Pojęcie opona gravelowa to czysty marketing. Mamy opony slick, semi slick i z pełnym bieżnikiem. Oponę dobieramy na zasadzie szerokość, rodzaj mieszanki, wysokość klocka, tak, jak dobieraliśmy je w ostanich 20 latach.
Film rewelacja. Konkretnie, fachowo, ale na luzie - widać, że Przemek ma wiedzę i doświadczenie. Rozjaśniliście mi Panowie wiele kwestii. Jako, że właśnie przyszły do mnie nowe opony, właśnie z Velopoint - obuję rumaka w Aventure od Vredestein i zobaczę, jak się sprawuje premiera roku :)
Mam cinturato gravel rc 45mm w gravelu i jezdzi się elegancko po lasach, szutrach, mokrej glebie, ale na szosie i pod górę cięzko trochę.Z wiatrem udalo mi się 40km/h i w trakcie szybkiej jazdy nogi męczą się o wiele bardziej i o tym też można wspomnieć.Może kopyta przyzwyczaja się bo ogolnie komfort w terenie mega.Jestem ciekaw jak będxie na karbonowych obręczach. Przy zrzuceniu ponqd 200g. Napewno na dlugie lesne trasy zostawiam je bo w 33kach cinturato velo bardzo wymecxylem się przt 6 barach na szutrach i blotku :)
Dokładnie :) sam nie mam ale się mocno przymierzam i odkładam kesz hehe a mało kto ze znanych mi osób ma takie doświadczenie w tym temacie jak Przemek :)
ja na road plusie przejechalem w tym sezonie kilka tysiecy km na panaracerach slickach 38mm, ktore ulozyly sie na 40mm (wewn. szerokosc obreczy 21mm) szybkie na asfalcie. w suchym utwardzonym terenie tez daja rade. komfort bardzo dobry. poki co zimą i w blocie nie jezdzilem bo szkods mi road plusa, ale jak sie przemoge :) to zaloze cos z dzis rekomendowanych
Nie słuchając kompletnie wszelkich mądrości na Facebooku. Pomyślałem sobie że ważę i tak dwa razy więcej niż inni użytkownicy i z tego co widziałem, oni mają ciśnienie na prędkość. A ja jeżdżę w zupełnie innym terenie. To zanim obejrzałem Wasz film, na podstawie własnych przemyśleń. Do swojego Eskera 2 włożyłem opony Maxis 700 x 50, ciśnienie 3,5 atmosfery jeżdżę mniej więcej 20% asfalt, 80% teren po połowie szutry i ścieżki. Ważę 100 kg. To Jeżeli dobrze zrozumiałem wasze wypowiedzi mój wybór jak na laika był słuszny?
A ja powiem tak - Terra Speed 40mm (o której mówicie, że raczej asfalt + troszkę lekkiego terenu) mam w turystycznym mtb, używam, przejechałem w niej ze 3k km, z czego połowa w piaskach, błotach i luźnej ziemi nad polskim wybrzeżem. Świetna oponka, bardzo uniwersalna, brak przebić, także nie tylko asfalt. Fajnie też się trzyma na świeżym śniegu (póki nie zaczyna zamieniać się w lód). Jedyny minus - mam wrażenie, że jeszcze z 3k km i będzie do wymiany. Ale to może problem częstego nagłego hamowania przed wyskakującymi ludźmi na ścieżkach rowerowych ;) Teraz w nowym gravelu mam na start wrzuconą 45 mm Pirelli Cinturato Gravel H, ale boję się, że tam już za gęsto jest ułożona ta kostka, i nie będzie się kleiło do większych kamyków na szutrowych ścieżkach. Jeśli ktoś szuka opon do swojego gravela/turystyka - bierzcie którąkolwiek z tych, które są omówione w filmie - przetestujecie i sami sprawdzicie czy do waszego stylu jazdy się nadaje, żeby wiedzieć co kupić na kolejny sezon.
Swoją drogą - parę dni temu zauważyłem głębokie nacięcie w jednej z Terra, które mam założone. Mimo tego zbrojenie opony nie puściło nacięcia na drugą stronę i do dętki nie doszło. Tańsze opony już dawno by wpuściły to szkło czy inne dziadostwo do środka. Także jeśli ktoś się zastanawia czy jest sens wydawać tyle kasy na opony, to może to będzie argument ;)
@@BartlomiejWilkosz zmiana opony to najtańszy sposób na zmianę właściwości jezdnych i zarazem najważniejszy element przenoszenia napędu na nawierzchnię :)
Ja preferuję Continentale 35mm przód Terra Trail, tył Terra Speed ciśnienie 2/2,5 bar. Na drogi i ścieżki w mojej okolicy spisują się świetnie, taki Road +
Ciekawe połączenie :) grunt to próbować i najważniejsze ogarnąć tak aby nam samym dobrze się jeździło 🤗 bo to nam ma się micha cieszyć wychodząc na rower 🚴🏻♂️🤗
Dobrze zrozumiałem? Vredesteiny dobrze się spiszą przy jeździe 50/50? Zastanawiam się nad aventurami, ale thundero też zbiera dobre opinie i jest odrobinę tańsza.
Ja polecam TUFO Thundero mam w jednym rowerze i jestem bardzo zadowolony. W drugim rowerze mam MAXXIS Rambler i jest troszkę gorsza niż Thundero. Czuć że gorzej sie toczy i bardzo ciężko jest ja ładnie ułożyć na obręczy plus znacznie szybciej sie zuzywa od Tufo
Nie dobiorę najgrubszej bo stosuję błotniki. Mam 38c schwalbe g one allround bo takie byly fabrycznie. Raczej bym poszedł w jeszcze cieńsze bo dla mnie zdolności gravela są po to aby moc bezstresowo przejechać jakiś odcinek bez asfaltu a główna jazda jednak po asfalcie. Na teren czyli kamolce w górach gdzie mieszkam to mam elektrycznego fulla i nie radzę się tu pchać z gravelem nawet z najgrubszymi oponami się polamie rower lub jeździec..
Wszystko zależy od stylu jazdy. Kto ma już wyrobione swoje zdanie i dokładnie wie czego chce to sprawa jasna :) odbierasz pod swoje potrzeby :) jest tez bardzo wiele osób przesiadających się na gravela i nie maja pojęcia jak to ugryźć. Dzięki że podzieliłeś się opinią :)
@@bywicio Zgoda. Niemniej z powodów finansowych często jesteśmy zdani na to co dal producent i na tym jeździmy no chyba ze to jest taki bubel ze trzeba doinwetowac maszyne.. Dobór kolejnych opon zazwyczaj ma miejsce po zdarciu fabrycznych. W tej sytuacji świadomość co do różnic między oponami jest zerowa. Dlatego cenne są opinie doświadczonych osób i to co mówicie na tym filmie o cechach opon jest bardzo istotne. O ile w przyoadku gorskiego roweru nie mam dużego dylematu bo jak wspomniakes mam wyrobione zdanie o tyle w gravekach mam zerowe doświadczenie aczkolwiek dostrzegam lepszy komfort w stosunku do szosowki na cienkich slickach. Poki co schwalbe testuje od wiosny - przyczepnisc jest ok. Szybkosc trudno mi ocenic chyba jest średnio.
@@chriskros8858 racja fajnie że możemy przedstawiać różne punkty widzenia bo o to w tym chodzi :) dlatego zwróciłem się do Przemka bo on w temacie opon bardziej terenowych ma spore doświadczenie :) ja pomału wchodzę w temat gravel dlatego zależało mi żeby zrobić materiał taki „dla mnie” hehe a dzięki komentarzom i opiniom możemy tutaj fajna listę zrobić uwzględniając różne doświadczenia :)
Nie mówimy że te są jedynym najlepszym wyborem bo taki nie istnieje. Chcieliśmy pokazać różnice oraz czym się kierować przy doborze 🤗 ale jak namieszaliśmy to dobrze bo czasem spojrzenie z innej strony może dać ciekawe efekty 🤗
Odrobinę już materiał trzeba by zaktualizować. coraz więcej graveli ma już prześwit na ponad 2 cale. I ja bardzo polubiłem RaceKing-i No i lepsza mieszanka zazwyczaj jest wolniejsza, a lepiej klei. Terra Trail jest też 47mm dla 27,5" i 45mm dla 28" i tak samo Terra Speed jest 45mm
pomóżcie bo mam dylemat co zamontować sobie do stalowego wycieczkowca: aventury czy cinturato gravel h. Głównym kryterium są opory toczenia na asfalcie i ubitych szutrach przy ciśnieniu ok 2,5-3 bar na całe długie dni spędzone w siodełku. Równe ważna jest też dla mnie bezawaryjność, w trzeciej kolejności trwałość bieżnika.
@@1actionkamen dlatego napisałem HD. Bo jak mówisz zależy Ci na niskich oporach toczenia. A jeździć chcesz po asfalcie i ubitych szutrach. Wiele osób pisze o ich delikatności. Osobiście standardową wersje katowałem w bieszczadach niejednokrotnie w terenie bliższemu MTB. Wersja HD jest wzmocniona. Natomiast ta opona ma naprawde na super poziomie właściwości jezdne na asfalcie i szybkich szutrach na czym Ci zależy. :)
@@bywicio dzięki! stanęło w końcu na pirelli bo po prostu trafiła się okazyjna cena. jak się nie sprawdzą to wjedzie thundero. z pierwszych wrażeń: bardzo twardy casing jak na oponę bez wkładki
Ja zraziłem się do opon z agresywnym bieżnikiem. W zasadzie, poza nielicznymi drogami, kompletnie bezużyteczne. Niepotrzebnie tylko zwiększają opory jazdy, a jak dojdzie do tego wiatr, to już w ogóle nie ma jazdy.
Fajny materiał, szkoda że dotarłem już po zakupie Schwalbe G-One Speed o szerokości 50 mm, bo być może zdecydowałbym się na coś innego. Mało jest dużych balonów z szybkim bieżnikiem. W tym miejscu uwaga krytyczna cały czas jest mowa o grubości opon, 45 mm grubości? czy jednak szerokości? Wydaje mi się, że to błąd mimo, że rzeczywiście wielu fachowców go powiela. Nie chciałbym jeździć na oponach o takiej grubości. Pozdrawiam
Przejechałem Wisła 1200 na oponach Schwalbe g-one 35 z tyłu i 40 przód bez kapcia teraz mam założone Panaracery i w zakrętach są mniej przewidywalne trochę się ślizgają.
Dzień dobry. Słuchajcie te WTB RIDDLER widzę mają mocno średnia opinie (łatwo przebić, krzywe, na max 1000 km, a profil jednak mają super) , natomiast te Ver.. coś tam ponoć to strzał w 9.9 tylko pytanie czy warto, bo nie zamierzam po 500 km zmieniać opony tylko po 3x tyle plus chciałbym mieć gwarancję, że jednak nie przebije ich.
@@bywicio Zielonego widziałem odcinek o Schwalbe G-One Speed - mam taka na przodzie. I to do Road+ się nadaje świetnie :) Niedawno wyszła nowa G One „R”, tej u niego nie widziałem bo na Panaracerach teraz lata. Lubię Schwalbe to się może skuszę bo w tym roku zapisałem się na 3 Szuter Master i muszę cięższy kaliber opony wybrać :) Ale po Twoim filmie już nie wiem czy nie lepiej Pirelli albo Vredestein… ;) P.S. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
@@bublik87 wiesz nie powiedzieliśmy tu o prawdy objawionej :) na pewno jest wiele innych modeli godnych uwagi. Przemek ma spore doświadczenie jeśli o gravele chodzi. Jak się kończą to czasem może warto popróbować czegoś nowego bo może akurat siądzie lepiej ... albo gorzej :) Wzajemnie :) najlepszego w nowym roku :)
A jak ktoś waży 105 kg (nie nadwaga tylko normalna waga większego mężczyzny) - jaka szerokość opony na wszelkie warunki (w tym trudny teren) i jakie ciśnienie?
Jak chcesz trudny teren to najszerzej jak się da :) co do ciśnienia to tyle aby był komfort a jak lubisz mało i na mleku zawsze można pomyśleć o wkładkach antydobiciowych :)
@@adrianbogucki9338 mój brat ma 2m wzrostu i wagę też w okolicach 100kg i on ma 45mm :) Jak nie masz już kupionych to jak rower pomieści to mniej jak 45 bym nie schodził. Ale zapewne będzie wielu zwolenników mniejszych rozmiarów.
@@bywicio syf, dolewanie, cena.. nie przekonał mnie ten gadżet do siebie. W razie przebicia wolę w 10 minut zrzucić koło wymienić dętkę, napompować i zjeść pączka niż być uwalonym chlapiącym mleczkiem i sprawdzać czy się nie rozszczelniło co parę km.
@@Greg0200 akurat Superior jest idealnym przykładem road plus :) a cis mocniejszego to Rondo, Ns, focus atlas, kross esker tutaj wybór jest spory :) i można od budżetu uzależniony ;)
Ja zastanawiam się czy czy do takiej opony nie wrzucić wkładki antyprzebiciowej w formie pianki. Ochrona przed dobiciem i powrót na flaku do godziny jazdy.
"Wykręcenie 26 do 30 kg/h na asfalcie to nie problem"?! Czyli jednak mocno zamulają. Ja mam opony Specialized Road Sport 35 mm z gładkim środkiem i 45 km/h to nie problem. A w lekkim terenie na utwardzonych drogach świetnie dają radę. I tego ja oczekuję.
Pojęcie opona gravelowa to czysty marketing. Mamy opony slick, semi slick i z pełnym bieżnikiem. Oponę dobieramy na zasadzie szerokość, rodzaj mieszanki, wysokość klocka, tak, jak dobieraliśmy je w ostanich 20 latach.
Tak masz racje kategorie opon i sposób ich dobierania jest analogiczny :) 👍🏻
Správně to vyslovujete chlapci 🙂 (Swampero)
Pirelli Cinturati Gravel Mixed mam i jak najbardziej się zgodzę 😉 przy wyższym ciśnieniu idzie jak burza a przy niższym ma bardzo dobra przyczepność 👌
Te pirelki chyba będą u mnie w gravela jak się w końcu dorobię :)
Film rewelacja. Konkretnie, fachowo, ale na luzie - widać, że Przemek ma wiedzę i doświadczenie. Rozjaśniliście mi Panowie wiele kwestii. Jako, że właśnie przyszły do mnie nowe opony, właśnie z Velopoint - obuję rumaka w Aventure od Vredestein i zobaczę, jak się sprawuje premiera roku :)
Koniecznie daj znać jak ta pozycja Ci podeszłą :) Osobiście teraz tłukę WTB Riddler 45 :)
Zajebisty materiał ,propsuje ! Subek leci za fajną robote ;)
Będzie więcej takich tylko niech chłopaki przeniosą siedzibę na spokojnie :)
Petarda filmik! NO NIC BYM NIE DODAŁ!! 😊👍👍👍
ja bym tylko zechciał je potestować bo Gravel mój kwestia czasu cza dozbierać :) na szczescie Przemek ma ogrom wiedzy na ten temat :)
Dziękuję za materiał. Pomogliście!
Super :)
Brawo panowie
Dzięki przyjacielu :)
Spoko merytoryczna rozmowa.
Dzięki bardzo :) teraz dzięki współpracy planujemy więcej merytorycznych filmów :)
Mam te AT Ride, tylko drutowe i są rewelacyjne. Kupione jeszcze zanim to było modne, czyli całkowicie świadomy wybór 🙂.
Mam cinturato gravel rc 45mm w gravelu i jezdzi się elegancko po lasach, szutrach, mokrej glebie, ale na szosie i pod górę cięzko trochę.Z wiatrem udalo mi się 40km/h i w trakcie szybkiej jazdy nogi męczą się o wiele bardziej i o tym też można wspomnieć.Może kopyta przyzwyczaja się bo ogolnie komfort w terenie mega.Jestem ciekaw jak będxie na karbonowych obręczach. Przy zrzuceniu ponqd 200g. Napewno na dlugie lesne trasy zostawiam je bo w 33kach cinturato velo bardzo wymecxylem się przt 6 barach na szutrach i blotku :)
No patrz! Gravela nie mam, a oglądam 😉 mądrego miło posłuchać, a na dodatek kamera lubi Przemka 💪
Dokładnie :) sam nie mam ale się mocno przymierzam i odkładam kesz hehe a mało kto ze znanych mi osób ma takie doświadczenie w tym temacie jak Przemek :)
P
ja na road plusie przejechalem w tym sezonie kilka tysiecy km na panaracerach slickach 38mm, ktore ulozyly sie na 40mm (wewn. szerokosc obreczy 21mm) szybkie na asfalcie. w suchym utwardzonym terenie tez daja rade. komfort bardzo dobry. poki co zimą i w blocie nie jezdzilem bo szkods mi road plusa, ale jak sie przemoge :) to zaloze cos z dzis rekomendowanych
Nie słuchając kompletnie wszelkich mądrości na Facebooku. Pomyślałem sobie że ważę i tak dwa razy więcej niż inni użytkownicy i z tego co widziałem, oni mają ciśnienie na prędkość. A ja jeżdżę w zupełnie innym terenie. To zanim obejrzałem Wasz film, na podstawie własnych przemyśleń. Do swojego Eskera 2 włożyłem opony Maxis 700 x 50, ciśnienie 3,5 atmosfery jeżdżę mniej więcej 20% asfalt, 80% teren po połowie szutry i ścieżki. Ważę 100 kg. To Jeżeli dobrze zrozumiałem wasze wypowiedzi mój wybór jak na laika był słuszny?
@@skalandis wybór jest słuszny wtedy kiedy Ty jesteś z niego zadowolony :)
@@bywicio co za filozoficzna odpowiedź. 🤣
panie, poczekaj odpale trenażer i zaczynam oglądanie ;)
A ja powiem tak - Terra Speed 40mm (o której mówicie, że raczej asfalt + troszkę lekkiego terenu) mam w turystycznym mtb, używam, przejechałem w niej ze 3k km, z czego połowa w piaskach, błotach i luźnej ziemi nad polskim wybrzeżem. Świetna oponka, bardzo uniwersalna, brak przebić, także nie tylko asfalt. Fajnie też się trzyma na świeżym śniegu (póki nie zaczyna zamieniać się w lód).
Jedyny minus - mam wrażenie, że jeszcze z 3k km i będzie do wymiany. Ale to może problem częstego nagłego hamowania przed wyskakującymi ludźmi na ścieżkach rowerowych ;)
Teraz w nowym gravelu mam na start wrzuconą 45 mm Pirelli Cinturato Gravel H, ale boję się, że tam już za gęsto jest ułożona ta kostka, i nie będzie się kleiło do większych kamyków na szutrowych ścieżkach.
Jeśli ktoś szuka opon do swojego gravela/turystyka - bierzcie którąkolwiek z tych, które są omówione w filmie - przetestujecie i sami sprawdzicie czy do waszego stylu jazdy się nadaje, żeby wiedzieć co kupić na kolejny sezon.
cieszę się że podzielasz nasze zdanie i dodałeś kilka swoich doświadczeń z nimi związanych :)
Swoją drogą - parę dni temu zauważyłem głębokie nacięcie w jednej z Terra, które mam założone. Mimo tego zbrojenie opony nie puściło nacięcia na drugą stronę i do dętki nie doszło. Tańsze opony już dawno by wpuściły to szkło czy inne dziadostwo do środka. Także jeśli ktoś się zastanawia czy jest sens wydawać tyle kasy na opony, to może to będzie argument ;)
@@BartlomiejWilkosz zmiana opony to najtańszy sposób na zmianę właściwości jezdnych i zarazem najważniejszy element przenoszenia napędu na nawierzchnię :)
Ja preferuję Continentale 35mm przód Terra Trail, tył Terra Speed ciśnienie 2/2,5 bar. Na drogi i ścieżki w mojej okolicy spisują się świetnie, taki Road +
Ciekawe połączenie :) grunt to próbować i najważniejsze ogarnąć tak aby nam samym dobrze się jeździło 🤗 bo to nam ma się micha cieszyć wychodząc na rower 🚴🏻♂️🤗
A po tak długim czasie co możesz powiedzieć o tych oponach ? Posiadasz je jeszcze ? Podobno znikają w oczach 😗
Bardzo ciekawy temat,
być może początek serii filmów o oponach do każdego rodzaju roweru?
Warte przemyślenia, dobry pomysł 👊
Dobrze zrozumiałem? Vredesteiny dobrze się spiszą przy jeździe 50/50? Zastanawiam się nad aventurami, ale thundero też zbiera dobre opinie i jest odrobinę tańsza.
Przy okazji recenzji technicznej dobrze jest wspominać o cenie, bo to też jest ważne. Pozdrawiam 🚲🤔
Celowo nie mówiliśmy o cenach gdyż one się zmieniają.
Jakie wedlug was cisnienie pompowac do zamleczonych Vredesteinow 38mm? Teren 50/50 waga 70-75kg
Postawiłem Continetal ride tour 40mm ,jedzie przyzwoicie.
Grunt że jestes zadowolony :)
Ja polecam TUFO Thundero mam w jednym rowerze i jestem bardzo zadowolony. W drugim rowerze mam MAXXIS Rambler i jest troszkę gorsza niż Thundero. Czuć że gorzej sie toczy i bardzo ciężko jest ja ładnie ułożyć na obręczy plus znacznie szybciej sie zuzywa od Tufo
Zgadzam się osobiście teraz jeżdżę na thundero 44 świetna opona 👌🏻
Jak ta Tufo Speedero wypada w porównaniu z Riddlerami? Gorzej będzie trzymać zakręty na szutrach?
no na pewno gorzej
jaką najwęższą czyli czy wejdzie bardziej wąska niż 700X28C ? Jeżdżę tylko po asfalcie 100%
Nie dobiorę najgrubszej bo stosuję błotniki. Mam 38c schwalbe g one allround bo takie byly fabrycznie.
Raczej bym poszedł w jeszcze cieńsze bo dla mnie zdolności gravela są po to aby moc bezstresowo przejechać jakiś odcinek bez asfaltu a główna jazda jednak po asfalcie.
Na teren czyli kamolce w górach gdzie mieszkam to mam elektrycznego fulla i nie radzę się tu pchać z gravelem nawet z najgrubszymi oponami się polamie rower lub jeździec..
Wszystko zależy od stylu jazdy. Kto ma już wyrobione swoje zdanie i dokładnie wie czego chce to sprawa jasna :) odbierasz pod swoje potrzeby :) jest tez bardzo wiele osób przesiadających się na gravela i nie maja pojęcia jak to ugryźć. Dzięki że podzieliłeś się opinią :)
@@bywicio Zgoda.
Niemniej z powodów finansowych często jesteśmy zdani na to co dal producent i na tym jeździmy no chyba ze to jest taki bubel ze trzeba doinwetowac maszyne.. Dobór kolejnych opon zazwyczaj ma miejsce po zdarciu fabrycznych. W tej sytuacji świadomość co do różnic między oponami jest zerowa. Dlatego cenne są opinie doświadczonych osób i to co mówicie na tym filmie o cechach opon jest bardzo istotne.
O ile w przyoadku gorskiego roweru nie mam dużego dylematu bo jak wspomniakes mam wyrobione zdanie o tyle w gravekach mam zerowe doświadczenie aczkolwiek dostrzegam lepszy komfort w stosunku do szosowki na cienkich slickach. Poki co schwalbe testuje od wiosny - przyczepnisc jest ok. Szybkosc trudno mi ocenic chyba jest średnio.
@@chriskros8858 racja fajnie że możemy przedstawiać różne punkty widzenia bo o to w tym chodzi :) dlatego zwróciłem się do Przemka bo on w temacie opon bardziej terenowych ma spore doświadczenie :) ja pomału wchodzę w temat gravel dlatego zależało mi żeby zrobić materiał taki „dla mnie” hehe a dzięki komentarzom i opiniom możemy tutaj fajna listę zrobić uwzględniając różne doświadczenia :)
Ale namieszaliście mi w głowie. Miałem kupować vittoria terreno mix a continental terra trial a tu czarny koń aventura
Nie mówimy że te są jedynym najlepszym wyborem bo taki nie istnieje. Chcieliśmy pokazać różnice oraz czym się kierować przy doborze 🤗 ale jak namieszaliśmy to dobrze bo czasem spojrzenie z innej strony może dać ciekawe efekty 🤗
@@bywicio i kupione CTT 40c
Odrobinę już materiał trzeba by zaktualizować. coraz więcej graveli ma już prześwit na ponad 2 cale. I ja bardzo polubiłem RaceKing-i No i lepsza mieszanka zazwyczaj jest wolniejsza, a lepiej klei. Terra Trail jest też 47mm dla 27,5" i 45mm dla 28" i tak samo Terra Speed jest 45mm
zgadza się materiał leciwy a warto choćby zaktualizować o fajną propozycję jak gravelowe vittorie mezacal 44mm :)
pomóżcie bo mam dylemat co zamontować sobie do stalowego wycieczkowca: aventury czy cinturato gravel h. Głównym kryterium są opory toczenia na asfalcie i ubitych szutrach przy ciśnieniu ok 2,5-3 bar na całe długie dni spędzone w siodełku. Równe ważna jest też dla mnie bezawaryjność, w trzeciej kolejności trwałość bieżnika.
to rozważ tufo gravel thundero HD :)
Trochę cykam się iść w tufo po zasłyszeniu różnych historii o delikatności podstawowych thundero :) @@bywicio
@@1actionkamen dlatego napisałem HD. Bo jak mówisz zależy Ci na niskich oporach toczenia. A jeździć chcesz po asfalcie i ubitych szutrach. Wiele osób pisze o ich delikatności. Osobiście standardową wersje katowałem w bieszczadach niejednokrotnie w terenie bliższemu MTB.
Wersja HD jest wzmocniona.
Natomiast ta opona ma naprawde na super poziomie właściwości jezdne na asfalcie i szybkich szutrach na czym Ci zależy. :)
@@bywicio dzięki! stanęło w końcu na pirelli bo po prostu trafiła się okazyjna cena. jak się nie sprawdzą to wjedzie thundero. z pierwszych wrażeń: bardzo twardy casing jak na oponę bez wkładki
Ja zraziłem się do opon z agresywnym bieżnikiem. W zasadzie, poza nielicznymi drogami, kompletnie bezużyteczne. Niepotrzebnie tylko zwiększają opory jazdy, a jak dojdzie do tego wiatr, to już w ogóle nie ma jazdy.
ja też tak uważam dlatego jezdziłem na wtb riddler a na ten sezon wpadają thundero od tufo :)
Ja zakupiłem PIRELLI Cinturato Gravel Hard 40 mm czekam na lepszą pogodę na testy
Niebawem wiosna to będziesz testował :)
@@bywicio tylko nie mogę wyczuć ciśnienie idealnego na szosę i szutry wagga rowerzysty Ok 85
Ja mam kolejny raz Vittoria opona Terreno Zero 38c i super guma :0
Najważniejsze jak znasz swoje potrzeby wtedy odbierasz świadomie tak jak zrobiłeś to Ty 👍🏻
Thundero 44 czy Aventura 44?
Na poziomie, tyle.
miło się czyta takie komentarze :) dzięki :)
Fajny materiał, szkoda że dotarłem już po zakupie Schwalbe G-One Speed o szerokości 50 mm, bo być może zdecydowałbym się na coś innego. Mało jest dużych balonów z szybkim bieżnikiem.
W tym miejscu uwaga krytyczna cały czas jest mowa o grubości opon, 45 mm grubości? czy jednak szerokości? Wydaje mi się, że to błąd mimo, że rzeczywiście wielu fachowców go powiela. Nie chciałbym jeździć na oponach o takiej grubości. Pozdrawiam
Masz racje chodzi o szerokość 👌🏻
Przejechałem Wisła 1200 na oponach Schwalbe g-one 35 z tyłu i 40 przód bez kapcia teraz mam założone Panaracery i w zakrętach są mniej przewidywalne trochę się ślizgają.
Dzięki ze podzieliłes się swoim doświadczeniem :) 👍🏻
jakie masz te panaracery? i jakiej szerokosci?
@@-Road.Biker- 700x35c jazda po suchym Ok trochę słabo odprowadzają wodę ze względu na takie płaskie boczne klocki.
Dzień dobry. Słuchajcie te WTB RIDDLER widzę mają mocno średnia opinie (łatwo przebić, krzywe, na max 1000 km, a profil jednak mają super) , natomiast te Ver.. coś tam ponoć to strzał w 9.9 tylko pytanie czy warto, bo nie zamierzam po 500 km zmieniać opony tylko po 3x tyle plus chciałbym mieć gwarancję, że jednak nie przebije ich.
Gwarancji na przebicie chyba nikt nie da :(
@@bywicio Te Ver.. Coś tam z szarym paskiem nie idzie ich znaleźć... Kudła..
szkoda ze brakuje opon semi slick :)
O, trochę mnie oświeciliście :)
A co sądzicie o Schwalbe G-One R?
Dobre pytanie do Zielony F16 bo on na nich śmigał to na pewno powie o nich więcej :)
@@bywicio Zielonego widziałem odcinek o Schwalbe G-One Speed - mam taka na przodzie. I to do Road+ się nadaje świetnie :) Niedawno wyszła nowa G One „R”, tej u niego nie widziałem bo na Panaracerach teraz lata. Lubię Schwalbe to się może skuszę bo w tym roku zapisałem się na 3 Szuter Master i muszę cięższy kaliber opony wybrać :)
Ale po Twoim filmie już nie wiem czy nie lepiej Pirelli albo Vredestein… ;)
P.S. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
@@bublik87 wiesz nie powiedzieliśmy tu o prawdy objawionej :) na pewno jest wiele innych modeli godnych uwagi. Przemek ma spore doświadczenie jeśli o gravele chodzi. Jak się kończą to czasem może warto popróbować czegoś nowego bo może akurat siądzie lepiej ... albo gorzej :)
Wzajemnie :) najlepszego w nowym roku :)
A jak ktoś waży 105 kg (nie nadwaga tylko normalna waga większego mężczyzny) - jaka szerokość opony na wszelkie warunki (w tym trudny teren) i jakie ciśnienie?
Jak chcesz trudny teren to najszerzej jak się da :) co do ciśnienia to tyle aby był komfort a jak lubisz mało i na mleku zawsze można pomyśleć o wkładkach antydobiciowych :)
@@bywicio tak się zastanawiam … 42c to za mało czy już Ok? Czy może lepiej nie schodzić poniżej 47mm?
@@adrianbogucki9338 mój brat ma 2m wzrostu i wagę też w okolicach 100kg i on ma 45mm :) Jak nie masz już kupionych to jak rower pomieści to mniej jak 45 bym nie schodził. Ale zapewne będzie wielu zwolenników mniejszych rozmiarów.
Ktoś ma jakieś porównanie jazdy na Gravelkingach SK 43c do Tufo Speedero 40c? :)
Tufo cichsze i szybsze, GK SK niezłe w lekki teren bardziej suchy.
7:42 Walić mleczko!!
masz z nim złe doświadczenia? co się stało?
@@bywicio syf, dolewanie, cena.. nie przekonał mnie ten gadżet do siebie. W razie przebicia wolę w 10 minut zrzucić koło wymienić dętkę, napompować i zjeść pączka niż być uwalonym chlapiącym mleczkiem i sprawdzać czy się nie rozszczelniło co parę km.
@@Omega93DH jest w tym dużo prawdy 👍🏻
A tak przy okazji do jakiego road plus wejdą 40mm opony ??
np superior x road, albo szosowa wersja tego roweru.
@@bywicio
superior z tego co się orientowałem ma geometrie raczej wyścigową , a coś bardziej enduro ??
@@Greg0200 akurat Superior jest idealnym przykładem road plus :) a cis mocniejszego to Rondo, Ns, focus atlas, kross esker tutaj wybór jest spory :) i można od budżetu uzależniony ;)
@@bywicio dzięki wielkie za odp. i sugestie ,a co sadzisz o CONTEND AR 1 który wpadł mi w oko ?? tylko tam piszą ze max opony to 38 mm
@@Greg0200 nic nie sądzę … :( wyglada ładnie ale nie miałem okazji ani na nim jeździć wiec tutaj moje zdanie nie jest tym czego szukasz
zabraklo mi fajnych opon na gravelke czyli Continental Ride Tour
Opona o której piszesz jest raczej trekingowo miejska. Oczywiście można ją wykorzystać na różne sposoby. Jednak tutaj celowaliśmy w opcje gravel. :)
Ja zastanawiam się czy czy do takiej opony nie wrzucić wkładki antyprzebiciowej w formie pianki. Ochrona przed dobiciem i powrót na flaku do godziny jazdy.
Ja pewnie do swojego wrzucę pojeżdżę i dam znać bo sam jestem tego ciekaw :)
@@bywicio No vegerege zadowolony i to w przełajach.
Cześć, mam pytanie do Przemka o tę polecaną miejscówkę w Chorwacji. Niestety nie mam insta aby sprawdzić, a w filmie nie zrozumiałem dokładnie.
zerknij do Przemka na Instagram -> gravelowy.pl tam możesz bezpośrednio go zapytać :)
Opony spoko ale ten irytujący śmiech będący przerywnikiem co chwilę, doprowadza do szału.
dla jednych irytujący dla innych nie :) uprzedzam innego śmiechu niestety uczyć się nie zamierzam :) pozdrawiam
"Wykręcenie 26 do 30 kg/h na asfalcie to nie problem"?! Czyli jednak mocno zamulają. Ja mam opony Specialized Road Sport 35 mm z gładkim środkiem i 45 km/h to nie problem. A w lekkim terenie na utwardzonych drogach świetnie dają radę. I tego ja oczekuję.
nikt jeszcze nie wymyślił jednej rzeczy do wszystkiego :) jak sam wspomniałeś dla Ciebie liczy się prędkość to dokonałeś odpowiedniego wyboru :)
Gp 5000 co druga opona ma wadę i niedoróbkę, nie zaryzykuje go...a niemieckiego do grawela.
raczej wiele bylo powiedziane a nie niewiele. pozdro
Jak wybierać opony gravelowe? Omijać Conti szerokim łukiem 🤣
Czemu tak uważasz ? :)