REKUPERATOR! Prawda SAMA się OBRONI!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 янв 2025

Комментарии • 443

  • @bazejlipinski3695
    @bazejlipinski3695 Год назад +13

    Jak zawsze film na bardzo wysokim poziomie, dziekujem Panu Maciejowi za prace i wiedzę którą nam udostepnia. Pozdrawiam i czekam na więcej.

  • @studiowiedza3314
    @studiowiedza3314 Год назад +4

    Pan Maciej, CZŁOWIEK z pasją wiedzy i poszukiwania, wielki szacunek dla Pana Macieja jak również dla właściciela kanału iż wyszukuje dla nas takich ludzi.

  • @albertmajkut7030
    @albertmajkut7030 Год назад +4

    Jestem zwolennikiem wentylacji mechanicznej głównie ze względu, że mamy w domu cały czas świeże powietrze niezależnie od tego jaka jest różnica temperatury między powietrzem w domu, a powietrzem na zewnątrz. Natomiast nie zgadzam się z obliczeniami z 33:00, z wzoru mamy wyliczoną stratę energii przez wymianę 288W/h przy wymianie powietrza 90m3/h ok, ale nawet przy założeniu, że będzie to wentylacja grawitacyjna to nie będzie takiej wymiany/h, a druga rzecz to to, że nawet w wentylacji grawitacyjnej powietrze zimne wpadające ogrzewa ciepłe powietrze uciekające kominem. Nawet wymieniając te 90m3 przez bypass nie będziemy mieć takich strat ponieważ powietrze zawsze się trochę ogrzeje po drodze. Więc jest to zły punkt odniesienia od którego jest obliczana % sprawność reku. Po prostu nie mając rekuperacji nie stracimy tych 7kwh na dobę moim zdaniem samą wymianą powietrza, a jeżeli tak to proszę przedstawić takie wyliczenia. Idąc dalej załóżmy że mamy w domu 21C na zewnątrz niech będzie te -16C, różnica wychodzi 37C, więc zgodnie z wzorem i obliczeniami, które Pan dokonuje 0,32 x 90m3 x 37C = 1065W x 24h = 25,5kWh na dobę!!! dla samej wymiany powietrza w domu bez reku, a z rekuperacją tylko 2,5kWh na dobę (przy 90% sprawności)??? Nie przeprowadzałem pomiarów, ale wydaje mi się, że te obliczenia są mocno zawyżone na korzyść rekuperacji, wzglądem w sumie nie wiem czego, czy domu z wentylacją grawitacyjną, czy z wentylacją mechaniczną bez odzysku ciepła. Podsumowując jest to tylko moje zdanie na temat sprawności rekuperacji. U siebie montuję tylko dlatego żeby mieć świeże i czyste powietrze przez cały rok niezależnie od warunków pogodowych, odzysk ciepła traktuję jako sprawę drugorzędną. Pozdrawiam.

    • @marial2382
      @marial2382 6 месяцев назад

      Ale u siebie montujesz wentylacje mechaniczna bez reku, prawda? Mnie bardzo od niej ostrasza potencjalny grzyb, ktory gdzies moze wejsc w instalacje i nawiewac tym pokoje

  • @mariaborkowska8726
    @mariaborkowska8726 Год назад +3

    Dziękuję Panie Macieju, niewiele z tego rozumiem, ale mój syn zrozumiał. Mamy prawie stuletni domek z kominem oczywiście, który chce użyć na przewody od piwnicy przez parter na poddasze. Czekamy na kolejną porcję wiedzy w temacie budownictwa energooszczędnego. Pozdrawiamy serdecznie

    • @Adam_Adamsky
      @Adam_Adamsky Год назад +1

      Cytat "niewiele rozumiem" dosyć dobrze wyjaśnia radość

  • @jacekandrzejak4337
    @jacekandrzejak4337 Год назад +5

    Szacun dla Macieja .Zawsze z przyjemnością oglądam Pozdrawiam.

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam Год назад +1

      👍👍
      Tak samo jak ja.
      Miło się ogląda Pana Macieja.

  • @pawedabrowski2320
    @pawedabrowski2320 Год назад +2

    Super sprawa!!!!
    Śledzę i zazdroszczę wiedzy ;)
    Pozdrawiam!

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 Год назад

      Jeszcze nie połapałeś się że ten człowiek to farmazon. Poczytaj komentarze.

  • @Adam_Adamsky
    @Adam_Adamsky Год назад +3

    16:00 coś pan operator nie ogarnia guziczka z ostrością - to choć wrzućcie zdjęcie tej tabliczki w opisie, bo to najważniejsze informacje

  • @djsmola1
    @djsmola1 6 месяцев назад

    Fantastyczny opis z przedstawieniem na prawdziwym przykładzie. Dziękuję :)

  • @simplyuser84
    @simplyuser84 Год назад

    Jest Pan dla mnie prawdziwym autorytetem. Ma Pan genialne pomysły i ogromną wiedzę- po prostu mistrzostwo!

  • @kacperczak01
    @kacperczak01 Год назад

    Super, Zdrowie myślenie i czysty przekaz . Ludzie się boją albo są nie pewni powiedzmy nowości , nowy dom jak pan mówi bez komina i z odzyskiem ciepła.

  • @karlosbudujedom
    @karlosbudujedom Год назад

    Panie Macieju z przyjemnością się Pana słucha. Muszę przyznać, że za Pana radą postanowiłem wykonać GWC (żwirowe), które dostarczy powietrze do czerpni rekuperatora.

  • @MrBadey21
    @MrBadey21 Год назад +2

    Nowe i stare urządzenia maja duża różnice poboru prądu na przykładzie mam piec pelletowy z 2 nowymi pompami obiegowymi pobiera średnio dobowo 1,34kWh a jedna stara pompka do ogrzewania podłogowego 1,17kWh pomiar wykonany przy użyciu gniazdek Gosund

  • @Tom-tx2pj
    @Tom-tx2pj Год назад +13

    Wielkie dzięki za przekazane informacje. Bardzo proszę, o ile to możliwe o przedstawienie schematu całego systemu i w jaki sposób poszczególne elementy wpływają na oszczędności. Rozumiem, że system składa się z GWC, rekuperatora i pompy ciepła, które pracują wspólnie i dają taki efekt. Ponadto istotnym elementem są bypasy. Dodatkowym elementem są panele fotowoltaiczne. Pozdrawiam

  • @slawomir19941
    @slawomir19941 11 месяцев назад

    Od razu widać że człowiek robi to z Pasją, super że tacy ludzie są i mają ochotę podzielić się swoją wiedzą bo to wymaga systematyczności i zapału. Ja juz mam projekt rekuperacji, ale teraz jeszcze chyba będę chciał dodać do tego GWC. Najbardziej pasuje mi zrobić GWC rurą 200mm zakopaną wokół domu ( w budowie) chyba że bedzie konieczności zrobienia GWC płytowego

  • @Norajann
    @Norajann 3 месяца назад

    Panie Macieju czy jeśli byśmy skierowali powierzę z wyrzutni rekuperacji na pompe ciepła czy pompa nadal by zachodziła lodem i musiała by się rozmrażać czy może ciepłe powietrze z domu ja ogrzeje ?

    • @darekpotrzebowski9067
      @darekpotrzebowski9067 3 месяца назад

      Ile m3 tego powietrza z wyrzutni wyrzucisz na pompę, a ile pompa sama przemieli? Jeśli będzie to 1:1 to mogłoby to mieć sens, a jeśli pompa przedmuchuje nawet tylko 1 tyś to nie ma sensu. Rekuperator 500m3 z dużą ilością rur pe-flex bedzie miał opory, więc i spadek wydajności.

  • @macmroz
    @macmroz Год назад +2

    Cyfra nie może wychodzić z obliczeń, bo cyfra to znak, tak jak litera. Pomiarowiec powinien wiedzieć, że operuje na liczbach, nie cyfrach. 32:15 -' [...] z tych wartości wychodzi nam cyfra 92 procent!'.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      Różnica między liczbą a cyfrą jest taka jak między wyrazem a literą: liczba składa się z cyfr, tak jak wyraz złożony jest z liter. Prawda SAMA się OBRONI! nawet mało rozsądne wpisy nie szkodzą. pozdrawiam

    • @macmroz
      @macmroz Год назад +2

      @@maciejsempinski6306 Człowieku, co ty piszesz? Określenie 'cyfra' było przez ciebie użyte w tym materiale w sensie 'liczba'. Jaka prawda sama sie obroni? Jakie mało rozsądne wpisy? 32:15 -' [...] z tych wartości wychodzi nam cyfra 92 procent!'. Kto to powiedział? Ja?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      @@macmroz Różnica między liczbą a cyfrą jest taka jak między wyrazem a literą: liczba składa się z cyfr, tak jak wyraz złożony jest z liter. To niewłaściwe ?? Szkoda ,że tylko tyle wyciągnął Pan z prelekcji, ale każdy ile potrafi tyle uzyska. pozdrawiam

    • @macmroz
      @macmroz Год назад +2

      @@maciejsempinski6306 A kto powiedział, że tylko tyle? Wyciągasz wnioski nie mając wystarczającej ilości danych. Określenie 'cyfra 92%' jest niewłaściwe, błąd odciąga uwage od meritum, ja pokazuję fakt, a mam tu do czynienia z bagatelizowaniem tego faktu, a nie przyznaniem się do błędu. Ten błąd to fakt, prawda, jakoś prawda cie nie wyzwala - bo jej zarzeczasz i ściemniasz, relatywizujesz, zamiast przyznaś sie do błędu.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      @@macmroz co jeszcze wyciągnął Pan z tej prelekcji tylko tyle co wyżej Pan opisał ? , czy może coś jeszcze ? Jeśli Pan musi proszę wylać dalsze żale. Pozdrawiam

  • @mariuszbakun2626
    @mariuszbakun2626 Год назад +2

    Witam. Jaka była wilgotność zimą i latem przy tym rekuperatorze i GWC?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      zimą od 30% do 40 % latem od 40 do 50 %

    • @mariuszbakun2626
      @mariuszbakun2626 Год назад

      @@maciejsempinski6306 Dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam się czy warto stosować wymiennik entalpiczny (ERV), zamiast tego HRV, jak się ma GWC, takie jak u Pana.

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Год назад

      ​​@@mariuszbakun2626Przecież u Pana Macieja zainstalowany jest wymiennik entalpiczny ERV. Ja ma HRV w domu szkieletowym i utrzymuje mi wilgotność na poziomie 45- 55%. Podczas dużych mrozów przez tydzień wilgotność mi spadła do 34%.

    • @tomaszsapinski1340
      @tomaszsapinski1340 Год назад +1

      ​@@maciejsempinski6306 czy planujac montaz gwc bylo przewymiarowywane zeby w lato byly korzyści do chlodzenia powietrza czy zastosowane u Pana gwc jest wyliczone wg zapotrzebowania na osobe?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      @@tomaszsapinski1340 Zamieszkiwanie 2 osoby a GWC wydajność obliczeniowa 400 m3/godz.

  • @toni_4585
    @toni_4585 Год назад +4

    Panie Macieju bardzo DZIĘKUJĘ za ten i inne materiały. Pozwolę sobie zadać pytanie. Mógłbym się z Panem kiedyś spotkać, by zobaczyć te rozwiązania i porozmawiać o nich osobiście? Jestem w trakcie remontu domu i chciałbym wdrożyć co nieco z tych rozwiązań u siebie. Pozdrawiam.

  • @rreekkddaa
    @rreekkddaa 2 месяца назад

    Jakie jest roczne zużycie energi, wymiennika ciepla, nagrzewnicy i nawiewow? Calej instalacji, Ile kosztuje Pana roczne ogrzewanie domu wraz z wodą ciepła?

  • @rafaszajwaj3688
    @rafaszajwaj3688 Год назад +2

    Kolejnt świetny film.
    Jaką nagrzewnice ma Pan założoną? Czym jest zasilana? Jak ja Pan steruje, aby nie grzała jak dana temperatura jest już osiągnięta? Czy nie ma problemów, z przegrzewniem się poszczególnych pomieszczeń, jeśli cały czas jest przesyłana stała ilość podgrzanego powietrza?
    Czy przez podgrzanie powietrza nie wysusza się za bardzo w domu?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      Nagrzewnica Wno zasilana ciepła wodą 45 - 55 oC , nie ma problemów z przegrzewaniem wilgotność 30 - 40 %

    • @rafaszajwaj3688
      @rafaszajwaj3688 Год назад +1

      ​@@maciejsempinski6306 a jak jest sterowana?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +2

      @@rafaszajwaj3688 Pompa Erga i Regulator temperatury ZFX-ST-3012

    • @edeksagermann8389
      @edeksagermann8389 Год назад

      Panie Macieju jestem Pana wielkim fanem i od kilku lat marzę by zbudować pasywny a nawet dodatnio energetyczny budynek, jest Pan doświadczonym specjalistą i widzę , że jest Pan doświadczonym pasjonatą a zarazem specjalistą, spotkanie z Panem to jedno z moich marzeń dotyczących rozwoju. Pozdrawiam serdecznie i ślę dużo Energii z braterskiego serca!

  • @Adam_Adamsky
    @Adam_Adamsky Год назад +11

    No dobrze, kazał Pan samodzielnie liczyć - no to liczymy, panowie: zgodnie z podanymi wzorami w 18:00 oszczędzamy na oko średnio 10 kWh/ dobę, w cenie 0,8 zł/kWh = 8 zł/dobę = 300 zł/ sezon (w porównaniu z grzaniem grzałką elektryczną), czyli przy pompie ciepła SCOP3, to 100zł/sezon. Cena samego reku: 17000zł, do tego rury, anemostaty itp plus montaż: w sumie 30000 zł na gotowo. Teraz dzielimy i nam czarno na białym wychodzi, że (sama inwestycja, nie liczę kosztów użytkowania, filtrów, napraw itp itd.) koszt tej zabawki zwróci się po... 300 latach !!!! Tak, goście, to nie pomyłka, słownie po TRZYSTU LATACH zwróci się pajacowanie w porównaniu z normalnym wietrzeniem. Zakładając, że ta maszynka wytrzyma nawet 30 lat i będzie do wymiany, ergo: będzie cię kosztować 10x więcej niż normalne wietrzenie... Matematyka nie kłamie.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +2

      Nie czyta Pan informacji podawanej
      Mój obiekt na wszystko co do życia potrzebne będzie zużywał np przez 40 - 50 lat 0 zł na zakup energii
      0 zl w tym na ogrzewanie chłodzenie i wszystko inne .
      Dziś 3 tony węgla to koszt 10 tys x 50 lat = 0,5 mln zł a ceny nie będą stały w miejscu a reszta energii ? Proszę pomyśleć i wybrać ?
      Koszt inwestycji 8 lat temu 360 tys zł.
      Warto czy nie warto . Pozdrawiam

    • @Adam_Adamsky
      @Adam_Adamsky Год назад +5

      @@maciejsempinski6306 czyli W KTÓRYM MIEJSCU moje proste obliczenia kosztowe się nie zgadzają z rzeczywistością?

    • @Adam_Adamsky
      @Adam_Adamsky Год назад +5

      @@maciejsempinski6306 Albo prościej: 30 tysięcy to Pan wyda na te wszystkie bajery, a kolejnych 50-ciu lat życia, to Panu serdecznie życzę, no ale - z całym szacunkiem - tak samo w to uwierzę, jak i w pobożne życzenia o "opłacalności".

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      @@Adam_Adamsky Ja żyję kolejny rok za zakup wszelkiej energii do życia potrzebnej za 0 zł . Czego tu nie rozumieć ?

    • @Adam_Adamsky
      @Adam_Adamsky Год назад +7

      @@maciejsempinski6306 Ja rozumieć. Chyba PAN nie rozumieć. Liczę ile trzeba WYDAĆ, a ile potem można OSZCZĘDZIĆ. Pan próbuje liczyć tylko to drugie - i to jest wprost manipulacja faktami. OK, dostał Pan reku za reklamę, to ma Pan same oszczędności - a ja liczę taką cenę, jaką JA będę musiał za nią zapłacić. Czego tu nie rozumieć? Czy może już teraz rozumieć??

  • @jacek4302
    @jacek4302 Год назад +2

    Kiedy ten nowy rekuperator będzie w ofercie PeFlex?

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam Год назад +1

      Dołączę się do pytania.

  • @rafkucz1452
    @rafkucz1452 Год назад +1

    Gdzieś było opisane jak wywiew skierowany jest do pompy ciepła ? Właśnie kiedyś się zastanawiałem dlaczego ludzie tak nie robią a tu jest przykład jeszcze odzyskania ciepła z tego powietrza

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Год назад

      Ponieważ to jest podgrzewacz wody z funkcją pompy ciepła, ten model ma małe przepływy od 100 do 200 m3/h. Jeśli centrala wentylacyjna nie dostarczy wymaganej ilości powietrza to ariston podbiera powietrze z gwc ponieważ jest tam zaisntalowany bypass do gwc i przepustnica. Przy pompie ciepła typu split to nie ma sensu ponieważ tam są tak duże przepływy że 100 m3h z centrali wentylacyjnej dmuchane na jednostkę zewnętrzną nic nie zmieni. Przy około -8*C powietrze za wymiennikiem na wyrzutni będzie mieć okolice 0 do 1*C jeśli nie będzie zastosowany gruntowy wymiennik ciepła.

  • @krzysztofpietrulewicz1041
    @krzysztofpietrulewicz1041 Год назад

    Panie Macieju szukam informacji na temat pompy która odbiera ciepło z rekuperatory ale nie znalazłem. Czy mógłby Pan podzielić się informacją jakiego producenta i jaki model jest u Pana zamontowany?

  • @MarcinZera
    @MarcinZera Год назад

    Proszę o kontakt do pana?

  • @mareklimanowski687
    @mareklimanowski687 Месяц назад

    Witam
    Który rekuperator scienny według pana jest lepszy ? Z jednym silnikiem którego kierunek pracy jest zmieniany co 70 sekund czy z dwoma które pracują cały czas w przeciwnych kierunkach ?
    Pozdrawiam

  • @lefrance681
    @lefrance681 Год назад

    Panie Macieju jaką nagrzewnice wodną ma Pan za rekuperatorem do podgrzewania powietrza.I pytanko nie mam możliwości na GWC stary budynek czy puszczenie rury w ziemi na ileś metrów ma sens .

  • @TK...3021
    @TK...3021 Год назад +1

    Witam. Takie pytanie mnie nurtuje czy zamiast gruntowego wymiennika ciepła można by zastosować nagrzewnice zasilana kolektorem słonecznym z jakimś tam buforem ? Czy takie rozwiązanie zdało by egzamin na dłuższą metę

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      Moim zdaniem GWC jest urządzeniem rewelacyjnym zimą i latem,
      nic nie wymaga : w obsłudze, konserwacji remontach a daje za FREE energię do ogrzania lub chłodzenia. Pozdrawiam

  • @ukaszwudarczyk7601
    @ukaszwudarczyk7601 Год назад +6

    Kiedy jakaś książka powstanie panie Macieju o domach pasywnych pana autorstwa ?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      Nie planuję książki , poproszony przez IZZI staram się przekazać POMIARY a nie moje wyobrażenia. Pozdrawiam

    • @kamilzielinski1303
      @kamilzielinski1303 Год назад +1

      @@maciejsempinski6306 Myślę że taka książka jako zbiór całej tej wiedzy w skondensowanej formie pomogłaby wielu ludziom przy budowie, sam bym kupił

    • @marial2382
      @marial2382 6 месяцев назад

      ​@@maciejsempinski6306podbijam zdanie kolegów, prosimy chociaz o artykuł

  • @dziwnykursosobowosci1073
    @dziwnykursosobowosci1073 Год назад +5

    Panie Macieju,pomijając ogromną wartość Pańskiej wiedzy odniosę do Pańskiego wieku. Wnioskowałem Pana wiek co najmniej 15 lat mniej
    . Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ogromną dawkę wiedzy

  • @ExtraChuje
    @ExtraChuje Год назад +3

    Przy budowie nowego domu to konieczność, ale jeśli ktoś ma w starym domu wentylację grawitacyjną to remont domu dla rekuperatora nigdy się nie zwróci:)

    • @boxicool
      @boxicool Год назад

      ten placz o "zwracanie" jest debilny. CZy budowa domu Ci sie zwraca? Kupno mieszkania? Czlowieku to nie kurwa inwestycja w zloto

    • @janekyo2371
      @janekyo2371 Год назад

      Rekuperację robisz dla komfortu i świeżego powietrza - co ma się zwrócić ?

    • @mbialow
      @mbialow Год назад +4

      ​@@janekyo2371 nie, rekuperację robisz bo ci każą lub bo słyszysz że to jest mega rozwiązanie. Jak wyjdzie w rzeczywistości to będziesz wiedział jak pomieszkasz 1-2lata.

    • @janekyo2371
      @janekyo2371 Год назад

      @@mbialow 10 lat temu ojciec już miał zamontowana do nowego domu i wiem jak to dziala i już wtedy wiedziałem że w moim domu też to bedzie. Teraz w swoim domu robię rekuperację, bo jestem świadomy i na pewno nikt mi nie kazał tego robić.

    • @mbialow
      @mbialow Год назад +2

      @@janekyo2371 przepisy każą, nie ja nie ty podejmuje decyzję co i z czego budować tylko Bruksela ... Co do komfortu nie dyskutuje ufam że jest nie poruwnywalnie lepiej

  • @User_44122
    @User_44122 Год назад

    Kiedyś Pan Maciej wspominal ze nie ma wyrzutni w ścianie tylko ciepłe powietrze wyrzuca przez kalenicę, jest to gdzieś pokazane w którymś filmie? Jeśli nie to proszę to pokazać bo to ciekawe rozwiązanie.

  • @konradk3640
    @konradk3640 Год назад

    Moje pytanie jest następujące. Rekuperacja to wymuszony obieg powietrza. Czy pomieszczenia z grawitacyjną wymianą powietrza wymieniają tyle samo powietrza co z mechaniczną wymianą. Coś mi się wydaje że nie (nie mówię jaką ilość powietrza powinno się wymieniać ale jaką ilość powietrza rzeczywiście wymienia się przez grawitacyjną wentylację). Pan podaje oszczędności i wspomina o pompie ciepła korzystającej z wydmuchiwanego powietrza. Ale chyba tego powietrza jest stanowczo za mało z pomieszczeń podczas wentylacji więc te 50 stopni woda to chyba przesada. Oczywiście jestem laikiem i jeśli to nie prawda to proszę o sprostowanie. A tak przy okazji chciałbym zamontować rekuperację w remontowanej kawalerce. Składa się ona z kuchni, łazienki i pokoju- całość ok 40m2 wysokość 3m. Stara kamienica na 2-gim piętrze.

  • @mateuszkwiecien4320
    @mateuszkwiecien4320 Год назад +2

    Panie Macieju, pod wpływem Pańskich argumentów zmodyfikowałem projekt mojego domu. Nie będzie żadnego komina, płyta fundamentowa, oraz wiekszoac okien fix, tak żeby było jak najszczelniej. Dziękuję za dużą dawkę mądrości!

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Год назад +4

      Genialny pomysł, też tak zrobiłem i mam 3 okna które się otwierają. Teraz żałuję że w pokoju od północy okno mam fix i nie mogę w domu zrobić naturalnego przeciągu. W nocy też nie wychlodzisz bo sobie nawet okna nie rozszczelnisz czy uchylisz. Rekuperator nie schłodzi Ci pomieszczeń. Nie ta wydajność i jak sama nazwa mówi jest to centrala wentylacyjna a nie klimatyzacja. W budynku szkieletowym jak jest chłodno latem w nocy to maksymalnie 1 do 1,5 *C udaje mi się zbić temperaturę. Centrala chodzi wtedy na maksa. Ja na twoim miejscu bym przemyślał tą decyzję. Okna pasywne mają podwójne uszczelki więc szczelność napewno jest zachowana.

    • @k.j.4347
      @k.j.4347 Год назад +1

      @@neezmarcin Dokładnie fix może być w pomieszczeniu jako dodatkowe okno z otwieranym czy drzwiami tarasowymi w pomieszczeniu

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Год назад +1

      @@k.j.4347 Jest jeszcze jeden aspekt czy jest to okno stałe szklone w ramie czy szklone w skrzydle. Z reguły fix szklony w ramie będzie mieć pakiet szybowy o przenikalności cieplnej Ug=0,6 A szklony w skrzydle Ug=0,5. Moze okazać się że przenikalności ciepła dla całego okna wyjdzie gorsza.
      W łazience, kuchni, salonie od zachodu i jednym pokoju zrobiliśmy fixa. W tym pokoju to nas poniosło bo nasluchalismy się rad z internetu. Bedzie rekuperacja to nie ma potrzeby.

    • @bozenajankowska193
      @bozenajankowska193 Год назад +2

      Dodatkowa wada okien fix-ow na piętrze nie można ich wymyć . Pozostaje drabina lub firma.

    • @mateuszkwiecien4320
      @mateuszkwiecien4320 Год назад

      @@neezmarcin do chłodzenia to jest klimatyzacja. W gorące dni otwieranie okna tylko pogarsza sprawę

  • @martinmisio-x3d
    @martinmisio-x3d 11 месяцев назад +1

    Coś jest nie tak z tym wymianą powietrza w budynku, tymi odzysk energii cieplnej odzyskiwanej do budynku, że jest tak duża i wynosi powyżej 50%. Jeżeli wynika z praw zachowania energii, ta energia cieplna odzyskiwana z rekuperatora wynosi Mniej niż 50% tj. ok. 40%. Przykład na wodzie - jeżeli mam tę samą objętość wody o rożnej temperaturze wynoszącej woda A-50"C a woda B-100"C to po zmieszaniu będzie ok. 74"C uwzględniając, że woda B ma mniejszą gęstość przy tem. 100"C przy takiej samej objętości wody A. Jeszcze do repudiacji trzeba doliczyć zużycie energii elektrycznej i energii cieplnej jakie te wentylatory generują.

  • @jacekkwiecien3547
    @jacekkwiecien3547 Год назад

    W jaki sposób zrealizował Pan odzysk ciepła z rekuperacji jako dolne źródło dla pompy ciepła? Jak wygląda wymiennik? Czy był nagrany materiał na ten temat?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      Usuwane powietrze przez Reku ma 12 - 15 oC zimą i to jest dolnym źródłem ciepła dla PC, które schładza je o ca 10 oC i PC produkuje wodę dla cwu a zimą przez mała pompa obiegowa tłoczy wodę do nagrzewnicy WNO produkcji Termex. W wielu filmach temat poruszany. Pozdrawiam

  • @marcinulaszewski6212
    @marcinulaszewski6212 Год назад

    Ponownie napiszę to. 15kw/M2 to nie średnie a maksymalne. Tak samo jak dom 70kw/M2 nie potrzebuje tego cały rok, tylko przy największych mrozach. Dom Pana Macieja jest pasywny, ale nie można go nazwać domem 3kw. Jeśli mój dom przy łagodnej zimie zużył 30kw/M2 a wg projektu jest 70kw/m2, to jak go traktować?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania
      - poniżej 15 kWh/(m²·rok). . Będzie nakręcony filmik w którym przedstawione będą różne 3 okresy grzewcze i 3 mocno różne i mocno niższe zapotrzebowania z dokładnym komentarzem. Pozdrawiam

    • @marcinulaszewski6212
      @marcinulaszewski6212 Год назад

      @@maciejsempinski6306 Panie Macieju, z ciekawością obejrzę;) ps. czy wzór na sprawność na potrzeby rekuperatora wystarczy tylko t2/t3?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      @@marcinulaszewski6212 T2- T1 / T3 - T1 a T1 = t zewnętrzna T2 t do pokoju T3 t z pokoju

    • @marcinulaszewski6212
      @marcinulaszewski6212 Год назад

      @@maciejsempinski6306 ale wtedy powinniśmy mówić o sprawności przy określonej t1, bo dla innej t1 wynik będzie o kilka % inny

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      @@marcinulaszewski6212 Ale ta sprawność jest potrzebna do określonych warunków. okoliczności pracy , a nie tylko przykładowej. Jeśli jest taka potrzeba to można przyjąć jakieś stałe T1,

  • @andrzejtomanski3220
    @andrzejtomanski3220 Год назад

    Pytanie rekuperacja a kuchenka w kuchni jak to rozwiązać - jestem laikiem . czy rura wyciągowa może być w pobliżu kuchenki

  • @MJ-mw5rj
    @MJ-mw5rj Год назад +6

    Najlepszy z najlepszych. Pozdrawiam

  • @marekgrys
    @marekgrys Год назад +3

    Tylko po co Panu rekuperator 500 M3 w tak małym domku ?

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Год назад +3

      Rekuperator ma wydajność 500 m3/h przy sprezu 150 Pa. GWC, nagrzewnica fi 160 i cała instalacja generują takie opory że ten rekuperator mimo tak dużej wydajności osiąga u Pan Macieja maksymalnie 250 m3/h. I przy 110 m3/h osiąga pobór 50W.
      U mnie rekuperator o maksymalnej wydajności 200 m3/h osiąga 190 m3/h ponieważ ma niskie opory na instalacji.

    • @marekgrys
      @marekgrys Год назад

      @@neezmarcin jeju co aż takie opory generuje w malutkim domu. Ciekawi mnie jak instalacja zrobiona i na czym aż takie opory ? Na nagrzewnicy wodnej która ma ? Teraz rozumiem zużycie bo moja 380 M3 przy 100 M3/h zużywa 17W no ale nie mam takich oporów ale dom większy nieco

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      @@neezmarcin Po co znowu te bzdury,
      proszę skontaktować się z REQNET to Panu wyjaśnią.
      Dlaczego jest tak , to dobór do kubatury obiektu.
      Nie uzupełnia Pan wiedzy, tylko pisze kolejne Głupoty.

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Год назад

      @@maciejsempinski6306 Jakie znów bzdury, rekuperator był kalibrowany podczas uruchamianie i takie osiągnął maksymalne parametry na tej instalacji. To w jakim celu dobrana jest centrala 2 x większa ?
      Zużycie energii 50 W a według danych producenta dla centrali 550 ERV przy sprężu 50 Pa osiąda 200 m3/h i pobiera 42 W.

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Год назад

      @@marekgrys Cała instalacja generuje takie straty. Czerpnia i filtr przed gwc, gwc, nagrzewnica, wszystkie zwężki i zakręty. Wyjścia z rekuperatora fi 200, a nagrzewnica fi 160 już masz przewężenie. Wyrzutnia fi 200 a pompa ciepła ma fi 150 wejście znów zwężka. PC ma swój wentylator wyciągowy któy może również zaburzać działanie tego rekuperatora. Może ale nie musi nikt tego nie wie. Dodatkowo jak wentylator nie odbierze tego strumienia powietrza z rekuperatora to będzie blokować przepływ. Jest tam zainstalowa klapa żeby tak się nie stało ale to wszystko generuje straty.
      Sam zobacz co tam się dzieje, a nie wiemy jak i z czego wykonana jest instalacja do anemostatów.
      ruclips.net/video/XaO-jFJl07M/видео.html

  • @brado0469
    @brado0469 Год назад

    Damian czy robisz montaz rekuperatora w woj mazowieckim ?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  Год назад

      Ja tylko filmy kręcę 😉 Tu znajdziesz instalatora: peflex.eu/mapa-instalatorow/

  • @vladymyrmelnyk2755
    @vladymyrmelnyk2755 5 месяцев назад +5

    23:48 - przeciez to jakieś totalne bzdury. W jaki niby sposob wymiennik ciepla zuzytym powietrzem o temperaturze 21.5 mialby podgrzac powietrze o temp. 9.2 stopnie do temp. 22? Absurd! Sluchajcie, szkoda sluchac tych bzdur. Ten kanal to jakies totalne szambo....

    • @slawek-g8u
      @slawek-g8u Месяц назад

      Bardzo prosto, wymiennik jest przeciwprądowy. Strumienie powietrza poruszają się w sąsiadujących kanałach w przeciwnych kierunkach.
      Gdyby poruszały się w tym samym, to by było tak jak twierdzisz... Czyli temperatury by mogły się co najwyżej wyrównać (9,2+21,5/2=15.35 st.). Ale w wymienniku przeciwprądowym dzieję się "magia" i wszystkie prawa fizyki są zachowane :) I działa to mniej więcej tak jak opisuje pan :)

    • @vladymyrmelnyk2755
      @vladymyrmelnyk2755 Месяц назад

      @slawek-g8u ok, jak magia (a nie prawa fizyki) wchodzi w grę to nie mam nic do dodania

    • @slawek-g8u
      @slawek-g8u Месяц назад

      @@vladymyrmelnyk2755 Chyba nie zrozumiałeś małego żartu z magią. Poczytaj o zasadzie działania wymiennika przeciwprądowego i wszystko będzie jasne :)

    • @vladymyrmelnyk2755
      @vladymyrmelnyk2755 Месяц назад

      @@slawek-g8u ty poczytaj bo głupoty opowiadasz

  • @Adam_Adamsky
    @Adam_Adamsky Год назад +8

    Niech no tylko zgadnę: kolejny film podający WSZYSTKIE możliwe "informacje" jaki to rekuperator nie jest "fajny", oprócz tej jednej najważniejszej - wyliczeń kosztów założenia i użytkowania oraz okresu zwrotu? No dobra, oglądamy, może się miło zdziwię wreszcie...

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 Год назад +1

      Znaczy to można policzyć i nawet trzeba. Trochę tematu Pan liznął na poprzednich filmach. Z jednej strony masz koszty pasywności czyli: płyta, ciepły i szczelny montaż stolarki, grubość ocieplenia, GWC plytowe, z drugiej strony są oszczędności czyli bardzo mały system ogrzewania (nie ma ogrzewania wodnego w zasadzie maty też są niepotrzebne), źródło ciepła jest bardzo tanie, malutkie rachunki za energię, prosty dom w utrzymaniu, brak magazynu i drogich pomieszczeń technicznych na kotłownie, opał(więcej miejsca dla Ciebie), brak kominów, czyste fajne świeże powietrze, nie musisz chodzić koło tego, nie interesują się zbytnio ceny energii, nawet PV nie musisz mieć . To wszystko można sobie policzyć.

    • @Adam_Adamsky
      @Adam_Adamsky Год назад

      @@grzegorzzubinski6951 No dobrze, kazał samodzielnie liczyć - no to liczymy, panowie: zgodnie z podanymi wzorami w 18:00 oszczędzamy na oko średnio 10 kWh/ dobę, w cenie 0,8 zł/kWh = 8 zł/dobę = 300 zł/ sezon (w porównaniu z grzaniem grzałką elektryczną), czyli przy pompie ciepła SCOP3, to 100zł/sezon. Cena samego reku: 17000zł, do tego rury, anemostaty itp plus montaż: w sumie 30000 zł na gotowo. Teraz dzielimy i nam czarno na białym wychodzi, że (sama inwestycja, nie liczę kosztów użytkowania, filtrów, napraw itp itd.) koszt tej zabawki zwróci się po... 300 latach !!!! Tak, goście, to nie pomyłka, słownie po TRZYSTU LATACH zwróci się pajacowanie w porównaniu z normalnym wietrzeniem. Zakładając, że ta maszynka wytrzyma nawet 30 lat i będzie do wymiany, ergo: będzie cię kosztować 10x więcej niż normalne wietrzenie... Matematyka nie kłamie.

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 Год назад

      @@Adam_Adamsky Jeszcze raz przeczytaj co napisałem i policz. Ty liczysz tylko energię a tutaj nie chodzi tylko o nią to jest składowa. Policz całość to co napisałem u góry. Ja sam tego dokładnie nie liczyłem bo nie buduje ale warto by policzyć. Ty liczysz wycinek energii a to tylko składowa.

    • @Adam_Adamsky
      @Adam_Adamsky Год назад

      @@grzegorzzubinski6951 Jaki znowu "wycinek"?? Liczę to, co facet podaje - toż już ma okna, drzwi, stolarki, GWC i wszystkie inne możliwe fizdrygałki. Ja liczę to, co ON PODAJE ze swojego gotowego zajebiście ocieplonego i superenergooszczędnego domu!!!

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 Год назад

      @@Adam_Adamsky Liczysz sama energię cieplną to jest tylko składowa trzeba policzyć inwestycje gdy OZC domu jest na poziomie nawet tym 1kW a gdy jest np. 7kW

  • @pawem6954
    @pawem6954 Год назад +1

    Ja wymiennik gruntowy zrobiłem ponad 10 lat temu. Próbowałem sprzedawać rekuperatory ale zwątpiłem. Reku co???. Nie miałem takiego zaplecza jak Requnet

  • @kenio09
    @kenio09 Год назад

    Czy robił Pan u siebie test blower door aby sprawdzić jak bardzo szczelny ma Pan dom?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      Test maił wynik n= 0,36

    • @marial2382
      @marial2382 6 месяцев назад

      ​@@maciejsempinski6306😮 wow. A jakie ma Pan sciany?

  • @tomekgadysiak7538
    @tomekgadysiak7538 Год назад +26

    Węgla brunatnego mamy w Polsce na co najmniej 200 lat, czyli niezależność energetyczną. To bardzo tania energia. Jednak eko terroryści z Brukseli mają inne plany. FIT FOR 55, c 40 cities, Agenda 2030 , WEF ( nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy). Zmuszą nas do zakładania różnych wynalazków, bez względu na koszty i opłacalność. Limity śladu węglowego itp. Mimo iż udział w globalnej emisji Europy to 14,5 %, mamy stracić wszystko lub zakładać rekuperator itp ? Warto zadać sobie to pytanie właśnie teraz. Globalne ocieplenie to zwykłe oszustwo podobnie jak tzw pandemia. Najbardziej mnie przeraża bierność społeczeństwa.

    • @ginwithtonic9402
      @ginwithtonic9402 Год назад

      Koleś pal tym swoim węglem brunatnym, tylko nie każ nam oddychać syfem z Twojego komina, OK? P. S. Info jakobyśmy mieli węgla brunatnego na 200 lat, to zwykłe oszustwo, podobnie jak tzw. pandemia.

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 Год назад +8

      Ale po co palić węglem i uzależniać się od korporacji węglowych? Jeśli słońce, wiatr, woda dają ogromne ilości energii to trzeba to wykorzystać ile się da. Oczywiście nie są to stabilne źródła ale np. w połączeniu z magazynem szczytowo-pompowym czy ze zbiornikiem retencyjnym na rzece zgromadzić tej energii już trochę można i już staje się zdecydowanie stabilniejsze.Ten dom pokazuje niezależność energetyczną bo tej energii tam potrzeba bardzo mało. To co daje słońce, wiatr, woda trzeba na maksa wykorzystać i być niezależnym.

    • @tomekgadysiak7538
      @tomekgadysiak7538 Год назад

      @@ginwithtonic9402 Węgiel brunatny nadaje się tylko w przemyśle energetycznym, więc ja ogrzewam dom ekogroszkiem z węgla kamiennego. Skoro ci ciężko oddychać wyjedź do Szwecji. Tak, węgla brunatnego mamy na co najmniej 200 lat. To tania energia. Mam też pv i solary absorbcyjne. OZE na naszej szerokości geograficznej to strata pieniędzy. Pewnie też dasz sobie wmówić że robaki są lepsze od mięsa, szczególnie dla planety.

    • @ginwithtonic9402
      @ginwithtonic9402 Год назад

      @@tomekgadysiak7538 Dlaczego ja mam wyjechać? Ty smrodzisz to Ty wyjeżdżaj tam gdzie ludzie będą chcieli wąchać Twój smród. Skąd Ty możesz wiedzieć na ile lat mamy węgla? Jak sprawdziłeś ile go jest? Jak to policzyłeś? Dałeś sobie zrobić wodę z mózgu lobby węglowemu i teraz opowiadasz te bzdury tak samo jak o tej tzw. pandemii. Nie mam pojęcia czy robaki są lepsze od mięsa bo ich nie jadam, ale jak lobby węglowe zacznie głosić, że tak jest to pewnie też będziesz tak twierdzić. A co do OZE, to problemem nie jest szerokość geograficzna tylko magazynowanie energii, ale jak widzę tego nie rozumiesz.

    • @tomekgadysiak7538
      @tomekgadysiak7538 Год назад +5

      @@ginwithtonic9402 mam magazyn enerii 10 kwh, szkoda na to pieniędzy. W Polsce nie ma lobby węglowego, jest lobby eko Terrorystów z Brukseli. Zgodnie z danymi z GUSu długość życia w Polsce jest najdłuższa w Krakowie, a najkrócej ludzie żyją na Mazurach. Jest dużo danych na temat złóż wegla w Polsce. Niczego nie musiałem liczyć. Pozdrawiam

  • @maciejsempinski6306
    @maciejsempinski6306 Год назад +1

    Mój obiekt na wszystko co do życia potrzebne będzie zużywał np przez 40 - 50 lat 0 zł na zakup energii
    0 zl w tym na ogrzewanie chłodzenie i wszystko inne .
    Dziś 3 tony węgla to koszt 10 tys x 50 lat = 0,5 mln zł a ceny nie będą stały w miejscu a reszta energii ? Proszę pomyśleć i wybrać ?
    Koszt inwestycji 8 lat temu 360 tys zł.
    Warto czy nie warto . Pozdrawiam

    • @BARTOL48
      @BARTOL48 Год назад

      Jak Pan obliczał zapotrzebowanie domu? Budowa domu z rekuperatorem nie wystarczy bo ogrzewanie jakieś musi być tylko co wybrać i jak to obliczyć?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      @@BARTOL48 Dom pasywny powinien mieć zapotrzebowanie nie wyższe 10 W
      z tego wyszedłem
      Moc grzewcza na c.o. :
       starszy dom - bez ocieplenia: 120 - 160 W/m2
       starszy dom - ocieplony: 60 - 80 W/m2
       domy budowane obecnie: 40 - 60 W/m2
       domy energooszczędne: 25 - 40 W/m2
       domy pasywne: ok. 10 W/m2

    • @BARTOL48
      @BARTOL48 Год назад +1

      @@maciejsempinski6306 To rozumiem z filmów ale jak określić to jak zbudować dom i jakie technologie zastosować aby to zapotrzebowanie wyniosło właśnie 10W/m2

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      @@BARTOL48 Moim zdaniem - Ogrzewanie to ostatnia rzecz w tej układance - której prawie nie powinno być.
      1. szczelność budynku !!!!!!! i odpowiednie usytuowanie względem stron świata.
      2. ocieplenie30 cm ściany, 40 cm sufit
      3. rekuperacja
      4. GWC , płyta fundamentowa i ,brak kominów i stropu
      5. Po 4 puntach prawie nie potrzeby ogrzewania / potrzeba np. 3 - 10 W/m2 a nie np. 70 W/m2 czy 120 W/m2
      Projekt powinien to przewidywać.
      Pozdrawiam

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад +2

      @@maciejsempinski6306 - pierdziele DZIADEK - co Ty bierzesz, że piszesz BZDURY!!!!
      podałeś"
      """Mój obiekt na wszystko co do życia potrzebne będzie zużywał np przez 40 - 50 lat 0 zł na zakup energii
      0 zl w tym na ogrzewanie chłodzenie i wszystko inne .
      Dziś 3 tony węgla to koszt 10 tys x 50 lat = 0,5 mln zł a ceny nie będą stały w miejscu a reszta energii ? Proszę pomyśleć i wybrać ?"""
      Piszesz, że 3 tony węgla to koszt 10 tyś i że przez 50 lat - zaoszczędzisz 0,5 mln !!!!!
      A na FILMACH pokazujesz, że dom ogrzałbyś 125 kg węgla!!!!!!
      125 kg węgla - to koszt około 375 zł
      375 zł Twoich oszczędności x 50 lat = 20 tyś - a nie jak piszesz 0,5 mln!!!!
      To gdzie leży prawda???
      Przecież podajesz, że dom Twój to 125 kg na sezon ogrzewania węgla!!!!!
      MANIPULACJA!!!!!!!!
      ale trzeba Ci przyznać że MANIPULACJĘ opanowałeś do perfekcji!!!!!
      Mam nadzieję, że FORUMOWICZE - normalnie myślący nie dadzą się na brać na BZDETY!!!!

  • @KrystianTimmler
    @KrystianTimmler Год назад +2

    Bardzo fajnie się pana słucha panie Macieju i pozdrawiam serdecznie, czekam na materiał podsumowujący zestawienie kosztów budowy przykładowego domu 100 m kw. aby uzyskać np. 5 W na metr kwadrat w zestawieniu do do tych 40 W na metr kwadrat. bo clou problemu jest w kosztach budowy takiego budynku zero energetycznego a powiedzmy nisko energetycznego. Pozdr

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      W drugim kwartale czyli od kwietnia postaram się rozszerzyć ten temat. Podam, na cyfrach i wykresach, że to nie trudne, tylko trzeba przestać słuchać tzw. Hamulcowych osób oceniających i ale i decyzyjnych Pozdrawiam

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад +1

      Kolego - może zrozumiesz komentarz p. Macieja (co Autor ma na myśli)
      bo z tego komentarz wywnioskowałem, że nawet jak dom będzie miał zapotrzebowanie 40W /m2 (czy 100W/m2)
      i zastosujesz (GWC + rekuperację + pompę + fotowoltaikę ) to tak na prawdę EP to:
      """"Wskaźnik EP oblicza się w następujący sposób EP = EK * wi,"""
      skoro u p. Macieja wskaźnik wi = 0 to znaczy, że EP = EK * 0 - zawsze będzie zero (czyli dom zero energetyczny):
      czyli jak zastosujesz wszystko i foto będzie produkował prąd - to Twoje EP wyniesie 0W/m2 - bo nic nie zapłacisz!!!
      Nie przejmuj się początkiem - tak już p. Maciej ma, że "wali" wulgaryzmami😊🙂
      """Maciej Sempinski2 godziny temu (edytowany)
      @Marek Przedstawiciel IDIOTO !!! przeczytaj i zapamiętaj
      W rzeczywistości EP jego wysokość ma jedynie znaczenie formalne bo w prosty sposób możemy go znacząco poprawić spalając w kotle na paliwo stałe drewno lub pelet zamiast węgla. Radykalnie zmniejszymy wskaźnik EP do zera, jeśli cała energię dla domu będziemy czerpać z geotermii, fotowoltaiki czy cieplnej energii słonecznej. Energia słoneczna jest odnawialna. Korzystanie z niej to działanie ekologiczne, sprzyjające środowisku. Nic więc dziwnego, że przy obliczaniu zapotrzebowania budynku na energię pierwotną EP przyjęto dla niej najkorzystniejszy możliwy wskaźnik równy 0 (zero). Najważniejsze jest to, że jeżeli ogrzewamy dom np. gazem, to w celu wyznaczenia EP ilość energii zawartej w dostarczonym do budynku paliwie mnożymy jeszcze przez odpowiedni współczynnik nakładu równy 1,1. Zaś jeżeli wykorzystujemy do tego prąd z instalacji fotowoltaicznej, albo ciepło z kolektorów słonecznych, to wskaźnik wynosi 0. Tak więc korzystanie ze słońca może nie tylko obniżyć wskaźnik EP, ale nawet obniżyć go zupełnie do zera."""
      Pozdrawiam.🙂

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +2

      @@marekprzedstawiciel8740
      wyjdź człowieku z letargu POCZYTAJ
      jest takie czasopismo jak
      Murator
      znajdź artykuł Wskaźnik EP Jak zmniejszyć EP budynku
      Murator podaje cytuję ich tekst
      Skuteczność paneli fotowoltaicznych lub małych elektrowni wiatrowych zależy również od standardu budynku i sposobu jego zasilania w energię
      Decydujące są jednak ilość wyprodukowanej energii i skuteczność jej wykorzystania.
      Dzięki energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych można
      zmniejszyć wartość Ep o 20-100%.
      Redukcja taka jest jednak możliwa tylko wtedy, gdy źródło ciepła jest zasilane energią elektryczną.
      Aby bardziej obniżyć wartość wskaźnika Ep,
      należy wykorzystać panele PV do produkcji energii elektrycznej i zasilania nią pompy ciepła. Ponieważ energia elektryczna wyprodukowana dzięki promieniowaniu słonecznemu
      ma zerowy współczynnik nakładu, !!!!!!!
      może powstać budynek zeroenergetyczny,
      czyli o wartości wskaźnika Ep równej 0.
      czyli o wartości wskaźnika Ep równej 0
      czyli o wartości wskaźnika Ep równej 0
      Teraz skacz na MURATOR , ROZSĄDKU ROZSĄDKU ROZSĄDKU ROZSĄDKU

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад

      @@maciejsempinski6306 - DZIADEK!!!!!!
      Czy TY ROZUMIESZ CO SAM PISZESZ???
      CHŁOPIE!!!
      JEŻELI DOM BĘDZIE MIAŁ ZAPOTRZEBOWANIE ENERGII PIERWOTNEJ (200 W/m2/rok)
      i zastosuje GWC + rekuperację + pompę ciepła + fotowoltaikę
      i ZEJDZIE DO - 0 W/m2/rok
      zastosowane wszystkie urządzenia - które zminimalizują zapotrzebowanie z 200 W/m2 na 0 W/ m2
      TO CZY TEN DOM JEST PASYWNYM DOMEM z zapotrzebowaniem
      (jak piszesz )
      EP = EK * wi ( wi - będzie 0)
      jest pasywny czy nie jest pasywny!!!!!

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      @@marekprzedstawiciel8740 wyjdź człowieku z letargu POCZYTAJ
      jest takie czasopismo jak
      Murator
      znajdź artykuł Wskaźnik EP Jak zmniejszyć EP budynku
      Murator podaje cytuję ich tekst
      Skuteczność paneli fotowoltaicznych lub małych elektrowni wiatrowych zależy również od standardu budynku i sposobu jego zasilania w energię
      Decydujące są jednak ilość wyprodukowanej energii i skuteczność jej wykorzystania.
      Dzięki energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych można
      zmniejszyć wartość Ep o 20-100%.
      Redukcja taka jest jednak możliwa tylko wtedy, gdy źródło ciepła jest zasilane energią elektryczną.
      Aby bardziej obniżyć wartość wskaźnika Ep,
      należy wykorzystać panele PV do produkcji energii elektrycznej i zasilania nią pompy ciepła. Ponieważ energia elektryczna wyprodukowana dzięki promieniowaniu słonecznemu
      ma zerowy współczynnik nakładu, !!!!!!!
      może powstać budynek zeroenergetyczny,
      czyli o wartości wskaźnika Ep równej 0.
      czyli o wartości wskaźnika Ep równej 0
      czyli o wartości wskaźnika Ep równej 0
      Teraz skacz na MURATOR , ROZSĄDKU ROZSĄDKU ROZSĄDKU ROZSĄDKU
      JEŻELI DOM BĘDZIE MIAŁ ZAPOTRZEBOWANIE ENERGII PIERWOTNEJ (200 W/m2/rok)
      to trzeba go zmodernizować i Ep może mieć ZERO
      Modernizuj człowieku , proponuję rozpocząć od szczelności..
      Teraz skacz na MURATOR kiedy się zacznie , FORUM chce wiedzieć ?

  • @wozin688
    @wozin688 10 месяцев назад

    Ile prądu zużywa Pana nagrzewnica rocznie, albo w jakimś innym czasie przez Pana zbadanym?

  • @jacekb1657
    @jacekb1657 Год назад +3

    Panie Macieju nie tylko rekuperacja, ale GWC Gruntowy Wymiennik Ciepła, sam rekuperator daje dużo oszczędności 72%, a z GWC 90%

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +3

      Staram się przekazać, że w różnych warunkach można osiągać bardzo różne wyniki efektów. Pozdrawiam

    • @jacekb1657
      @jacekb1657 Год назад +2

      @@maciejsempinski6306Panie Macieju tylko nie każdy "wie" że u Pana Reku... jest podłączona pod GWC z tad tak zadowalające wyniki... Też mam GWC lecz rurowe .... jest trochę za male na mój dom , przy -8C na reku. trefia +5C ale i tak robi robotę. bardzo czesto spotykam hydraulików którzy twierdzą ze GWC się nie opłaca..... z pewnością Pan i Ja jesteśmy przeciwnego zdania. Proszę wspomnieć iż przy nowym domu warto stosować GWC , nie tylko sam rekuperator.

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 Год назад

      @@jacekb1657 A ile jest rur i jakiej średnicy ? I przy jakim metrażu lub bardziej kubaturze ? Na jakiej wydajności pracuje gdy jest -8 w daje +5 ?

    • @jacekb1657
      @jacekb1657 Год назад +1

      @@grzegorzzubinski6951 28mb fi200 2m pod ziemia rura pcv, rekuperator na wydajnosci okolo 30%, powierzchnia po 500m³

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 Год назад

      @@jacekb1657 Czyli tylko jedna rura w całości te 28m na tych 2m pod ziemią ? Dzięki za odpowiedź

  • @wiktorm5839
    @wiktorm5839 Год назад +1

    Niech mnie ktoś naprostuje, bardzo proszę.
    Nie jestem ignorantem ale nie przemawia do mnie argument z odzyskiem 90 procent. Przecież rekuperator nie odzyskuje energii z powietrza traconego "dziurami". Jeśli założymy że nie ma wymiany powietrza poza "dziurami" (czysto teoretycznie, poziom CO2 nas nie interesuje w tym momencie) to w myśl tych wyliczeń sprawność "niewymiany" wynosi 100 procent. Przemówiłoby do mnie wyliczenie na zasadzie: na wentylację mechaniczną tracimy Q1 energii no bo ochładzamy dom o np. 2 stopnie. Podgrzanie o te 2 stopnie to wydatek energetyczny Q2 i w to wszystko wrzucamy wyliczenia z filmiku i na moje wyczucie okazuje się że odzyskujemy 30 procent ciepła co i tak uważałbym za dobry wynik. Tak wiem, pomijam tu zupełnie kwestię zaopatrzenia powietrza w tlen itp. ale tego rekuperator przecież nie robi magicznie bo on tylko dostarcza powietrze takie jakie jest na zewnątrz przefiltrowane o jakieś tam cząstki. Czy to wszystko usprawiedliwia wydatek rzędu 20-30kPLN?
    Panu Maciejowi życzę zdrowia i nieco zazdroszczę pasji z jaką prowadzi swoje zapiski i o nich opowiada.
    Tym niemniej nie dociera do mnie ta logika z 90% a już tym bardziej nie pomaga fakt że to jest film sponsorowany.
    Jeśli jest inaczej to jeszcze raz proszę wyprostujcie mnie. Pozdrawiam.
    Nie ignorant, raczej pragmatyk.

    • @wiktorm5839
      @wiktorm5839 Год назад +1

      Już nikt mnie nie musi prostować.
      Naiwnością z mojej strony było oczekiwać rzetelnej informacji ze sponsorowanego filmu.
      Na dodatek pan Maciej zdaje się żyć we własnej bańce/bajce ale to nie moja bańka/bajka.
      W życiu staram się trzymać od takich ludzi z daleka.
      O wiele bardziej zgodne z prawdą jest hasło marketingowe jednej z polskich firm, producentów rekuperacji, które mówi: Odzysk energi do 95%, oszczędność energii do 30%
      A panu Maciejowi jeszcze raz życzę dużo zdrowia, nie tylko fizycznego.

    • @romanantoniak9849
      @romanantoniak9849 2 месяца назад

      Z tego hasła wynika ze poprzez wentylację ucieka 30% energii cieplnej, z czego do 95% możesz zatrzymać stosując rekuparacje (odzysk)

  • @marcinw5515
    @marcinw5515 Год назад +1

    Wszystko fajnie. Masz panie Macieju rację, ale trzeba wziąć pod uwagę koszt rekuperacji jakieś 30 tysięcy? Jak długo to będzie się zwracać? To samo tyczy PV, jak ktoś zużywa mało energii elektrycznej, czyli tak do 2000 kWh rocznie, zwrot PV to kilkanaście lat, przy obecych cenach.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +4

      Mój obiekt na wszystko co do życia potrzebne będzie zużywał np przez 40 - 50 lat 0 zł na zakup energii
      0 zl w tym na ogrzewanie chłodzenie i wszystko inne .
      Dziś 3 tony węgla to koszt 10 tys x 50 lat = 0,5 mln zł a ceny nie będą stały w miejscu a reszta energii ? Proszę pomyśleć i wybrać ?
      Warto czy nie warto . Pozdrawiam

    • @yarpenzigrin1893
      @yarpenzigrin1893 Год назад +4

      Ceny prądu będą rosnąć a koszt paneli fotowoltaicznych wciąż maleje. Ponadto należy się zastanowić czy nie lepiej postawić osobną wiatę drewnianą lub aluminiową z dachem z paneli zamiast drogiego montażu na dachu budynku. Taka wiata może służyć jako altanka ogrodowa albo wiata samochodowa.

    • @jackcia3230
      @jackcia3230 Год назад +1

      warunek zaoszczedenia na tym jest zastosowanie innych materialow blacha falista na wymiennik koszt 1500 zl a nie astronomiczne 6 tys nawet lepsza bo bez tioksyn...kanaly z rur folia aluminowa plus izolacja folia i ocynk jest bakteriobojcza kanaly z blach ocynk system mieszany calkowyy koszt materialow7 tys robocizna 4 rekuperator 3.5 =14.5 tys

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 Год назад +2

      Odchodzi w tym przypadku sporo kosztów bo m2 domu kosztuje ile 5tys. liczmy może 6 tys. I teraz musisz mieć kocioł co stoi na m2 ilu z aparaturą hydrauliczną ?. Zobacz ile m2 mniej musisz wybudować. Dodatkowo musisz gromadzić gdzieś paliwo do kotła chyba ,że gaz. Kolejne m2 odchodzą. Nie budujesz kominów kolejne tysiące zł odchodzą. 10 tys za całość kominów ? Prostszy dach bo nie masz obróbki z kominem związanej. Komin musisz serwisować, naprawiać, (oczywiście zależy jaki). Kocioł ile kosztował na pellet 10 tys? Tutaj zamiast tego masz pompę ciepła za 4 tys. zł powieszoną na ścianie. Dalej nie masz ogrzewania podłogowego ani grzejników - ile taka instalacja kosztuje? Założył jakieś 3 maty z których nie korzysta praktycznie (raczej zbędne). To jest całość - rekuperacja jest niezbędną częścią całości tego konkretnego domu. Też poniósł koszty bo płyta fundamentowa, GWC, stolarka ciepła, szczelna, duże ocieplenie. Podsumować całość by trzeba i porównać a nie tylko energia. Pozdrawiam

  • @zefirek223
    @zefirek223 Год назад +3

    W tym kraju brakuje nam takich ludzi z pasją 😀

  • @grzesiekxxx2669
    @grzesiekxxx2669 Год назад

    Czytam komentarze i dziwię się że nikt nie zwraca uwagi na jeden detal. Ale że hasłem przewodnim filmu jest że prawda sama się obroni to zwrócę na to uwagę. W podanym przykładzie mamy że przez dobę "uciekło" by na wentylacji 7kWh i że rekuperator zużywając 0,8kWh odzyskuje 6,5kWh. Tylko pragnę zwrócić uwagę że 7kWh to energia cieplna, a nie elektryczna. Oczywiście może są domy gdzie to się przekłada na 1 do 1 ale przykładowo mając pompę ciepła o SCOP 4 to do wytworzenia tych 6,5kWh energii cieplnej potrzebujemy około 1,63kWh energii elektrycznej co oznacza że w takim przypadku rekuperator zaoszczędził by mniej niż 1kWh energii elektrycznej. Jak widać oszczędności raczej niewiele patrząc na koszty instalacji w istniejącym budynku które są niemałe, a dodatkowo wiążą się jeszcze z generalnym remontem. Ten przykład może jest bardzo niekorzystny dla rekuperatora bo w obliczeniach uwzględniono tylko 10 stopni różnicy, a w zimę należało by bardziej przyjąć 20 stopni niech będzie przez 120 dni plus 10 stopni przez następne 60 dni. Przy 20 stopniach w takim domu rekuperator odzyskałby 13kWh na co PC o SCOP4 potrzebowałaby 3,25kWh co przez 120 dni dałoby 390kWh oszczędności plus 60kWh za pozostałe 60 dni. Suma że przy takim domu byłoby to około 450kWh oszczędności energii elektrycznej na sezon grzewczy. Oczywiście wentylacja grawitacyjna nie będzie tak dokładnie kontrolowana jak przy zastosowaniu rekuperatora i przez to możemy mieć czasami dużo większa wymianę powietrza niż te 90 metrów ale nawet robiąc to trzy razy więcej to koszt takiego rekuperatora za kilkanaście tysięcy będzie się zwracał bardzo długo, a nie wliczamy tu kosztów instalacji, remontu i później serwisu czy wymiany filtrów. Jasno z tego wychodzi że rekuperacja jest mniej ważna niż nowoczesne i wydajne źródło ciepła. A i żeby nie było że namawiam kogoś do pompy ciepła. To zostawiam każdemu to własnych obliczeń i rozmyślań ale podobnie wyjdzie z nowoczesnym kotłem gazowym, który oczywiście sprawność ma nadal sporo poniżej 1 ale biorąc pod uwagę obecną różnice w cenie gazu i prądu to każdy łatwo może sobie obliczyć jego ekonomiczną wydajność.
    Na zakończenie powiem że film mi się bardzo podobał, nie posiadam rekuperatora, nie planuje go zainstalować w domu w którym mieszkam bo to zbyt duże prace przeróbkowe ale możliwe że niedługo przeprowadzę się do innego budynku, który będę remontował i poważnie zastanawiam się nad instalacją rekuperacji, ale nie ze względów ekonomicznych tylko ze względu na komfort mieszkania w budynku z rekuperacją.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад

      Grzesiek, dlatego ja nie ma rekuperacji - bo przy dość wysokich pomieszczeniach i dużym metrażu nie ma to większego sensu a jak napisałeś jak jest źródło ogrzewania które realnie daje scop 4,2 - to korzyści ekonomiczne żadne.
      Otwieram okna na 15 min i świeże powietrze w całym domu 😊
      Przy małym domu - może jest to sens (rekuperacja) ale przy ponad 250m2 - chyba już nie!

    • @jarekjakubowski5016
      @jarekjakubowski5016 Год назад

      A ile musisz wydać na PC i po jakim czasie ją wymienić? 🤣

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад

      @@jarekjakubowski5016 - Jarek, a ile wydałeś na samochód i po jakim czasie musisz go wymienić???

    • @grzesiekxxx2669
      @grzesiekxxx2669 Год назад +1

      @@jarekjakubowski5016 ale ja nie namawiam nikogo do pompy ciepła!!! Po drugie oczywiście nie do końca legalnie możesz sobie sam zrobić pompę ciepła z klimy za kilka tysięcy ale do tego też nie namawiam. Ja także nie neguję tego że rozwiązanie Pana Macieja jest dobre. Jedyne na co zwracam uwagę to że nie jest to rozwiązanie "systemowe" sprawdzone i że to że ono sprawdza się w domu Pana Macieje nie oznacza że sprawdzi się w każdym domu. Patrząc na fakty - dom Pana Macieje jest zbudowany w nowej technologii, jest domem małym dla dwóch osób, jest dobrze usytuowany w stosunku do kierunków świata a nie każda działka to umożliwia. Dodatkowo ma GWC. To są czynniki które powodują że nie jestem pewien czy rozwiązania pokazane przez Pana Macieja można zastosować w każdym budynku (szczególnie starym, a o tym jest często mowa na filmach że to wszędzie trzeba wdrażać) dodatkowo gdy nie ma możliwości zamontowania całego systemu czyli na przykład GWC nie mamy żadnej gwarancji że ten system będzie wystarczający do ogrzania takiego domu. Jeżeli są firmy które na przykład na podstawie audytu energetycznego są w stanie zaprojektować taką instalację i dać gwarancję że będzie ona wystarczająca to ja poproszę o kontakt do nich i chętnie skorzystam z ich usług. Ale jeżeli to ja mam eksperymentować i wydawać na to swoje pieniądze to jednak wolę skorzystać z rozwiązań droższych ale sprawdzonych.

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw Год назад +4

    [19:55] Maciej Sempiński był głównym energetykiem w zakładzie produkcyjnym , ale dalej nie rozumie, czym jest moc. Dalej bzdury w rodzaju W/h. Pan naprawdę nie umie podzielić kWh przez h? Pan nie widzi, że te godziny się skracają???
    Jak to szło? "Nie matura, lecz chęć szczera, zrobi z ciebie ... inżyniera" ???? Prosimy o więcej "mądrości". Dawne minione czasy; się brało podług znajomości, a nie rzetelnej wiedzy.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      Może to pomoże
      1.MOC w znaczeniu 'siła duchowa lub fizyczna', a także 'siła oddziaływania' ma zarówno liczbę pojedynczą, jak i mnogą, zachowuje się w zdaniu jak „uczciwy” rzeczownik i nie wykazuje żadnych dewiacji: Niech moc będzie z wami!
      2.W ujęciu fizycznym jest to określona praca wykonana w określonej jednostce czasu przez układ fizyczny. Podstawową jednostką mocy w układzie SI jest Wat (W). Moc jednego wata (1 W) to praca jednego dżula (1 J) wykonana w czasie jednej sekundy [1W=1/s].
      Zapamiętaj to sobie i nie proś więcej o wyjaśnienia.
      Proszę lepiej nie okazywać stanu własnego umysłu ,
      bo to naprawdę nie ciekawe, a po raz raz kolejny to samo,
      to może być chorobotwórcze proszę zdiagnozować.
      Jeśli nie pomoże to Panu, to na pewno pomoże otoczeniu.
      Pozdrawiam

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Год назад +1

      @@maciejsempinski6306 "Zapamiętaj to sobie i nie proś więcej o wyjaśnienia." - proszę o mniej chamstwa (o rozumienie jednostek już nie proszę).
      Pytanie na dobicie: skoro wat jest jednostką mocy, a koń mechaniczny też jest jednostką mocy, to czy można powiedzieć, że dom zużywa jeden koń mechaniczny na godzinę? Czy teraz COKOLWIEK się ruszyło w głowie, Macieju Sempiński, bo chyba już widać, że nie ma sensu mierzyć mocy w jednostce czasu?
      A co do otoczenia: naprawdę stosujcie podejście krytyczne, nie wierzcie we wszystko co w Internecie czy telewizji. Nawet jeśli ktoś ma rację w jednej sprawie nie oznacza, że ma zawsze rację! Nie wierzcie człowiekowi, który publicznie pokazuje, że nie rozumie podstaw rachunku jednostek. Stosując takie "obliczenia" można wykazać wszystko, włącznie z tym, że dom można ogrzać żarówką. Można, ale w jakieś temperaturze zewnętrznej - tego już się nie dowiecie. Warto budować domy pasywne i energooszczędne, ale nie warto polegać na pseudoobliczeniach w tych filmach o Macieju Sempińskim, bo one są kompletną bzdurą. Pokazuję to ponad roku.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      @@MrRatpaw nie wierzcie we wszystko co w Internecie czy telewizji
      dodał bym - a SZCZEGÓLNIE W WYPOWIEDZI I OPINIE .Najważniejsza jest rzeczywistość - a więc pomiary, na bieżąco mierniki pokazujące wyniki , a koń mechaniczny, widzisz pomiar a nie konia.
      MA PAN CZARNO NA BIAŁYM POMIARY,
      POMIARY ,
      A NIE OPOWIASTKI
      I KAŻDY MOŻE Z NICH KORZYSTAĆ,
      że ich Pan nie rozumie,
      to nie znaczy ,że SĄ TACY JAK PAN
      POKAZUJĘ OD PONAD ROKU .
      Proszę lepiej nie okazywać stanu własnego umysłu,Pozdrawiam

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад

      @@maciejsempinski6306 - DLACZEGO USUWASZ AUTORZE FILMU - WŁASNE WPISY???????
      """"Należy także zapewnić aby budynek spełniał reżim ekologiczny, przynajmniej w myśl przepisów.
      Przykładowo wartość wskaźnika EP dla budynków jednorodzinnych
      nie może przekroczyć wartości 70 kWh/m2*rok.
      A w moim obiekcie to wartość jest o 60 % niższa """""
      Dlaczego USUNĄŁEŚ:
      """A w moim obiekcie to wartość jest o 60 % niższa """""!!!!!!!
      Okazałeś : STAN WŁASNEGO UMYSŁU!!!!!!!!!!!
      Napisałeś PRAWDĘ a potem się zorientowałeś, że - wg podanych FAKTÓW (PRAWDY)
      dom nie jest pasywny - i USUNĄŁEŚ - wiersz!!!!
      Wiesz kto tak robi???
      MANIPULATOR!!!!!
      Zmierz się z PRAWDĄ ona Cię wyzwoli - z GŁUPOT KTÓRE PODAJESZ!!!!!!

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Год назад

      @@maciejsempinski6306 Ja się nie odnoszę do pomiarów, tylko do ich interpretacji i tzw. obliczeń, wg których można to COKOLWIEK mierzyć w W/h. Bzdura to bzdura i poprawność pomiarów nie ma tu nic do rzeczy. Jak ktoś nie widzi, że nie ma czegoś takiego jak W/h, to po co w ogóle zastanawiać się nad poprawnością pozostałych obliczeń? Wszystko do kosza i od początku, jak małemu dziecku.
      Swoją drogą widzę coraz więcej chamstwa i personalnych wycieczek, jakieś uwagi do mojego stanu umysłu itd. Obnażam tutaj z całą bezwzględnością nachalne manipulowanie liczbami i nieznajomość absolutnych podstaw fizyki - ZE SZKOŁY!
      Pomijam już całą tę obłudę o pompach ciepła - Maciej Sempiński sam ma pompę ciepła, ale jednocześnie twierdzi, że Ci co w nią zainwestowali są nierozsądni.

  • @darth77sidius77
    @darth77sidius77 Год назад +2

    Nie ma człowieka przebiegającego 100 km w 10s 😀

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      Przejęzyczenie 100 m . Pozdrawiam

    • @darth77sidius77
      @darth77sidius77 Год назад

      @@maciejsempinski6306 wiem, taki żarcik z mojej strony. Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam.

  • @eresus
    @eresus Год назад

    Jaki to dokładnie model rekuperatora bo z tabliczki doczytać nie potrafię?

  • @TadeuszTarka-so2dt
    @TadeuszTarka-so2dt Год назад +2

    Jest jedna rzecz na którą nikt nie zwraca uwagę, to jest jakość powietrza i związana z nią jakość filtrów. Jakość powietrza w domu zbudowanego tradycyjnie z cegły bez izolacji ze styropianu zawsze będzie zdrowszy od tych domów pasywnych dlatego że powietrze jest w sposób naturalny filtrowane przez ściany takiej jakości powietrza nie są w stanie zapewnić żadne filtry

    • @michawencel5183
      @michawencel5183 Год назад

      Jakość powietrza z rekuperatora jest o wiele lepsza bo przechodzi przez filtr. Są pomiary, można to sprawdzić.

    • @wozin688
      @wozin688 10 месяцев назад

      Zależy czy zdąża te ściany odprowadzać nadmiar wilgoci, dwutlenku węgla i nieciekawych zapachów :) i czy ściana z cegły pobiera świeże powietrze, a wydala zużyte? czy tylko pobiera dwutlenek węgla ? No to może cegła ma mega potencjał haha

    • @TadeuszTarka-so2dt
      @TadeuszTarka-so2dt 10 месяцев назад

      @@wozin688 Za to styropian będzie znakomicie odprowadzał nadmiar wilgoci i dwutlenku węgla. 😂 w okresie zimowym chłodne powietrze z zewnątrz jest przepuszczalne przez ściany do środka i odprowadzane przewodami wentylacyjnymi podstawowe zasady fizyki w okresie letnim W każdym normalnym domu otwiera się okna i wietrzy się mieszkanie ot i cała filozofia. Mi to odpowiada, a wy sobie siedźcie w termosach kiście się w zgniłym powietrzu a producenci tych systemów będą wmawiali, że to najlepsze i najzdrowsze rozwiązania a sami skupią się na podliczeniu zysków

    • @TadeuszTarka-so2dt
      @TadeuszTarka-so2dt 10 месяцев назад

      @@wozin688 za to styropian znakomicie będzie odprowadzał dwutlenek węgla i nadmiar wilgoci😂 zimą powietrze zewnętrzne przechodzi przez mury i ogrzane wychodzi przezskórne partie domu i otwory wentylacyjne. Latem Natomiast w każdym normalny w domu otwiera się okna i się wietrzy mieszkanie ot i cała filozofia. A wy sobie siedźcie w tych styropianowych termosach i kiście się w nieśwież powietrzu. Tymczasem producenci takich rozwiązań będą mówili że ich systemy są najlepsze i najzdrowsze jednocześnie zacierając ręce podczas liczenia kasy.

  • @ArturArtur-et2ve
    @ArturArtur-et2ve Год назад +3

    No nareszcie kolejny film. 👍

  • @marekx6220
    @marekx6220 Год назад +1

    GWC robi robotę. Ja mam u siebie reqnet400 ERV, instalację robiłem sam, wg mnie solidnie zrobiona i docieplona zgodnie ze sztuką. Sprawność przy niskiej wydajności(110m2/h) przy temperaturze do +5 stopni oscyluje w granicach 88%. Gorzej jest przy temperaturach niższych. Na nawiewie urządzenie pokazuje zawsze 3-4 stopnie więcej niż czujnik na zewnątrz(czujnik na wysokości ok 50cm od gruntu, czerpnia na 3m). Przy -5 na dworze rekuperator pokazuje ok. -1 stopień i rekuperator dogrzewa się grzałką. W normalnych warunkach(do -5) pobór prądu mam w granicach 18-25W, przy grzałce potrafi nabić ok 2kWh/dobę. Sprawność się stabilizuje, bo rekuperator trzyma wtedy temp. na czerpni i sprawność oscyluje w granicach 77%. Pomimo tego zdecydowałbym się na to drugi raz. Mam wyprowadzenia do glikolowego GWC(mam podmokły teren) i w tym roku postaram się zrobić wymiennik.

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Год назад

      Jak liczysz sprawność rekuperatora to przyjmujesz wartość temperatury zewnętrznej czy to co pokazuje czujnik w rekuperatorze ?
      Jeśli to nie problem podeślij temperatury, porównam sobie do wymiennika HRV.

    • @Krakowskisplen
      @Krakowskisplen Год назад +1

      Dziękuję. A jak często grzałka się załącza w zimie?

  • @panilaszka1044
    @panilaszka1044 Год назад

    Dziękuję za Merytoryczną WIEDZĘ ! Pozdrawiam ! Szacunek !

  • @januszmakuch1557
    @januszmakuch1557 Год назад

    Z badań pana Macieja jednoznacznie wynika, że wysoką sprawność rekuperacji uzyskuje się jeśli wymiennik rekuperatora pracuje z przepływem 20% do 25% przepływu znamionowego deklarowanego przez producenta. Dlatego kupując nowe urządzenie warto nabyć co najmniej dwukrotnie, lub nawet czterokrotnie większy rekuperator niż wynikało by to jedynie z samego zapotrzebowania budynku. Należy również zwrócić uwagę aby był on wyposażony w silniki z elektroniczną komutacją, gdyż tylko one zagwarantują odpowiedni moment obrotowy przy tak niskim przepływie.

    • @k.j.4347
      @k.j.4347 Год назад

      Tam główną robotę robi GWC pod budynkiem nawet słaby rekuperator będzie miał dobre wyniki jeśli na wejściu ma powietrze + 9 a nie - 15

    • @kazach2001
      @kazach2001 6 месяцев назад

      Pokaz mi taki wymiennik, który ciągle utrzymuje takie parametry.

  • @awian24
    @awian24 Год назад

    Zrobiłem porównanie 3 metod ogrzewania powietrza trafiającego do rekuperatora ( grzałka, GWC bezprzeponowe, GWC glikolowe) wykonane metodą gospodarczą
    1. Grzałka - koszt zakupu 500zł - roczne zużycie energii 250kWh
    2. GWC bezprzeponowe - koszt 5000 zł - roczne zużycie energii przez dodatkowe opory powietrza uznajmy za pomijalnie małe
    3. GWC glikolowe - koszt 3500zł - roczne zużycie energii przez pompę obiegową 550kWh
    Chciałbym zamontować rekuperację i pojawia się pytanie, co wybrać ?
    Według moich obliczeń uzasadnione ekonomicznie jest wybrać grzałkę i zainwestować resztę pieniędzy w panele PV i klimatyzację

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Год назад

      Zapytam jak policzyles roczne zużycie grzałki 250 kWh. Jakiej wielkości budynek ? I z czego wykonany?

    • @awian24
      @awian24 Год назад

      @@neezmarcin Wpisałem w excela średnie dzienne temperatury powietrza w lata 2021 i 2022. Założyłem że grzałka ma ogrzać powietrze do 5 stopni, a przepływ na czerpni to 100m3/h. Na ogrzanie 1 m3 potrzeba 0,32W. Wszystko odpowiednio przemnożyłem i dodałem po czym przemnożyłem przez 1,1, bo grzałka jak wiadomo nie ma sprawności 100%. Wynik jest oczywiście przybliżony.

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Год назад

      @@awian24 Można i tak tylko co ma do tego średnia temperatura? Jak będziesz mieć -20 To jednak trochę więcej niż średnia. Czym chcesz straty przez przegrody uzupełniać, 250 W mocy grzewczej? Pan Maciej ma zainstalowana nagrzewnice woda powietrze. W dniu 20.11.2022 za rekuperatorem powietrze miało temp. 21*C a za nagrzewnica 36*C. Czyli podniósł temperaturę o 15*C. Rekuperator pracował z wydatkiem 90 m3/h czyli 0.025 m/s. 0,025 x 1,2 x 1,005 x (36-21)=0,45 kW (450 W)
      0,45 kW x 24 = 10,85 kWh. Jeśli Pan szanowny zacznie dmuchać więcej to moc wzrośnie i ilość kWh energii cieplnej również. PC mu tego dnia pobrala 6,2 kWh A nagrzewnica mogła dac 11 kWh energii cieplnej. Plus to co odzyskało gwc. 250 W mocy grzewczej Pana Macieja jest nierealne kolego. Bo czasem ta nagrzewnica w określonych warunkach może pracować z taka mocą ale niestety nie zawsze. Czasem daje znacznie większa moc niż autor to przedstawia. Przy -15 temperatura zaczęła mu spadać do 20-21*C bo ten układ już nie wyrabiał.
      Btw: jak chcesz uwzględnić straty na grzalce elektrycznej to musisz przemnozyc przez 0,9 a nie 1,1.

    • @awian24
      @awian24 Год назад

      ​@@neezmarcin Chyba się nie zrozumieliśmy kolego. Masz rację, że najlepsze rozwiązanie to analiza godzinowych zmiany temperatur i całkowanie po powierzchni wykresu, ale to mają być przybliżone obliczenia do przyszłej inwestycji. Moje obliczenia uwzględniają tylko energię potrzebną do ogrzania powietrza na czerni do wartości dodatnich tak, aby rekuperator nie zamarzł. Obliczenie jakie korzyści energetyczne przynosi GWC plus pompa ciepła w układzie Pana Macieja to kolejne obliczenia i oszacowanie, po jakim czasie zwróci się inwestycja. Ale to już indywidualny przypadek, bo każdy budynek jest inny i inaczej użytkowany.
      Thessla Green podaje pewne wyliczenia i chciałbym zweryfikować ten marketingowe wyliczenia
      "W Polsce średnio przez 70 dni w roku temperatura spada poniżej 0°C, tylko przez 15 dni utrzymuje się poniżej -5°C, przez 4 dni jest niższa niż -10°C, a przez mniej niż 2 dni jest niższa niż -15°C. W takich warunkach, przez ponad 80% czasu, nagrzewnica systemu FPX podgrzewa powietrze zaledwie o kilka stopni, a średni roczny koszt działania systemu w przypadku rekuperatorów z wymiennikami przeciwprądowymi to od 0.6 do 0.9 zł/m2*rok, a w przypadku rekuperatorów z wymiennikami entalpijnymi od 0.2 do 0.3 zł/m2*rok. W tym czasie, system ograniczający wydajność wentylatora nawiewnego w celu ochrony rekuperatora przed zamarznięciem kondensatu, zużyłby ponad dwukrotnie więcej energii tyle, że musiałby ją dostarczyć system grzewczy. Przede wszystkim jednak, FPXptc pozwala realizować podstawowe cele wentylacji, niezależnie od warunków atmosferycznych, dostarczając zawsze odpowiednią ilość przefiltrowanego, świeżego i ciepłego powietrza. FPXptc nie wygeneruje przy tym żadnych ukrytych kosztów ogrzewania."

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Год назад

      @@awian24 Mam rekuperator thesslagreen i grzałka ma modulację i nie pracuje z pełną mocą cały czas. Mam zainstalowany rekuperator w pom. technicznym gdzie temperatura jest około 16-17*C. I dopiero poniżej -5 grzałką się uruchamia. Czujnik w ręku na czerpni pokazuje mi +1 *C. Aktualnie mamy 0*C na zewnątrz a na czerpni reku pokazuje +5*C. Przy przepływie 60 m3h.

  • @lwini5171
    @lwini5171 4 месяца назад

    Zasilanie domu w jakim kolwiek celu tylko jednym rodzajem medium, to skrajna głupota. Wiara w nieprzerwane dostawy prądui opieranie na tym calej infrastruktury domu, to taka sama glupota jak wyeliminowanie gotowki z obiegu. Pradu zawsze moze zabraknąć tak jak i internetu. A w przypadku praku pradu fotowoltaika w naszym klimacie nie jest zadna gwarancja , ani alternatywą, w przypadku gdy nie bedzie kominów w domu.

  • @vladymyrmelnyk2755
    @vladymyrmelnyk2755 5 месяцев назад

    Produceny sobie podglada co sie dzieje u mnie w domu? No faktycznie, rewelacja.....

  • @lefrance681
    @lefrance681 Год назад

    Witam serdecznie

  • @rafas6665
    @rafas6665 Год назад

    No dobrze, ale po co mówić o sensowności stosowania rekuperacji jeśli nikt nie mówi że jest to bez sensu, nikt nie ma wątpliwości co do stosowania tego typu rozwiązań.
    Kolejny odcinek będzie się zaczynał od "docieplanie domu ma sens, wyliczę dla wszystkich którzy uważają że to bez sensu" ?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      Cała rzesza osób posiadająca wentylacje grawitacyjną twierdzi to, że - rekuperacja - to bez sensu
      Cała rzesza osób posiadająca inne domy niż pasywne też twierdzi , że - dom pasywny - to bez sensu
      Cała rzesza osób posiadająca inne domy niż Zero energetyczne też twierdzi , że taki obiekt to bez sensu
      Itd. itd Pozdrawiam

    • @rafas6665
      @rafas6665 Год назад

      @@maciejsempinski6306 a konkretnie, niech ktoś tu napisze że rekuperacja jest bez sensu.
      Te mityczne grupy piszące coś, ale wskazać taki wpis ... no się jakoś nie da.

  • @lukaszkoziol
    @lukaszkoziol Год назад

    Chciałem zapytać czy gruntowy wymiennik ciepła przegrzewa się w lecie Czy potrzebne jest zraszanie jak to zalecają niektórzy producenci. Jaką powierzchnię ma gruntowy wymiennik ciepła

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      To wszystko zależy jaki GWC i jak posadowiony.
      W moich warunkach przy temp.zewnętrznej + 36 oC w cieniu GWC 400 m3 oddaje u mnie powietrze o temp + 20 oC .. Przykrywa ocieplenia winna być 7 x 10 m

  • @bartek657
    @bartek657 Год назад

    Panie Macieju, co Pan sądzi na temat rekuperatorów z odzyskiem wilgoci (entalpicznych) w nowo budowanych domach? Budynek bez GWC

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      Panie Bartku nie chcę osądzać , dzielę się aktualnymi pomiarami w moim obiekcie.
      Pozdrawiam

  • @Wieslaw1973
    @Wieslaw1973 Год назад

    Gość nie odróżnia oszczedności od odzysku.
    Tego bełkotu sie słuchać nie da. 19:54 34W/h. Dramat

  • @zabor6942
    @zabor6942 Год назад

    👍

  • @patrykf4993
    @patrykf4993 Год назад

    Ooo teraz juz 3,3, nie dawno 7 a rzeczywiscie 15. Sam bede montowal rekuperator, ale nie robmy z tego uj wie czego bo zysk z tego znikomy...porownujac ze sprawna wentylacja grawitacyjna (malo kto taką ma) fakt na ogrzewaniu troche przyoszczedzisz i komfort cieplny. Ale silniki + grzalki w reku troche tego zysku zjedzą. Sa zyski ale nie ogromne. Ale znowu dodając koszt montazu w starym domu, i pozniej ewentualnego serwisu zyski mogą sie wyzerowac. Ja osobiscie nie mastawiam sie na zysk a jedynie na komfort.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      było 3,3 było t było 15 i jeszcze mogą być inne cyfry
      Tylko najważniejsze mieć podstawy wiedzy, żeby to rozumieć.
      Za miesiąc lub później dla zdziwionych będzie porcja wiedzy.
      Pierwszy ruchu na nartach o pług, ale można inaczej.
      Przy dobrym rozwiązaniu zyski mogą być solidne, ale jak ktoś chce je pominąć, jego wybór.
      Silnik potrzebuje od 12 - 20 Wh energii a oszczędność liczymy w kWh
      Pozdrawiam

  • @shadowd3937
    @shadowd3937 Год назад

    A ta nagrzewnica mieści się w tych watach które pan wskazał

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      Nagrzewnica to zestaw rurek którymi przepływa ciepła woda z pompy ciepła. Pozdrawiam

    • @shadowd3937
      @shadowd3937 Год назад

      @@maciejsempinski6306 ale pompa ciepła też potrzebuje prądu, czy coś przeoczyłem skąd ta ciepła woda i czy nie potrzebuje pompki obiegowej?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      @@shadowd3937 Do pompy ciepła doprowadza mniej energii niż się z niej uzyskuje, ponieważ PC odbiera energię z powietrza które schładza. PC którą stosuję potrzebuje 250 W.

  • @Slawek0306
    @Slawek0306 Год назад +1

    Panie Macieju dużo dużo pozytywnej energii dla Pana i zdrowia♥️🏠😁

  • @jlewy2140
    @jlewy2140 Год назад +2

    Co za bzdury; jak można promować skomplikowany, awaryjny układ wymagający konsumpcji energii oraz serwisu, nie wspomnę o grzybie w wymienniku i przewodach, samo zdrowie. Jaki k... komfort? Do sklepu też wychodzicie w kapsułach z rekuperacją ?

    • @pdw7165
      @pdw7165 6 месяцев назад +1

      Co tu jest skomplikowanego?

    • @rreekkddaa
      @rreekkddaa 2 месяца назад

      ​@@pdw7165
      Lewactwo nigdy nic nie zrozumie z technicznego języka.

    • @rreekkddaa
      @rreekkddaa 2 месяца назад +1

      ​@@pdw7165
      Lewactwo nigdy nie zrozumie technicznego jezyka.

  • @astaroth2188
    @astaroth2188 10 месяцев назад

    Wszystko pięknie, ale ilu ludzi w polsce na to stać? Jeśli zależy Panu na ekologii to można to robić w inny sposób. A drogie urządzenia dla każdego to utopia

  • @agnieszkabenelak5350
    @agnieszkabenelak5350 Год назад +5

    Witam, może Pan wynajmie komuś ten pokój w którym jest nagrywany materiał, zyska Pan więcej pieniędzy a budynek będzie potrzebował mniej energii na ogrzanie. Najlepiej żeby była to osoba bezrobotna która cały dzień siedzi w domu i konsumuje dużo ciepłych posiłków. Pozdrawiam

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +8

      Proszę napisać czy to stwierdzenie miało być :
      1. śmieszne czy
      2. tragiczne ,
      bo nie wiem jak mam się zachować :
      1. czy zacząć się śmiać , czy
      2. Pani współczuć
      jestem na rozdrożu
      Pozdrawiam

    • @jackcia3230
      @jackcia3230 Год назад

      @@maciejsempinski6306 proponuje tej pani krowe ...wieksza wiecej energi i jeszcze mleko a w indiach pala jeszcze odpady po krowie......100 % oszczednosci.........to tyle ale tak na marginesie w holandi lub belgi niepamietam wykorzystywane bylo cieplo od zwierzat do ogrzewania czytaj rekuperacji.....mysle ze pan panie macieju jest geniuszem w tym co robi poparte badaniami ja u siebie wykorzystam stara instalacje kanalizacyjna ok 150 metrow rury kamionkowej ale tylko do pompy ciepla powietrze woda . jak tam temperatura spadnie do 10 st c przechodze na ogrzewani pompa ciepla woda woda ..chodzi o cop...rekuperacja rowniesz ale to 2.3 lata .jeszcze odzysk ciepla z wody zuzytej w kuchni i po kapieli ok 100 l na dobe..... posdrawiam jack

  • @SuperElwira
    @SuperElwira Год назад

    Tak! Sprawdźcie jeszcze GMO, kanał MARCIN BUSTOWSKI rolnicy i lekarze protestują -pestycydy w żywności, proszę Was o wsparcie i udostępnienie-poszerzanie świadomości. Medyk.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      Iść do przodu czy trwać w średniowieczu ???
      Ja proponuję , aby znaczna grupa przeczytała o czy powinniśmy wiedzieć
      i w tym kierunku postępować już od 13 lat .
      Ja tak zrobiłem.
      Dotyczy budynku mieszkalnego
      Zgodnie z dyrektywą 2010/31/UE - od stycznia 2019 r. - wszystkie !!! budynki użyteczności publicznej miały być projektowane i wykonywane jako zero energetyczne,
      - zaś wszystkie INNE NOWO WZNOSZONE BUDYNKI !!!!! od stycznia 2021 r. !!!!
      Tak więc budynek według dotychczasowych minimalnych wymogów energetycznych miał być traktowany jako „skansen” i nie miał być dopuszczany do realizacji,
      ale tak się nie stało.
      W dyrektywie zamieszczono definicję budynku o niemal zerowym zużyciu energii,
      zgodnie z którą jest to obiekt o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej.
      Niemal zerowa lub bardzo niska ilość wymaganej energii powinna pochodzić w bardzo wysokim stopniu z energii ze źródeł odnawialnych, w tym wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu budynku. Latamy w kosmos i z innego kontynentu węgiel na statkach sprowadzamy ,
      a HAMULCOWI walczą z ROZWOJEM.
      Proszę aby każdy miał wyrobiony sobie pogląd. Pozdrawiam

  • @marekprzedstawiciel8740
    @marekprzedstawiciel8740 Год назад

    @iZZi instalacje
    Dlaczego pozwala Pan na obrażanie własnych oglądających forumowiczów (subskrybterów) - przez p. Macieja?????
    Pan Maciej - kompletnie nie potrafi zapanować nad emocjami!!!
    Obraża, uczestników tego kanału!!!!
    Dlaczego Pan nie reaguje?????
    Na dodatek, manipulacyjnie usuwa komentarze (własne - napisane), które są prawdą o danych technicznych domu!!!!!
    O to Panu chodzi w przekazie ????
    Pozdrawiam

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  Год назад

      Nigdy nie cenzurowałem i nie mam zamiaru cenzurować komentarzy

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад

      @@iZZiinstalacje - bardzo dobrze, że nie cenzurujesz komentarzy
      tylko - wypisywanie epitetów w stosunku do komentujących
      - to jest chamskie i prostackie zachowanie
      p. Macieja!!!!
      Pokazuje, że kompletnie - brak Jemu kultury osobistej
      bo przy braku argumentów - wypisuje epitety które nie powinny być pisane!!!
      O to na Pana kanale !!!!
      Wyzywanie od (idiotów, upośledzonych, niedorozwiniętych) - rozumiem, że p. Maciej - jest lekarzem,
      że stwierdza takie opinie o forumowiczach!!!
      Na tym Panu zależy - aby były komentarze, które nie są grzeczne???
      Pan Maciej ma niestety problem z opanowaniem emocji (jeżeli jest nie po Jego myśli)
      a to znaczy, że chyba coś jest nie tak???
      Uważam, że możemy mieć totalnie odmienne zdanie - ale szacunek jest potrzeby
      ale niestety p. Maciej (jako dorosła osoba) o tym zapomina!!!!
      A to KANAŁ (iZZi instalacje) a nie p. Macieja.
      Dlatego jestem zdziwiony, że Pan to toleruje (obrażanie własnych komentujących - bo kanał należy do Pana)
      Warto przemyśleć.
      Pozdrawiam😊

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Год назад

      Marek daj spokój, Maciej Sempiński sam sobie wystawia laurkę i tworzy wizerunek buca i manipulatora

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад

      @@MrRatpaw - Jacku, (Maciej Sempiński) tak
      ale dlaczego tego AUTOR tego kanału (iZZi instalacje) nie kontroluje ????
      przecież to dzieje się nie na kanale (Macieja Semplińskiego)
      tylko na kanale
      (iZZi instalacje) - p. Damiana 😊
      Nie chce mi się wierzyć - że p. Damian nie widzi (nie dostrzega), że to co jest przekazywane
      mija się z PRAWDĄ oraz jest manipulacją podawanych danych nawet z pomiarów!!!!
      że nie zapaliła się czerwona lampka - jakie jest duże zużycie prądu bytowego przez dwoje Emerytów
      w małym domu
      że te zużycia są jakieś duże - co może być przyczyną - co tyle prądu pożera jako prąd bytowy
      ponad 3150 kWh na rok - dwoje dorosłych osób w małym domku
      Przecież p. Damian tam nagrywa filmy???
      TO się zastanawiam - o co w tym wszystkim chodzi???
      Pozdrawiam.😊

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Год назад

      @@marekprzedstawiciel8740 Już pisałem: dom częściowo jest ogrzewany matami elektrycznymi, ale prąd je zasilający liczony jest jako ciepło bytowe. Pod licznik energii grzewczej podpięta jest tylko pompa ciepła, więc Maciej Sempiński podaje jej zużycie jako jedyne na cele grzewcze. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że dom jest bardzo oszczędny, ale niekomfortowy, bo brakuje w nim chociażby wanny.
      Co do Damiana: interes się kręci, ludzie dodają komentarze, subskrybują itd. Co go obchodzi jakość treści, skoro kasę ma z ilości odwiedzin?

  • @maciejl172
    @maciejl172 9 месяцев назад

    Japa staruchu xD Weź do bilansu ekologicznego koszty wytworzenia rekuperacji. Dodatkowo zdrowie. Powietrze mimo filtrów jest zanieczyszczone z samego urządzenia i kanałów na obecność grzybów i pleśni. Czyszczę układy wentylacji, centrale/ kanały i rekuperacje i wiem, co tam się pojawia po roku używania.
    Jeżeli dołożymy moduł chłodzenia to czyszczenie jak przy klimatyzacji to minimum 1 na pół roku.

  • @matej9032
    @matej9032 Год назад

    bez kominów, przyjdzie wojna i będziesz ognisko palił w salonie

  • @michazajac9017
    @michazajac9017 Год назад

    Rekuperator z minecraft

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 Год назад +1

    Ten dalej męczy konia zmyślonymi danymi.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      Trzeba umieć odczytywać dane pomiarowe, inwestora i niezależnych operatorów
      i można dowiedzieć się, ze to nie koń i nic zmyślonego . Nauka pomaga w życiu,
      proszę wierzyć .Pozdrawiam

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад +2

      @@maciejsempinski6306 - to jak masz Dziadek - cohoes???
      WIDZĘ :
      Nie masz odwagi przyznać się do usuwania własnego komentarza
      bo to już byłoby - zderzenie się z PRAWDĄ - że dom wg projektu (EP) - nie jest domem pasywnym???
      I tutaj wychodzi - jakim jesteś człowiekiem!!!!!
      manipulujący danymi
      ale jak czytam coraz więcej jest osób (komentujących) - które nie mają klapek na oczach!!
      I widzą jaka jest tutaj manipulacja danymi!!!!!
      Żyj w Tym swoim wyimaginowanym świecie że wszystko masz za darmo i nic Ciebie nie kosztuje
      i że masz dom pasywniejszy od pasywnego i niech Tobie służy jeszcze 50 lat
      (ZERO KOSZTÓW, ZERO RACHUNKÓW)

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Год назад +1

      @@marekprzedstawiciel8740 Maciej Sempiński nie rozumie czym Ep różni się jego "obliczeń". Wymagasz za dużo od tego człowieka.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад

      @@MrRatpaw - Jacku, tutaj nie chodzi czy ja wymagam czy nie
      Tutaj chodzi o jedno (PRAWDĘ)!!!!
      Pan MACIEJ - nie ma ZIELONEGO POJĘCIA - jakie jest zapotrzebowanie tego domu
      na ENEGRIĘ PIERWOTNĄ -czyli (EP)!!!!!!
      Wg mnie ma - i dlatego taki jest emocjonalny!!!!
      bo to, że mam GWC - wg mnie dostarcza dość sporo energii dodatkowej do domu w (kWh)
      do tego ma pompę (niech będzie że działa na COP 1,3) choć to wg mnie nie możliwe
      bo wówczas PRODUCENT ARISTON - wprowadza (oszukuje) klientów
      że ta pompa ma COP od 2,6 do 3,4!!!!
      Do tego ma rekuperacje - też odzysk ciepła (energii)
      czyli jak to razem zliczymy i dodamy zużycie (616 kWh pompa z matami)
      to zapotrzebowanie energetyczne pierwotne będzie bliżej 28-30 kWh/m2/r ja to co podaje p. Maciej!!!
      Sam się "wkopał" bo napisał mi komentarz - a po DWÓCH GODZINACH usunął jeden wiersz który był!!!
      Tylko, że w Internecie NIC NIE ZNIKA!!!!
      TUTAJ MASZ PIERWSZY KOMENTARZ:
      """Maciej Sempinski19 godzin temu (edytowany)
      Marek Przedstawiciel Obudzony - pytanie - masz cały czas do tego wgląd EKSPERCIE ???Powtórzę Na początek trochę teorii. Od 31 grudnia 2020 roku obowiązują w Polsce zaktualizowane przepisy dotyczące Warunków Technicznych projektowanych budynków[1]. Aby im sprostać podczas projektowania nie wystarczy już tylko spełnić warunki izolacyjności projektowanych przegród budowlanych. Należy także zapewnić aby budynek spełniał reżim ekologiczny, przynajmniej w myśl przepisów. Przykładowo wartość wskaźnika EP dla budynków jednorodzinnych nie może przekroczyć wartości 70 kWh/m2*rok. A w moim obiekcie to wartość jest o 60 % niższa Wskaźnik EP oblicza się w następujący sposób EP = EK * wi, EK - wskaźnik wykorzystania energii końcowej (finalnej). Mówi nam o tym ile energii należy dostarczyć do budynku uwzględniając sprawności wykorzystanych systemów technicznych nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii dla systemów technicznych. wi - współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii dla systemów technicznych energia elektryczna z paneli PV, wi = 0,0.
      ODPOWIEDZ """"
      A TUTAJ MASZ DRUGI KOMENTARZ (POPRAWIONY😊 - po dwóch godzinach):
      Maciej Sempinski17 godzin temu (edytowany)
      @Marek Przedstawiciel Obudzony - pytanie - cały czas jest do tego wgląd EKSPERCIE ??? Tylko trzeba wiedzieć gdzie i jak to odczytać , a to cały czas jest . Przypomnę Na początek trochę teorii. Od 31 grudnia 2020 roku obowiązują w Polsce zaktualizowane przepisy dotyczące Warunków Technicznych projektowanych budynków[1]. Aby im sprostać podczas projektowania nie wystarczy już tylko spełnić warunki izolacyjności projektowanych przegród budowlanych. Należy także zapewnić aby budynek spełniał reżim ekologiczny, przynajmniej w myśl przepisów. Przykładowo wartość wskaźnika EP dla budynków jednorodzinnych nie może przekroczyć wartości 70 kWh/m2*rok. Wskaźnik EP oblicza się w następujący sposób EP = EK * wi, EK - wskaźnik wykorzystania energii końcowej (finalnej). Mówi nam o tym ile energii należy dostarczyć do budynku uwzględniając sprawności wykorzystanych systemów technicznych nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii dla systemów technicznych. wi - współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii dla systemów technicznych energia elektryczna z paneli PV, wi = 0,0.
      Pokaż mniej
      PRAWIE WSZYSTKO JEST TO SAMO - ALE PRAWIE ROBI RÓŻNICĘ!!!
      bo w drugim komentarzu BRAKUJE:
      ""A w moim obiekcie to wartość jest o 60 % niższa """"
      Tylko tyle i aż tyle!!!!!
      70 kWh * 60% (niższa) = 28 kWh/m2/rok
      I od dwóch dni - P. Maciej nie odpowiada dlaczego usunął (ten wiersz)
      ale odpowiada:
      """ idioto, szkodniku i takie tam inne""""
      CZYLI dom NIE JEST PASYWNY!!!!!!
      ale przecież jakby to wyglądało w całym przekazie!!
      Więc (idiota itp.)
      A taki Starszy Pan - bez Kultury Osobistej!!!!!
      Hej Jacku😊.

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Год назад +1

      @@marekprzedstawiciel8740 Mój kolega wybudował dom o parametrach izolacyjności podobnych do Macieja Sempińskiego i z OZC wyszło 23 W/m2 maksymalnego obciążenia cieplnego. Jeśli założyć, że ciepło z wentylacji jest do końca odzyskiwane i stanowi ok 30% wszystkich strat, to można zejść do ok. 16 W/m2. Tylko, że to dotyczy okolic Gdańska, a nie Wielkopolski (inna strefa klimatyczna). Tak więc opowiastki o 3W/m2 można między bajki włożyć, chyba, że się robi pseudopomiary i pseudoobliczenia.

  • @nwo7651
    @nwo7651 11 месяцев назад

    Bardzo dużo o pierdołach zamiast konkret

  • @46788j
    @46788j 10 месяцев назад

    Drogi Panie... pieniądze to nie wszystko.. gdzies sie zatracil zdrowy rozsądek.. mamy po prostu mieszkac a nie latac w okol tych wszystkich nie potrzebnych urządzeń. Ja otwieram oko koszt 0zl ... grzyba nie ma w domu pięknie pachnie lasem.. czy cos w tym zlego... moi rodzice , moi dziadkowie tez otwoerali okno i zyli w domu grzyna nie bylo ale tez noe bylo zawracania glowy kolejnym beznadziejny wynalazkiem... jedni licza kazda zlotowke przekładając ja nad komfort zycia... pozdrawiam zdrowo myślących..