Ćwicz tak jak możesz, nie ważne że efekty nie są takie same. Trening z większym zakresem powtórzen też jest świetny, a już na pewno dużo lepszy niż brak treningu. Przestań próbować robić wszystko optymalnie, i zacznij ćwiczyć, bądź lepszy z czasu na czas. Najlepiej jest robić duży i mały zakres, żeby mieć różne adaptacje, ale jeżeli to nie możliwe.. kogo to obchodzi.
DWA WAŻNE PUNKTY O KTÓRYCH WARTO WSPOMNIEĆ MOIM ZDANIEM. 1 - stosując mały ciężar zmniejszamy ryzyko kontuzji, 2 - stosując mały ciężar do upadku wykończenie mięśni jest dokładniejsze, co u mnie np skutkuje większą pompą. Ja polecam mniejsze ciężary. Żeby nie było zbyt nudno zakres 15-20 szczególnie w pierwszych seriach. Ale zgadzam się UPADEK DROGĄ DO SUKCESU :)
Pierwsze owszem zgadzam się aczkolwiek mnie na rozgrzewce przy wyciskaniu na klatę wszytko boli 🤣 jak zakładam 120 to barki bolą pod pachami boli dołożę na 160 już dużo lepiej założę 180 i nic nie boli można robić serie robocza 😂😂 ale tylko na klatkę tak mam . Ale ze wzrostem ciężaru i spadkiem liczby powtórzeń ryzyko wzrasta to fakt .Drugi punkt to bzdura nigdy mięśnia nie zmęczysz na małym ciężarze tak mocno jak na dużym masz tylko złudne uczucie tuż po treningu jaki to nie jest mięsień zajechany spompowany itd . Mija 2/3 dni i jest w 100% zregenerowany . Na dużym ciężarze nigdy nie zregeneruje się tak szybko.
@@kiniu0000 ciekaw jestem jak twoje miesnie sie adaptuja 2/3 dni, jezeli trening jest np co dwa dni to musza sie zregenerowac szybciej do nastepnego treningu, znajac zycie robisz split czyli zbyt dlugo sie regeneruja i tracisz tydzien
@@gp4653 po ćwiczysz kilkanaście lat nabierzesz doświadczenia i wiele rzeczy zrozumiesz . Narazie to powtarzasz wyświechtane brednie nie mające pokrycia w rzeczywistości. Treningiem FBW to mogą ćwiczyć początkujący średnio zaawansowani potrzebują już co najmniej Push Pull Legs a osoby zaawansowane muszą ćwiczyć splitem ale rozumie że wiesz lepiej od zwycięzców MR Olimpia jak ćwiczyć .
@@gp4653 proponuję zrobic następujący trening klatki: 6 serii roboczych od 200kg do 220 (zakres 5-1 powtórzeń ) następnie 3/4 serie robocze skos 160 kg (14/8 powtórzeń ) Rozpietki 3 serie 12/14 i 30/35kg Po wykonaniu tego treningu spróbuj za 2/3 dni iść robić ponownie klatkę bo szkoda tracić tygodnia czasu na spliit.
Świetnie wytłumaczone i dobry przykład jak to można wykorzystać. Tak właśnie robię. Przykładowo cięższe wielostawy duży ciężar i mniej powtórzeń a reszta na odwrót. I tak na przykład OHP duży ciężar, max 8 powt, a wznosy 12-16 powt. Siady/martwy max 8 powt, a na maszynach nogi więcej powt. Płaska sztangą max 8, a rozpiętki już 12+ itd.
Tak, to prawda. Z racji wieku zszedlem z ciezarow w niektorych cwiczeniach na rzecz ilosci powtorzen i w zakresie 16-20 powtorzern hipertrofia jest zachowana. Natomiast minusem cwiczenia na taka ilosc powtorzen jest dluzszy czas treningu i wiecej cierpienia w trakcie dluzszych serii.
Od x czasu ćwiczę z małym ciężarem, bo boję się o kontuzję (znam swoje ciało i wiem jakie mam ograniczenia). Poza tym, zależy mi na wytrzymałości mięśniowej, na drugim miejscu jest siła. Staram się to równoważyć ale jednak zamiast tego zakresu 8-12, robię 18-20 i więcej (zależy od ciężaru)
U mnie świetnie zadziałał trening fbw robiony systemem Myoreps. Mniejszy ciężar i praca blisko upadku lub do upadku przy zachowaniu techniki i czucia mięśniowego.
Odchodząc od tego czy większe ciężary czy mniejsze to z doświadczenia wydaje mi się, że ćwiczenia z mniejszym ciężarem mają mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji więc to na pewno jest duża zaleta tego według mnie. Pozdro
Mam taką rozkmine ostatnio Pany. Skoro ludzie progresuja z ciężarem przy tych 8 powtórzeniach załóżmy to dlaczego ja nie miałbym robić progresu przy 20 ruchach? Jak myślicie?
Witam, ja bym miał takie małe techniczne pytanko, dla zawodowców i ludzi którzy spędzili lata na siłowni pewnie będzie śmieszne i oczywiste, ale mnie ono zawsze nurtuje i ciężko mi było znaleźć jednoznaczną odp. w Internecie. Jestem os. początkującą, która do tej pory prowadziła siedzący tryb życia, ćwiczę aktualnie "ogólno rozwojówkę" na wszystkie partie mięśni (ale oczywiście w dobrych limitach, nie przeciążam się, zwiększam powoli ciężary). Mam też lekką nadwagę - zacząłem ćwiczyć po to głównie aby zrzucić kg, no i cel się udał, teraz chciałbym delikatnie wyrzeźbić ciało. Pytanie jest takie - czy jeżeli mam do dyspozycji 3 treningi w tygodniu, np. co 2 dni, to warto podzielić je na partie, np. dzień 1: klatka piersiowa / nogi; dzień 2: plecy / brzuch; dzień biceps / triceps / trochę treningu funkcjonalnego ? Nie wiem czy dobrze rozumiem zasadę budowania / rzeźbienia masy, ale czy nie będę miał wolniejszych zmian jeżeli raz w tyg pobudzę mięśnie klatki piersiowej (dzień 1) i minie ok tydzień do następnego tyg ?
Nie ma znaczenia ciężar istotne żeby dochodzić do upadku mięsniowego i progresować możesz zrobic wyciskanie 100kg na 8 powtrz a mozesz zrobisz 50 pompek jeśli zblizysz sie do upadku albo do niepowodzenia bedziesz budował mięsnie.
Na to wpływa wiele czynników. Jeżeli chciałbyś mieć nie dużą masę mięśniową, ale więcej siły, to lepiej jest mniej powtórzeń. Ja od ponad 10 lat zawsze trenowałem - 5 powtórzeń po 5 serii z bardzo dużym ciężarem i nie wyglądam jak nasterydowany cwaniak. Przy wadzę 75 Kg i 175 cm wzrostu podnoszę 160 Kg na klatę i 230 Kg w martwym. Teraz ćwiczę tylko 2 razy w tyg na potrzymanie tego, ale skupiłem się na bieganiu.
@@Mieszko86 on raczej nie robi tego typu ćwiczeń. Wznosów sam nie robię, wolę szerokie wyciskanie sztangi zza głowy + tradycyjne = bary jak kule armatnie :D
Upadek mięśniowy to jedno ale ciężar powinien być powyżej 70% maksa . Co z tego że będziesz robił po kilkadziesiąt powtórzeń ? Na pewno nic z mięśniem nie zrobisz takim sposobem
Buduje się na progresji (zwiększający się bodziec), ale kluczowa jest technika- nie ma sensu "targać więcej na pokaz". Mięśnie uda nie będą traciły masy, gdy chociaż się chodzi, ale co z wielkimi górnej części ciała? Jaki sens dla organizmu/ układu nerwowego, żeby nosił klatkę, której nie używa? Poza tym oni budowali na wytrzymałości, więc mięsień urośnie. Tak "upadek mięśniowy" da bodziec, bo odcinamy glikogen, ale to "przerost formy nad treścią" i wręcz szukanie kwadratowych jaj. Robić do 12 powtórzeń i do upadku (czyli za pierwszym razem może być 15 [ale jak więcej to przeciążyć, żeby był upadek przy ~12 i paradoksalnie przy drugiej serii odjąć, bo mamy mniej siły], wtedy w drugiej serii będzie "upadek" przy 10 i na dużych ciężarach; 3 seria upadek przy 7). Czyli ja to łączę- progresja ciężarów ORAZ upadek mięśniowy. I się obijam, a wyniki jakieś są ;)))
Nieznam nikogo kto by zbudował sylwetkę na machaniu na pusto👍 znam za to ludzi którzy dalej robią dużo powt małym ciężarem i nic nie urosły 👍 badania jak każdy człowiek inaczej śpi je inna ma robote ma inne predyspozycje itd itp. Napewno moja droga do bycia silniejszym nie tędy zmierza
@@SzymonMoszny 30 kg na sztandze klata potem bicek 5kg na lape ostatnio widziałem to jak na pusto dla mężczyzny😂 rozumiem na początku można i takim ciężarem budować ale ludzie zapominają o progresji bynajmniej u mnie na lokalnej siłowni i wkolko te same ćwiczenia ten sam ciężar.
@@SzymonMoszny Wróciłem po 5latach przerwy na siłownie i jestem w szoku u nas trenują głównie kobiety a faceci jak są to co serie w telefon i machaj na "pusto" bez skupienia aby pomachać coś tam😁 Pozdrawiam💪
dla zdrowych ludzi pedzących przez życie jak piorun... duże ciężary i kilka powtórzeń dla dziadków przed 50 jak ja mały ciężar i kilkanaście powtorzeń w obawie przed kontuzją... co o tym myslisz?
czy duzy zakres powtorzen wywola taki sam wyrzut hormonow anabolicznych? czy wyrzut anaboliczny jest wywolany ciezarem czyli napieciem mechanicznym czy chodzi o trenowanie blisko upadku?
Proszę o wyjaśnienie co dokładnie znaczy "do upadku mięśniowego"?. Czy upadek ma być w ostatniej serii, czy w kilku ostatnich? Czy zmniejszać ciężar i dalej robić do upadku? Kiedy dokładnie jest ten upadek?
DO MOMENTU, W KTÓRYM NIE JESTEŚ JUŻ W STANIE ZROBIĆ POWTÓRZENIA. Ja po dwóch seriach rozgrzewkowych robię każdą następną do upadku. Czasami zmniejsza się liczba powtórzeń, a czasami zmniejszam sobie ciężar. Moim zdaniem lepiej zmniejszyć ciężar, bo jest mniej kontuzji i "wykończenie" mięśnia jest dokładniejsze.
@@696saintrobię podobnie. Zazwyczaj wykonuję ok 5 serii z danego ćwiczenia . Pierwsza rozgrzewka, później 3 serie z tyloma powtórzeniami, tak aby móc jeszcze raz lub dwa ale tego nie robię i ostatnie dwie serie do końca. Zakres powtórzeń to zazwyczaj 8 do 15.
@@piecia1977 ilosc powtorzen powinna zalezec od cwiczenia i partii miesniowej. ciezkie cwiczenia na duze partie typu wyciskanie na klate, martwy ciag, przysiady itp 5-7 powt, lżejsze cwiczenia 8-12 powtorzen. ale są też partie typu kaptury czy łydki. w przypadku kapturów dobrze jest zrobic z 15-20 powtorzen a w przypadku łydek nawet 20-30 powtorzen do upadku miesniowego (łydki są okropnie oporne)
Mam operację jutro na zerwany mięsień piersiowy przy wyciskaniu na klatę strzeliło przy 100 kg(dokładnie naderwanie w 90%) czy w ogóle po operacji i rehabilitacji jest w ogóle sens wracać do ławeczki i ciężarów czy raczej już hantle i mniejszy ciężar
Czy Jest sens, NA PRZYKŁAD zrobić 6 ruchów ciężarem 80% mojej siły a 6 kolejnych ruchów np 50% ciężarem odrazu w jednej serii Przykładowo 100kg na klatę to mój max, więc na sztangę daję sobie 80kg, robię 6 ruchów i zmniejszam do 50kg i robię kolejne 6 lub 4 ruchy?
liczy się napięcie mechaniczne i praca blisko upadku. Jesli tym zmniejszonym ciężarem dojdziesz blisko upadku przy tym kontrolując ruch by utrzymac napięcie to tak ma to sens i nawet ma to swoją nazwę: dropset.
Kalistenika! Jest tyle ćwiczeń z ciężarem własnego ciała, które prowadzą do upadku mięśniowego, a przy tym są naturalne i do tego na świeżym powietrzu, a nie w ciemnej piwnicy.😊
Najlepsze sylwetki mają kalistenicy.Ja sama trenuję i mam lepszą sylwetkę i mocno zarysowane mięśnie,w przeciwieństwie do koleżanek z siłowni.Oczywiście trenuję intensywnie,pompki,podciąganie itd,podstawowe wzorce ruchowe.Czuję się zdrowo i super
@@miodziejkao8558 Jakbym robił raz lewą, raz prawą to może bym nie poległ... A tak w ogóle to przecież ja się nie naśmiewam z Cb więc nie wiem do czego pijesz ;)
Raz w życiu byłem na siłowni, różni ludzie ćwiczyli, ale nie pamiętam, aby ktoś ćwiczył tak mocno, aż do upadku. Ale jak ktoś tak upadnie, że głową walnie w hantel i zrobi sobie krzywdę ? Czy to odpowiedzialne dawać takie rady ?
Szymon, zachęcam do stosowania wyrażenia "trenować NA siłowni", ponieważ tak będzie poprawniej. Podobnie jak chodzi się na basen, a nie do basenu. Oczywiście w basenie można chwilowo przebywać, można do niego wejść a po chwili przejść do brodzika, ale ogólnie spędzamy czas własnie na basenie. Tak samo jest z siłownią. "W siłowni" powiemy wtedy, gdy będziemy chcieli dostarczyć informacji logistycznej dotyczącej konkretnego miejsca : "w naszej siłowni mamy najnowszy sprzęt", ale trenować będziemy "na" siłowni.
@@hujhujhuj9 tyle że poprawnie jest „w siłowni”. Tak samo jak nie powiesz „na auli” tylko „w auli”. Sprawdź w słowniku. sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-czy-w;9890.html
@@SzymonMoszny sprawdziłem link który podałeś, w odpowiedzi jest napisane to o czym wspomniałem, dla pewnych miejsc użyjemy "w", dla innych "na": Na uczelni, na basenie, na dworcu, na siłowni etc. / W banku, w teatrze, w urzędzie etc.
@@hujhujhuj9 ale też pod tym linkiem jest konkretnie wskazane „w silowni”. To duperelka, ale trenuje się w siłowni a nie na. Tak jak pracuje się „w fabryce” a nie „na fabryce”. No chyba że ktoś jest ze wschodniej Polski, tam forma „na” jest wiele powszechniejsza, ale to regionalne. :)
Nie znika po 3-4 tygodniach. Cwicze w ten sposob od paru lat i mam swoje obserwacje, a mam porownanie bo wczesniej cwiczylem klasycznie 6-12. Nawet uzasadnienia teoretycznego nie widze, ale jak cos masz, to oczywiscie dawaj.
Dlatego ja zastanawiam się nad zmianą treningu, zbliżam się do 40stki, stawy bolą łokcie, kolana, barki... Ja wiem ze to też z powodu pewnie złej techniki ale wiek też ma znaczenie.
Bzdura. Trzeba zacząć od tego że każdy ma inną genetykę. Jeden gość zbuduje sylwetkę w 3lata, a drugi będzie budował 10lat. Do tego jeden może jeść obiad u mamy, a na śniadanie i kolację kanapeczki i lepiej rosnąć niż ten co ma "dietę na masę". Także naprawdę te wszystkie bzdury o jakich ćwiczeniach i ciężarach można sobie o kant dupy potłuc. W ogóle jakieś wmawianie ludziom że jak ktoś podnosi więcej to są "lepsi ludzie" absurd, a potem naiwniacy biorą sterydy żeby podnosić 250 w martwym co nic nie daje w życiu 😂😂😂😂 No ale to trzeba mieć trochę oleju w głowie, a nie tylko myśleć że 50cm w łapie to mistrzostwo świata i wszystkie Panie moje 😂😂😂😂
Sajmon pierdolisz,hipertrofia zachodzi jak naladujesz złomu i zrobisz od 3 do 11 serii zasadnicYch na dana partie w zakresie 15do 30 powtórzeń calosci ponad 70 %maksa
Ćwicz tak jak możesz, nie ważne że efekty nie są takie same.
Trening z większym zakresem powtórzen też jest świetny, a już na pewno dużo lepszy niż brak treningu.
Przestań próbować robić wszystko optymalnie, i zacznij ćwiczyć, bądź lepszy z czasu na czas.
Najlepiej jest robić duży i mały zakres, żeby mieć różne adaptacje, ale jeżeli to nie możliwe.. kogo to obchodzi.
DWA WAŻNE PUNKTY O KTÓRYCH WARTO WSPOMNIEĆ MOIM ZDANIEM. 1 - stosując mały ciężar zmniejszamy ryzyko kontuzji, 2 - stosując mały ciężar do upadku wykończenie mięśni jest dokładniejsze, co u mnie np skutkuje większą pompą. Ja polecam mniejsze ciężary. Żeby nie było zbyt nudno zakres 15-20 szczególnie w pierwszych seriach. Ale zgadzam się UPADEK DROGĄ DO SUKCESU :)
Pierwsze owszem zgadzam się aczkolwiek mnie na rozgrzewce przy wyciskaniu na klatę wszytko boli 🤣 jak zakładam 120 to barki bolą pod pachami boli dołożę na 160 już dużo lepiej założę 180 i nic nie boli można robić serie robocza 😂😂 ale tylko na klatkę tak mam . Ale ze wzrostem ciężaru i spadkiem liczby powtórzeń ryzyko wzrasta to fakt .Drugi punkt to bzdura nigdy mięśnia nie zmęczysz na małym ciężarze tak mocno jak na dużym masz tylko złudne uczucie tuż po treningu jaki to nie jest mięsień zajechany spompowany itd . Mija 2/3 dni i jest w 100% zregenerowany . Na dużym ciężarze nigdy nie zregeneruje się tak szybko.
@@kiniu0000 ciekaw jestem jak twoje miesnie sie adaptuja 2/3 dni, jezeli trening jest np co dwa dni to musza sie zregenerowac szybciej do nastepnego treningu, znajac zycie robisz split czyli zbyt dlugo sie regeneruja i tracisz tydzien
@@gp4653 po ćwiczysz kilkanaście lat nabierzesz doświadczenia i wiele rzeczy zrozumiesz . Narazie to powtarzasz wyświechtane brednie nie mające pokrycia w rzeczywistości. Treningiem FBW to mogą ćwiczyć początkujący średnio zaawansowani potrzebują już co najmniej Push Pull Legs a osoby zaawansowane muszą ćwiczyć splitem ale rozumie że wiesz lepiej od zwycięzców MR Olimpia jak ćwiczyć .
@@gp4653 proponuję zrobic następujący trening klatki:
6 serii roboczych od 200kg do 220 (zakres 5-1 powtórzeń )
następnie 3/4 serie robocze skos 160 kg (14/8 powtórzeń )
Rozpietki 3 serie 12/14 i 30/35kg
Po wykonaniu tego treningu spróbuj za 2/3 dni iść robić ponownie klatkę bo szkoda tracić tygodnia czasu na spliit.
Świetnie wytłumaczone i dobry przykład jak to można wykorzystać. Tak właśnie robię. Przykładowo cięższe wielostawy duży ciężar i mniej powtórzeń a reszta na odwrót. I tak na przykład OHP duży ciężar, max 8 powt, a wznosy 12-16 powt. Siady/martwy max 8 powt, a na maszynach nogi więcej powt. Płaska sztangą max 8, a rozpiętki już 12+ itd.
W starszym wieku robi sie dokladnie na odwrot - wielostawy mniejszy ciezar, cwiczenia izlolowane mozna jeszcze poszalec.
Super material, jak zawsze Panie Szymonie 😊
Tak, to prawda. Z racji wieku zszedlem z ciezarow w niektorych cwiczeniach na rzecz ilosci powtorzen i w zakresie 16-20 powtorzern hipertrofia jest zachowana. Natomiast minusem cwiczenia na taka ilosc powtorzen jest dluzszy czas treningu i wiecej cierpienia w trakcie dluzszych serii.
Jeśli chcesz zmniejszyć czas trwania treningu i zachować efektywność, to sprawdź metodę Myoreps 💪
Jak lubisz ćwiczyć,to nie cierpisz. Ja tak mam
Od x czasu ćwiczę z małym ciężarem, bo boję się o kontuzję (znam swoje ciało i wiem jakie mam ograniczenia). Poza tym, zależy mi na wytrzymałości mięśniowej, na drugim miejscu jest siła. Staram się to równoważyć ale jednak zamiast tego zakresu 8-12, robię 18-20 i więcej (zależy od ciężaru)
Dobry odcinek🎉
U mnie świetnie zadziałał trening fbw robiony systemem Myoreps. Mniejszy ciężar i praca blisko upadku lub do upadku przy zachowaniu techniki i czucia mięśniowego.
Bardzo dobry trening i jeszcze lepsza miska
Odchodząc od tego czy większe ciężary czy mniejsze to z doświadczenia wydaje mi się, że ćwiczenia z mniejszym ciężarem mają mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji więc to na pewno jest duża zaleta tego według mnie. Pozdro
Zgadza sie.
Mam taką rozkmine ostatnio Pany. Skoro ludzie progresuja z ciężarem przy tych 8 powtórzeniach załóżmy to dlaczego ja nie miałbym robić progresu przy 20 ruchach? Jak myślicie?
@@maniek4451 No moglbys. Ja tak robie i progress jest.
Witam, ja bym miał takie małe techniczne pytanko, dla zawodowców i ludzi którzy spędzili lata na siłowni pewnie będzie śmieszne i oczywiste, ale mnie ono zawsze nurtuje i ciężko mi było znaleźć jednoznaczną odp. w Internecie. Jestem os. początkującą, która do tej pory prowadziła siedzący tryb życia, ćwiczę aktualnie "ogólno rozwojówkę" na wszystkie partie mięśni (ale oczywiście w dobrych limitach, nie przeciążam się, zwiększam powoli ciężary). Mam też lekką nadwagę - zacząłem ćwiczyć po to głównie aby zrzucić kg, no i cel się udał, teraz chciałbym delikatnie wyrzeźbić ciało. Pytanie jest takie - czy jeżeli mam do dyspozycji 3 treningi w tygodniu, np. co 2 dni, to warto podzielić je na partie, np. dzień 1: klatka piersiowa / nogi; dzień 2: plecy / brzuch; dzień biceps / triceps / trochę treningu funkcjonalnego ? Nie wiem czy dobrze rozumiem zasadę budowania / rzeźbienia masy, ale czy nie będę miał wolniejszych zmian jeżeli raz w tyg pobudzę mięśnie klatki piersiowej (dzień 1) i minie ok tydzień do następnego tyg ?
Nie ma znaczenia ciężar istotne żeby dochodzić do upadku mięsniowego i progresować możesz zrobic wyciskanie 100kg na 8 powtrz a mozesz zrobisz 50 pompek jeśli zblizysz sie do upadku albo do niepowodzenia bedziesz budował mięsnie.
@@RomekGrzmot no dokładnie tak:)
To samo chcialem napisac❤
Na to wpływa wiele czynników. Jeżeli chciałbyś mieć nie dużą masę mięśniową, ale więcej siły, to lepiej jest mniej powtórzeń. Ja od ponad 10 lat zawsze trenowałem - 5 powtórzeń po 5 serii z bardzo dużym ciężarem i nie wyglądam jak nasterydowany cwaniak. Przy wadzę 75 Kg i 175 cm wzrostu podnoszę 160 Kg na klatę i 230 Kg w martwym. Teraz ćwiczę tylko 2 razy w tyg na potrzymanie tego, ale skupiłem się na bieganiu.
Wznosy na barki też po 5 pow?
@@Mieszko86 on raczej nie robi tego typu ćwiczeń. Wznosów sam nie robię, wolę szerokie wyciskanie sztangi zza głowy + tradycyjne = bary jak kule armatnie :D
Upadek mięśniowy to jedno ale ciężar powinien być powyżej 70% maksa . Co z tego że będziesz robił po kilkadziesiąt powtórzeń ? Na pewno nic z mięśniem nie zrobisz takim sposobem
Buduje się na progresji (zwiększający się bodziec), ale kluczowa jest technika- nie ma sensu "targać więcej na pokaz".
Mięśnie uda nie będą traciły masy, gdy chociaż się chodzi, ale co z wielkimi górnej części ciała? Jaki sens dla organizmu/ układu nerwowego, żeby nosił klatkę, której nie używa?
Poza tym oni budowali na wytrzymałości, więc mięsień urośnie.
Tak "upadek mięśniowy" da bodziec, bo odcinamy glikogen, ale to "przerost formy nad treścią" i wręcz szukanie kwadratowych jaj.
Robić do 12 powtórzeń i do upadku (czyli za pierwszym razem może być 15 [ale jak więcej to przeciążyć, żeby był upadek przy ~12 i paradoksalnie przy drugiej serii odjąć, bo mamy mniej siły], wtedy w drugiej serii będzie "upadek" przy 10 i na dużych ciężarach; 3 seria upadek przy 7).
Czyli ja to łączę- progresja ciężarów ORAZ upadek mięśniowy. I się obijam, a wyniki jakieś są ;)))
Nieznam nikogo kto by zbudował sylwetkę na machaniu na pusto👍 znam za to ludzi którzy dalej robią dużo powt małym ciężarem i nic nie urosły 👍 badania jak każdy człowiek inaczej śpi je inna ma robote ma inne predyspozycje itd itp. Napewno moja droga do bycia silniejszym nie tędy zmierza
@@Drogadobyciasilniejszym a kto mówi o machaniu na pusto? Takich przypadków to ja też nie znam :)
@@SzymonMoszny 30 kg na sztandze klata potem bicek 5kg na lape ostatnio widziałem to jak na pusto dla mężczyzny😂 rozumiem na początku można i takim ciężarem budować ale ludzie zapominają o progresji bynajmniej u mnie na lokalnej siłowni i wkolko te same ćwiczenia ten sam ciężar.
@@Drogadobyciasilniejszym masz absolutną rację. Dlatego tak wiele osób ćwiczy bez efektu
@@SzymonMoszny Wróciłem po 5latach przerwy na siłownie i jestem w szoku u nas trenują głównie kobiety a faceci jak są to co serie w telefon i machaj na "pusto" bez skupienia aby pomachać coś tam😁 Pozdrawiam💪
dla zdrowych ludzi pedzących przez życie jak piorun... duże ciężary i kilka powtórzeń dla dziadków przed 50 jak ja mały ciężar i kilkanaście powtorzeń w obawie przed kontuzją... co o tym myslisz?
Logika by tak nakazywała, ale to zależy od stażu treningowego, stanu kręgosłupa i stawów, i ogólnie co lubisz.
czy duzy zakres powtorzen wywola taki sam wyrzut hormonow anabolicznych? czy wyrzut anaboliczny jest wywolany ciezarem czyli napieciem mechanicznym czy chodzi o trenowanie blisko upadku?
Dzięki za super materiał.
Tak, jeżeli bijemy towar. Pozdrawiam.
3:40 - Kacper Bąkiewicz poza sezonem.
Ja poproszę o film na temat treningu Heavy Duty.
Proszę o wyjaśnienie co dokładnie znaczy "do upadku mięśniowego"?. Czy upadek ma być w ostatniej serii, czy w kilku ostatnich? Czy zmniejszać ciężar i dalej robić do upadku? Kiedy dokładnie jest ten upadek?
DO MOMENTU, W KTÓRYM NIE JESTEŚ JUŻ W STANIE ZROBIĆ POWTÓRZENIA. Ja po dwóch seriach rozgrzewkowych robię każdą następną do upadku. Czasami zmniejsza się liczba powtórzeń, a czasami zmniejszam sobie ciężar. Moim zdaniem lepiej zmniejszyć ciężar, bo jest mniej kontuzji i "wykończenie" mięśnia jest dokładniejsze.
@@696saintrobię podobnie. Zazwyczaj wykonuję ok 5 serii z danego ćwiczenia . Pierwsza rozgrzewka, później 3 serie z tyloma powtórzeniami, tak aby móc jeszcze raz lub dwa ale tego nie robię i ostatnie dwie serie do końca. Zakres powtórzeń to zazwyczaj 8 do 15.
@@piecia1977 ilosc powtorzen powinna zalezec od cwiczenia i partii miesniowej. ciezkie cwiczenia na duze partie typu wyciskanie na klate, martwy ciag, przysiady itp 5-7 powt, lżejsze cwiczenia 8-12 powtorzen. ale są też partie typu kaptury czy łydki. w przypadku kapturów dobrze jest zrobic z 15-20 powtorzen a w przypadku łydek nawet 20-30 powtorzen do upadku miesniowego (łydki są okropnie oporne)
Super!!!
Dlatego ja preferuje trening 15-10-5
Mam operację jutro na zerwany mięsień piersiowy przy wyciskaniu na klatę strzeliło przy 100 kg(dokładnie naderwanie w 90%) czy w ogóle po operacji i rehabilitacji jest w ogóle sens wracać do ławeczki i ciężarów czy raczej już hantle i mniejszy ciężar
I po co było się kłuć ?
@@matimat568 no właśnie zaskocze Cię,nic nie brałem:D
czy dipy są dobrym cwiczeniem do poprawienia wyniku na płaskiej?
Siad płaski do laski?
Czy Jest sens, NA PRZYKŁAD zrobić 6 ruchów ciężarem 80% mojej siły a 6 kolejnych ruchów np 50% ciężarem odrazu w jednej serii
Przykładowo 100kg na klatę to mój max, więc na sztangę daję sobie 80kg, robię 6 ruchów i zmniejszam do 50kg i robię kolejne 6 lub 4 ruchy?
Chodzi mi głównie o budowanie wytrzymałości, przy tym siły i poprawy sylwetki
liczy się napięcie mechaniczne i praca blisko upadku. Jesli tym zmniejszonym ciężarem dojdziesz blisko upadku przy tym kontrolując ruch by utrzymac napięcie to tak ma to sens i nawet ma to swoją nazwę: dropset.
Podobno Van Dame trenował małymi ciężarami.
Kalistenika! Jest tyle ćwiczeń z ciężarem własnego ciała, które prowadzą do upadku mięśniowego, a przy tym są naturalne i do tego na świeżym powietrzu, a nie w ciemnej piwnicy.😊
Najlepsze sylwetki mają kalistenicy.Ja sama trenuję i mam lepszą sylwetkę i mocno zarysowane mięśnie,w przeciwieństwie do koleżanek z siłowni.Oczywiście trenuję intensywnie,pompki,podciąganie itd,podstawowe wzorce ruchowe.Czuję się zdrowo i super
Ja stosuje 3kg cieżar na rękę seria 5 min 1 min przerwy.....😊
Rośnie coś?
@@MikrofonElwisa niespodziewałam się, że aż tak
Dla kobitki na początek ciężar 3kg jest ok ;)
@@maniek4451 weź rób przez 5 minut bez żadnej przerwy w tempie 5kg chantelkami wzniosy bokiem. Jestem pewna że wymiękniesz.
@@miodziejkao8558 Jakbym robił raz lewą, raz prawą to może bym nie poległ... A tak w ogóle to przecież ja się nie naśmiewam z Cb więc nie wiem do czego pijesz ;)
Pytanie ile to jest mały ciężar? 😮
Tyle żebyś zrobił poprawnie technicznie 25 razy i ten 25 raz był twoim ostatnim w serii.
obejrzane
Co to za muzyka w tle ?
Widzę że ręcznika też nie używasz same brudasy na tych siłowniach
Raz w życiu byłem na siłowni, różni ludzie ćwiczyli, ale nie pamiętam, aby ktoś ćwiczył tak mocno, aż do upadku. Ale jak ktoś tak upadnie, że głową walnie w hantel i zrobi sobie krzywdę ? Czy to odpowiedzialne dawać takie rady ?
Czy na teściu i turanabolu ma to jakieś znaczenie?
Szymon, zachęcam do stosowania wyrażenia "trenować NA siłowni", ponieważ tak będzie poprawniej.
Podobnie jak chodzi się na basen, a nie do basenu. Oczywiście w basenie można chwilowo przebywać, można do niego wejść a po chwili przejść do brodzika, ale ogólnie spędzamy czas własnie na basenie. Tak samo jest z siłownią. "W siłowni" powiemy wtedy, gdy będziemy chcieli dostarczyć informacji logistycznej dotyczącej konkretnego miejsca : "w naszej siłowni mamy najnowszy sprzęt", ale trenować będziemy "na" siłowni.
@@hujhujhuj9 tyle że poprawnie jest „w siłowni”. Tak samo jak nie powiesz „na auli” tylko „w auli”. Sprawdź w słowniku. sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-czy-w;9890.html
@@SzymonMoszny sprawdziłem link który podałeś, w odpowiedzi jest napisane to o czym wspomniałem, dla pewnych miejsc użyjemy "w", dla innych "na": Na uczelni, na basenie, na dworcu, na siłowni etc. / W banku, w teatrze, w urzędzie etc.
@@hujhujhuj9 ale też pod tym linkiem jest konkretnie wskazane „w silowni”. To duperelka, ale trenuje się w siłowni a nie na. Tak jak pracuje się „w fabryce” a nie „na fabryce”. No chyba że ktoś jest ze wschodniej Polski, tam forma „na” jest wiele powszechniejsza, ale to regionalne. :)
@@SzymonMoszny prowadzisz wykłady w uczelni, czy na uczelni?
@@hujhujhuj9 potrenujcie NA dachu siłowni i będzie obustronne zadowolenie
Efekty po malych ciezarach znikna po 3-4 tygodniach od nie trenowania, niestety.
Nie znika po 3-4 tygodniach. Cwicze w ten sposob od paru lat i mam swoje obserwacje, a mam porownanie bo wczesniej cwiczylem klasycznie 6-12. Nawet uzasadnienia teoretycznego nie widze, ale jak cos masz, to oczywiscie dawaj.
@@maksymilianogromski89 Ja też jestem za mniejszym ciężarem - mniej kontuzji + dokładniejsze zmęczenie mięśnia
Dlatego ja zastanawiam się nad zmianą treningu, zbliżam się do 40stki, stawy bolą łokcie, kolana, barki... Ja wiem ze to też z powodu pewnie złej techniki ale wiek też ma znaczenie.
A teścia trzeba bić czy na kreatynie i diecie można się spodziewać efektów?
Sajmon waliłeś tesciaka albo coś?
Trzeba pić kawę piernikową to będziesz miał większego teścia niż po sterydach 😂😂😂😂😂😂
@@danielgmerek933 a amfetamina to witamina?
Ty możesz się bić młotkiem po głowie ale nie sądzę żeby nawet to Ci pomogło 😂
@@neonborbitwa4460 dzięki mordo , próbowałem już i ch.. pomogło więc szukam innych sposobów
@@danielgmerek933i kapsaicyna jak poleca garbaty z Yoksie😂
Żeby nabrać masę to trzeba zacząć od kuchni 😂
W pewnym sensie tak, ale bez treningu siłowego to chyba więcej smalcu nabierzesz niż mięśni
Bzdura.
Trzeba zacząć od tego że każdy ma inną genetykę.
Jeden gość zbuduje sylwetkę w 3lata, a drugi będzie budował 10lat.
Do tego jeden może jeść obiad u mamy, a na śniadanie i kolację kanapeczki i lepiej rosnąć niż ten co ma "dietę na masę".
Także naprawdę te wszystkie bzdury o jakich ćwiczeniach i ciężarach można sobie o kant dupy potłuc.
W ogóle jakieś wmawianie ludziom że jak ktoś podnosi więcej to są "lepsi ludzie" absurd, a potem naiwniacy biorą sterydy żeby podnosić 250 w martwym co nic nie daje w życiu 😂😂😂😂
No ale to trzeba mieć trochę oleju w głowie, a nie tylko myśleć że 50cm w łapie to mistrzostwo świata i wszystkie Panie moje 😂😂😂😂
@@instrybutor Z treningiem siłowym też więcej smalcu idzie.
Buduje sie wszystko sterydami i tyle .
Kiedy zaczniesz budować masę mięśniową nóg ? 😁 Bo widać że łatwo się mówi 😁
Bzdura,tak to se na bombie można ćwiczyć,mięśnie rosną pod submaksymalnym obciążeniem
Sajmon pierdolisz,hipertrofia zachodzi jak naladujesz złomu i zrobisz od 3 do 11 serii zasadnicYch na dana partie w zakresie 15do 30 powtórzeń calosci ponad 70 %maksa