Dom Pasywny. Urządzenia pomiarowe, problem wilgoci w domu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 ноя 2024

Комментарии • 250

  • @januszpietryka3061
    @januszpietryka3061 2 года назад +20

    Pan Mciej powinien zostać premierem pasywnego domu :-) Świetnie się słucha .

  • @demoon222
    @demoon222 2 года назад +21

    Wspaniały człowiek i do tego dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dziękuję.
    Od niespełna 20lat pracuję w branży budowalnej i ilość mitów jakie wciąż w niej tkwią jest po prostu porażająca, z tym na temat kominów na czele.
    Osobiście do takiego domu pasywnego dodał bym mały gabaryt - im mniejszy domek tym jeszcze łatwiej/taniej go ogrzać i utrzymać, a także wykonać. Moda na wielkie "klocki" wielorodzinne minęła, ale ludzie dalej budują za duże domy dla swoich potrzeb i później zostają tylko z dużym rachunkiem..

  • @marcindrazek4847
    @marcindrazek4847 2 года назад +13

    Panie Macieju dziękuje za super filmy i przekazana wiedzę która jest bardzo fachowa. Pozdrawiam

  • @toni_4585
    @toni_4585 2 года назад +3

    Wszystko jasne 😊 dziękuję Panie Macieju.

  • @gadasism
    @gadasism Год назад

    bardzo pomocny materiał, wiele wyjaśnia, bardzo dziękuje Panu Maciejowi i iZZi za filmik, pozdrawiam

  • @ryszardsyperek4516
    @ryszardsyperek4516 2 года назад +4

    Mądrego warto posłuchać super!

  • @bogusawkucharczyk8749
    @bogusawkucharczyk8749 2 года назад

    Oczywiście materiał jest wysoce merytoryczny, a wiedza Pana Macieja jest wyjątkowa i dodatkowo poparta badaniami.

  • @boxnetkulturalnie2570
    @boxnetkulturalnie2570 2 года назад

    super Panie Macieju wykład i tym samym dowiedziałem się, że wilgoć mogę ze ściany wyeliminować przez ocieplenie od środka :))))

    • @sutanzotarasia7799
      @sutanzotarasia7799 Год назад

      To bzdura ociepla się od zewnątrz bo wilgoć właśnie bierze się z zimnej ściany ocieplając od środka ściana jest dalej zimna

  • @pawea8953
    @pawea8953 2 года назад +17

    Ja z uporem maniaka będę powtarzał że energia jest za droga bo idziemy w stronę "pseudo ekologii", jest ona narzędziem ucisku i obdzierania podatkami. Ludzie mają za dużo pieniędzy i trzeba ich nieco "oskubać". Geotermika oraz zgazowanie i spalanie węgla to jedyne kierunki które mają sens. Szanuje poświęcony czas Pana Macieja. lubię go posłuchać.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад +3

      Jak za droga nie należy jej marnować. pozdrawiam

    • @grzegorz16100
      @grzegorz16100 2 месяца назад

      ​@@maciejsempinski1554Cena jest sztucznie zawyżona

  • @marcinstadnik7534
    @marcinstadnik7534 2 года назад

    Gratuluję Panu Maciejowi świetnej umiejętności przekazywania wiedzy.
    Chciałbym tu jednak rozjaśnić i upewnić się czy dobrze rozumuję problem izolowania zimnych przewodów - z bieżącą wodą lub przewodów wentylacyjnych z zimnym powietrzem, na których w normalnych warunkach skraplała by się woda. Rozumiem, że prawidłowym sformułowaniem nie jest "ocieplanie" tych przewodów, bo nie podniesiemy temperatury rury w której płynie woda o temp. np 7stC poprzez owinięcie jej izolacją termiczną. A jeśli nie można ogrzać rury, to musimy wyeliminować wilgotność, która może się na niej skraplać. A więc zastosować paroizolację, aby wilgotne powietrze nie stykało się z zimną rurą. Ale jeśli owiniemy rurę samą folią, to ta paroizolacja będzie sama w sobie taka zimna, że będzie wykraplać wilgoć z powietrza. A więc - izolujemy paroizolację izolacją termiczną od zimnej rury - czyli tak jak widać w praktycznych realizacjach, zimna rura owinięta np. wełną i zawinięta w folię aluminiową. Wełna chroni paroizolację przed wychłodzeniem przez rurę, a paroizolacja chroni przed wnikaniem wilgotnego powietrza do termoizolacji. Czy tak to działa ??

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  2 года назад

      Tak, bez znaczenia czy to rura od wody, czy np. kanał wentylacyjny. Dobra izolacja zawsze musi składać się z izolacji termicznej oraz szczelnej paroizolacji (wełna i np. folia). Można też zastosować izolację, która spełnia jedną i drugą rolę, np izolacja kauczukowa :)

  • @Venom1983PL
    @Venom1983PL 2 года назад +2

    Super się słucha, bardzo prosto i logicznie mówi. Jedyne co kopie po uchu to ciepło wyrażone w stopniach Celsjusza oraz energia w Watach. Egzaminu z fizyki Pan Maciej by nie zdał, mimo że fizykę zna.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад +1

      Przepraszam, za moje przejęzyczenia, lub skróty myślowe, ale nie jestem wykładowcą, tylko pasjonatem przedstawianych w 14 filmikach rozwiązań, Wyjaśniam zależności :
      1. ciepło i temperatura oC
      Ciepło jest energią termiczną, która przy stykających się układach przechodzi z układu o wyższej temperaturze do układu o niższej temperaturze.
      Jednostką ciepła jest dżul (1 J). W życiu codziennym stosuje się też inną jednostkę: kalorię (cal) lub kilokalorię (kcal). Kilokaloria jest ciepłem potrzebnym do ogrzania litra wody o - jeden stopień - ; jest to więc jednostka bardzo poglądowa. Jedna kilokaloria równa jest 4190 J
      2. Moc W i energia Wh
      Można obliczyć wat z watogodzin i godzin,
      Moc P w watach (W) jest równa energii E w watogodzinach (Wh) podzielonej przez okres t w godzinach (h) P (W) = E (Wh) / t (h)
      Dziękuję za zwrócenie uwagi. Pozdrawiam

    • @Venom1983PL
      @Venom1983PL 2 года назад +1

      @@maciejsempinski1554 Panie Macieju, proszę odebrać mój komentarz bardziej jako żartobliwy. To, że nie jest Pan wykładowcą i opowiada Pan swoimi słowami/prostym językiem to niewątpliwy atut i dzięki temu film ma dużo więcej odbiorców. Daję głowę, że mało kto w ogóle zwraca uwagę na jednostki :) Czekamy na kolejne odcinki.

  • @brado0469
    @brado0469 Год назад

    super wiedza tego pana

  • @Prawko.Inczej
    @Prawko.Inczej 2 года назад +1

    -:)
    Dzień dobry.
    Pozdrawiam.

  • @Mr17tomek
    @Mr17tomek 2 года назад +1

    Tak proszę o więcej !
    Posiadam takowy problem dom z lat 60 tych okna kilku letnie w domu temp. od 21.5 do 22.5 w zależności od pory dnia ,wilgotność od 62 do 75% a na oknach ok 5-10 cm rosy dziennie. Dodatkowo posiadam taras niedocieplony połączony z budynkiem ocieplonym 10cm styropianu wybudowanym 20lat temu. Na całej szer. tarasu rosa i grzyb. Problem pojawił się po zmianie ogrzewania z węglowego na gaz. Czy ocieplenie tarasu rozwiąże problem?
    Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia które w dzisiejszych czasach jest nam wszystkim potrzebne

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад

      Panie Tomaszu, potrzebne były by pomiary temperatury i wilgotności powietrza, może gdyby graniczyć wilgotność dałoby uzyskać poprawę. powietrze 20 oC i 70 % po chłodzeniu do 15 oC spowoduje krople wilgoci
      ale 20 oC i 40 % można ochłodzić do 5 oC i nie spowoduje krople wilgoci ?
      w komentarzach jest wpis - Ja mam mieszkanie i też był problem zbyt dużej wiglotności względnej. Para wodna skraplała się na oknach i mostkach termicznych (zbyt mało wentylacji). Aby nie wentylować za dużo można kupić osuszacz ziębniczy (tylko do mieszkania, domu nie absorbcyjny). Najlepiej przyzwoitej firmy i z filtracją powietrza. Ja tak mam fajna sprawa.
      Taki osuszacz jak już wyciągnie wilgotność z powietrza i ścian to bierze energii: 0,25kW(jego moc)*4h(na dobę)*30(dni w miesiącu)*5(miesięcy) = 150kWh co daje 150kWh*0,7zł = 105zł MAX na sezon ale raczej będzie mniej zł. Ale energia cieplna zostanie w domu, zarówno osuszczacza jak i z powietrza ,którego nie musiliśmy wentylować. Na początku jak go kupisz to będzie pracował sporo i będzie wyciągał wiadro wody dziennie. Po tygodniu będzie sucho. Jedynie to jest troszkę głośny (nie nadaje się w nocy do sypialni), głośniejszy niż lodówka ale chodzi z 3 do 4h max dziennie. Grzegorz Zubiński 16 godz temu. Jeśli będzie Pan realizował próby, Bardzo bym prosił o informację, do mnie o wynikach. Pozdrawiam

    • @Mr17tomek
      @Mr17tomek 2 года назад

      @@maciejsempinski6306
      Posiadam osuszacz firmy haus&luft
      Który wyciąga duże ilości wody z różnych pomieszczeń. Jeśli chodzi o pokój z mokrą ścianą to jest to najzimniejsze pomieszczenie w domu o 1-1,5oC mniej niż pozostałe pokoje. Pokój ten posiada duże okno i drzwi tarasowe oraz trzy ściany zew. Jeśli temp. w pokoju jest 21,5 to w mokrym rogu przy podłodze jest 15,5 a pod sufitem 18,8 natomiast ściana ma 20,5
      Myślałem o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego lub o rekuperacji przelotowej prana do wymiany powietrza albo ociepleniu tarasu. Dwie pierwsze inwestycje dosyć drogie. Chodzi mi raczej o zapobieganie tym skutkom niż leczenie.
      Pozdrawiam

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад

      @@Mr17tomek 20 oC i 40 % można ochłodzić do 5 oC i nie spowoduje krople wilgoci ? Spróbować mocno zaingerować
      i mierzyć : C, %

  • @rudekolek
    @rudekolek 2 года назад +2

    Co z ciepłem utajonym w momencie skraplania latem i odparowywania zimą w GWC? Może wpływ mały, ale wykład będzie z pewnością ciekawy/ :-)

  • @samsunggoogle9122
    @samsunggoogle9122 2 года назад +2

    Mieszkam na terenie Niemiec. Dom (budowany w latach 1967),w którym mieszkam posiada dwa kominy. Jeden z nich podłączony do pieca olejowego. Drugi był podłączony do starego piecyka w którym palono w kuchni drewnem.
    Kominy w moim i innych domach budowane w tamtych latach nie pełnią funkcji wentylacyjnej jak to jest w Polsce- w domu nie znajduje się żadna kratka! Każdy Niemiec po kąpieli otwiera okno na godzinę.
    Kupując do sam docieplilem strop, teraz zastanawiam się nad elewacją.

  • @tomekszymanski5041
    @tomekszymanski5041 Год назад

    Warto przerobić wentylacje grawitacyjna na rekuperację?

  • @iw5757
    @iw5757 Год назад

    A mnie się marzy kurna chata :-)

  • @Wies_Pol_2022
    @Wies_Pol_2022 2 года назад +2

    Mam ocieplony dom 40 letni. Mam takie tanie urządzenie, które pokazuje wilgotność 50% Tylko jak jest mróz na zewnątrz na oknach na dole skrapla sie woda. Okna plastikowe. Wietrze dom i nic z tego. Tempertatura w domu 21-22 Okna 2 szybowe 10 lat albo wiecej Wina okien czy co innego?

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      Panie Wieśku, proszę zmierzyć temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu okien i przy nich. W tedy zastanowić się czy należy,
      1. czy można w domu obniżyć wilgotność , może osuszacz powietrza w pobliżu okna,
      2. czy należy wymienić okna bi stanowią mostek termiczny.
      pozdrawiam

    • @wasikpol
      @wasikpol 2 года назад

      Wilgotność w pomieszczeniu ok50% przy temp 21st wilgotność na parapecie przy oknie 65% temp 16st wykrapla się para na szybach temperatura szyb 7st na zewnątrz ok 0st to oznaka ze trzeba wymienić okna ?? Pozdrawiam

    • @bgnmpc9122
      @bgnmpc9122 2 года назад +1

      @@wasikpol Tak. Ale niekoniecznie wymienić. Być może na etapie montażu okien był błąd i stąd mostek termiczny. Może taniej będzie rozebrać jedno okno od parapetu i zobaczyć co się tam dzieje?

  • @bodziokonny
    @bodziokonny 10 месяцев назад +1

    Najlepszym wynalazkiem sa szczelne plastikowe okna zeby zaoszczedzic kase , i tak bedziesz potem trzymal klamke w pozycji rozszczelnionej

  • @tomaszwiatr781
    @tomaszwiatr781 2 года назад

    Bardzo ciekawe ale koncentruje sie na cieple, no i oczywiscie wilgotnosci ale sugerowanie ze kominy a scisle wentylacja grawitacyna to blad umniejsza zagrozenia wynikajace z jego zanieczyszczenia. Oczywiscie nie raz powoduje ona strary ciepla nadmierne ale innym razem wymiana powietrza bywa minimalna, a wiec wobec braku regulacji tego procesu musza byc pewne straty ale wymiana powietrza jest przeciez wazna.

  • @mareks1318
    @mareks1318 2 года назад +11

    Niestety 95% nowych domów ma kominy i zastosowania z ubiegłego wieku. Ja sam zaczynam budowę domu i ludzie bardzo się dziwią, wręcz pukają w głowę dlaczego mój dom nie będzie miał komina i dodatkowo, że rekuperacja to najgorsze zło 🤨. Pozdrawiam Panie Macieju

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад +1

      Panie Marku, to chyba najbardziej archaiczna dziedzina dziedzina w naszym życiu i najbardziej kosztowna, wiele osób funduje to swoim dzieciom, straszne. Pozdrawiam

    • @patrykstanczyk9433
      @patrykstanczyk9433 2 года назад

      @@maciejsempinski1554 pierw sprawdź co to gwc później pisz.

    • @marekborys1897
      @marekborys1897 2 года назад

      @@patrykstanczyk9433 a coż takiego to gwc? chyba prostacka maszyna cieplna i nic więcej

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад +4

      @@patrykstanczyk9433 Patryku sprawdzam przez 7 lat GWC i jest super a Ty sprawdzasz ?

    • @cathathonium
      @cathathonium 2 года назад +2

      ten pan opowiada ze zwykly dom ma 10-20 razy za duza wentylacje niz potrzeba.
      bywalem w niejednym takim domu i pomimo za duzej wentylacji panowal czesto zaduch,nie mowiac juz o smrodzie.
      zapytuje wiec ,jaką obora musi byc dom ktory ma 10-20 razy mniejsza wymiane powietrza niz te domy jakich doswiadczalem

  • @mariaborkowska8726
    @mariaborkowska8726 2 года назад +2

    Mam 100metrowy dom z 1936r komin z cegły osmiokanałowy czyli mam rozebrać ten komin czy wystarczy zamurować od góry czy jak to rozwiązać rezygnując z komina?

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад +2

      Pani Mario , pokazałem jak niewłaściwie wyrzucamy pieniądze i tolerujemy niezdrowe rozwiązania.
      Jeśli niezdrowe to moim zdaniem należy uzdrowić, czyli podać najlepsze lekarstwo. Jakie lekarstwo podać choremu pacjentowi powinien zadecydować dobry lekarz. Jakie rozwiązanie zastosować w Pani obiekcie powinien zadecydować dobry instalator rekuperacji lub wybór z kilku ofert. Pozdrawiam

    • @marianm8772
      @marianm8772 2 года назад +1

      @@maciejsempinski1554 ....jesli moge wtracic swoje trzy grosze. ...Pani Mario- to dobrze ze ma pani w swoim domu komin...on sie jeszcze moze przydac - powiedzial bym nawet, ze jesli dom posiada komin to jego wartosc jest wyzsza od domu ktory komina nie ma. A zatem jesli piec, kuchnia w pokoju stolowym , czy kominek nie sa uzywane i tymczasowo komin jest niepotrzebny nalezy od gory wsunac dopasowany do otworu , czy otworow steropian jesli , nie ma pani tak grubowarstwowego steropianu to nalzy go sklejic.dlugosc takiego "korka" powina siegac okolo 30 cm. od linji ponizej powierzchni dachu...po czym juz na ostatnia cegle komina polozyc arkusz blachy rozmiarami wiekszy , z uformowanym spadkiem wody...blache mozna krzykleji na kleje z tuby stosowane do kania i laczenia roznych materialow...po takim zbiegu z pewnoscia poczuje pani cieplo w mieszkaniu.

    • @patrykf4993
      @patrykf4993 2 года назад

      @@marianm8772 co to steropian?

  • @wojciech8124
    @wojciech8124 2 года назад +2

    Mam pytanie z inne „beczki” czy zastanawiał się Pan panie Macieju o instalacji kolektorów słonecznych w swoim domu ? Czy w ogóle zastanawiał się Pan nad tym ?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад +1

      Zbędne Urządzenie w moim rozwiązaniu, gwc, fotwoltaika 4,08 kWp i pompa ciepła, mocy 0,25 kW załatwiają wszystko pozdrawiam

    • @wojciech8124
      @wojciech8124 2 года назад

      @@maciejsempinski6306 dziękuje bardzo za odpowiedz. GWC daje wymierne korzyści właśnie zimną gdy potrzebujemy ciepła zimą.

  • @sutanzotarasia7799
    @sutanzotarasia7799 Год назад

    Myśląc tym torem budując dom zamiast kominów murowanych wypuściłbym rurkami z kwasówki na ślepą ścianę żeby nie szpeciło. Faktycznie komin murowany szczególnie nad dachem to duży mostek termiczny

  • @p74_
    @p74_ 2 года назад +3

    Witam Pana Macieja a jak wgląda u Pana kwestia czyszczenia rur ad rekuperacji?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад

      Rur od rekuperacji nie czyściłem i czyszczenia nie zamierzam realizować, ponieważ w instalacji wykonanej w moim domu nie występuje zjawisko punktu rosy. Pozdrawiam

    • @neezmarcin
      @neezmarcin 2 года назад

      Dokładałem wczoraj dwa dodatkowe kanały nawiew i wywiew. Jak zajrzałem do skrzynki rozdzielaczowej to byl tylko delikatny kurz. Rekuperacja pracuje u nas od dwóch lat.

    • @katmai7777
      @katmai7777 2 года назад

      @@neezmarcinZgaduję... Filtry w rekuperatorze nie były wymieniane ani razu?

    • @neezmarcin
      @neezmarcin 2 года назад

      @@katmai7777 Są wymieniane, prefiltry wymieniam bardzo często bo kupiłem mate filtracyjną F7 na metry. W skrzynce wyciągowej i tak będzie kurz bo przecież na anemostatach nie ma filtrów. Tylko są zamontowane w rekuperatorze. Można założyć takie stożkowe do anemostatow ale w moim przypadku przepływ powietrza mocno spadał.

    • @katmai7777
      @katmai7777 2 года назад

      @@neezmarcin Cóż, dużo zależy od otoczenia. Jeśli mieszkasz w okolicy pylącej/smog... Reku to wszystko zaciąga. Próbuj filtrów o większej filtracji. Ale istnieje ryzyko spadku wydajności Reku.

  • @jj-mr7bl
    @jj-mr7bl 2 года назад +1

    Dzień dobry. Czym Pan Maciej radziłby ocieplić dom od wewnątrz? Proszę o taki odcinek, bo już nie zdążę przed zimą i nie wiem czy w ogóle dam rady ocieplić dom z zewnątrz. Niezwykle mądre i praktyczne są rozwiązania , o których mówi Pan Maciej. Bardzo z nich korzystam, widząc jak wiele można zrobić błędów i się przy tym narobić i nakosztować, że tym bardziej wielkie dzięki dla Pana Macieja, że się nabytą wiedzą dzieli.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад +1

      Moim zdanie ocieplać powinno się tylko od zewnątrz, a miejscowo można dociepli mostek cieplmy od wewnątrz. Pozdrawiam

  • @bodziokonny
    @bodziokonny 10 месяцев назад +1

    Setki lat ludzie zyli zdrowo bo nie walczyli z naturą , teraz za wlasne pieniadze zyja w komorach gazowych z grzybem i nowotworami

  • @bogusawkucharczyk8749
    @bogusawkucharczyk8749 2 года назад

    Nawiązując do efektów modernizacji budynku, o czym mowa w 14:00, to wykonując wcześniej tylko rekuperację z wentylacją mechaniczną, moglibyśmy uzyskać co najwyżej 30% mniejsze zapotrzebowanie (co odpowiada temu szaremu wycinkowi większego koła po lewej), czyli uzyskalibyśmy budynek o zapotrzebowaniu ok. 100 kWh/m2/rok, a modernizacja dała nam jednak więcej, bo zapotrzebowanie budynku na poziomie ok. 70 kWh/m2/rok. Obie metody razem dały by nam budynek o zapotrzebowaniu ok. 30 kWh/m2/rok. Co wybrać, to pozostaje tylko kwestią kosztów. To tytułem uzupełnienia.

  • @agnieszkabenelak5350
    @agnieszkabenelak5350 2 года назад +3

    Rodzina 4 osobowa produkuje w okresie grzewczym ok 700-1000 kwh energii cieplnej(nie dododając gotowania, kąpania, zysków słonecznych), rozumiem że w okresach jesienno-wiosennych miałby Pan wtedy przegrzany dom który ogrzewania wymagałby tylko w największe mrozy?

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад +8

      Człowiek emituje ca 100 W energii/godz. x 4 osoby = 400 W/godz
      Skąd Pani wzięła 1000 Kwh = 10 000 000 W / 10 milionów W /
      10 000 000 W ; 400 W = 25 000 godz. / 4 osoby wytworzyłby tą energie przez podane godziny /
      ROK = 8 760 GODZ.
      25 000 ; 8760 = 2,85 lat
      Aby dać taką energię 4 osoby musiałaby siedzieć non stop w budynku prawie 3 lata x 24 godz. Rozsądku , Proszę, Pozdrawiam

    • @gimbueuropa5904
      @gimbueuropa5904 2 года назад +1

      @@maciejsempinski1554 Gdzieś dzwoniło") Pewnie chodziło o Wh...

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      @@gimbueuropa5904 Ale źle się dodzwoniło 0 1000 % obok . pozdrawiam

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 2 года назад +1

      Ale jak facet jest wkurzony to rzeczywiście może produkować 1000kWh albo 1MWh. Musi być poważnie sprowokowany

    • @gimbueuropa5904
      @gimbueuropa5904 2 года назад

      @@maciejsempinski1554 my to wiemy 🤓1000x a nie %... Każdy może się pomylić 😎

  • @dziupla2000
    @dziupla2000 2 года назад +2

    Czyli lepiej jest założyć rekuperator i wyrzucić komin niż ocieplać budynek ?

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад +1

      Uważam, że oba rozwiązania są godne polecenia, ale wybór które wykonać jako pierwszy jest wyborem inwestora . Pozdrawiam

    • @marekgrys
      @marekgrys 2 года назад +2

      @@maciejsempinski1554 problem że w starych domach po założeniu rekuperacji zyski mogą być minimalne ponieważ im szczelniejszy i ciepły dom tym wyższy odzysk. W starych i tak spora część będzie wchodzić dziurami że tak powiem zamiast przez rekuperator szczególnie przy nieco zabrudzonych filtrach

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      @@marekgrys Założenie rekuperacji po uszczelnieniu budynku. Beczka w której zbieramy wodę nie powinna być z dziurami. Pozdrawiam

    • @marekgrys
      @marekgrys 2 года назад +4

      @@maciejsempinski1554 Panie Macieju teraz wracamy do polskiej rzeczywistosci gdzie domu majace 20...40..60 maja po 200-300 m2 i teraz uszczelnić taki budynek, ocieplić, wymienic okna , zlikwidowac mostki termiczne, zastąpić grawitacyjną reuperacją, zlikwidowac kaloryfery i zsatąpić niskotemperaturowa PC to koszty 100-150 tys zł. Wiec wiekszość ludzi olewa to i zmienia ewentualnie stary piec węglowy na pellet... i tyle. Ja popieram to co Pan opowiada bo sam buduję dom z wieloma zasadami domów pasywnych choć nie zalezy mi by był pasywny. Oczywiscie wysoka szczelność (dom szkieletowy) brak kominów...bryła sześcian ale u nas problem ciągle jest ze świadomoscią i jak analizuje to czesto widzę Polskie fetysze w nowych domach - kominek, ogrzewanie wodne, garaż w bryle budynku... i tym podobne. Może jak energia do ogrzania domu (prąd czy paliwa stałe ) pójdą w górę o kolejne 100 % to ludzie zaczną myśleć przez...portfel. Pozdrawiam

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      @@marekgrys Panie Marku, ja staram się pokazywać główne przyczyny strat, czyli choroby, a inwestorzy muszą muszą szukać lekarzy którzy to uzdrowią, czyli realizatorów modernizacji. pozdrawiam

  • @slawek1533
    @slawek1533 2 года назад +1

    A jakby zmniejszyć kratki wentylacyjne, na 10 na 10 z 20 na 10 , ja mam wodę na oknach, jak mróz za oknem ,i jest bez wietrznie, myślę nad oknami trzy szyby. Ogrzewanie centralne ,grzanie od 12 do 19, temp.23, rano schodzi na19 , 18, .

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      Panie Sławku, najpierw zmierzyć temperaturę i wilgotność w domu, następnie tam gdzie wykropla się woda. Z wykresu ustalić co się dzieje ? Pozdrawiam

    • @slawek1533
      @slawek1533 2 года назад

      @@maciejsempinski1554 Wielkie dzięki, Pozdrawiam

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 2 года назад

      Ja mam mieszkanie i też był problem zbyt dużej wiglotności względnej. Para wodna skraplała się na oknach i mostkach termicznych (zbyt mało wentylacji). Aby nie wentylować za dużo można kupić osuszacz ziębniczy (tylko do mieszkania, domu nie absorbcyjny). Najlepiej przyzwoitej firmy i z filtracją powietrza. Ja tak mam fajna sprawa.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      @@grzegorzzubinski6951 Kierunki usunięcia różne, a mogą być skuteczne, Pozdrawiam

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 2 года назад

      Taki osuszacz jak już wyciągnie wilgotność z powietrza i ścian to bierze energii: 0,25kW(jego moc)*4h(na dobę)*30(dni w miesiącu)*5(miesięcy) = 150kWh co daje 150kWh*0,7zł = 105zł MAX na sezon ale raczej będzie mniej zł. Ale energia cieplna zostanie w domu, zarówno osuszczacza jak i z powietrza ,którego nie musiliśmy wentylować. Na początku jak go kupisz to będzie pracował sporo i będzie wyciągał wiadro wody dziennie. Po tygodniu będzie sucho. Jedynie to jest troszkę głośny (nie nadaje się w nocy do sypialni), głośniejszy niż lodówka ale chodzi z 3 do 4h max dziennie.

  • @michalm703
    @michalm703 2 года назад

    Było już o podpięciu okapu kuchennego do rekuperacji a czy próbował ktoś odzyskać ciepło z pieca kondensacyjnego?

    • @bgnmpc9122
      @bgnmpc9122 2 года назад

      Piec kondensacyjny sam w sobie odzyskuje ciepło z procesu skraplania i ma sprawność powyżej 100% przy zachowanych warunkach więc nie wiem jak chcesz jeszcze z niego odzyskać ciepło. Co mu zabierzesz to stracisz na ogrzewaniu. Jedyny logiczny sposób to rekuperacja która odzyska energię z powietrza podgrzanego przez piec.

    • @robertperlicjan5866
      @robertperlicjan5866 2 года назад

      Co to jest?

  • @grzegorzzubinski6951
    @grzegorzzubinski6951 2 года назад +1

    Panie Macieju a ja mam kilka pytań merytorycznych odnośnie ogrzewania-wentylacji u Pana ale nie związanego z tym odcinkiem a poprzednimi.
    1. Ogrzewanie odbywa się poprzez powietrze świeże podgrzewane przez nagrzewnicę CWU. Czy nie ma Pan różnic temperatur pomiedzy górą (sufit) a dołem (podłoga) takich ,które powodują dyskomfort.
    2. Czy nie lepiej by było sterować temperaturą nawiewu (zawór trójdrogowy z siłownikiem plus sterownik) w zależności od temperatury wnętrza (wzorcowej)
    3. Czy zamiast podgrzewać nagrzewnicę w kanale nawiewowym można by tą energią z CWU (poprzez wymiennik oczywiście) podgrzewać podłogówkę (wiem ,że rozwiązanie drogie)
    4. Mała dygresja ja rozumiem jak to działa. Ale może zróbcie film o domu z dużym narysowanym schematem wentylacja+hydraulika aby wszyscy załapali koncepcje.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад

      Ad1. Nie ma żadnych odczuwalnych różnic
      Ad2. Nie ma potrzeby sterownia w domu takiej akumulacyjności
      Ad3. nie, po co podłogówka, nieporozumienie
      Ad4. nie ma czegoś takiego
      pozdrawiam

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 2 года назад

      @@maciejsempinski6306 Podłogówka dałaby możliwość niezależnego sterowania temperaturą w danych pomieszczeniach. Czyli mógłbym wyłączyć w automatyce pomieszczenia już dogrzane (np. przez słońce). Tyle ,że jest droga w inwestycji.

    • @ukrytykrytyk8477
      @ukrytykrytyk8477 2 года назад

      Ja może spróbuję coś dodać co do punktu 1. Jeśli mamy kanały nawiewne w suficie, wyposażone w anemostaty dobrej jakości, wykorzystujące efekt Coanda, to mieszanie powietrza w pomieszczeniu powinno być na tyle dobre że nie powinno być odczuwalnej różnicy.
      Co do punktu 3 to jeśli wczytać się w standard domów pasywnych to maksymalne chwilowe zapotrzebowanie na energię cieplną jest określone na 10W/m2 co jest bardzo niską wartością. W zupełności da się ją pokryć przez tylko lekkie podgrzanie powietrza nadmuchiwanego, podłogówka mogła by wręcz przegrzewać, dodatkowo jest kosztowna.
      Przyłączam się do punktu 4. nawet na stronie Pana Macieja nie ma niestety rysunków technicznych domu i diagramów pokazujących jak poszczególne systemy są ze sobą połączone.

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 2 года назад

      @@ukrytykrytyk8477 Tylko ciekawe czy w nowoczesnym domu 2022 dobrze ocieplonym, bez płyty fundamentowej ale na tradycyjnym fundamencie też takie kanałowe ogrzewanie miało by rację bytu? Pozbycie się ogrzewania podłogowego zaoszczędziłoby sporo pieniędzy.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад

      @@grzegorzzubinski6951 Panie Grzegorzu, wszystko można zrobić, ale w moim rozwiązaniu nie potrzeba nic więcej jak dogrzać powietrze wentylacyjne. Pozdrawiam

  • @piotrpolak6443
    @piotrpolak6443 2 года назад +1

    Co do pomiaru temperatury szyby pirometrem lub kamerą termowizyjną, to proponuję naklejać na szybę kawałek matowej taśmy izolacyjnej, najlepiej czarnej i mierzyć w tym miejscu. To samo z aluminium np. kanały wentylacyjne i połyskująca stal nierdzewna. Taśma izolacyjna przyjemnie temperatury podłoża, a ma lepszą emisyjność..
    Proponuję w filmie nanieść małe wyjaśnienie, bo widzowie kupią pirometry przy rosiejących oknach, a z tego wykresu nie będą mogli dojść co jest grane. Szczególnie jak za oknem będzie ciepły obiekt..😉

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад

      Dziękuję za info w imieniu swoimi oraz uczestników forum Pozdrawiam

  • @swirek142
    @swirek142 2 года назад +1

    Super film 👍 mam pytanie dotyczące wyprowadzenia odpowietrzania kanalizacji bez dziurawienia dachu, a mianowicie czy mogę podłączyć odpowietrzenie do wyrzutni rekuperatora albo w jakiś inny lepszy sposób to rozwiązać?

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      Czytaj napowietrzanie kanalizacji

    • @bgnmpc9122
      @bgnmpc9122 2 года назад

      @@maciejsempinski1554 jeśli ma Pan na myśli mechaniczne napowietrzacze to nie. Nadają się jedynie do usprawnienia źle działającej instalacji i nie powinno ich się stosować w nowych. O wiele lepiej wyprowadzić pion (tą samą średnicą) na dach i uszczelnić, tym samym zapomnieć o problemach z bulgotaniem, przykrym zapachem itd.

  • @marekborys1897
    @marekborys1897 2 года назад +2

    22:22 wykres pokazuje zmiany wilgotności względnej w funkcji temperatury, przy zmniejszeniu temperatury wilgotność bezwzględna nie zmniejsza sie, ale zwiększa względna, gdy względna osiągnie 100% wystąpi kondensacja i dopiero wtedy zmniejsza się wilgotnośc bezwzgledna,
    29:10 temperatura przegrody (ściany) jest na tyle niska by w danej wilgotności powietrza wewnątrz wystąpiła kondensacja, obklejenie paroizolacją takiego miejsca odcina pochłanianie pary przez przegrodę a wiec w samej przegrodzie z racji mniejszej wilgotności punkt rosy wystąpi przy niższej temperaturze zewnętrznej, również obklejenie przegrody termoizolacją podniesie temperaturę jej powierzchni co też spowoduje pojawienie sie punktu rosy na powierzchni w niższej temperaturze zewnętrznej, podsumowując najlepiej użyć obu metod

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад

      22:22 podaję 10 mg przy 10 oC
      29:10 Panie Marku zabrałem ze sobą do autobusu jadącego do Anglii 1m2 samoprzylepnego ocieplenia z kauczuku tam po 15 min wykonałem ocieplenie. Punkt rosy przed zabiegiem tworzył się z powietrza wilgotnego będącego tylko w samym narożu 30 cm obok już nie, tam był miejscowy mostek cieplny. Pozdrawiam

    • @marekborys1897
      @marekborys1897 2 года назад

      @@maciejsempinski6306 bo w narożach jest zawsze najzimniej, umowna linia wyznaczająca skraplanie w przegrodzie jest teoretycznie prosta w prostej ścianie ale w narożu zewnętrznym nie łamie sie jak sciana tylko idzie "po promieniu" dlatego narożnik wewnętrzny jest chłodniejszy niż ściana 30 cm od niego, łatwiej w nim skroplić wode i rosną pieczarki, odwrotnie przy zewnetrznym gdzie linia skraplania ucieka na zewnątrz

  • @mirekmirek6504
    @mirekmirek6504 2 года назад

    Panie Macieju ile ppm powinno być żeby było dobrze?

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      Za optymalną granicę poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach domowych przyjmuje się do 1000 ppm, w biurach 1400 ppm (już wtedy powietrze odbieramy jako nieświeże). Gdy poziom CO2 osiągnie wartość 2500 ppm, robi się niebezpiecznie. Mój przyrząd pomiarowy Za optymalną granicę poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach domowych przyjmuje 700. Pozdrawiam

    • @mirekmirek6504
      @mirekmirek6504 2 года назад

      @@maciejsempinski1554
      Ja przy działającym rekuperatorze mam 520

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      @@mirekmirek6504 520 To znaczy jeśli pomiar jest prawidłowy, można obniżyć wymianę powietrza i może być prawidłowo. U mnie rekuperator dziś dnia 2022 07 12 15.30 w trybie inteligentnym pokazuje 50% wilgotności, 23,9 oC , 530 ppm.

  • @wsip82
    @wsip82 Год назад

    Pieknie wytlumaczone! Fizyki nie oszukasz. Dlatego sam zbudowalem sobie rekuperator wg wlasnego pomyslu ze slomek do picia napojow. Zapraszam na moj kanal. Mialem ogromnz problem z wilgotnoscia w mieszkaniu rzedu 85%, wszedzie plesn, okna mokre. Wietrzenie kilka razy dziennie po 3-4 razy to srednia przyjemnosc. Po uruchomieniu mojego rekuperatora jakis miesiac temu, problem z wilgotnoscia znikl! Dzisiaj rano w kuchni mialem 19*C i 42% wilgotnosci. W koncu mozna mieszkac komfortowo. Pozdrawiam!

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад

      Jeśli dobry produkt proszę uruchomić sprzedaż. dobrze dla Pana i kraju. Pozdrawiam

  • @The123psalm
    @The123psalm 2 года назад +1

    Kominek mam
    I kiedy położymy dzieci spać to pijemy wino przy kominku ....
    P..S. jeszcze nawet nie docieplilismy budynek, jeszcze żyjemy )))
    Pozdrawiamy Pana Profesora

  • @maciejkaminski4052
    @maciejkaminski4052 2 года назад

    Witam
    Pkt 4 2:06 filmu.. Brak stropu w domu? W takim razie wiązary?

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      Wiązary, wykonane w fabryce, montaż 8 - 16 godz na budowie rozpiętość podparcia ca 12 m , super. pozdrawiam

    • @maciejkaminski4052
      @maciejkaminski4052 2 года назад

      @@maciejsempinski1554 Dziękuje za ekspresową i rzetelną odpowiedź. Pozdrawiam

    • @maciejkaminski4052
      @maciejkaminski4052 2 года назад

      @@maciejsempinski1554 A z czystej ciekawości, jaką powierzchnię domu Pan posiada, jeśli to nie tajemnica

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      @@maciejkaminski4052 Nie tajemnica, powierzchnia mojego domu to 82, 5 m2

  • @edwardmadry4299
    @edwardmadry4299 2 года назад

    15:37 - w podobnym czasie zaczęto stosować koło. Co pan proponuje w zamian?

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад +2

      Ja nic innego nie proponuję w zamian koła , ale kominy i grawitacyjna wentylacja to okropny przeżytek, śmiech, to skandal marnotrawienia energii, wiele europejskich krajów jest w temacie wentylacji mechanicznej zaawansowanych , w Polsce ludzie się dziwią, że w Europie są domy pasywne, a są już 20 lat.
      Jeśli Pan sądzi , że np. za tysiąc lub cztery tysiące lat nasze telefony komórkowe będą jak wynalazek koła , to gratuluję. pozdrawiam

  • @zbigniewwitkowski5045
    @zbigniewwitkowski5045 2 года назад

    A jak uzyskuje ten pan właściwą wilgotność powietrza w domu?

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      Bez dodatkowych urządzeń jest między 30 - 40 % zimą. pozdrawiam

    • @zbigniewwitkowski5045
      @zbigniewwitkowski5045 2 года назад

      @@maciejsempinski1554 A to przy rekuperacji z odzyskiem ciepła z jakim wymiennikiem?

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      @@zbigniewwitkowski5045 Przez 7 lat nie miałem kropli wody w wymienniku więc zwykłym , nie entalpicznym.

    • @pawewalat6588
      @pawewalat6588 2 года назад

      Witam Panie Macieju chciałbym zapytać o ogrzewanie domu do 100m gazem ,bo nie wiem czy jakiś filmik był na taki temat.

  • @gryziooo
    @gryziooo 2 года назад

    Niestety Pan sie myli. Wiekszosc wykladu o punkcie rosy ma bledy. Mowi Pan co innego a gdzie indziej zaznacza kropki. Nieprawda jest ze powietrze o temp 20C mozna schlodzic do 5 c bez wykroplenia rosy. Dla przykladu : powietrze o temp 20C i wilgotnosci wzglednej 80% bo taka moze panowac w budynku mieszkalnym osiagnie punkt rosy juz w temp 16,45C ( a nie 5C). Mial pan tez watpliwosci do rysunku na gorze kartki ze nie wiadomo jaka jest wilgotnosc tego metra szesciennego powietrza. Otoz mozna to latwo policzyc - powietrze ktore ma 20C i 17.3 grama wody w metrze szesciennym ma wilgotnosc wzgledna 100%. Drugi metr szescienny po schlodzeniu tez ma 100% wilgotnosci jezeli zawiera 9,4 g wody

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      Wprowadza Pan uczestników forum w błąd pisaniem nieprawdy cytuję Pana wpis "
      Nieprawda jest ze powietrze o temp 20C mozna schlodzic do 5 c bez wykroplenia rosy. Przecież można !
      Powietrze o temp. 20 oC i wilgotności 30 % można schłodzić do 1,9 oC bez wykroplenia
      Powietrze o temp. 20 oC i wilgotności 40 % można schłodzić do 6,0 oC bez wykroplenia
      Proszę nie pisać bzdur.
      Gdy będzie 20 oC i 80 % wilgoci to nastąpi przy 16,45 oC , ale przy 20 oC i 20% wilgotności to nastąpi dopiero przy temp. - 3,7 oC. Rozsądku. Pozdrawiam

  • @piotrjasielski
    @piotrjasielski 2 года назад +1

    0:16 - jak ja polecę w kosmos to na mojej rakiecie na pewno nie będzie komina ;)

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад +1

      Nie potrzeba lecieć lecieć w kosmos, wystarczy kupić samochód elektryczny i nie będzie komina, ani rury wydechowej, spalinowej. Pozdrawiam

  • @mareklimanowski687
    @mareklimanowski687 2 дня назад

    Oprócz wilgotności kluczowe jest co2 dla pomieszczeń w których przebywają ludzie, dlatego warto zainwestować w czujnik co2 ale taki który posiada sensor NDIR bo tylko taki jest dokladny, te chinskie za 50zl pokazuja bzdury wiec nadają się do kosza

  • @tadeuszkapica4717
    @tadeuszkapica4717 2 года назад

    Mózg potrzebuje myśleć...do myślenia potrzebny jest tlen...są normy, że powinny być całkowite wymiany powietrza w danym pomieszczeniu w danym czasie i to jest problem naturalny, paradoks...dostarczanie świerzego powietrza chłodnego, chłodniejszego i ogrzewanie. Wilgoć...niewidoczny grzyb w płucach....Wiele problemów w naszej strefie klimatycznej...

  • @sIow17
    @sIow17 2 года назад +10

    Cieszę się, że zrobiłem projekt bez kominów :) Ale spora część znajomych jest zdziwiona, że nie będzie nawet kominka.

    • @stepujacybudowlaniec
      @stepujacybudowlaniec 2 года назад +2

      Ja wszystkim znajomym którzy się budują próbuję przetłumaczyć, że kominy są bez sensu ale to trochę wody musi upłynąć zanim ludzie załapią o co chodzi.

    • @marianm8772
      @marianm8772 2 года назад +2

      @@stepujacybudowlaniec ....i chyba masz racje Bartku. Komin jest potrzebny ludziom ktorzy chca miec w salonie kominek - bez wzgledu jaki - na drewno czy na gaz, tylko musisz sie zastanowic nad takim ewentualnym momentem niezwykle waznym..:...Jest zima - temperatura spadla ponizej -20C...tydzien temu przewalila sie burza sniezna z silnym wiatrem i juz od pieciu dni nie masz pradu...ale masz w domu swieczki, butle z gazem, mala kuchenke gazowa ktora wraz z zona uzywacie podczas wakacji i masz radio, latarke elektryczna na baterie.
      Jest bardzo zimno - dzieci i zona jest przeziebiona....Gdybby byl prad - to nie ma sprawy wlaczyl bys grzejnik..ale go nie ma ...a grzejnikiem gazowym jaki mozna uzywac na wolnym powietrzu - powietrza w domu nie podgrzejesz bo on spala tlen i owym dwutlenkiem wegla mozna sie zatruc...
      ...daj mi odpowiedz - czym podgrzejesz dom...w takiej sytuacji...?

    • @marianm8772
      @marianm8772 2 года назад

      ....musial byc jakis powod - ze domy budowano z kominem....i nie tylko w celu przygotowywania goracych posilkow przez caly rok....ale takze na wypadek, klesk zywiolowych, kataklizmow....dlaczego wam sie wydaje ze juz nic takiego nie moze sie zdazyc..?
      ...a ja tu czytam na pierwszej stronie kanadyjskich wiadomosci ze znowu od bieguna poludniowego oderwal sie wielki masyw kry lodowej ktora naszemu globowi przyspozy kolejne kilkadziesiac trylionow ton wody w nadchodzacych trzech latach.
      Nasz klimat sie gwaltownie zmienia.....co wcale nie znaczy ze zimy bedziemy mieli cieplejsze...poniewaz odparowywanie wody jest o wiele szybsze jej skraplanie po czy nastepuja potezne opady sniegu....coraz wiecej bezslonecznych dni poniewaz slonce nie jest w stanie prezebic sie przez geste chmury ...a wiec zima staje sie bardziej radykalna . dzis rano na termometrze mialem - 33C...takiej temperatury nie pamietam w ciagu ostatnich 40-tu lat.

    • @stepujacybudowlaniec
      @stepujacybudowlaniec 2 года назад +7

      @@marianm8772 wyobraź sobie, że jest coś takiego jak agregat prądotwórczy. Odpalasz go i masz prąd. Jak nie masz paliwa to możesz z auta spuścić. No i ten agregat zasila ci cały dom i pompę ciepła i nie musisz mieć kotłowni w salonie a poza tym masz dużo bardziej energooszczędny dom więc ogólnie przez każdy sezon wychodzisz sporo do przodu. Za to jaskiniowcy mają syf w salonie a do tego większe koszty ogrzewania bo nie podumali.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад +3

      @@marianm8772 ....musial byc jakis powod - ze domy budowano z kominem.
      Panie Marianie podstawowy - spalanie i wentylacja od wielu tysięcy lat, technika , nauka, wiedza :
      - dziś można żyć bez spalania , a nawet trzeba, a rekuperacja to brak komina i lepszy komfort. Pozdrawiam

  • @marco1901
    @marco1901 2 года назад

    Pierwsze koło wynaleziono dosyć dawno temu, czy też mamy je wywalić? Coś co działa, ma się dobrze, spisuje się , trzeba wyrzucać? Za chwilę będziecie mieli ten dom pasywny, jak prądu zabraknie? Rozpalicie sobie wtedy ognisko na środku salonu, jak w kurnej chacie? Trzeba we wszystkim zachować umiar, to jest recepta! Spalenie w odpowiednich warunkach to jest recepta! Można palić węglem, drewnem. itd...w odpowiednich warunkach, dywersyfikując dostarczaną energię, jednocześnie zamykając obieg CO2

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад +3

      Nikt nikomu nie zaleca dobrych rozwiązań " wywalać" ale nie najlepszych proponuje się dalej nie stosować, nie stosujmy Eternitu, wymyślono go dawno, dlaczego wywaliliśmy konie i używamy auta,
      Tradycyjne ogrzewanie, jakby się jemu bliżej przyjrzeć, pracuje dziwnie, a nawet „fatalnie”.
      Najpierw spalamy węgiel, gaz lub olej co daje nam temperatury sięgające 2000 °C oraz gorące i trujące spaliny.
      Temperaturę 2000 °C wykorzystujemy, aby wodę lub powietrze podgrzać do kilkudziesięciu stopni, a wszystko po to, aby w pomieszczeniach utrzymać temperaturę ca 20 °C.m Skandal w tym wieku.
      Przekształcenie temperatury przy tak ogromnych jej różnicach / 2000 °C do 20 °C / musi wiązać się ze znacznymi stratami i zaangażowaniem wcale nie tanich urządzeń zarówno w zakupie jak i eksploatacji. Spalanie drewna, peletu itp. paliw to również nie najszczęśliwsze rozwiązanie.
      Teraz powinien nadejść czas otrzeźwienia - energię do ogrzewania budynków i ciepłej wody - mamy przecież darmową i niewyczerpalną zmagazynowaną w otaczającym nas środowisku.
      Koszt jej pozyskania: inwestycyjny jak i eksploatacyjny, może być nawet niższy od tradycyjnego ogrzewania, lub chłodzenia latem pod warunkiem, że zrealizuje się takie zadanie poprawnie.
      wtedy budynki nie potrzebują : kotłowni, składu opału, kominów, urządzeń do ogrzewania.
      Posiadają wyjątkowo wysoki komfort użytkowania zarówno zimą i latem.
      Roczny koszt ogrzewania w eksploatowanych już budynkach to tyle energii, kosztów i pracy jakby włączyć starego typu 2 żarówki o mocy 60 W przez rok.
      Natomiast koszt chłodzenia odbywał się tylko w okresach silnych upałów i wynosił 0,19 - 0,35 zł/dobę. Dbajmy o siebie. Pozdrawiam

  • @marianm8772
    @marianm8772 2 года назад +1

    Z ust pana Macieja w tym filmiku padlo bodajze dwa razy takie sformuowanie mysli ze:...."potrafimy latac w kosmos, a nie potrafimy radzic sobie z ociepleniem wlasnego domu.."...innymi slowy : potrafimy latac w kosmos ale nie radzimy sobie z owiele prostszymi sprawami tu na ziemi...
    I wlasnie do tych slow chcialbym sie odniesc. ...ta nasza slabosc niedoskonalosc jest takze wynikiem ludzkiej dzialalnosci.
    Latami tak jak pamietam co roku plona bogate dzielnice w Kaliforni...kolejne tajfuny plynace od Florydy rodzace sie w Zatoce Meksykanskiej zmiataja cale z powierzchni ziemi male amerykanskie miasteczka, placza ludzie, rodziny stracily caly swoj dobytek.... tej ludzkiej tragedii obraz telewizyjny do nas docierajacy... wywoluje sila rzeczy nasze myslenie - dlaczego tak sie dzieje....?
    ...a dzieje sie tak dlatego ze ta ludzka krzywda robi sie tu "gospodarcze prosperyty"...kazdy dom tymbardziej bogaty z pewnoscia jest ubespieczony....a firmy ubespieczeniowe musza wykazywac sie stratami wyplacanych odszkodowan....i tylko w oparciu o nie maja prawo podnoscic wysokosc nakladanych na wlasciciela budynku rat ubespieczeniowych....na prezydentow miast wybiera sie aktorow..( ShvarceNeger)....ludzi nie majacych pojecia i wyobrazni ze przeciez takiemu stanowi mozna spowodzeniem zaradzic ustanawiajac przepis ze budynek musi byc pokryty materialem zaroodpornym , ze muzi posiadac caly zystem zabespieczen , i tam gdzie tajfuny traktuja domy jak by byly zrobione z zapalek ze, nalezy zakazac budownictwa drewnianego i stosowac tylko budownictwo betonowe.
    ....nasze niedoczekanie - rozwiazania ludzkich wzmagan - rozumem...." Peroooo- peeeroo....bilans musi wyjsc na zeroooo"

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад

      Panie Marianie mnie to też dziwi, że większość ludzi milczy, a milczenie oznacza często zgodę. pozdrawiam

    • @marianm8772
      @marianm8772 2 года назад

      @@maciejsempinski6306 ...zyciem codzienym , jego rytmem regulowani godzimy sie na zbyt wiele jak "psy Pawlowa"...tu lampka gasnie a tam sie zapala...wiec pedzimy sprostac rytmice dnia codziennego...dlatego od czasu do czasu dobrze by bylo usiasc przed kominkiem z butelka wina ... wpatrzeni w tanczace w kominku plomienie, lizace pale drewna - to dziala na nas moze silniej niz .... zmieniajacy sie obraz naszego laptopa....nie uskrzydla nie dowartosciowuje a jedynie przyciaga nasza uwage zmiennoscia obrazu....poniewaz przeciez ten laptop o stokroc lepszy mamy w swojej glowie...z doskonalym zasobem procesorow....one zmieniaja obraz - same reguluja nasz nastroj....mozemy przegladac fantastyczne filmy z naszej osobistej filmoteki arcydziel..w tym samym czasie mozemy rozmawiac z ludzmi ktorych juz nie ma....slowem doskonaly wynalazek + wspomniane palenisko. I choc zyjemy juz w XXI wieku ...zerwawszy przed wiekami z zyciem koczowniczym...raczej swiniaka w "procesie transformacji" w wannie czy na balkonie niechodowalismy to jednak ...kobieta/ wino i ogien w paze ze soba szly przez tysiace lat naszej europejskiej kultury...

    • @marianm8772
      @marianm8772 2 года назад

      ruclips.net/video/GU87SH5e0eI/видео.html

  • @Aliensynthesizer
    @Aliensynthesizer Год назад +1

    Polska ma zapasów węgla na minimum 250 lat. Po tym czasie technologia pozwoli na stosowanie w naszym kraju innego typu ogrzewania. Słuchanie zielonych szaleńców z unii skończy się, jak mróz skuje lodem i temperatury spadną do minus 25 stopni. Nic nie ogrzeje domu , tylko węgiel. Reszta to bzdury. Pozdrawiam.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 Год назад

      Dwie doby słońca to tyle energii na naszej planecie ile cała ludzkość potrzebuje rocznie. Rozsądku. Nie wracajmy do zaścianka .Pozdrawiam

  • @TOM_Budowniczy
    @TOM_Budowniczy 2 года назад +2

    Pierwszy;)

  • @rogacz962
    @rogacz962 2 года назад

    Pierwsze koło powstało ok 3.5tyś lat pne a bezczelni Polacy jeszcze dziś używają. A co tu dopiero mówić o pszenicy czy krowach (ok 10 tyś pne), to dopiero antyki - pierwsze spalić a drugie wypuścić na wolność, bezczelne do dziś mają zastosowanie.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      Można zaprzestać używania telefonów komórkowych,
      3,5 tys lat temu nie używano , później były telefony przewodowe,
      zostać przy nich tylko ??. Wszystko można, ale z rozsądkiem, wybór należy od mądrości inwestora. Pozdrawiam

    • @rogacz962
      @rogacz962 2 года назад

      @@maciejsempinski1554 Argument autora filmu był jednoznaczny - kominy istniały już bardzo dawno temu, więc dziś nie mają racji bytu. Mają. A Twoje porównanie jest niewiele lepsze. Po pierwsze - tak są ciągle zastosowania dla telefonów przewodowych, a po drugie doskonale wskazują na rozwój technologiczny. Dzisiejsze telefony to nie 19 wieczne telegrafy, tak jak i dzisiejsze kominy to nie te antyczne.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      @@rogacz962 Rogaczu telefony przewodowe były dawniej i dlaczego nie mają racji bytu ??? telegramy przynosił listonosz, dlaczego dziś nie ma to racji bytu . Rozsądku. pozdrawiam

    • @rogacz962
      @rogacz962 2 года назад

      @@maciejsempinski1554 Nie wiem w jakiej dziurze mieszkasz, że nie docierają do Ciebie listy i paczki, ale w innych częściach kraju docierają.

  • @henryksosna4182
    @henryksosna4182 Год назад +1

    przekazywane informacje mnie męczą, nie jestem wstanie słuchać pomimo że tematy są interesujące

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 Год назад +1

      proszę odpoczywać, część studentów też jest zmęczona a część nie jest zmęczona .
      tak to już jest. Pozdrawiam

  • @TheGalacticIndian
    @TheGalacticIndian 2 года назад +1

    Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi. Lud poddany ma płacić, za materiały, za rachunki, a deweloperzy i określeni beneficjenci, mają zarabiać. Rozwiązanie: zwykle pomaga odstrzelenie. Na jakiś czas.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад +2

      Nie zrozumiałem niniejszego wpisu w kontekście mego wykładu ? Lud, płacić,deweloperzy, beneficjenci, odstrzelenie ? Pozdrawiam

    • @TheGalacticIndian
      @TheGalacticIndian 2 года назад +2

      @@maciejsempinski1554 @Maciej Sempiński Faktycznie, dużo skrótów myślowych jak na taki krótki komentarz. Za to Pana wykłady można z łatwością zrozumieć, dziękuję za dzielenie się tak potrzebną wiedzą👌 Co do ludu, skoro w naszej historii znane są przypadki pisania ustaw pod określonych ludzi i określone firmy, nietrudno sobie wyobrazić, że i z ustawami określającymi normy budowlane może być podobnie. Poruszyłem wątek deweloperów, bo w naszym kraju u niejednego dewelopera siedzi mafia, a oficjalni właściciele od dekad nic do powiedzenia nie mają. Stąd niedaleko do płacenia, jak uczy doświadczenie życiowe. A płacimy wszyscy, skoro tak zacne zmowy ustalają ceny ponad głowami klientów. Co do odstrzelenia, nawiązuję tutaj do słynnej pracy naukowej z 2004 profesora o polsko brzmiącym nazwisku Roberta Sapolsky pt. "Emergence of a Peaceful Culture in Wild Baboons" (Powstanie pokojowej kultury u dzikich pawianów) i jego eksperymentu, który pokazał, że ubicie najbardziej agresywnych i zagarniających dobra osobników skutkuje nagłym i trwalym wzrostem dobrobytu i pokoju u reszty stada. Postuluje również, że takie agresywne postawy mają podłoże kulturowe, moralne, a nie biologiczne. Słowem, pozbądźmy się mafii, szczególnie z firm deweloperskich i środowisk ustawodawczych, a i przepisy przestaną być tak skandaliczne, i ceny materiałów, działek i domów gwałtownie spadną🤗 Oczywiście działa to także na szerszą skalę, pozbycie się najbardziej agresywnych osobników z sąsiedztwa Polski również zaowocuje trwałym pokojem.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад +2

      @@TheGalacticIndian Podałem swoja skromną wiedzę, że możemy mieć inaczej i to od nas zależy, a nie nie od mało rozsądnych przepisów. pozdrawiam

  • @roberttata8104
    @roberttata8104 2 года назад

    Komin musi być, bo trzeba przecież rozpocząć budowę domu od dymu z komina! No. 😂😉

  • @pklonica
    @pklonica 2 года назад

    Trzeci:)

  • @adamdyrko7843
    @adamdyrko7843 2 года назад

    Oj panie Macieju !! Domyślam się, że omówienie tych wykresów z procentowymi udziałami strat energii jest wynikiem nieporozumienia a nie próbą manipulacji wynikającej z chęci mocniejszego uwypuklenia Pańskich tez dotyczących kominów. Ale nie wolno zapominać, że odbiorcami tych filmów są nie tylko ludzie, którzy studiowali to paredziesiąt lat temu i mają wystarczającą wiedzę by nie dać się w kanał wprowadzić. Statystyką da się udowodnić dowolną tezę. Skoro przeprowadziliśmy udana termomodernizację ścian, dachu, ociepliliśmy stropy nad czy pod nieogrzewanymi poziomami, skoro na koniec zamontowaliśmy dobre okna, to nie ma nic dziwnego w tym, że PROCENTOWY czyli względny udział strat energii poprzez wentylację czy UWAGA !! przygotowanie ciepłej wody użytkowej wzrósł. Bo musiał, skoro inne części zmalały. Nie oznacz to przecież, że w wartościach bezwzględnych straty te wzrosły. Jeśli wentylacji czy cieplej wodzie nie poświęciliśmy uwagi to w skrajnym przypadku część na wykresie na nie przeznaczona zajmie prawie 100%. Ale w liczbach bezwzględnych będzie zapewne nieco mniejsza niż wcześniej. Czerpanie wiedzy z filmów na YT, choć wydawałoby się - łatwe obarczone jest jednak sporym ryzykiem i powinniśmy dokładać starań by przynajmniej nie szkodzić za bardzo. Z tą wentylacją jest zresztą spory kłopot. 30 metrów3 na godzinę na jednego mieszkańca.. tyle potrzebujemy do oddychania. Ale przecież nie tylko oddychaniem żyjemy. Ważniejsza jest zawartość CO2 w powietrzu. Ale i to nie wystarczy. Wymiana powietrza musi również zapewnić odpowiednią dla człowieka wilgotność powietrza. Ta wilgotność nie może również doprowadzić do powstania szkód w budynku o co bardzo łatwo. Ok.. budynki nie są bardzo szczelne.. Nawet budynek pasywny poprzez nieszczelności wymienia ok 0,6 kubatury co godzinę. Czyli w budynku 100 m2 razy 2,5 m wysokości mamy 250m3 powietrza i co godzinę 150m3 wymienia się samoczynnie ! I to za mało :|). W nowych domach wymienilibyśmy w ten sposób ok 300 m3 co godzinę. W budynkach starszych po termomodernizacji jeszcze dużo więcej. I wciąż biedzimy się z problemem wilgoci, pleśni na ścianach. W starym domu woda leje się nam po oknach.. no to po obejrzeniu filmu na YT wymieniamy okna na nowiuteńkie o lambdzie 0.6. Problem zniknął ?? Guzik zniknął. Pozbyliśmy sie jedynie "systemu alarmowego" powiadamiającego nas o zbyt dużej ilości wody w powietrzu. Wcześniej wietrzyliśmy intensywnie, bo woda lała się nam na podłogę.. Teraz nie widzimy tej wody.. ale ona jest jak była !! Po pewnym czasie mamy wilgotne ściany ( np w rogu pokoju przy dwóch zewnętrznych ścianach ). Ale dowiemy sie tego gdy mamy już pleśń. Czy doradca energetyczny poradziłby nam taka wymianę ? Nie, bowiem po pierwsze nie wolno szkodzić !! Gdybyśmy chcieli się ograniczyć jedynie do wymiany okien to może poradziłby nam kupno gorszych okien ? Skoro ściana ma lambdę 1 to okno 1.1 wydaje się mieć więcej sensu. Ale się rozpisałem.. a miało być jedynie o wartościach względnych i bezwzględnych. Pozdrawiam

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      Proszę obejrzeć film z wyliczeniem z pomiarów wyemitowany 6 maja 2022 .
      Tam jest cała prawda z pomiarów określonego dnia, godziny , urządzenia.
      Dzielę się informacja, ze tak dziś można, a nawet trzeba. Pozdrawiam

  • @jaon5243
    @jaon5243 2 года назад

    Nie wiem czy facet ogarnia aspekty zdrowotne dostarczania świeżego powietrza.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 года назад

      Nie tylko facet ogarnia , ale cała branża zajmująca się tą tematyka przez dziesiątki lat. Pozdrawiam

  • @slovitzmusic8201
    @slovitzmusic8201 10 месяцев назад

    Dla Szanownego Pana jest to niepojęte, jest to dla Niego niezrozumiałe, że stosujemy do dziś technologię powstałą na 4 tysiące lat, zanim zaczęli działać Mieszko I i Chrobry.. a tymczasem Pan szanowny jest wielkim zwolennikiem GWC, który to jest wierną kopią technologii "Starożytnej klimatyzacji", stosowanej zresztą do dziś w krajach dalekowschodnich. Zmieniły się realia, mamy tworzywa sztuczne, a nie naturalne kamień i zaprawy, a ruch powietrza jest wymuszony i kontrolowany, a jednak uwaga-uwaga! - nadal jakoś nie możemy się oprzeć tym upierdliwym prawom Natury, z grawitacją włącznie! No cholerka...
    Dziadziowi peron odjeżdża, jako że stał się niewolnikiem swoich własnych mentalnych wyobrażeń i przekonań. Nie mniej, za werwę w tym co robi - szanuję. Szanuję i pozdrawiam!

  • @_ikoki
    @_ikoki 2 года назад

    Ciągłe mówienie wyrazu "czyli" przez Pana Macieja rozprasza mnie podczas słuchania. Może warto mu na to zwrócić uwagę, nie tylko w tym odcinku. Poprawi to odbiór. Poza tym mądrze prawi.

    • @Razor1379
      @Razor1379 2 года назад +2

      I może frytki do tego?

    • @Piotruch88
      @Piotruch88 Год назад

      Słowo "czyli" określa że formułowany jest jakiś wniosek przyczynowo skutkowy. Czy jest coś złego w logicznym myśleniu? 🤨

  • @cathathonium
    @cathathonium 2 года назад +3

    ten pan opowiada ze zwykly dom ma 10-20 razy za duza wentylacje niz potrzeba.
    bywalem w niejednym takim domu i pomimo za duzej wentylacji panowal czesto zaduch,nie mowiac juz o smrodzie.
    zapytuje wiec ,jaką obora musi byc dom ktory ma 10-20 razy mniejsza wymiane powietrza niz te domy jakich doswiadczalem

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад

      ten pan opowiada ze zwykly dom ma 8 razy za duza wentylacje niz potrzeba - tak nie opowiadał, proszę z uwagą obejrzeć filmiki i zrozumie Pan treść przekazu, lub nie. Pozdrawiam

    • @miloszenko
      @miloszenko 2 года назад

      W teorii ma, w praktycenwiekszosc przytyka kratki i robi się kisiel.

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 2 года назад

      Ale skąd Pan wie ,że była za duża wentylacja mierzył ją Pan ? A może komin duży ale nie ma jak skąd pobrać powietrza ,jeśli już mówimy o wentylacji grawitacyjnej (najprawdopodobniej tak jest). Wigloć też może się brać ponieważ podchodzi kapilarnie woda (nie jest zabezpieczony) lub budynek prawie stoi w wodzie.

    • @miloszenko
      @miloszenko 2 года назад

      @@grzegorzzubinski6951 obliczeniowo tak się uwzględnia. Natomiast w praktyce wentylacja grawitacyjna nie da sie kontrolować, a to oznacza że przez większość czasu w roku nie spełnia swojego zadania. Jest przy niej albo nieprzyjemny przeciąg albo zaduch. Od czasu ocieplenia budynków i walki o ich szczelnosc kominy kominy do wentylacji powinny być zakazane.

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 2 года назад

      @@miloszenko Grawitacja jeśli była poprawnie wykonana to ciąg w zimie musi mieć. Jeśli ktoś uszczelnił budynek bez wentylacji mechanicznej to ma kiszenie się i komin stał się tylko mostkiem termicznym

  • @fixknorr8121
    @fixknorr8121 2 года назад

    Ja wolę żyć w wentylowanym domu, nie w termosie....

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад +1

      Szkoda, że jak przedstawiłem ,że 7 lat mieszkam w wentylowanym domu z rekuperacją do 400 m3/godz. i szczelnością N=0,36 , są jeszcze ludzie którzy tak , oczywistych zagadnień nie rozumieją, przykre. Pozdrawiam.

    • @fixknorr8121
      @fixknorr8121 2 года назад

      @@maciejsempinski6306 szkoda, że nie dopisałem, że ogrzewam dom kominkiem z zamkniętą komorą spalania z grawitacyjnym DGP..........

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 года назад +2

      @@fixknorr8121 A co rozprowadzanie ciepła ma wspólnego z rekuperacją ? i wyimaginowanym termosem ?, takiei wpisy : to żadna wiedza dla uczestników forum, więcej robi złego niż dobrego. Pozdrawiam

  • @andrzej000
    @andrzej000 2 года назад

    Drugi kurrrrr.....