3 największe błędy rezydentów w dokumentacji medycznej!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 ноя 2024

Комментарии • 9

  • @iBOX321
    @iBOX321 Год назад

    A czy gdziekolwiek jest regulowana prawnie epikryza? Każdy pisze epikryze po swojemu, a może jednak jakieś przepisy ją ragulują - jej zawartość

  • @tomaszgozdziewicz6895
    @tomaszgozdziewicz6895 2 года назад

    Co w sytuacji jeżeli w dokumentacji będzie napisane „po konsultacji z kierownikiem specjalizacji” itp a tak w rzeczywistości nie było i kierownik specjalizacji nic nie wiedział? Jak to udowodnić jako kierownik specjalizacji ?
    Tylko zeznanie pacjentka że nie widział kierownika specjalizacji podczas konsultacji ?

    • @radosawtyminskiprawalekarza
      @radosawtyminskiprawalekarza  2 года назад +2

      Przede wszystkim taki dopisek bez konsultacji nosi cechy fałszowania dokumentacji medycznej. W takiej sytuacji można się bronić tylko kwestionując takie wpisy na bieżąco, gdy zauważy to Pan Doktor na kanwie sprawy sądowej, to już to raczej będzie za późno.

  • @cezarymaciejewski7509
    @cezarymaciejewski7509 2 года назад

    Czyli taki wpis w dokumentacji wystarczy, żeby odpowiedzialność była współdzielona? Myślałem, że musi być też pieczątka i podpis tego drugiego lekarza (np. Opiekuna) żeby miało to realną wartoś prawną. Jest to ważny aspekt ponieważ zdarza się często, że postępowanie z pacjentem jest wytyczane wspólnie przez rezydenta i specjalistę ale koniec końców wypis podbija tylko rezydent (bo np. Specjalista wychodzi wcześniej z pracy mając 0.8 etatu albo wypis jest w weekend kiedy nie ma specjalisty) i czy właśnie wpisanie, ze postępowanie i decyzja o wypisie była zaaprobowana też przez specjalistę w epikryzie jest Prawnie wystarczające żeby współdzielić odpowiedzialność

    • @cezarymaciejewski7509
      @cezarymaciejewski7509 2 года назад

      Podobnym pytaniem są również konsultacje np telefoniczne (jeden szpital dwie odrębne lokalizacje) kiedy konsultant nie robi swojego wpisu w dokumentacji pacjenta - w takim razie chyba lepiej po mojej stronie wpisać, że konsultowałem konkretnym specjalistą i jaka była konkluzja z tej konsultacji niż nie pisać nic, prawda?

    • @radosawtyminskiprawalekarza
      @radosawtyminskiprawalekarza  2 года назад +1

      Szanowny Panie w praktyce jest to wystarczające, ale wszystko zależy od okoliczności sprawy

    • @cezarymaciejewski7509
      @cezarymaciejewski7509 2 года назад

      @@radosawtyminskiprawalekarza dziękuję

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 2 года назад

    A co jeśli w dokumentacji medycznej dwóch lekarzy z jednej przychodni wpisuje fikcyjne badania? Np. wyczytałem że na każdej wizycie mam mierzone ciśnienie i ciągłe mam 130/90, choć nie mam badania ciśnienia tętniczego i za każdym razem mam nogi bez obrzęków, choć nigdy nie pokazywałem?

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 2 года назад

    Dokumentacja medyczna to rynsztok. Lekarz pisze co chce, a jak ma obowiązek coś odnotować - np. odstąpienie od leczenia to nie napisze, bo po prostu nie wie. Dokumentacja medyczna to tylko dupochron dla lekarza. Dokumentację medyczną zgodnie z prawem mozna sobie poprawiać.