było i le wybuchów garażowych i podań do Sądu o odszkod:)) Ładowarki elektroniczne mogą uczynić dużo krzywdy aku przy nieznajomości zasad ładowania - np. patrz rewelacyjny AGRI. Dobry filmik. Kontynuuj Tomaszu. Pzdr/Tomasz

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      Wszystko się zgadza - nic dodać nic ująć 😉

    • @dariuszsciebura3113
      @dariuszsciebura3113 3 года назад +3

      @@TomaszHudy witam Panie Tomaszu reasumując akumulator najlepiej ładować 1A i 16V wiadomo że, czas ładowania będzie dłuższy ale zdrowszy dla akumulatora. Czy dobrze zrozumiałem? Pytam bo posiadam KULONA 912 i patrząc na jego możliwości można to zrobić bodajże. Albo zrobić do 10% z 77Ah czyli 7,7A , 16V. Która opcja jest lepsza?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +3

      @@dariuszsciebura3113 im mniejszy prąd ładowania tym proces będzie trwał dłużej, ale takie powolne ładowanie jest bezpieczniejsze - to trochę taki kompromis.

    • @dariuszsciebura3113
      @dariuszsciebura3113 3 года назад

      @@TomaszHudy dziękuję

    • @506d6a
      @506d6a 2 года назад +1

      z ciekawości, którego yotubera mam omijać ( tego od tych 19V)?

  • @750UT
    @750UT 3 года назад +5

    Problem z dostępem do elektrolitu mamy na własne życzenie. Nie kupujmy takich akumulatorów. Popyt rodzi podaż. Ja kupiłem w styczniu 2021 roku nowiutki kwasowy akumulator Ca/Ca a więc "bezobsługowy" z koreczkami. Po zakupie gęstość 1.26. Ładowałem go aż do 1.28. Gdyby nie było korków nie wiedziałbym, że nie jest w pełni naładowany bo sprzedawca twierdził: założyć i jeździć. Gdy go rozładowałem do 10.48 V wypluł 71,45 Ah. Teraz go naładuję do minimum 1.28g i ponownie rozładuję tym samym prądem czyli 2.8A. Trwa to ponad dobę ale jestem ciekawy czy wzrośnie pojemność do nominalnych 75 Ah. W akumulatorze po okresie gwarancyjnym wiercę (ostrożnie by nie uszkodzić płyt) i po ładowaniu zatykam śrubami z nierdzewki M8 lub stosuję taśmę izolacyjną i po prostu zaklejam. Kanał wartościowy więc polecam.

  • @pablox11NEW
    @pablox11NEW 3 года назад +5

    Dokładnie Panie :) / Kiedyś tego nie rozumiałem tego problemu. Gęstość mnie nie interesowała. Myślałem tak--- skoro producent w samochodzie ustawił 14,5v to nie należy ładować wyższym prądem i to jest idealne maksymalne napięcie aby nie uszkodzić akumulatora ale makumulator kanał na yt pokazał co to gęstość i się wiele pozmieniało w myśleniu . 16v Jest wręcz wskazane aby wrócić do gęstości aby odbudować głęboko rozładowany akumulator oczywiście mały prąd ładowania. Ładując tylko do 14v myślimy że jest naładowany ale jest to błędne myślenie.

    • @wujekalfred15
      @wujekalfred15 3 года назад +5

      I tak i nie. Napięciem 14,4 v też naładujesz tylko potrwa to dużo dłużej. Dlatego prostownikiem ładuje się do 16 i wyżej aby przyspieszyć proces i tyle. Obie metody można stosować. Oczywiście akumulator z płynnym elektrolitem

    • @pablox11NEW
      @pablox11NEW 3 года назад +1

      @@wujekalfred15 Dokładnie tak dzięki za rozwinięcie.

    • @Dudu-w4c
      @Dudu-w4c 2 месяца назад

      no i dlatego nie moge naladowac aku lidlosko adowarko

  • @dariuszmarkowski5477
    @dariuszmarkowski5477 3 года назад +3

    Witam. Film super. Mam pytanie. A jak się ładuje akumulatory głębokiego rozładowania, tak samo? mam na myśli zwykłe kwasiaki, które ładuje sie (tak jak ja) 1-2 razy w miesiącu, od 10,8-11v.

  • @PABLO-wn9ws
    @PABLO-wn9ws 3 года назад +5

    Witam. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale na przykład dwa akumulatory 12V 220A połączone szeregowo a więc 24V można ładować tak do około 32V?

  • @rybka5769
    @rybka5769 4 года назад +4

    oj Tomek, Tomek, dla początkującego vlog, a Ty zakładasz, że np kobieta kierowca zna obsługę prostownika, mierzy gęstość elektrolitu i ma czym, nagadałeś się, mnie rozśmieszyłeś, dobrze, że nie było tego vloga tydzień temu kiedy musiałam naładować akumulator, pewnie przestraszył byś mnie, a nie nauczył, pozdrawiam

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +2

      Zawsze to jakiś pożytek - przynajmniej poprawiłem Ci humor 😉

  • @inspektorelektron
    @inspektorelektron 4 года назад +6

    Dobra robota :) Wiele wątków faktycznie można by rozwijać. A kiedy będzie coś dla "starych wyjadaczy" ? ;)

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      "Starych wyjadaczy" to i ja bym posłuchał 😉
      Ale gdzieś tam w tle badam tą dyfuzję elektrolitu, zarówno w procesie rozładowania i ładowania.

  • @oliver27rondel
    @oliver27rondel 4 года назад +5

    Jak by miał Pan kiedyś czas to taki odcinek by się przydał o AGM bo coraz ich więcej i ludzi na youtube co szuka coś na ten temat

  • @genkowski
    @genkowski 4 года назад +5

    Miało być krótko wyszło długo ale konkretnie i na temat. 👏 Ty

  • @danielrozenek18
    @danielrozenek18 3 года назад +3

    Jak naładować akumulator bez wyciągania z auta? Odpiąć obydwie klemy? Czy z zapiętymi można ładować? Czy jedną kleme dodatnia odpiąć?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      Zależy czym chcesz ładować.

    • @danielrozenek18
      @danielrozenek18 3 года назад +2

      @@TomaszHudy no prostownikiem.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      To odłącz klemę minusową i możesz ładować 😉

    • @mirosawjabonski8514
      @mirosawjabonski8514 3 года назад +1

      Obie klemy odłącz. Bo mogą wystąpić piki napięciowe przez pojemność blacha/ ziemia i przepięcie pójdzie w elektronikę.

  • @ryszardszulgo8839
    @ryszardszulgo8839 4 года назад +6

    ciekawa analityka, nie jest tylko dla początkujących.

    • @albi2k88
      @albi2k88 4 года назад +1

      Chyba teoria z początku może odstraszyć początkujących a przynajmniej tych którzy chcą szybkich informacji.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +7

      @@albi2k88 ja czasami odnoszę wrażenie że część użytkowników zapomina że akumulator nie jest tylko odbiornikiem - jak np. żarówka. Nie rozumieją zależności napięcia od prądu w różnych fazach ładowania - a w szczególności w fazie wysycania gdzie akumulator "stawia" widoczny "opór".
      Dlatego postanowiłem nagrać ten film, choć wiem że z przedstawieniem takich materiałów mam problem.

  • @marcinp6840
    @marcinp6840 3 года назад +4

    Napisz proszę co to za prostownik którego używasz w filmie? Może polecisz prostownik który ma możliwość regulacji napięcia i prądu ładowania jak Twój.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      To przetwornica www.akumulatory.info.pl/kontrukcje-diy/przetwornica-napiecia-dps5020/

  • @JanKowalski-cv4pw
    @JanKowalski-cv4pw 3 года назад +4

    To nie prawda ale fajnie się słucha jak się sam gubisz nie odróżniając za dobrze prądu od napięcia 🙂 nigdzie nie ładuje się akumulatora stałym napięciem nawet alternator ma ograniczenie prądu. Wszystkie akumulatory ładuje się tak samo!! Najpierw stały prąd, żeby nie uszkodzić akumulatora wtedy akumulator decyduje o napięciu potem ograniczenie napięcie i to akumulator decyduje o prądzie. Spadek prądu mówi o naładowaniu. Źle to tłumaczysz. I powinienem jeszcze wspomnieć o tym, że najmniej pojemna cela naładuje się pierwsza i pierwsza zacznie gazować. Gazowanie zaczyna się od 13,8V dla 6cel dlatego nie wolno długo podłączać wyższego napięcia szczególnie dla Aku hermetycznych.

    • @mirosawjabonski8514
      @mirosawjabonski8514 3 года назад +2

      Dobrze. Tylko gazowanie od 14,2 V. Może miałeś źle podłączony voltomierz. Napięcie pomiarowe bezpośrednio z akumulatora nie z prostownika.

    • @506d6a
      @506d6a 2 года назад +1

      Nagraj to może i nam o tym opowiedz👍🏻

  • @grzesgrzyb287
    @grzesgrzyb287 4 года назад +5

    Tomku, bardzo dobra robota. 👍

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 4 года назад +5

    Dobry material

  • @krzysztofplata577
    @krzysztofplata577 2 года назад +2

    A kiedy należy ładować akumulator jak nie ma dostępu do elektrolitu

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  2 года назад +2

      Profilaktyczne dwa razy do roku.

  • @marcin-vo6pu
    @marcin-vo6pu 3 года назад +4

    Do podładowania tak raz na miesiąc akumulatora Varta D21 61ah, dobra będzie ładowarka Ctek 5 lub ctek 3.8 lub foxur 5, chodzi mi o automatyczne ładowanie

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +5

      Właściwie wszystkie wymienione przez Ciebie ładowarki się nadają do podładowania. Profil ładowania mają bardzo podobny.

  • @dareks6979
    @dareks6979 3 года назад +2

    Mam pytanie. Posiadam "prostownik z regulacją prądu" firmy Bass Polska z możliwością przełączenia 2A/8A. Niezależnie od ustawień po krótkim ładowaniu zapala się zielona dioda że aku jest naładowany. Po chwili znowu czerwona i ładuje dalej. I tak w kółko. Czy to normalne? Napięcie pokazuje ok. 12,58v

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      Nie znam tego prostownika więc trudno mi odpowiedzieć na pytanie

  • @zdzisawdardzinski7673
    @zdzisawdardzinski7673 3 года назад +2

    Dobry,pouczający film, gratulacje, ale pod koniec uważam trafiło Ci się małe przejęzyczenie.Przy temacie kompromisu,jaki ustawić prąd w ostatniej fazie ładowania. Myślę że chodziło Ci o wartość prądu 2 % pojemności akumulatora, a nie 0,02 %. I jedno pytanko do którego narazie nikt się nie odniósł. Jakie skutki może spowodować zamontowanie w samochodzie akumulatora o większej pojemności pojemności niż przewidziana w katalogu? Ja mam inne zdanie niż większość sprzedawców i użytkowników.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +4

      Ja uważam że przy obecnych, bardzo wydajnych alternatorach, nie ma z tym żadnych problemów - no chyba że zamontujesz akumulator o dwukrotnie większej pojemności - ale taki zapewne się nie zmieści.
      Kiedyś za czasów prądnic, to mógłbyć problem, ale dziś ...

    • @zdzisawdardzinski7673
      @zdzisawdardzinski7673 3 года назад +4

      @@TomaszHudy Nareszcie ktoś podobnie myślący jak ja, bo mnie się już sprzykszyły dyskusje z ludżmi niodróżniającymi natężenia od napięcia prądu.

  • @fabianfabio484
    @fabianfabio484 19 дней назад +1

    Drogi przyjacielu mam pytanie. Mam akumulator Centra Futura 72Ah. Kupiłem prostownik taki ze średniej półki za 300zł i tam sa dwie opcje ładowania (MIN i MAX) czyli np jak zaczynam ładować to w trybie MIN zaczyna ładować prądem około 6-7A i spada. A jak ustawie MAX to zaczyna prądem 7-8A i spada. Różnica na starcie i w trakcie ładowania o około 1,5A . Jaki tryb ładowania wybierać??? Pozdrawiam

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  17 дней назад

      Śmiało możesz używać trybu MAX, jednak w tym trybie proponuję ładować akumulator na odłączonym akumulatorze od instalacji samochodowej

    • @fabianfabio484
      @fabianfabio484 17 дней назад

      @@TomaszHudy Czemu na odłączonej instalacji? Ja nie odłączałem nigdy akumulatora bo na podwórku pod oknem ładuje:) Wszystkie odbiorniki wyłaczonne.

  • @grzesieky5788
    @grzesieky5788 4 года назад +4

    Panie Tomku, 100% racji i wszystko sie zgadza, ale nie dodal Pan ze kolejnymi powodami dla ktorych ladowarki pozostaja przy ladowaniu niskim napieciem sa: 1) mozliwosc ladowania w samochodzie bez uszkodzenia instalacji 2) brak uszkodzenia akumulatora jesli okazalby sie on akumulatorem AGM lub tymbardziej GEL. Ladowarki maja byc "idiotoodporne" i takie wlasnie sa. W normalnych warunkach nie da sie nimi uszkodzic ani akumulatora ani samochodu. Prostownik natomiast moze juz zrobic krzywde i powinien on byc uzywany tylko przez osoby, ktore wiedza co robia.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +3

      Oczywiście że tak, wiele rzeczy nie dodałem, aby nie wrzucać zbyt wielu informacji na raz.
      Każdy z tych punktów można rozwijać i powiedzieć dużo więcej - ale wtedy byłby to film pełnometrażowy 😉
      I tak chciałem się zmieścić w 20 minutach - wyszło trochę więcej 😁

    • @grzesieky5788
      @grzesieky5788 4 года назад +2

      @@TomaszHudy to prawda. Niemniej jest to swietny material. Sam tez konstruuje swoje przetwornice dc-dc oraz desulfatory pojemnosciowe (podobne do Panskiej). Powodzenia! Bardzo fajnie sie Pana oglada!

    • @staniew
      @staniew 4 года назад +1

      @@TomaszHudy Dzięki, dzięki......We wstępie do filmu o Agri widzowie krytykują to, że stare trupy ładujesz,które nie powinny być testowane.Może byś zbiórkę zorganizował na zakup nowego Aku do testów . Chętnie się dorzucę.pozdrawiam

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +5

      @@staniew w tym cały sekret - nie tylko nowe akumulatory wymagają ładowania, powiem więcej - częściej starsze egzemplarze będziemy podłączać pod prostownik czy ładowarkę. To jest to na co chciałem zwrócić szczególną uwagę w tym materiale - ta charakterystyka napięciowo-prądowa nie będzie taka sama dla każdego akumulatora i projektując urządzenie do ładowania trzeba wziąć to pod uwagę.

    • @_Kasio_
      @_Kasio_ 4 года назад +2

      Akumulatory w pewnym stopniu też są idiotoodporne. W zeszłym roku pożyczyłem od znajomego stary rosyjski prostownik żeby podladowac aku, wyglądał na lata 80',zapytalem czy nim lądował kiedykolwiek akumulator, powiedział że często doladowywuje, więc ok. Podłączyłem go do aku ustawiłem na pokrętle aku 12v i ładuje, Ale ze prostownik wyglądał na "zabytkwy" postanowiłem go nadzorować, wróciłem do niego po 20min i okazało się że aku zaczyna się "gotować" zmierzyłem natężenie, około 4A,zmierzylem napięcie i tu mi kopara opadła 18.1V :D , ale postanowiłem dokończyć ładowanie z przerwami na "uspokojenie" aku. Aku działa do tej pory.

  • @ojciecmajster
    @ojciecmajster 2 года назад +2

    czy robia jeszcze aku z korkami? Ostatnio w sklepie wszystko było jednolite

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  2 года назад +2

      Oczywiście, trzeba dobrze poszukać 😉

    • @pawe6821
      @pawe6821 2 года назад +2

      @@TomaszHudy co sądzisz o akumulatorach z serii R no R3 od MR.akumulator ?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  2 года назад +2

      @@pawe6821 nie miałem z nimi do czynienia więc trudno powiedzieć, ale z tego co prezentuje Robert to są godne polecenia.

  • @tomek2616
    @tomek2616 4 года назад +5

    Czy w fazie intensywnego gazowania koniecznie muszę odkręcić korki?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +6

      Gazowanie elektrolitu zależy od prądu ładowania - im większy prąd tym to gazowanie będzie bardziej intensywne. Ale wszystkie akumulatory posiadają otwory wentylacyjne po bokach i jeżeli prąd nie przekracza 0,03C w końcowej fazie ładowania nie ma konieczności odkręcania korków.

    • @piotrpiotr1775
      @piotrpiotr1775 4 года назад +4

      @@TomaszHudy w moim bannerze jest tylko z jednej strony odpowietrzenie bo z drugiej jest wlozona zatyczka. Zastanawialem sie wlasnie czy nie powinny z obydwu stron byc odpowietrzenia

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +5

      @@piotrpiotr1775 praktycznie w każdym akumulatorze jedna strona jest zatkana korkiem.

    • @piotrpiotr1775
      @piotrpiotr1775 4 года назад +4

      @@TomaszHudy ok, to zostawie tak jak jest

    • @tomaszjar541
      @tomaszjar541 4 года назад +3

      jak masz korki to je odkręć dla bezpiecz:))

  • @BartekZubr
    @BartekZubr Год назад +1

    A takie pytanie z mojej strony. Czy mogę ładować tylko zasilaczem laboratoryjnym? :) Najpierw z limitem na 14.4V z max prądem 5A(zasilacz na więcej nie pozwoli) a potem odsiarczać z prądem max 1A i dla bezpieczeństwa z limitem 16.2V? :)
    Mam akumulator który po ładowaniu ładowarka z norauto ma w spoczynku tylko 12.4V i chciałbym mu trochę życia dodać. :)

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Год назад +2

      Oczywiście że tak - zasilacz jak najbardziej się do tego nadaje. Oczywiście bezpiecznie będzie odłączyć akumulator od instalacji podczas ładowania przy napięciach powyżej 15V

  • @Koniogdy
    @Koniogdy 3 года назад +2

    Tomek, fajnie się ogląda Twoje filmiki tak na 1,25x :)
    To Twoje czarne pudełko z kolorowym wyświetlaczem i różnymi cyferkami to co to jest?
    Raz nazywasz to przetwornicą (2:54) innym razem zasilaczem..?
    Wg. mnie to nie jest przetwornica a właśnie zasilacz ale Ty jako właściciel pewnie wiesz lepiej.
    To jest ........ w kropki wstawić właściwe literki.
    Materiały wrzucasz fajne, nie ma komercji a próbujesz coś przekazać - tak trzymaj.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      To przetwornica DPS5020, a czasami nazywam to zasilaczem regulowanym, bo w zestawieniu ze źródłem prądu to nic innego 😉

    • @Koniogdy
      @Koniogdy 3 года назад +2

      @@TomaszHudy Z pewnością masz rację i dzięki za odpowiedź, chociaż mi to nazwa przetwornica bardziej tak pasuje do urządzenia, które można np. podłączyć do gniazda zapalniczki w samochodzie i zasilić z tego wiertarkę, lokówkę czy inny toster :)
      Czyli coś co przetwarza prąd stały 12 V na zmienny 230V.
      OK, oglądam dalej Twoje fimy :)

  • @arkadyrzeznik3902
    @arkadyrzeznik3902 4 года назад +2

    Witam mam pytanie w mojej skodzie. Alternator katalogowo daje napięcie 14V przy 2500 obrotów. Gdy akumulator jest naładowany napięcie akumulatora przy pełnym obciążeniu instalacji ( szybą tylnia, podgrzewane siedzenia itp. ) ma ok. 13.8-14v. Ale kiedy akumulator jest rozładowany i włączone pełne obciążenie instalacji to napięcie spada 13.4-13.5 v przy 2500 obrotów. W Twoim materiale podajesz napięcie min. ładowania alternatorem to 13.8v? Czy to oznacza że mając 13.5v nigdy nie naładuje akumulatora? Pozdrawiam.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +2

      13,5V to nieznacznie poniżej normy - rozumiem że samochód bez inteligentnego systemu ładowania, bo jeśli tak to sprawa się dość mocno komplikuje.
      Jeżeli akumulator jest nieco rozładowany, alternator ma dość spore obciążenie - bo musi zasilić odbiorniki oraz ładować akumulator. Proszę sprawdzić kable idące od alternatora do akumulatora - przy większym obciążeniu występują większe spadki napięcia i być może stąd taka sytuacja.

    • @arkadyrzeznik3902
      @arkadyrzeznik3902 4 года назад

      Dziękuję

  • @wojtecz
    @wojtecz 4 года назад +2

    Czy to nie przypadkiem ThinkPad t430?

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g 4 года назад +9

    Super materiał.Dzisiaj chyba nawet Twój wykład można było oglądnąć w telewizorze no chyba, że to nie Ty ruclips.net/video/jeXxbWuQDSE/видео.html

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      Kto by pomyślał 🤣🤣🤣

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 4 года назад +5

      Dopóki Tomek do nich gada, nie widzę powodów do niepokoju. Gorzej będzie, jak zaczną odpowiadać 🤣

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +6

      @@Tab7.6.Tab7.6 właśnie dzisiaj znajomi z pracy stwierdzili, że po tylu wydanych komendach "słuchajcie" - ten akumulator i zasilacz do których mówię, nawet jakby chciały to się nie odezwą 😋

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 4 года назад +4

      @@TomaszHudy Jest komenda "słuchajcie", to posłusznie słuchają. Spróbuj z innymi poleceniami 😁

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 года назад +5

      @@Tab7.6.Tab7.6 Na wszystko przychodzi czas.Chodzi o odpowiadanie akumulatorów.Co do polecceniaTomka ,,słuchajcie'' to mi się uszy wówczas instynktownie same zaczynają ustawiać pod wiatr.

  • @piotrlukasik9524
    @piotrlukasik9524 Год назад

    Bardzo fajny odcinek.Dzięki informacją zawartym w tym materiale zakupiony nowy akumulator ładuję co pół roku i mie mam żadnych problemów z akumulatorem.Akumulator 60AH z płynnym elektrolitem i prostownik Eltraf 6A.Prostownik przy ładowaniu akumulatora delikatnie cicho brzęczy-buczy czy to jest normalne?Zapewne nie będzie miał pan czasu na krótką odpowiedź ale warto spróbować zapytać.Jeszcze raz dziękuję za ogrom wiedzy i dzięki ,że jesteś.Pozdrawiam gorąco.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Год назад

      To jak najbardziej normalny objaw pracy transformatora - będzie on tym głośniejszy im większe obciążenie.

  • @loreslores7116
    @loreslores7116 Год назад +1

    Fajny film.A jaki prostownik agm dla początkujących?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Год назад +1

      Do AGM'ów najlepiej ładowarkę automatyczną a nie prostownik dopasowaną do pojemności akumulatora i zasobności portfela.

    • @loreslores7116
      @loreslores7116 Год назад

      @@TomaszHudy aku 95

    • @loreslores7116
      @loreslores7116 Год назад

      @@TomaszHudy zaproponuj coś proszę.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Год назад +1

      @@loreslores7116 poszukaj testu ładowarki Einhell CE-BC 10M na moim kanale.
      Uważam że do AGM'ów to bardzo dobry wybór 😉

    • @loreslores7116
      @loreslores7116 Год назад +1

      @@TomaszHudy co myślisz o Mw -sc8e?

  • @marioxyz6768
    @marioxyz6768 4 года назад +3

    Wszystko jasne, a ja mam pytanie dlaczego mój roczny akumulator po ładowaniu prostownikiem nie odzyskał prądu rozruchowego z naklejki? Zaczynałem ładowanie od napięcia aku 12,6V i gęstości elektrolitu ok. 1,26g/cm3. Co to może oznaczać?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +3

      Rozumiem że prąd rozruchowy mierzony testerem?

    • @marioxyz6768
      @marioxyz6768 4 года назад +3

      @@TomaszHudy Tak mierzony testerem wzrósł tylko do 440A z 415A wymagane 510A.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +5

      Ważne jest również kiedy wykonujemy test, czy akumulator jest odłączony od instalacji, jaka jest temperatura elektrolitu. W sobotę będzie film na temat metod diagnostyki stanu akumulatora.
      Jeżeli gęstość elektrolitu jest w porządku ja bym się na razie nie przejmował.

    • @piotrpiotr1775
      @piotrpiotr1775 4 года назад +3

      @@TomaszHudy Tomku a czy chcąc doładować akumulator do pełna z gęstosci 1,26 lub 1,27 którą ma jeżdżąc w aucie to lepiej go jeszcze trochę rozładować czy ładować taki jak jest? Czy wczesniejsze lekkie rozladowanie pozwoli na lepsze wysycenie podczas ladowania czy nie ma to wpływu na uzyskanie pełnej gęstości.

    • @marioxyz6768
      @marioxyz6768 4 года назад +3

      @@TomaszHudy Panie Tomaszu gęstość jest super prawie 1,30g/cm3 w każdej celi, parametry mierzone bezpośrednio po zakończeniu ładowania po odpięciu od zasilania, później już nie sprawdzałem bo aku musiał samochodzik zasilac.

  • @jaon5243
    @jaon5243 2 года назад +2

    Facet jest praktykiem i niech takim pozostanie

  • @bartekkowalczyk7231
    @bartekkowalczyk7231 4 года назад +2

    świetny film

  • @szwagier8774
    @szwagier8774 3 года назад +1

    Trochę długie filmy .... Ale spoko

  • @romek6044
    @romek6044 2 года назад +1

    Miało myć przystępnie a jak wszyscy nagadał i nic nie pokazał. większość zwykłych kierowców nie posiada mierników i amperomierzy itd

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  2 года назад +3

      Dlatego powinni używać zwykłych ładowarek automatycznych 😉
      A film jest dla osób którzy chcieliby wiedzieć nieco więcej, ale dopiero zaczynają przygodę z miernikami i amperomierzami 👍

  • @LukiSzczecin19
    @LukiSzczecin19 3 года назад +2

    Hej. Mam kilka sztuk akumulatorów które już po odebraniu z magazynu jako nowe miały gęstość pomiędzy 1,24 do 1,26. Posiadam ładowarkę bodajże z Kauflandu 14,4V@4A go jej szczytowe możliwości. Oczywiście jako tako uzupełni ona ładunek / amperogodziny w tych akumulatorach ale kiedy sygnalizuje "pełne naładowanie" i przechodzi w stan podtrzymywania gęstość zostaje nie ruszona... Oczywiście auta na tych aku odpalają itp ale chciałbym zwiększyć gęstość, wysycić te akumulatory by odzyskać pełną ich fabryczną pojemność w ampero godzinach bo jak dobrze rozumiem temu cały ten proces służy?
    Zakupiłem prostownik 15A Stef-Pol bodajże EST-305. Teraz podłączony po takiej ładowarce na pierwszym poziomie trzyma napięcie ok 14,5V z symbolicznym prądem około 0,5A natomiast na maksymalnym ustawieniu ładuje około 15,4V z prądem w okolicy 2-2,5A oczywiście z czasem napięcie rośnie a prąd powoli spada.
    Pytanie brzmi :
    1. Jak bardzo gazowanie może być słyszalne wyczuwalne by nadal było to bezpieczne i nic nie wybuchło? Już przy wspomnianym 15,5V@2,5A w nocy w jednym pomieszczeniu słychać co jakiś czas bąbelkowanie elektrolitu (raczej co kilka sekund niż jak np przy gotującej się wodzie) po zdjęciu osłony z cel nachylając się nad aku można poczuć delikatny jak by zapach siarki natomiast sam akumulator nie jest jeszcze nawet ciepły. Czy to bezpieczne czekać na napięcie 16,2 i jaki wówczas może być max bezpieczny prąd? Jeszcze nie wiem jak ten prostownik się zachowa dochodząc do takiego napięcia a wolał bym być przygotowany by w razie czego go wyłączyć.
    2. Jak długo "wysycać" taki akumulator napięciem 16,2V i zakładam prądem około 0,5A przy założeniu że mam kilka akumulatorow bez możliwości dostania się do elektrolitu
    3. Czy są Ci znane akumulatory Exide oraz Cartechnic i co o nich sądzisz?
    Pozdrawiam

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +3

      Jeżeli masz dostęp do elektrolitu to ładuj do uzyskać odpowiedniej gęstości. Staraj się utrzymywać prąd w okolicy 0,02-0,03C.
      Jeśli gęstość nie będzie wzrastać to odstaw prostownik na 24h i po tym czasie ponowne ładuj.
      W takich zastanych aku ciężko o wzorową gęstość ale już 1,26 nie jest źle.
      Pilnuj temperatury - jeżeli będzie szybko rosła to przerwij ładowanie. Gazowania się nie bój - to normalne 😉

    • @LukiSzczecin19
      @LukiSzczecin19 3 года назад +3

      @@TomaszHudy dzięki za odpowiedź. W prawdzie aku są nowe nigdy nie zakładane w aucie natomiast już fabrycznie miały wspomnianą gęstość a przed montażem chciałbym upewnić się ze przed zimą będą faktycznie "pełne"
      W tej chwili podłączyłem dwie sztuki o podobnej pojemności równolegle - napięcie 15,2V natężenie 3,85-4A więc po około 2A każda sztuka ciągnie. Elektrolit w prawdzie słychać ale temperatury są w porządku - aku są chłodne także zostawiam na noc, po 4 jadę do pracy wtedy wyłączę prostownik dam im odstać około dobę i zobaczymy.
      A tak w przybliżeniu możesz określić ile mniej więcej powinno trwać ładowanie 16,2V dla porządnej gęstości przy akumulatorze który nie ma dostępu do elektrolitu? Oczywiście zależy to na pewno od pojemności, realnej pojemności (nie tylko tej z etykiety), stanu naładowania i tak dalej natomiast chodzi o jakieś takie widełki w stylu 5-10h powinno być okej lub w stylu raczej nie dłużej niż 3-4h....
      Obecnie akumulatory "ciągną" jeszcze na współkę 4A także zakładam że może trochę leżały na magazynie skoro jeszcze przez ładnych parę godzin ciągną po 2A "na głowę"

  • @MariaMariacka
    @MariaMariacka 4 года назад +4

    Teorię dobrze jest znać i rozumieć, lecz w realu pierwsze przymrozki weryfikują stan akumulatora i zazwyczaj po 4 latach eksploatacji lecimy do sprzedawcy po nowy.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      Zgadza się, dlatego że niskie temperatury znacząco zmniejszą pojemność akumulatora a co za tym idzie zdolność rozruchową.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      @@maska333 biorąc pod uwagę jak długo akumulatory zachowują zdolności rozruchowe, to nie koniecznie 😉

  • @ig9298
    @ig9298 10 месяцев назад

    Bardzo proszę o angielskie subtitels

  • @mateuszkolodziejczyk1190
    @mateuszkolodziejczyk1190 4 года назад +2

    Bardzo fajny film brawo ;)

  • @robasjusi
    @robasjusi 4 года назад +2

    U mnie też Tomek był w telewizji 😲
    www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/307608293df45771

  • @krzysrgr
    @krzysrgr 3 года назад +2

    nie do końca się zgadzam z twoją ideologią, nawet w starszych opracowaniach radzieckich, a nawet w normie US MIL, niestety potwierdza się to, że bez napięcia nie ma ładowania - nie patrz na te marne wypociny z polskich uczelni, reguła jest jedna - nie czyta się opracowań naukowych kogoś z niższym tytułem jak dr hab. MrAkumulator prawie w całości ma rację, nie dociągniesz do odpowiedniego (wysokiego!) napięcia, nie naładujesz efektywnie akumulatora. To, że większość producentów tworzy ładowarki ładujące do 15,8 - 16,0 V (w przypadku aku. z elektrolitem płynnym) wynika z dupochronów. Nie bez powodu Kulony są tak dobre. Nawet Agri po przeróbkach na 16,2 - 16,5 V, zmiecie wszystkie te projekty DIY. W jednym z filmików umieściłeś na samym początku hipotezę, że ładujemy prądem - tylko w połowie jest to prawda. Ładujemy prądem i napięciem. Sam prąd nic nie znaczy jeżeli nie będzie miał odpowiedniego nośnika.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +4

      Nie musisz się z nią zgadzać - od tego są komentarze, ale nie napisałeś z czym konkretnie się nie zgadzasz, bo zagadnień poruszałem wiele.
      Co od prądu i napięcia - jest oczywiste że bez napięcia nie ma prądu, ale to on ma kluczowe znaczenie 😉

    • @506d6a
      @506d6a 2 года назад +1

      Nagraj cos swojego i nam o tym opowiedz👍🏻 podszkol się przy okazji z fizyki.