Na wstępie - jestem instalatorem i sprzedawcą urządzeń również tego typu. Kiedy stosujemy tego typu rozwiązanie? Aby wymienić powietrze w pomieszczeniu w którym istnieje taka konieczność - zachowując jak najlepszy odzysk ciepła, ale również aby powietrze dostarczone do pomieszczenia było świeże i oczyszczone z pyłów. Odzysk ciepła trwa cały rok, jednak w okresie zimowym zależy nam na tym w szczególnie. I teraz co sądzę o filmie - ładnie fajnie zmontowane, dobrze to zrobiłeś, niestety z całym szacunkiem zabrakło informacji, które są wręcz kluczowe w ostatecznej ocenie tego urządzenia. Po pierwsze filtry w tym urządzeniu zatrzymają owada, ale nie pyły pm10 a o pm2.5 to już można zapomnieć - sąsiedzi mocno przywiązani do palenia wszystkim zafundują użytkownikowi w sypialni niezły jazz. Profesjonalny rekuperator posiada filtry i to jest jego największa zaleta - przefiltrowane powietrze, świeże czyste od syfu w okresie zimowym. Drugi aspekt to odzysk ciepła - niestety, ale śmiem wątpić w dużą sprawność takiego taniego urządzenia, jedynie firma "Prana" może pochwalić się certyfikowanym urządzeniem, gdzie faktycznie odzysk jest już akceptowalny, niemiej jest to urządzenia "ratunkowe" - czyli gdy naprawdę nie ma na to miejsca, środków i trzeba zastosować wentylację mechaniczną. Aby naprawdę sprawdzić w tym filmie odzysk ciepła proszę dograć film w okresie zimowym i sprawdzić termometrem - temp na zew/wew oraz nawiewaną. Do tego niestety, ale popełnił Pan błąd w montażu - zamontował Pan rurę w poziomie, czyli źle - powinna być z lekkim spadkiem na zew - ze względu na skropliny , które w przypadku faktycznego odzysku ciepła muszą się wytworzyć na ściance wymiennika. Na dziś każda skroplina zostanie zassana do wewnątrz. Reasumując wydając 1000zł na tego typu sprzęt przy założeniu, że sam użytkownik sobie go montuje, możliwe, że nigdy nie zwróci mu się ten zakup w stosunku do zwyklej kratki wentylacyjnej za 30zl - myślę, że wentylator padnie po 2 latach ciągłej pracy i tyle z tej całej zabawy wyjdzie. Hałas tego urządzenia w zasadzie wyklucza je do zastosowania w sypialni czy nawet w salonie - chyba, że na nastawach min, ale to już kolejne ograniczenie sprawności. Czy warto? najtańszy rekuperator powiedzmy budżetowy można kupić Polskiej marki z Opola - koszt około 4-5 tys zł - rozprowadzenie rur itp można we własnym zakresie wykonać - na upartego w 10,000zł z własną pracą można wykonać budżetową rekuperację w domu - nie będzie to mercedes, ale mamy już w zasadzie instalacje w domu i wystarczy w przyszłości ewentualnie przy przypływie środków zakupić porządny rekuperator z wyższej półki. Jako sprzedawca odrazu wspomnę po co ta cała rekuperacja, a w zasadzie powtórzę - Dla świeżego przefiltrowanego powietrza - odzysk ciepła to super aspekt, ale badania mówią o niższych rachunkach do 30% za ogrzewanie ( DO 30% w stosunku do wentylacji grawitacyjnej ) - czyli rekuperacja może się zwrócić, ale z założenia nie po to ją się instaluje.
Dzień dobry, bardzo dziękuję za Pana komentarz, a co Pan poleca do lokalu 15m2 zamiast kratek wentylacyjnych? Coś co nie będzie wychładzało pomieszczenia ale będzie dobrze wentylowało, ponieważ już teraz zbiera się tam grzyb. Pozdrawiam
Czytałem że taki rekuperator należy zainstalować pod sufitem. Posiadam stare otwory na wysokości 50 cm od podłogi. Czy jest sens montażu na takiej wysokości?
Witam, testy były jakiś czas temu :) chciałem dopytać czy w dalszym ciągu polecił by Pan montaż tego rekuperatora. Potrzebuję to zamontować w kamienicy powierzchnia 54m2
Wprowadziłem się już do domu i na strych przestałem zaglądać. Rekuperator wyłączony. Polecam w sytuacji, gdy w domu jest problem z wilgocią, wentylacją, grzybem. W innym przypadku dla mnie byłby za głośny by go montować jako alternatywę dla grawitacyjnej wentylacji. Bardzo indywidualna sprawa.
Zdarzało mi się zasnąć w łazience, przy włączonym wentylatorze ;), ale w sypialni raczej bym go wyłączał na noc. Zawsze może działać jak cię nie ma w sypialni.
Myślałem o takim urządzeniu właśnie ze względu na wymianę powietrza w nocy, ponieważ świeże powietrze bardzo dobrze wpływa na samopoczucie i na jasność umysłu po obudzeniu ;) Na innym filmie widziałem urządzeni droższe ale bardziej zaawansowane- ZEHNDER COMFOSPOT. Może ono będzie cichsze...
Mam takie pytanie? Iż mieszkam w starej kamienicy po śmierci rodziców przepisalem mieszkanie na siebie lecz muszę mieć opinię kominiarska a mieszkanie jest gminne. Pan kominiarz wycenił rury 150 Przekrój oczywiście ocieplone i trzeba zrobić na zewnętrznej elewacji nie ocieplonej . Metr tej rury kosztuje 170 złotych a tych metrów trochę pójdzie a i tak ten stary budynek wygląda strasznie orurowany. Proszę o pomoc i czy ta wetylacja dała by radę lub czy można jakoś inaczej to rozwiązać
Orientujesz się czy jest rozwiązanie takie jak w przypadku wilgotności ale wbudowane w zwykly wentylator łazienkowy ? A może są takie czujniki w rozwiązaniach Smart które by mogły puszczać zasilanie przy konkretnym poziomie wilgotnosci
Super film. Od jakiegos czasu zastanawiam sie nad takim rekupuratorem , ale chcialbym go zamontowac w pionie tz.w suficie na poddaszu nad ktorym jest strych, czy to jest mozliwe?
Jestem zawiedziony licząc na to, że podcast poprowadzi dziewczyna z miniaturki. Jeśli to obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję to można było wygenerować całe video z nią
Witam, czy sprawdzałeś może głośność w innych trybach pracy? Chyba włączyłeś go na auto, a w opisie jest napisane że to maksymalne obroty. Jaka jest głośność w nocy, lub na F1...?
@@smartdom7690 bo znowu czytałem opinie, że jeśli jest grawitacyjna i zamontujemy reku ścienna to będzie wyciągać powietrze z kanałów wentylacyjnych. Po zamieszczeniu tego pytania na którejś stronie producenta czytałem, że nie wolno łączyć tych dwóch systemów.
@@MrTutaj Zawsze warto pytać specjalistów. Tam warto się upewnić zanim zdecydujesz. Ja nie jestem ani producentem, ani specjalistą w temacie. Zamontowałem to na strychu, gdzie nie było żadnej wentylacji a nie chciałem mieć "zwykłej" dziury na zewnątrz. Powodzenia.
Właśnie jestem na etapie budowania i zastanawiam się nad rekuperacją ścienną, super to nagrałeś, dzięki :-) Ps. Czy wg Ciebie taka głośność jest adekwatna np do salonu z jadalnią?
Słychać jak taki wentylator w łazience. Więc jest srednio. Natomiast jak masz problem z wilgocią/grzybem i requ miałoby pomóc to bym się nie wahał. Natomiast z wyglądu jest bardzo fajny.
Ku przestrodze! Absolutnie nie ma sensu instalowanie tego typu rekuperatora pojedyńczo. Jest to typ rekuperatora który działa na przemian w dwuch cyklach. W cyklu wdmuchiwania pod wpływem ciśnienia ciepłe powietrze ulatuje z budynku innymi otworami/nieszczelnościami. W cyklu wydmuchiwania, zimne powietrze z zewnątrz tymi samymi otworami/nieszczelnościami jest zasysane. W rezultacie poza przewietrzaniem nie ma absolutnie żadnej korzyści. Żeby pozbyć się wilgoci o wiele korzystniej byłoby tu zainstalować zwykły wentylator z higrostatem. A żeby miało to sens pod kątem energetycznym (odzysk ciepła), należy zainstalować dwa takie rekuperatory zsynchronizowane naprzemiennie, tzn w momencie nadmuchu przez pierwszy, drugi wydmuchuje powietrze i na odwrót. Do tego jest potrzebne jeszcze urządzenie synchcronizujące. Moim zdaniem o wiele lepiej jest zainstalować rekuperator z jednoczesnym nadmuchem i wydmuchem powietrza.
@@wielblad1344 jak wyłączysz "wentylator" to wyłączysz wymuszoną wentylację, powietrze będzie przechodzić przez filtr. Natomiast wg mnie taki rekuperator, to raczej jest dodatek do grawitacyjnej, niż coś coś co miałby ją zastąpić.
@@smartdom7690 i tu sie nie zgodzę. Wszystkie nawiewniki i kratki mam zamkniete. W ścianie sypialni jednostka Requ + 160, pracuje ciagle na najnizszym biegu, wentylator ok 1m od lozka i zadnych problemow z glosnoscia. W salonie alnor tez 160. Oba oblatują na spokojnie 60m2. W lazience wyciągowy z higrostatem. Od 3 miesiecy zadnego uchylania okien. Minusem takiej wentylacji jest to, ze 24/7 ponizej 0st musza pracować nawilzacze powietrza bo jest az zbyt skuteczna :)
Dziękuję za rzeczową recenzję, uważniej zostało wszystko czego potrzebowałem. Pozdrawiam
Na wstępie - jestem instalatorem i sprzedawcą urządzeń również tego typu. Kiedy stosujemy tego typu rozwiązanie? Aby wymienić powietrze w pomieszczeniu w którym istnieje taka konieczność - zachowując jak najlepszy odzysk ciepła, ale również aby powietrze dostarczone do pomieszczenia było świeże i oczyszczone z pyłów. Odzysk ciepła trwa cały rok, jednak w okresie zimowym zależy nam na tym w szczególnie. I teraz co sądzę o filmie - ładnie fajnie zmontowane, dobrze to zrobiłeś, niestety z całym szacunkiem zabrakło informacji, które są wręcz kluczowe w ostatecznej ocenie tego urządzenia. Po pierwsze filtry w tym urządzeniu zatrzymają owada, ale nie pyły pm10 a o pm2.5 to już można zapomnieć - sąsiedzi mocno przywiązani do palenia wszystkim zafundują użytkownikowi w sypialni niezły jazz. Profesjonalny rekuperator posiada filtry i to jest jego największa zaleta - przefiltrowane powietrze, świeże czyste od syfu w okresie zimowym. Drugi aspekt to odzysk ciepła - niestety, ale śmiem wątpić w dużą sprawność takiego taniego urządzenia, jedynie firma "Prana" może pochwalić się certyfikowanym urządzeniem, gdzie faktycznie odzysk jest już akceptowalny, niemiej jest to urządzenia "ratunkowe" - czyli gdy naprawdę nie ma na to miejsca, środków i trzeba zastosować wentylację mechaniczną. Aby naprawdę sprawdzić w tym filmie odzysk ciepła proszę dograć film w okresie zimowym i sprawdzić termometrem - temp na zew/wew oraz nawiewaną. Do tego niestety, ale popełnił Pan błąd w montażu - zamontował Pan rurę w poziomie, czyli źle - powinna być z lekkim spadkiem na zew - ze względu na skropliny , które w przypadku faktycznego odzysku ciepła muszą się wytworzyć na ściance wymiennika. Na dziś każda skroplina zostanie zassana do wewnątrz. Reasumując wydając 1000zł na tego typu sprzęt przy założeniu, że sam użytkownik sobie go montuje, możliwe, że nigdy nie zwróci mu się ten zakup w stosunku do zwyklej kratki wentylacyjnej za 30zl - myślę, że wentylator padnie po 2 latach ciągłej pracy i tyle z tej całej zabawy wyjdzie. Hałas tego urządzenia w zasadzie wyklucza je do zastosowania w sypialni czy nawet w salonie - chyba, że na nastawach min, ale to już kolejne ograniczenie sprawności. Czy warto? najtańszy rekuperator powiedzmy budżetowy można kupić Polskiej marki z Opola - koszt około 4-5 tys zł - rozprowadzenie rur itp można we własnym zakresie wykonać - na upartego w 10,000zł z własną pracą można wykonać budżetową rekuperację w domu - nie będzie to mercedes, ale mamy już w zasadzie instalacje w domu i wystarczy w przyszłości ewentualnie przy przypływie środków zakupić porządny rekuperator z wyższej półki. Jako sprzedawca odrazu wspomnę po co ta cała rekuperacja, a w zasadzie powtórzę - Dla świeżego przefiltrowanego powietrza - odzysk ciepła to super aspekt, ale badania mówią o niższych rachunkach do 30% za ogrzewanie ( DO 30% w stosunku do wentylacji grawitacyjnej ) - czyli rekuperacja może się zwrócić, ale z założenia nie po to ją się instaluje.
Dzień dobry, bardzo dziękuję za Pana komentarz, a co Pan poleca do lokalu 15m2 zamiast kratek wentylacyjnych? Coś co nie będzie wychładzało pomieszczenia ale będzie dobrze wentylowało, ponieważ już teraz zbiera się tam grzyb. Pozdrawiam
@@zulugula1885 no już doradzał kratkę za 30 zł najlepiej w ścianie zewnętrznej. Chyba nie oczekuj od tego instalatora odpowiedzi.
@@andrzej3995 Haha spoko, już zapomniałam o tym pytaniu i wentylacja dawno zrobiona
@@zulugula1885 Możesz pochwalić się jakie rozwiązanie zastosowaliście?
@ zrobiliśmy klasyczne kratki, których w sumie do teraz jeszcze nie zakryliśmy z drugiej strony. Póki co mega 😆
Bardzo dobra i rzetelna recenzja. Pozdrawiam
Polecam tego typu urządzenie jestem naprawdę zadowolony!!!
13:30 ZX Spectrum, zwany spectrumną albo gumiakiem😅😂. Łza się w oku zakręciła... wróciły wspomnienia połowy lat '80-tych❤🎉🎉🎉🎉
W Danii są sprzedawane pod nazwą Klimair Uno Base 100 lub 160 (ten mocniejszy 60m3/h)
Dzięki. Dobra robota.
Czytałem że taki rekuperator należy zainstalować pod sufitem. Posiadam stare otwory na wysokości 50 cm od podłogi. Czy jest sens montażu na takiej wysokości?
Dołączam się do prośby o pomiar w trybie nocnym. Trochę mnie wystraszył ten poziom hałasu ale grzyb wraca mimo remontu 8 miesięcy temu :(
ruclips.net/video/kI85Q9Dziw8/видео.html
Osuszacz powietrza kup i nie wydziwiaj
Witam, testy były jakiś czas temu :) chciałem dopytać czy w dalszym ciągu polecił by Pan montaż tego rekuperatora. Potrzebuję to zamontować w kamienicy powierzchnia 54m2
Wprowadziłem się już do domu i na strych przestałem zaglądać. Rekuperator wyłączony. Polecam w sytuacji, gdy w domu jest problem z wilgocią, wentylacją, grzybem. W innym przypadku dla mnie byłby za głośny by go montować jako alternatywę dla grawitacyjnej wentylacji. Bardzo indywidualna sprawa.
Głośne to jak cholera
Spectrum? WOW :)
Dobre 2:10
szkoda ze nie dali wentylatora na zenatrz zawsze ciszej by bylo troche
Czy przy temperaturze jesiennej koło zera daje radę ogrzać powietrze wlatujące do środka?
ruclips.net/video/kI85Q9Dziw8/видео.html
Cześć, dlaczego montaż rekuperatora na poddaszu nieużytkowym ?
Strych powinien być wentylowany (piana Pur) a nie chciałem robić "dziury" w ścianie
Świetny film i realizacja. Dziękuję bo informacje bezcenne. Ale rozumiem że do sypialni to niestety raczej jest zbyt głośny ?
Zdarzało mi się zasnąć w łazience, przy włączonym wentylatorze ;), ale w sypialni raczej bym go wyłączał na noc. Zawsze może działać jak cię nie ma w sypialni.
Myślałem o takim urządzeniu właśnie ze względu na wymianę powietrza w nocy, ponieważ świeże powietrze bardzo dobrze wpływa na samopoczucie i na jasność umysłu po obudzeniu ;)
Na innym filmie widziałem urządzeni droższe ale bardziej zaawansowane- ZEHNDER COMFOSPOT. Może ono będzie cichsze...
@@interestingthings8598 Jeszcze nie.
Jak wdmuchuje powietrze do wewnątrz przez zamykające się żaluzje?
Nie. Automatyczne otwiera w trakcie pracy.
@@smartdom7690 Faktycznie! Dzięki.
A można prosić o pomiar z założona obudowa/osłona przednia
Nie ma odczuwalnej różnicy. Niestety ta obudowa przednia nie tłumi dźwięku, ale i nie wzmacnia.
W momencie wyciągania wilgoci woda kapie na głowę.
Mam takie pytanie? Iż mieszkam w starej kamienicy po śmierci rodziców przepisalem mieszkanie na siebie lecz muszę mieć opinię kominiarska a mieszkanie jest gminne. Pan kominiarz wycenił rury 150 Przekrój oczywiście ocieplone i trzeba zrobić na zewnętrznej elewacji nie ocieplonej . Metr tej rury kosztuje 170 złotych a tych metrów trochę pójdzie a i tak ten stary budynek wygląda strasznie orurowany. Proszę o pomoc i czy ta wetylacja dała by radę lub czy można jakoś inaczej to rozwiązać
Niestety nie jestem specjalistą. U mnie jest ok, ale to tylko strych.
Orientujesz się czy jest rozwiązanie takie jak w przypadku wilgotności ale wbudowane w zwykly wentylator łazienkowy ? A może są takie czujniki w rozwiązaniach Smart które by mogły puszczać zasilanie przy konkretnym poziomie wilgotnosci
Sonoff th16 ma wbudowany czujnik wilgotności i temperatury. Może włączać co chcesz.
jasne, są wentylatory z higrometrem, ceny od ok. 150zł w górę
@@smartdom7690 Tak właśnie zrobiłem i sonoff steruje biedniejszą wersją urządzenia bez pilota dużo bogaciej niż pilot, a wyszło taniej :)
Na jakiej prędkości był odpalony rekuperator na filmiku? Czy na najmniejszej prędkości też jest głośny?
Zobacz następny film. Jest test na najwolniejszych obrotach
Super film. Od jakiegos czasu zastanawiam sie nad takim rekupuratorem , ale chcialbym go zamontowac w pionie tz.w suficie na poddaszu nad ktorym jest strych, czy to jest mozliwe?
Jak najbardziej. Tyle, że będzie ci nawiewał powietrze ze strychu a nie świeże z dworu.
@@smartdom7690 pytałem producenta nie można w pionie montowac.
Dobry zastanawiam się nad kupnem ale dla mnie pytanie czy jest to wstanie zatrzymać dym od sąsiada. Pozdrawiam
Cześć ponawiam pytanie, też nurtuje mnie kwestia nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz.
Nie. Ten rekuperator nie ma filtrów, więc wszystko nawiewa do wewnątrz.
Jestem zawiedziony licząc na to, że podcast poprowadzi dziewczyna z miniaturki. Jeśli to obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję to można było wygenerować całe video z nią
po co zabudowales strych ?
Ze względów estetycznych
Witam, czy sprawdzałeś może głośność w innych trybach pracy? Chyba włączyłeś go na auto, a w opisie jest napisane że to maksymalne obroty. Jaka jest głośność w nocy, lub na F1...?
Dołączam się do prośby. Można zmierzyć głośność na biegu 1?
Poza tym w specyfikacji dla rury 160 poziom hałasu jest niższy o ok 4dB
@@marcinwis1983
Ok. Postaram się w tym tygodniu
Również interesowałby mnie pomiar głośności w trybie nocnym, gdyż największą wilgotność w sypialni mam właśnie w nocy...
@@smartdom7690 hej Smart dom, daj znać czy udało się zrobić testy :)
A jak to się do wentylacji grawitacyjnej? Musi zostać zaślepiona przy używaniu reku?
Nie musi. Moim zdaniem to urządzenie bardziej wspomaga istniejący system niż go zastępuje.
@@smartdom7690 bo znowu czytałem opinie, że jeśli jest grawitacyjna i zamontujemy reku ścienna to będzie wyciągać powietrze z kanałów wentylacyjnych. Po zamieszczeniu tego pytania na którejś stronie producenta czytałem, że nie wolno łączyć tych dwóch systemów.
@@MrTutaj Zawsze warto pytać specjalistów. Tam warto się upewnić zanim zdecydujesz. Ja nie jestem ani producentem, ani specjalistą w temacie. Zamontowałem to na strychu, gdzie nie było żadnej wentylacji a nie chciałem mieć "zwykłej" dziury na zewnątrz. Powodzenia.
Czy można to urządzenie zamontować w łazience?
Można
Właśnie jestem na etapie budowania i zastanawiam się nad rekuperacją ścienną, super to nagrałeś, dzięki :-)
Ps. Czy wg Ciebie taka głośność jest adekwatna np do salonu z jadalnią?
Słychać jak taki wentylator w łazience. Więc jest srednio. Natomiast jak masz problem z wilgocią/grzybem i requ miałoby pomóc to bym się nie wahał. Natomiast z wyglądu jest bardzo fajny.
@@smartdom7690 super, dzięki...
@@murphy81 daj znać co kupiłeś/aś
@@smartdom7690 witaj, narazie nie kupiłem nic bo jestem na etapie stawiania ścian, stąd orientuję się jak i co działa.
@@murphy81 witam, czy kupiłeś jakiś rekuperator, bo również szukam :)
Hej, a jak to urządzenie się sprawdza w kwestii wyciągania wilgoci z pomieszczenia?
Nie robiłem innych testów. Wilgoć to wredny temat. Mieszkałem w Anglii. Nic nie pomagało. Pewnie bym tego spróbował.
co tam robi zx spectrum?
Moja druga pasja ;)
Można montować pionowo??
Nie.
Dlaczego nie?
Ku przestrodze! Absolutnie nie ma sensu instalowanie tego typu rekuperatora pojedyńczo. Jest to typ rekuperatora który działa na przemian w dwuch cyklach. W cyklu wdmuchiwania pod wpływem ciśnienia ciepłe powietrze ulatuje z budynku innymi otworami/nieszczelnościami. W cyklu wydmuchiwania, zimne powietrze z zewnątrz tymi samymi otworami/nieszczelnościami jest zasysane. W rezultacie poza przewietrzaniem nie ma absolutnie żadnej korzyści. Żeby pozbyć się wilgoci o wiele korzystniej byłoby tu zainstalować zwykły wentylator z higrostatem. A żeby miało to sens pod kątem energetycznym (odzysk ciepła), należy zainstalować dwa takie rekuperatory zsynchronizowane naprzemiennie, tzn w momencie nadmuchu przez pierwszy, drugi wydmuchuje powietrze i na odwrót. Do tego jest potrzebne jeszcze urządzenie synchcronizujące. Moim zdaniem o wiele lepiej jest zainstalować rekuperator z jednoczesnym nadmuchem i wydmuchem powietrza.
To co polecasz w takim razie do domu starszego remontowanego żeby usprawnić wentylację grawitacyjna?
@@kamilmilka9767mam ten sam problem . Grawitacja w starym domu i szczelne nowe okna . Czy znalazłeś już jakieś rozwiązanie ?
Blauberg Vento expert które komunikują się między sobą
czyli nie nadaje się do sypialni... raczej łazienka...
Zawsze można go wyłączyć na noc
@@smartdom7690 czyli co? żyć bez wentylacji?
@@wielblad1344 jak wyłączysz "wentylator" to wyłączysz wymuszoną wentylację, powietrze będzie przechodzić przez filtr. Natomiast wg mnie taki rekuperator, to raczej jest dodatek do grawitacyjnej, niż coś coś co miałby ją zastąpić.
@@smartdom7690 i tu sie nie zgodzę. Wszystkie nawiewniki i kratki mam zamkniete. W ścianie sypialni jednostka Requ + 160, pracuje ciagle na najnizszym biegu, wentylator ok 1m od lozka i zadnych problemow z glosnoscia. W salonie alnor tez 160. Oba oblatują na spokojnie 60m2. W lazience wyciągowy z higrostatem. Od 3 miesiecy zadnego uchylania okien. Minusem takiej wentylacji jest to, ze 24/7 ponizej 0st musza pracować nawilzacze powietrza bo jest az zbyt skuteczna :)
Pomierz temperatury ile to odzyskuje ciepla a nie skupiłes sie na hałasie
Zobacz następny film
@@smartdom7690 ok mam dzięki
Powinien być zamontowany ze spadkiem.