Naprawa instalacji rekuperacji, rekuperator na poddaszu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 июл 2024
  • Dzisiaj prezentujemy Wam kolejny odcinek z naszego starego kanału na YT.
    Dla niektórych może się on wydać bardzo dziwny, ponieważ jest on kontynuacją odc. 6 na nowym kanale, a w filmie mówi się o 1, ponieważ był nagrywany na stary kanał. Nie ważne, jak się już połapiecie w tej zawiłej sytuacji, to odkryjecie odcinek bardzo nerwowy, dość wzruszający, ponieważ Inwestorowi w jego trakcie, przynajmniej parokrotnie załamuje się głos. Ma ku temu powody.
    Zapytacie jakie? Przede wszystkim chyba koszmar, jaki przeżył przez ostatnich parę lat funkcjonowania ze starą rekuperacją. Później pojawiła się nadzieja w postaci przyjazdu Ariela i podaniu instrukcji naprawy. a na końcu było sporo pracy, żeby osiągnąć efekt pokazany na filmie.
    Udało się, ale zszarganego zdrowia nikt już Inwestorowi nie zwróci :/
    Zapraszam do oglądania :)
    00:00 Wstęp
    01:17 Przywitanie
    01:35 "Igloo"
    02:55 El. czerpni i wyrzutni
    04:50 Ocieplenie i izolacja
    07:05 Przerywnik :D
    10:35 Wilgotność
    11:50 "Projekt"
    13:35 Inwestor o wentylacji
    16:10 O tym jak inwestor poprawiał instalacje
    19:50 Nieocieplone poddasze a jednostka
    22:15 Wiadomość od inwestora do instalatora
    23:00 Rada dla "instalatorów"
    23:57 Kotłownia
    27:20 Zakończenie/Pożegnanie
    #rekuperacja #wentylacja #KtoToPanuMontował
    #rekuperator #naprawarekuperacji
    Zapraszamy do odwiedzin:
    Naszej strony: malmo-oze.pl
    Bezpłatna wycena montażu rekuperacji: malmo-oze.pl/bezplatna-wycena...
    Kurs samodzielnego montażu rekuperacji: malmo-oze.pl/kursy/kurs/
    Fanpage: / malmorekuperacja
    Instagrama: / malmo_rekuperacja
  • НаукаНаука

Комментарии • 44

  • @ukaszj8656
    @ukaszj8656 9 месяцев назад +1

    Jeśli rekuperator jest w kotłowni to na rury spiro starczy 2cm wełny alu?
    Albo ile powinno być aby nie wykraplala się woda

    • @malmooze
      @malmooze  9 месяцев назад

      na rury na nawiew i wyciąg powinno wystarczyć 2cm, ale na czerpni i wyrzutni powinno być więcej.

  • @vincenty41
    @vincenty41 9 дней назад

    Cześć, co sądzisz o rekuperacji na poddaszu nieużytkowym, schowanej w podłodze na legarach i zasypanej celulozą 30cm? Myślimy o rekuperacji Thesslagreen airpack 400h - dom 200m2

    • @malmooze
      @malmooze  8 дней назад

      Ta jednostka nadaje się do wentylowania domu 100-120 m2, a nie 200 m2. Co do Celulozy, to ja bym dołożył parę centymetrów(u siebie w domu mam 45cm wełny), ale to już kwestia budynku. Instalacja powinna dać radę, ale tą jednostkę koniecznie wymieniłbym na inną. Sprawdź np Ostberg Heru 160 S

  • @andrzejkamas7517
    @andrzejkamas7517 9 месяцев назад +1

    jakie są opinie skrzynek rozdzielczych z blachy ocynkowanej proszę o odpowiec

    • @malmooze
      @malmooze  9 месяцев назад

      Z blachy ocynkowanej, grubej, specjalnie wzmocnione, które można kupić w naszym sklepie, SUPER. Z cienkiej blaszki nierdzewnej, grubości kartki papieru, opinia jest zła.

    • @malmooze
      @malmooze  5 месяцев назад

      uważamy że są lepsze od tych z "nierdzewki" i na pewno mniej rdzewieją.

  • @lunavaio611
    @lunavaio611 7 месяцев назад

    Czy temp.na zmieszanym powietrzu 19st jest ok- przy zasysanym powietrzu -3/0st? Mam rekuperator na poddaszu (zima jest tam ok.16st) ale poddasze mam ocieplone welna 20cm z lambda 0.031. Rury na poddaszu ocieplone welna ze srebrna folia 25mm. Sam rekuperator tez jest w "sarkofagu" z tej welny.

    • @malmooze
      @malmooze  7 месяцев назад

      Pytasz czy nawiewane +19 to ok wynik? No ale jaka jest temperatura w dom?

    • @lunavaio611
      @lunavaio611 7 месяцев назад

      @@malmooze temp.w domu 22.5st na dole, na górze 22, wilgotność w zależności od pomieszczen 48-53%. To 19st jest na czujniku rekuperacji i pokazuje przy min.pracy dmuchawy jak zwiększę obroty to temp.wyjsciowa z rekuperacji (na czujniku) wzrasta do 20-21st. Jest ok, czy zastanowić się nad kolejną warstwą docieplenia wełną rur i rekuperatora na poddaszu?

    • @malmooze
      @malmooze  7 месяцев назад

      @@lunavaio611 Jest spoko. Niema co poprawiać :)

    • @lunavaio611
      @lunavaio611 7 месяцев назад

      @@malmooze 🤝

    • @ejkum-kejkum
      @ejkum-kejkum 6 месяцев назад +1

      Czy na poddaszu masz ogrzewanie? Ja mam 20cm wełny między jętkami, na to osb 2cm i przy minusie na zewnątrz mam około 7-8st. Nie wiem jak to możliwe żeby tam było 16st bez ogrzewania.

  • @jacekk.1715
    @jacekk.1715 5 месяцев назад

    Czy to mata kauczukowa firmy armacell ? Z klejem ? Dość ładnie to wygląda , jak to się wykonuje ? Może Pan inwestor się wypowie.

    • @malmooze
      @malmooze  5 месяцев назад

      być może. Wykonuje się podobnie jak wełnę.

  • @Ampiomaniak
    @Ampiomaniak 10 месяцев назад

    Estetyka świadczy o jakości wykonania ;)

    • @malmooze
      @malmooze  10 месяцев назад

      Dokładnie. Już po estetyce czasami można rozpoznać pseudofachowca, chociaż jednak tak się na dzień dzisiejszy ich instalacje nie wyglądają strasznie źle. Po prostu nie działają :P

  • @mpGrafik
    @mpGrafik 10 месяцев назад

    Jak na mój gust, to powinno działać i wyglądać. Trafić na paproków to pech i prawdziwa masakra.

    • @malmooze
      @malmooze  10 месяцев назад +1

      Proszę mi uwierzyć, że do dzisiaj Ariel bardzo emocjonalnie wspomina ten odcinek. To była 1 inwestycja którą nagrywaliśmy na YT, a Ariel nie był wtedy jeszcze tak "gruboskórny" jak dziś.

  • @tomekszymanski5041
    @tomekszymanski5041 9 месяцев назад

    zawsze myślałem że jak w pokojach jest uczycie świeżego wywietrzonego pomieszczenia to o to chodzi żeby to było czuć przy rekuperacji a nie zaduch

    • @malmooze
      @malmooze  9 месяцев назад

      Tak powinno być, ale nie zawsze się udaje. Ocena że jak zaraz po zamknięciu okna nie miała na celu opisanie świeżości powietrza, tylko temperaturę. Nie dało się nagrzać tych pokoi, jeśli reku był odpalone.

    • @tomekszymanski5041
      @tomekszymanski5041 9 месяцев назад

      @@malmooze ok teraz rozumiem

    • @siwy7551
      @siwy7551 7 месяцев назад +1

      ​@@malmoozeja również robiłem projekt w firmie na p... aż się k boję.

  • @tdzprv
    @tdzprv 4 месяца назад

    Spadająca wilgotnosć w pomieszczeniu wentylowanym i ogrzewanym zimą, to normalne zjawisko fizyczne. Gdy w rekuperatorze mamy wymiennik entalpiczny, lub obrotowy (bębnowy), to wigoć produkowana przez np. gotowanie, przez nas samych itp. w duzej cześci wraca do pomieszczenia. Jeżeli rekuperator jest zamontowany w strefie zimnej, to część wilgoci (lub duża jej część) się wykropli w samym rekuperatorze lub nieocieplonych kanałach wyciągowych i nie wróci do pomieszczenia. Jak natomiast wytłumaczyć parujące okna? Majster tajemniczo się uśmiechał, ale nie powiedział... A może dom był po prostu nowy, więc kilka m3 wody musiało odparować ze ścian i stropów i datego parowały okna? Rekuperator wówczas działał jak osuszacz. Myslę, że to był prawdziwy powód parujacych okien, a nie wadliwy montaz rekuperatora, ale i tak byłbym wdzieczny Panu Majstrowi za naukowe wyjaśnienie.

    • @tdzprv
      @tdzprv 4 месяца назад

      Oczywiscie nie neguję, że montaż wygląda... słabo.

    • @malmooze
      @malmooze  4 месяца назад

      Ariel mówi, że w domu było bardzo ciepło i bardzo wilgotno, ponieważ instalacja była zaprojektowana fatalnie i wentylowała wiatrołap zamiast łazienek, albo korytarz zamiast pokoi. Budynek nie młody. Może łatwiej będzie Panu zrozumieć zjawisko oglądając odcinek 30% różnicy wilgotności między pomieszczeniami na tym samym piętrze z Warszawy.

    • @tdzprv
      @tdzprv 4 месяца назад

      Rozumiem zjawisko. Trudno mi jedynie wyobrazić sobie co można spaprać, żeby osiągnąć taki słaby efekt... i parujące okna. Łatwo jest przesuszyć dom, ale "przewilgocić"? Chyba, że pokój nie był ogrzewany, zimna szyba itd... ale chyba trudniej jest zaprojektować instalację tak, żeby parowała okna niż żeby przesuszała. Z tym przesuszaniem też trochę Majster przesadza, bo ilości powietrza jakie mają być do pomieszczenia dostarczone określa norma i to nie podlega dyskusji, temperatura w pomieszczeniu to decyzja właściciela, a na temperaturę na dworze nie mamy wpływu. A stąd głównie wynika wilgotność w pomieszczeniu. Jedyne co jest po naszej stronie, to wybór rekuperatora z odzyskiem wilgoci lub bez. To tak oczami laika. Może Majster ma inne zdanie, ale pewnych zjawisk fizycznych nie przeskoczymy :) Pozdrawiam!

    • @malmooze
      @malmooze  4 месяца назад

      @@tdzprv Wartości normatywne dla budynków jednorodzinnych, to ?? Wartości projektowe w wielu projektach z pieczątką są różne.
      Ponieważ mamy pewnego rodzaju zalecenie, ale nie wiemy czy mamy takie wartości osiągać na przewietrzaniu, czy przy pracy jednostki przy sprawności 10%, to mamy pewnego rodzaju dowolność w niektórych kwestiach z której oczywiście my w Malmo korzystamy.

    • @tdzprv
      @tdzprv 4 месяца назад

      @@malmooze W Polsce rekuperacja nie jest obowiązkowa, więc projektanci bazują na wartościach zalecanych. W krajach np. skandynawskich, we wszystkich nowo budowanych domach rekuperacja jest wymagana i wydajności określone w przepisach (prawo budowlane). Te przepisy obowiązuja od wielu lat, jak sięgam pamięcią. Są one podobne do polskich zaleceń i dotyczą wydajności rekuperatora na 100%. Okazuje się, że większa wydajność nie ma uzasadnienia, ale jeżeli będzie mniejsza od podanych wartości, to dom nie uzyska odbioru. Oczywiście użytkownik decyduje na którym biegu system bedzie pracował, ale zwyke 50% jest OK. W Skandynawi najczęściej stosuje się rekuperatory z wymiennikiem obrotowym (np. Flexit), wówczas ani grzałka nie jest potrzebna ani nie tracimy wilgoci. Jaki sens ma odzysk ciepła z wentylacji, jeżeli w niskich temperaturach załączy się grzałka? Wowczas więcej tracimy niż zyskujemy, ale to może być specyfika rynku. Nadal nie rozumiem co można zrobić źle, żeby rekuperatorem zaparować okna. Moja wyobraźnia tam nie siega, a siedzę w temacie od ponad 20 lat...

  • @MKA_UK
    @MKA_UK 7 месяцев назад

    Co to za firma na P ?

    • @malmooze
      @malmooze  7 месяцев назад

      To twórcy tego projektu. Jeśli jest Pan zaznajomiony z rynkiem rekuperacji, to rozpozna.

    • @ravlhr1714
      @ravlhr1714 6 месяцев назад

      Do cholery kto to? Na p

    • @malmooze
      @malmooze  6 месяцев назад

      @@ravlhr1714 niegdyś znana i popularna firma produkująca materiały do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Niestety wykonująca także rysunki, nazywane dla zmylenia inwestora projektami.

    • @ravlhr1714
      @ravlhr1714 6 месяцев назад +1

      @@malmooze przyszło mi to nieszczęście że mam stary drewniany dom który przez lata wentylowano piecami kaflowymi. Dziś go ocieplam , chce ocieplić strop, między belki włożyć wełne a pod wełne kanały do rekuperacji i planowałem dać centralkę na strychu, ale po obejrzeniu 20 godzin Twoich filmów chyba dam sobie spokój. Nie da się tego zrobić dobrze i tyle

    • @Darkos6531
      @Darkos6531 4 месяца назад

      ​@@malmooze możesz podpowiedzieć żeby przestrzec innych?
      Tylko tyle: pe czy pp?

  • @paszkar
    @paszkar 6 месяцев назад

    Przecież między krokwiami nie ma żadnego ocieplenia !

    • @malmooze
      @malmooze  6 месяцев назад

      Dlatego właśnie mówi się w tej sytuacji, że poddasze jest nieocieplone.