WYMIENNIK ENTALPICZNY - Czy naprawdę nawilża powietrze?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 окт 2024
  • W dzisiejszym filmie pomówimy nieco o wymiennikach entalpicznych. Czy jest możliwość, aby taki wymiennik zapewnił nam odpowiednią wilgotność w budynku? Porównamy także dwa różne wymienniki - klasyczny i wyżej wspomniany entalpiczny.
    NASZA STRONA:
    centrumrekuper...
    ZAPRASZAMY DO NASZEGO SKLEPU:
    crsklep.pl/
    KONTAKT Z NAMI: kontakt@centrumrekuperacji.pl

Комментарии • 27

  • @paweziegert7150
    @paweziegert7150 Год назад +2

    Witam. Rzetelny uczciwy materiał. Po wymianie wymiennika w moim zenderze 350 na entalpiczny wilgotność wrosła z 35 na 45%.Trzeba poza tym wszystkim pamiętać że przy takiej wymianie nie można mieć klasycznego syfonu a tylko syfon suchy lub całkowicie syfon zlikwidować.

  • @Badsheep35
    @Badsheep35 3 года назад +6

    Proponuję prosty test. Jeden dom, dwa wymienniki praca około tygodnia. A potem test wilgotności, rano, w południe i wieczór, z każdym z pokojów. :) Chętnie zobaczyłbym wyniki :)

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  3 года назад +2

      Dziękuję za sugestię, to faktycznie może być dobre porównanie.

  • @Sergio_kombinuje
    @Sergio_kombinuje 2 года назад +1

    Miło się ogląda materiał godny polecenia . Pozdrawiam

  • @cyberneticus7941
    @cyberneticus7941 Год назад

    Bardzo dobry materiał

  • @gregmaster363
    @gregmaster363 3 года назад +1

    Dobrze ze jest postęp w dziedzinie wentylacji,bo rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym to niewypał ,sam używam rekuperator z wymiennikiem obrotowym i nie widzę dla nich alternatywy, przez chwilę miałem w zimę 38% wilgotności, poza tym powyżej 40% i wyżej

  • @zeusik1000
    @zeusik1000 Год назад

    to nie chodzi tez o to ze w domu jest dwojka czy pieciu ludzi, np. sa dwa takie same domy i tyle samo osob w domach, tylko jeden rekuperator ustawimy na 20-30m3/h na osobe, a w drugim walniemy 40-50m3/h na osobe to w tym drugim jasnym jest ze bedziesz mial bardziej wysuszone powietrze
    Zalecam po prostu zima przykrecac deczko bieg rekuperacji, najbardziej w bardzo mrozne dni.

  • @emik3625
    @emik3625 Год назад +1

    Czytałem wiele o rekuperatorach, zdecydowałem się na wymiennik entalpiczny przeciwprądowy gdyż jestem alergikiem. Wymiennik wydajności 250-300 m3/h dla mieszkania o powierzchni 120m2. Rekuperator chodzi na minimalnych obrotach. Odzyskuje ciepło dobrze. Co do wilgotności to jest bardzo słabo. Wiem, że rekuperator odzyskuje część wilgotności, jednak u mnie w mieszkaniu wilgotność przy zastosowaniu wymiennika entalpicznego waha się w granicach 22-26% a w trakcie prysznica/kąpieli wzrasta do 1% więcej. Koszt rekuperacji wynosił mnie około 12 tysięcy złotych. Dla tego wszystkim zainteresowanym polecałbym się zastanowić dwa razy przed założeniem rekuperacji. Jesteśmy mamieni tym, że odzyskujemy ciepło, że oszczędność itd. Należy pamiętać, że rekuperator chodzi na prąd i do tego co jakiś czas należy wymieniać filtry. Uwzględniając tylko to, to fakt, rekuperacja może się po jakimś tam czasie zwrócić, ale. Do mojego mieszkania musiałem kupić nawilżacz za prawie tysiąc złotych na taką powierzchnię, do tego w nim też należy matę ewaporacyjną wymieniać co pewien czas i również ciągnie prąd a tego nikt nie uwzględnia, kosztu "dowilżenia" powietrza w domach z rekuperacją. Od razu powiem, że nawilżacze ultradźwiękowe mają małą wydajność a do tego szybko zachodzą szlamem i wytwarzają brzydkie zapachy niedługo po zakupie dla tego jednak chcąc normalnie żyć, trzeba i na nawilżacz trochę wyłożyć...

    • @iRu0022
      @iRu0022 Год назад

      Nawilżacz Xiaomi z talerzami i płyn przeciw bakteryjny, co dwa tygodnie przemywanie talerza i jest pięknie, cichy, bez dodatkowych filtrów

    • @emik3625
      @emik3625 Год назад

      @@iRu0022 da radę na 140 metrów kw?

    • @iRu0022
      @iRu0022 Год назад

      @@emik3625 dwa lub trzy, sterownia sobie robisz przez Smart Home Xiaomi , termometry od Xiaomi i bramka. Żeby mieć komfort tak jak pisałem wcześniej, trzeba mieć płyn na bakterię, ja używam z firmy venta. Najważniejsze żeby nie mieć problemu z nawilżaczem to to żeby nie rozbierać talerzy nawilżających , tylko cały segment opłukać woda (nie gorącą) przy wymianie płynu na bakterię (raz na dwa tygodnie). Przerobiłem już nawilżacze po 3 tysiące złoty i ten z Xiaomi po za mniejszą wydajnością to nie ma istotnych wad, a jest prawie niesłyszalny na najniższym biegu.

  • @maciejgawinecki1270
    @maciejgawinecki1270 3 месяца назад

    Komentarz niemerytoryczny: słucha się tego dobrze, jak Sensacji XXw od Wołoszańskiego :-)

  • @butch821
    @butch821 3 года назад +1

    Podkład muzyczny jak w grze Dune2 z 1992r :)

  • @djpimpek22
    @djpimpek22 Год назад

    świetny film, brakuje mi porównania ja ktoś wcześniej pisał HRV do ERV po tygodniu np....

  • @mateusz7081
    @mateusz7081 3 года назад

    Zapomnieliście dodać że np przy wyższej wilgotności względnej powietrza szybciej odczuwamy ciepło niż przy wyższej temperaturze z niższą w wzg. Tym bardziej to przemawia za wymiennikiem entalpicznym.

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  3 года назад

      Dużo w tym racji ale skupiliśmy się głównie na odzysku wilgoci zimą, ponieważ to jest ważne dla użytkowników w perspektywie suchego powietrza w domach w okresie jesień - zima.

  • @zapis327
    @zapis327 3 года назад +1

    Czy to prawda że wymiennik entalpiczny powoduje że zapachy (wraz z wodą) wracają z nadmuchem?

    • @centrumrekuperacji308
      @centrumrekuperacji308 3 года назад

      Wymienniki entalpiczne, membranowe, dobrej jakości nie przepuszczają cząstek zapachowych. Problem przenoszenia zapachów może pojawić się w tanich wymiennikach entalpicznych celulozowych lub ze względu na 1-2% nieszczelności w wymiennikach obrotowych. Jest to jednak pomijalne w przypadku domu jednorodzinnego, w którym przecież zazwyczaj nie ma silnych, drażniących zapachów.

  • @adamg4045
    @adamg4045 2 года назад

    A co w przypadku kiedy w lecie mamy większą Wilgotność w domu niż w zimie? Czy mając wtedy wymiennik entalpiczny niepotrzebnie odzyska nam wilgoć kiedy nie będziemy jej potrzebować?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  2 года назад

      Panie Adamie, w okresie upałów faktycznie odzysk wilgoci czyli podnoszenie wilgotności w domach jest zjawiskiem niekomfortowym. Odczuwamy wtedy bardziej wysoką temperaturę. Idealnie jest na okres wiosna, lato, jesień podmienić wymiennik na zwykły, nie ERV

  • @KarolAltus
    @KarolAltus 3 года назад

    Czy to prawda że wymiennik entalpiczny nie zamarza przy mrozach tak łatwo jak klasyczny przeciwprądowy?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  3 года назад

      Wszystko zależy od marki wymiennika entalpicznego. Dobrej jakości membranowe faktycznie szronią się rzadziej. Te celulozowe stosowane w azjatyckich markach kojarzonych z klimatyzatorami zdecydowanie szybciej.

  • @ksmpl2023
    @ksmpl2023 3 года назад

    Jak te różnice przekładają się na pieniądze?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  3 года назад

      Tutaj zdecydowanie bardziej chodzi o kwestię komfortu w naszym domu a nie oszczędności. Należy jednak wziąć pod uwagę że wymienniki takie są o 15-25% droższe od standardowych.

  • @klient683
    @klient683 Год назад

    Pić na wodę mam Vaillant i co przereklamowane

  • @_f_u_f
    @_f_u_f 3 года назад

    Dzięki za filmik. Który lepiej wybrać entalpiczny lub obrotowy? Dla domu jednorodzinnego

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  3 года назад

      Raczej skłaniamy się ku entalpicznym ale dobrej jakości nie z celulozy.