Co WYBRAĆ wymienniki OBROTOWE czy ENTALPICZNE?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 авг 2024
  • Przedstawiamy i porównujemy wymienniki obrotowe, a także entalpiczne. Rozwiejemy wątpliwości co do ich działania i wydajności. Zapraszamy do oglądania!
    NASZA STRONA:
    centrumrekuper...
    ZAPRASZAMY DO NASZEGO SKLEPU:
    crsklep.pl/
    KONTAKT Z NAMI: kontakt@centrumrekuperacji.pl

Комментарии • 32

  • @marekmarooo3398
    @marekmarooo3398 2 года назад +3

    Z tego co się orientuję, to w wymiennikach przeciwprądowych również występuje 1-1,5% mieszania powietrza, nie mowie o samym wymienniku ale o urządzeniu i jego nieszczelnościach tak więc pod tym względem nie widzę tutaj przewagi dla przeciwprądowych i entalpicznych wymienników

  • @szymesss1
    @szymesss1 3 года назад +5

    Czy dobrze rozumuję:
    Skoro wymiennik obrotowy ma mały silniczek, który zużywa niewiele energii, to nie będzie mimo wszystko bardziej ekonomiczny pod względem zużycia prądu niż "standardowe wymienniki", które muszą mieć grzałkę? Grzałka zużyje o wiele więcej mocy. Tak przynajmniej dedukuję.

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  2 года назад

      Grzałka przy wymiennikach prądowych załącza się tylko podczas dużych dużych przymrozków. Faktycznie więc może się darzyć że centralka z wymiennikiem obrotowym będzie zużywać średniorocznie mniej prądu niż odpowiednik z wymiennikiem prądowym. Z drugiej jednak strony wymienniki obrotowe mają niższą skuteczność temperaturową odzysku ciepła, więc odzyskują mniej energii.

    • @toc126162
      @toc126162 2 года назад +1

      @@centrumrekuperacji wymienniki przeciwprądowe zwykle zimą są "zarypane" kondensatem wiec ich sprawność ....to na papierze dobrze wyglada. Tak czy nie ?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  2 года назад

      @@toc126162 ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. We wszystkich rodzajach wymienników w pewnym momencie wykrapla się kondensat. Z jednej strony ogranicza to odzysk temperaturowy z drugiej przy przenikaniu/odparowaniu wilgoci jest przenoszona energia entalpii. Sprawności wymienników potwierdza się w komorach klimatycznych więc w warunkach zbliżonych do realnego użytkowania.

    • @piotrprzybylski7297
      @piotrprzybylski7297 2 года назад +14

      ​@@centrumrekuperacji W filmie, jak i w komentarzach są stosowane pewne nieścisłości językowe wymagające wyjaśnienia.
      - Wymiennik obrotowy pozwala na odzysk wilgoci oraz odzysk ciepła utajonego. Odzysk wilgoci to właśnie ciepło utajone.
      - Kolejny detal: Pasek klinowy? Może jednak pasek napędu, bo ja tu klinowego nie widzę.
      - Bakterie, wirusy... są wszędzie i będą zawsze. Kto uważa, że w wymienniki krzyżowe w tym entalpiczne są w 100% szczelne jest w błędzie. Jeśli mamy w domu skażone powietrze to żadna centrala nie uchroni nas przed rozprzestrzenianiem "zarazy". 1% nieszczelności to wartość w zasadzie pomijalna. Więcej powietrza wpuścimy do domu otwierając jednorazowo drzwi wejściowe.
      - temperaturowy odzysk ciepła wymiennika obrotowego jest niższy od krzyżowego: TAK. Ale czy w pełnym zakresie temperatur i wydajności? Nie. Wymiennik entalpiczny poniżej temperatury -7st wymaga podgrzewania powietrza świeżego aby zapobiec zamarznięciu wymiennika. Koszt pracy grzałki 1kW przez 5 zimnych nocy jest wyższy niż koszt zasilenia napędu wymiennika obrotowego PRZEZ ROK. Wymiennik obrotowy nigdy nie zamarza.
      - centrale z wymiennikiem obrotowym nie mają w ogóle odprowadzenia skroplin,
      Cała dyskusja jest dość akademicka ale to walka producentów o klientów. Różnice w eksploatacji są tak niewielkie, że więcej zależy od sposobu ich eksploatacji oraz od izolacyjności domu niż od typu wymiennika w centrali wentylacyjnej. Nie wspominając o jakości wykonania instalacji, zaniżonych średnicach przewodów wentylacyjnych powodujących złą wentylację lub zwiększone obroty centrali.

  • @grzesio1712
    @grzesio1712 8 месяцев назад

    Czy porównując wymienniki nie powinno się ich nazywać wg ich budowy? Tzn., obrotowy, krzyżowy, przeciwprądowy? A entalpia oznacza odzysk wilgoci?

  • @zeusik1000
    @zeusik1000 Год назад

    ostrzegajcie ludzi by nie walili rekuperacji na caly regulator, bo potem sie okazuje ze przewymiarowali na anemostatach nawiew i mimo odzysku wilgoci jest sucho. 30m3/h na osobe w domu i styka.

  • @ramboszczak
    @ramboszczak 3 года назад

    Świetny film. Dzięki. Tak sobie myślę - jeżeli wymiennik obrotowy się kręci i mieli powietrze wywiewne z nawiewanym to gdy będę gotował to czy nie będzie mi nawiewać zapachów do domu?
    A druga kwestia z odzyskiem wilgoci - wymiennik entalpiczny latem także odzyskuje część wilgoci więc w momencie gdy chcemy obniżyć wilgotność w domu latem, to wymiennik entalpiczny zamiast osuszać powietrze (jak standardowy przeciwprądowy) to jeszcze nas "dobija" gorącem i bardziej się kleimy z przepocenia ;) a wtedy to chyba ratuje nas tylko klima?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  3 года назад +1

      Panie Łukaszu wymiennik obrotowy nie jest faktycznie idealnie szczelny ale ta nieszczelność to 1-2% więc jest pomijalna, nie będzie roznosił się zapach z kuchni po budynku. Problem z odzyskiem wilgoci latem przez wymienniki entalpiczne faktycznie może powodować wyższa odczuwalną temp. Klimatyzacja rozwiąże problem :-)

    • @wojteklis
      @wojteklis 2 года назад

      Wszystko zależy od temperatury wewnątrz i na zewnątrz. Przy zbliżonych temperaturach żaden wymiennik nie osusza powietrza nawiewanego.

    • @szymonsierszulski9577
      @szymonsierszulski9577 2 года назад +2

      To nie jest prawda, wymiennik entalpiczny będzie działał latem w drugą stronę, czyli będzie osuszał wpadające do domu wilgotne letnie powietrze, podobnie jak z temperaturą, czyli do domu nie wpada gorące powietrze, tylko jest tak jakby schładzane przez chłodniejsze powietrze wrzucane z domu. Dlatego też wymiennik entalpiczny doskonale sprawdza się razem z klimą, ponieważ utrzymuje suche powietrze i obniża koszt pracy klimatyzatora, który przy pracy w niższej wilgotności pobiera mniej energii do pracy :)

  • @skupzomubiaystokuniwerstal9822
    @skupzomubiaystokuniwerstal9822 2 года назад +1

    Warto dorzucić 3000 do entalipcznego ?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  2 года назад

      To jest kwestia nieco lepszego komfortu wilgotnościowego w domu. Dla niektórych osób to jest warte 3000zł dla innych nie, to jest kwestia indywidualna.

  • @gregmaster363
    @gregmaster363 3 года назад +3

    Mam komfovent z grzałką ten ręku według mnie sprawdza się w zimę najniższa wilgotność w mrozy spadła do 38 % według mnie rewelacja

    • @wojteklis
      @wojteklis 2 года назад

      A jak sprawował się latem? Nie było zaduchu w domu w parne dni? Jak jest z przenikaniem zapachów, żeczywiście3 stanowi to jakiś problem?

    • @gregmaster363
      @gregmaster363 2 года назад

      @@wojteklis wentylacja z rekuperacja nie jest do obniżania temperatury w okresie letnim, od tego są np klimatatyzaxja, chłodzenie pasywne, jako użytkownik mogę napisać że mieszanie zapachów to jest problem, jak gotujesz w kuchni jest potrzebny okap z wyciągiem aby zapachy się nie rozchodziły po całym domu i to jest niezbędne przy każdej wersji rekuperatora

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 года назад

      Ale ile przy mrozach ta grzałka prądu naciągnie??

    • @gregmaster363
      @gregmaster363 2 года назад +3

      @@Anonymous-PL musisz zrozumieć(potocznie mówiąc), ze reku obrotowy nie zamarznie, tak jak np krzyżowy jak mu nie właczysz grzałki...trochę inna zasada dziąłania, ja właczam grzałkę tylko, aby poprawić parametry nawiewu.Przykład 40% wydajnosci to w moim przypadku 177m3/h jak włacze grzałkę to mi pobiera ~`300W ale to też jest trochę uzaleznione od temperatury.Idąc dalej obrotowy nie potrzebuje wyjjscia na skropliny, w moim zdaniem te reku są mocno niedocenione w domach mieszkalnych a szkoda.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 года назад

      @@gregmaster363 znam budowę obu z pytanie ile prądu weźmie jak przez miesiąc będzie mróz i ciągle grzałka będzie chodzić

  • @leszeklecki4323
    @leszeklecki4323 2 года назад

    To jaki pan proponuje na poddasze nieużytkowane ocieplenie ale nie grzane

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  2 года назад +1

      Niestety nie rozumiem Pytania

    • @leszeklecki4323
      @leszeklecki4323 2 года назад

      @@centrumrekuperacji czy reiner nadaje się na poddasze ocieplonego ale nie grzane

    • @leszeklecki4323
      @leszeklecki4323 2 года назад

      Reqnet

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  2 года назад

      @@leszeklecki4323 rekuperator Reqnet powinien pracować w pomieszczeniu o temperaturze powyżej zera.

    • @leszeklecki4323
      @leszeklecki4323 2 года назад

      @@centrumrekuperacji to pana zdaniem jaki z tych 3 modeli jest bliżej sercu