Każdy ma prawo do własnego zdania. Autor odcinka to mega gość i mam do niego ogromy szacunek, choć nie znam osobiście. Dobrze też jest nam wszystkim znana jego opinia i ogólna niechęć do wzmacniaczy Technics na hybrydach. W pewnym sensie zrozumiała bo też niektórych niższych serii faktycznie nie da się słuchać. Trochę kolekcjonuje sprzęty przez co mogę coś tam po swojemu porównać i mam akurat dostęp do 2 technics'ów na hybrydach, z których brzmienia jestem zadowolony. Jest to wzmacniacz SuA900Mk2 i amplituner SA-AX7. Poza tym zawsze mnie zastanawiał ten hejt na Technicsa w Polsce. Na zagranicznych forach ludziom tak nie odwala na tym punkcie.
Mam yamaha typu naturalnego sond na hybrydach nie pamiętam model musiał bym podjechać do rodziców ale napędza mi moje cztery kultowe kolumny zg25c w szerek bo akurat on nie lubi 4 om i jakoś to brzmi chyba że same kolumny robią robotę i da się tego z przyjemnością słuchać.
Nie znam się na elektronice, ale słuchanie Pana Mistrzu to czysta przyjemność. Coś człowiek mimo chodu załapie bo tłumaczy to wszystko Pan w sposób jak na Mistrza przystało. Dziękuję za wskazówkę o połączeniu dwóch 4 ohmy głośników by uzyskać 8 ohm. Pozdrawiam Mistrzu 👍
Ciekawy odcinek, obejrzałem 2 razy z zainteresowaniem ale mam wrażenie ze ostatnim czasem tematyka „skręca” w kierunku drugiego kanału Pana Krzysztofa. Nie marudzę ale brakuje mi felietonów prezentujących „ legendy...” czy napraw mniej popularnych a ciekawych urządzeń. A wracając do tematu odcinka - parę lat temu miałem Technicsa w salonie i Unitre w garażu - naprawdę zdziwiłem się jak pewnego dnia podłączyłem Unitre do głośników w salonie - Myślałem ze Technics się zapsuł
Miałem kiedyś możliwość odsłuchu wzmacniacza Technics z kolumnami i CD te z tej firmy, nie pamiętam modelu, ale byłem niemile rozczarowany jak to słabo gra. Dźwięk płaski i ani głębi basów ani wyraźnych wysokich tam nie było. Owszem było to głośno, ale moja stara Tosca Diory już lepiej grała. Sprzęt klasy AA miał mój kolega i takie logo widniało na wysokich modelach też CD i magnetofonu. Wtedy w latach 90 było to coś tylko z Pewexu. Jakby teraz kolega oglądnął ten film o tym że klasa AA to nie za bardzo dobry sprzęt to by się zdziwił, bo właśnie wtedy twierdził, że to najlepszy sprzęt na świecie.
Dla mnie Technics gra idealnie w literę U. Kupiłem już wiele wzmacniaczy i powiem jego, nic nie zagra tak wysokich tonów jak Technics. Dlatego uważa że tak jak że wszystkim, jednemu to pasuje drugiemu nie. Każdy słucha innej muzyki i ma swój gust.
Całkiem nieźle brzmią stare Technics -y z lat 1976 - 1978. Nieprzekombinowane z prostym przedwzmacniaczem napięciowym, korekcją barwy i końcówką mocy na tranzystorach ("kapeluszach"). Do takich należy Technics SU-7700. Sprzęt pięknie wygląda i przyzwoicie gra. Owszem nie jest to tytan mocy ale do małych kolumn można polecić. Późniejsze modele, nawet te z tranzystorowymi końcówkami mocy, brzmią słabiej (seria 80xx). Najbardziej rozczarował mnie potężny SU-8099, którego miałem okazję naprawiać. Spodziewałem się soczystego ciacha, a dostałem suchara i to bez masła. Pozdrawiam.
@@alans3792 naszyjnik to nie moja dziedzina. jestem elektronikiem więc się nie śmiej tak się robi wymieniasz bebechy i masz fajny wzmacniacz ale to wymaga trochę więcej wiedzy niż wyśmiewanie się z innych
@@gradziadhala3390 no fakt faktem brzmienie mułowate mają a i ceny uszkodzonych sprzętów technicsa są z kosmosu ale to przez ludzi którzy uważają to za szczyt audio
Istotnie, w ramach nic do stracenia, uruchomiłem SVI na tranzystorach 2SA1216 i 2SC2922 (na kable i do radiatora obok hybrydy). Grało kilka miesięcy, później był kolejny wypadek z cieczą... Szkoda, że nie podjąłeś próby naprawy, choćby dla rozrywki oglądających.
A ja tam lubię mojego Technicsa SU-V2X New Class A. Hybryda SVI2003. Computer Drive - jak rozumiem mikroprocesor głównie zabezpiecza przed przeciążeniem. Właśnie świeżo przed oglądaniem tego odcinka słuchałem na nim Czterech Pór Roku Vivialdiego z winyla i jestem zadowolony. Pewnie mam "technicsowo" zwichrowane upodobania dźwiękowe poprzez błędy młodości, choć pierwsze poważne HiFi w latach 90-tych to była pseudo-wieża Akai. Technics był poza zasięgiem finansowym wtedy.
Najlepiej brzmiącym Technicsem z tych które słyszałem był SU-V90D. Topowy model z 87 roku. Dużą popularnością cieszy się także SU-V900, topowy model integry z 1990 roku (krewniak złotego SU-MA10, który jest w materiale na końcu), choć brzmi zupełnie inaczej. Oba na tranzystorach dyskretnych.
Świetny materiał. Z tego co pamiętam wzmacniacze Diora seria WS500 oraz WS700 były zbudowane na hybrydach, ale tam były układy SANYO serii STK. np. wzmacniacz WS706 o mocy 2x150W była na dwóch takich układach STK 4044, tak każdy kanał ma swój układ. Ten wzmacniacz grał dość przyzwoicie.
Były jeszcze GML 025 i 026, nasze kopie japońskich hybryd aplikowane były do tanich radioodbiorników. Można sie zdziwić jak wiele podstawowych modeli ma hybrydy. Mam dwa wzmacniacze z hybrydami i nie narzekam.
@@tomekkruger Tak były to odpowiedniki układu STK 015 Sanyo, które notabene grały o niebo lepiej niż nasze GML. Stosowane w Amator 2 i 3. Adam Śmiałek pokazał w najnowszym odcinku Amatora 1. Niemniej innych w tamtym czasie nie było na rynku. Do dziś ktoś przyniesie Amatora z piwnicy by do garażu grał. Przestrojenie jest proste, ogólnie radioodbiorniki, oraz tunery Diora były bardzo przyzwoite i dobrze się je przestrajało.
@@gregoryhouse7140 Śmiałek strasznie narzekał na to radio. Pewnie brakuje mu umiejętności technicznych, skoro klął przy demontażu. Naprawiłem kilka i żadne nie sprawiło trudności. To bardzo prosty odbiornik. Taka Rema 10 ma bardziej skomplikowane prowadzenie linki, bo na dwa koła strojeniowe, osobne do UKF i pozostałych zakresów z modulacją amplitudy. To prawda, ze Diorę się dość dobrze serwisuje.
@@tomekkruger Tak bo opowiadał o pierwszym Amatorze który miał kiepskie parametru, końcówki mocy i stereo dekoder, ale zobaczymy co powie na temat Amatora 2, Zgadzam się Amator miał prostą konstrukcję pamiętam AIDA lub TOSCA któreś z tych miało podwójną skalę. Mnóstwo przestroiłem tunerów od Diora, AS952 i podobne, te z syntezą częstotliwości również. Sam posiadam do dziś w pełni sprawny zestaw SSL502, jedynie wzmacniacz jest trochę słaby ponieważ po włączeniu korektora sam przenosi na płasko. Poprawili to w WS504 był lepiej dopracowany, ale pomimo tej wady sprzęt bezawaryjny. jedynie po 13 latach laser padł, CDM 4.19 taki sam był w Technics słynne wahadełko. Serwisowałem elektronikę telewizory również polskie jak i rosyjskie Jowisze, Heliosy, Neptuny czy rosyjskie Elektrony. Później sprzęt zachodni nasze Unimory czy Elemisy, które notabene były dość udane, posiadałem nawet magnetowid MVD200 od Diora oparty był na mechanizmie od Grundig-Philips. Dziś zajmuję się elektroniką w autobusach sterowniki ogrzewania, wyświetlacze elektroniczne tablice kierunkowe, deski rozdzielcze autobusowe, oraz serwisuje autobusy elektryczne, i hybrydy. Tu z mojego oficjalnego kanału filmik z naprawy inwertera napędu hybrydowego. ruclips.net/video/1JcTPf2kQ5c/видео.html
@@gregoryhouse7140 Zamiennikiem STK015 jest tylko GML024 a protoplastą GML013. Natomiast GML026 to to już nowocześniejsza aplikacja gdzie wszystkie obwody są objęte sprzężeniem stało-prądowym dzięki czemu układ jest o wiele bardziej stabilny i znacznie mniej szumi. GML025 to już zupełnie inna bajka gdzie na wejściu mamy układ różnicowy i pracuje z napięciem symetrycznym.
Witam ja znam 3 dobre technicsy wspomniany ma-10 ,SU-VX 900, SU-VX800 i nie są one zbudowane na hybrydzie. Osobiście posiadam su-vx800 -dac cambridge 100 i kolumny ifinity reference 61 mk2 i cały zestaw gra świetnie.
ciekawe informacje i moj szacunek, za caly kanal rowniez. mala uwaga - uzyl pan okreslenia "uklad grubowarstwowy" w ktoryms momencie. otoz uklad grubowarstwowy to ceramika na ktorej sitodrukiem nanosi sie sciezki i rezystory. potem do tego lutuje sie kolejne elementy. w tym zas przypadku mamy zwykly laminat z miedzianymi sciezkami i elementy dolutowane - owszem wszystkie rezystory sa smd czyli kazdy jest wykonany w technice grubowarstwowej. takie grubowarstwowe rezystory na ceramice mozna trymowac laserem do nieprawdopodobnej tolerancji, rzedu ulamkow procenta i czekam az ktos zrobi taka grubowarstwowa drabinke R-2R z tolerancja 0.001% do uzycia w DACu
Widać strukturę tranzystora, gdyby to były Darlingtony wyraźnie byłoby widoczne jej większe skomplikowanie tj wiecej niż 2 obszary metalizacji bazy i emitera.
To co mówisz od 7 minuty o brzmieniu hybryd absolutnie się zgadza z każdym wzmacniaczem technicsa jaki miałem, jaki słyszałem z lat 80...90... a miałem troche tego bo handlowałem sprzętem z Niemiec. Tak! Unitra potrafiła zagrać przyjemniej. Wielkie dzięki za ten odcinek, myślałem że fiksuję albo że mam jakieś uprzedzenie do marki bo mi się wizualnie Technics zawsze bardzo nie podobał. Dzięki!
Jak zwykle świetny odcinek. Sam posiadam Technicsa z SU-810 i nie ważne jak brzmi mój zestaw, ważne jak wygląda i jaką robi furorę wśród znajomych przychodzących do mnie z podobnym numerem pesela '70-75. "Jaaaa Technicsa masz, WOW" :)
@@user-re7cq3wy6r To jest kwestia psychologiczna. Ja też się zachwycam. Bo jako nastoletni gówniarz mogłem sobie co najwyżej w sklepie na półce pooglądać (a Technicsy były najładniejsze), a jak dali mi ulotkę, to byłem w siódmym niebie. A jak już miałem więcej lat, to sobie kupiłem taki za 200 złotych i banan przez tydzień nie schodził z pyska🙂 I Altusy do tego, a co! I może ten sweter jest wieśniacki, ale taki właśnie ma być😁
Miernik Fluke. Nie ma siary :) Te "druciki" to bonds. O ile na tranzystorach są OK, to na płytce ich jakość jest dyskwalifikująca. To potwierdzają pana słowa ze przy odkręceniu to nie gra wogóle.
Dzięki za odcinek :). Tak patrząc na hybrydy to byl pomysł ale z perspektywy czasu wyszła droga do nikąd, więc idea nietrafiona. Wizualnie ładne te Techniksy ale nic pozatym. A w moim unitrowskim Merkurym hybrydy STK bez problemu tyle już lat.
Super odcinek. Sam posiadam "hybrydę" SA-DX750 ClassH+ na RSN313. Proszę w przyszłości wziąć pod uwagę odcinek o tej klasie. A może miał Pan już okazję odsłuchać ten sprzęt, zimne luty i switche na froncie to częsta usterka.
Mam podobny wzmacniacz. Co ciekawe na jednej parze kolumn (niezależnie od typu, mam kilka par) dzwięk jest faktycznie niespecjalny, ale przy dwóch parach kolumn dźwięk jest pierwszorzędny.
Ja posiadam wzmacniacz SU-V6X z takim samym napisem " New class A". Uważam że gra super. Ale miałem kiedyś wzmacniacz nowszy klasy tej AA. Był na tych hybrydach SU 570. I sam nie mogłem uwierzyć że tak ładny wzmacniacz gra tak źle.
Bardzo oczekiwałem tego odcinka. Dziękuję nasz "Audio pasterzu" 😁. Mam Onkyo A-15 na hybrydzie. Kurde naprawdę nie gra to źle. Do porównania mam Onkyo Integra A8470. Fakt słychać że to inna klasa, ale mam też Technicsa SA-AX320 i to już tragedia. Więc nie każda hybryda gra źle. Dodatkowo Onkyo A-15 ma wskaźniki wysterowania. Rok produkcji 1981 i ma się dobrze więc awaryjność nie jest taka zła. Produkcja Made In Japan.
Kiedyś brat mi mówił jak jego nauczyciel w technikum elektronicznym próbował naprawiać polskie hybrydy Unitry. Z perspektywy czasu to jednak ślepa uliczka. Przydają się w zasadzie tylko tam gdzie trzeba zaoszczędzić miejsce. Ostatnio nawet dostałem kilka nowych antycznych hybryd STK016. Parametry nie porażają.
Nasunęło mi się takie pytanie. W czasie słuchania muzyki stopniowo zwiększam głośność. W pewnym momencie zaczynam słyszeć zniekształcenia. Jak w takim przypadku rozpoznać skąd pochodzą te zniekształcenia? Czy to głośniki czy wzmacniacz?
Miałem technicsa na tranzystorach i go sprzedalem bo chciałem nowszy wzmacniacz technicsa z większa ilością "bajerow" i to był błąd bo niestety był on na hybrydach. Nie dość ze gorsze brzmienie to i moc ok 20-30% mniejsza mimo tego ze na papierze miał być lepszy. No cóż młodość rządzi się swoimi prawami😟
Witam,bardzo sie ciesze ze trafilem na Panski kanal!! Czy pracowal Pan juz ze sprzetem McIntosh? Jestem w posiadanie kilku egzemplzy I szukam kogos kto ma o tym pojecie. Gdyby byl Pan tym zainteresowany? Prosze podac jak mozna prozmawiac o tym prywatnie. Pozdrawiam Ron
Co do zasady o brzmieniu Technics pewnie mógłbym się zgodzić gdybym miał większe doświadczenie bo omijam szerokim łukem... ale tranzystorowy Technics SU-7600 (1976-77) wspominam pozytywnie.
@@UserUser-vp6kz Miałem, bardzo dobry! Ale to już znacznie późniejszy sprzęt niż 311D/315. Po latach odkupiłem 'z powrotem' 315 zamiast 311D (który gdzieś zaginął) i znowu mam kompletną miniwieżę.
Kiedys moze i 20w bylo wystarczajace teraz jest inny material muzyczny bas na pierwszym planie i te 20w to jest tyle co kot naplakal no chyba ze ktos zawsze slucha cicho
Mam wzmacniacz Technics SU-C04 new clasA synchro bias który ma bardzo dobre, ciepłe brzmienie, troche podobne do wzmacniacza lampowego. Jedynie bas jest w nim nieco powolniejszy niż w moim lampiaku PP na EL 84. Filtr loudnes jest też słaby, ponieważ podbija tylko niskie tony razem ze średnim basem. Tego filtra nigdy nie używam, bo brzmi to tragicznie. Co do napraw hybryd to wolał bym wstawić płytkę ze wzmacniaczem na elementach dyskretnych i tranzystory mocy przykręcić w ich miejsce na radiatorze.
Mam dwa wzmacniacze Diory z lat 80 (Tosca-ulibiony i WS4421)i oba biją na głowę wszystko czego miałem okazję słuchać łącznie z Nadem 3020i. Zasługują na szacunek.
Kiedyś wysłałem Panu meila z zapytaniem czy nie chce pan odświeżyć od środka mojej DIORY ws704 która też jest na hybrydzie. Usłyszałem "nie" :) Pozdrawiam świetny materiał .:)
Witam ogladam wszystkie pana filmy o elektronice. Mam wzmacniacz Technics su vx500 z hybrydą svi3205A. Hybryda po zdjęciu pokrywy plastikowej wyglada na idealną zadnych wizualnych wad tranzystory nie są przebite . Wzmacniacz po chwili grania ma stale napiecie na wyjsciu . Tranzystory na płycie sprawne. Chyba dalej muszę szukac przyczyny. Diody w mostku sprawne. Co moze pan poradzic.
Dostałem pudełko Hybryd Unitry GML było z 10 fabrycznie nowych ale po odsłuchaniu stwierdzam że 3 się nadawały reszta to szmelc. Na dnie pudełka były jeszcze z wylutu z 15 hybryd ze wszystkich chyba ze 2 grały poprawnie.
Na moim Techniksie jest napisane H+, czy to to samo co co ta klasa AA? W/g mnie, brzmi przyzwoicie, ale słucham raczej cicho bo inaczej Panna Jola i Anioł się złoszczą. Hybryda ma oznaczenie RSN307M44-P. Serwus!
H+ to oznaczenie kasy H w Technicsie i nie ma nic wspólnego z AA. Klasa H to taka klasa AB z podwójnym zasilaniem stopnia prądowego załączanym przez odpowiednie klucze.
Czy wzmacniacz WS 315 też jest taki dobrze brzmiący jak WS 311 ? Tam podobno coś jest uproszczone. Czy wpłynęło to na plus Czy na minus tego wzmacniacza ?
Ostatnio kupiłem wzmacniacz technics su v 670. Kolega mi go polecił. Gra bardzo dobrze z altusami 300 i głośnikami Opus 300 ale teraz zastanawiam się czy dobry wzmacniacz kupiłem... Czym byście napędzili te kolumny?
fajny material jak zawsze, takie pytanko, jak to sie ma do magnetofonow kasetowych? wrocilem obecnie do tasm i kupilem 5 roznych uszkodzonych za grosze, wszystkie naprawilem i nie wiem czy to normalne ale widze duza roznice miadzy denonem a techniksem o NAD nie wspominajac zwlaszcza ze NAD to z lat 83, denon 85 a technics 98, technologicznie lepszy ale brzmienie jakies dziwne, czy to normalne czy to moze moja sztuka ktora ma cos uszkodzone bo wydaje sie byc sprawne wszystko. Mowa o Denon DRM-540, NAD - 6050C, Technics RS-BX-501. Pozdro
Niektórzy Polacy nie lubią Technicsa z zasłyszenia. Kolejna grupa Polaków nie lubi wzmacniaczy Technicsa bo wzmacniacze nie mają pełnego loudnes. Mają też w małym zakresie regulację barwy tonów +-10dB. Nie tak jak w polskich konstrukcjach +-20dB. Parametry elektryczne Technics ma o niebo lepsze od polskich wzmacniaczy. Reasumując ludzie oceniają SUBIEKTYWNIE. Nie na podstawie pomiarów elektrycznych.
Drugi sprawny wykorzystać na wzór i potraktować jak czarną skrzynkę do ustalenia co to właściwie ma robić z sygnałem? Pewnie z takim replacementem grałoby lepiej niż fabryczne technicsy.
Można, tylko to tak, jakby w Maluchu w miejsce dziurawej opony wstawić lewitator antygrawitacyjny🙂 Zabawa przednia, ale pewnie prościej kupić kolejny wzmacniacz🙂
Technics na hybrydach gra bardzo słabo i z tym się zgadzam, ale np. wzmacniacze sony na STK4142, STK4152 itp. grają rewelacyjnie ogólnie seria STK moim zdaniem jest bardzo udana i ma bardzo prostą konstrukcję.
Cześć, może akurat ktoś podpowie jak już mowa o technicsie - czy ktoś wie jaki model był na dwóch sztukach stk4048 ? Kolega kiedyś miał taki dawno temu i go rozwalił... Bardzo mi się podobał ten amplituner i chętnie bym taki teraz kupił ale nigdzie nie mogę znaleźć takiego. Na pewno aluminiowy przód z dużą skalą i dwa wskaźniki wychyłowe tunera. Wielkie aluminiowe gałki a w środku dwa stk4048XI (albo V) umieszczone nie z tyłu a na środku obudowy. Nie jestem teraz pewien czy były dwa trafa czy jedno ale na pewno uzwojenia były zasłonięte metalową tłoczoną pokrywą. Może akurat ktoś wie i podpowie? Dzięki :)
Nie posiadam Facebook dlatego próbuje tutaj. Posiadam Bang & Olufsen System 5000. Amplituner, Cd, i odtwarzacz kaset + panel sterujący. W zasadzie jest sprawny oprócz małych usterek. Chciałbym poddać go przeglądowi aby móc cieszyć się nim przez wiele lat. Proszę o kontakt. Albo pomóc kogoś w skontaktowaniu się z Reduktorem. Z góry dzięki. Jarek
Tak szczerze, to o Technicsie pierwszy raz dowiedziałem się w Polsce, za to w USA ta firma nie była popularna, a raczej nielubiana z powodu brzmienia, z tego co pamiętam bardziej znana była siostrzana firma Technicsa pod nazwą National ona chyba też należała do Panasonica, jeśli czegoś nie mylę.
Od jakiegoś czasu śledzę kanały z vintage audio i chyba fenomen Technicsa dotyczy naszego kraju. Nie wiem czy powodem jest brzmienie ale Technics pojawia się sporadycznie i tylko te najstarsze modele .
Pod koniec lat 90-tych wieże Technicsa przede wszystkim robiły wrażenie designem. To wystarczyło. Przeciętny zjadacz chleba nie miał wtedy pojęcia, jak powinien brzmieć dobry sprzęt, co skutkowało tym, że przerzucał się z Diory czy Radmora na Technicsa i z automatu był "królem wioski".
Posiadam taką końcówkę a909s i podejrzewam uszkodzenie jednej z hybryd rsn6000 nie posiadam przedwzmacniacza nie wiem czy końcówka bez niego się odpali po podpięciu do prądu grzeje się RSN6000 lecz dioda stand by się nie świeci, zapalają się tylko diody od głośników. Ktoś wie jak sprawdzić same hybrydy bez rozbierania?
No to teraz ceny Technicsów serii SU-V na portalach aukcyjnych lecą w dól, a Unitry WS w górę ;) Faktycznie, brzmienie wzmacniaczy na tych modułach jest specyficzne i raczej słabe.
Nic dziwnego, że ta unitra wypada lepiej. Pomijając, że to ciągle bardzo prosta konstrukcja, ws311d ma odrobinę lepiej zaprojektowaną parę różnicową i nie ma już tego nieszczęsnego pół-komplementarnego stopnia. Rzekłbym, że niemal prawilny(jak na unitrę).
Miewali gorsze wypusty. A i z częściami nie było tak fajnie jak jest teraz, to robili co się dało z tego co było. Niby dało się zrobić to trochę lepiej, nawet przy użyciu dostępnych wtedy części ale fakt, że tak prymitywna konstrukcja chodzi lepiej niż wydumka technicsa daje do myślenia.
Drogi Reduktorze paręnaście lat temu udało mi się reaktywowac jakieś stk niepamieta jakie wyciągając kable z środka i montujac tranzystory mocy wyżej nad wspomniany stk ,parę dziur w obudowie i kabli chakerskie połączenia i było lepiej niż oryginał z kwestią odprowadzania ciepła, tylko wnętrze hybrydy akurat było ok,to taki eksperyment z nudów choć z brzmienia zero poprawy jak to stk. Pozdrawiam
13 łapek w dół od ludzi z jednym mottem. "Od kołyski aż do śmierci po hybrydy padnięciu wyrzucam Technics-a na elektro-śmieci. Ps i kupuję następnego, bo tylko na Technics-ie słucham popu byle jakiego" . Pozdrawiam.
Pierwszy stopień to wzmacniacz napięciowy pracujący w klasie A a drugi prądowy pracujący w klasie AB pracujący ze wzmocnieniem napięciowym równym 1V/V i to połączone słynnym mostkiem rezystorowym. .
Tak jest w "new A class". Tu, przy prądzie spoczynkowym 6mA, to "raczej" nie jest klasa A. Nawet gdyby ten wzmacniacz był tylko "poprawiaczem zniekształceń", to 6mA*40V (powiedzmy) to w dalszym ciągu jest tylko 240mW - trochę mało jednak.
@@tomixq No właśnie, to dużo za dużo, żeby wysterować następny stopień. Ale ten wzmacniacz oddaje większość mocy bezpośrednio na głośniki przez ten szalony mostek na wyjściu i w zamierzeniu poprawia to, co zepsuła ta duża hybryda. Tak więc zakładając niewychodzenie z klasy A, mamy do dyspozycji trochę ponad 200mW przy mocy wzmacniacza rzędu 100W.
@@thevicol Ćwiczyłem czytanie klasy AA 25 lat temu. Później w Radioelektoniku 7/1997 strona 40 artykuł Macieja Feszczuka opisujący działanie wzmacniacza w klasie AA Polecam
Tak te stare brzmią ale ta cała Bieda z lat 90 tych tragedia w 94 roku kupiłem su v 560 myślałem ze po wzmakach diory mam cos fajnego ?Nastepny to słynna su v700 mk3 troche brzmienie ciekawsze ale po latach dobrze ze technics przestał dominować Nigdy w życiu !
Dużo się mówi, że coś gra sucho, szorstko, ostro czy gładko "aksamitnie".... tak czy inaczej słychać różnice w dźwięku. No i mam pytanie. Czy jakość dźwięku da się zmierzyć? Jeżeli dwa różne wzmacniacze mają identyczne parametry na papierze, ale różnią się dźwiękiem (jeden gra "poprawnie", a drugi "szorstko") to czy ta różnica w dźwięku jest w jakikolwiek sposób mierzalna??? Dlaczego wzmacniacze Technicsa są ganione skoro mają na papierze niemal rewelacyjne parametry, a inne wzmacniacze pomimo gorszych parametrów są uznawane za lepsze? Moim zdaniem postawienie tezy coś gra źle na podstawie własnych odsłuchów i doznań nie jest do końca wiarygodne. Panie Krzysztofie proszę mnie nie zrozumieć źle, ale naprawdę interesuje mnie wyżej wspomniany fakt jak i również jaki wpływ ma jakość zastosowanych podzespołów (głównie kondensatorów) na jakość dźwięku. Czy jest możliwość wykonania takiego eksperymentu żeby porównać od strony pomiarowej jakość dźwięku różnych wzmacniaczy oraz wybrać jeden wzmacniacz i np. w jednym kanale zastosować podzespoły z wyższej półki, a w drugim najtańsze dostępne? Co do jakości samych hybryd to z czymś się zgodzę, a z czymś się nie mogę zgodzić. Zachorowałem na Technicsa kilka lat temu i nie chwaląc się muszę się przyznać do posiadania w szczytowym momencie około 20 różnych wzmacniaczy tej marki. Były tam modele poprawne, dobre jak i całkowite gnioty. I powiem całkiem szczerze, że nie miało to znaczenia czy dany wzmacniacz był na hybrydzie czy na tranzystorach, bo w jednym i drugim przypadku znalazłoby się coś dobrego jak i coś strasznego. Prawdą jest, że sporo tańszych konstrukcji na hybrydach nie grało dobrze. Do pewnego momentu... otóż wystarczyło podłączyć choćby SE-A900 do zupełnie innego przedwzmacniacza, by przekonać się że to nie gra aż tak źle. Podobnie było w kilku innych wzmacniaczach gdzie wpiąłem się sygnałem wprost na końcówkę mocy - i niestety muszę się z Panem tutaj nie zgodzić, bo uważam, że nie w każdym przypadku hybryda będzie grała źle nawet jeśli to będzie "niesławna" SVI3205, którą ja uważam za najlepszy układ jaki można znaleźć w konstrukcjach Technicsa. Oczywiście jest to moje zdanie i moja opinia oparta na własnych doświadczeniach ze sprzętem.
a co do techniksa a jak by wywalił hebrydę i do tego wzmacniacza co jest an7062N go wzmocnił o dołozeniu 2sc5200 2na1943 na a sprzezenie zwrotne zrobił by przykład z wyjcia tego małego wzmacniaczyka to by hebryda juz nie była juz potrzebna i moze by to grało lepiej
@@NecrosDeus Na filmie podany jest również przykład dobrze brzmiącego wzmacniacza wykorzystującego tą właśnie koncepcję konstrukcyjną(klasa AA) zbudowanego bez użycia hybryd. Także nie samo sprzężenie zwrotne jest tu winne tylko jego (nad)użycie do linearyzacji czegoś, co nie działa zbyt liniowo samo z siebie(z różnych przyczyn) i na dodatek jeszcze jest wolne. Oczywiście nie jest to przypadłość wyłącznie wzmacniaczy z tymi konkretnymi hybrydami, tylko ogólnie konstrukcji, których twórcy pokładali zbyt dużą wiarę w moc naprawczą ujemnego sprzężenia zwrotnego.
@@NecrosDeus Zgadza się, sama technologia wytwarzania hybrydowych układów nie jest niczemu winna - ot, kawałek pcb z naniesioną strukturą półprzewodnikową i elementami smd upchane do jednej obudowy, nic strasznego. Ale skoro przykład realizacji klasy AA na elementach dyskretnych brzmiał dobrze, to nasuwa się wniosek, że to raczej te konkretne scalaki kaszanią sygnał. Cholera wi jak by zagrały w warunkach open loop, bez mostka i sprzężenia zwrotnego. Z tym negatywnym wpływem NF na dźwięk, to zapewne chodzi o kontrowersje, które narosły w okół tematu po tym jak Baxandall zbadał spektrum harmonicznych po zamknięciu w pętli sprzężenia zwrotnego dość mocno zniekształcającego stopnia wzmacniacza i w sygnale wyjściowym w wyniku intermodulacji pojawiły się rzeczy, których wcześniej tam nie było. Z tym, że ten efekt cofa się przy pogłębianiu sprzężenia od pewnego progu. Faktem jest też, że wszelkie układy z globalnym NF przesterowują się w dość paskudny, mało muzyczny sposób. Ale jeśli chodzi o konstrukcje z założenia mające pracować jako liniowe(hi-fi), to uważam, że tworząc silną pętlę NF w okół układu, który sam z siebie działa już bardzo liniowo można tylko poprawić sytuację.
Każdy ma prawo do własnego zdania. Autor odcinka to mega gość i mam do niego ogromy szacunek, choć nie znam osobiście. Dobrze też jest nam wszystkim znana jego opinia i ogólna niechęć do wzmacniaczy Technics na hybrydach. W pewnym sensie zrozumiała bo też niektórych niższych serii faktycznie nie da się słuchać. Trochę kolekcjonuje sprzęty przez co mogę coś tam po swojemu porównać i mam akurat dostęp do 2 technics'ów na hybrydach, z których brzmienia jestem zadowolony. Jest to wzmacniacz SuA900Mk2 i amplituner SA-AX7. Poza tym zawsze mnie zastanawiał ten hejt na Technicsa w Polsce. Na zagranicznych forach ludziom tak nie odwala na tym punkcie.
Czuję lekki niedosyt. Myślałem że będzie przeprowadzona próba naprawy. Wciąż ciekawy odcinek :)
Mam yamaha typu naturalnego sond na hybrydach nie pamiętam model musiał bym podjechać do rodziców ale napędza mi moje cztery kultowe kolumny zg25c w szerek bo akurat on nie lubi 4 om i jakoś to brzmi chyba że same kolumny robią robotę i da się tego z przyjemnością słuchać.
@ziomal2004 Ale próbować można, ciekawy eksperyment :)
Nie znam się na elektronice, ale słuchanie Pana Mistrzu to czysta przyjemność. Coś człowiek mimo chodu załapie bo tłumaczy to wszystko Pan w sposób jak na Mistrza przystało. Dziękuję za wskazówkę o połączeniu dwóch 4 ohmy głośników by uzyskać 8 ohm. Pozdrawiam Mistrzu 👍
Czekałem na ten odcinek od momentu obejrzenia materiału o hybrydach :)
Ciekawy odcinek, obejrzałem 2 razy z zainteresowaniem ale mam wrażenie ze ostatnim czasem tematyka „skręca” w kierunku drugiego kanału Pana Krzysztofa. Nie marudzę ale brakuje mi felietonów prezentujących „ legendy...” czy napraw mniej popularnych a ciekawych urządzeń. A wracając do tematu odcinka - parę lat temu miałem Technicsa w salonie i Unitre w garażu - naprawdę zdziwiłem się jak pewnego dnia podłączyłem Unitre do głośników w salonie - Myślałem ze Technics się zapsuł
Miałem kiedyś możliwość odsłuchu wzmacniacza Technics z kolumnami i CD te z tej firmy, nie pamiętam modelu, ale byłem niemile rozczarowany jak to słabo gra. Dźwięk płaski i ani głębi basów ani wyraźnych wysokich tam nie było. Owszem było to głośno, ale moja stara Tosca Diory już lepiej grała. Sprzęt klasy AA miał mój kolega i takie logo widniało na wysokich modelach też CD i magnetofonu. Wtedy w latach 90 było to coś tylko z Pewexu. Jakby teraz kolega oglądnął ten film o tym że klasa AA to nie za bardzo dobry sprzęt to by się zdziwił, bo właśnie wtedy twierdził, że to najlepszy sprzęt na świecie.
Dla mnie Technics gra idealnie w literę U. Kupiłem już wiele wzmacniaczy i powiem jego, nic nie zagra tak wysokich tonów jak Technics. Dlatego uważa że tak jak że wszystkim, jednemu to pasuje drugiemu nie. Każdy słucha innej muzyki i ma swój gust.
Najlepszy metoda to chyba wykorzystanie stylowej obudowy i zrobienie końcówki mocy na tranzystorach.
Albo sprzedac wzmacniacz na hybrydzie i kupic na tranzystorach bez zadnego pieprzenia sie z przerobkami
Koledze raczej chodziło o przerobienie uszkodzonego wzmacniacza.
Można za grosze kupić teraz wzmacniacze cyfrowe 😉
Całkiem nieźle brzmią stare Technics -y z lat 1976 - 1978. Nieprzekombinowane z prostym przedwzmacniaczem napięciowym, korekcją barwy i końcówką mocy na tranzystorach ("kapeluszach"). Do takich należy Technics SU-7700. Sprzęt pięknie wygląda i przyzwoicie gra. Owszem nie jest to tytan mocy ale do małych kolumn można polecić. Późniejsze modele, nawet te z tranzystorowymi końcówkami mocy, brzmią słabiej (seria 80xx). Najbardziej rozczarował mnie potężny SU-8099, którego miałem okazję naprawiać. Spodziewałem się soczystego ciacha, a dostałem suchara i to bez masła. Pozdrawiam.
Obudowy są ładne zawsze można wstawić inną końcówkę ;)
Tyle że ceny takich wzmacniaczy nawet uszkodzonych są ogromne względem tego co oferują ale te wycieraczki coś mają w sobie.
Nawet można sobie z tej obudowy naszyjnik zrobić xD
@@alans3792 naszyjnik to nie moja dziedzina. jestem elektronikiem więc się nie śmiej tak się robi wymieniasz bebechy i masz fajny wzmacniacz ale to wymaga trochę więcej wiedzy niż wyśmiewanie się z innych
@@gradziadhala3390 no fakt faktem brzmienie mułowate mają a i ceny uszkodzonych sprzętów technicsa są z kosmosu ale to przez ludzi którzy uważają to za szczyt audio
@@ziomek8648 Z całym szacunkiem, to był żart, nie chciałem obrazić, proszę mi wybaczyć. W każdym razie ciekaw jestem jakby wyglądał taki projekt.
Mam starego Technicsa SU-V505 też z tym logo news classA ComputerDrive lata chyba osiemdziesiąte gra super wykonany na pojedynczych elementach
Mam Deja vu oglądając ten odcinek
Jak bym go gdzieś wcześniej widzał
Istotnie, w ramach nic do stracenia, uruchomiłem SVI na tranzystorach 2SA1216 i 2SC2922 (na kable i do radiatora obok hybrydy). Grało kilka miesięcy, później był kolejny wypadek z cieczą... Szkoda, że nie podjąłeś próby naprawy, choćby dla rozrywki oglądających.
Bardzo miło wspominam :)
można jeszcze spróbować dać "zwykłe" tranzystory mocowane do radiatora, podłączone do hybrydy - zakładam, że jest miejsce na radiatorze
A ja tam lubię mojego Technicsa SU-V2X New Class A. Hybryda SVI2003. Computer Drive - jak rozumiem mikroprocesor głównie zabezpiecza przed przeciążeniem.
Właśnie świeżo przed oglądaniem tego odcinka słuchałem na nim Czterech Pór Roku Vivialdiego z winyla i jestem zadowolony. Pewnie mam "technicsowo" zwichrowane upodobania dźwiękowe poprzez błędy młodości, choć pierwsze poważne HiFi w latach 90-tych to była pseudo-wieża Akai. Technics był poza zasięgiem finansowym wtedy.
Dziękuję i pozdrawiam
Potvrzení toho,co říkám celou dobu-Technics/dobrý gramofon,magnetofon,tuner/plechový zvuk vesměs všech zesilovačů.
Zdravím. Super programy!
Nic z tego nie rozumie ale oglądam na uspokojenie 😉
Najlepiej brzmiącym Technicsem z tych które słyszałem był SU-V90D. Topowy model z 87 roku. Dużą popularnością cieszy się także SU-V900, topowy model integry z 1990 roku (krewniak złotego SU-MA10, który jest w materiale na końcu), choć brzmi zupełnie inaczej. Oba na tranzystorach dyskretnych.
Świetny materiał. Z tego co pamiętam wzmacniacze Diora seria WS500 oraz WS700 były zbudowane na hybrydach, ale tam były układy SANYO serii STK. np. wzmacniacz WS706 o mocy 2x150W była na dwóch takich układach STK 4044, tak każdy kanał ma swój układ. Ten wzmacniacz grał dość przyzwoicie.
Były jeszcze GML 025 i 026, nasze kopie japońskich hybryd aplikowane były do tanich radioodbiorników. Można sie zdziwić jak wiele podstawowych modeli ma hybrydy. Mam dwa wzmacniacze z hybrydami i nie narzekam.
@@tomekkruger Tak były to odpowiedniki układu STK 015 Sanyo, które notabene grały o niebo lepiej niż nasze GML. Stosowane w Amator 2 i 3. Adam Śmiałek pokazał w najnowszym odcinku Amatora 1. Niemniej innych w tamtym czasie nie było na rynku. Do dziś ktoś przyniesie Amatora z piwnicy by do garażu grał. Przestrojenie jest proste, ogólnie radioodbiorniki, oraz tunery Diora były bardzo przyzwoite i dobrze się je przestrajało.
@@gregoryhouse7140 Śmiałek strasznie narzekał na to radio. Pewnie brakuje mu umiejętności technicznych, skoro klął przy demontażu. Naprawiłem kilka i żadne nie sprawiło trudności. To bardzo prosty odbiornik. Taka Rema 10 ma bardziej skomplikowane prowadzenie linki, bo na dwa koła strojeniowe, osobne do UKF i pozostałych zakresów z modulacją amplitudy. To prawda, ze Diorę się dość dobrze serwisuje.
@@tomekkruger Tak bo opowiadał o pierwszym Amatorze który miał kiepskie parametru, końcówki mocy i stereo dekoder, ale zobaczymy co powie na temat Amatora 2, Zgadzam się Amator miał prostą konstrukcję pamiętam AIDA lub TOSCA któreś z tych miało podwójną skalę. Mnóstwo przestroiłem tunerów od Diora, AS952 i podobne, te z syntezą częstotliwości również. Sam posiadam do dziś w pełni sprawny zestaw SSL502, jedynie wzmacniacz jest trochę słaby ponieważ po włączeniu korektora sam przenosi na płasko. Poprawili to w WS504 był lepiej dopracowany, ale pomimo tej wady sprzęt bezawaryjny. jedynie po 13 latach laser padł, CDM 4.19 taki sam był w Technics słynne wahadełko. Serwisowałem elektronikę telewizory również polskie jak i rosyjskie Jowisze, Heliosy, Neptuny czy rosyjskie Elektrony. Później sprzęt zachodni nasze Unimory czy Elemisy, które notabene były dość udane, posiadałem nawet magnetowid MVD200 od Diora oparty był na mechanizmie od Grundig-Philips. Dziś zajmuję się elektroniką w autobusach sterowniki ogrzewania, wyświetlacze elektroniczne tablice kierunkowe, deski rozdzielcze autobusowe, oraz serwisuje autobusy elektryczne, i hybrydy. Tu z mojego oficjalnego kanału filmik z naprawy inwertera napędu hybrydowego. ruclips.net/video/1JcTPf2kQ5c/видео.html
@@gregoryhouse7140 Zamiennikiem STK015 jest tylko GML024 a protoplastą GML013. Natomiast GML026 to to już nowocześniejsza aplikacja gdzie wszystkie obwody są objęte sprzężeniem stało-prądowym dzięki czemu układ jest o wiele bardziej stabilny i znacznie mniej szumi. GML025 to już zupełnie inna bajka gdzie na wejściu mamy układ różnicowy i pracuje z napięciem symetrycznym.
Kiedyś naprawiałem hybrydę do oscyloskopu tydzień rozpuszczałem obudowę potem tylko dwa tranzystory do wymiany i git oscyloskop ruszył. Pozdrawiam.
Witam ja znam 3 dobre technicsy wspomniany ma-10 ,SU-VX 900, SU-VX800 i nie są one zbudowane na hybrydzie. Osobiście posiadam su-vx800 -dac cambridge 100 i kolumny ifinity reference 61 mk2 i cały zestaw gra świetnie.
ciekawe informacje i moj szacunek, za caly kanal rowniez. mala uwaga - uzyl pan okreslenia "uklad grubowarstwowy" w ktoryms momencie. otoz uklad grubowarstwowy to ceramika na ktorej sitodrukiem nanosi sie sciezki i rezystory. potem do tego lutuje sie kolejne elementy. w tym zas przypadku mamy zwykly laminat z miedzianymi sciezkami i elementy dolutowane - owszem wszystkie rezystory sa smd czyli kazdy jest wykonany w technice grubowarstwowej.
takie grubowarstwowe rezystory na ceramice mozna trymowac laserem do nieprawdopodobnej tolerancji, rzedu ulamkow procenta i czekam az ktos zrobi taka grubowarstwowa drabinke R-2R z tolerancja 0.001% do uzycia w DACu
Widać strukturę tranzystora, gdyby to były Darlingtony wyraźnie byłoby widoczne jej większe skomplikowanie tj wiecej niż 2 obszary metalizacji bazy i emitera.
To co mówisz od 7 minuty o brzmieniu hybryd absolutnie się zgadza z każdym wzmacniaczem technicsa jaki miałem, jaki słyszałem z lat 80...90... a miałem troche tego bo handlowałem sprzętem z Niemiec. Tak! Unitra potrafiła zagrać przyjemniej. Wielkie dzięki za ten odcinek, myślałem że fiksuję albo że mam jakieś uprzedzenie do marki bo mi się wizualnie Technics zawsze bardzo nie podobał. Dzięki!
Dobry odcinek.
Jak zwykle świetny odcinek. Sam posiadam Technicsa z SU-810 i nie ważne jak brzmi mój zestaw, ważne jak wygląda i jaką robi furorę wśród znajomych przychodzących do mnie z podobnym numerem pesela '70-75. "Jaaaa Technicsa masz, WOW" :)
@@user-re7cq3wy6r To jest kwestia psychologiczna. Ja też się zachwycam. Bo jako nastoletni gówniarz mogłem sobie co najwyżej w sklepie na półce pooglądać (a Technicsy były najładniejsze), a jak dali mi ulotkę, to byłem w siódmym niebie. A jak już miałem więcej lat, to sobie kupiłem taki za 200 złotych i banan przez tydzień nie schodził z pyska🙂 I Altusy do tego, a co! I może ten sweter jest wieśniacki, ale taki właśnie ma być😁
@@mdziewietube Dokładnie tak to działa 👍
Miernik Fluke. Nie ma siary :) Te "druciki" to bonds. O ile na tranzystorach są OK, to na płytce ich jakość jest dyskwalifikująca. To potwierdzają pana słowa ze przy odkręceniu to nie gra wogóle.
Dzięki za odcinek :). Tak patrząc na hybrydy to byl pomysł ale z perspektywy czasu wyszła droga do nikąd, więc idea nietrafiona. Wizualnie ładne te Techniksy ale nic pozatym. A w moim unitrowskim Merkurym hybrydy STK bez problemu tyle już lat.
Super odcinek. Sam posiadam "hybrydę" SA-DX750 ClassH+ na RSN313. Proszę w przyszłości wziąć pod uwagę odcinek o tej klasie. A może miał Pan już okazję odsłuchać ten sprzęt, zimne luty i switche na froncie to częsta usterka.
Mam podobny wzmacniacz. Co ciekawe na jednej parze kolumn (niezależnie od typu, mam kilka par) dzwięk jest faktycznie niespecjalny, ale przy dwóch parach kolumn dźwięk jest pierwszorzędny.
Ja posiadam wzmacniacz SU-V6X z takim samym napisem " New class A". Uważam że gra super. Ale miałem kiedyś wzmacniacz nowszy klasy tej AA. Był na tych hybrydach SU 570. I sam nie mogłem uwierzyć że tak ładny wzmacniacz gra tak źle.
Podobno z tej serii najlepiej gra V4X - ale to zasłyszane plotki, bo nie miałem okazji przekonać się nausznie.
Ja chciałem również powiedzieć, że mnie "new class A" zachwyciła. Mogę się tylko domyślać, dlaczego ją sobie odpuścili...
Sprzęt techniksa fajnie pachniał kiedy się rozgrzał. Miałem nówkę z Peweksu RS B605.😏
Dobry odcinek podobał mi się
Bardzo oczekiwałem tego odcinka. Dziękuję nasz "Audio pasterzu" 😁. Mam Onkyo A-15 na hybrydzie. Kurde naprawdę nie gra to źle. Do porównania mam Onkyo Integra A8470. Fakt słychać że to inna klasa, ale mam też Technicsa SA-AX320 i to już tragedia. Więc nie każda hybryda gra źle. Dodatkowo Onkyo A-15 ma wskaźniki wysterowania. Rok produkcji 1981 i ma się dobrze więc awaryjność nie jest taka zła. Produkcja Made In Japan.
Kiedyś brat mi mówił jak jego nauczyciel w technikum elektronicznym próbował naprawiać polskie hybrydy Unitry. Z perspektywy czasu to jednak ślepa uliczka. Przydają się w zasadzie tylko tam gdzie trzeba zaoszczędzić miejsce. Ostatnio nawet dostałem kilka nowych antycznych hybryd STK016. Parametry nie porażają.
Nasunęło mi się takie pytanie. W czasie słuchania muzyki stopniowo zwiększam głośność. W pewnym momencie zaczynam słyszeć zniekształcenia. Jak w takim przypadku rozpoznać skąd pochodzą te zniekształcenia? Czy to głośniki czy wzmacniacz?
Miałem technicsa na tranzystorach i go sprzedalem bo chciałem nowszy wzmacniacz technicsa z większa ilością "bajerow" i to był błąd bo niestety był on na hybrydach. Nie dość ze gorsze brzmienie to i moc ok 20-30% mniejsza mimo tego ze na papierze miał być lepszy. No cóż młodość rządzi się swoimi prawami😟
A czy można zbudować płytkę w całości z nowych elementów i podłączyć do wyprowadzeń takich jak ma hybryda.
Wzbudzi się i bum
Ciekaw jestem co by pan powiedział na mój amplituner Marantz mr250...
Fakt faktem z drobnym problemem
Witam,bardzo sie ciesze ze trafilem na Panski kanal!!
Czy pracowal Pan juz ze sprzetem McIntosh?
Jestem w posiadanie kilku egzemplzy I szukam kogos kto ma o tym pojecie.
Gdyby byl Pan tym zainteresowany?
Prosze podac jak mozna prozmawiac o tym prywatnie.
Pozdrawiam
Ron
Obecny! Ogladamy :)
I właśnie cena Unitry Ws 311d poszła o 100% w górę 😜
Ja niedawno wyrzuciłem 311d na śmietnik.
Przypadek? 🤣
No to niech sobie cena idzie w gore i tak nikt normalny nie kupi tego a aukcja bedzie lezec kilkanascie lat
Dobry odcinek
Czytam że naprawiasz chybrydę wiec klukam spodziewając się filmu o Toyocie a tu taka niespodzianka 😃
Zawsze zastanawiałem się co oznacza termin "miód" i nie wiedziałem że to swojskie "mute" 😅
Co do zasady o brzmieniu Technics pewnie mógłbym się zgodzić gdybym miał większe doświadczenie bo omijam szerokim łukem... ale tranzystorowy Technics SU-7600 (1976-77) wspominam pozytywnie.
Bo 311D to chyba najlepszy wzmacniacz Unitry. Mam też SU-A700MK3 i to prawda, to nie to samo.
Ja bym stawial na WS354.
@@UserUser-vp6kz Miałem, bardzo dobry! Ale to już znacznie późniejszy sprzęt niż 311D/315. Po latach odkupiłem 'z powrotem' 315 zamiast 311D (który gdzieś zaginął) i znowu mam kompletną miniwieżę.
Kiedys moze i 20w bylo wystarczajace teraz jest inny material muzyczny bas na pierwszym planie i te 20w to jest tyle co kot naplakal no chyba ze ktos zawsze slucha cicho
Może jakiś nowy projekt poprawiający brzmienie tych wzmacniaczy i / lub ratujący uszkodzone egzemplarze?
Mam wzmacniacz Technics SU-C04 new clasA synchro bias który ma bardzo dobre, ciepłe brzmienie, troche podobne do wzmacniacza lampowego. Jedynie bas jest w nim nieco powolniejszy niż w moim lampiaku PP na EL 84. Filtr loudnes jest też słaby, ponieważ podbija tylko niskie tony razem ze średnim basem. Tego filtra nigdy nie używam, bo brzmi to tragicznie. Co do napraw hybryd to wolał bym wstawić płytkę ze wzmacniaczem na elementach dyskretnych i tranzystory mocy przykręcić w ich miejsce na radiatorze.
Mam dwa wzmacniacze Diory z lat 80 (Tosca-ulibiony i WS4421)i oba biją na głowę wszystko czego miałem okazję słuchać łącznie z Nadem 3020i. Zasługują na szacunek.
Kiedyś wysłałem Panu meila z zapytaniem czy nie chce pan odświeżyć od środka mojej DIORY ws704 która też jest na hybrydzie. Usłyszałem "nie" :)
Pozdrawiam świetny materiał .:)
A pamiętacie polskie hybrydy GML 025,026.
Mam Suv-7 problem z przerywającym selektorem wejść .Jak by Pan chciał go usłyszeć to go wyślę do Pana Pozdrawiam serdecznie
Witam ogladam wszystkie pana filmy o elektronice. Mam wzmacniacz Technics su vx500 z hybrydą svi3205A. Hybryda po zdjęciu pokrywy plastikowej wyglada na idealną zadnych wizualnych wad tranzystory nie są przebite . Wzmacniacz po chwili grania ma stale napiecie na wyjsciu . Tranzystory na płycie sprawne. Chyba dalej muszę szukac przyczyny. Diody w mostku sprawne. Co moze pan poradzic.
popełniłem kiedyś wzmacniacz diy na układach serii STK 42XX i nigdy więcej ;]
Nie jesteś sam, ja także. Dobrze że szwagier mój go skopcił.
Dostałem pudełko Hybryd Unitry GML było z 10 fabrycznie nowych ale po odsłuchaniu stwierdzam że 3 się nadawały reszta to szmelc. Na dnie pudełka były jeszcze z wylutu z 15 hybryd ze wszystkich chyba ze 2 grały poprawnie.
Od tego odcinka zaczynam urlop,Miałem Rotel RA-1000 na hybrydzie i grał ciepłym konturowym dźwiękiem z całkiem niezłym uderzeniem nie do zajechania.
Na moim Techniksie jest napisane H+, czy to to samo co co ta klasa AA? W/g mnie, brzmi przyzwoicie, ale słucham raczej cicho bo inaczej Panna Jola i Anioł się złoszczą. Hybryda ma oznaczenie RSN307M44-P. Serwus!
H+ to oznaczenie kasy H w Technicsie i nie ma nic wspólnego z AA. Klasa H to taka klasa AB z podwójnym zasilaniem stopnia prądowego załączanym przez odpowiednie klucze.
SU-VX620 / SU-VX720 mają jakieś combo :P Tranzystory i hybrydę.
Czy wzmacniacz WS 315 też jest taki dobrze brzmiący jak WS 311 ? Tam podobno coś jest uproszczone. Czy wpłynęło to na plus Czy na minus tego wzmacniacza ?
Ostatnio kupiłem wzmacniacz technics su v 670. Kolega mi go polecił. Gra bardzo dobrze z altusami 300 i głośnikami Opus 300 ale teraz zastanawiam się czy dobry wzmacniacz kupiłem... Czym byście napędzili te kolumny?
fajny material jak zawsze, takie pytanko, jak to sie ma do magnetofonow kasetowych? wrocilem obecnie do tasm i kupilem 5 roznych uszkodzonych za grosze, wszystkie naprawilem i nie wiem czy to normalne ale widze duza roznice miadzy denonem a techniksem o NAD nie wspominajac zwlaszcza ze NAD to z lat 83, denon 85 a technics 98, technologicznie lepszy ale brzmienie jakies dziwne, czy to normalne czy to moze moja sztuka ktora ma cos uszkodzone bo wydaje sie byc sprawne wszystko. Mowa o Denon DRM-540, NAD - 6050C, Technics RS-BX-501. Pozdro
Niektórzy Polacy nie lubią Technicsa z zasłyszenia. Kolejna grupa Polaków nie lubi wzmacniaczy Technicsa bo wzmacniacze nie mają pełnego loudnes. Mają też w małym zakresie regulację barwy tonów +-10dB. Nie tak jak w polskich konstrukcjach +-20dB. Parametry elektryczne Technics ma o niebo lepsze od polskich wzmacniaczy. Reasumując ludzie oceniają SUBIEKTYWNIE. Nie na podstawie pomiarów elektrycznych.
A gdyby spróbować skonstruować nowy układ zastępczy w zamian za tego scalaka?
Drugi sprawny wykorzystać na wzór i potraktować jak czarną skrzynkę do ustalenia co to właściwie ma robić z sygnałem? Pewnie z takim replacementem grałoby lepiej niż fabryczne technicsy.
Można, tylko to tak, jakby w Maluchu w miejsce dziurawej opony wstawić lewitator antygrawitacyjny🙂 Zabawa przednia, ale pewnie prościej kupić kolejny wzmacniacz🙂
super
a ja mam suv 670 tylko siadły mu przekaźniki ipotencjometry raczej do reanimacji kiedyś czytałem że można go stuningować
a co by Pan powiedział o grupie stk sanio
Technics na hybrydach gra bardzo słabo i z tym się zgadzam, ale np. wzmacniacze sony na STK4142, STK4152 itp. grają rewelacyjnie ogólnie seria STK moim zdaniem jest bardzo udana i ma bardzo prostą konstrukcję.
Cześć, może akurat ktoś podpowie jak już mowa o technicsie - czy ktoś wie jaki model był na dwóch sztukach stk4048 ? Kolega kiedyś miał taki dawno temu i go rozwalił... Bardzo mi się podobał ten amplituner i chętnie bym taki teraz kupił ale nigdzie nie mogę znaleźć takiego. Na pewno aluminiowy przód z dużą skalą i dwa wskaźniki wychyłowe tunera. Wielkie aluminiowe gałki a w środku dwa stk4048XI (albo V) umieszczone nie z tyłu a na środku obudowy. Nie jestem teraz pewien czy były dwa trafa czy jedno ale na pewno uzwojenia były zasłonięte metalową tłoczoną pokrywą. Może akurat ktoś wie i podpowie? Dzięki :)
Jakiej maty Pan uzywa?Jest odporna na wysokie temperatury?
Chodzilo mi o ta z filmu.Szary kolor.
Nie posiadam Facebook dlatego próbuje tutaj. Posiadam Bang & Olufsen System 5000. Amplituner, Cd, i odtwarzacz kaset + panel sterujący. W zasadzie jest sprawny oprócz małych usterek. Chciałbym poddać go przeglądowi aby móc cieszyć się nim przez wiele lat. Proszę o kontakt. Albo pomóc kogoś w skontaktowaniu się z Reduktorem. Z góry dzięki. Jarek
Zrobi pan odc na temat pasmo przenoszenia
Albo napisze pan komentarz ?
Tak szczerze, to o Technicsie pierwszy raz dowiedziałem się w Polsce, za to w USA ta firma nie była popularna, a raczej nielubiana z powodu brzmienia, z tego co pamiętam bardziej znana była siostrzana firma Technicsa pod nazwą National ona chyba też należała do Panasonica, jeśli czegoś nie mylę.
Od jakiegoś czasu śledzę kanały z vintage audio i chyba fenomen Technicsa dotyczy naszego kraju. Nie wiem czy powodem jest brzmienie ale Technics pojawia się sporadycznie i tylko te najstarsze modele .
Pod koniec lat 90-tych wieże Technicsa przede wszystkim robiły wrażenie designem. To wystarczyło. Przeciętny zjadacz chleba nie miał wtedy pojęcia, jak powinien brzmieć dobry sprzęt, co skutkowało tym, że przerzucał się z Diory czy Radmora na Technicsa i z automatu był "królem wioski".
Posiadam taką końcówkę a909s i podejrzewam uszkodzenie jednej z hybryd rsn6000 nie posiadam przedwzmacniacza nie wiem czy końcówka bez niego się odpali po podpięciu do prądu grzeje się RSN6000 lecz dioda stand by się nie świeci, zapalają się tylko diody od głośników. Ktoś wie jak sprawdzić same hybrydy bez rozbierania?
Jak zawsze, krótko, zwięźle i rzeczowo 😁
Czekałem na jakiś odcinek na ten temat... no i się doczekałem.
No to teraz ceny Technicsów serii SU-V na portalach aukcyjnych lecą w dól, a Unitry WS w górę ;) Faktycznie, brzmienie wzmacniaczy na tych modułach jest specyficzne i raczej słabe.
wydaje mi się że światło ma wpływ na odkrytą strukturę półprzewodnikową poprzez efekt fotoelektryczny
Trochę nie ta moc, dodatkowo zwykła szyba okienna odcina najbardziej energetyczne pasmo UV.
Nic dziwnego, że ta unitra wypada lepiej. Pomijając, że to ciągle bardzo prosta konstrukcja, ws311d ma odrobinę lepiej zaprojektowaną parę różnicową i nie ma już tego nieszczęsnego pół-komplementarnego stopnia. Rzekłbym, że niemal prawilny(jak na unitrę).
Nie ma nic fajnego w unitrach. Najzwyklejszy wzmacniacz na bootstrapie. Nie pamietam juz jak sie to pisało.
Miewali gorsze wypusty. A i z częściami nie było tak fajnie jak jest teraz, to robili co się dało z tego co było. Niby dało się zrobić to trochę lepiej, nawet przy użyciu dostępnych wtedy części ale fakt, że tak prymitywna konstrukcja chodzi lepiej niż wydumka technicsa daje do myślenia.
kiedy ten nowy generator radiowy?
ja mam su v670 i nadal działa
Ciekawy wykład ja mam wzmacniacz Sony na podobnych scalakach STK
Ja mam Philipsa F4213 na STK2139. Całkiem przyjemnie to gra.
ja mam su-v90D i jest na tranzystorach
Czy jest możliwość zamiast hybrydy zainstalować jakąś końcówkę np. chińczyka klasy d ????
Tu idzie +-50v około. D to mostek z pojedynczym napieciem jesli dobrze widziałem.
Drogi Reduktorze paręnaście lat temu udało mi się reaktywowac jakieś stk niepamieta jakie wyciągając kable z środka i montujac tranzystory mocy wyżej nad wspomniany stk ,parę dziur w obudowie i kabli chakerskie połączenia i było lepiej niż oryginał z kwestią odprowadzania ciepła, tylko wnętrze hybrydy akurat było ok,to taki eksperyment z nudów choć z brzmienia zero poprawy jak to stk. Pozdrawiam
Juz widze jak szczeka opada fanatykom Technicsa:}
A ja głupi pomyślałem że dziś odcinek o samochodach będzie.
Paznokciach ;-)
13 łapek w dół od ludzi z jednym mottem. "Od kołyski aż do śmierci po hybrydy padnięciu wyrzucam Technics-a na elektro-śmieci. Ps i kupuję następnego, bo tylko na Technics-ie słucham popu byle jakiego" . Pozdrawiam.
Pierwszy stopień to wzmacniacz napięciowy pracujący w klasie A a drugi prądowy pracujący w klasie AB pracujący ze wzmocnieniem napięciowym równym 1V/V i to połączone słynnym mostkiem rezystorowym. .
Tak jest w "new A class". Tu, przy prądzie spoczynkowym 6mA, to "raczej" nie jest klasa A. Nawet gdyby ten wzmacniacz był tylko "poprawiaczem zniekształceń", to 6mA*40V (powiedzmy) to w dalszym ciągu jest tylko 240mW - trochę mało jednak.
@@mdziewietube 6mA to dużo za dużo żeby wysterować następny stopień więc mieści się w klasie A
@@tomixq No właśnie, to dużo za dużo, żeby wysterować następny stopień. Ale ten wzmacniacz oddaje większość mocy bezpośrednio na głośniki przez ten szalony mostek na wyjściu i w zamierzeniu poprawia to, co zepsuła ta duża hybryda. Tak więc zakładając niewychodzenie z klasy A, mamy do dyspozycji trochę ponad 200mW przy mocy wzmacniacza rzędu 100W.
@@tomixq prześledź schemat i zobacz co ten wzmacniaczyk napędza ;)
@@thevicol Ćwiczyłem czytanie klasy AA 25 lat temu. Później w Radioelektoniku 7/1997 strona 40 artykuł Macieja Feszczuka opisujący działanie wzmacniacza w klasie AA Polecam
Tak te stare brzmią ale ta cała Bieda z lat 90 tych tragedia w 94 roku kupiłem su v 560 myślałem ze po wzmakach diory mam cos fajnego ?Nastepny to słynna su v700 mk3 troche brzmienie ciekawsze ale po latach dobrze ze technics przestał dominować Nigdy w życiu !
Miałem kiedyś SU-V, który potrafił grać bez kolumn (jak się rozkręciło gałkę głośności na max)
Ceramiki grały
Dużo się mówi, że coś gra sucho, szorstko, ostro czy gładko "aksamitnie".... tak czy inaczej słychać różnice w dźwięku. No i mam pytanie. Czy jakość dźwięku da się zmierzyć? Jeżeli dwa różne wzmacniacze mają identyczne parametry na papierze, ale różnią się dźwiękiem (jeden gra "poprawnie", a drugi "szorstko") to czy ta różnica w dźwięku jest w jakikolwiek sposób mierzalna??? Dlaczego wzmacniacze Technicsa są ganione skoro mają na papierze niemal rewelacyjne parametry, a inne wzmacniacze pomimo gorszych parametrów są uznawane za lepsze? Moim zdaniem postawienie tezy coś gra źle na podstawie własnych odsłuchów i doznań nie jest do końca wiarygodne. Panie Krzysztofie proszę mnie nie zrozumieć źle, ale naprawdę interesuje mnie wyżej wspomniany fakt jak i również jaki wpływ ma jakość zastosowanych podzespołów (głównie kondensatorów) na jakość dźwięku. Czy jest możliwość wykonania takiego eksperymentu żeby porównać od strony pomiarowej jakość dźwięku różnych wzmacniaczy oraz wybrać jeden wzmacniacz i np. w jednym kanale zastosować podzespoły z wyższej półki, a w drugim najtańsze dostępne? Co do jakości samych hybryd to z czymś się zgodzę, a z czymś się nie mogę zgodzić. Zachorowałem na Technicsa kilka lat temu i nie chwaląc się muszę się przyznać do posiadania w szczytowym momencie około 20 różnych wzmacniaczy tej marki. Były tam modele poprawne, dobre jak i całkowite gnioty. I powiem całkiem szczerze, że nie miało to znaczenia czy dany wzmacniacz był na hybrydzie czy na tranzystorach, bo w jednym i drugim przypadku znalazłoby się coś dobrego jak i coś strasznego. Prawdą jest, że sporo tańszych konstrukcji na hybrydach nie grało dobrze. Do pewnego momentu... otóż wystarczyło podłączyć choćby SE-A900 do zupełnie innego przedwzmacniacza, by przekonać się że to nie gra aż tak źle. Podobnie było w kilku innych wzmacniaczach gdzie wpiąłem się sygnałem wprost na końcówkę mocy - i niestety muszę się z Panem tutaj nie zgodzić, bo uważam, że nie w każdym przypadku hybryda będzie grała źle nawet jeśli to będzie "niesławna" SVI3205, którą ja uważam za najlepszy układ jaki można znaleźć w konstrukcjach Technicsa. Oczywiście jest to moje zdanie i moja opinia oparta na własnych doświadczeniach ze sprzętem.
a co do techniksa a jak by wywalił hebrydę i do tego wzmacniacza co jest an7062N go wzmocnił o dołozeniu 2sc5200 2na1943 na a sprzezenie zwrotne zrobił by przykład z wyjcia tego małego wzmacniaczyka to by hebryda juz nie była juz potrzebna i moze by to grało lepiej
Miałem SU - A 808 , wzmacniacz nowoczesny , ładny i napis DVD - Audio ale co z tego ,brzmieniowo to odradzam go serdecznie .
@@NecrosDeus Pewnie i tak ,ale zaręczam Ci Kolego że wolałem brzmienie starego WS - 418 Bruns , na którym Ty wieszałeś psy . Pozdrawiam
Ha, hybryda....
....juz myslalem ze bedzie o Toyocie.
ja mam ws315 :D
Wszystkie wzmacniacze na hybrydach źle grają? Mam dwa wzmacniacze na hybrydach Sanyo Semiconductor STK 4050 i nie ma tragedii .
@@NecrosDeus Na filmie podany jest również przykład dobrze brzmiącego wzmacniacza wykorzystującego tą właśnie koncepcję konstrukcyjną(klasa AA) zbudowanego bez użycia hybryd. Także nie samo sprzężenie zwrotne jest tu winne tylko jego (nad)użycie do linearyzacji czegoś, co nie działa zbyt liniowo samo z siebie(z różnych przyczyn) i na dodatek jeszcze jest wolne. Oczywiście nie jest to przypadłość wyłącznie wzmacniaczy z tymi konkretnymi hybrydami, tylko ogólnie konstrukcji, których twórcy pokładali zbyt dużą wiarę w moc naprawczą ujemnego sprzężenia zwrotnego.
@@NecrosDeus Zgadza się, sama technologia wytwarzania hybrydowych układów nie jest niczemu winna - ot, kawałek pcb z naniesioną strukturą półprzewodnikową i elementami smd upchane do jednej obudowy, nic strasznego. Ale skoro przykład realizacji klasy AA na elementach dyskretnych brzmiał dobrze, to nasuwa się wniosek, że to raczej te konkretne scalaki kaszanią sygnał. Cholera wi jak by zagrały w warunkach open loop, bez mostka i sprzężenia zwrotnego. Z tym negatywnym wpływem NF na dźwięk, to zapewne chodzi o kontrowersje, które narosły w okół tematu po tym jak Baxandall zbadał spektrum harmonicznych po zamknięciu w pętli sprzężenia zwrotnego dość mocno zniekształcającego stopnia wzmacniacza i w sygnale wyjściowym w wyniku intermodulacji pojawiły się rzeczy, których wcześniej tam nie było. Z tym, że ten efekt cofa się przy pogłębianiu sprzężenia od pewnego progu. Faktem jest też, że wszelkie układy z globalnym NF przesterowują się w dość paskudny, mało muzyczny sposób. Ale jeśli chodzi o konstrukcje z założenia mające pracować jako liniowe(hi-fi), to uważam, że tworząc silną pętlę NF w okół układu, który sam z siebie działa już bardzo liniowo można tylko poprawić sytuację.
Tym czasem ceny unitry: stonks
Unitre kazda unitre kopie w śmietnik
Jeśli chodził o technics to tylko gramofony
Jak zawsze super odcinek, aczkolwiek do miniaturki chyba wkradła się mała literówka. Pozdrawiam:)