Rozmieszczenia anemostatów pomysły Paruszewskiego , kurs montażu rekuperacji wentylacji odc 6 cz4

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 янв 2025
  • Zajmujemy się produkcją rekuperacji central wentylacyjnych rekuperatorów

Комментарии • 68

  • @trogalewski
    @trogalewski Год назад +5

    Rewelacja podpowiedź z tymi "nadmiarami" nawiewów. To faktycznie poszerza możliwości - sprytne. Dzieki. Za pół roku będę robił rekuperacją - na pewno zastosuję część Twoich idei :)

  • @krzysztofszydowski8314
    @krzysztofszydowski8314 Год назад +6

    Rok czasu szukałem takiego specjalisty. Będzie miał Pan ze mnie klienta :D

  • @kamilk1403
    @kamilk1403 Год назад +1

    17:15 czy taki wentylator w łazience coś popchnie w instalację?? Wiem , że w karcie technicznej takich sprzętów jest napisane, że komin max 2-3 mb , a poziomy kanał skraca jeszcze bardziej jego wydajność
    Czy nie lepiej w łazience założyć czyjjik wilgotności i sterownik od akwarystyki?? 😊

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      wentylator higrometryczny

    • @kamilk1403
      @kamilk1403 Год назад +1

      @@piotrparuszewski-o3ozon to wiem, ale chodzi mi o to czy bez wyłączonej centrali to zadziała, bo chyba o to panu chodziło

  • @autre1234
    @autre1234 Год назад +2

    Panie Piotrze, czy planują Państwo wprowadzić do sprzedaży siłowniki do przepustnic powietrza tańsze niż Belimo (są od około 300 zł)?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад +4

      planujemy

    • @mateuszjak4645
      @mateuszjak4645 Год назад +2

      @@piotrparuszewski-o3ozon przydałyby sie przepustnice do anemostatów sterowane przez PIR a najlepiej z mozliwoscia do podlaczenia do smart home. W ten sposób byloby pełne sterowanie. Jesli daloby sie do tego wpiac tez czujnik pir, swiatla, temperatury i wilgotnosci i puscic po skretce do centrali to w zasadzie ta jedna rzecz zalatwialaby wszystko co jest potrzebne do smart home do sterowania wentylacja, ogrzewaniem, klimatyzacja, oswietleniem i alarmem po zintegrowaniu centrali reku ze smart home

  • @mdob85
    @mdob85 10 месяцев назад

    Zastanawia mnie, jak wentylacja strefowa wpływa na bilansowanie przepływów. Projektuje się pod równowagę nawiewu i wywiewu, więc dobrze byłoby to zachować.
    Dobrze mi się wydaje?
    Jak zareaguje centrala, która ma bilansowanie przepływów, gdy włączy się wentylator w łazience? Zwiększy moc nawiewowego czy spowolni wywiwny?

  • @wotfinowski
    @wotfinowski Год назад

    Czy i ewentualnie w których miejscach izolować rury nawiewu przy klimatyzacji kanałowej?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      czym lepsza izolacja tym lepiej.. możemy schodzić z niższa temperaturą i będzie większa skuteczność

  • @piotrmarzecki3573
    @piotrmarzecki3573 Год назад +2

    Ja mam tę komfortową wersję. Działa. Jest cicho. Sam robiłem, to i tanio. Ekspertom na Facebooku się nie podobało bo za dużo kanałów i za wielkie. Jak zapytałem jak się reguluje to mało konkretów. W końcu mam niewyregulowaną i jest tez dobrze. Kiedyś możliwe ze w końcu ro zrobię. Poproszę o odcinek o regulacji 😅. Czy kiedyś rozbuduje o klimatyzacje - wątpię - chłodzenie PC nieźle działa.

    • @dariuszjankowski884
      @dariuszjankowski884 Год назад +1

      Czy masz w instalacji skrzynki 2x90 i jaka masz powierzchnie domu i do tego jaka duża centrala ?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад +1

      będę o tym kręcił film

    • @piotrmarzecki3573
      @piotrmarzecki3573 Год назад +2

      @@dariuszjankowski884 same skrzynki po 1 kanale fi 90. Dom 160m2 centrala abp 450.

    • @dariuszjankowski884
      @dariuszjankowski884 Год назад +1

      @@piotrmarzecki3573 Dzieki za info

    • @PiotrXX
      @PiotrXX 11 месяцев назад

      ​@@piotrmarzecki3573 w jaki sposób chlodzisz dom PC? Podłogą czy chłodnica przed rekuperatorem?

  • @chozdek
    @chozdek Месяц назад

    W piwnicy o powierzchni 25m2 chcę zrobić pralnie i suszarnie, wraz z kotłownią/maszynownią- pompa ciepła. Czy łączyć to pomieszczenie z rekuperacją domową, czy jednak oddzielić?

    • @VixaPixa-s3r
      @VixaPixa-s3r Месяц назад

      Co prawda jestem amatorem, ale podpowiem, z racji tego że będzie suszarnia, to warto, w przeciwnym razie ta wilgoć będzie wędrować na wyższe kondygnacje, pytanie czy piwnica będzie ogrzewana, a powinna być tak wynika z fizyki budowli w przeciwnym razie będzie problem z wykraplaniem się wilgoci gdy umieścimy tam same wywiewy i ciepłe powietrze z domu będzie wędrować siłą podciśnienia do piwnicy gdzie będzie zimniej i się wykraplać na drzwiach, ścianach i suficie. Także robić wentylacje w piwnicy ale i ogrzewać.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Месяц назад

      robiłbym odzielnie jeśli to ma być maszynownia

  • @piotr456
    @piotr456 Год назад +1

    co z przepustnicą w przypadku gdy włączymy klimatyzację kanałową i potrzebna większa wymiana powietrza niż przy samej rekuperacji? Powietrze przejdzie ale będzie głośniejsze czy trzeba regulować? Dziękuję za informację.

  • @TomekTakRobi
    @TomekTakRobi Год назад

    A co z ociepleniem kanałów nawiewnych do klimatyzacji jeżeli idą nad podwieszanym sufitem, koszt ocieplenia kanałów 90 najcieńszą pianka kauczukowa chyba 9 mm jest dość spory. Pytanie czy te 9mm wystarczy czy 13mm. Metr 9mm kosztuje ok 24zl 13mm chyba już 32zl. Jak nie ocieplę to raczej się wilgoć wykropli. A czy można byłoby zamiennie zastosować wełnę skalna- zostało mi z budowy, minus ze przepuszcza wilgoć czego chyba nie robi kauczuk

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад +1

      jak ustawimy temp.. na 16 stopni na kanale to się nic nie wkropli,,, mamy sprawdzone norma mówi o 18,,,

  • @tabbasek
    @tabbasek Год назад +4

    Fajnie ze Pan nagrywa i dzieli sie swoja wiedza za darmo. Bardzo duzo mozna sie z Panskich filmow dowiedziec. Zastanawialem sie nad tymi dodatkowymi wentylatorami do lazienek (ktore Pan pokazal) i mam pare pytan. Jezeli ten wentylator sie zalaczy i bedzie ze tak powiem dopychal powietrze z lazienki na sile, to czy to nie spowoduje podcisnienia poniewaz rekuperator nie bedzie nawiewal tyle co wywiewa? Czy w takim wypadku musi byc rekuperator z automatycznym bilansowaniem nawiewu / wywiewu?
    Drugie pytanie jest takie czy wywiew na poziomie 70m3/h z pojedynczego anemostatu jest mocno slyszalny? Czy w kuchni nie lepiej bylo by zrobic dwa punky wywiewne zeby troche obnizyc halas? To samo mozna zastosowac w lazience?
    Czy planuje Pan zrobic jakis poradnik, jak w miare poprawnie i domowymi sposobami ustawic przeplywy nowej instalacji?
    Pozdrawiam Pana goraco i licze na wiecej materialow na Panskim kanale :)

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      można taki wentylator z higrostatem montować śmiało mamy to już sprawdzone, w kuchni głośniejszy nawiew raczej nikomu nie przeszkadza, tak planuje zrobić taki materiał jak ustawiać anemostaty

    • @MiloszMazzieh
      @MiloszMazzieh Год назад +1

      @@piotrparuszewski-o3ozon Domyślam się, że w trakcie działania takiego wentylatora większość powietrza zasysanego przez centralę zostanie wyciągnięte w tym jednym punkcie, kosztem chwilowo znikomego wyciągu w pozostałych punktach?

    • @ravlhr1714
      @ravlhr1714 Год назад

      Nie za darmo, bo u Pana Piotra będę zamawiał cały zestaw łącznie z klimatyzacją kanałową, więc film jest jednocześnie częścią strategii marketingowej. Bardzo pomocne, wręcz niezbędne dla kogoś, kto tak jak ja chce to zrobić

  • @PiotrXX
    @PiotrXX 11 месяцев назад

    Dzień dobry, Panie Piotrze w projekcie wentylacji (projekt gotowy domu) mam wywiew w nieogrzewanej spiżarni - twierdzę, że to nieporozumienie? Zamiast w spiżarni, chce przenieść anemostat do pralni.
    Czy w wiatrołapie powinien być wywiew?
    Dziękuję za informację zwrotną

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  10 месяцев назад

      w spizarni też wywiew jest potrzebny .. a w pralni jest wyjątkowy potrzebny

  • @gberlnevyx7534
    @gberlnevyx7534 День назад

    Nie mówi Pan nigdzie (w każdym razie nie zauważyłem), jaka jest zasada rozmieszczania anemostatów. Z filmu wnioskuję, że nawiewy należy umieszczać w pobliżu okien, co wydaje się logiczne w kontekście zabezpieczenia okien przed wykraplaniem pary. Z drugiej strony spotkałem się w internetach z opiniami, że nawiewy nie powinny być w pobliżu okien, bo nawiewane powietrze ulega wychłodzeniu i przez to powoduje dyskomfort. Oczywiście mogę wyciągnąć z tego jakieś wnioski na własny użytek, ale nadal nie wiem, czy nawiew lepiej zrobić 1m od okna w planie czy np. 2m. Rzecz w tym, że Pan nie podaje w filmie konkretnych zasad, tylko trzeba ich się domyślać. Pozdrawiam.

  • @lukaszdadak9777
    @lukaszdadak9777 8 месяцев назад

    Witam niedługo bede robil wentylacje z gwc gruntowym i zastanawiam sie nad klimatyzacja kanalowa projek i material napewno zamowie u was instalacje wykonam sam tylko mam pytanie czy pomogli byscie mi to wszystko ustawic dom pasywny z bloczkow styropianowych parterowy 150m

  • @mariuszadamczyk1741
    @mariuszadamczyk1741 Год назад +2

    W polskiej normie "PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej" pkt 3.1 w którym jest zapis o 20 m3/h na każdego mieszkańca przy czym łączny strumień powietrza dla pokoju nie mniejszy niż 1 wymiana na godzinę odnosi się do budynków zamieszkania zbiorowego jak hotel, pensjonat, schronisko a nie dom jednorodzinny.

  • @Marcin-zn9ow
    @Marcin-zn9ow Год назад

    Moge proscic o
    namiar na maty wygluszajace do anemodtatow. Halasuje mi na kanalach wywiewnych.

  • @dancolombo6050
    @dancolombo6050 Год назад

    14:15 - Panie Piotrze, marzec 2022 był już... rok temu.

  • @ukaszborowiak6126
    @ukaszborowiak6126 Месяц назад

    Panie Piotrze, może ktoś to napisał wcześniej w komentarzu, ale nie czytałem wszystkich. W filmie mówi Pan o metrach kwadratowych, a mi się od razu coś nie zgodziło, chyba się Pan pomylił i chodziło o metry sześcienne. Pozdrawiam

  • @filip838
    @filip838 Год назад

    czy ja dobrze rozumiem, że powierzchnię traktuje Pan tożsamo z kubaturą?

  • @mariuszbakun2626
    @mariuszbakun2626 Год назад

    Witam. Czy jeżeli w sypialni (gdzie są 2 nawiewy po 25m3 - do każdego prowadzi jedna rura 90mm), damy 1 anemostat z nawiewem 50m3 (ale do niego również będą prowadzić 2 rury 90mm), to rzeczywiście będzie sporo głośniej?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад +1

      do 50m3/h jest ok

    • @kamilw1728
      @kamilw1728 Год назад +1

      W co w przypadku gdy w sypialni będzie jedna rura ∅ 90 da się jakoś to wyregulować żeby było cicho?

  • @mariuszbakun2626
    @mariuszbakun2626 Год назад

    Witam Panie Piotrze. Takie pytanie: czy odległość rekuperatora od ściany z czerpnią 0.5m jest wystarczająca, czy powinno/musi być więcej? A jeżeli więcej, to dlaczego (głośność, inne aspekty? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад +1

      może być 50 cm, chyba że okno jest w pobliżu, lub nerwowy sąsiad (ale nawet jak będzie pracować wszystko na 50 % to nawet sąsiadowi nie będzie przeszkadzać)

    • @mariuszbakun2626
      @mariuszbakun2626 Год назад

      @@piotrparuszewski-o3ozon Dziękuję za odpowiedź. Okno jest nieco ponad metr od tego miejsca, ale podejrzewam, że będzie przez większą czasu zamknięte (w końcu jest rekuperacja). Jest to ściana od południa.

    • @bartlomiejmocior
      @bartlomiejmocior 10 месяцев назад

      @@mariuszbakun2626 Czerpni nie powinieneś mieć od południa, bo w lecie będzie Ci zaciągało zagrzane powietrze i dom się będzie bardziej nagrzewał

  • @piotr456
    @piotr456 Год назад

    do nawiewu 50m3/h doprowadzamy dwie rury 90?
    pozdrawiam

  • @maxbuilding5811
    @maxbuilding5811 Год назад

    ..... panie Paruszewski a co z recyrkulacją powietrza z miejsca przy kominku ? . zaciągnięty dym będzie czuć w każdym pomieszczeniu ?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      to może byc problem ... rzeczywiście na to trzeba uważać przy rozpalaniu

    • @tomu4499
      @tomu4499 Месяц назад

      tak samo jak przy grzaniu ciepłym powietrzem z płaszcza kominka rozprowadzonym po budynku kanałami - da się z tym żyć, nie jest to jakieś uciążliwe, czasem nawet to jakoś atawistycznie przyjemne, przy założeniu że palisz porządnym materiałem. Ale trzeba mieć świadomość, że nawet przy najlepszych kominkach i świetnym ciągu komina, nie da się czasem przy podkładaniu uniknąć niewielkich ilości dymu, które uciekną bokiem z paleniska. Jak robisz tylko jeden wkład i palisz dla przyjemności to w ogóle nie problem

  • @mariuszczaja7636
    @mariuszczaja7636 7 месяцев назад +1

    Trochę mało logicznie w 4 minucie ustala Pan zapotrzebowanie na nawiewane powietrze. W sypialni numer 1 gdzie mamy rzekomo 32 m3 ( mówi Pan m2 - pewnie omyłkowo) daje Pan nawiew 2 x 25. A w sypialni o kubaturze 39 m3 daje Pan nawiewy 2x20... O co kaman ?

  • @wowmastermontezuma2136
    @wowmastermontezuma2136 Год назад

    A jeżeli chodziłoby o szkołę ? Trzy piętra.Perter szatnie,stołówka.1 piętro 10 klas.2 piętro 10 klas.

  • @sawomirgemzik9258
    @sawomirgemzik9258 Год назад

    👍