Rozmieszczenia anemostatów zgodnie z normą PN-83 , kurs montażu rekuperacji wentylacji odc 6 cz2

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 сен 2024
  • Zajmujemy się produkcją rekuperacji central wentylacyjnych rekuperatorów

Комментарии • 47

  • @KatuzaR
    @KatuzaR 8 месяцев назад +1

    Mocno tutaj czuć bulwersację, że Pan Piotr zmienia wartości wpisane na danych punktach tak, żeby się zgadzało z ogólnym bilansem. Myślę, że ten sposób ukazania jest wartościowy, bo nie pokazuje wykalkulowanego podejścia i przedstawienia dokładnych wymiarów, tylko zgodnie z normą + mała górka i potem "dopieszczanie". Jeśli ktoś by się uparł i zbudował model testowy składający się z 14 łazienek i budki Pana Klozetowego, to bez "dosmakowywania" i odrobiny pomyślunku chłop by miał tam niezły przeciąg, a srajtaśmę by trzymał na łańcuchach, żeby mu reku jej nie wsysło :P
    Nie mówię, że to co tutaj jest zaprezentowane jest jedynym wyznacznikiem. Warto rozejrzeć się, pooglądać różne zdania i samemu siąść i przemyśleć.
    Dziękuję za materiały i kolejny punkt odniesienia. Na pewno przejrzę resztę i przemyślę. Może coś wpadnie do mojego końcowego projektu ;)

  • @radosawgowacki6854
    @radosawgowacki6854 Год назад +3

    Panie Piotrze wszystko fajnie wytłumaczone tylko widzę tutaj kilka błędów. Najważniejszy to: warunki techniczne , jakim powinny odpowiadać budynki, wyraźnie zabraniają stosowania w jednym budynku dwóch rodzajów wentylacji - mechanicznej i naturalnej. Więc rozwiązaniem jest tutaj zastosowania drzwi szczelnych do kotłowni co jest uciążliwe ze względu na użytkowanie. Stąd lepszym rozwiązaniem jest zrobienie także wywiewu w kotłowni jeśli jest to oczywiście kocioł gazowy jak Pan mówił. Tylko oczywiście musi być z zamkniętą komorą spalania. Dzięki temu mamy cały budynek bez przewodów kominowych a o to chodzi właśnie w wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Proszę zauważyć że prawo dopuszcza montaż kotłów gazowych o określonej mocy także w łazience lub w pomieszczeniu kuchennym. To wtedy jakby Pan wykonał wywiew z tych pomieszczeń? Odprowadzenie spalin z kotła i dorpowadzenie powietrza do spalania realizowane jest za pomocą systemu powietrzno - spalinowego jako współosiowe (tzw. rura w rurze) wyrpowadzone przez otwór w ścianie. Druga sprawa w przywołanej normie PN-83/B-03430 "Zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza DO co najmniej 120 m³/h." "DO" a nie "o" a więc nie o dodatkowo 120 m³/h. Oprócz tych małych uwag fajnie się Pana słucha i ma Pan ogromną wiedzę. Życzę wszystkiego dobrego!

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      Dziękuje za cenne uwagi, Ma Pan racje do kotłowni powinny być drzwi szczelne, wiem że kotły gazowe dopuszcza się stosować w łazienkach na podstawie kubatury pomieszczeń , ale obawiam się pomp ciepła i na czynnik r32 i niedługo pojawią się monobloki na r 290, więc ja dla bezpieczeństwa wolę nie mówić , tzn już niedługo pojawi się film o sterowaniu strefowym, bardzo cenie sobie Pana uwagi Pozdrawiam i dziękuje

    • @radosawgowacki6854
      @radosawgowacki6854 Год назад

      @@piotrparuszewski-o3ozon Oczywiście ma Pan rację. Z kotła na gaz też sprawa nie jest taka prosta. Kotły kondensacyjne posiadają zamkniętą komorę, co oznacza, że nie pobierają powietrza do spalania z pomieszczenia. Dzięki temu ich obecność w pomieszczeniu nie wpływa na ilość i jakość powietrza w miejscu ich pracy.Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, gdyż do montażu kotła nie potrzebujemy oddzielnego pomieszczenia gospodarczego typu kotłownia, a mogą one znaleźć się również w korytarzu, kuchni lub łazience. Gaz spalany w kotłach jest lżejszy od powietrza, dlatego w przypadku wycieku, a takie ryzyko istnieje zawsze, będzie gromadził się przy suficie, a dzięki obecności kratki wentylacyjnej lub gdy dom wyposażony jest w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, rolę kratki wentylacyjnej pełni anemostat założony na końcu przewodu wywiewnego i nie dojdzie do jego nagromadzenia grożącemu wybuchowi. Oczywiście warunkiem jest sprawnie działająca wentylacja. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto założyć także czujnik gazu bo czasami nawet sprawnie działająca wentylacja nie pomoże. Pozdrawiam serdecznie i czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki!

    • @Freon2708
      @Freon2708 Год назад

      Ten temat ze zwiększeniem do 120 m3/h zamiast "o" jest ważny, niektórzy mogą zdrowo przewymiarować np z takiej centrali 250m3/h do domku 100m2 do centrali ponad 350m3/h :) temat zwiększenia do 120m3/h dotyczy pewnie głównie kuchni, co można załatwić niezależnym wyciągiem okapowym na zewnątrz lub funkcji okap w reku.

  • @marekklimkowski5878
    @marekklimkowski5878 Год назад +2

    Jak zwykle po Panskim filmie wszystko wydaje się takie proste. Proszę jeszcze o informację czy bilans powietrza wywiewanego i doprowadzanego w budynku z poddaszem użytkowym bilansujemy na poszczególnych kondygnacjach czy jako całość budynku? Obiecał Pan nagrać film nawiązujący o tym gdzie montować i jak zabudowywać skrzynki rozdzielcze aby był swobodny dostęp podczas konserwacji instalacji. Pozdrawiam

  • @tomaszkasprzyk6136
    @tomaszkasprzyk6136 Год назад

    Dzień dobry. Panie Piotrze, ta norma jest już od dawna nie aktualna..... ale jak spojrzy Pan na normę pn en nie będzie dużej różnicy, ale zdecydowanie bardziej profesjonalne będzie posługiwanie się aktualnymi przepisami

  • @Mlodywierzacy
    @Mlodywierzacy Год назад +2

    Rekuperacja rekuperacja, ale pytanie jaka metodą tak pięknie Pan schudł ?

  • @pasiekamiodowadolina6210
    @pasiekamiodowadolina6210 Год назад +1

    Otwiera się możliwość dla wszystkich skłóconych i myślących inaczej... Napiszcie co jest według Was źle, jakie zmiany i dlaczego. Wtedy przeciętny Kowalski oceni, pomyśli, zrozumie.. Jakie zmiany i dlaczego, ten sam projekt. Podejmą rękawice Ci wszyscy krytykujący?

  • @malmooze
    @malmooze Год назад +5

    Bardzo "dobry" materiał! Jako podsumowanie przychodzi mi jedynie do głowy jedno stwierdzenie: "zrobimy 30m3/h, a może jednak 40m3/h, aczkolwiek norma mówi o 120 m3, tudzież poniekąd, jakoby byłoby 60m3/h to wyszłoby całkiem nieźle, ale 50m3/h nie będzie nam przeszkadzać... a może damy tu, a może tu, ale tu też będzie dobrze, ale tu nie damy, bo damy gdzie nie damy. Bo może troszkę przesadziłem, ale będzie dobrze... a tutaj zrobimy sobie 45, 45, 45, bo jak damy 45, to może bym dał więcej, ale brakuje nam 10... A zróbmy 50, chociaż nie ma takiej potrzeby!" Doskonały stand up!

    • @20spec
      @20spec Год назад +5

      No to pokaż swoje szkolenie... Łatwo ośmieszyć i wytykać czyjeś błędy.

    • @PrzezPryzmat
      @PrzezPryzmat Год назад +2

      Prawda jest taka że każdy dom jest inny z inną ilością osób. Niech każdy robi jak chce i żeby nikt nie płakał że powietrze za suche, bo zrobione zgodnie z normą. Tu akurat punkt dla "przezajebistego" instalatora😉.

    • @dancolombo6050
      @dancolombo6050 Год назад +1

      @Malmo OZE - o ile już powszechnie wiadomo, normy w polskim budownictwie nie są dokumentami obowiązkowymi. Po co więc te złośliwości do kolegi po fachu, skoro finalnie liczy się bezpieczeństwo i efektywność. Chyba że to kwestia rywalizacji z YT-bową konkurencją.

    • @20spec
      @20spec Год назад +3

      ​@@marekgrys I tu chyba jest pies pogrzebany. Nie lubimy konkurencji i to za darmo😁

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад +3

      TO JEST JEDEN Z SPOSOBÓW --- PROSZĘ POCZEKAĆ NA INNE FILMY WYTŁUMACZE JAK TO SIĘ ROBI TEŻ SIĘ ODEMNIE CZEGOŚ NAUCZYSZ , DAJ TROSZKĘ CZASU,

  • @marcinstankiewicz6192
    @marcinstankiewicz6192 Год назад

    Panie Piotrze, widzę że nie bierze Pan pod uwagę pomieszczenia kotłowni do wentylacji mechanicznej, rozumiem. W moim przypadku w kotłowni będzie pięć gazowy ale jednocześnie to pomieszczenie będzie pralnią i będzie tam suszarka z ubraniami? Robić tam wyciąg powietrza czy nie?

  • @vvitkor12
    @vvitkor12 8 месяцев назад

    A wiatrołap, pomieszczenie gospodarcze, pom. nr 5 na górze? tam powietrze ma "stać i gnić" :P ?

  • @rafabaszczyk5018
    @rafabaszczyk5018 6 месяцев назад

    Dzień dobry,
    czy prawidłowe jest rozmieszczenie w pralni anemostatu wywiewnego i nawiewnego z oddzieleniem tego pomieszczenia od reszty budynku przez brak podcięcia w drzwiach?

  • @norgebeet4423
    @norgebeet4423 Год назад

    Wszystko fajnie. A jak będzie włączony wyciąg kuchenny, czy można podłączyć wyciąg kuchenny do wentylacji?

  • @jjuniorck
    @jjuniorck Год назад +1

    Ktoś mi powie czemu na pietrze jest w WC wyciag na korytarzu i w gospodarczym wszystko upchane w jednym miejscu fakt łazienka musi i suszarnia czy gospodarcze
    Ale to dziwnie wygląda
    I już nie mówię o salonie 3 nawiewy
    No coś mi tu nie pasuje ale jakoś oglądam różnych ludzi i TP
    I jak to obejrzałem to zastanawiam się czy na pewno on się zna czy to i to żeby tylko mieć oglądalność
    I ta kombinacja żeby metry się zgadzały
    W łazienkach po zawyżane a potem kombinuj

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      TO JEST JEDEN Z SPOSOBÓW --- PROSZĘ POCZEKAĆ NA INNE FILMY

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад +2

      tak wogle ma Pan racje sam się zastanawiam czy się znam, bo ciągle mam dużo rzeczy które mnie zaskakują

    • @jjuniorck
      @jjuniorck Год назад +1

      @@piotrparuszewski-o3ozon mnie to tylko dziwi bk wszystko fajnie ładny projekt domu czytelne to
      Ale jak ktoś robi wideo i żeby to miało sens powinien Pan wcześniej sobie obliczyć co i jak a nie tak pisać 50 metrów później kreślić dawać 70
      Albo z tymi 30 na 45
      To już w wcześniej powinno być żeby tylko pisać no wiadomo czasem coś trzeba zmienić
      Ale nie tak że nawalić nawiewów w sypialni i przewidzieć 5 osób
      Jak w domu np 3
      Ile razy dziennie jest tak dużo osób no wiadomo jak impreza ale w tedy się podkręca albo bierze wietrzenie i już będzie ok
      A te na korytarzu łazienka i pomieszczenie gospodarcze to dziwne bo w obrębie 2 czy 3 metrów jest 3 szt

    • @mmarco1027
      @mmarco1027 5 месяцев назад

      @@jjuniorck

    • @mmarco1027
      @mmarco1027 5 месяцев назад

      Uważam , że to jest bardzo dobrze pokazane jak się projektuje , nie gotowiec, tylko jak liczyć , jak sobie dopasować ilość nawiewu i wyciągu do swojego projektu.

  • @piotr456
    @piotr456 Год назад

    A jak się mają te nastawy w przypadku dołączenia do rekuperacji klimatyzacji kanałowej?
    Pozdrawiam

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      TZN PRZY Klimie kanałowej to razy 1-2 a jesli trzeba nagle i skutecznie to razy 3.

    • @piotr456
      @piotr456 Год назад

      @@piotrparuszewski-o3ozon a kanały, przepustnice projektujemy tak jak przy samej rekuperacji czy trzeba od razu wziąć pod uwagę te duże wydajności?

    • @Freon2708
      @Freon2708 Год назад

      Nie będzie lepiej klimatyzator postawić oddzielnie i w pokoju zrobić nawiew i wywiew bez wpinania kanału z klimy do rekuperacji?

  • @TheKiler2011
    @TheKiler2011 Год назад

    Prosto i na temat