Ładowanie asymetryczne

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 авг 2024
  • Na czym polega ładowanie asymetryczne, jakie są jego wady i zalety ?
    W tym materiale postanowiłem spróbować przedstawić Wam podstawowe informacje na temat ładowania asymetrycznego oraz przeprowadzić doświadczenie polegające na sprawdzeniu takiego ładowania na sprawnym akumulatorze.
    Panuje opinia że ładowanie asymetryczne przede wszystkim jest skuteczne podczas odsiarczania akumulatorów - czy w przypadku nowego również się sprawdzi ?

Комментарии • 66

  • @szymonsaj
    @szymonsaj 3 года назад +5

    Tomek, widzę olbrzymi progres w realizacji filmu (przede wszystkim dźwięk i sposób narracji), bardzo dobrze się ogladało i kawał dobrej roboty za który dziękuję.

  • @grzegorzj6826
    @grzegorzj6826 3 года назад +8

    A bo widzisz, stare polskie źródła z przed około 30 lat ( książki i czasopisma) podają, że taki typ ładowania jest ładowaniem regenerującym/odsiarczającym. Oczywiście podejrzewam że sprawdzi się to w niezbyt zapuszczonych bateriach.

  • @zdenekzalis5916
    @zdenekzalis5916 3 года назад +4

    Minęło dużo czasu, odkąd eksperymentowałem z tym ładowaniem. Pamiętam, że akumulator tolerował duże prądy ładowania podczas ładowania. Jeśli możesz zwiększyć impulsy prądu, bateria powinna je tolerować bez większych trudności.

  • @kurczakpe
    @kurczakpe 3 года назад +1

    Projekt ładowania niesymetrycznego kiedyś był , zamieszczony w projekcie prostownika zamieszczonego na łamach Radioelektronika (niestety nie pamiętam numeru ale mogło to być z numeru z 1978r), a wczesniej w innych czasopismach pisano o zaletach ładowania asymetrycznego, wykonałem taki prostownik (byłem wtedy mocno niedoświadczonym elektronikiem) i nie byłem z niego zadowolony choć akumulator ładował ale na płytce wypalały mi sie elelmenty, stosowałem potem układ z diodą i bocznikowałem ją rezystorem dużej mocy , ten układ działał ale był mało elegancki . W zasobach odnalazłem wykonane wtedy płytki , próbuję odbudować ale układ będzie zmieniony. Wtedy niby akumulatory były naładowane ale pełnej energii czy też pełnej mocy juz nie posiadały akumulatory miały około 7lat więc niewiele można było odzyskać

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 3 года назад +5

    Teraz projekt, z odzyskiem energii impulsów rozładowujących. :)

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g 3 года назад +4

    Los sprawił, że stałem się szczęśliwym posiadaczem 2 typów prostowników fabrycznych, czyli jednodiodowego z epoki PRL-u i ładującego asymetrycznie Kedr.Moim zdaniem te prostowniki nie są przeznaczone do zwykłych zadań one maja cele wyższe i powinniśmy używać ich tylko do zadań specjalnych, , czyli do ratowania akumulatorów zaniedbanych szczególnie zasiarczonych.Do ładowania sprawnego lecz tylko rozładowanego akumulatora nie potrzebujemy kombinować z prądem rozładowującym na przykład.Dla przykładu silnym antybiotykiem nie leczymy lekkiego przeziębienia.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      Zgadzam się 😉

    • @robertj7583
      @robertj7583 3 года назад +2

      Ja też się zgadzam

    • @robertj7583
      @robertj7583 3 года назад +2

      Ale materiał jak najbardziej spoko i dis kontrowersyjny. I pobudza do myslenia

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 3 года назад +5

      @@robertj7583 Z ładowaniem asymetrycznym jest podobnie jak z Trójkątem Bermudzkim też ma aurę tajemniczości też pobudza do myślenia i też jest wokół niego pełno kontrowersji i abu wierzymy, abu nie wierzymy :).Mało kto próbuje rozkminić tą zagadkę.Dobrze , że Tomasz próbuje, aczkolwiek akurat w tym materiale Tomasz ma wyjątkowo spokojny i tajemniczy głos tak jakby obcy go obserwowalli, ba stali tuż obok niego i przez to boi się i nie chcę za dużo Nam powiedzieć/ przekazać o ładowaniu asymetrycznym :)Jeszcze nie czasi nie pora:)

  • @krzysztoffqiu4907
    @krzysztoffqiu4907 3 года назад +1

    Dzięki 💪

  • @ukaszdabrowski4441
    @ukaszdabrowski4441 3 года назад +2

    Super, myślę że warto jeszcze podłubać w tym temacie. Może warto też zagadnąć o to Roberta z mrAkumulator, jego koledzy Ukraińcy z Megatexa mogą coś więcej o tym wiedzieć. Mam Kulona więc żywo mnie to interesuje. 😀

  • @tomaszjar541
    @tomaszjar541 3 года назад +4

    Dzisiaj brakowało mi przysłowiowej wisienki na torcie. Czemu założyłeś ładowanie do tylko do 15V? Nie mów tylko, że goni cię czas. Przecież wiesz, że rozładowanie całkowite i naładowanie niepełne z powtórzeniami to jedna z przyczyn powolnego niszczenia aku. Niby parametry asymetryczne dobre ale w sumie test niepełny, a szkoda:(( Jest tabelka - super ale tylko do gęstości 1,2. Może warto by ładować do pełna i przedstawić tabelę pełną tzn. do 1,28gr/cm3 przy relatywnej temp. 25st.C. Może wyszłyby inne czasy i rozbieżne pojemności, a może nie? Szkoda, że testowałeś tylko czas rozładowania 2:1. Zależne to jest (oraz wielkość rozład.) też od parametrów kończących ład., czy chcemy metody natężeniowej czy napięciowej z czasem wysycania. Przy nieodpowiednim ustawieniu może okazać się, że aku w końcowej fazie nie będzie w stanie się naładować. Koledzy z Rosji ustawiają różne parametry do ład. asymetr. i nie są one zawsze sztywne, a zależne od stopnia rozład. aku i jego utraty parametrów. Nowe aku są też ładowane tą metodą by w przyszłości opóźnić procesy starzenia i polepszyć w kolejnych ładowaniach procesy odsiarczania. Tak przynajmniej piszą m.in. na poradach na balsat. W ogóle ład. asymetryczne to ciekawy aczkolwiek szeroki i głęboki temat. Ciekaw jestem jak udźwigniesz i pociągniesz to fascynujące zagadnienie. Życzę ci w tym Tomaszu sukcesów i na przyszłość pełnych testów. Ja bardzo chętnie je oglądnę. Mimo wszystko łapka w górę. Pzdr/Tomasz

  • @romang7453
    @romang7453 3 года назад

    Mam Yuase start-stop 65Ah 520A w aucie bez start-stopu. Niestety przez moje zapomnienie nie doładowałem akumulatora przed mrozami i niestety akumulator padł. Samochód stał około 1,5 miesiąca. Kulona 912 mam od sierpnia 2018. Napięcie spoczynkowe na akumulatorze 11,61, SOH-13%, SOC-0%, gęstość elektrolitu w celach 1,10 - 1,12 - 1,10 - 1,15 - 1,10 - 1,10. W dwóch celach elektrolit zamarzł. Wziąłem akumulator do domu aby nabrał temperatury pokojowej. Zamarznięty elektrolit puścił po 10 minutach na szczęcie zamarznięcie było powyżej płyt. Jak akumulator złapał temperaturę pokojową zacząłem delikatne ładowanie proste 15V 3,25A. Dość słabo rosła gęstość elektrolitu 1,18 do 1,20. Po 24 godzinach takiego ładowania zatrzymałem i poczekałem kilka godzin i zacząłem czytać o sposobach ładowania akumulatora i tak trafiłem między innymi na film Tomasza. Postanowiłem załączyć ładowanie w trybie serwisowym rozrzedzonym 16,2 6,5A z asymetrycznym ładowaniem. Prąd rozładowania 0,65A czas impulsu ładowania 7 sekund , czas impulsu rozładowania 15% czasu ładowania. Przed chwilą sprawdzałem gęstość elektrolitu wynosi średnio 1,23 do 1,24 ładuje się już 16 godzin i trwa nadal wprowadzono 52Ah. Troszkę ciepły akumulator 35'C, temperatura elektrolitu 31'C temperatura otoczenia 23,5'C. Tak więc u mnie asymetryczne ładowanie robi gęstość i mam nadzieję że dojdzie do 1,28. Po ładowaniu rozładuję akumulator do 10,5 3A. Planuję wykonać 3-4 takie cykle i może akumulator odzyska parametry.
    Godzina 13;20 Kulon zakończył ładowanie asymetryczne. Weszło 60,45Ah SOH-100% SOC-95% 575A. Teraz rozładowanie 20 godzinne i powtórzenie procesu celem wyrównania gęstości elektrolitu w celach 1,30- 1,26

  • @zubr1978
    @zubr1978 3 года назад +2

    No i kolejny bardzo ciekawy experyment. Dzięki 👍

  • @heilingML093
    @heilingML093 3 года назад

    W Noco Genius 10 w trybie naprawy jest chyba właśnie takie ładowanie.
    Przekonałem się o tym sprawdzając multimetrem cęgowym DC.
    Najpierw stosunek był 2:1 czyli około 1A i -0.5A a napięcie na słupach skakało w okolicach 14V +-0.1V a po około 3 godzinach 10:1 czyli około 1A i -0.1A a napięcie około 16.1V
    Fajny film, lubię pańskie eksperymenty.
    Ps. Jak doprowadzę do porządku wszystkie nasze akumulatory to mogę podrzucić Panu tego Geniusa do testów.
    Mieszkam w Mikołowie.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад

      Chętnie, mieszkam rzut beretem 😉

    • @heilingML093
      @heilingML093 3 года назад

      OK. To odezwę się po niedzieli. 👍

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 3 года назад +2

    Na jednopołówkowcu wypełnienie impulsu to 15%. A gdyby dać asymetrycznego dwupołówkowca - byłoby wypełnienie 30% co i tak mało z założeniem 2:1 czyli 66,66...%

  • @robasjusi
    @robasjusi 3 года назад +2

    Pan Tadek dostaje cynk😃
    👍👍👍👍👍🔋

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 3 года назад +2

    Ładowanie asymetryczne chyba powoduje mniejsze gazowanie, bo zapobiega zbyt wysokiemu napięciu przy tym samym prądzie ładowania.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      Można wysunąć taką tezę. Przy zadanym - dość niskim napięciu - pozwala wymusić przepływ prądu, w przypadku kiedy przy ładowaniu klasycznym, akumulator już nie "chce" pobierać prądu.
      A więc przez ładowanie asymetryczne, można zmusić akumulator, aby nadal przyjmował ładunek.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 3 года назад

      @@TomaszHudy Ładując Ni-MH jedną ładowarką BC700 jak napięcie dojdzie do 1,45V to już naładowany akumulatorek i nie ma sensu go trzymać dłużej. A w innej NC3000, żeby uzyskać taki sam efekt, napięcie musi dojść do 1,50V i akumulatorek bardziej się grzeje. Myślę że to jest efekt innych impulsów ładujących. Te impulsy rozładowujące działają jak rekombinator na zasadzie ogniwa paliwowego na wodór i tlen.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 3 года назад

      Energia tlenu i wodoru zamiast zamieniać się na ciepło w ogniwie (rekombinacja katalityczna), może być zamieniona na ciepło poza ogniwem (rekombinacja elektrochemiczna).

  • @jankesken47
    @jankesken47 11 месяцев назад

    Jeżeli w dwóch krańcowych celach gęstość jest 2,5 a w pozostałych 2.7 to czy do wyrównania gęstości przyda się ładowanie asymetryczne? Jak wyrównać gęstość w celach?

  • @franek-lu3bh
    @franek-lu3bh 3 месяца назад

    Gdzie mozna kupic ten przelacznik czasowy?

  • @Pawet.00
    @Pawet.00 3 года назад +1

    Teraz przeliczmy to na energię pobraną faktycznie w obu procesach ładowania, i wyjdzie nam sprawność procesu, w drugim procesie nie możemy liczyć tylko energii dostarczonej do akumulatora, a całą pobraną energię.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      Masz rację, biorąc pod uwagę sprawność procesu ładowania, ja jednak w obliczeniach pominąłem część ładunku który został pobrany przez elektroniczne obciążenie - czyli tylko to co zostało w akumulatorze.

    • @Pawet.00
      @Pawet.00 3 года назад +1

      @@TomaszHudy Oczywiście rozumiem, że została policzona energia dostarczona do akumulatora, i tu można zauważyć pewien (raczej marginalny) wzrost, jednak cała energia pobrana w tym procesie jest większa.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      @@Pawet.00 zgadza się 😉

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 3 года назад

      Przeliczmy jeszcze na energię w watogodzinach, że przy ładowaniu asymetrycznym jest niższe napięcie.

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 2 года назад +1

    Mam centrę plusa i tak samo gęstość zatrzymała się na 1,25g. To pierwszy akumulator który mam który tak szybko się samorozładowuje i trudno odsiarcza.

    • @andrzejsadowski25
      @andrzejsadowski25 Год назад

      Ja z Centry pus zostawionego w punkcie jako szrot zrobiłem ponad nominał(był mocno zasiarczony i nie przyjmował prądu).Akumulator przestał 2,5 roku i prąd rozruchu mu się zmniejszył jakieś 10%.Próbowałem go ładować bez skutku,ale i tak jest super,widać to po charakterystyce ładowania.Od tamtej pory mam szacunek dla Centry.

  • @jacobjacob7639
    @jacobjacob7639 3 года назад +1

    Wotam serdecznie. Bardzo duzo sie dowiedzialem z tego kanalu, oczywiscie subskrypcja juz poszla. Mam jedno pytanie do Pana Tomasza - autora. Skad wziac taki modul do impulsowego ladowania ? Moze jakis link na ali ? Mam kilkuletni akumulator o obnizonej sprawnosci przez slabe ladowanie e aucie podejrzewam i chcialbym tez zrobic taki test. Obciazenie regulowane mam, mierniki mam, zasilacz regulowany mam, aby brakuje mi czegos co by mi rozlaczalo na ustalony czas w tej skali 2:1 ...... Bardzo prosze o odpowiedz.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      Proszę bardzo
      a.aliexpress.com/_BO97lr
      Ten moduł ma bardzo dużo ciekawych programów także polecam 😉

    • @jacobjacob7639
      @jacobjacob7639 3 года назад +1

      @@TomaszHudy Serdecznie dziękuję, ostatnio już zakupiłem moduł rozłączający przekaźnik gdy napięcie spadnie poniżej podanego i rozładowywałem swój akumulator prądem 10 amperów do 10,2 V. Wyszło mi 32aH z akumulatora Ukraińskiego VEGA 55aH 420A, także ta pojemność to średnio wyszło. Akumulator mam dodatkowo więc mogę się nim pobawić. Podejrzewam, że taka pojemność została mocno obniżona, poprzez złe doładowywanie samochodu, który zakupiłem z tym akumulatorem. Dostałem do niego aktualną gwarancję, a auto po kilku dniach już wyraźnie ciężko odpalało, rozrusznik nie miał mocy. Pewnie poprzedni właściciel często zmieniał akumulatory :) .... dzięki Mr Akumulator sprawdziłem jaki spadek napięcia mam na masie i przeowdzi + i byłem nieźle zdziwiony, na masie traciłem 0,120 Volta, a na plusowym przewodzie oczywiście pod obciążeniem aż 0,480 V, także tragedia, dołożyłem dodatkowo nowe przewody po 35mm2 i teraz dopiero mi auto ładuje. Człowiek uczy się całe życie. Mam ten stary akumulator jako dodatkowy więc mogę się pobawić z ciekawości czy coś uzyskam. Zakupię ten moduł i zobaczymy czy coś uzyskam i może też zakupię przy okazji generator pwm i spróbuję odsiarczania z innego Pana filmu, jednak nie posiadam oscyloskopu i nie wiem czy podołam i dobrze to podłączę. Nie wiem też czy jest sens odsiarczać, czy po tym jakoś wzrośnie pojemność, gdyż jak go podładuję to mam te 1,30 gr/cm3. Co Pan myśli ? Czy odsiarczanie ma sens jeśli mam wynik 1,30 ? Akumulator naładowany auto w miarę odpali, ale z pewności jego wydajność mocno spadła. Teraz przeczytałem w książeczce gwarancyjnej, że po około 14 miesiącach od zakupu wyciągnąłem go z auta, także mógłby jeszcze posłużyć. W końcu dostałem się na kanał, który rozwiał wszelkie moje wątpliwości odnośnie akumulatorów i ich użytkowania, no i naprawiłem sobie ładowanie praktycznie za 0 zł :) Pozdrawiam serdecznie i kolejna łapka w górę.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      @@jacobjacob7639 32Ah przy obciążeniu 10A to całkiem niezły wynik.
      Generalnie aby zmierzyć jego pojemność naklejkową, należy obciążyć akumulator prądem C20 - czyli w Twoim przypadku 2,75A.
      Ty zafundowałeś mu obciążenie prawie 4x większe, a im większe obciążenie, tym zmierzona pojemność mniejsza.

    • @jacobjacob7639
      @jacobjacob7639 3 года назад +1

      @@TomaszHudy zdecydowanie masz racje, ale widze, ze Pan rozlafowuje nawet 25 A, to pewnie tylko pogladowy wynik wtedy no i nie trzeba dlugo czekac. Mimo wszystko modul sie przyda i na pewno takie ladowanir asymetrycznie nie zaszkodzk. A teraz jesli juz mam zabezpieczenie napieciowe ponizej ktorego rozlacza mi obciazenie sprawdze pradem 2.75 i zdam relacje, jaka jest roznica w uzyskanej pojemnosci miedzy pradem 10a, a 2.75. dzieki za wszelkie porady

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      @@jacobjacob7639 przy konieczności pomiaru pojemności, robię to prądem C20, bo to najdokładniejsza metoda. W przypadku jak potrzebuję rozładować aku do porównania przy jakimś teście, robię to aby nie tracić czasu.
      Można sobie oszacować pojemność z twierdzenia Peukerta 😉

  • @alexr6135
    @alexr6135 3 года назад

    Panie Tomaszu , a czy zgłębiał Pan temat ładowania aku. żelowych ? Bo z tego co wiem to takie ładowanie aku . żelowych jest bardzo szkodliwe. Dzięki za film . pozdrawiam.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      Niestety nie, akumulatory żelowe jednak są rzadko spotykane i nie miałem okazji się nimi zajmować

    • @alexr6135
      @alexr6135 3 года назад

      @@TomaszHudy Ja właśnie z nimi mam do czynienia , i jest trudna obsługa. Pierwszy problem to niemożność sprawdzenia gęstości elektrolitu , testery często się mylą bazujące tylko na rezystancji. No ale dzięki za odpowiedż.

  • @JanJan-fs8mw
    @JanJan-fs8mw 3 года назад +1

    Idą mrozy, muszę popodłączać akumulatory co by elektrolit zgęstniał i aby niezamarzl :)

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g 3 года назад +8

    Najpierwszy jestem.

    • @grzesgrzyb287
      @grzesgrzyb287 3 года назад +1

      Kurcze nie zdążyłem. Pozdro wszystkim

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 3 года назад +3

      @@grzesgrzyb287 Z refleksem szachisty zawsze będziesz drugi.Swoją drogą ten materiał Tomasza pobije rekordy oglądalności.Jutro o tej porze będzie ponad 8tys wejść.

    • @staniew
      @staniew 3 года назад +2

      Mój ulubiony film to wspomniany - prostownik jednopołówkowy ale ten też fajny .Takie pytanko mam związane z diodą .Powinna być prądowo odpowiednia dla prądu skutecznego czy maksymalnego . pozdrawiam

    • @krzysztofg2025
      @krzysztofg2025 3 года назад +1

      Brawo Ty

    • @staniew
      @staniew 3 года назад +2

      @@Tadek-n3g pewnie dostałeś cynk od Tomasza 😉A za te pierwsze miejsca to są jakieś nagrody?

  • @euzebiuszw
    @euzebiuszw 3 года назад +1

    Podoba mi się eksperyment

  • @zdzisawdardzinski7673
    @zdzisawdardzinski7673 3 года назад

    Brakuje mi jednego w tym filmie i jemu podobnych. Co daje ładowanie asymetryczne ,a szczególnie impuls rozładowujący w kontekście procesu elektrochemicznego zachodzącego w elektrolicie i na płytach akumulatora. Moim zdaniem efekt impulsu rozładowującego wg. filmu jest żaden, a wręcz negatywny. Moim prostownikiem ( samoróbką) z diodami w układzie Greca uzyskuję pełne naładowanie w ciągu 20 godz.Przeciętnego użytkownika interesuje raczej to ,jak szybko i skutecznie naładować akumulator, a nie akademickie dysputy nad wskazaniami oscylatora. Sprawdź ile czasu zajmie Ci całkowite naładowanie akumulatora tym zestawem z filmu .Myślę że dużo dłużej niż prostownikiem skonstruowanym przez mojego ojca 25 lat temu.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      Jeżeli kluczowym kryterium dla Ciebie jest czas - to oczywiście masz rację - klasyczne ładowanie prostownikiem będzie szybsze. Ładowanie asymetryczne zazwyczaj stosuje się w celu odsiarczania akumulatora - wszędzie tam gdzie właśnie klasyczne ładowanie zawiodło. Testowałem takie ładowanie na mocno wyeksploatowanych akumulatorach AGM - te po kilku takich ładowania odzyskiwały pojemność, choć początkowo nie chciały "brać" prądu.
      Film miał być raczej pokazaniem na czym polega to ładowanie.

    • @zdzisawdardzinski7673
      @zdzisawdardzinski7673 3 года назад

      @@TomaszHudy Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • @franek4always
    @franek4always 3 года назад

    Proponuję wykonać analogiczny test ładowania asymetrycznego impulsem kwadratowym (nie sinusem), kto za?

    • @lucjank0
      @lucjank0 3 года назад +1

      z tego co widzę to tu był kwadrat

    • @franek4always
      @franek4always 3 года назад

      @@lucjank0 nie ma możliwości uzyskania przebiegu kwadratowego używając tylko trafo i diody

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад

      Trafo i dioda były prezentowane na początku filmu jako najprostsza metoda. Do ładowania użyłem zasilacza ze stabilizacją a elementem wykonawczym był mosfet w układzie czasowym. A więc poniekąd, impuls będzie kwadratowy 😉

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 2 года назад

      @@franek4always Dla akumulatora który jest kondensatorem to wszytsko jedno jaki kształt ma przebieg.