Много добре се получи тази серия от клипове за ДТЗ. Мерси за положения труд и внимание! На мен лично би ми било интересно да видя подобни клипове и за другите видове защити в таблото - MCB, SPD и AFDD.
Радвам се, че Ви е харесало! Разбира се ! Планът ми бе следващата серия да е за MCB, след което и за другите видове защити. Благодаря за съпорта! Поздрави !
Браво за серията видеа. Много са полезни за начинаещи и любители. Може ли повече информация за електро тестера който ползваш и от къде може да се закупи. Благодаря
Благодаря и аз ! За тестера тази седмица ще кача видео ( Четвъртък или Петък). А за купуване в България видях, че се продават, но малко по-скъпичко. Видях че има доста желаещи. Ако желаете мога да купя от тук и да ви ги изпратя по пощата.
Очаквам с нетърпение видеото. Аз живея в Англия, завършил съм тази специалност но не бях работил до сега в тази сфера. Много скоро започвам вече да го работя и сега съм в процес на закопуване на инструменти. Благодаря за отзивчивостта ви!
Здравей, Поздравления за усилията и информативото видео. Хубаво е да се уточни, според мен, че нулевия и защитния проводник не трябва да са обединени след ДТЗ, а не просто че не трябва да са обединени, както споменаваш, защото така както го казваш звучи сякаш, че ако захранването до таблото ти е двужилно ДТЗ няма да работи, а то може цялата инсталация да е двупроводна с занулени контакти с изключение на токовия кръг, където си сложил ДТЗ и тя да работи коректно, например при чстична преработка на стари инсталции, при ремонт на баня да кажем, може да се подмени захранването на бойлера от двужилно на трижилно и да се сложи ДТЗ, като тя може и да се сложи и в бойлерното табло и до него да стигат два проводника и при ремонта да се смени кабела само до бойлера от бойлерното табло. Не мога да се съглася, че има значение от коя страна ще захраниш прекъсвачите (ако не е изрично посочено от производителя), можеш ли да се обосновеш защо ДТЗ трябва да се захранва винаги отгоре, а АП винаги отдолу според теб. В инструкциите за инсталция обикновено си пише, че могат да се захранват и отдолу и отгоре, значение има само физичеки как ще монтираш прекъсвача, лоста му за включено и изключено състояние не трябва да сочи към пода при включено състояние, това е така заради действието на гравитацията, тя не трябва да действа в посока обратна на посоката на движение на лостчето при защитно сработване на прекъсвача.
Здравей. Благодаря за коментара. Разбира се, че човек може да се направи и така. Допълнително само за бойлер. Тези неща съм ги обяснявал в другите клипове за дефектнотокова защита. А за свързването на дтз и прекъсвачи , донякъде сте прав, но също мога да твърдя, че човек, ако има 4Р защита и има само една фаза, за да работи тестовият бутон трябва на точното място да се свърже. А за АП, също може отгоре или отдолу, но просто за по-леката работа така е казано. Дори някои производители нарочно произвеждат прекъсвачите по такъв начин, ще захранването да е от долната страна , както така за фазовият гребен. Поздрави !!
Поздравления за усилията Ви и достъпното обяснение! Жив и здрав и все такива полезни клипчета да правите! Следя ги с интерес :) Имам един въпорс и ще съм много благдарен ако ми отговорите. Да си предсатим, че след ДТЗ има (или трябва да има) няколко прекъсвача. Не ми е ясно следното нещо за нулевият проводник. Входната нула (N) влиза в ДТЗ модула от нулевата шина, до тук добре, изходът (N) от ДТЗ отива към консуматора..Е, сега издва въпосът ми. Ако след ДТЗ има прекъсвачи (в случаят не е важно колко, това е отделен въпрос :) ), то изходната нула отоново ли се свързва към същата нулева шина (от където е и входната нула ) или се ползва друга - да кажем съвсем образно "изходна нулева шина" , която илиза от ДТЗ. Много благодаря предварително!!
Здравей. Благодаря за интереса ! За отговор на въпроса - мога да ти предложа да изглеждаш последният видео клип в канала за монтаж на табло - мисля че ще си отговориш на въпроса. Но все пак, ако има някакви въпроси и неясноти си добре дошъл и ще отговоря ! Поздрави !
Здравейте, поздравления за видеото и информацията която давате. Имам въпрос дали в моя случай е възможно поставянето на ДТЗ и как трябва да се свърже. Предварително се извинявам ако използвам неправилна терминология. Инсталацията в апартамента е сменена с три жилна (в апартаментното таблото нулевите проводници са на отделна дин шина от третият проводник, който трябва да е земно), но тъй като във апартамента влизат само фаза и нула е направен мост между двете дин шини.
Здравейте, разбира се, че е възможно при вашият случай да се монтира дефектнотокова защита. Това, че нулата(заземяването) е на отделен блок това е правилно. Щом всичките Ви кръгове с 3 проводника са и няма зануляване, та тогава разбира се, че е възможно. Ако изгледате серията от видея свързвани с ДТЗ ще имате доста информация. Иначе се свързва по- същия начин, както е във видеото. В таблото, ако нямате допълнителни предпазители, а просто вашата фаза е свързвана с прекъсвачите. Та тогава свързвате първо фазата към ДТЗ. По-същия нулата. Като изход от ДТЗ свързвате вашите ел.прекъсвачи, а неутрала към вашият Неутрален блок, където са всички нули -(Както е показано в клипа) Разбира се, ако ще се ползва само една дефектнотокова защита. Ако се ползват няколко, трябва нулите да се разпределят към втори неутрален блок, където ще свържете и втората дефектнотокова защита. Но първо ви препоръчвам да изгледате клипа - Колко прекъсвачи имаме право да свържем към ДТЗ, за да нямате натоварване. Благодаря и поздрави !
Здравей. Поздравления за образователните видеа. Моля те дай пояснение защо свързваме АП винаги отдолу а консуматора отгоре? Схемата на производителя не означава ли 1 за вход а 2 за изход?
Много благодаря за клипа . Ще имам и един въпрос . При два ДВТ в едно табло , общата нула първо можем ли да я свържем на общия блок и оттам да се направят мостове за ДВТ.
Поздравления за усилията, НО има още какво да се желая, бъдете по подготвен с материалите който ще ползвате във видеата, за да не се налага да се ползват мостове
Здравейте, поздравления за видеото. Искам да попитам, защо след ДТЗ свързвате фазата на изхода на предпазителя (отдолу), след като входа на прекъсвача е отгоре, не би ли следвало захранването да е отгоре, а консуматорите отдолу. Ще съм благодарен ако обясните каква е разликата и защо не е правилно след ДТЗ фазата да се свързва отгоре.
Здравейте, по принцип за прекъсвачите няма никакви значение. Няма никакво правило от коя страна да се свързва фазата и от коя ел.кръг. Но по принцип така е зададено и се прави по целия свят, като цяло и така се учи. Дори в последните години фирма Hager произвеждат и имат готови разпределителни гребени, които са направени по-този начин. Както казах, няма някакъв закон, но така се прави навсякъде. А като цяло и за ел.кръгове по принцип почти винаги се вкарват в ел.кутия отгоре и ето още една причина да се свързват от горната страна. Благодаря и поздрави !
Здравейте и благодаря за страхотната информация. Имам една малка чуденка, а именно след като разделим PEN на PE и N и свържем ДТЗ с прилежащите към нея предпазитвли и отделим нулите към съответните… До тук с ДТЗ ми е ясно, но какво се случва със свободните АП след главното АП? При тях правилно ли ще бъде да поставим третия жълто зелен проводник на общата шина PE+N? Надявам се да съм задал правилно и разбираемо въпроса. Поздрави. :))
Много добре обяснено видео в което е вложено доста старание и умисъл - браво за усилията и за качеството (4К е все пак). Benning, Hager - все мои любими марки. Уреда е много добър наистина, предпазителите крива Б... - без забележки. На Сони-то му бях хвърлил око, че много го хвалеха - доволен ли си от него? Звука също е много приятен - както от гласа, така и от изключването на ДТЗ, предпазителите... всичко се чува много добре. Със вградният микрофон ли е този звук? Още един път - браво за видеото. Радвам се да видя и други мислещи хора, които поднасят информацията добре, работят с качествена техника както инструметни (както отвертки, така и камера за снимане). 😉
Благодаря ти много , колега за положителният коментар!!! Камерата е уникална. Първите клипове с камерата са с вграденият микрофон. Микрофона е ок, трябва да се настрои само силата на микрофона, иначе има доста шум. Последните няколко клипа съм с вграден микрофон на SmallRing. Микрофоните на Rode са уникални, но са малко по-скъпи. Но пък след сравнение - почти няма разлика. За камерата модела е ZV-E10 и е специално за влогъри. Доста е удобен, защото човек когато е пред камерата е важно да види какво снима. Знаете. Иначе има ZV-1. И най-новият модел е ZV-1F. Разликата между ZV-1 и ZV-E10 е че при Е10 можете да смените обективи, ако се нуждаете. Просто при мен беше на промоция и затова съм с Е10. Иначе камерата е джобно и съм доволен. 4К 30FPS. Иначе честно казано за строителните обекти не ми стиска да си взема камерата. Затова бих препоръчвал Action Camera на DJI Osmo или GoPro. Ще имате добра стабилизация и няма страшно, че ще е прашно и т.н Благодаря отново за коментара. Поздрави !
@@TheElectroS От около година снимам моите видеа с IPhone и съм много доволен (пончкога даже го предпочитам пред моето Sony A-6500). Звука разбира се не става и ползвам Shure MV88+. Единственият недостатък и при телефона и при апарата е, че не мога да гледам себе си и да снимам. Затова обяснявам повече от близо - гледам в дисплея и работя. Относно праха по обектите - наистина не е малко и това е още една причина, по която използвам влагоустойчиво устройство за снимане, макар че ако тръгна да къртя с къртача ще ми е съвестно да снимам и всичко да е в прах. Прегледах и други видеа в канала ти - браво за усилията. Голяма част от хората виждат видеото и го харесват (или не), но много малка част знаят колко време отнема в рязане, обработване, изчисления на процесора и ред други неща свързани с направата на хубави клипове. 😉 Продължавай в същия дух и успех.
Привет ! Доколкото разбрах при свързване в на няколко дефектнотокови в едно табли изходните нули от всяка дефектнотокова трябва да са разделени за да работят правилно ДТЗ-тата,нали така ? Ами входните нули на ДТЗ-така как се свързват? Захранване на нулева шина и так към всяко ДТЗ?
Здравей. Правилно !Нека почнем от захранващият кабел. Нулата от захранващия се свързва в един отделен блок в ел.таблото. След което от там се прави мост към всеки вход на ДТЗ. Тук няма значение 2-3-4 защити. От захранващия се взема нулата за защитите. И като изход от защитите нулите трябва да са разделените отново в отделни блокове, където ще се свързват ел.кръговете на всяка дефектнотокова защита. При още въпроси съм тук. Поздрави!
@@TheElectroS аз обикновенно на изхода на ДТЗ-то свързвам директно нилите на отделните кръгове без да правя мост до нулева шина и на нея да са вързани кръговете. Не е грешно предполагам?
Имаш в предвид всички нули директно в изхода на защитата, смисъл в една клема или ? Ако е така не мога да кажа грешно, но не е правилно. При търсене на проблем трудно... Също по този начин ако са в една клема, всички нули ще са натоварени от проводниците(по някакъв начин). Препоръчвам да са на отделен блок.
Привет. Възможно ли е да се направи следния клип за следния случай. Или ако може някой да предостави примерна схема. -двупровдна инсталация, до къщата (PEN) -инсталацията в къщата е 3- проводна. - Няма изградено локално заземяване. Как да се свържат ДТЗ (като има поне 3 кръга с ДТЗ, като на всеки има и по 2-3 прекъсвача). Предполагам това би бил доста често срещан сценарий. Интервнонми е разделянеро на земя и нула, както разделвнето на нулите за вски кръг на ДТЗ. Благодаря предварително 😊
Браво за видеото. Добра информация (поне за хората, които не са професионалисти!) Имам само един въпрос - ако няколко ДТЗ-та изискат раделяне на нулите, то значи ли, че основната нула трябва да се разклони към всяка ДЗТ? Като всички прекъсвачи след дадеунот ДТЗ са на отделна шина?
@@TheElectroS при табло с две дефектнотокови защити как се би следвала да е схемата на свързване?Захранващите фаза и нула минават през първата защита следват АП и нулевата шина да кажем ,че искаме още една ДТЗ и още няколко АП как се свързва втората с отделна нула?
Поздравления за видеата -супер полезни ! Един въпрос за трипроводна схема при къща с нова инсталация ! ДТЗ работи правилно , не изключва . Единственото интересно е , че се усеща леко напрежение ако докоснеш нула и земя (при монтаж на контакт ) ! Замерено е : L +N = 230 L+ PЕ = 230 N+PE = 30 Така ли трябва да е или има нещо нередно !?
Когато се включи нещо в контакта, дтз изключва ли ? По принцип ако наистина има истинско напрежение трябва да изключи. Ако не изключва може да е реактивно напрежение... Но има нещо е инсталацията. По принцип не трябва да имате абсолютно нищо между неутрала и заземяването. Проверете всички контакти, дали правилно да свързани. Таблото и т.н.. Има грешка някъде. Поздрави !
Браво колега,като цяло изгледах видеото за да видя дали ще свържеш ДТЗ правилно,много хора правят грешка и го свързват както свързват прекъсвач т.е. MCB.Само да те попитам този двоен ключ обикновен ли е? и колко Ампера?защото ние слагаме Heater switch 20A за одитиране на контакт,било за хладилник или пералня и др.
Здравей, колега.. знам че почти всички свързват дтз то грешно. Като цяло и автоматичните прекъсвачи също... Затова правя видеята, за да се научат... Но някои хора пак си знаят тяхното за жалост.... И сше този ключ е по принцип се води за жалуси/щори. Затова има тази блокираща функция. Иначе в Европа абсолютно всички ключове са за 10 ампера. Има някои които достигат и до 16 ампера. Но предимно са за 10 ампера. И затова по правило, ако електричарът е добър, би свързвал ключа с 10 ампера, а не с 16-25 и т.н както се прави предимно в България. Скоро ще приготвя видео за автоматичните прекъсвачи и как да изберем правилните. Поздрави !
Примерно ако дивекно заштитае примерно 50.А трябва да свържа примерно три притпазетела с 16.А в идин токов грък а осветлението можели кам него или само за контакти
Много добре обяснено,Браво за положения труд. Аз имам лек проблем с осветлението. Лед крушката ми свети леко при изключен прекъсвач. Дали пък нямам някаква утечка на ток?🤔 И може ли по някакъв начин това да се оправи.Защото свиря на китара и от дълго време се боря с шума в усилвателя. Изпробвах какви ли не защити от Ground Loop, например (Premium Protect Line-разклонител), свързвах схема от 2 диода в проивоположни посоки към нулта и пак нищо , проблема си остана. Да не би тази утечка за която Ви споменах в началото да е проблемна? Ще чакам вашето мнение и евентоално решение на проблема.
Здравейте. Радвам се, че ви харесва. Благодаря ! Може ли повече информация за лед крушката - как се свързва с щепсел към разклонител до колкото разбирам ? Имате в предвид - при изключен ключ, а не прекъсвач ? Лед крушката е за нормална фасонка или ?
Да, в нормална фасунга. На мястото на старата крушка която беше с нагреваема жичка. Но тази при изгасено осветление продължава да свети. Днес мерих и контактите с фазомер който на N входа на контакта ми замерва леко напрежение (той е от този тип където като направиш маса с пръста върху капачето му при N свети а F се замерва без да правиш маса с пръста) Е, той леко присвятква на N входа без допряна маса🤕
Всички известни марки са сертифицирани например Hager, Schneider, ABB, Eaton, Legrand, Doepke и т.н.. Иначе върху самата защита винаги има символи за сертифицирането... Ама колко наистина са минали тест един бог знае. Може да се провери в интернет . Поздрави !
Изгледайте видеоклипа за смятане на мощност. Иначе когато делим 8000 вата на 230 волта ( ако е на една фаза) тогава имаме 34,78. Значи можете да изберете предпазител от 40 ампера ще ви е достатъчно. Дори може и 32А, но ако се ползва по-дълго време ще изключва. Така, че крива Б и 40 ампера е прекъсвачът. А като кабел 4-6мм2. Ако правите нова инсталация прекарайте 6мм2, за да сте сигурни в бъдеще, че можете да сложете и по-голям проточен бойлер.
От изхода на дефектнотоковата защита изкара два проводника (фаза) до прекъсвачите нали, защото не се вижда много добре ?Последователността на свързване е : захранване - дефектнотокова защита - предпазител и от изхода на предпазителя се свързва токовия кръг или се бъркам нещо ? Една дефектнотокова защита може да се използва за няколко предпазителя (токови кръгове) или така я свърза само за демонстрация. По точно трябва ли за всеки токов кръг да поставям отделна дефектнотокова защита или мога да използвам една дефектнотокова защита за цялото табло.
1. Да, от изхода се разпределя фазата към прекъсвачите. 2. За какъв предпазител става въпрос? Предпазител за Дефектнотоковата защита ли? Ако е така значи - Захранване, предпазител , дефектнотокова защита и прекъсвачи с токовите кръгове. Една дефектнотокова защита може да се ползва за няколко предпазителя, но за цяло табло ще е много. Имам видео, където разказвам до колко прекъсвачи имаме право да свържем към дефектнотокова защита. ruclips.net/video/liD5AvYFnbc/видео.html , ruclips.net/video/2XZEPwO1KRs/видео.html За всеки кръг няма смисъл да се слага дефектнотокова защита. защото излиза скъпо. иначе можеш да ползваш Комбинирани прекъсвачи с дефектнотокова защита.
Здравей! При подмяна на контакта и след включване на прекъсвача той даде на късо и падна. В последствие свалих контакта и го свързах със старият такъв с надеждата, че ще тръгне. При вдигането на прекъсвача не тръгва, каква може да е причината ?
Прекъсвач/предпазитл или дтз ? Само един контакт ли се подмени? Има ли други промени? Правилно ли е свързан контактът. Ако е бил предпазител - значи късо съединение. Има ли напрежение в контакта. В момента вдига ли се предпазителя. Повече информация, за да помогна.
Здрвей, виждам че захранваш отдолу дтз. Гледах няколко схеми на шнайдер при които дтз се захранва отдолу а гребена е отгоре. За различните марки различно ли е?
Здравей. Имаш в предвид, че захранвам отгоре .. бях споделил няколко пъти, че това е правилният начин. А в България се прави наобратно, както всичко друго в живота. Ако разгледате марката Hager, там ще видите, че имат прекъсвачи, които отгоре само се вкарват, с не са с винтчета , за стягане. Дори през последните месеца вече имат дори специални гребени за ДТЗ, чрез което просто се вкарват и правят връзка с другите. Доста е интересно. Дори с АББ има нещо подобно. Те пък започнаха да произвеждат дтз + Ел.прекъсвач като компактен прекъсвач.... Ще направя видео за новостите. Но кратко казано на вашия въпрос: това което показвам е правилно и се препоръчва да се прави така. Отгоре захранване на ДТЗ. Отдолу гребени. А за прекъсвачи следователно отгоре остава консуматора/ кръга, а отдолу захранването. Благодаря!
@@TheElectroS отгоре имах впредвид. И аз така знам но гледам клипчета и схеми от шнайдер в които дтз е захранено отдолу пък предпазителите отгоре. Ще се опитам да споделя видеото защото снимка немога като коментар. Погледни го ако е удобно и си кажи мнението че вече съм купил предпазителите и дтз. Серията е schneider easy 9 ruclips.net/video/TLkPsgU_Cm4/видео.htmlsi=jjO6-AYLiiHk572R
Серията на Шнайдер Изи 9 е супер. През последните месеци доста монтирах от тях. Какво ви казах, най-добре отдолу да се слага гребена. От горната страна е по-лесно за захранване на кръговете... Няма да сгрешите, повярвайте ми. Бил съм на обучение при най-известните производители на прекъсвачи... Дори там са ми препоръчвали гребена от долната страна. Не знам защо видеята са такива.
Имам въпрос - на стара инсталация която е дву проводна слагаме примерно ДТЗ към контактите, чиито шуко е вързано към нулата. Дете си навира пръста и пипва фазата. Ще сработи ли ДТЗ или не?
Здравейте. Имам видео свързано с ДТЗ при двупроводна инсталация. Препоръчвам ви да изгледате видеоклипа. ruclips.net/video/AERTqSnvYQY/видео.htmlsi=6E0PN03iruG2T5NJ
Здравейте, ДТЗ не сработва при дефектен ток, или итечка между фаза и нула нали, примерно хващаш с ръка удължител а оголена изолация и те хваща ток, в този случай ДТЗ не сработва, но ако третия защитен проводник е вързан към корпус и има итечка и се докоснеш до корпуса, тогава дефектнотокавата защита изключва, правилно ли го разбирам. Другото ми питане е, ако прекъсне нулата, съответно включиш консуматор, консуматор ще започне да тегли от фазата, но няма да може да връща, тогава третия птоводник ше отчете това и защитата трябва да сработи нали.
Тук няма ограничение колко контакта за дтз. Дори за прекъсвач. Тук въпросът е друг. Каква мощност ще е нужда. И така долу горе се смята. Иначе някъде между 6-8 контакта може да се свърже към един прекъсвач от Б16А. Като се има в предвид пак от каква мощност става въпрос.
Каква е разликата за предпазители от коя страна ще сложиш гребена и от коя страна кръговете? Аз винаги съм слагал отгоре гребена и отдолу излизат жиците за кръговете. Защо да е грешно? Винаги съм смятал, че няма значение за предпазители, от коя страна ще свържеш и сложиш гребена.
Данчо, здравей събрали сме се шест човека и не можем да се разберем. И понеже не смеят да те запитат, ще те питам аз.Ето какво не име ясно. При двупроводна инсталация .Ти каза многократно, че нулата и заземяването трябва да бъдат отделени, но защо ти свърза нулевата шина със шината заземявае, нали каза да ги отделяме.Ето тука не можем да се разберем, но ти можеш да ни помогнеш за последно.Извинявай за малко глупавия въпрос Б.З.
Не мисля. И ще Ви кажа защо. Когато имате голямо Ел. Табло. А не както по принцип в повечето сгради с по един ред защити и прекъсвачи. Тогава когато свържете защитите и прекъсвачите грешно - за един по-късен , когато трябва да се търсят грешки или нещо да се промени или добави. Работата става 2 пъти по дълга. И да не забравяме, ако свържем захранването от долната страна и по-същия гребен за прекъсвачите, та тогава имаме константен ток по нашите прекъсвачи, а това не трябва да е така. Ако кажете, че гребена ще свържете от горната страна. Ок .Но помислете малко това е възможно само при монофазен ток. При трифазен как ще си свържете гребена от горната страна ? Много ми е интересно. Според механизми и т.н можете да кажете, че няма значение дали от горната или долната страна, но на практика е нещо друго. Благодаря !
Благодаря ! За вашите полезни видеа . Живи и здрави 😊
Браво много полезно видео господ здраве дати дава
Много добре се получи тази серия от клипове за ДТЗ. Мерси за положения труд и внимание!
На мен лично би ми било интересно да видя подобни клипове и за другите видове защити в таблото - MCB, SPD и AFDD.
Радвам се, че Ви е харесало! Разбира се ! Планът ми бе следващата серия да е за MCB, след което и за другите видове защити.
Благодаря за съпорта! Поздрави !
Браво за серията видеа. Много са полезни за начинаещи и любители. Може ли повече информация за електро тестера който ползваш и от къде може да се закупи. Благодаря
Благодаря и аз ! За тестера тази седмица ще кача видео ( Четвъртък или Петък).
А за купуване в България видях, че се продават, но малко по-скъпичко. Видях че има доста желаещи. Ако желаете мога да купя от тук и да ви ги изпратя по пощата.
Очаквам с нетърпение видеото. Аз живея в Англия, завършил съм тази специалност но не бях работил до сега в тази сфера. Много скоро започвам вече да го работя и сега съм в процес на закопуване на инструменти. Благодаря за отзивчивостта ви!
Видеото за тестера е качен.
Поздравления 👏 Страхотен клип и обяснение 👌
Супер! Браво...💡
Здравей,
Поздравления за усилията и информативото видео. Хубаво е да се уточни, според мен, че нулевия и защитния проводник не трябва да са обединени след ДТЗ, а не просто че не трябва да са обединени, както споменаваш, защото така както го казваш звучи сякаш, че ако захранването до таблото ти е двужилно ДТЗ няма да работи, а то може цялата инсталация да е двупроводна с занулени контакти с изключение на токовия кръг, където си сложил ДТЗ и тя да работи коректно, например при чстична преработка на стари инсталции, при ремонт на баня да кажем, може да се подмени захранването на бойлера от двужилно на трижилно и да се сложи ДТЗ, като тя може и да се сложи и в бойлерното табло и до него да стигат два проводника и при ремонта да се смени кабела само до бойлера от бойлерното табло.
Не мога да се съглася, че има значение от коя страна ще захраниш прекъсвачите (ако не е изрично посочено от производителя), можеш ли да се обосновеш защо ДТЗ трябва да се захранва винаги отгоре, а АП винаги отдолу според теб. В инструкциите за инсталция обикновено си пише, че могат да се захранват и отдолу и отгоре, значение има само физичеки как ще монтираш прекъсвача, лоста му за включено и изключено състояние не трябва да сочи към пода при включено състояние, това е така заради действието на гравитацията, тя не трябва да действа в посока обратна на посоката на движение на лостчето при защитно сработване на прекъсвача.
Здравей. Благодаря за коментара. Разбира се, че човек може да се направи и така. Допълнително само за бойлер. Тези неща съм ги обяснявал в другите клипове за дефектнотокова защита.
А за свързването на дтз и прекъсвачи , донякъде сте прав, но също мога да твърдя, че човек, ако има 4Р защита и има само една фаза, за да работи тестовият бутон трябва на точното място да се свърже. А за АП, също може отгоре или отдолу, но просто за по-леката работа така е казано. Дори някои производители нарочно произвеждат прекъсвачите по такъв начин, ще захранването да е от долната страна , както така за фазовият гребен.
Поздрави !!
Интересно ! Абонирам се
Поздравления за усилията Ви и достъпното обяснение! Жив и здрав и все такива полезни клипчета да правите! Следя ги с интерес :)
Имам един въпорс и ще съм много благдарен ако ми отговорите. Да си предсатим, че след ДТЗ има (или трябва да има) няколко прекъсвача. Не ми е ясно следното нещо за нулевият проводник. Входната нула (N) влиза в ДТЗ модула от нулевата шина, до тук добре, изходът (N) от ДТЗ отива към консуматора..Е, сега издва въпосът ми. Ако след ДТЗ има прекъсвачи (в случаят не е важно колко, това е отделен въпрос :) ), то изходната нула отоново ли се свързва към същата нулева шина (от където е и входната нула ) или се ползва друга - да кажем съвсем образно "изходна нулева шина" , която илиза от ДТЗ. Много благодаря предварително!!
Здравей. Благодаря за интереса ! За отговор на въпроса - мога да ти предложа да изглеждаш последният видео клип в канала за монтаж на табло - мисля че ще си отговориш на въпроса. Но все пак, ако има някакви въпроси и неясноти си добре дошъл и ще отговоря ! Поздрави !
Здравей, Да, прав си! Изгледах го и разбрах :) Много ти благодаря! Поздрави
Здравейте, поздравления за видеото и информацията която давате.
Имам въпрос дали в моя случай е възможно поставянето на ДТЗ и как трябва да се свърже.
Предварително се извинявам ако използвам неправилна терминология.
Инсталацията в апартамента е сменена с три жилна (в апартаментното таблото нулевите проводници са на отделна дин шина от третият проводник, който трябва да е земно), но тъй като във апартамента влизат само фаза и нула е направен мост между двете дин шини.
Здравейте, разбира се, че е възможно при вашият случай да се монтира дефектнотокова защита. Това, че нулата(заземяването) е на отделен блок това е правилно. Щом всичките Ви кръгове с 3 проводника са и няма зануляване, та тогава разбира се, че е възможно. Ако изгледате серията от видея свързвани с ДТЗ ще имате доста информация. Иначе се свързва по- същия начин, както е във видеото. В таблото, ако нямате допълнителни предпазители, а просто вашата фаза е свързвана с прекъсвачите. Та тогава свързвате първо фазата към ДТЗ. По-същия нулата. Като изход от ДТЗ свързвате вашите ел.прекъсвачи, а неутрала към вашият Неутрален блок, където са всички нули -(Както е показано в клипа) Разбира се, ако ще се ползва само една дефектнотокова защита. Ако се ползват няколко, трябва нулите да се разпределят към втори неутрален блок, където ще свържете и втората дефектнотокова защита. Но първо ви препоръчвам да изгледате клипа - Колко прекъсвачи имаме право да свържем към ДТЗ, за да нямате натоварване.
Благодаря и поздрави !
Здравей. Поздравления за образователните видеа. Моля те дай пояснение защо свързваме АП винаги отдолу а консуматора отгоре? Схемата на производителя не означава ли 1 за вход а 2 за изход?
Много благодаря за клипа . Ще имам и един въпрос . При два ДВТ в едно табло , общата нула първо можем ли да я свържем на общия блок и оттам да се направят мостове за ДВТ.
Поздравления за усилията, НО има още какво да се желая, бъдете по подготвен с материалите който ще ползвате във видеата, за да не се налага да се ползват мостове
Идват, идват видеата за таблата.
Здравейте, поздравления за видеото. Искам да попитам, защо след ДТЗ свързвате фазата на изхода на предпазителя (отдолу), след като входа на прекъсвача е отгоре, не би ли следвало захранването да е отгоре, а консуматорите отдолу. Ще съм благодарен ако обясните каква е разликата и защо не е правилно след ДТЗ фазата да се свързва отгоре.
Здравейте, по принцип за прекъсвачите няма никакви значение. Няма никакво правило от коя страна да се свързва фазата и от коя ел.кръг. Но по принцип така е зададено и се прави по целия свят, като цяло и така се учи. Дори в последните години фирма Hager произвеждат и имат готови разпределителни гребени, които са направени по-този начин. Както казах, няма някакъв закон, но така се прави навсякъде. А като цяло и за ел.кръгове по принцип почти винаги се вкарват в ел.кутия отгоре и ето още една причина да се свързват от горната страна. Благодаря и поздрави !
Здравейте и благодаря за страхотната информация. Имам една малка чуденка, а именно след като разделим PEN на PE и N и свържем ДТЗ с прилежащите към нея предпазитвли и отделим нулите към съответните… До тук с ДТЗ ми е ясно, но какво се случва със свободните АП след главното АП? При тях правилно ли ще бъде да поставим третия жълто зелен проводник на общата шина PE+N? Надявам се да съм задал правилно и разбираемо въпроса. Поздрави. :))
Много добре обяснено видео в което е вложено доста старание и умисъл - браво за усилията и за качеството (4К е все пак). Benning, Hager - все мои любими марки. Уреда е много добър наистина, предпазителите крива Б... - без забележки. На Сони-то му бях хвърлил око, че много го хвалеха - доволен ли си от него? Звука също е много приятен - както от гласа, така и от изключването на ДТЗ, предпазителите... всичко се чува много добре. Със вградният микрофон ли е този звук? Още един път - браво за видеото. Радвам се да видя и други мислещи хора, които поднасят информацията добре, работят с качествена техника както инструметни (както отвертки, така и камера за снимане). 😉
Благодаря ти много , колега за положителният коментар!!! Камерата е уникална. Първите клипове с камерата са с вграденият микрофон. Микрофона е ок, трябва да се настрои само силата на микрофона, иначе има доста шум. Последните няколко клипа съм с вграден микрофон на SmallRing. Микрофоните на Rode са уникални, но са малко по-скъпи. Но пък след сравнение - почти няма разлика.
За камерата модела е ZV-E10 и е специално за влогъри. Доста е удобен, защото човек когато е пред камерата е важно да види какво снима. Знаете. Иначе има ZV-1. И най-новият модел е ZV-1F. Разликата между ZV-1 и ZV-E10 е че при Е10 можете да смените обективи, ако се нуждаете. Просто при мен беше на промоция и затова съм с Е10. Иначе камерата е джобно и съм доволен. 4К 30FPS. Иначе честно казано за строителните обекти не ми стиска да си взема камерата. Затова бих препоръчвал Action Camera на DJI Osmo или GoPro. Ще имате добра стабилизация и няма страшно, че ще е прашно и т.н
Благодаря отново за коментара. Поздрави !
@@TheElectroS От около година снимам моите видеа с IPhone и съм много доволен (пончкога даже го предпочитам пред моето Sony A-6500). Звука разбира се не става и ползвам Shure MV88+. Единственият недостатък и при телефона и при апарата е, че не мога да гледам себе си и да снимам. Затова обяснявам повече от близо - гледам в дисплея и работя. Относно праха по обектите - наистина не е малко и това е още една причина, по която използвам влагоустойчиво устройство за снимане, макар че ако тръгна да къртя с къртача ще ми е съвестно да снимам и всичко да е в прах. Прегледах и други видеа в канала ти - браво за усилията. Голяма част от хората виждат видеото и го харесват (или не), но много малка част знаят колко време отнема в рязане, обработване, изчисления на процесора и ред други неща свързани с направата на хубави клипове. 😉 Продължавай в същия дух и успех.
Привет !
Доколкото разбрах при свързване в на няколко дефектнотокови в едно табли изходните нули от всяка дефектнотокова трябва да са разделени за да работят правилно ДТЗ-тата,нали така ? Ами входните нули на ДТЗ-така как се свързват? Захранване на нулева шина и так към всяко ДТЗ?
Здравей. Правилно !Нека почнем от захранващият кабел. Нулата от захранващия се свързва в един отделен блок в ел.таблото. След което от там се прави мост към всеки вход на ДТЗ. Тук няма значение 2-3-4 защити. От захранващия се взема нулата за защитите. И като изход от защитите нулите трябва да са разделените отново в отделни блокове, където ще се свързват ел.кръговете на всяка дефектнотокова защита. При още въпроси съм тук. Поздрави!
@@TheElectroS аз обикновенно на изхода на ДТЗ-то свързвам директно нилите на отделните кръгове без да правя мост до нулева шина и на нея да са вързани кръговете. Не е грешно предполагам?
Имаш в предвид всички нули директно в изхода на защитата, смисъл в една клема или ? Ако е така не мога да кажа грешно, но не е правилно. При търсене на проблем трудно... Също по този начин ако са в една клема, всички нули ще са натоварени от проводниците(по някакъв начин). Препоръчвам да са на отделен блок.
Привет.
Възможно ли е да се направи следния клип за следния случай. Или ако може някой да предостави примерна схема.
-двупровдна инсталация, до къщата (PEN)
-инсталацията в къщата е 3- проводна.
- Няма изградено локално заземяване.
Как да се свържат ДТЗ (като има поне 3 кръга с ДТЗ, като на всеки има и по 2-3 прекъсвача).
Предполагам това би бил доста често срещан сценарий.
Интервнонми е разделянеро на земя и нула, както разделвнето на нулите за вски кръг на ДТЗ.
Благодаря предварително
😊
Браво за видеото. Добра информация (поне за хората, които не са професионалисти!)
Имам само един въпрос - ако няколко ДТЗ-та изискат раделяне на нулите, то значи ли, че основната нула трябва да се разклони към всяка ДЗТ? Като всички прекъсвачи след дадеунот ДТЗ са на отделна шина?
Правилно! Нулата трябва да се раздели. Радвам се, че ви хареса и помогнах.
@@TheElectroS при табло с две дефектнотокови защити как се би следвала да е схемата на свързване?Захранващите фаза и нула минават през първата защита следват АП и нулевата шина да кажем ,че искаме още една ДТЗ и още няколко АП как се свързва втората с отделна нула?
Здравейте. Гледайте последният клип в канала. Ще научите как.
Ето ви линк ruclips.net/video/I4pU6qR9zI0/видео.htmlsi=EmO5zEUtqg9kOnnj
Maystore as imam sledniya vipros jiveya na cetvirti etaj,instalaciyata mi e dvu jilna kak da sloja Dtz.
Няма как. Трябва ви трижилна инсталация
Уреда за тестване на ДТЗ просто не свързва ли резистор, който да пусне поне 30mA между двете сонди?
Здравей!!Благодаря за видеята...имам един въпрос. Може ли да се постави ДТЗ само на бойлер???
Здравей. Разбира се. По този начин се разбира дали и бойлерът е дефектен
И ако в ГРТ са обединени нула и заземяване какво се случва?
Тогава във вашето табло в къщата си отделяте нула и земя.
И как ще ги различим
Съпротивлението между двете би трябвало да е "Нула"
Поздравления за видеата -супер полезни !
Един въпрос за трипроводна схема при къща с нова инсталация !
ДТЗ работи правилно , не изключва .
Единственото интересно е , че се усеща леко напрежение ако докоснеш нула и земя (при монтаж на контакт ) !
Замерено е :
L +N = 230
L+ PЕ = 230
N+PE = 30
Така ли трябва да е или има нещо нередно !?
Когато се включи нещо в контакта, дтз изключва ли ? По принцип ако наистина има истинско напрежение трябва да изключи. Ако не изключва може да е реактивно напрежение... Но има нещо е инсталацията. По принцип не трябва да имате абсолютно нищо между неутрала и заземяването.
Проверете всички контакти, дали правилно да свързани. Таблото и т.н.. Има грешка някъде. Поздрави !
Добре направено видео. Какъв е точно модела на уреда с който тествате? Има ли някъде видео за него както казвате?
Разбира се. Ето ви линк - ruclips.net/video/DOYY-p1fLIw/видео.html
Много благодаря. :)
Задължително ли е да имам главен предпазител в таблото ако имам ДТЗ
Не е задължително. ДТЗ-то може да се ползва като главен.
Браво колега,като цяло изгледах видеото за да видя дали ще свържеш ДТЗ правилно,много хора правят грешка и го свързват както свързват прекъсвач т.е. MCB.Само да те попитам този двоен ключ обикновен ли е? и колко Ампера?защото ние слагаме Heater switch 20A за одитиране на контакт,било за хладилник или пералня и др.
Здравей, колега.. знам че почти всички свързват дтз то грешно. Като цяло и автоматичните прекъсвачи също... Затова правя видеята, за да се научат... Но някои хора пак си знаят тяхното за жалост.... И сше този ключ е по принцип се води за жалуси/щори. Затова има тази блокираща функция. Иначе в Европа абсолютно всички ключове са за 10 ампера. Има някои които достигат и до 16 ампера. Но предимно са за 10 ампера. И затова по правило, ако електричарът е добър, би свързвал ключа с 10 ампера, а не с 16-25 и т.н както се прави предимно в България. Скоро ще приготвя видео за автоматичните прекъсвачи и как да изберем правилните. Поздрави !
Примерно ако дивекно заштитае примерно 50.А трябва да свържа примерно три притпазетела с 16.А в идин токов грък а осветлението можели кам него или само за контакти
Много добре обяснено,Браво за положения труд. Аз имам лек проблем с осветлението. Лед крушката ми свети леко при изключен прекъсвач. Дали пък нямам някаква утечка на ток?🤔 И може ли по някакъв начин това да се оправи.Защото свиря на китара и от дълго време се боря с шума в усилвателя. Изпробвах какви ли не защити от Ground Loop, например (Premium Protect Line-разклонител), свързвах схема от 2 диода в проивоположни посоки към нулта и пак нищо , проблема си остана. Да не би тази утечка за която Ви споменах в началото да е проблемна? Ще чакам вашето мнение и евентоално решение на проблема.
Здравейте. Радвам се, че ви харесва. Благодаря ! Може ли повече информация за лед крушката - как се свързва с щепсел към разклонител до колкото разбирам ? Имате в предвид - при изключен ключ, а не прекъсвач ? Лед крушката е за нормална фасонка или ?
Да, в нормална фасунга. На мястото на старата крушка която беше с нагреваема жичка. Но тази при изгасено осветление продължава да свети. Днес мерих и контактите с фазомер който на N входа на контакта ми замерва леко напрежение (той е от този тип където като направиш маса с пръста върху капачето му при N свети а F се замерва без да правиш маса с пръста) Е, той леко присвятква на N входа без допряна маса🤕
Ами ас нямам за зимяване само с два провотника ваза и нула а контактите съм си ги за зимих от нулата пречели ако сваржа дивекно заштитаа
На колко предпазители се слага ДТЗ? Трябва ли ампер ампеража на ДТЗ да е по-голям от сбора на ампеража на прекъсвачите?
Провете канала. Има видео на тази тема.
Здравей! Как да разберем дали е сертифицирана ДТЗ? Има ли нещо специално обозначено?
Всички известни марки са сертифицирани например Hager, Schneider, ABB, Eaton, Legrand, Doepke и т.н.. Иначе върху самата защита винаги има символи за сертифицирането... Ама колко наистина са минали тест един бог знае. Може да се провери в интернет . Поздрави !
Здравей те! Имам един въпрос? Как се свързва ключ за бойлер 45 А на Лагранд? Благодаря ви предварително!
Какъв е този бойлер. С каква мощност ? че 45 ампера... 10000 вата ли е ?
Проточен с 8000 w
Изгледайте видеоклипа за смятане на мощност.
Иначе когато делим 8000 вата на 230 волта ( ако е на една фаза) тогава имаме 34,78. Значи можете да изберете предпазител от 40 ампера ще ви е достатъчно. Дори може и 32А, но ако се ползва по-дълго време ще изключва. Така, че крива Б и 40 ампера е прекъсвачът. А като кабел 4-6мм2. Ако правите нова инсталация прекарайте 6мм2, за да сте сигурни в бъдеще, че можете да сложете и по-голям проточен бойлер.
Благодаря Ви за информацията!
Автоматичния прекъсвач, задължително ли трябва да е след ДТЗ ???
Трябва да е свързано към нулата на ДТЗ. Преди нулата на ДТЗ няма да работи. А като място, не е. Просто трябва правилно да се свързва
Здравейте мога ли да ви помоля за връзка с вас колеги сме имам проблем изкам да се свържа с вас за консултация
Пишете ми във Фейсбук - страницата се пише като името на канала.
От изхода на дефектнотоковата защита изкара два проводника (фаза) до прекъсвачите нали, защото не се вижда много добре ?Последователността на свързване е : захранване - дефектнотокова защита - предпазител и от изхода на предпазителя се свързва токовия кръг или се бъркам нещо ? Една дефектнотокова защита може да се използва за няколко предпазителя (токови кръгове) или така я свърза само за демонстрация. По точно трябва ли за всеки токов кръг да поставям отделна дефектнотокова защита или мога да използвам една дефектнотокова защита за цялото табло.
1. Да, от изхода се разпределя фазата към прекъсвачите. 2. За какъв предпазител става въпрос? Предпазител за Дефектнотоковата защита ли? Ако е така значи - Захранване, предпазител , дефектнотокова защита и прекъсвачи с токовите кръгове.
Една дефектнотокова защита може да се ползва за няколко предпазителя, но за цяло табло ще е много. Имам видео, където разказвам до колко прекъсвачи имаме право да свържем към дефектнотокова защита.
ruclips.net/video/liD5AvYFnbc/видео.html , ruclips.net/video/2XZEPwO1KRs/видео.html
За всеки кръг няма смисъл да се слага дефектнотокова защита. защото излиза скъпо. иначе можеш да ползваш Комбинирани прекъсвачи с дефектнотокова защита.
Здравей! При подмяна на контакта и след включване на прекъсвача той даде на късо и падна. В последствие свалих контакта и го свързах със старият такъв с надеждата, че ще тръгне. При вдигането на прекъсвача не тръгва, каква може да е причината ?
Прекъсвач/предпазитл или дтз ? Само един контакт ли се подмени? Има ли други промени? Правилно ли е свързан контактът. Ако е бил предпазител - значи късо съединение. Има ли напрежение в контакта. В момента вдига ли се предпазителя. Повече информация, за да помогна.
Здрвей, виждам че захранваш отдолу дтз. Гледах няколко схеми на шнайдер при които дтз се захранва отдолу а гребена е отгоре. За различните марки различно ли е?
Здравей. Имаш в предвид, че захранвам отгоре .. бях споделил няколко пъти, че това е правилният начин. А в България се прави наобратно, както всичко друго в живота. Ако разгледате марката Hager, там ще видите, че имат прекъсвачи, които отгоре само се вкарват, с не са с винтчета , за стягане. Дори през последните месеца вече имат дори специални гребени за ДТЗ, чрез което просто се вкарват и правят връзка с другите. Доста е интересно. Дори с АББ има нещо подобно. Те пък започнаха да произвеждат дтз + Ел.прекъсвач като компактен прекъсвач.... Ще направя видео за новостите.
Но кратко казано на вашия въпрос: това което показвам е правилно и се препоръчва да се прави така. Отгоре захранване на ДТЗ. Отдолу гребени. А за прекъсвачи следователно отгоре остава консуматора/ кръга, а отдолу захранването. Благодаря!
@@TheElectroS отгоре имах впредвид. И аз така знам но гледам клипчета и схеми от шнайдер в които дтз е захранено отдолу пък предпазителите отгоре. Ще се опитам да споделя видеото защото снимка немога като коментар. Погледни го ако е удобно и си кажи мнението че вече съм купил предпазителите и дтз. Серията е schneider easy 9 ruclips.net/video/TLkPsgU_Cm4/видео.htmlsi=jjO6-AYLiiHk572R
Серията на Шнайдер Изи 9 е супер. През последните месеци доста монтирах от тях. Какво ви казах, най-добре отдолу да се слага гребена. От горната страна е по-лесно за захранване на кръговете... Няма да сгрешите, повярвайте ми. Бил съм на обучение при най-известните производители на прекъсвачи... Дори там са ми препоръчвали гребена от долната страна. Не знам защо видеята са такива.
Имам въпрос - на стара инсталация която е дву проводна слагаме примерно ДТЗ към контактите, чиито шуко е вързано към нулата. Дете си навира пръста и пипва фазата. Ще сработи ли ДТЗ или не?
Здравейте. Имам видео свързано с ДТЗ при двупроводна инсталация. Препоръчвам ви да изгледате видеоклипа. ruclips.net/video/AERTqSnvYQY/видео.htmlsi=6E0PN03iruG2T5NJ
Какъв тип дефектно токова защита препоръчвате при захранване на :
- инверторен климатик ;
- пералня, сушилня , хладилник
Здравей. Тип А ще върши работа.
Здравейте, ДТЗ не сработва при дефектен ток, или итечка между фаза и нула нали, примерно хващаш с ръка удължител а оголена изолация и те хваща ток, в този случай ДТЗ не сработва, но ако третия защитен проводник е вързан към корпус и има итечка и се докоснеш до корпуса, тогава дефектнотокавата защита изключва, правилно ли го разбирам.
Другото ми питане е, ако прекъсне нулата, съответно включиш консуматор, консуматор ще започне да тегли от фазата, но няма да може да връща, тогава третия птоводник ше отчете това и защитата трябва да сработи нали.
Как ще сложиш дефектотокова защина на старите панелки дет има само два проводвика и няма земя 🤷♂️
Нова инсталация.
PEN се разделя и се пускат кабели с по 3 жила. :)
колко контактакта мога да свържа към дефекно токово заштита
Тук няма ограничение колко контакта за дтз. Дори за прекъсвач. Тук въпросът е друг. Каква мощност ще е нужда. И така долу горе се смята. Иначе някъде между 6-8 контакта може да се свърже към един прекъсвач от Б16А. Като се има в предвид пак от каква мощност става въпрос.
Какво е това дефектен ток?
Има видео към това. Проверете в канала. Имам цяла серия за дефектнотокова защита и цялата информация към това. Поздрави !
Успешна нова година…възможно ли е да имате и текст?
Благодаря. Подобно . Какъв текст имате в предвид ?
@@TheElectroS субтитри за тези които не чуват....или пътуват
Нямам точна програма за това.
Каква е разликата за предпазители от коя страна ще сложиш гребена и от коя страна кръговете? Аз винаги съм слагал отгоре гребена и отдолу излизат жиците за кръговете. Защо да е грешно? Винаги съм смятал, че няма значение за предпазители, от коя страна ще свържеш и сложиш гребена.
Грешка ли е да свържем предпазители преди ДТЗ?
Какво имате в предвид преди ДТЗ ?
@@TheElectroS от главния да подам на предпазител и след това дтз
@@TheElectroS при теб е обратно от главния подаваш първо на дтз и след това има прекъсвач
Може, но разбира се зависи за какво ще е този предпазител.
от коя държава идеш момко ??
От България съм си, но живея в Германия, както така от там идва обучението ми.
@@TheElectroS от колко години живееш в Германия?
Около 5, ако не се лъжа.
Данчо, здравей събрали сме се шест човека и не можем да се разберем. И понеже не смеят да те запитат, ще те питам аз.Ето какво не име ясно. При двупроводна инсталация .Ти каза многократно, че нулата и заземяването трябва да бъдат отделени, но защо ти свърза нулевата шина със шината заземявае, нали каза да ги отделяме.Ето тука не можем да се разберем, но ти можеш да ни помогнеш за последно.Извинявай за малко глупавия въпрос Б.З.
Данчо, кажи тази дефектнотокова защита, която я показваш каква марка е. Кажи не ни мъчи повече.
Няма абсолютно никакво значение от коя страна влизаш със захранването на ДТЗ може и от двете страни .
Не мисля. И ще Ви кажа защо. Когато имате голямо Ел. Табло. А не както по принцип в повечето сгради с по един ред защити и прекъсвачи. Тогава когато свържете защитите и прекъсвачите грешно - за един по-късен , когато трябва да се търсят грешки или нещо да се промени или добави. Работата става 2 пъти по дълга. И да не забравяме, ако свържем захранването от долната страна и по-същия гребен за прекъсвачите, та тогава имаме константен ток по нашите прекъсвачи, а това не трябва да е така. Ако кажете, че гребена ще свържете от горната страна. Ок .Но помислете малко това е възможно само при монофазен ток. При трифазен как ще си свържете гребена от горната страна ? Много ми е интересно. Според механизми и т.н можете да кажете, че няма значение дали от горната или долната страна, но на практика е нещо друго. Благодаря !
@@TheElectroSзахранването се свързва на неподвижния контакт на апарата, а консуматора на подвижния. А гребените(шини) са : 10мм²(63А) и 16мм²(100А).