Niezwykły wzmacniacz DIY [RS Elektronika]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 янв 2025

Комментарии • 444

  • @krzystaki5793
    @krzystaki5793 2 года назад +3

    Elektronika-najwyższy poziom wiedzy. Wielki szacunek dla autora. Wzmaniacz jest bardzo dobry. Kiedyś amatorsko, mozolnie zajmowałem się elektroniką za projektowanie nie brałem się gdyż mój mózg jest odporny na taką wiedzę. Dlatego mam wielki podziw i szacunek do takich elektroników jak autor tego materiału.

  • @maciejdoc
    @maciejdoc 4 года назад +108

    Propozycja tematu do odcinka: dobór rodzajów rezystorów i kondensatorów w zależności od pełnionej funkcji w układach elektronicznych. Wiadomo, że oprócz omów i faradów elementy mają inne właściwości wynikające ze sposobu ich wykonania. Czyli kiedy stosować kondensatory ceramiczne, kiedy polipropyleny, a kiedy poliestry. Podobnie z rezystorami. W niejednym odcinku słyszeliśmy: "wymieniłem elektrolity na tantale" (chyba nie pokręciłem :)), bo w tym układzie lepiej się sprawują. Dlaczego?

    • @klaudiuszlabusga9454
      @klaudiuszlabusga9454 4 года назад +2

      @10.06.1998(żeby Koko wiedział kiedy mam urodziny)Misiek(bo mam na imię Michał) A więc pora na kondensatory

    • @506d6a
      @506d6a 4 года назад +2

      @@klaudiuszlabusga9454 o tym też już było.....

    • @krzysztoforbiker
      @krzysztoforbiker 4 года назад +2

      kiedyś był w EdW artykuł na temat doboru elementów biernych, niestety nie potrafię go odkopać, a chciałem sobie przypomnieć

  • @czang
    @czang 4 года назад +154

    Projekt przedwzmacniacza byłby ciekawym uzupełnieniem 👍

    • @robertdominiak477
      @robertdominiak477 3 года назад +3

      W połowie lat 90tych próbowałem złożyć taki wzmacniacz okazało się że był błąd w schemacie (tranzystor zabezpieczający tranzystory mocy)

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic8338 4 года назад +5

    Nostalgia chwyta i nas…
    W 1979 r. na studiach kolega z akademika przez chyba dwa lata tworzył swój super wzmacniacz. To zmieniał, tamto poprawiał. Były efekty tej pracy a jako, iż pochodził z Bydgoszczy i miał kontakty z Tonsilem, na efekty, dobre efekty nie trzeba było długo czekać. Wtedy w tranzystorach dominowała Toshiba.
    O wszystko było trudno, brakowało części, ale nie brakowało zapaleńców elektroniki.
    Prawdziwej elektroniki i prawdziwych mistrzów sztuki, którzy potrafili skroić dowolny układ scalony na części pierwsze.
    Wracając na ziemię…
    NE552-554 to dobry wybór. To najlepszy z popularnych i przetestowanych przeze mnie układów przed wielu laty.
    Trzeba wspierać elektronikę, bo to prawdziwa królowa nauk. Życzę rozwoju w tym kanale.

  • @0663015000t
    @0663015000t 4 года назад +14

    Dzięki ci panie za takie filmy. Dzielenie się wiedzą której zaden z nauczycieli w techikum nie miał, lub nie chciał sie nią podzielić jest super. W szkole nie potrafili opowiedzieć o zasilaniu symetrycznym. I człowiek nie wiedział jak zasilić wzmacniacz. A Pan jak krowie na rowie wszystko na dłoni podaje. Super sprawa. Dzisiaj dzieciaki jak chcą zgłębić wiedzę to mogą, dzięki takim ludziom jak Pan. Pozdrawiam i dzięki.

  • @jarosawkafinek2344
    @jarosawkafinek2344 4 года назад +39

    Wskaźnik the best!!!! Pana wiedza, poziom mistrzowski. ŚP Pan Adam Słodowy naszym idolem :)

  • @dariuszrozycki9194
    @dariuszrozycki9194 2 года назад +3

    Bardzo podobny wzmacniacz zbudowałem w latach 80-tych jako 17-latek...Aby ustabilizować termicznie bipolarne tranzystory wystarczy podłączyć rezystor w obwód emitera...Napięcie na tych rezystorach przy prądzie znamionowym ma być vt=25mV ...Czyli przy prądzie 0.25A będzie potrzebny rezystor 0.1 Oma ..

  • @tomaszgebel9038
    @tomaszgebel9038 4 года назад

    Nie mam bladego pojęcia o budowaniu samodzielnym elektronicznych urządzeń, ale słucham Pańskich opowieści z niezwykłą przyjemnością. Gdyby miał Pan na sprzedaż - biorę w ciemno!

  • @rybianrybian7785
    @rybianrybian7785 4 года назад +21

    Witam. Jak zwykle świetny odcinek i pomysł. Też mam wersję na mosfetach i muszę przyznać że bardziej rozbudowana. Zaletą tego wznacniacza jest to że ma konkretny power na całym paśmie przenoszenia i bardzo dobre brzmienie. Kiedyś zrobiłem sobie ten wzmacniacz do komputera jako zestaw 2.1. Komputery zmieniane ale wzmacniacz pozostaje od lat ten sam. Przyznaje, że do tej pory bas potrafi zaskoczyć a i napedzi bardzo trudne zestawy głośnikowe. Bardzo się cieszę iż coraz bardziej kanał się rozrasta i widać efekty oraz rezultaty. Trzymam kciuki za dalszy rozwój kanału oraz więcej ciekawych rzeczy i wynalazków. Zawsze potraficie zaskoczyć dobrym filmem. Pozdrawiam " stary " elektronik.

  • @arkadiuszweiss
    @arkadiuszweiss 4 года назад +1

    Nie jest prosty a zaawansowany, 'proste' były wzmacniacze z lat 40', gdzie ludzie bez komputera w ilości kilku super inżynierów naukowców próbowali coś stworzyć bez pomocy sztucznej inteligencji , a tak ten projekt to gigantyczna praca wielu, wielu tysięcy ludzi opracowujący każdy z tych zaawansowanych części oraz programistów i naukowców opracowujący symulatory itd.. Piękny wzmacniacz, świetne wykorzystanie tranzystorów polowych , gdzie sterowanie głośnika jest od źródeł. Płytka wygląda cudownie. Pozdrawiam serdecznie :-)

  • @pogorosone
    @pogorosone 9 месяцев назад

    Zarąbisty fil. Pięlne omówienie projektu od bardzo prostego poprzez kolejne iteracje. Pokazana konfiguracja i strojenie. Kocham to.💙

  • @testerrtestowwyyy3941
    @testerrtestowwyyy3941 4 года назад

    To nie jest tak czy chcę, ja muszę mieć cały komplet !!! Już z 2 lata czaję się jak czajnik na używany wzmacniacz stereo, a teraz będę mógł sobie go złożyć sam!!! MUSZĘ!!! Dziękuję za włożony czas i wysiłek, pozdrawiam serdecznie! Powodzenia! Czekam na resztę ... czyli końcowy produkt do kupienia i złożenia!

  • @MaciejK333
    @MaciejK333 4 года назад +1

    Panie Krzysztofie! Od zawsze byłem pełen podziwu filmów, które pan Tworzy. Bardzo doceniałem merytoryczne podejście, ogromną wiedzę i sposób jej przekazywania. Ten projekt jeszcze bardziej mnie w tym utwierdził. Jest pan mistrzem w swoim fachu. Życzę powodzenia 😉

  • @RSElektronika
    @RSElektronika  4 года назад +109

    Płytki i kity są już dostępne w sklepie lampyelektronowe.pl

    • @abecadlo929
      @abecadlo929 4 года назад +6

      qrcze nie zdążyłem cholera :( ale to nic tylko to świadczy o tym, że projekt będzie rozwijany skoro jest taaka popularność oczywiście łapa w górę :) preamp i protekcja na przekaźnikach musi być, ale czy filtr kontur hmm :/ dziadosko nagranych utworów i tak poprawić w odsłuchu się nie da po co komplikować jak to mówią z "g...na bata nie ukręcisz" projekt ekstra szacun :)

    • @maciej1387
      @maciej1387 4 года назад +18

      Myślę, że warto zastanowić(popracować) się nad gotowym kitem. Jak przy wzmacniaczu lampowym. Oczywiście przedwzmacniacz byłby pięknym uzupelniem kompletu. 😀

    • @sq9ppw
      @sq9ppw 4 года назад +11

      Juz kiedys o tym pisalem, powinien Pan zalozyc konto na Patronite.

    • @Pakerek4444
      @Pakerek4444 4 года назад +3

      Jeśli nie załapię się na allegro to można przyjechać do Pana osobiście? :)

    • @detalite
      @detalite 4 года назад +8

      A gdzie można dostać układ AD847JN za 20 zł?

  • @malleusmaleficarum9248
    @malleusmaleficarum9248 4 года назад +20

    0:22 Natura zbudowała nietypowy wzmacniacz - moją teściową, z tym że ona zdecydowanie nie jest na elementach dyskretnych ;)
    A tak na serio - bardzo ciekawy projekt, nietypowe zastosowanie wzmacniacza operacyjnego. Sterowanie prądem pobieranym w proporcji do sygnału wejściowego, to bardzo nietypowa koncepcja.

    • @Tarvezz
      @Tarvezz 4 года назад +3

      @@andrzejrubacha9521 Niestety to co napisałeś to szczera prawda :-(

    • @galion59
      @galion59 4 года назад +4

      Na ten nietypowy sposób sterowanie ktoś wpadł aby pominąć ograniczenia napięcia zasilania wzmacniacza operacyjnego. Nie można wysterować driverów do pełnej mocy np. 100 wat z wyjścia wzmacniacza operacyjnego zasilanego napięciem +- 15 volt. Dzięki modulacji prądu zasilającego scalaka można uzyskać napięciową dopałkę, ale przy mocy przekraczającej ograniczenia zasilania scalaka zniekształcenia gwałtownie rosną. Nie ma nic za darmo.

    • @cefalloid
      @cefalloid 4 года назад +2

      Ale teściowa nie jest wzmacniaczem bo zniekształca sygnał (fakty). To jest raczej generator (np problemów) ;)

  • @79ozon
    @79ozon 4 года назад +5

    Zainteresowany zestawem razy dwa i dalszym projektem przedwzmacniacza. Pozdrawiam, jak zawsze świetna robota.

  • @magister1223
    @magister1223 3 года назад +2

    Zrobiłem ten wzmacniacz na ua741n 8 noga opampa zamieniona na 5 tranzystory wszystkie bc337 i 327 a kolektorowe rezystory zamienione z 560 na 1.8k ohma reszta została bez zmian i dziala bardzo ładnie😄

  • @rafalbalcerzak711
    @rafalbalcerzak711 4 года назад +10

    Jestem zainteresowany płytka x2🙂 Przedwzmacniacz z głównym cyfrowym potencjometrem 🤔 było by super 🤗 Reduktor Szumu niczego się nie boi 😉 to może trójdrożne kolumny z regulowaną zwrotnicą 🤓

  • @jarekbugno2104
    @jarekbugno2104 4 года назад +20

    Prosze o przedwzmacniacz i obudowe !!!

  •  4 года назад +1

    Oczywiście, ze chcielibyśmy uzupełnienia projektu. :-) Piękny pomysł i spora dawka praktycznej wiedzy.

  • @mietos50
    @mietos50 4 года назад +3

    Super, myślę, że przydałby się drugi kanał i przedwzmacniacz z regulacją barwy tonów. Wielki szacun za pomysł i realizację.

  • @841106noel
    @841106noel 4 года назад +1

    Witam, dziękuję za czas poświęcony, pracę, wkład i podzielenie się tym wzmacniaczem. Chyba najlepszy film na kanale ever :-)
    Przedwzmacniacz jak najbardziej. Kiedyś szukałem w miarę prostego do podłączenia przed TK2050 z regulacją barwy. Mam tak, że lubię podciągnąć bass powyżej normy :-P No i nic w sumie ciekawego o dobrej jakości nie znalazłem. Wsadziłem kit na LM1036, ale szumi. Szczególnie na początki, zanim się rozgrzeje.

  • @romangrzyb6982
    @romangrzyb6982 4 года назад +16

    Fajny koncept, chętnie kupię pytkę z zestawem DIY, pomysł z przedwzmacniaczem uważam za przedni!

  • @marekk6136
    @marekk6136 4 года назад +8

    Mistrz!!! ja się tam za bardzo nie znam ale i tak obejrzałem w całości:)

  • @stanislawkowalski163
    @stanislawkowalski163 4 года назад +3

    Panie Krzysztofie, śledzę również inny projekt "Wzmacniacz Marzeń" i nasunął mi się pomysł, aby spróbować zaadaptować sam układ przedwzmacniacza lampowego z Sansui Au-70, do współpracy zaprezentowanym tu projektem wzmacniacza końcowego i tym sposobem zbudować może ciekawą "hybrydę" DIY.
    Ponadto może być to też alternatywą dla tych, którzy nie będą wstanie udźwignąć finalnie kosztów projektu "Wzmacniacz Marzeń"
    Pozdrawiam

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 4 года назад +3

    Bardzo fajny pomysł! Mnie w tej konstrukcji zachwyca brak kondensatorów sprzęgających ("jedynak" na wejściu być musi - chyba że sterujemy ze źródła które nie wprowadza składowej stałej). Daje to gwarancję płaskiej charakterystyki. Zaskakująco dobre parametry, bo nie ma powodu by wątpić w dane autora. Idealna konstrukcja do wpakowania jej w kolumnę głośnikową (głównie trafo, bo radiator raczej mocowałbym z zewnątrz) czyniąc ją kolumną aktywną. Doskonała technicznie alternatywa dla drogich przewodów głośnikowych (typu audio voodoo) i do tego znacznie tańsza!!!
    Mam wrażenie, że gdyby trochę "potańczyć" z doborem elementów, może lepszy opamp, na pewno lepsze tranzystory Q1 i Q2, rezystory, to można by jeszcze sporo ugrać na szumach jeśli dla kogoś ponad -80dB to za mało, dla mnie mieszczucha (miejski szum!) to bardzo dobry wynik. Brawo, brawo.

  • @sebastianbort8512
    @sebastianbort8512 4 года назад +77

    Czekamy na przedwzmacniacz, najlepiej z regulacja tonow

    • @mieteksuchar6662
      @mieteksuchar6662 4 года назад +6

      I lampowy :D

    • @sebastianbort8512
      @sebastianbort8512 4 года назад +5

      @@mieteksuchar6662 nie ma sensu, brzmienia lampowego nie da. Ale zeby mial np filtr loudness to dobra sprawa. a czestotliwosc regulacji tonow aby mozna bylo sobie dobrac - jeden lubi jak mu basy przy 50hz podbija, inny przy 200hz, to samo z wysokimi.

    • @mieteksuchar6662
      @mieteksuchar6662 4 года назад +3

      @@sebastianbort8512 Przedwzmacniacz lampowy, przy dobrym wzmacniaczu końcowym potrafi naprawdę ocieplić dźwięk tego drugiego. Fakt, w pełni lampowe to to nie będzie, ale napewno ciekawa alternatywa dla kogoś kto chciałby uzyskać odrobinę tego efektu na swoim sprzęcie ;)

    • @saweks5379
      @saweks5379 4 года назад +2

      @@sebastianbort8512 Zgadzam się z Mietkiem !

    • @sebastianbort8512
      @sebastianbort8512 4 года назад +3

      @@saweks5379 to sobie budujcie co zapragniecie - malo Wam schematow w internecie? Potrzeba przedwzmacniacza dla mas a nie audiovoodoo. Przedwzmacniacza rownie taniego co wzmacniacz, a nie skomplikownego aby polechac czyjes ego.

  • @romangrzyb6982
    @romangrzyb6982 4 года назад +2

    Już z kupiłem i zmontowałem dwa kanały wzmacniacza (dwa wieczory ;-))), czekam z niecierpliwością na preamp, wielkie dzięki za projekt ;-))

  • @sebastianbort8512
    @sebastianbort8512 4 года назад +4

    Przekozacki projekt, prosta budowa i kosmiczna moc jak na ilosc uzytych elementow

  • @przemysawwrona2
    @przemysawwrona2 4 года назад +2

    Kolejny fajny odcinek, ma Pan bardzo dużą wiedzę. Nie wiem za co są łapki w dół, co się ludziom tutaj nie podoba. Zawsze po południu coś oglądam z Pana kanału, to umila obiad. Oby tak dalej. 😀

    • @galion59
      @galion59 4 года назад +1

      @@GluonToo Zamawianie płytek i wchodzenie w koszty bez dokładnego sprawdzenia układu również o czymś świadczy vide pierwsza wersja wzmaka który nie nadaje się do użytku. Z wersją "finalną" również mogą być problemy i jak nieświadomi wejdą w to i kupią mogą być później bardzo rozczarowani.

  • @adriangomulinski1784
    @adriangomulinski1784 4 года назад +1

    Hahahaha! Udało mi się załapać! Wczoraj wieczorem kliknąłem dwa komplety a dziś rano już wyprzedane wszystko! :)

  • @polpol3826
    @polpol3826 4 года назад +1

    Tak proszę oczywiście z przedwzmacniaczem konturem stereo oraz zabezpieczeniem bo to podstawa

  • @SwidErr1
    @SwidErr1 4 года назад +14

    Przedwzmacniacz musi być. Świetny projekt.!

  • @rmx2rmx
    @rmx2rmx 4 года назад +3

    Witam.
    Ja także jestem zainteresowany kitem - oczywiście x2 aby zrobić dual mono. Lub chociaż samymi płytkami drukowanymi.
    Pozdrawiam autora.
    Jak zwykle mistrzostwo!!!
    P.S. Może niech każdy kto zainteresowany dopisuje się pod tym komentarzem to łatwiej będzie ocenić skalę zainteresowania.

    • @tristankordek
      @tristankordek 4 года назад

      Pomysł bardzo fajny ale powinien wykonać go pan Krzysztof i podpiąć na samej górze aby wszyscy już to widzieli zanim cokolwiek napiszą

    • @rmx2rmx
      @rmx2rmx 4 года назад

      Witam wszystkich.
      Oczywiście że trzeba to podpiąć na górze ale to już w gestii Pana Krzysztofa.
      Pozdrawiam.

  • @monterekfx
    @monterekfx 4 года назад +1

    Jasne przedwzmacniacz z regulacją barwy dźwięku oraz regulacją na stereo ( lewa prawa). Wiadomo potrzebne będą dwa takie wzmacniacze. Ale czego się nie robi dla dobra sprawy. Pamiętam jak poskładałem swój pierwszy wzmacniacz 2x15W. potem 30W. Wiem dzisiaj to nie wiele. Ale wiele lat temu. Wzmacniacz który mieścił się w pudełku po zapałkach o mocy 30W ( bez zasilania) to było coś. Wiadomo potem doszło zasilanie, jakiś korektor, jakieś przekaźniki z opóźnionym włączaniem głośników. I trzeba było robić obudowę. :)

  • @andrzej5933
    @andrzej5933 4 года назад +2

    Zgadzam się z przedmówcą - czekamy na preamp :) - oczywiście zgłaszam akces na DIY kit

  • @andrzejc1827
    @andrzejc1827 4 года назад +1

    Idea konstrukcji znana i często pojawiała się w czasopismach dla elektroników. Tu jednak została dopracowana. Zaprezentowane wyniki pomiarów wyglądają naprawdę dobrze. Mam nadzieję że będą płytki i preamp z regulacją barwy.

  • @tomaszt8358
    @tomaszt8358 4 года назад +1

    Tak jak Pan powiedział na początku projektu - schematów wzmacniaczy jest tysiace.. a ja dodam od siebie - ale pożądnych preampów niewiele. Gdyby udało się Panu wykroić highendowy preamp (być może nawet ze zdalnym sterowaniem) - to byłoby COŚ WIELKIEGO ;) Super odcinek! Gratuluję, dziękuję i czekam na więcej :) Jest Pan wielki!

  • @krzychokrzycho640
    @krzychokrzycho640 4 года назад +1

    Fajny materiał. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @kamilkarol5320
    @kamilkarol5320 4 года назад +1

    Pięknie wytłumaczone. Normalnie kopara opada.

    • @tristankordek
      @tristankordek 4 года назад

      A już myślałem że nikt inny nie zauważył.

    • @galion59
      @galion59 4 года назад +1

      Jak się coś nieudolnie kopiuje, to trzeba to jakoś legendyzować ;-)

  • @maciejczyzewski1320
    @maciejczyzewski1320 4 года назад

    jak najbardziej tak, przedwzmacniacz przede wszystkim z układem direct

  • @karoljablonowski6298
    @karoljablonowski6298 4 года назад +2

    Witam, jestem jak najbardziej zainteresowany płytką lub calym kitem. Nie ma to jak zrobic cos samemu. Swietny film . Pozdrawiam

  • @bazejwolinski5131
    @bazejwolinski5131 4 года назад +2

    Super projekt już nie mogę się doczekać jak zostanie rozwinięty :D Bardzo ciekawa konstrukcja

  • @giver666
    @giver666 4 года назад +3

    Niezwykły wzmacniacz to jest z LM317 jako źródło prądowe i jakiś mosfecik. Taka klasa A dla ubogich. Grało to świetnie. Jak bym poszukał to jeszcze gdzieś to mam.

  • @DamianSzczepaniak
    @DamianSzczepaniak 4 года назад +2

    Jak zobaczyłem tytuł odcinka to w myślach miałem że może będzie to klasa D a to tylko AB.
    Gdy zobaczyłem darlingtony to pomyślałem że nigdy nie zbuduje takiego wzmacniacza bo już miewałem problemy z tym typem tranzystora ale MOSFETy mnie przekonały zbuduje taki wzmacniacz ale ciekawe czy na pająka da się go uruchomić bo układ jest ciekawy jak znajdę trafo zasilające to zbuduje ten wzmacniacz. Jak zwykle RS bardzo wartościowy film.

  • @mariuszzielinski5517
    @mariuszzielinski5517 4 года назад +2

    robiłem ten układ za małolata :) pograł trochę i się spalił.... coś chyba źle zrobiłem , moze zimny lut .. Ale działał i grał nieźle . Stare czasy :)

  • @jansebastianbah5161
    @jansebastianbah5161 4 года назад +2

    Czekam niecierpliwie na możliwość zakupu i oczywiście dalszy rozwój projektu. Pozdrawiam.

  • @sebastianjaworowski9083
    @sebastianjaworowski9083 4 года назад +2

    Bardzo dobry pomysł. Warto byłoby dodać przedwzmacniacz.
    Uważam, że cudownie byłoby móc kupić płytki lub całe zestawy do samodzielnego złożenia. Ten projekt jest łatwiejszy od poprzednich, z kanału R.Sz., co zachęca do samodzielnej pracy. Gratuluję pomysłu.

  • @mariuszdemkowicz2715
    @mariuszdemkowicz2715 4 года назад +1

    Był już budżetowy wzmacniacz i lampowy dla bardziej wymagających. Do kompletu brakuje coś dla mega wymagających melomanów. Np końcówka mocy w pełni symetryczna z XLR na wejściu z potężnym budżetem mocy z zastosowanie wyłącznie elementów dyskretnych. Nawet bez wzmacniaczy operacyjnych na scalakach. Dodatkiem do takiej końcówki mógłby być przedwzmacniacz także z XLR na wejściu i wyjściu + RCA niesymetryczne + przedwzmacniacz gramofonowy. W konstrukcjach tego typu regulatory barwy dźwięku zbędne. Brzmienie ma być takie jakie wyszło ze studia nagrań. To takie moje marzenie :)

  • @romano4993
    @romano4993 3 года назад +1

    Gratuluję i czekam na przedwzmacniacz !

  • @studioep9431
    @studioep9431 4 года назад

    Bardzo dobry pomysł ze wzmacniaczem .Można zbudować ciekawe i proste monobloki. Gratuluję wiedzy z elektroniki , jak i zaparcia w dotarciu do celu. Gdyby płytka powstała z układem zabezpieczeń głośnikowych ,to na pewno bym kupił dwa kity. Z niecierpliwością czekam na propozycję przedwzmacniacza .Mam nadzieję ,że nie ulegnie Pan pokusom nowoczesnych rozwiązań i preamp powstanie
    bez regulacji tonów, loudnesu czy balansu- po prostu coś dla audiofili.

  • @badik6062
    @badik6062 4 года назад +4

    Bardzo ciekawy i interesujący projekt, naprawdę miło się ogląda twoje filmy oby więcej takich filmów było .Pozdrawiam.

  • @cyklop1977
    @cyklop1977 4 года назад +5

    Ta strzałka przypomniała mi programy Adama Słodowego heheh

  • @janwolosiuk
    @janwolosiuk 3 года назад +2

    Czekam na przedwzmacniacz :) Wtedy chętnie kupię komplet :)

  • @thevicol
    @thevicol 4 года назад +3

    Dość podobna koncepcja została przedstawiona w książce ''Wzmacniacze operacyjne i ich zastosowania cz.2 realizacje praktyczne'' Z. Kulki i M. Nadachowskiego jako sposób na zwiększenie skoku napięcia i mocy wyjściowej wzmacniacza ua741. Z tym, że tam zastosowano pojedyncze trany mniejszej mocy a zakładana rezystancja obciążenia była znacznie większa. Rzeczywiście, dość odjechany układ, szacun, że udało się go ustabilizować zarówno częstotliwościowo jak i termicznie.

  • @zimerzimering767
    @zimerzimering767 4 года назад

    Też jestem zainteresowany przedwzmacniaczem z regulacją tonów, selektorem wejść. Zapisuję się również na płytki. Pozdrawiam.

  • @KrychaQPL
    @KrychaQPL 4 года назад +2

    Bardzo ambitny i ciekawy projekt, chętnie zakupie płytki jak się znów pojawią, może by go wzbogacić o prosty przedwzmacniacz lampowy? Majfrendy dużo takich robia i nawet coś tam daja rade, mogę podesłać, może uda się ulepszyć ich konstrukcję :D

  • @michallesz2
    @michallesz2 3 года назад +2

    Wzmacniacze które pracują prądowo mają większe zniekształcenia. Jeżeli chcesz zrobić dobry wzmacniacz to zrób wzmacniacz napięciowy , czyli daj duże napięcie na zasilanie ale moc wzmacniacza ogranicz do minimum. Na przykład zasil wzmacniacz napięciem 230 Volt i ogranicz moc do 20 Wat. Na takiej zasadzie pracowały wzmacniacze lampowe. Jeżeli wzmacniacz 100 Watowy jest zasilany napięciem 20 Volt to on musi pracować przy obciążeniu przynajmniej 5 A. A jeżeli wzmacniacz 100 Watowy będzie zasilany napięciem 230 Volt to on będzie pracował przy obciążeniu 0.5 A.

  • @krzysztofbednarek979
    @krzysztofbednarek979 4 года назад +1

    Super . Coś ciekawego .

  • @mateuszbronis3515
    @mateuszbronis3515 4 года назад +6

    Świetna robota, chętnie zobaczę od odcinek o przedwzmacniaczu :D

  • @mariuszb7353
    @mariuszb7353 4 года назад +1

    Pana wiedza pokrywa się z moją. Ok. Gratuluję. Ale pomysłów ma Pan więcej. Tu chylę czoła. Czekam , śledzę, obserwuję. Pozdrawiam Mariusz z Rzeszowa.

  • @RogerisNatlia
    @RogerisNatlia 2 года назад

    Czemu to tak się fajnie ogląda i słucha? :O

  • @polskieradiowroclaw
    @polskieradiowroclaw 4 года назад +11

    Super odcinek! Napisaliśmy maila, chcielbyśmy przetestować i pomierzyć ten wzmacniacz, w razie czego jesteśmy otwarci :-) Radio Wrocław

  • @romualdwerakso1896
    @romualdwerakso1896 4 года назад +1

    Przedwzmacniacz koniecznie !!!
    I to najlepiej w dwóch wersjach. Jeden na operacyjnym, drugi na dyskretnych, a regulacja barwy żeby zawierała low, mid i high.
    A co do przedstawionej końcówki mocy (ja bym traktował ten projekt w ten sposób), to przydałaby się jeszcze taka wersja audiofilska, z tranzystorami i wzmacniaczem operacyjnym specjalnie do audio.
    No wiem, mam wymagania 😁🙃😁

    • @marekwafel8651
      @marekwafel8651 4 года назад

      I audiofilskie podkładki pod kable.

  • @damianwisniewski7305
    @damianwisniewski7305 4 года назад +44

    może jakiś sprzęty warsztatowe DIY ? zasilacz? obciążenie elektroniczne ?

    • @DamianB82
      @DamianB82 4 года назад +1

      Zasilacz możesz zrobić z byle jakiego do PC, masz 3.3, 5 i 12V. A jak to mało na AliExpress sa konwertery DC/DC 0-30V 0-10A oraz wyświetlacze VA za parę złotych. Wiercisz otwory pod terminale, wycinasz pod wyświetlacz, trochę lutowania, jakaś finezyjna naklejka z opisem terminali i voila regulowany zasilacz za kilkadziesiąt złotych.

    • @jacekalchimowicz1321
      @jacekalchimowicz1321 4 года назад

      Tak i będziesz czekać pół roku jak Ali Ci przyśle

    • @damianwisniewski7305
      @damianwisniewski7305 4 года назад +1

      @@jacekalchimowicz1321 eeee 2 tygodnie ? Z resztą na luzie można to w pl dostać w miarę dobrej kasie

    • @Kuba-cn7id
      @Kuba-cn7id 4 года назад

      @@DamianB82 jakies przyklady takiego konwertera ?

    • @grzegorzsiuchninski4957
      @grzegorzsiuchninski4957 4 года назад

      @@DamianB82 i brak zabezpieczenia pradowego

  • @Waldo_Ilowiecki
    @Waldo_Ilowiecki 3 года назад +1

    Jak zwykle autor w genialnej formie.

  • @vinylmax12wirworld97
    @vinylmax12wirworld97 4 года назад +1

    Proszę rozwijać projekt. Dziękuję i pozdrawiam . Krzysztof.

  • @conyomasterful
    @conyomasterful 4 года назад +1

    Super, miło się ogląda i widać tą pasje, szkoda że tych płytek nie ma :( sam bym chciał to zbudować, a przedwzmacniacz jak najbardziej.....

  • @arturfilipek3581
    @arturfilipek3581 4 года назад +3

    Ciekawa konstrukcja, choć podejrzewam, że na mostku odkłada się sporo mocy na ciepełko :) pasowałoby go zmienić na większą obudowę lub przytulić go do radiatora aby pożył dłużej :)

  • @wesolyyyy3501
    @wesolyyyy3501 4 года назад +5

    @RSElektronika @16:23 - oj mają. Przy wzroście temperatury spada napięcie V(th) [napięcie progowe) co objawia się zwiększeniem prądu spoczynkowego. Spójrz na ten przykład na bazowy schemat wzmacniacza Holton 400 i zauważ na nim środkowy tranzystor służący do regulacji temperaturowej.

    • @maciejdoc
      @maciejdoc 4 года назад +3

      Co więcej, zaleca się parowanie tranzystorów pracujących równolegle, aby miały zbliżony Vgs - poprawia to stabilność pracy i równomierne obciążenie poszczególnych par.

    • @wesolyyyy3501
      @wesolyyyy3501 4 года назад +2

      @@maciejdoc Nie do końca. W przypadku pierwotnego schematu faktycznie byłoby to konieczne, jednakże dalsze schematy mają rezystory emiterowe które w zasadzie niwelują różnice między tranzystorami że pozostaje jedynie ustawić na 0 napięcie wyjściowe w spoczynku. Efekt ten prawie znika gdy par mamy kilka a nie tylko jedną.

  • @sebastiankulfoniasty4918
    @sebastiankulfoniasty4918 4 года назад +2

    Wzmacniacz jest ciekawy konstrukcyjnie. Nie należy jednak budować mocnych wzmacniaczy bazując na tym projekcie. Główną wadą układu to 1. Pływająca masa. 2. Potężny i wydajny radiator. 3.Duże zniekształcenia intermodulacyjne. Te wady wykluczają układ z zastosowań jako wzmacniacza audio. Działanie tego układu jest tym lepsze im mniejszą moc chcemy uzyskać na wyjściu.

  • @unknownlifeform
    @unknownlifeform 4 года назад +3

    Szkoda że nie mogę odsłuchać jak to brzmi. A tak poza tym super odcinek! Super kanał! Mój ulubiony! Pozdrawiam RS!

  • @mojmix4206
    @mojmix4206 4 года назад +1

    Genialny projekt. Sam zastanawiałem po co te dwa tranzystory. Po co one zasilają OP. Bardzo fajny i mam dylemat czy nie wziąć się za zrobienie go (dla treningu). Jednak mam prośbę by zrobić coś nowoczesnego w klasycznej formie. Wzmacniacz klasy D ale nie analogowy a, cyfrowy - wysterowany sygnałem IIS. Marzę o wykonaniu takiej konstrukcji i nie musiała by mieć mega mocy, wystarczy żeby miał analogowe potencjometry. Czyli wygląda jak klasyka a działa nowocześnie. Oczywiście musiał by być preamp który zamieniał by sygnał analogowy na I2S.
    Pozdrawiam i zostawimy łapkę w górę ;)

  • @jeryljanks4044
    @jeryljanks4044 4 года назад +17

    Czy jest jeszcze możliwość zamówienia płytek? jeżeli tak to w jaki sposób?
    Pozdrawiam

  • @BartTut
    @BartTut 4 года назад

    Super wzmacniacz, świetna robota.

  • @mikolol-
    @mikolol- 4 года назад +1

    Panie Krzysztofie , pre-amp jak najbardziej i z regulacją barwy .Może warto zaprojektować układ regulacji z zastosowaniem żyratorów .pozdrawiam.

  • @MrAphx
    @MrAphx 4 года назад +2

    Oj jest zainteresowanie kitami ;)

  • @danielszczepanski179
    @danielszczepanski179 4 года назад +1

    Super Film, super projekt :) Czekam na zestaw do samodzielnego montażu i oczywiście Łapa w górę ;)

  • @Tarvezz
    @Tarvezz 4 года назад

    Super odcinek, oby więcej sprzętów/gadzetów które można samemu składać.
    Jestem zainteresowany kompletem DIY takiego wzmacniacza ;-)

  • @MrAndrzejWu
    @MrAndrzejWu 4 года назад

    Jestem zainteresowany poskładaniem "samemu" takiego urządzenia. Dziękuję za materiał :) może kiedyś zrozumiem jak to wszystko działa, na razie mam satysfakcje z lutowania :)

  • @edwardkiepinski2046
    @edwardkiepinski2046 3 года назад +1

    Super odcinek .Dobry wzmacniacz na układzie scalonym to sztuka .Jakie to są kolumny czy Pan cały czas słucha ich na stałe , a może miał Pan lepsze od tych

  • @JanKowalski-ru2vb
    @JanKowalski-ru2vb 4 года назад

    Chętnie kupię cały kit. Czekam na porządny przedwzmacniacz. Chciałbym w bliskiej przyszłości móc nanyć od Pana wzmacniacz hie end - owy. Jasne jest że nie będzie to kosztowało kilka groszy. Myślę, że wielu ludzi ma dość miernej jakości wszystkiego co nas otacza i takie projekty mają rację zaistnienia na rynku.

  • @Ldi-kw9fo
    @Ldi-kw9fo 4 года назад +1

    Jestem zainteresowany zestawem.

  • @ArthLud
    @ArthLud 4 года назад +1

    super

  • @mieteksuchar6662
    @mieteksuchar6662 4 года назад +3

    Świetny projekt, oczekujemy przedwzmacniacza. Bardzo podoba mi się, że planuje Pan regulację tonów oraz filtr loudness. Gdyby był on jeszcze lampowy, byłoby już wybornie :D Szukam od jakiegoś czasu takiego sprawdzonego układu. Pozdrawiam serdecznie :)

  • @tomaszt8358
    @tomaszt8358 4 года назад +9

    Gdy usłyszałem, że schemat pochodzi z RE, już myślałem, ze będzie to kultowy kiedyś wzmacniacz o niskich zniekształceniach TIM, ale jednak nie. Układ jest fajny, podoba mi się. Szkoda, że jednak nie ma zabezpieczenia przed składową stałą, ale jak wspomniano, można to we własnym zakresie dorobić. Dobry preamp to dobry pomysł - na rynku brakuje dobrych kitów przedwzmacniaczy.
    Panie Reduktorze, w jakim programie projektuje Pan PCB?

    • @W.Arc.
      @W.Arc. 4 года назад

      ja tu widze eagle

  • @haystackdmilith
    @haystackdmilith 3 года назад +1

    No, chętnie złożyłbym sobie taki pod czysty kanał do gitary :)

  • @jarekkowalski5869
    @jarekkowalski5869 4 года назад +5

    Jestem zainteresowany kupnem zestawu do montażu. Najlepiej z przedwzmacniaczem. Jestem gotowy dokonać przedwpłaty wcześniej, bo szkoda, by się pan namęczył i podpisał umowy z dostawcą, a potem okaże się, że większość chętnych się rozmyśliła. Pozdrawiam!

  • @pentawat
    @pentawat 4 года назад

    Łapa w górę za inicjatywę.

  • @kerythepur
    @kerythepur 4 года назад +12

    Jestem zainteresowany płytką jak i całym kit'em do samodzielnego montażu, oczywiście w rozsądnych pieniądzach

  • @michak8029
    @michak8029 4 года назад

    Dobry materiał, jakbym się nie znał to po tym filmie wiedziałbym jak zbudować i wystroić wzmacniacz! Szczerze powiedziawszy nie wpadłbym na to, że tak można zrobić wzmacniacz(nietypowy schemat). Widzę, że używasz lutownicy Wellera, też mam i myślałem, że jest dobra, ale jak dużo lutujesz i potrzebujesz często zmieniać groty to polecam lutownicę z firmy JBC - cena zbliżona, dostępne szerokie groty (wylutowanie tranzystora w obudowie TO247 to za 1 dotknięciem, a nie zabawa z odsysaczem/plecionką jak z Wellerem)

  • @wjoslaz
    @wjoslaz 4 года назад +2

    Witam serdecznie, jak zwykle jest Pan w świetnej formie, mam pytanie odnośnie napięcia zasilania: jakim maksymalnym napięciem można zasilić tą końcówkę. Mam stary wzmacniacz który brzmi fatalnie i zastanawiam się nad przeróbką lub wykorzystaniem trafia z niego. Pozdrawiam serdecznie

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  4 года назад +2

      Tak jak mówiłem, 2x30VAC z trafa . Więcej bym nie dawał, bo zbliżamy się do napięcia max Mosfetów.

  • @TheSpawacz
    @TheSpawacz 4 года назад +3

    Myślał Pan kiedyś o projekcie wzmacniacza do gitary? Chętnie obejrzałem bym nawet samą dyskusję co do projektu na ten temat. Pozdrawiam

  • @logistick126
    @logistick126 4 года назад +2

    Ja planuje w przyszłości zbudować w pełni elektroniczne sterowanie dla wzmacniacza RS TubeAmp, ze zintegrowanym selektorem źródeł oraz obsługą zdalnego sterowania.

    • @tristankordek
      @tristankordek 4 года назад

      I to jest swietny pomysł na projekt uzupelniajacy

  • @ironpark4042
    @ironpark4042 4 года назад +1

    Witam no trochę roboty włożyłeś w to super. Leci łapka

  • @BrodaGRCHW
    @BrodaGRCHW 3 года назад +1

    Mam bardzo ciekawy schemat wzmacniacza Mosfet Single Ended w klasie A o mocy 80W, ale niestety dwie części są nie do kupienia, a źródła prądowe są na LM317HVK (TO3), który jest cholernie drogi. Niestety moja wiedza w elektronice jest zbyt mała bym mógł zamienić czymś te części. Drugi element to układ scalony LM, który ma wyjścia BCE jak tradycyjny tranzystor i też jest w TO3.
    Pomożesz? To może bardzo fajnie zagrać. Schemat jest z początku lat 90 z Francji niejakiego Duvalla.

  • @edwardkiepinski2046
    @edwardkiepinski2046 3 года назад +1

    Witam .Gdzie można kupić płytki.

  • @kovalus
    @kovalus 4 года назад +1

    Fajny projekcik, dziękuję, proszę o kit :)

  •  4 года назад +1

    Czekamy na przedwzmacniacz :D

  • @sq9ppw
    @sq9ppw 4 года назад +1

    Kupilbym dwa kity. No i jestem chetny na przedwzmacniacz.