FELT FR Advanced országúti kerékpárteszt

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 апр 2021
  • Egy igazi amerikai bringa járt nálam, ami persze ugyanúgy Taiwanon készül mint bármelyik versenytársa, hiszen a Handmade in the USA már csak nagyon unikális vázaknál állja meg a helyét, ahol a vázszett többe kerül mint ez a komplett bringa…
    A Felt FR karbon vázra épül, verseny geometriával. Az utóbbi évek gravel és endurance gépei után annyira el voltam szokva az agilis fejcsőszögtől, hogy kellett egy kis megszokás, utána viszont élvezet volt minden kanyar, atommódon reagál minden testsúlyáthelyezésre, kormánymozdulatra. Persze lesznek akik ezt az agresszivitást nem fogják szeretni, mivel az irányítása odafigyelést, megszokást igényel, de mégiscsak ez az igazi, nem a turista geo!
    Kétféle váz van az FR-ből. Ez a “kedvezőbb árú”, és a csúcs FRD. A kettő között persze nem csak az árcédula a különbség, hanem maga a karbon váz készítési folyamata is. Az FR-nél EPS hab-fújható tömlő-szilikon-Textreme karbon szövet a sorrend, míg az FRD fújható tömlő-EPS hab-Textreme szövet sorrenddel rendelkezik. Utóbbi rengeteg kézi munkaórát igényel a “labda” leeresztése után, viszont sokkal egyenletesebb lesz a falvastagság, és kevesebb szálak közötti gyantával lehet dolgozni, így könnyebb is lesz a váz. A karbon layup, azaz a “szövésminta” döbbenetesen más a két váznál! Az egyiknél 175 db-ból készül a layup, az FRD pedig nem kevesebb mint 400 darabból áll. Nyilvánvalóan már maga a felhasznált anyagmennyiség, ezek szabása, illesztése és utómunkája is brutál idő/élőerő igényes. Persze így tud egy váz akár 1000 gramm alatt maradni, a komplett bringa ára pedig 11.000 EUR fölött :)
    Na de a szép vajszínű modellünk ennek “csak” a harmadába kerül, mivel Ultegra szettel 4199 EUR. Ez elsőre akár soknak is hangozhat (sőt másodikra, és harmadikra is sok pénz másfél milla), de mivel spórol a legtöbb gyártó egy országútin? Na? Bizony, a kerékszettel! Simán millió feletti gépekbe is beletolják a basic DT, Mavic vagy Fulcrum kereket 1800 grammos súllyal….mert olcsó, és mert a vevő úgysem tudja hová tenni a kereket, annyit lát, hogy “jó márkás”. Itt viszont Reynolds karbon kerekeket találunk, ami önmagában 1200 EUR körül szokott lenni, és mindössze 1600 gramm párban. És hát keréken 2-300 grammot spórolni, az durván megéri! És gumiból sem valami gagyi belépő modell került rá.
    A komplett gép 7700 grammot nyom, ami ma már nagyon jó értéknek számít, érezni is menet közben, hogy nem egy 8+ kilós gépen ülök. Ennek a váznak és az Ultegra szettnek a teljesítményét nyilván fénykoromban sem tudtam volna kihasználni, de ha valaki megfelelően sznob mint én, akkor azért Ultegra alá nem adja, pedig egy 105-ös szett sem nyújt semmivel sem kevesebbet, max kicsit nehezebb. Sőt amennyit van időm országútizni, arra egy új Tiagrás bringa is elég lenne. Na de hát csak jobb egy Ultegrás karbonnal hasítani, főleg a lejtőkön, ahol az élvezeti értéket nagyban növeli a karbon kerekek suhogó hangja. Aki hallotta már maga alatt az tudja, a többieknek meg remélem hogy egyszer megadatik :)
    A verseny geometriás, és versenyzésre tervezett országútik a legtöbbször kényelmetlenül merevek, hiszen nem a komfort az elsődleges funckiója a váznak, itt viszont sikerült jól eltalálni a kompromisszumokat, pedig a Gödöllő környéki utakra minden mondható, csak az nem, hogy tükörsimák lennének! A tesztbringákban mindig az a rossz, hogy ha jók, akkor is vissza kell őket adni egyszer… És ez a gép baromi jó volt, simán elfogadnám sajátnak. Az egyetlen dolog amibe bele tudok kötni, az a bandázs vastagsága, illetve vékonysága. Elbírt volna valami zselésebb, komfortosabb kivitelt. De tényleg ennyi!
    A bringát a www.triatlonshop.hu -tól kaptam, és ahogy mindig, természetesen most sem fizetett senki azért hogy kipróbáljam és a tapasztalataimat leírjam! Ezt megkívánja a hitelesség! Ha bármi kérdésed lenne, ki vele!
  • СпортСпорт

Комментарии • 8

  • @korcskutya
    @korcskutya 3 года назад +2

    Azt hittem a videóban lesz a teszt és nem a leírásban:-D

    • @BThommey
      @BThommey  3 года назад +1

      Azt sajnos elmosta az eső :D Így inkább írtam :)

  • @bebesibalint9215
    @bebesibalint9215 3 года назад

    Hát engem annyira nem hatott meg az a koncepció, hogy drága kerékkel adjuk a bicót, cserébe csak egy mechanikus szettet kap a bicigli. Egy amatőr felhasználónak sokkal többet ad egy di2 váltás, mint ezek a kerekek, aki meg versenyezni jár az rendszerint úgyis hozza a saját kerekeit a régi bicójáról.

    • @BThommey
      @BThommey  3 года назад +3

      Szerintem egy amatőrnek igazán jó, ha könnyű, karbon kerékkel kapja a bringát, mert ahogy te is mondod, egy versenyzőnek úgyis lesznek csere kerekei. Viszont attól, hogy nem mechanikus hanem Di2 a váltás, max a sznobfaktor lesz jobb, de sem a kanyarodás, sem a gyorsíthatóság nem javul. Persze aki megteheti vegye meg Di2-val, nekem is volt, de inkább a kerekeket részesítem előnyben.

    • @balazskardos7895
      @balazskardos7895 3 года назад

      A "bicigli"?

    • @bebesibalint9215
      @bebesibalint9215 3 года назад

      @@BThommey Sajnos úgy tűnik nem értünk egyet. Egy amatőr biciklisnek szerintem többet hozzáad a biciklizés élményéhez egy elektronikus váltó, mint egy csúcs karbon kerékszett. Mindig pontos váltás, nincs utánállítás, szinkronváltás stb., ezek mind olyan dolgok, amik gyakorlatban nagyon jók, ha vannak. Ezzel szemben egy flashy kerékszettel könnyebben gyorsítasz ki, jobb a hegyen, na meg kurva jól néz ki. :D Én is bűnös vagyok ebben, de egy magas peremes karbonnal vagy egy kevés küllős aluval lehet nagyot villantani. :D Gyorsabb lesz a könnyebb bicóval egy hobbista, de nem emiatt nem lesz meg egy KOM vagy marad le az élbolytól egy hazai versenyen. Arról már nem is beszélve, hogy egy kerékszettet mennyire egyszerű cserélni egy bicón a váltással ellentétben.

    • @tirszin
      @tirszin 3 года назад

      @@bebesibalint9215 Én is Tamás álláspontja felé hajlok. Számomra semmit sem érnek az elektromos szett adta előnyök, ha csak azt vesszük, hogy cserébe időnként tölteni is kell. Évek óta Campa Chorus-t használok, azzal semmi bajom nem volt, még utána állítani sem kellett.
      Miért bonyolítanánk feleslegesen a rendszert léptetőmotorokkal, a hozzájuk tartozó vezérléssel, ha egy egyszerű bowden adta húzóerő, kontra rugó is tökéletesen ellátja feladatát. :) Ezen kívül az eltöltött idő 99%-ában benn van a rendszer egy fokozatban és ott kell tolni bele a Wattokat, a váltás nem sokat tud a tempónkon segíteni. :)
      Ha viszont országútiként használjuk a kerékpárunkat, a dinamikára nagy szükség van. Jól gyorsítható kerékpár kell hozzá. Ezért igen fontos tényező a merev és a pereme mentén könnyű kerék. Ha országúti kerékpározni akarok, nem kérdés, hogy melyik komponensbe teszem a pénzem.

    • @bebesibalint9215
      @bebesibalint9215 3 года назад

      @@tirszin Az a baj, hogy teljesen más szemszögből közelíted meg a dolgokat. Egy elektromos rendszer mellett sokkal több érv szól, mint a csúcs kerekek mellett . Ti amatőr szinten elég jól mentek, de még nálatok sem nagyon látom, hogy annyira ki lennétek élezve, hogy már csak egy csúcs kerékszett választana el egy hazai amatőr verseny megnyerésétől, nemhogy Thommey-nél, akit jó szívvel nem ültetnék fel egy országútira sem a 120 kilójával. Most őszintén mennyi wattot nyersz a bringán lévő kerékszettel óránként, 5-öt? :D
      Az meg hogy az elektromos rendszer bonyolultabb lenne, van olyan része ami az (váltó), van olyan ami pedig faék egyszerű a mechanikus társához képest (fékváltókar). Szintén a saját példádat hozod a váltás teljesítményére, ebből az 1 mintából valószínűleg torz következtetések jönnek. Egy ma divatos korszerű vázban már nem egyszerű megoldani a jó mechanikus váltást, pláne, ha 11 vagy 12 sebességes rendszerekről beszélünk.