Rekuperacja i Mega Mała Wilgotność Powietrza!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024

Комментарии • 44

  • @dominikrak72
    @dominikrak72 10 месяцев назад +5

    Przegadane, męczę się oglądając.
    Ja zmniejszam nawiew zimą plus nawilżacz w każdej sypialni i jest ok

    • @malmooze
      @malmooze  10 месяцев назад

      Proszę dbać o higieniczność nawilżaczy, bo to w sumie największy problem. Poza tym Ariel sam w biurze ma nawilżacz.

    • @bartlomiejmocior
      @bartlomiejmocior 8 месяцев назад

      Problem jest taki, że prawie niemożliwe jest zadbać o higienę nawilżaczy (szczególnie długoterminowo), a jeżeli jeszcze mamy ich kilka to już w ogóle robi się wyzwanie. Nam pediatra bardzo odradzała stosowanie nawilżacza przy dziecku, ze względu na różnego rodzaju drobnoustroje jak grzyby czy pleśnie...

    • @malmooze
      @malmooze  8 месяцев назад

      @@bartlomiejmocior dlatego stosuje się entalpię, albo odzysk wilgoci, a nie nawilżacze.

  • @marekmarekvelleon4727
    @marekmarekvelleon4727 8 месяцев назад +1

    Magik instalator, bedzie pan zadowolony!!!. Kanały techniczne zobowiązują a tu głownie - show mist go on ...

    • @malmooze
      @malmooze  8 месяцев назад

      To stary odcinek. proszę spróbować inne, pewnie będą Pana zdaniem bardziej techniczne. Poza tym nie chciałem żeby było tylko suche gadanie, ale też od czasu do czasu żart, żeby obudzić widza. Części się to podoba, a części nie, ale jak wiadomo całego świata się nie zadowoli :)

  • @pingwinyzmadagaskaru2257
    @pingwinyzmadagaskaru2257 10 месяцев назад +9

    Tak szczerze to dużo pierdolenia zero konkretu

    • @malmooze
      @malmooze  10 месяцев назад

      Dziękujemy za konstruktywną opinię :P Nie każdy odcinek będzie się każdemu podobał. Mi osobiście się podoba że nagrana jest naprawa. Nie pracowałam jeszcze wtedy w firmie, ale podobno Ariel faktycznie cały dzień tam kwitł, żeby od razu nagrać dom po naprawie. W innym wypadku pewnie byłby z tego osobny odcinek, a wtedy to już dopiero miałby Pan rację :P

    • @malmooze
      @malmooze  10 месяцев назад

      @@filip9192 Ariel specjalnie czekał do końca dnia(22:00), żeby nagrać jak zachowuje się dom po chwilowej pracy jednostki, a nie efekt otwartych okien. Późniejszej naprawy instalacji dokonał zgodnie z naszymi instrukcjami hydraulik, który to montował. Po wymianie jednostki ma Pan na tym filmie, po wymianie instalacji jeszcze nie udało nam się zgrać z Inwestorem :/ Co Ariel jest w pobliżu, to niema go, albo jak jest, ale Ariela niema.

    • @krzysztofskrzypek877
      @krzysztofskrzypek877 7 месяцев назад

      W samo sedno.

  • @MMiMMiMMiMM
    @MMiMMiMMiMM 10 месяцев назад +1

    Jaka jednostka i z jakim wymiennikiem została zamontowana ?

    • @arielkubica87
      @arielkubica87 10 месяцев назад

      Vallox 110 MV E z tego co pamiętam.

  • @yaDovity
    @yaDovity 10 месяцев назад +1

    Nie bardzo rozumiem, w czym w takim razie byl problem? Nie wystarczyło zrobić balans instalacji zostawiając stary reku ? Wykraplac sie musi no ale nie tyle. Tak samo jak zimą musi zamarzać wymiennik jesli jest dobra wymiana ciepła a nie ma nagrzewnicy. Pozdrawiam

    • @malmooze
      @malmooze  10 месяцев назад

      Jeśli na wyrzucie było 19 stopni Celsiusa, gdzie powinno być -5(tak jest teraz) to chyba łatwo się domyśleć że każdy rok funkcjonowania tamtej jednostki mógł być droższy niż nowa jednostka. To ona była głównym problemem wszystkich wymienionych w filmie problemów.

    • @bandon01
      @bandon01 9 месяцев назад +1

      @@malmooze powietrze wywiewane musiało mijać wymiennik(zacięty bypass? ). Niema opcji żeby zimne z zewnątrz nie schlodzilo choćby o kilka stopni tego z domu. Nie powinno być -5 na wylocie bo wymiennik będzie łapać lodem, poza tym żeby doszło do -5 na wylocie to by musiał być mocny mróz na zewnątrz...

  • @1981frc
    @1981frc 10 месяцев назад +3

    Przecież gość sie reklamuje niczym celebryta. Zamiast wymienic jednostke na wymiennik entaliptycMy to wymienił całą jednostkę. On zarobil a.inwestr... zaczarowany.

    • @malmooze
      @malmooze  10 месяцев назад

      Przecież Pan się mądrzy, ale zupełnie nie potrzebnie, bo Pana tam nie było i nie wie co by wystarczyło, a co nie. Tamta jednostka wyrzucała na zewnątrz zimą 19` C. Nie nadaje się do niczego.

    • @siwy9566
      @siwy9566 10 месяцев назад

      No i ch.... ma niech se chłop robi reklamę a jak ci żal dupę ściska to do dzieła. Zobaczę co masz ciekawego do powiedzenia.

  • @bandon01
    @bandon01 9 месяцев назад

    Przy jakich oarametrach powietrza wewnatrz i na zawnatrz byl film? Mam kilka uwag i watpliwosci do tego co widzę....rozumiem że mówiąc ustawiona sprawność ma Pan na myśli wydajność?

    • @malmooze
      @malmooze  9 месяцев назад +1

      Nie pamiętamy już jaka była temp powietrza. Na pewno było zimno(czapka szalik), dlatego zadziwiła nas temp powietrza wywiewanego, która wynosiła +19`C. Co do sprawności, to najprawdopodobniej Ariel miał na myśli sprawność procentową na jakiej pracowała jednostka. Jeśli nie, to się pomylił.

    • @bandon01
      @bandon01 9 месяцев назад +1

      @@malmooze na pierwszy rzut oka wygląda jakby jednostka pracowała na uchylony by pasie. Nie można mylić pojęć sprawność a wydajność procentowa bo robi się bałagan. Kolejna rzecz jeśli powietrze nawiewane ma x wilgotności w gramach/m3 to rekuperator go nie osusza bo niema gdzie się to skroplic i osuszane jest powietrze wyciągane na schlodzonym przez powietrze zewnętrzne wymienniku (jeśli ma punkt rosy). Aby wiarygodnie przeprowadzić takie oględziny to najlepiej wyrażać wilgotnosc w g/m3 a nie% . Powietrze wpuszczone przez okna miało tyle samo wilgoci co to wciągnięte przez rury. Dla przykładu jeśli miało +2 i90% wilg to mialo 5g/m3 i to powietrze w obojętnie jaki sposób do domu i ogrzane do 22 dalej ma 5g/m3 tyle że miernik pokaże 25% i oto całe czary. Wykres Moliera wszystko wyjaśnia.

    • @arielkubica87
      @arielkubica87 9 месяцев назад

      @@bandon01 fakt. 1 myśl była właśnie taka, ale Ariel to sprawdzał. Nie powinno się, ale się zdarza kiedy nie masz wykształcenia aktorskiego, a kamera Cię stresuje.
      Co do wilgotności powietrza na zewnątrz, masz rację. Otwierając okno obniżali temp w domu, przez co procentowa wartość wzrastała, ale nie faktyczna ilość wilgoci, chyba że w domu było suszej niż na dworze. Masz rację, ale nie przeprowadziliśmy tych badań. Wcześniej kiedy nie mieliśmy filmów to wydawało się wystarczające, dzisiaj staramy się nagrywać już lepiej, chociaż za rok, dwa pewnie znowu znajdziemy na siebie jakieś uwagi :P

    • @bandon01
      @bandon01 9 месяцев назад +1

      Dalej gryzie mnie to że zmieniając jednostkę zwiększyła się wilgotnosc. No chyba że włożony został wymiennik enatliptyczny to jedna opcja a druga to że stara jednostka miała zbyt duży próg minimalnej ilość przepływu powietrza a nowa ma możliwość zejść niżej i poprostu mniej tego suchego powietrza pcha do domu. Ale jeśli to jest to drugie to można było się trochę poznecac nad zredukowaniem przeplywu... Naturalnym jest że stosując dużą wymianę powietrza zimą powiwtrze w domu będzie suche, niezależnie od tego czy wtloczymy je rurami, oknami czy czymkolwiek innym. Ludzie bez wentylacji mechanicznej mają dużą wilgotnosc bo brakuje wymiany powietrza.

    • @arielkubica87
      @arielkubica87 9 месяцев назад

      @@bandon01 Zamontowaliśmy entalpię.

  • @pawel5012
    @pawel5012 10 месяцев назад

    Czyli valiant rekuperator to złom ?

    • @arielkubica87
      @arielkubica87 10 месяцев назад

      Nie złom. Na pewno w Hiszpani, czy jakimś innym klimacie ciepłym działałby poprawnie, ale naszym zdaniem nie powinno się go montować, z takim wymiennikiem, w naszym klimacie, gdzie zimą temperatura powietrza spada poniżej zera.

    • @krzysztoffqiu4907
      @krzysztoffqiu4907 10 месяцев назад

      Ariel, a jaka była wydajność oraz jaki wymiennik reku przed wymianą oraz po wymianie ?

    • @krzysztoffqiu4907
      @krzysztoffqiu4907 10 месяцев назад

      oraz jaki spręż ?

    • @malmooze
      @malmooze  10 месяцев назад +1

      @@krzysztoffqiu4907 w jednostce Vaillant jest wymiennik przeciwprądowy wykonany z tworzywa które przynosi mi na myśl opakowanie z szynki w biedronce. Wymieniliśmy jednostkę na Valloxa, który również ma wymiennik przeciwprądowy. Obie jednostki pracują zgodnie z danymi producenta przy 100 Pa, ale mimo że jednostka wyrzucana na śmietnik miała 350m3/h, a nowa 317 m3/h, to obie dały sumę wydatków 300m3/h.

    • @malmooze
      @malmooze  10 месяцев назад

      nie może być złom, bo jest wykonany z EPP, więc nie przedstawia żadnej wartości(łącznie ze złomową), poza generowaniem hałasu i niepotrzebnych kosztów :P

  • @krzysztofskrzypek877
    @krzysztofskrzypek877 7 месяцев назад

    Słucham patrząc i nic z tego nie kumam.
    Widocznie poziom instalatora mnie przerósł.

    • @malmooze
      @malmooze  7 месяцев назад

      Tak czy inaczej, dziękujemy za komentarz :)