Rekuperator z wymiennikiem obrotowym - centrala wentylacyjna ENERVENT ZEHNDER

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 окт 2024

Комментарии • 14

  • @DawidJaroszyński-s7g
    @DawidJaroszyński-s7g 3 месяца назад

    Witam .

  • @piotrkrasuski548
    @piotrkrasuski548 Год назад

    Ciekawa maszyna ale dlaczego podczas tematu o zużyciu nie ma mowy o silniku napędzającym bęben?

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 3 года назад

    Ciekawa maszyna.

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 3 года назад

    Czy ten wymiennik nie musi byc sorpcyjny aby odzyskiwal wilgoć. Stantandardowy wymiennik rowniez odzyska wilgoć??
    Pozdrawiam.

    • @apak1988
      @apak1988 3 года назад +1

      tak

    • @oemenergy
      @oemenergy  3 года назад

      Tak, każdy rodzaj wymiennika w centralach ENERVENT ZEHNDER odzyskuje wilgoć. Wynika to z jego konstrukcji.
      Do wyboru mamy aż 4 rodzaje wymiennika:
      -standardowy,
      -premium,
      -higroskopiny,
      -sorpcyjny.
      Jeżeli jednak zależy nam na większym odzysku wilgoci to zawsze możemy wybrać wymiennik higroskopijny bądź sorpcyjny - te dwa wymienniki mają jeszcze lepsze wyniki sprawnościowe odzysku wilgoci. Z kolei wymiennik premium, to wymiennik o bardzo wysokim współczynniku odzysku ciepła.

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 3 года назад

    Jak najlepiej komunikowac sie z tym uzadzeniem? Czy posiada ona w standardzie MODBUS?

    • @oemenergy
      @oemenergy  3 года назад

      Tak, posiada MODBUS RTU, MODBUS TCP/IP oraz KNX

  • @qwasdasd
    @qwasdasd 3 года назад

    co z bypassem latem gdy w dzień upał a w nocy jest mniejsza temperatura na zewnątrz niż w środku i chcemy schłodzić dom niż go ogrzać

    • @oemenergy
      @oemenergy  3 года назад

      W centralach wentylacyjnych ENERVENT ZEHNDER nie ma by-passu, czyli obejścia, ponieważ sam wymiennik działa w pewnych warunkach jak by-pass (czyli obejście wymiennika ciepła) i dzieje się to w pełni automatycznie. Obroty wymiennika są płynnie modulowane, co daje nam możliwość pełnego odzysku ciepła i wilgoci, częściowego odzysku ciepła i wilgoci lub całkowitej rezygnacji z odzysku - wtedy wymiennik nie obraca się, czyli nic nie odzyskuje (ostatni przypadek działania odpowiada 100% otwartemu by-passowi).
      W sytuacji, gdy chcemy schłodzić dom nocą sytuacja wygląda podobnie- wymiennik nie obraca się, więc nie występuje odzysk ciepła, dzieje się tak ponieważ klient zadaje niską temperaturę powietrza nawiewanego na panelu sterowania, zatem chłodne powietrze zewnętrzne jest nawiewane do pomieszczeń bezpośrednio, bez odzysku ciepła.
      Ponadto automatyka central Enervent Zehnder jest rozbudowana o opcję nocnego chłodzenia latem. Opcja ta pozwala zaprogramować temperaturę graniczną w pomieszczeniu, przy której ma się rozpocząć chłodzenie nocne, a także temperaturę graniczną w pomieszczeniu przy której chłodzenie nocne ma się zakończyć. Takie ustawienia pozwalają schłodzić nocą dom, ale bez ryzyka obudzenia się rano z katarem czy bólem gardła, ponieważ automatyka chłodząc budynek przy wykorzystaniu niższej temperatury na zewnątrz (free cooling) może nawiewać np. 15°C gdy na zewnątrz jest tylko 11°C - w tym przypadku wymiennik odzyska część ciepła, aby wychłodzić dom, ale nie spowodować dyskomfortu bądź problemów ze zdrowiem. Oczywiście opcję chłodzenia nocnego można dostosować do swoich potrzeb - to klient decyduje w jakie dni, w jakich godzinach i przy jakiej temperaturze startu i zatrzymania ma przebiegać ten proces oraz dodatkowo jaką minimalną temperaturę centrala może nawiać do pomieszczenia. Nie trzeba się również martwić, że taki proces wychłodzi nam budynek zimą, kiedy celowo dogrzewamy obiekt, ponieważ automatyka ENERVENT ZEHNDER jest na tyle inteligentna, że potrafi rozpoznać porę roku na podstawie obserwacji średniej temperatury zewnętrznej przez ostatnie dni.

    • @qwasdasd
      @qwasdasd 3 года назад

      @@oemenergy jeżeli dobrze rozumiem zmienna prędkość wymiennika reguluję odzysk ciepła gdy wymiennik się zatrzyma a wentylatory nawiewają powietrze przez zatrzymany wymiennik mamy zjawisko tak zwanego by-passu 100%?

    • @oemenergy
      @oemenergy  3 года назад

      Tak, zgadza się.

    • @qwasdasd
      @qwasdasd 3 года назад

      @@oemenergy do 150m2 dom 4/5 osobowa rodzina będzie zamieszkiwać jaki model wybrać ?

    • @oemenergy
      @oemenergy  3 года назад

      Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ze względu na małą ilość informacji.
      Ilość powietrza, czyli tzw. bilans powietrza oblicza się w oparciu o normy PN-EN 15251 oraz PN-83/B-03430 a te normy opisują jak należy obliczyć ilość powietrza wentylacyjnego, dlatego należy zapoznać się jeszcze z projektem budynku, czyli z planem rozmieszczenia pomieszczeń, wymiarami, wysokością i dopiero z tego stworzyć bilans powietrza. Następnie należy dobrać instalację i obliczyć jej opory (straty na instalacji).
      Gdy już mamy obliczoną ilość powietrza oraz wiemy jakie będą opory instalacji możemy dobrać konkretne urządzenie.
      Sama powierzchnia budynku i przewidywana ilość osób to tylko część informacji potrzebna do prawidłowego doboru centrali wentylacyjnej (rekuperatora).
      Szacunkowo dobierając centrale na podstawie tych informacji można zastosować urządzenie SALLA lub PINGVIN XL, lecz czasem zdarza się również tak, że miejsce zamontowania urządzenia wymusza urządzenie w wersji z podłączeniem kanałów w bok, a nie w górę jak w przypadku urządzenia demonstrowanego w filmie - w tym przypadku można zaproponować LTR-5 Z. Jednak należy pamiętać, że to są tylko szacunkowe propozycje.