Благодаря за полезната информация! Може ли да направиш видео клип и за "кой електрически уред от какво сечение кабел и колко амперов прекъсвач се нуждае" и "горе долу- кое сечение кабел до колко вата енергия се държи" очаквам такива видео клипове... Благодаря още веднъж за чистото и елементарното обяснение на темите за електричеството...
@@TheElectroS благодаря ти,а какъв ампераж прекъсвачи ще препоръчаш за бойлер 3кв +печка за баня и главен прекъсвач,в таблото на чес както ти казах е 32ампера крива C
Здравейте, добра практика ли е да се използва крива C, когато става въпрос за уреди (фурна, котлони, пералня със сушилня, съдомиалня, хладилник и т.н.) или трябва да е крива B, както при осветление и контакти. Благодаря! Моля споделете, ако има специфика за конкретен уред.
@@TheElectroS Благодаря! Главният прекъсвач също ли трябва да е с крива Б. До колкото разбирам номиналния ток на главния предпазител трябва да е с една идея по-висок от най-големия прекъсвач от кръговете (с цел постигане на селективност).
@dknchv За главният прекъсвач - той трябва да е по-малък от прекъсвача, който е преди него. И като опция мога да предложа Неозед - от стопяемите предпазители/бушони. Чрез тях се постига селективност, защото са по друг начин произведени. А за прекъсвач - ако е нормален няма да има селективност. Трябва специален предпазители/прекъсвач за селективност, а в България мисля че дори не се предлага.
@@TheElectroS Благодаря за отговора! Във външното табло (извън апартамента) прекъсвача е C63А. От всичките кръгове вътре, най-големия прекъсвач е B25А. В конкретната ситуация какво бихте ми препоръчали, да инсталирам за главен предпазител във вътрешното табло (в апартамента).
Знаеш ли сега се замислих, тук в малкия град всички живеят в къщи и имат метални огради и гаражи с метални врати, чардаци за асмите от винкели и др. Това всичко е заварявано с електрожени навремето, ако е на крива Б няма ли опасност да изключва много често? А много хора имат в гаражите си разни машини като циркуляри, стругове, шмиргели, фуражумелки, и др. може би заради това са възприели предпазителите с крива С.
Правилно. За електрожени също се използва. Крива С , по-същия начин дефектнотокова защита тип Б, защото при тип А изключва. За по-малки уреди би крива Б няма да изключва, но при по-големи уреди крива С задължително.
@@TheElectroS При условие, че в България във всеки един контакт трябва да може да включиш прахосмукачка (1500W, че и нагоре), както и бормашина /къртач (и те са към 1500W по-глемите). Може би и двете едновременно. Дали крива B ще издържи? Факт, е че в БГ масово се продават прекъсвачи с крива C. И наистина крива C e за 5-10ln. Аз имам друг въпрос отностно жилищните сгради. Обикновенно в БГ има главен прекъсвач при електромера. Да речем в един блок прекъсвача ти е 63А, 50А, 40А или 35А на електромера. Защо на много места слагат и прекъсвач със същата стойност и на главното табло в апартамента. Т.е. на електромера ти е 40А и на главното ти е пак 40А. Не е ли редно в апартамента да е 1ниво по-малко, с цел безопасност от претоварване и защита. Да не говорим, че почти никъде няма ДТЗ след главния прекъсвач при електромерите (300 до 500мА, с цел да се намали риска от пожар в кабелите). Макар, че няма и ДТЗ-та вътре, пък бойлери, фурни, перални...
@@vehicle-stuff Всеки един контакт е произведен да издържи на 3,7kw и то за няколко часа... Следващият видеоклип ще си говорим за това. ДТЗ за предпазване на кабели се ползва като цяло в Америка, където къщите им са от дърво,а в Германия, както така по света се ползва само за специализирани сгради - като музеи, парламент и т.н. За предпазване на кабели се ползват само и единствено предпазители. А за предпазители на електромера и в главното там по редно е да се ползва специален предпазител за селективност. Тогава при късо съединение в къщата, няма да изключи навсякъде, а само с къщата... Това са все теми за следващите видея. Поздрави !
Разбира се, но кога... Трудно ще ви кажа... След седмица две ще имам възможността да свържа едно полуготово табло. Ако имам възможност да снимам ще ви покажа. Поздрави !
Ако не се лъжа бях прочел някъде че крива Б е правилния вариянт за домакинство но и ако дължината на проводниците не е твърде дълга. Ако проводника от таблото до консуматора надвишава 20 -25 метра е добре да е Ц . При по дълги проводници често крива Б изключвала и прави проблеми.
За крива Б сте прав. Ама за това, че след 20-25 метра трябва да е Ц сте в голяма грешка. Точно обратното... Защото при дължина се увеличава и съпротивлението на кабела/проводниците следователно "тече" по малко ток.... И при малък ток, прекъсвача ще изключи по-трудно... Затова при дължина се увеличава сечението на кабела. Поздрави !
@@TheElectroS Да разбирам добре че принципа е грубо казано като на флуидите и газа..примерно .Надуваш си бузките с въздух и го изкарваш през сламка ,усеща се леко съпротивлвние .....но когато заместиш сламката с маркуче с същото вътрешно сечение но 2-3..пъти по голяма дължина то зора който изпитваш е друг и времето се удължава. Не съм профи , любител съм но ми е интересно всичко,да не кажа че се опитвам да си правя всичко доколкото мога а и не ме е срам да питам и да се уча. За кабелите пак бях чел или гледал (не си спомням, важното е да помня информацията) примерно че за променлив ток е добре кабела по изпълнение да е плътен/едножилен по възможност а за правият ток многожилен. Ще ми е интересно и твоето мнение. Казаха ми че с многожилният е много по добре не само за гъвкавоста а и носи повече товар за едно и също сечение спрямо едножилния.Тоест според нуждите може да се използва многожилен с по млако сечение които ще носи същият товар като при едножилен в AC верига. Харесвам това което правиш даже и това че говориш по различно/бавно за да се осмисля на момента казаното. Това може би помага на хора като мен които не са запознати добре с техническите термини използвани в електротехниката. Успех. Дано има и други млади като теб да създават стойност с видеата си.
Фурна и котлони са свързани на един кръг и имат сумарна мощност близо 7 kw. Кабела до таблото е 6 кв. Колко А да е предпазителя. Само да кажа, че фабричните кабели на уредите са всеки по 1.5 кв.
Давам отговор относно цените в България. Всичко, което се продава повече се продава по-скъпо, нищо, че като продукт е реално по-евтино. Просто тук липсва абсолютно всякакъв контрол над цените и печалбите на търговците и си правят, каквото искат.
@@TheElectroS С е за обща употреба в индустрията, а D за ел.двигатели и Трансформатори. Няма как С да издържи пусковия ток на ел.двигател при директен пуск , освен ако не е преоразмерен.
Като говориш за C споменаваш мотори и като говориш за D също. Най-масово в апартаменти се слага C не B. Със B може често да ти се налага да отиваш до таблото. Според мен B може да се сложи за главен в апартамента и в ГРТ примерно,но не и за индивидуалните вериги. Спирам да ги гледам че до сега всяко видео ме провокира да коментирам нещо.
Щом казвате 🤣 Ако не знаете, защо правя тези видеа, нека ви кажа накратко. - заради такива "майстори", които всичко знаят - е направен канала, за да научат нещо... А не да продължават да правят глупости. Пълна глупост, че при "В" ще изключва предпазителя.... 🤣🤣 Ама нека. Монтирайте си "С" после има кой след вас да оправя нещата ..
@@TheElectroS Какви "майстори' ? Такива каквито първо потвърждават информацията си ли? Мога да ти намеря линковете. 1 български сайт в който са описани кое за къде. 1 английски сайт и 1 клипче. Покажи ми черно на бяло да видя. Можеш ли да ме виниш че вярвам повече на 3 различни източника вместо на теб. А,можем и да не черпим от други. Дай направи едно видео и измери пусковите на различни домакински уреди да видим кой предпазител ще е най-подходящ.
@yordannedelchev4784 Българските сайтове са всички на ум. Всеки е написал, каквото е намерил и чул от Бай Иван... А английските, с тях нямаме нищо общо, защото те са в друга система. А имам видео за проверка на уреди и там можеш да видиш - какво са " пускателните".... Айде айде... Ще табела, че това което казвам във видеото е по европейски норми 😉
@@TheElectroS Сигурен съм че има европейски норми, които гласят какъв тип предпазител се слага! Можем ли да се съгласим че ще се избира спрямо товара и тока на късо,а не къде ще го монтираме. Реално е грешно да кажем че в бита се слагат само B-та или само C-та. Принципно не искам да се занимавам с някой,който първо ми се смее и после ми обеснява,но ако имаш един линк към тези европейски норми ще го отворя.
Ето това видео очаквах! Благодаря, че си ми писал в коментарите под друго твое видео за електрическите прекъсвачи! Поздрави!
Благодаря за полезната информация! Може ли да направиш видео клип и за "кой електрически уред от какво сечение кабел и колко амперов прекъсвач се нуждае" и "горе долу- кое сечение кабел до колко вата енергия се държи" очаквам такива видео клипове... Благодаря още веднъж за чистото и елементарното обяснение на темите за електричеството...
Здравейте! Радвам се, че ви харесва. Следващите теми са точно тези. Следвайте канала и подкрепяйте. Благодаря !
Браво Братле. чудесно обяснено.
здравей,има ли смисъл да слагам в апартамента ми прекъсвачи с крива В,след като в таблото от вън на улицата ,прекъсвача на Чес е крива C?благодаря
Разбира се.
@@TheElectroS благодаря ти,а какъв ампераж прекъсвачи ще препоръчаш за бойлер 3кв +печка за баня и главен прекъсвач,в таблото на чес както ти казах е 32ампера крива C
Здравей. Имам видео в канала, как се смята мощност. Там ще намериш отговора за ампеража.
@@TheElectroS не съм видял ,ще го потърся
Здравейте, добра практика ли е да се използва крива C, когато става въпрос за уреди (фурна, котлони, пералня със сушилня, съдомиалня, хладилник и т.н.) или трябва да е крива B, както при осветление и контакти. Благодаря! Моля споделете, ако има специфика за конкретен уред.
Във видеото казвам, че трябва да се ползва крива Б, за да има правилно изключване. При крива Ц, дори при късо съединение може и да не изключва.
@@TheElectroS Благодаря! Главният прекъсвач също ли трябва да е с крива Б. До колкото разбирам номиналния ток на главния предпазител трябва да е с една идея по-висок от най-големия прекъсвач от кръговете (с цел постигане на селективност).
@dknchv За главният прекъсвач - той трябва да е по-малък от прекъсвача, който е преди него. И като опция мога да предложа Неозед - от стопяемите предпазители/бушони. Чрез тях се постига селективност, защото са по друг начин произведени. А за прекъсвач - ако е нормален няма да има селективност. Трябва специален предпазители/прекъсвач за селективност, а в България мисля че дори не се предлага.
@@TheElectroS Благодаря за отговора! Във външното табло (извън апартамента) прекъсвача е C63А. От всичките кръгове вътре, най-големия прекъсвач е B25А. В конкретната ситуация какво бихте ми препоръчали, да инсталирам за главен предпазител във вътрешното табло (в апартамента).
35A Бушон. И ще има селективност
Знаеш ли сега се замислих, тук в малкия град всички живеят в къщи и имат метални огради и гаражи с метални врати, чардаци за асмите от винкели и др. Това всичко е заварявано с електрожени навремето, ако е на крива Б няма ли опасност да изключва много често? А много хора имат в гаражите си разни машини като циркуляри, стругове, шмиргели, фуражумелки, и др. може би заради това са възприели предпазителите с крива С.
Правилно. За електрожени също се използва. Крива С , по-същия начин дефектнотокова защита тип Б, защото при тип А изключва. За по-малки уреди би крива Б няма да изключва, но при по-големи уреди крива С задължително.
@@TheElectroS При условие, че в България във всеки един контакт трябва да може да включиш прахосмукачка (1500W, че и нагоре), както и бормашина /къртач (и те са към 1500W по-глемите). Може би и двете едновременно. Дали крива B ще издържи? Факт, е че в БГ масово се продават прекъсвачи с крива C. И наистина крива C e за 5-10ln.
Аз имам друг въпрос отностно жилищните сгради. Обикновенно в БГ има главен прекъсвач при електромера. Да речем в един блок прекъсвача ти е 63А, 50А, 40А или 35А на електромера. Защо на много места слагат и прекъсвач със същата стойност и на главното табло в апартамента. Т.е. на електромера ти е 40А и на главното ти е пак 40А. Не е ли редно в апартамента да е 1ниво по-малко, с цел безопасност от претоварване и защита. Да не говорим, че почти никъде няма ДТЗ след главния прекъсвач при електромерите (300 до 500мА, с цел да се намали риска от пожар в кабелите). Макар, че няма и ДТЗ-та вътре, пък бойлери, фурни, перални...
@@vehicle-stuff Всеки един контакт е произведен да издържи на 3,7kw и то за няколко часа... Следващият видеоклип ще си говорим за това. ДТЗ за предпазване на кабели се ползва като цяло в Америка, където къщите им са от дърво,а в Германия, както така по света се ползва само за специализирани сгради - като музеи, парламент и т.н. За предпазване на кабели се ползват само и единствено предпазители. А за предпазители на електромера и в главното там по редно е да се ползва специален предпазител за селективност. Тогава при късо съединение в къщата, няма да изключи навсякъде, а само с къщата... Това са все теми за следващите видея. Поздрави !
Електрически прекъсвачи -
ruclips.net/video/oDApT8uhEtg/видео.htmlsi=gYraZPAhiUzq8HLa
Може ли да направиш видео за правилно свързване на главно ел. табло?
Разбира се, но кога... Трудно ще ви кажа... След седмица две ще имам възможността да свържа едно полуготово табло. Ако имам възможност да снимам ще ви покажа. Поздрави !
@@TheElectroS много благодаря
Има какво да се желае.
Ако не се лъжа бях прочел някъде че крива Б е правилния вариянт за домакинство но и ако дължината на проводниците не е твърде дълга. Ако проводника от таблото до консуматора надвишава 20 -25 метра е добре да е Ц . При по дълги проводници често крива Б изключвала и прави проблеми.
За крива Б сте прав. Ама за това, че след 20-25 метра трябва да е Ц сте в голяма грешка. Точно обратното... Защото при дължина се увеличава и съпротивлението на кабела/проводниците следователно "тече" по малко ток.... И при малък ток, прекъсвача ще изключи по-трудно... Затова при дължина се увеличава сечението на кабела. Поздрави !
@@TheElectroS Да разбирам добре че принципа е грубо казано като на флуидите и газа..примерно .Надуваш си бузките с въздух и го изкарваш през сламка ,усеща се леко съпротивлвние .....но когато заместиш сламката с маркуче с същото вътрешно сечение но 2-3..пъти по голяма дължина то зора който изпитваш е друг и времето се удължава. Не съм профи , любител съм но ми е интересно всичко,да не кажа че се опитвам да си правя всичко доколкото мога а и не ме е срам да питам и да се уча.
За кабелите пак бях чел или гледал (не си спомням, важното е да помня информацията) примерно че за променлив ток е добре кабела по изпълнение да е плътен/едножилен по възможност а за правият ток многожилен.
Ще ми е интересно и твоето мнение. Казаха ми че с многожилният е много по добре не само за гъвкавоста а и носи повече товар за едно и също сечение спрямо едножилния.Тоест според нуждите може да се използва многожилен с по млако сечение които ще носи същият товар като при едножилен в AC верига.
Харесвам това което правиш даже и това че говориш по различно/бавно за да се осмисля на момента казаното. Това може би помага на хора като мен които не са запознати добре с техническите термини използвани в електротехниката.
Успех. Дано има и други млади като теб да създават стойност с видеата си.
Фурна и котлони са свързани на един кръг и имат сумарна мощност близо 7 kw. Кабела до таблото е 6 кв. Колко А да е предпазителя. Само да кажа, че фабричните кабели на уредите са всеки по 1.5 кв.
Имаш нужда от Бормашина??? - Ето тук може да научиш как да спечелиш безплатно бормашина - ruclips.net/video/GbELRVMQ6Gw/видео.html
Давам отговор относно цените в България. Всичко, което се продава повече се продава по-скъпо, нищо, че като продукт е реално по-евтино. Просто тук липсва абсолютно всякакъв контрол над цените и печалбите на търговците и си правят, каквото искат.
В самото начало развиват лед драйверите
Правилно, затова казах трансформатори/баласки, но пък не толкова, че да изключва крива В.
Разгледай си теорията колега
Когато прочета такъв коментар, искам и аргумент към това. И тогава можем да спорим, кой трябва да си разгледа теорията. Благодаря !
Имате грешка относно крива С и крива Д относно ел.двигатвлите....
Добавете какво е грешното и правилното,моля. Мерси
@@TheElectroS С е за обща употреба в индустрията, а D за ел.двигатели и Трансформатори. Няма как С да издържи пусковия ток на ел.двигател при директен пуск , освен ако не е преоразмерен.
Като говориш за C споменаваш мотори и като говориш за D също. Най-масово в апартаменти се слага C не B. Със B може често да ти се налага да отиваш до таблото. Според мен B може да се сложи за главен в апартамента и в ГРТ примерно,но не и за индивидуалните вериги. Спирам да ги гледам че до сега всяко видео ме провокира да коментирам нещо.
Щом казвате 🤣 Ако не знаете, защо правя тези видеа, нека ви кажа накратко. - заради такива "майстори", които всичко знаят - е направен канала, за да научат нещо... А не да продължават да правят глупости. Пълна глупост, че при "В" ще изключва предпазителя.... 🤣🤣 Ама нека. Монтирайте си "С" после има кой след вас да оправя нещата ..
@@TheElectroS Какви "майстори' ? Такива каквито първо потвърждават информацията си ли? Мога да ти намеря линковете. 1 български сайт в който са описани кое за къде. 1 английски сайт и 1 клипче. Покажи ми черно на бяло да видя. Можеш ли да ме виниш че вярвам повече на 3 различни източника вместо на теб. А,можем и да не черпим от други. Дай направи едно видео и измери пусковите на различни домакински уреди да видим кой предпазител ще е най-подходящ.
@yordannedelchev4784 Българските сайтове са всички на ум. Всеки е написал, каквото е намерил и чул от Бай Иван... А английските, с тях нямаме нищо общо, защото те са в друга система. А имам видео за проверка на уреди и там можеш да видиш - какво са " пускателните".... Айде айде... Ще табела, че това което казвам във видеото е по европейски норми 😉
@@TheElectroS Сигурен съм че има европейски норми, които гласят какъв тип предпазител се слага! Можем ли да се съгласим че ще се избира спрямо товара и тока на късо,а не къде ще го монтираме. Реално е грешно да кажем че в бита се слагат само B-та или само C-та. Принципно не искам да се занимавам с някой,който първо ми се смее и после ми обеснява,но ако имаш един линк към тези европейски норми ще го отворя.
А аз какво казах във видеото клипа??? Че говоря за уреди и ел.кръгове. Няма такъв домакински уред, който да накара да изключи предпазител от тип "В".