Dramat oglądać tego tego typu "recenzje". Gdyby to urządzenie miało przyrodzenie, to by było ono bezwstydnie obrabiane przez "recenzenta" na wyższym biegu, niż chodzą te wentylatory ... Tak trudno było pokazać głośność na każdym biegu, skoro się bawiło opcjami? Zużycie A+? No tak, ale G od którego biegu? Idę zobaczyć jakiś obiektywny materiał
Czy ten rekuperator ma jakieś filtry, typu HEPA, węglowy itp. lub jakiś mechanizm co oczyszcza powietrze pobierane z zewnątrz? W jaki sposób to działa, czy się wymienia czyści?
Te wentylatory nie poradziłyby sobie z oporem jakie generuje filtr HEPA. Wymiennik się raz do roku myje, natomiast filtry G3 się co jakiś czas wymienia. Jednostka nas o tym informuje.
jednostka ta sprzedawana jest w wersji "stop smog", ale nie gwarantuje to najlepszej filtracji. Najlepiej w pomieszczeniu gdzie jest zamontowana postawić oczyszczacz powietrza.
Witam. Pojawil sie w sypialni lekki nalot na scianach w rogach i przy podłodze. Strona północna domu, najzimniejsze pomieszczenie, podłogówka, dzialka poki co nieskończona wiec woda stoi po duzym deszczu. Czy taki rekuperator jest w stanie pomóc zeby nie zrobil sie grzyb na scianach?
Pytanie o grzałkę - czy da się ja wyłączyć na stałe bez konsekwencji dla pracy rekuperatory (typu odszranianie, odparowywanie skroplin?) a jedynie ze strata dla komfortu? Reku miałby służyć często do wentylacji pomieszczenia gdzie nie będzie ludzi, natomiast brak jest innej wentylacji a chciałbym pozbyć się wilgotności i zapewnić wymianę powietrza.
Jeśli widział Pan rozmiar tej grzałki, to nie powinien mieć Pan przeciwwskazać, żeby od czasu, do czasu pomogła wymiennikowi żeby nie zamarzł. Ona nie jest w stanie podgrzać powietrza na tyle żeby nawiewane było cieplejsze, po prostu zabezpiecza wymiennik przed zamarznięciem :)
Pomocny filmik, dzięki. Zastanawiam się nad montażem modelu prana origami 200 c premium plus. Czyli chyba najbardziej zaawansowany model z tych domowych. Cel to świeże powietrze w jednym pomieszczeniu - sypialnia. Mam dylemat dotyczący hałasu ale nie tego który jest generowany przez urządzenie ale tego, który może przenikać z zewnątrz przez ewentualne nieszczelności. Mam obawy czy bede slyszał hałas z zewnatrz kiedy rekuperator bedzie wyłączony. Co o tym sadzisz?
Masz dziurę fi 200 w ścianie. Skłamałbym, jakbym napisał że nic nie będzie słychać. Nieważne czy reku jest włączony, czy nie. Jeśli na zewnątrz masz głośno, to nie montuj go w sypialni.
@@marcinlag1Niewiem z jakiego powodu chcesz założyć rekuperację u mnie wygłądało to tak.Swój dom zaczełem budować w 97 roku metodą gospodarczą czyli większość prac zrobiłem sam głównie z powodu braku kasy . Słyszałem wtedy o rekuperacji ale niestety nie było mnie na nią stać i zostałem przy wentylacji grawitacyjnej. Wprowadziłem się w 2005 po kilkunastu latach zaczął się problem z wilgocią a raczej z pleśnią w jednym pomieszczeniu dokładnie sypialni za szafą. Wtedy zaczołem z tym walczyć czyli wyciąganie uszczelek z okien zakup osuszacza powietrza ale to słabo się sprawdziło . Pieśń jeszcze opanowała ciuchy w szafach no i wtedy padła decyzja o rekuperacji ściennej przy okazji malowania. Od tamtej pory zapomniałem o problemie. Teraz rekuperacja centralna przy budowie nowego domu to prawie standard i jak bym się teraz budował to 100% taką bym zrobił ale jeśli chodzi o budynek istniejący i zamieszkały to tylko rekuperacja ścienna. Takie jest moje zdanie.
Witam, mam pytanie mam stary dom z lat 70tych, ocieplony dwie kondygnacje każda po około 120m2. Na dole nie ma problemu z wentylacja na górze cały czas jest problem. W zimie wysoka wilgotność nawet do 80%, mokre szyby, często grzyb. Ciągły zaduch bez wietrzenia jest bardzo kiepsko;/ Wieczorami o wietrzenie ciężko bo na zewnątrz smog. Rekuperacja centralna nie wchodzi w grę, dlatego chciałabym zdecydować się na rekuperator decentralny PRANA. Czy jest Pan w stanie doradzić ile i jakie i gdzie zamontować - mamy dwa pokoje każdy po około 30m2 kuchnia jest otwarta bocznie na salon około 45m2. Wydaje mi się że każdy pokój powinien mieć swój własny rekuperator ale chciałam zapytać czy rzeczywiście pozbędę się wilgoci dzięki temu systemowi? Czy można zamontować go samemu?
Witam, można spytać czego się Pani dowiedziała? Mam podobny problem do Pani, tzn. zimą wilgotność do 80 % okna zaparowane i pojawia się grzyb, pleśń. Myślałem nad wywietrznikami i nawiewnikami w oknach, ale może taki rekuperator byłby lepszy?
@@malmoozeOki, proszę zobaczyć na szybach u dołu cały czas gromadzi się rosa jak na zewnątrz jest chłodniej, nawet kapie woda na parapet wewnętrzny, czy taki rekuperator coś pomoże, bo już nie wiem co zrobić(nie można tu fotki wkleić)
Instrukcja montażu znajduje się na stronie producenta. Ja zajmuję się tylko socjalami i nie znam 100% odpowiedzi na to pytanie. Nie wydaje mi się, żeby znajdowało się tam takie wykluczenie, ale proszę jeszcze sprawdzić,
Testowaliśmy. Zależy czy dostanie Pan jednostkę sprzed 2-3 lat, czy jakąś nowszą? Te nowe spowodowały że zerwaliśmy z nimi współpracę, te stare powodowały że nimi handlowaliśmy. Stare warto(mamy wystawione na naszym OLX), nowe z naszego doświadczenia nie.
Super pomocny jak zawsze materiał ❣️ no właśnie komara zatrzyma, ale już nie muszkę owocówkę, mieliśmy rekuperator w którym był z tym duży problem. Wolałabym tego uniknąć tym razem. Planuję kupić tę najlepszą wersję ze wszystkimi możliwymi filtrami😅 Więc domyślam się, że od strony nawiewu nic się nie powinno dostać. Ale tak już teoretyzując jeśli chodzi o wylot na dwór, tam już żadnych filtrów nie ma. Czy taka owocówka może sobie tam wejść na bardzo niskim biegu, lub prędzej kiedy rekuperator będzie wyłączony, bo ze względu na hałas na pewno będą takie sytuacje. (wiem, że się nie powinno ale to jakby inny temat). Pytam fachowca bo pomimo, że jest trochę filmików w necie. To Pan miał to w ręce i wie dokładnie jak to działa. Czy może się jakoś przedostać przy wyłączonym, zanim ruszy nawiew, a ona będzie już powiedzmy przy wylocie (tym który usuwa powietrze z pomieszczenia) i jakoś wpadnie do mieszkania jak on się tylko otworzy🤔 Przepraszam jeśli pytanie jest głupie, po prostu się zastanawiam, i będę super wdzięczna za odpowiedź jak Pan myśli 😊😉 na moje rozkminy😁
Tak, urządzenia tego typu mogą się łatwo zabrudzić, m.in. muszkami owocówkami, ale wyjęcie i umycie wymiennika zostało znacznie usprawnione, żeby można było to zrobić łatwiej.
czyli się ogrzeje...? dzisiaj u nas strasznie wieje...stąd rodzi się takie pytanie, a zakladając, że wyłączę urządzenie - czy zamknięcie pokrywy zamyka całkowicie przepływ powietrza do wnętrza?
@@malmooze Oczywiście, że idzie wyłączyć. Mam 3 w domu, czy chodzi czy nie osłona przeciw wietrzna nic nie daje, wyłączam nasuwam reklamówkę jednorazowa i zamykam dziadostwo. Zastanawiam się by zostawić jeden a resztę zlikwidować.
Rekuperator może być ustawiony tylko na nawiewanie powietrza, albo tylko wyciąganie, jednak nie odzyskuje wtedy energii, a działa jedynie jak wentylator.
Opowieści marketingowe. Jak czyścić co z grynszpanem co z dzialaniem przy wentylacji grawitacyjnej? Rozwiazuje problemy ale finansowe producenta i importera ktory doklada drugie tyle I jeszcze rozmiar buta😂.
ogólnie średnio jestem zadowolony z 200G Stop smog - urządzenie jest znacznie głośniejsze, niż się spodziewałem. Nie polecam nikomu, kto by chciał to zainstalować np. w sypialni.
@@darekwch89 nie polecamy nikomu montować tych urządzeń w sypialni. Jest to jednak duża dziura w ścianie, więc nawet jak nie słychać jednostki, to mocno słychać otoczenie.
Czy takie urzadzenie nadaje się do małej sypialni? Jaki ono generuje poziom hałasu? Właśnie stoimy przed dylematem czy wybrać Pranę czy Zehnder ComfoSpot 50 ale na temat tego drugiego niestety bardzo mało informacji na internecie :(
Dzięki wielkie, sypialnie mamy malutką 20m2 ale to na czym nam najbardziej zależy to właśnie żeby urządzenie było ciche i przez noc wymieniało to powietrze bo niestety nie ma możliwości ze względu na hałas aby okno było non stop otwarte.
@@nataliastawiarska3985 jeśli robimy dziurę w ścianie, to i tak jakiś hałas będzie przez nią wpadał. Może centralna i montaż czerpni/wyrzutni gdzieś daleko od źródła hałasu ?
Niestety, dom 20 letni i nie ma możliwości zamontowania centrali . Pozostaje tylko opcja z rekuperatorem dlatego chciałabym mieć chociaż nadzieje na to, że da sie przy tym spać mając trochę lepsze powietrze a nie że będzie głośniej niż gdybym otworzyła okno i wyjdzie na to samo tylko pozbędę się kilku tysięcy.
Montuj śmiało. Na noc ustawisz sobie tryb nocny i przez pierwsze noce może coś tam usłyszysz ale później jest spoko. Jeżeli masz w sypialni zegar na ścianie to zapewne będzie duuuuużo głośniejszy niż prana.
już jedno urządzenie poprawi dużo. My jesteśmy zwolennikami montażu takich urządzeń w łazienkach, kuchni, bo to jednak dziura w ścianie, przez którą docierają do nas odgłosy z zewnątrz.
jeśli na zewnątrz mocno wieje, to powietrze może się dostać do środka, wbrew naszej woli. Dlatego stosuje się np. maskownice. Tak czy inaczej nawet jeśli wpadłoby do pomieszczenia, to dogrzeje się od wymiennika. w przypadku wentylacji grawitacyjnej też by się tak wydarzyło, więc nie robilibyśmy z tego powodu afery :)
Fajne. Szukam ściennego rekuperatora, ale nie do końca takiego. Musi mieć poza czujnikiem wilgoci i CO2: 1. Zakres od ok. 5-15 do 60-90m³ wymiany 2. Możliwość obsługi 2 pomieszczeń, czyli poza wymianą tam, gdzie jest zamontowane, dodatkowe przewody/rurki do 2m nawiew + wyciąg. Lub sam wyciąg w miejscu instalacji i dodatkowy wyciąg i nawiew rurkami. Mile widziana funkcja odzysku wilgoci. Do wentylacji będzie łazienka (miejsce montażu) plus pomieszczenie użytkowane całodobowo zazwyczaj przez 1 osobę, czasem więcej. Łącznie nieco ponad 30m². Nie chcę kupować 2 osobno, aby wyeliminować hałas urządzenia w pomieszczeniu. Ciekawe, czy coś takiego robią...
@@malmooze bardzo fajny ten okap, ale raczej do domu 2x większego, z większą ilością pomieszczeń. Miałem na myśli bardziej coś jak Zehnder ComfoAir 70, który jest właśnie rozbudową modelu 50, czyli analogicznego, jak ten na filmie - o możliwość podpięcia węża. Ja mam jedno pomieszczenie + łazienkę i centralny rekuperator tu jest przerostem formy nad treścią. Poza przerostem ceny przy okazji :). No i nie miałbym gdzie ukryć tej instalacji, z uwagi na ściany i dach z płyt warstwowych.
@@mpGrafik Pewnie. Nie widzimy tego, więc zgadywaliśmy :) Przy tak małym metrażu, może lepiej po prostu klimę z dodatkową dziurą w ścianie na wentylację? I tak trzeba ją zamontować, a jak będzie pełniła obie funkcje, to chyba sytuacja win win?
@@malmooze planuję Rotenso Mirai 3,5kW, bo wiem jak działa w mrozy. Rekuperacja, która będzie wciągać ciepło do łazienki kratką w drzwiach przy okazji trochę ją ogrzeje. Gdyby nie to, kupiłbym może Rotenso Fresh FH35Xi i zrobiłbym z tyłu dziurę :). Jedyny problem z ComfoAir 70 jest taki, że ma wymiennik krzyżowy, więc się wyłącza przy minus 15. Stąd było moje pytanie o ten rekuperator z filmu. Powinien działać przy niższych temperaturach. Zastanawialem się nad zamontowaniem tego filmowego rekuperatora z dorobieniem puszki przy ścianie, obejmującej szczelnie wyciąg, z kanałem do tej puszki wpuszczonym przez ścianę do łazienki. Ale wtedy rekuperator musiałby być w pokoju, zamiast w odizolowanej akustycznie łazience. No i jest długi z powodu wymiennika, a warstwowa płyta ścienna PIR ma grubość tylko 12cm, więc ta "puszka" byłaby dość głęboka. Za dużo rzeźbienia.
To najlepszy produkt na rynku rekuperatorów decentralnych. Uważam że cena adekwatna do jakości i tego co urządzenie nam daje. Sami posiadamy takie zamontowane w biurze.
Masz rację, stosunek ceny do zawartości trąci biedą w środku urządzenia i kieszeni konsumenta. Niestety zamiast trochę poprawić konstrukcję, a można by wiele na moje oko projektanta maszyn i urządzeń to dodano czujników które pełnią funkcję gadżetu, A nawet jeśli nie to uwaga na etapie projektowania powinna skupić się na samym wymienniku a nie prostocie produkcji gdzie moim zdaniem przesadzono kosztem samego wymiennika
VOC to lotne związki organiczne, więc jeśli otworzycie flaszkę, lub koleżanka w biurze zacznie czyścić paznokcie acetonem - to pewnie wejdzie na wyższy bieg ;)
Myślę, że na złomie tak, ale to ze względu na jej powszechność. Niegdyś talerze były złote, srebrne i miedziane właśnie, ponieważ każdy z tych kruszców przejawiał podobne(chciane) właściwości.
@@grzegorzgolunski6112 bo takie cudo zakłada się tam gdzie ma możliwości normalnego rekuperatora np w bloku lub brak możliwości poprowadzenia zwykłych kanałów. W nowym domu jest to bezsensowne
Właśnie zastanawiałem nad zakupem takiego rekuperatora. Dzięki Wam mam większą wiedzę w tym temacie. Na marginesie, Papier toaletowy Wam się kończy :)
:D ten sam papier od dwóch lat... "niema dziwne" :P
Dramat oglądać tego tego typu "recenzje". Gdyby to urządzenie miało przyrodzenie, to by było ono bezwstydnie obrabiane przez "recenzenta" na wyższym biegu, niż chodzą te wentylatory ...
Tak trudno było pokazać głośność na każdym biegu, skoro się bawiło opcjami? Zużycie A+? No tak, ale G od którego biegu? Idę zobaczyć jakiś obiektywny materiał
Oczywiście. Materiałów prezentujących to urządzenie jest na YT podobno sporo.
Czy ten rekuperator ma jakieś filtry, typu HEPA, węglowy itp. lub jakiś mechanizm co oczyszcza powietrze pobierane z zewnątrz? W jaki sposób to działa, czy się wymienia czyści?
Te wentylatory nie poradziłyby sobie z oporem jakie generuje filtr HEPA. Wymiennik się raz do roku myje, natomiast filtry G3 się co jakiś czas wymienia. Jednostka nas o tym informuje.
Czy dostępny jest do tego urządzenia filtr antysmogowy? Jaka cena jeśli tak?
jednostka ta sprzedawana jest w wersji "stop smog", ale nie gwarantuje to najlepszej filtracji. Najlepiej w pomieszczeniu gdzie jest zamontowana postawić oczyszczacz powietrza.
Witam. Pojawil sie w sypialni lekki nalot na scianach w rogach i przy podłodze. Strona północna domu, najzimniejsze pomieszczenie, podłogówka, dzialka poki co nieskończona wiec woda stoi po duzym deszczu. Czy taki rekuperator jest w stanie pomóc zeby nie zrobil sie grzyb na scianach?
Oczywiście, że tak. M.in. po to się takie urządzenia montuje :)
Pytanie o grzałkę - czy da się ja wyłączyć na stałe bez konsekwencji dla pracy rekuperatory (typu odszranianie, odparowywanie skroplin?) a jedynie ze strata dla komfortu? Reku miałby służyć często do wentylacji pomieszczenia gdzie nie będzie ludzi, natomiast brak jest innej wentylacji a chciałbym pozbyć się wilgotności i zapewnić wymianę powietrza.
Jeśli widział Pan rozmiar tej grzałki, to nie powinien mieć Pan przeciwwskazać, żeby od czasu, do czasu pomogła wymiennikowi żeby nie zamarzł. Ona nie jest w stanie podgrzać powietrza na tyle żeby nawiewane było cieplejsze, po prostu zabezpiecza wymiennik przed zamarznięciem :)
Bede montowal rekuperator nad sofa w salonie. Czy bedzie dyskomform zwiazany np z podwiewaniem ? Czy to mocno wieje na 1-3 biegu ?
Zależy na jakim biegu będzie go Pan używał. Mówi Pan dokładnie o tej jednostce ?
Pomocny filmik, dzięki. Zastanawiam się nad montażem modelu prana origami 200 c premium plus. Czyli chyba najbardziej zaawansowany model z tych domowych. Cel to świeże powietrze w jednym pomieszczeniu - sypialnia. Mam dylemat dotyczący hałasu ale nie tego który jest generowany przez urządzenie ale tego, który może przenikać z zewnątrz przez ewentualne nieszczelności. Mam obawy czy bede slyszał hałas z zewnatrz kiedy rekuperator bedzie wyłączony. Co o tym sadzisz?
Masz dziurę fi 200 w ścianie. Skłamałbym, jakbym napisał że nic nie będzie słychać. Nieważne czy reku jest włączony, czy nie. Jeśli na zewnątrz masz głośno, to nie montuj go w sypialni.
Używam w swoim domu Prana 200 stop smog juz prawie cztery lata. Poznałem wszystkie wady i zalety.
Wymienisz je?
Jak już to wymienił bym na rekuperację centralną ale tego nie zrobię bo wiązało by się to z demolką całego domu.
@@czajkatomasz no tak ale mam nowy dom i ciężko teraz go wywracać do góry nogami, a to rozwiązanie jest mało inwazyjne
@@marcinlag1Niewiem z jakiego powodu chcesz założyć rekuperację u mnie wygłądało to tak.Swój dom zaczełem budować w 97 roku metodą gospodarczą czyli większość prac zrobiłem sam głównie z powodu braku kasy . Słyszałem wtedy o rekuperacji ale niestety nie było mnie na nią stać i zostałem przy wentylacji grawitacyjnej. Wprowadziłem się w 2005 po kilkunastu latach zaczął się problem z wilgocią a raczej z pleśnią w jednym pomieszczeniu dokładnie sypialni za szafą. Wtedy zaczołem z tym walczyć czyli wyciąganie uszczelek z okien zakup osuszacza powietrza ale to słabo się sprawdziło . Pieśń jeszcze opanowała ciuchy w szafach no i wtedy padła decyzja o rekuperacji ściennej przy okazji malowania. Od tamtej pory zapomniałem o problemie. Teraz rekuperacja centralna przy budowie nowego domu to prawie standard i jak bym się teraz budował to 100% taką bym zrobił ale jeśli chodzi o budynek istniejący i zamieszkały to tylko rekuperacja ścienna. Takie jest moje zdanie.
@@czajkatomasz rozumiem dzięki, chce poprawić wietrzenie w pralni którą ma 8m2
Mam 50 m2 mieszkanie jaki wybrać c150 czy 200?
zależy ile będzie jednostek, oraz tego jaki układ mieszkania? Często dajemy z zasady większe, żeby mogły pracować na niższym biegu.
Witam, mam pytanie mam stary dom z lat 70tych, ocieplony dwie kondygnacje każda po około 120m2. Na dole nie ma problemu z wentylacja na górze cały czas jest problem. W zimie wysoka wilgotność nawet do 80%, mokre szyby, często grzyb. Ciągły zaduch bez wietrzenia jest bardzo kiepsko;/ Wieczorami o wietrzenie ciężko bo na zewnątrz smog. Rekuperacja centralna nie wchodzi w grę, dlatego chciałabym zdecydować się na rekuperator decentralny PRANA. Czy jest Pan w stanie doradzić ile i jakie i gdzie zamontować - mamy dwa pokoje każdy po około 30m2 kuchnia jest otwarta bocznie na salon około 45m2. Wydaje mi się że każdy pokój powinien mieć swój własny rekuperator ale chciałam zapytać czy rzeczywiście pozbędę się wilgoci dzięki temu systemowi? Czy można zamontować go samemu?
Tak, można zamontować go samodzielnie. Co porad, to proszę napisać do nas maila, odpowiemy :)
@@malmooze wysłałam wczoraj 😊 czekam na odpowiedź w taki razie
Witam, można spytać czego się Pani dowiedziała? Mam podobny problem do Pani, tzn. zimą wilgotność do 80 % okna zaparowane i pojawia się grzyb, pleśń.
Myślałem nad wywietrznikami i nawiewnikami w oknach, ale może taki rekuperator byłby lepszy?
@@artekfrontoza7659 Rekuperator, to 1 i najbardziej oczywiste rozwiązanie na takie problemy.
@@malmoozeOki, proszę zobaczyć na szybach u dołu cały czas gromadzi się rosa jak na zewnątrz jest chłodniej, nawet kapie woda na parapet wewnętrzny, czy taki rekuperator coś pomoże, bo już nie wiem co zrobić(nie można tu fotki wkleić)
Czy mozna je zamontować nad kaloryferem ? I na jakiej wysokości?
Instrukcja montażu znajduje się na stronie producenta. Ja zajmuję się tylko socjalami i nie znam 100% odpowiedzi na to pytanie. Nie wydaje mi się, żeby znajdowało się tam takie wykluczenie, ale proszę jeszcze sprawdzić,
@malmooze Czy testowaliscie moze rekuperator Karino bez grzalki? Warto?
Testowaliśmy. Zależy czy dostanie Pan jednostkę sprzed 2-3 lat, czy jakąś nowszą? Te nowe spowodowały że zerwaliśmy z nimi współpracę, te stare powodowały że nimi handlowaliśmy. Stare warto(mamy wystawione na naszym OLX), nowe z naszego doświadczenia nie.
Wymiennik spiralny, to trochę dłuższy wymiennik przeciwprądowy. Grzałka w jego przypadku też byłaby wskazana.
Witam, ja chciałbym do GANKU o 12m2 zastosować rekuperator czyli to muszą być 2 zamontowane czy jeden bo już nie rozumiem. Proszę o odpis
Ten konkretnie może być zamontowany tylko jeden :)
Aha czyli jeden może być... a to trzeba wołać konkretnie firmę do montowania tzn chodzi mi o otwór wywiercenie?pod danym kątem?
@@erchlik można też samodzielnie to zamontować.
Tak można, ale to trzeba mieć specjalna maszynę aby pod kątem wiercić,bo nie może być typowo poziomo?
@@erchlik jeśli niema Pan wiertnicy, żeby wiercić ze spadkiem, to może Pan wiercić delikatnie większą koroną.
Co sądzicie o rekupertorach sciemnych blauberg?
Ariel Ma takie w nowym biurze, jest bardzo niezadowolony.
witam. jakis test gdzie zobaczyc mozna
Co by Pan chciał wiedzieć? Z tego co wiemy firma Prana też posiada na swoim kanale jakieś materiały wideo.
Super pomocny jak zawsze materiał ❣️ no właśnie komara zatrzyma, ale już nie muszkę owocówkę, mieliśmy rekuperator w którym był z tym duży problem. Wolałabym tego uniknąć tym razem. Planuję kupić tę najlepszą wersję ze wszystkimi możliwymi filtrami😅 Więc domyślam się, że od strony nawiewu nic się nie powinno dostać. Ale tak już teoretyzując jeśli chodzi o wylot na dwór, tam już żadnych filtrów nie ma. Czy taka owocówka może sobie tam wejść na bardzo niskim biegu, lub prędzej kiedy rekuperator będzie wyłączony, bo ze względu na hałas na pewno będą takie sytuacje. (wiem, że się nie powinno ale to jakby inny temat). Pytam fachowca bo pomimo, że jest trochę filmików w necie. To Pan miał to w ręce i wie dokładnie jak to działa. Czy może się jakoś przedostać przy wyłączonym, zanim ruszy nawiew, a ona będzie już powiedzmy przy wylocie (tym który usuwa powietrze z pomieszczenia) i jakoś wpadnie do mieszkania jak on się tylko otworzy🤔 Przepraszam jeśli pytanie jest głupie, po prostu się zastanawiam, i będę super wdzięczna za odpowiedź jak Pan myśli 😊😉 na moje rozkminy😁
Tak, urządzenia tego typu mogą się łatwo zabrudzić, m.in. muszkami owocówkami, ale wyjęcie i umycie wymiennika zostało znacznie usprawnione, żeby można było to zrobić łatwiej.
@@malmooze Ale zatrzymują się w urządzeniu czy wpadają do pokoju 😉😅🤔?
@@kinga106 zatrzymują w urządzeniu :D Dlatego potem trzeba je wypłukać :P
@@malmooze Dzięki za info😉😘
Ciekawie opowiadasz ..........
Czy na mur o grubości 45cm tez są takie rozmiary ? .pozdrawiam
Tak, urządzenie można zamontować na każdą grubość muru.
@@malmoozeCzy jest możliwość po czasie zmiany długości, planuję ocieplenie domu więc ściana będzie grubsza o ok. 15-20 cm?
@@artekfrontoza7659 Można. Wydaje mi się jednak że lepiej kupić dłuższe i to co będzie wystawało na zewnątrz doizolować :)
a jak z przewiewaniem?
załóżmy ze mamy wiatr na zewnątrz...i to porą zimową.... no i czy urządzenie wychładza zatem pomieszczenie?
powietrze z zewnątrz przejdzie przez wymiennik...
czyli się ogrzeje...?
dzisiaj u nas strasznie wieje...stąd rodzi się takie pytanie, a zakladając, że wyłączę urządzenie - czy zamknięcie pokrywy zamyka całkowicie przepływ powietrza do wnętrza?
@@ŁukaszRozkosz rekuperator to urządzenie, którego się nigdy nie wyłącza.
@@malmooze Oczywiście, że idzie wyłączyć. Mam 3 w domu, czy chodzi czy nie osłona przeciw wietrzna nic nie daje, wyłączam nasuwam reklamówkę jednorazowa i zamykam dziadostwo. Zastanawiam się by zostawić jeden a resztę zlikwidować.
@@picassoart9958 nowsze urządzenia np Vortice mają klapy zwrotne po to żeby po ich wyłączeniu można było je zamknąć, żeby przez nie nie dmuchało.
nagrasz film z czyszczenia?
Spoko pomysł :)
Warto dodać że cena katalogowa w Polsce modelu Prana 200C Premium + to 5 595zł na Ukrainie ~2623zł, w Estonii ~3300zł itd.
Takie prawo rynku. Ten kto ma kasę, importuje urządzenia i ustala ich polską cenę.
Czy taki rekuperator mize wspierać nawiew powietrza dla wentylacji grawitacyjnej?
Rekuperator może być ustawiony tylko na nawiewanie powietrza, albo tylko wyciąganie, jednak nie odzyskuje wtedy energii, a działa jedynie jak wentylator.
@@malmoozeczyli jak rozumiem mając w domu wentylację grawitacyjną to takie rekuperatory ścienne nie mają sensu?
@@adamadamowski9153 Zawsze maja, ale efekt będzie lepszy kiedy grawitacja nie będzie im przeszkadzała :)
5:44 5:48
Te rekuperator rozni sie tym od innych, ze nawiewa i wyrzuca powietrze 🤔 nie no kozak
Ten komentarz również kozak 💪 Taki nie za głupi, nie za mądry ;) Nawiewanie i wyciąganie powietrza w tym samym czasie, to jedna z jego cech.
Opowieści marketingowe. Jak czyścić co z grynszpanem co z dzialaniem przy wentylacji grawitacyjnej? Rozwiazuje problemy ale finansowe producenta i importera ktory doklada drugie tyle
I jeszcze rozmiar buta😂.
Nie mamy wpływu na Polskie ceny. Na pewno urządzenie jest tańsze niż 2 urządzenia działające tak samo jak to jedno.
ogólnie średnio jestem zadowolony z 200G Stop smog - urządzenie jest znacznie głośniejsze, niż się spodziewałem. Nie polecam nikomu, kto by chciał to zainstalować np. w sypialni.
@@darekwch89 nie polecamy nikomu montować tych urządzeń w sypialni. Jest to jednak duża dziura w ścianie, więc nawet jak nie słychać jednostki, to mocno słychać otoczenie.
Czy takie urzadzenie nadaje się do małej sypialni? Jaki ono generuje poziom hałasu? Właśnie stoimy przed dylematem czy wybrać Pranę czy Zehnder ComfoSpot 50 ale na temat tego drugiego niestety bardzo mało informacji na internecie :(
dylemat błędny. Prana to w naszej opinii najlepsze urządzenie na rynku. Ciche i z najlepszym procentowym odzyskiem ciepła.
Dzięki wielkie, sypialnie mamy malutką 20m2 ale to na czym nam najbardziej zależy to właśnie żeby urządzenie było ciche i przez noc wymieniało to powietrze bo niestety nie ma możliwości ze względu na hałas aby okno było non stop otwarte.
@@nataliastawiarska3985 jeśli robimy dziurę w ścianie, to i tak jakiś hałas będzie przez nią wpadał. Może centralna i montaż czerpni/wyrzutni gdzieś daleko od źródła hałasu ?
Niestety, dom 20 letni i nie ma możliwości zamontowania centrali . Pozostaje tylko opcja z rekuperatorem dlatego chciałabym mieć chociaż nadzieje na to, że da sie przy tym spać mając trochę lepsze powietrze a nie że będzie głośniej niż gdybym otworzyła okno i wyjdzie na to samo tylko pozbędę się kilku tysięcy.
Montuj śmiało. Na noc ustawisz sobie tryb nocny i przez pierwsze noce może coś tam usłyszysz ale później jest spoko. Jeżeli masz w sypialni zegar na ścianie to zapewne będzie duuuuużo głośniejszy niż prana.
Co ze skroplinami?
Jednostkę montujemy ze spadkiem na ścianę zewnętrzną.
@@malmoozei co z nimi dalej się dzieje? Mokra plama na elewacji? Co się dzieje zimą przy ujemnych temperaturach?
@@9lucash9 jest okapnik. Taki jak przy wyrzutni przy normalnej rekuperacji.
@@malmooze chętnie bym to zobaczył w twoim nagraniu
@@9lucash9 ok możemy to nagrać na elewacji naszej firmy. Dobry pomysł na Shorta.
Ciekawe jak to tozwiazac w mieszkaniu w ktorym sa 4 pomieszczenia o lacznym metrazu 64,m2 ?
już jedno urządzenie poprawi dużo. My jesteśmy zwolennikami montażu takich urządzeń w łazienkach, kuchni, bo to jednak dziura w ścianie, przez którą docierają do nas odgłosy z zewnątrz.
Witam, mógłbyś polecić rekuperator do małego domku szkieletowego 30mkw?
Jak najbardziej może być ta jednostka, albo coś tańszego, co też będzie spełniało podstawowe funkcje. Najlepiej wysłać do nas zapytanie po konkrety.
Czy przez taki rekuperator wpada samoistnie powietrze ? Głównie chodzi o zime czy nie wychladza w ten sposob pomieszczenia. Pozdrawiam
jeśli na zewnątrz mocno wieje, to powietrze może się dostać do środka, wbrew naszej woli. Dlatego stosuje się np. maskownice. Tak czy inaczej nawet jeśli wpadłoby do pomieszczenia, to dogrzeje się od wymiennika. w przypadku wentylacji grawitacyjnej też by się tak wydarzyło, więc nie robilibyśmy z tego powodu afery :)
Fajne. Szukam ściennego rekuperatora, ale nie do końca takiego. Musi mieć poza czujnikiem wilgoci i CO2:
1. Zakres od ok. 5-15 do 60-90m³ wymiany
2. Możliwość obsługi 2 pomieszczeń, czyli poza wymianą tam, gdzie jest zamontowane, dodatkowe przewody/rurki do 2m nawiew + wyciąg. Lub sam wyciąg w miejscu instalacji i dodatkowy wyciąg i nawiew rurkami.
Mile widziana funkcja odzysku wilgoci.
Do wentylacji będzie łazienka (miejsce montażu) plus pomieszczenie użytkowane całodobowo zazwyczaj przez 1 osobę, czasem więcej. Łącznie nieco ponad 30m². Nie chcę kupować 2 osobno, aby wyeliminować hałas urządzenia w pomieszczeniu.
Ciekawe, czy coś takiego robią...
Nazywa się to rekuperacja "centralna" czyli z jednostką i instalacją. Vallox ma bardzo fajne jednostki kuchenne, proszę zobaczyć.
@@malmooze bardzo fajny ten okap, ale raczej do domu 2x większego, z większą ilością pomieszczeń. Miałem na myśli bardziej coś jak Zehnder ComfoAir 70, który jest właśnie rozbudową modelu 50, czyli analogicznego, jak ten na filmie - o możliwość podpięcia węża. Ja mam jedno pomieszczenie + łazienkę i centralny rekuperator tu jest przerostem formy nad treścią. Poza przerostem ceny przy okazji :). No i nie miałbym gdzie ukryć tej instalacji, z uwagi na ściany i dach z płyt warstwowych.
@@mpGrafik Pewnie. Nie widzimy tego, więc zgadywaliśmy :) Przy tak małym metrażu, może lepiej po prostu klimę z dodatkową dziurą w ścianie na wentylację? I tak trzeba ją zamontować, a jak będzie pełniła obie funkcje, to chyba sytuacja win win?
@@malmooze planuję Rotenso Mirai 3,5kW, bo wiem jak działa w mrozy. Rekuperacja, która będzie wciągać ciepło do łazienki kratką w drzwiach przy okazji trochę ją ogrzeje. Gdyby nie to, kupiłbym może Rotenso Fresh FH35Xi i zrobiłbym z tyłu dziurę :).
Jedyny problem z ComfoAir 70 jest taki, że ma wymiennik krzyżowy, więc się wyłącza przy minus 15. Stąd było moje pytanie o ten rekuperator z filmu. Powinien działać przy niższych temperaturach.
Zastanawialem się nad zamontowaniem tego filmowego rekuperatora z dorobieniem puszki przy ścianie, obejmującej szczelnie wyciąg, z kanałem do tej puszki wpuszczonym przez ścianę do łazienki. Ale wtedy rekuperator musiałby być w pokoju, zamiast w odizolowanej akustycznie łazience. No i jest długi z powodu wymiennika, a warstwowa płyta ścienna PIR ma grubość tylko 12cm, więc ta "puszka" byłaby dość głęboka. Za dużo rzeźbienia.
Cena chyba mocno wyprzedza zawartość.
To najlepszy produkt na rynku rekuperatorów decentralnych. Uważam że cena adekwatna do jakości i tego co urządzenie nam daje. Sami posiadamy takie zamontowane w biurze.
Masz rację, stosunek ceny do zawartości trąci biedą w środku urządzenia i kieszeni konsumenta. Niestety zamiast trochę poprawić konstrukcję, a można by wiele na moje oko projektanta maszyn i urządzeń to dodano czujników które pełnią funkcję gadżetu, A nawet jeśli nie to uwaga na etapie projektowania powinna skupić się na samym wymienniku a nie prostocie produkcji gdzie moim zdaniem przesadzono kosztem samego wymiennika
VOC to lotne związki organiczne, więc jeśli otworzycie flaszkę, lub koleżanka w biurze zacznie czyścić paznokcie acetonem - to pewnie wejdzie na wyższy bieg ;)
Czasami faktycznie "świruje", już wiemy dlaczego :)
Albo ktoś soczyście się zesra po fasolowej
Z czego ma Pan ścianę i ile izolacji, że ma aż 70 cm ? Czyżby stara gruba ceglana ściana ?
Niestety to budynek po starej jednostce wojskowej i w ścianach dzieją się tu cuda :)
Kto ma mur 70cm ? raczej 50 cm a im mniejsza powierzchnia tym sprawność maleje na dziewięćdziesiąt procent wydajności bym raczej nie liczył .
Skraca się jednostka, a nie wymiennik. Ten ma stały wymiar :)
Raczej tylko dla ludzi co nie mogą założyć normalnej rekuperacji , urządzenia odstraszająco drogie patrząc na podobne konstrukcje
Wiadomo że jak ktoś może założyć normalny system, to Prana, to nie rozwiązanie dla niego.
Miedź jest metalem kolorowym a nie szlachetnym. Pozdrawiam
Myślę, że na złomie tak, ale to ze względu na jej powszechność. Niegdyś talerze były złote, srebrne i miedziane właśnie, ponieważ każdy z tych kruszców przejawiał podobne(chciane) właściwości.
ciekawe po co ten papier toaletowy na parapecie ;))))
To taki mem ze starego kanału :P Fajnie, że Pan zauważył :D
Ale ci pleśń wyrosła w narożniku. Słaba reklama firmy xD
Mamy problem z wilgocią... Plus taki, że jesienią wyrastają z tego prawdziwki :D
Ciekawe czy Pan Tomasz to oglądał...
Nie rozumiem dlaczego ? Podobno ogląda.
@@malmooze Nie jednokrotnie negował na Pańskim forum tego typu rekuperatory😉
@@grzegorzgolunski6112 robi co uważa, jest wolnym człowiekiem. Nie rozumie że czasami się nie da wentylować mieszkania inaczej niż tak :/
@@grzegorzgolunski6112 przecież to jest odklejeniec :)
@@grzegorzgolunski6112 bo takie cudo zakłada się tam gdzie ma możliwości normalnego rekuperatora np w bloku lub brak możliwości poprowadzenia zwykłych kanałów. W nowym domu jest to bezsensowne
Hałasuje i mala wydajność 200C maks wg producenta ma 180m3/h, - mam i szczerze watpie a hałas niemiłosierny
hałasuje, bo działa... na wyższym wydatku, niż konkurencja. Do 4 biegu działa tak samo jak konkurencja i nie hałasuje wtedy :P
nady łogól, że się chłopie
Ariel już jest łysy :P
5:44 5:48