Rekuperatory Komfovent Domekt z obrotowym wymiennikiem ciepła II generacji - sorpcyjnym-entalpicznym

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 окт 2024

Комментарии • 31

  • @tomekn6188
    @tomekn6188 Год назад +1

    Pokazujecie wartość początkową W2 i końcową N3, zachwalając, że są blisko siebie, ale nie bierzecie pod uwagę, że w domu wilgoć jest ciągle produkowana, a więc wilgotność będzie wzrastać do wysokiego poziomu. Skoro tej wilgoci nie odprowadzi wentylacja, to dyfuzyjnie będzie ona przenikać przez ściany. Wilgotne ściany, to wyższy współczynnik przenikania ciepła. Więc w zimie (bo piszę o tym okresie) będzie potrzeba więcej energii na ogrzewanie. Dodatkowo wysoka wilgotność, bo taka będzie skoro wentylacja nie będzie odprowadzać wilgoci, to wysoka temperatura punktu rosy i kondensacja pary wodnej w miejscach mostków termicznych, a więc kolejny minus.

    • @piotrwisniewski5784
      @piotrwisniewski5784 Год назад

      Jak Pan przeanalizuje wykres Moliera I-X, to zauważy Pan, że nie ma takich warunków, żeby można było odzyskać 100% wilgotności z powietrza wyciąganego. Zawsze część jest wyrzucana przez wyrzutnię. W praktyce, w okresie zimowym powietrze zewnętrze ma na tyle niską wilgotność względną, że proces odzysku wilgoci podnosi jego wilgotność względną, ale nadal jest to wilgotność poniżej zalecanej komfortowej. Dzięki "produkcji" wilgoci w domu mamy właśnie większą szansę dojść do poziomu wilgotności komfortowej. Bez odzysku wilgoci na wymienniku jest to prawie niemożliwe podczas użytkowania rekuperacji w nowoczesnym szczelnym i dobrze zaizolowanym domu.

  • @Piotr__
    @Piotr__ 3 месяца назад

    Panowie jak to jest z tym free coolingiem w rekupratorach komfovent?
    Latem noca gdy temp na zewn wynosi ok 16st- chcialbym sobie taka temp wpuscic do domu. Niestety czy opcja free cooling jest wlaczona czy wylaczona to temp nawiewu jest zawsze taka sama.
    Jedyna roznica to swiecaca sie ikona free coolingu na ekranie…

  • @Lifeatearthnow
    @Lifeatearthnow 11 месяцев назад

    Jaka jest cena? Możecie powiedzieć i tak konkurencja wie.

  • @fafcin1
    @fafcin1 4 месяца назад

    A jak wygląda sprawa z hałasem? Bo o tym nie było ani słowa.

  • @zdzieszko88
    @zdzieszko88 Год назад

    W 16.38 tłumaczą Panowie co to jest entalpia. Mówią, że wilgoć w wymienniku obrotowym "standardowym" - kondensacyjnym - nie jest odzyskiwana. W dalszej części tłumaczą Panowie jak jest odzyskiwana wilgoć w tym wymienniku. To jak to w końcu jest?

    • @tomaszo.5084
      @tomaszo.5084 Год назад +3

      Wilgoć w wymienniku obrotowym kondensacyjnym jest odzyskiwana jeśli warunki pozwalają na kondensowanie pary wodnej na wymienniku. Czyli jak różnica w temperaturze pomiędzy powietrzem zaciąganym z zewnątrz na czerpni a tym wywiewanym z domu jest na tyle duża, aby nastąpiło przejście przez punkt rosy. Wtedy następuje odzysk. W praktyce dzieje się tak zimą. W okresach przejściowych i latem nie zachodzą takie warunki i nie ma odzysku wilgoci oraz pasywnego osuszania powietrza. W przypadku wymiennika obrotowego sorpcyjnego-entalpicznego odzysk wilgoci jest realizowany na innej zasadzie. Zeolit - materiał jakim pokryty jest wymiennik adsorbuje parę wodną i następnie ją oddaje. Aby "zassać" parę wodną i następnie ją "oddać" musi być różnica w entalpii strumieni powietrza. Cząsteczki pary wodnej znajdujące się w powietrzu o większej entalpii, są adsorbowane przez powłokę zeolitową. Wymiennik obrotowy obracając się przechodzi w otoczenie powietrza o niższej entalpii i przez zjawisko desorpcji oddaje wilgoć, którą zgromadził. W praktyce oznacza to, że wymiennik działa cały rok - w zimę odzyskuje wilgoć i pasywnie nawilża a latem z kolei pasywnie osusza zawracając wilgoć z zewnątrz. W okresach przejściowych w zależności od warunków nawilża lub osusza.

  • @tomekn6188
    @tomekn6188 Год назад +1

    Mówicie o wentylacji domowej, a podajecie wydajność wentylacji 500 m3/h. Kto w domu na codzień ma taką wydajność wentylacji? Może warto byłoby przyjmować jakieś realne wartości, czyli co najmniej o połowę mniejsze.

    • @adrianzagulski2879
      @adrianzagulski2879 Год назад

      Panie Tomku, polecam dokładnie obejrzeć webinarium a nie zakłamywać rzeczywistość. Wartość 500m3/h była podana WYŁĄCZNIE dla trybu chłodzenia w okresie letnim, zostały również przedstawione wartości dla mniejszych przepływów dla analogiczny wyliczeń :).

    • @tomekn6188
      @tomekn6188 Год назад

      @@adrianzagulski2879 dla zimy jest 300m3/h, a dla lata 500m3/h, więc nic nie zmienia się w moim pytaniu. Gdyby to było 30-40 lat temu, gdzie domy wielopokoleniowe były normą, to bym się nie dziwił, ale teraz to najczęściej jest 2+1 lub 2+2

    • @adrianzagulski2879
      @adrianzagulski2879 Год назад

      Niestety jeżeli Pan nie potrafi czytać ze zrozumieniem, nie pomogę :).

    • @tomekn6188
      @tomekn6188 Год назад

      @@adrianzagulski2879 jeżeli wylicza się zużycie energii i oszczędności z zastosowania konkretnego wymiennika, to należy przyjąć realne wartości.
      Np. chłodzenie pasywne przy przy wydajności 500m3/h i porównanie dka różnych wymienników. Kto posiadający w domu klimę i rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym ustawi taką wydajność? Jeśli w tej obrotówce konieczna jest taka wydajność, to proszę porównać do przeciwprądowego, gdzie pracuje klima, a wydajność wentylacji jest dostosowana do potrzeb czyli pewnie w granicach około 130 -180 m3/h. Doliczyć zużycie prądu przez wentylatory i wyjdzie na to, że żadnej oszczędności nie ma.

    • @adrianzagulski2879
      @adrianzagulski2879 Год назад

      @@tomekn6188 im więcej Pan pisze tym bardziej utwierdza w przekonaniu, że nawet nie obejrzał Pan tego webinarium, więc dyskusja nie ma sensu.
      Ps. Proszę sobie wyobrazić, że istnieją domy gdzie stosuje się wydatki wyższe niż wspomniane 130-180m3/h, nie wszystkich swoją miarą 😎.

  • @jukon1672
    @jukon1672 Месяц назад

    Panowie właśnie chciałem zamówić jednostkę DOMEKT-R-600-H-R1-F7/M5-C6M-L/AZ ale dostałem ten link po rozmowie z kuzynem - ruclips.net/video/3bde3gpOz5s/видео.html i się troszkę przeraziłem 😵‍💫. Jak to jest w tych jednostkach, może jakiś film z pomiarem hałasu w wykonanej instalacji, bo mam mieszane uczucia ?????

  • @marcinrygula5268
    @marcinrygula5268 5 месяцев назад

    Firma KARINO juz od dawna ma obrotowe wymiennik i to opatentowane.

  • @sebastianm8598
    @sebastianm8598 Год назад +1

    Dom nowo wybudowany z zastosowaniem tego wymiennika spowoduje zagrzybienie ścian w ciągu 6 miesięcy !!!

    • @piotrwisniewski5784
      @piotrwisniewski5784 Год назад +1

      Pan to mówi z praktyki, czy na czuja? Z praktyki powiem Panu, że nie znam ani jednego takiego przypadku, a trochę tych urządzeń już pracuje w Polsce i Europie. W nowo wybudowanym domu wystarczy zwiększyć intensywność wentylacji, żeby pozbyć się szybciej wilgoci technologicznej.

    • @tomaszo.5084
      @tomaszo.5084 Год назад +1

      Przy odpowiednio użytkowanej rekuperacji nie ma takiej możliwości. Tym bardziej, że latem ten rodzaj wymiennika pomaga osuszać budynek poprzez dodatkowe pasywne osuszanie.

  • @nalajcie6818
    @nalajcie6818 Год назад

    Popracujcie nad dźwiękiem. Nie da się tego słuchać. Nie widzę żadnej rewolucji a raczej facelifting

    • @Ventia_pl
      @Ventia_pl  Год назад

      dziękujemy za komentarz. Odsłuchaliśmy to nagranie na kilku różnych urządzeniach i nie słyszymy, żeby było coś nie tak. Co do faceliftingu - ma Pan prawo do własnej opinii - naszym zdaniem wyniki odzysku ciepła, wilgoci, chłodu, czy choćby przełożenie na koszty eksploatacji bronią się same - w porównaniu do dostępnych rozwiązań w urządzeniach domowych - to jest rewolucja :)

    • @nalajcie6818
      @nalajcie6818 Год назад

      Dźwięk: Np 5:39 u Pana Adriana jest zwrotka która idzie w stream. Wasze wymienniki obrotowe doskonale odzyskują wilgoć zimą a latem nie potrafią poradzić sobie z usunięciem nadmiaru wilgoci.

    • @maciejdzienis1764
      @maciejdzienis1764 Год назад

      @@nalajcie6818
      A jaki wymiennik poradzi sobie latem z wilgotnością ?

    • @piotrwisniewski5784
      @piotrwisniewski5784 Год назад

      @@nalajcie6818 Na tym właśnie polega innowacyjność (rewolucyjność) wymienników obrotowych II generacji (sorpcyjnych entalpicznych), że potrafią osuszać wilgotne powietrze zewnętrzne w lato. :) Proszę ponownie obejrzeć materiał od minuty 45:50.

    • @piotrwisniewski5784
      @piotrwisniewski5784 Год назад

      @@maciejdzienis1764 Proszę ponownie obejrzeć materiał od minuty 45:50.