Szücs László Gergely: Márkus György és a Budapesti Iskola...│Überhaupt 50

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 апр 2023
  • Ötven éves az egyik legfontosabb magyar marxista filozófiai mű, amely - TGM szavaival - egyben antimarxista is. Az évforduló alkalmából rendezett tudományosan és politikailag is lelkesítő konferencia előadásait közöljük, a felszólalások 50 év távlatából járják körül a könyv filozófiai és történeti jelentőségét, folytatják vagy épp vitába szállnak annak gondolataival.
    Az előadás absztraktja:
    Szücs László Gergely: Márkus György és a Budapesti Iskola a marxizmuson belüli pluralizmus lehetőségéről
    Az előadás Márkus György, Bence György és Kis János egy-egy az Überhaupt-könyv előzményét képező tanulmányát vizsgálja abból a szempontból, hogyan interpretálták e szerzők a keleti és a nyugati marxizmuson belüli hasadást a diákmozgalmak időszakában, hogyan gondolkoztak a marxizmuson belüli pluralizmus lehetőségéről, és hogyan mozdultak el egy lehetséges szintézis irányába.
    Márkus, Bence és Kis egy-egy cikkének elemzésével amellett érvelek, hogy e szerzők a „törésről”, a „szakadásról” és annak meghaladásáról szóló gondolatmenetükben eltérő stratégiákat követnek. A „marxista reneszánsz” és az „ontológiai megközelítés” mellett még a hatvanas évek végén is elkötelezett Márkus György az irányzatokat egyre inkább széttartónak látta. Mivel a szintézis lehetőségét egy ismeretlen távoli jövőbe helyezte, így a marxista reneszánsz programját egyre kevésbé a szintézis és egyre inkább a „reorientáció” igényével kapcsolta össze.
    Bencénél és Kisnél a szintézis megteremtésének igénye ugyan nem tűnt el ebben az időszakban, ugyanakkor összekapcsolódott a „marxista reneszánsz” és az ontológiai irányzat meghaladásának, valamint egy olyan átfogó kritikai társadalomelmélet megalkotásának igényével, amely az állammonopolista kapitalizmus sajátos ellentmondásait és új típusú konfliktusait társadalomtudományos igénnyel vizsgálta volna. Ezek az eltérő igények az Überhaupt-könyv fontos részét képezték, ugyanakkor a Bencénél és Kisnél körvonalazódó kritikai elmélet végül csak ígéret maradt.

Комментарии •