Може ли до ДТЗ, кабела нула + земя да е един общ (точно такъв е до таблото, самото табло е зазимено), а след ДТЗ инсталацията да е трипроводна. Точно такава е ситуацията при мен в стара къща. Предстои ремонт и ново окабеляване на стая. Не е възможно отделен кабел земя.
Здравейте! С интерес изгледах видеото Ви. Имам следния въпрос - Как работи трифазна ДТЗ при различно натоварени фази, след като нулата е обща и през нея преминава сумарен ток от трите фази и при какъв дисбаланс на някоя фаза над 30 mA би сработила след като между всяка фаза и нулата (която е обща)тока е различен??
Здравей ! Радвам се че видеото ти е харесало. Извинявай за това че се забавих с отговора . Според първият закон на Кирков Сумата на влизащите токове в един възел е равен на сумата на излизащите токове. Което трябва да значи че сумата от от токовете на трите фази трябва да е равна на тока през нулата. Което значи ,че е разликата трябва да е нула. Надявам се да съм ти бил полезен чао чао !
Привет, чудесен канал и прекрасно видео! един въпрос: имам електромобил; зарядната му станция (3.6 кВата, 16А) не сработва на селската ми къща, понеже е с двужична, много стара инсталация, а тя иска "земя". та, как да я "излъжа" да пусне ток и безопасно ли е? (в краткосрочен план, докато изградя нова, модерна ел. инсталация, разбира се) благодаря
Здравей !Съвсем наскоро имах подобно подобен случай в който Клиентът ми се оплака че неговият електромобил не иска да зарежда от един даден контакт който му е удобен . Но от съседен контакт който не му е много удобен електромобилът зарежда без проблем . След като измерих какво е състоянието на контакта се оказа че е при него липсва земя и поради тази причина електромобилът не зарежда . това, което направих е че направих мост между нулата и клемата за земя на самия контакт. По този начин направих защитно зануляване ,което е напълно достатъчно за да сработи зареждащото устройство на електромобила. Същото нещо и теб те съветвам да го направиш ,нямаш нужда от земя в случая а само да направиш мост между нулата и клемата за земно . Със сигурност ще проработи ! Успех !
привет отново, ..в крайна сметка, кое е по правилно: ДТЗ преди или след главният бушон (ако не са комбинирани)?!? и, ако първо е бушона, къде се вързва входящата нула: на Нулевата шина или във входа на ДТЗ и от там към Нулева шина и към консуматорите? благодаря отново
Да споделя невежото си мнение. Сега и аз гледам доста видеа по темата и да обобщя какво научих, ако някой разбира и греша- да ме поправи. Според мен главния предпазител трябва да е същия ампераж като ДТЗ и не би имало значение дали е преди или след ДТЗ (поне не виждам логика да има значение, аз бих го сложил преди). Относно нулата, би трябвало входящата нула първо да влезе в ДТЗ, след това изхода на ДТЗ нулата да отива в нулевата шина - все пак всеки казва че ДТЗ мери разликата на тока във фазата и нулата, когато има разлика, то се активира и изключва, следователно искаш всички консуматори (всички нули на кръговете) които са на нулевата шина да се следят от това ДТЗ и да изключи при отечка, късото се следи от главния и този на кръга, би трябвало да паднат - тъй като при късо минават хиляди ампери за кратко време. Това разбрах аз.
Здравейте! Колко АП може да сложим на един ДТЗ? Примерно отделен АП 40А към ДТЗ с два АП 1АП 20А 2 АП 16А Общо 36А Допустим ток на утечка 3,5 mla на АП 2×3,5=7 mla на утечка при допустими 30 mla
Какъв може да е случая, когато имаш два кръга две дефектнотокови защити и на нула и земно дтз не изключва. Но всичко работи имаме ток в контактите и осветление, благодаря.
Здравейте, има ли ограничение в броя предпазители към една дтз? Например за едно апартаментно табло от 6-7 предпазителя мога ли да мина с едно дтз с по висок номинален ток за всички, или трябва да се сложат 2-3 дтз? В моя случай най-мощния консуматор ще готварска печка, бойлер няма да има.
Всеки уред има някакъв ток на утечка за който има справочни таблици.Когато се прави се смята това .Ако няма данни за кръга по наредба 3 се приема 0,4ma на 1А работен ток.Важното е като сумираш всичко тока на утечка да е 1/3 от тока на ср на дтз.Обикновенно ДТЗ сработва около и над 22 ma.Едно ДТЗ на 6,7 предп. не е ок.....въпреки ,че пак има условности.Дълга е темата....
Здравейте, Ако имаме само фаза и нула, като захранване и в този случай прекъснем нулата, дефектнотокова ще изключи, което ще рече, че дори и да нямаме истинско земно дефектнотоковата ще изключи. Ако хипотетично с неизолиран проводник бръкнем в контакта в кнопката на фазата, следва дефектнотоковата да не изключи, същото ще се получи, ако с единия край докоснем фазата, а с другия нулата, тя ще сработи само, ако третия земен проводник е вързан към корпус на уред и по него има утечка и ние го докоснем - това така ли е. Ако включим мокър щепсел в контакт и по кабела има ток и докоснем кабела ще изключи ли дтз, или няма да изключи?
Ако след ДТЗ фазата е докоснем с рака какво ще се случи ?? И какво ще стане ако включим един светодиод ,разбирасе през изпратите от кондензатор и съпротивление ???
Зависи дали "рАка" е морски или речен. Шегата на страна, ако всичко е читаво направено би трябвало да сработи (изключи) и да останеш жив. Това за севтодиода не го разбрах.
Те са нямали доста благинки, освен ДТЗ. Лекарства и медицинско оборудване, памперси, перални, сушилни, автомобили, самолети, ИНТЕРНЕТ.. Продължителността на живота е била доста по-малка, не само заради липсата на ДТЗ, която преди 5 дни може би ми спаси живота.
Има държави....мисля ,че Сингапур е една от тях които няма нови ,стари сгради без дтз ...просто е задължително навсякъде иначе солени глоби и ти спират електрозахранването.
Пълни глупости! При двупроводна инсталация ДТЗ е задължително! То засича разлика между фаза и нула. При такава ситуация е единственото устройство, което спасява живот
Благодаря Ти много. Чудесно обясняваш !
Много добра дикция и обеснения !
Евала, много добро! Жив и здрав!
Благодарим ви!
Бараво на вас ❤
Продължавайте с този информационен ресурс! Браво!
Благодаря, скоро ще има нови видеа !
Страхотно обяснявате!
Браво за инфото ! Жив и здрав !
Много добре обяснено! Може ли да направите видео за ДТЗ при двупроводна инсталация (панелка най- често)
Браво много добре обяснено
Браво Майсторе
Супер видео !
Благодаря
Направи едно видео за избора на кабели според нуждите за осветление,контакти,печки,бойлери и .....
и на мен би ми било полезно такова видео!
❤
Успех на канала !
Супер
От къде подаваме фаза на останслите предпазители .
Може ли до ДТЗ, кабела нула + земя да е един общ (точно такъв е до таблото, самото табло е зазимено), а след ДТЗ инсталацията да е трипроводна. Точно такава е ситуацията при мен в стара къща. Предстои ремонт и ново окабеляване на стая. Не е възможно отделен кабел земя.
3:15 - за твоя случай говори.
Здравейте, желателно ли е да се монтира ДТЗ към кръга на осветлението или не е необходимо. Благодаря!
Не.Наредбата не го задължава!
Само при система ТТ е задължително!
Здравейте!
С интерес изгледах видеото Ви.
Имам следния въпрос - Как работи трифазна ДТЗ при различно натоварени фази, след като нулата е обща и през нея преминава сумарен ток от трите фази и при какъв дисбаланс на някоя фаза над 30 mA би сработила след като между всяка фаза и нулата (която е обща)тока е различен??
Здравей !
Радвам се че видеото ти е харесало.
Извинявай за това че се забавих с отговора .
Според първият закон на Кирков
Сумата на влизащите токове в един възел е равен на сумата на излизащите токове.
Което трябва да значи че сумата от от токовете на трите фази трябва да е равна на тока през нулата.
Което значи ,че е разликата трябва да е нула.
Надявам се да съм ти бил полезен чао чао !
@@ElectroStar_bg КирХоФ
Привет,
чудесен канал и прекрасно видео!
един въпрос:
имам електромобил; зарядната му станция (3.6 кВата, 16А) не сработва на селската ми къща, понеже е с двужична, много стара инсталация, а тя иска "земя".
та, как да я "излъжа" да пусне ток и безопасно ли е? (в краткосрочен план, докато изградя нова, модерна ел. инсталация, разбира се)
благодаря
Здравей !Съвсем наскоро имах подобно подобен случай в който Клиентът ми се оплака че неговият електромобил не иска да зарежда от един даден контакт който му е удобен .
Но от съседен контакт който не му е много удобен електромобилът зарежда без проблем .
След като измерих какво е състоянието на контакта се оказа че е при него липсва земя и поради тази причина електромобилът не зарежда .
това, което направих е че направих мост между нулата и клемата за земя на самия контакт.
По този начин направих защитно зануляване ,което е напълно достатъчно за да сработи зареждащото устройство на електромобила.
Същото нещо и теб те съветвам да го направиш ,нямаш нужда от земя в случая а само да направиш мост между нулата и клемата за земно .
Със сигурност ще проработи ! Успех !
привет отново,
..в крайна сметка, кое е по правилно: ДТЗ преди или след главният бушон (ако не са комбинирани)?!? и, ако първо е бушона, къде се вързва входящата нула: на Нулевата шина или във входа на ДТЗ и от там към Нулева шина и към консуматорите?
благодаря отново
Да споделя невежото си мнение. Сега и аз гледам доста видеа по темата и да обобщя какво научих, ако някой разбира и греша- да ме поправи.
Според мен главния предпазител трябва да е същия ампераж като ДТЗ и не би имало значение дали е преди или след ДТЗ (поне не виждам логика да има значение, аз бих го сложил преди). Относно нулата, би трябвало входящата нула първо да влезе в ДТЗ, след това изхода на ДТЗ нулата да отива в нулевата шина - все пак всеки казва че ДТЗ мери разликата на тока във фазата и нулата, когато има разлика, то се активира и изключва, следователно искаш всички консуматори (всички нули на кръговете) които са на нулевата шина да се следят от това ДТЗ и да изключи при отечка, късото се следи от главния и този на кръга, би трябвало да паднат - тъй като при късо минават хиляди ампери за кратко време.
Това разбрах аз.
Здравейте! Колко АП може да сложим на един ДТЗ?
Примерно отделен АП 40А към ДТЗ с два АП
1АП 20А
2 АП 16А
Общо 36А
Допустим ток на утечка 3,5 mla на АП 2×3,5=7 mla на утечка при допустими 30 mla
Какъв може да е случая, когато имаш два кръга две дефектнотокови защити и на нула и земно дтз не изключва. Но всичко работи имаме ток в контактите и осветление, благодаря.
Здравейте, каква ДТЗ трябва да се монтира ако в този кръг има включени климатик и компютър?
❤❤❤
Здравейте, има ли ограничение в броя предпазители към една дтз? Например за едно апартаментно табло от 6-7 предпазителя мога ли да мина с едно дтз с по висок номинален ток за всички, или трябва да се сложат 2-3 дтз? В моя случай най-мощния консуматор ще готварска печка, бойлер няма да има.
Всеки уред има някакъв ток на утечка за който има справочни таблици.Когато се прави се смята това .Ако няма данни за кръга по наредба 3 се приема 0,4ma на 1А работен ток.Важното е като сумираш всичко тока на утечка да е 1/3 от тока на ср на дтз.Обикновенно ДТЗ сработва около и над 22 ma.Едно ДТЗ на 6,7 предп. не е ок.....въпреки ,че пак има условности.Дълга е темата....
Здравейте,
Ако имаме само фаза и нула, като захранване и в този случай прекъснем нулата, дефектнотокова ще изключи, което ще рече, че дори и да нямаме истинско земно дефектнотоковата ще изключи.
Ако хипотетично с неизолиран проводник бръкнем в контакта в кнопката на фазата, следва дефектнотоковата да не изключи, същото ще се получи, ако с единия край докоснем фазата, а с другия нулата, тя ще сработи само, ако третия земен проводник е вързан към корпус на уред и по него има утечка и ние го докоснем - това така ли е.
Ако включим мокър щепсел в контакт и по кабела има ток и докоснем кабела ще изключи ли дтз, или няма да изключи?
kolega , zashto ne iskarash nulata ot RCD-to i togava da otide na shinata
Винаги ме е мъчил въпросът, защо един уред може да се включва по 2 начина в контакт? Фаза, нула и т.н.
Може би това би била интересна тема за видео.
Истинския майстор щеше да пробва с голи ръце. :)
Здрвейте! Имате ли нужда от изготвянето на електро проекти:?
А кога е нужна допълнителна нулева шина, не беше ли при ДТЗ?
А останалите бушони как се свързат към ДТЗто? Тоест сега само 1 разклонител ли може да се върже към това ДТЗ?
Ако след ДТЗ фазата е докоснем с рака какво ще се случи ?? И какво ще стане ако включим един светодиод ,разбирасе през изпратите от кондензатор и съпротивление ???
Зависи дали "рАка" е морски или речен. Шегата на страна, ако всичко е читаво направено би трябвало да сработи (изключи) и да останеш жив. Това за севтодиода не го разбрах.
Здравейте, как трябва да се свърже ДТЗ, за да защитава няколко токови кръга? Примерно - бойлер, печка и контакти.
Незнам нашите бащи и дядовци как са оцеляли без ДТЗ ??? 😊😊😊😊
Нали!
Просто са били по издържливи ;-)
Те са нямали доста благинки, освен ДТЗ. Лекарства и медицинско оборудване, памперси, перални, сушилни, автомобили, самолети, ИНТЕРНЕТ.. Продължителността на живота е била доста по-малка, не само заради липсата на ДТЗ, която преди 5 дни може би ми спаси живота.
Има държави....мисля ,че Сингапур е една от тях които няма нови ,стари сгради без дтз ...просто е задължително навсякъде иначе солени глоби и ти спират електрозахранването.
Те, навремето са живяли и без интернет и ютюб, ама днес ти ги ползваш очевидно 😆😮
Пълни глупости! При двупроводна инсталация ДТЗ е задължително! То засича разлика между фаза и нула. При такава ситуация е единственото устройство, което спасява живот
Нещо не ми се нрави ДТЗ на двупровдна инсталация
Благодаря