Dr. Szabados György: "Országot egy fehér lóért" Árpád nagyfejedelem és a pozsonyi csata
HTML-код
- Опубликовано: 20 янв 2025
- Hadtörténelmünk egyik legfényesebb győzelmét aratta a Magyar Nagyfejedelemség 907. július 4-5. között Pozsonynál. A diadal jóvoltából a honfoglalók steppe-állama megszilárdult a Kárpát-medencében, és lehetővé vált a magyarság közép-európai megmaradása. A Koronázó Bazilika Baráti Társaság (KBBT) III. tudományos konferenciáján Dr. Szabados György előadása a sorsdöntő pozsonyi csata körülményeit taglalja.
"Az Árpádok hatalmának megszilárdulása Magyarországon, Székesfehérvár királyi központtá válása" címmel rendezte meg III. tudományos konferenciáját a Koronázó Bazilika Baráti Társaság (KBBT) a Székesfehérvári Polgármesteri Hivatalban 2023. október 24-én.
Iratkozzon fel a Koronázó Bazilika Társaság RUclips csatornájára, hogy értesüljön további ismeretterjesztő tartalmak közzétételéről.
Friss hírekért, további érdekes előadásokért kövesse a KBBT Facebook oldalát:
www.facebook.c...
A KBBT honlapja itt található:
www.kbbt.hu
"A mai Székesfehérvár közelében még mindig nincsenek hegyek..."
A mai Székesfehérvár közelében még mindig nincsenek hegyek, a 9-10. században sem voltak, ellenben a város területe akkoriban egy mocsárvidék volt, ráadásul nem is Árpád, és nem is Istvánék szállásterülete volt, hanem a Csák nemzetségé ...:-)
Így!
Ha már règèszet:Michalengalo Naddeo kutatásairól hallott már?
Örökké ezt hallom: "Pozsonyi csata" - szeretném tudni, minek alapján nevezik Pozsonyi csatának. Illetve tudom, csak ha abból indulnak ki, hogy a csata latin, vagy mondjuk német régi többszázéves elnevezéséből indulnak ki, akkor miért "pozsonyi" a csata? Mert szinte biztos, hogy egy másik településről van szó, amely ugyan nincs túl messze (de túl közel sem) Pozsonytól, de a mai a "burg, purch" nélkül neve pontosan megfelel a latin és német szövegnek. Ugyanis Presalauspurch-nak, sem Prevaslavaspurch-nak (és talán még van egy harmadik elnevezés is "burg" végződéssel) semmi köze sincs Pozsonyhoz - annak ugyanis a német Pressburg neve jóval később keletkezett - a "purch", vagy "burg" előti része ugyanis szláv elnevezés: "Preslava" (Preszláva). Már 1-2 helyen írtam erről - de úgy látom hiába!
Publikálni kell az elméletét egy történész folyóiratban, és akkor 2 történész lektor ellenőrzi a forrásait, aztán lesz egy konszenzus, vagy cáfolat. Hol írt erről a kérdésről?
Biztos, hogy másról van szó hiszen egy árva szöget sem találtak arra soha, nemhogy egy hatalmas csata nyomait. Nincs ott egy kard, egy sír, egy lószerszám.
Jó előadás, de Athile regis nem Óbuda. Óbudán és környékén nem igazolt hunkori telepet a régészet, ellenben Pomáz és Budakalász legújabb közigazgatási határán igen! Meg kell vásárolni a Magyarország Régészeti Topográfiája 7-et és a térkép mellékletein elindulni.
Új szemléletű előadás, amely eltér a 19. század óta befagyott dogmáktól. Jó lenne, ha ez a történelemszemlélet gyermekeink tankönyveiben is megjelenne végre.
Jó lenne elfogult hazai történelem helyett európában elfogadott uniós történelmet oktatni!
És miért biztos, hogy az uniós az nem elfogult?:)
@@tazenda2P mert a nagy nacionalista csúsztatásokkal a többiek nem fogják elfogadni konsenzus kell!
Sőt, a legjobb lenne átvenni a szlovák és román töri oktatás megfellebbezhetetlen vívmányait. Sok nacionalista magyar történész és régész, fúj!
Te az ellensèges hungarófób,elfogult idegen törtènelmet tanulnád őseid igaz emlèkezete helyett? Jó hogy azt nem akarod dobjuk a szemètbe hiteles krónikáink, írott emlèkeink, apáról fiára hagyott elbeszèlèseit regèinket,mondáinkat ès cserèljük le,mondjuk egy román törtènelem könyvre! Te vagy ismeret hiányos vagy,vagy az MTA embere vagy.