REKUPERATORY ŚCIENNE - świeże powietrze w domach i mieszkaniach

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 ноя 2024

Комментарии • 38

  • @artur3983
    @artur3983 2 года назад +2

    Jaka jest rzeczywista głośność rekuperatorów firmy Zehnder? Są słyszalne podczas pracy np. na najniższym biegu? Szkoda, że podczas filmu nie uruchomili go Państwo testowo do zobrazowania hałasu.

  • @krzysiekhaloo
    @krzysiekhaloo 16 дней назад

    Czy można zamontować rekuperator w łazience na poddaszu 10cm nad podłogą w ścianie kolankowej? Niestety ogranicza nas dach. Druga opcja to strych tylko wtedy kanał od ściany zew do łazienki miałby blisko 3m i kolanko

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  16 дней назад

      Rekuperatorów ściennych co do zasady nie powinno się montować w łazienkach ze względu na podwyższoną wilgotność w pomieszczeniu.

    • @krzysiekhaloo
      @krzysiekhaloo 16 дней назад

      @@centrumrekuperacji czyli jaki najlepszy sposób na pozbycie się wilgoci z łazienki? Brak wentylacji grawitacyjnej, jest wentylator załączany z oświetleniem i wyprowadzony na strych i tam rura sporo do ściany szczytowej

  • @twojstary_1500
    @twojstary_1500 Месяц назад

    Potrzebuję rekuperatora do małej łazienki (około 3 mkw) z prysznicem do ciągłej pracy. Kanał wentylacyjny jest na ścianie, nad samą kabiną prysznicową. Czy jest urządzenie, które będzie się nadawało do pracy w tak wilgotnym pomieszczeniu?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  Месяц назад

      Łazienka to b. wilgotne pomieszczenie i nie znamy producenta, który ma takie dedykowane urządzenia.

    • @twojstary_1500
      @twojstary_1500 Месяц назад

      @@centrumrekuperacji dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • @tomaszp9353
    @tomaszp9353 3 года назад +2

    Pięknie dziękuję, bardzo cenne informacje. Te tańsze rekuperatory ścienne są ponoć dość glosne, dlatego nie nadają się do sypialni. Czy ten przedstawiony droższy, lepszy jest może bardziej cichy i mógłby trafić do sypialni? Pozdrawiam.

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 3 года назад

      No właśnie szukam czegoś do sypialni i ciężko coś cichego znaleźć. Znalazłeś coś może?

    • @tomaszp9353
      @tomaszp9353 3 года назад

      @@dsgg5714 Droższe urządzenia są bardziej zaawansowane technicznie przez co może ciszej pracują. Mam na myśli na przykład coś takiego jak ZEHNDER COMFOSPOT 50. Jeśli trafisz na coś cichego to podziel się proszę wiedzą.

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 3 года назад

      @@tomaszp9353 no ja najcichsze i najbardziej sensowne co znalazłem, to Prana 200G Eco Life. Tylko ta cena :D

    • @tomaszp9353
      @tomaszp9353 3 года назад

      A jak oceniłeś głośność? Na żywo czy z parametrów?

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 3 года назад

      @@tomaszp9353 póki co niestety tylko z podawanych parametrów (26dB), gdzie większość na podane ponad 40dB. No i obejrzałem filmy na yt z innymi, głośniejszymi modelami tej firmy (które nie oddają prawdziwej głośności), no i tak do poziomu 4 (do wyboru od 1-10) jest cicho, do tego jest tryb cichy, nocny.
      Planuję zakup dopiero na wiosnę, więc mam nadzieję, że coś w tym stylu znajdę tańszego. Na 100% nie będę kupować żadnego rekuperatora ściennego jednokanałowego, bo one są najgłośniejsze z tego co widzę i sama praca tych urządzeń (naprzemienne wciąganie i wpuszczanie powietrza przy wykorzystaniu jednego silnika) jakoś mi się nie widzi.
      Duży masz problem z wilgocią? U mnie, jeżeli nie grzeję, to przy oknach w zimne dni zdarza mi się mieć 60-75% wilgotności oraz skroploną wilgoć na dolnych rogach okien w nocy (głównie w sypialni).
      Okna niestety 2 szybowe, ale same okna nie rozwiążą przecież problemu wentylacji, więc je zostawiam. Pierw nie wiedziałem w ogóle skąd tak duża wilgoć (myślałem, że może ściany ciągną od fundamentów czy coś naprawdę poważnego (jakieś przecieki wody itd.), bo największa wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest w deszczowe dni), no ale to kwestia po prostu wentylacji grawitacyjnej, która przecież magicznie nie pozbędzie się całej wilgoci z powietrza z zewnątrz, które dostaje się do środka. Jeżeli wilgotność powietrza jest większa na zewnątrz, to automatycznie wzrasta w środku (plus oczywiście wilgoć, którą produkujemy w domu).
      I to właśnie to jest główna przyczyna u mnie, wilgotne powietrze, które produkujemy nie ma jak uciec z domu. Mam jedynie kanały w średnicy 10 oraz 16 cm w ścianach każdym pomieszczeniu. No ale to za mało.
      Po zakupie osuszacza powietrza zauważyłem znaczącą różnicę, kiedy np. byliśmy w domu z wyłączonym osuszaczem przez kilka godzin, jak i wracaliśmy do domu z wyłączonym osuszaczem. Różnica wynosiła od 15 do 20 procent wilgotności powietrza. Więc wiem, że problem nie jest duży, co w sumie też pokazało, że ten osuszacz (480W, 14l/dobę, 100 m³/godzinę), który jest przystosowany do pomieszczeń maks. 25 m2, daje radę trzymać wilgotność powietrza w całym domu na poziomie 40-50% zamiast 65-70%, więc całe szczęście problem u mnie nie jest tak duży.
      A jak u Ciebie wygląda sytuacja?

  • @FommirRih
    @FommirRih 2 года назад

    Czytałem że taki rekuperator należy zainstalować pod sufitem. Posiadam stare otwory na wysokości 50 cm od podłogi. Czy jest sens montażu na takiej wysokości?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  2 года назад

      Montaż rekuperatorów ściennych faktycznie powinien odbyć się wysoko, głównie ze względu na prawidłowa cyrkulację powietrza na wysokości głowy / ust człowieka a nie przy kolanach.

  • @floreanchannel
    @floreanchannel 11 месяцев назад

    Przynajmniej jakaß tam kontrola istnieje. Mieszkajac we Wloszech mam po prostu dziure w sciani z siatkami i wlatuje przez to wszystko.

  • @tomektofik5975
    @tomektofik5975 2 года назад

    Jaka największą długość jest rekuperatora??

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  2 года назад

      Najgrubsza ściana, w jakiej montowaliśmy urządzenia miała 65cm grubości.

    • @tomektofik5975
      @tomektofik5975 2 года назад

      U mnie jest 80cm grubość ścian

    • @witoldjanczak849
      @witoldjanczak849 2 года назад

      @@tomektofik5975 modele PRANA maja możliwość wydłużenia do 80cm za dodatkowa opłatą.

  • @martino1202
    @martino1202 Год назад

    Chce ocieplić dom , mam parter , piętro i strych ocieplony już pianą , w domu jest 12 pomieszczeń ile takich rekuperatorów muszę zamontować? w lazienkach do góry i na dole jest kratka podobnie w kuchniach na dole i na górze są kratki.

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  Год назад

      Rekuperatory ścienne montujemy w pokojach i sypialniach , w kuchni i łazienkach zostawiamy kanał grawitacyjny.

    • @martino1202
      @martino1202 Год назад

      @@centrumrekuperacji na strychu zamierzam zrobić dwa pokoje są po długości wystarczy jeden rekuperator?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  Год назад

      @@martino1202 rekomendujemy dwa urządzenia, proszę o przesłanie rzutów budynku, pomożemy dobrać odpowiednie rozwiązanie.

    • @martino1202
      @martino1202 Год назад

      @@centrumrekuperacji adres?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  Год назад +1

      @@martino1202 kontakt@centrumrekuperacji.pl

  • @klaudia658491
    @klaudia658491 3 года назад

    Mam pytanie. Czy są rekuperatory do pojedynczych pomieszczeń, które mogę zamontować w suficie ( poddasze - od sufitu w łazience do dachu jest 40cm. Proszę o pomoc bo w zamontowałam w suficie wentylator , rura wentylacyjna wychodząca na dach jest za krótka i wytwarza się ciąg wsteczny. Jest zimno jak diabli tak wieje.

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  3 года назад +2

      Pani Klaudio, efekt nawiewania do łazienki chłodnego powietrza jest niestety typowym zjawiskiem w budynkach z wentylację grawitacyjną. Niestety nie znam rekuperatora pokojowego sufitowego, głównie ze względu na grawitacyjny odpływ skroplin dostępne są jednostki ścienne.

  • @Przemasq
    @Przemasq 2 года назад

    Czy takie rekuperatory działają z grawitacja np okap w kuchni otwartej na salon który miałby być wentylowany właśnie rekuperatorem?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  2 года назад +1

      Okap ze względu na to że działa okresowo i sporadycznie nie zaburzy pracy rekuperatora.

  • @TR4SHTALK
    @TR4SHTALK 2 года назад

    Jak wydajnościowe są te rekuperatory ile m2?

  • @adib3329
    @adib3329 Год назад

    Witam ale odnośnie rekuperatorów tańszych nie mówi Pan wszystkich faktów. Po pierwsze przy nagrzewaniu wymiennika oddawaniu ciepła poprzez nawiew straty nie są takie duże różnica jest między 2 a 4 stopnie a druga podstawowa sprawa że takie rekuperatory montuje się minimum dwa i wówczas kiedy jeden wyciąga drugi zasysa i na odwrót. W ten sposób nie ma mowy o podciśnieniu oraz nadciśnieniu o którym Pan wspominał