Właśnie w coś ten deseń chciałem napisać - wśród masy youtuberów poszedł o krok dalej. Od razu skojarzyło mi się z Richardem Hammondem z "gigantycznych konstrukcji" (wiem, że zasłynął z Top Gear)
To nie jakiś mityczny "KTOŚ", geniusz, arcymonter czy inny ufoludek. Tę montażową harmonię wypracowały zespoły kolejnych pokoleń projektantów przy udziale WSZYSTKICH ludzi zaangażowanych w montaż silnika. To są lata doświadczeń, lata innowacji, tych trafionych i tych trafionych nieco gorzej więc wycofanych. To jest praca zespołowa w najlepszym wydaniu, to jest kultura techniczna na najwyższym poziomie!!! Ale fakt, wygląda to bajecznie dla każdego fana motoryzacji. A ja się cieszę, że nasi uczą się tej technologii, tych metod - bezcenny kapitał w przyszłości. Oby niezbyt odległej!
@@Tomek_Tomek nie sądzę, Inna inszość to taka ze robił wymianę w silniku zrobionym w całkowicie innej technologi, totalnie nie osiągalnej dla fabryki w Polsce, ciekawe jak wyglada olej w zwykłym yarysie
@@Tomek_Tomek No GR to trochę inna bajka, poczytaj o tym aucie, dla czego powstał i jak powstawał, to nie jest seryjna robota a auto stworzone po to aby wejść do motorsportu
@@roadster241 Racja,pamiętam jak w wywiadzie jeden z polskich znanych lektorów opowiadał o swoim tłumaczeniu filmu japońskiego.Czytał kwestię,kilka zdań i skończył.Okazało się ,że w filmie to dopiero ok.połowa sceny więc... przeczytał spokojnie ponownie ten sam fragment i ładnie się mu zsynchronizowało z czasem rzeczywistym w filmie.
20:24 Może mówisz o systemie 5S, to przyszło z Japonii. Też tu u nas stosujemy, trochę upierdliwe ale przynajmniej wszystko zawsze jest na swoim miejscu łatwe do znalezienia. A system z kłódeczkami często jest stosowany w firmach gdzie serwisant przebywa wewnątrz dużej maszyny, która może zostać uruchomiona przez operatora gdy ten nie zauważy go w środku.
Mam to u siebie w fabryce w UK, mówię na to zdrowy rozsądek 😛 Angole nie mają pojęcia jak się takie systemy wdraża. Komora mycia zbiorników, a oni w środku montują podajnik piankowych zatyczek do uszu 🤣
A mimo to kazdy taksiarz czy handlarz samochodow powie cie ze najlepsze auta byly z lat 1980-tych i 1990-tych! Wiem to od ojca ktory jezdzil cale zycie na taksowce! Dzisiejsze samochody to wielkie g..... To jest dopiero ciekawe i mimo tak zaawansowanej technologii!
Świetny odcinek, oglądałem z zaciekawieniem, cieszy, że w Polsce da się i opłaca produkować coś tak skomplikowanego, cieszy również że pracownicy zadowoleni! :-)
Sonda xD Niskobudżetowa podróbka brytyjskiego Tomorrow's World z kijem w dupie - w miejsce brytyskiego humoru wrzucono polski dydaktyzm. Okno na świat w smutnej i biednej ówczesnej Polsce + charyzmatyczni prezenterzy i mamy "fenomen"... tylko że jedynie na miarę naszych możliwości. Boomerzy już się pewnie zagotowali xD ale powiem więcej - dzisiejszy Chris tworzy lepszy kontent niż Sonda. Jest unikalny - i choć podobny do innych z branży to jest więcej niż popłuczynami po czyimś pomyśle z wizytacjami w skansenach technologii jak CEMI.
@@BlazakoVOfficial Kris musi być unikalny, przecież o to w tym chodzi. Inaczej nie miałby tyłu fanów. Odmienność jest teraz na czasie. W dobie naszych czasów wszystko się tak przejadło, że trzeba wrócić do korzeni. A Kris jest w wieku typowego bumera, więc co robi? Dokładnie to co potrafi, w sposób w jaki się wychował. A Ty to lubisz i tysiące innych ludzi. W każdym wieku.
Dobrze byłoby jeszcze oprócz mechaniki pomyśleć o zabezpieczeniu antykorozyjnym. Znam warsztat który poprawia Fabrykę Toyoty w kategorii antykorozji- właśnie w przypadku Yarisa GR, oraz innych Toyot.
Troszkę za szybko wyciągnięte wnioski. 1 dzień w fabryce to za mało żeby poznać zwyczaje tam panujące. Pracowałem w fabryce i wiem jak to wygląda kiedy w jednym miejscu znajduje się 1500 osób. Intrygi ,obozy typu my jesteśmy z procesu to nie lubimy tych z jakości,a między tym pojeb... szef który czepia się ludzi lub inny który działa na odwrót czyli ma wszystko w d... I bierze pieniądze za pierdz.. w stołek. Do tego spotkania po parę godz dziennie a później zostawanie po godzinach bo się nie wyrobiłeś w 8 godz. Tych wszystkich rzeczy nie widać kiedy się wizytuje taka fabrykę w 1 dzień.
Hej, jeździłem jakieś 14 lat temu w tej firmie co widać to Volvo za Tobą w Wałbrzychu na Toyocie przez miesiąc na zastępstwie i woziłem surówkę do wytopow. W fabryce porządek taki ze można jejsc z podłogi.
Podziwiam jak ty na tym poziomie kanału radzisz sobie sam bez operatora i montażysty, jeszcze na wyjeździe do poważnej ogólnoświatowej firmy i jeszcze pracujesz sam jako mechanik i prowadzisz swój sklep. Nie wiem jak to to robisz ale częstotliwość filmików świadczy, że raczej harujesz jak wół. Ale póki ciebie to cieszy a my czerpiemy rzetelną wiedzę jest to super. Życzę dużo zdrówko i zapału i super, że zostaje zaproszony w trasie miejsce i mogłeś nam to pokazać. Podziwiam cię i propsuje. Wszystkiego dobrego Krzychu 👍
Pracowałem jako technolog w firmie produkującej podzespoły do silników lotniczych, wszyscy mówili o jakości lotniczej... Jeżdżę Toyotą i po tym filmie podtrzymuję moje zdanie że wolę gdzieś pojechać Toyotą niż lecieć samolotem 🤪
W fabryce jest łatwiej utrzymać czystość niż w szpitalu bo silniki nie wymiotują i nie krwawią. A tak poza tym to śledzę twój kanał odkąd miałeś może 3k subskrybcji i na prawdę miło popatrzeć jak się rozwijasz. Ten odcinek mnie powalił. Normalnie "jak to jest zrobione" w wydaniu Profesora. Na prawdę GRUBO! Nawet ja nie widziałem takich rzeczy, choć jestem pracownikiem dużego koncernu.
Łatwiej ? Jeśli fabryka zajmuje sie tylko montażem, to moze i racja. Podczas odlewania i obróbki niestety czystości nie da się utrzymać, wszystko zapylone i tłuste z olejów, smarów czy innej chemii. W przemyśle metalurgicznym o czystość i środowisko dba się tylko powierzchownie. Ambitni kariery w bhp nie zrobią. Inspektor ma dbać by ręce pracodawcy były czyste. Z boku to wszystko zawsze fajnie wygląda, a w rzeczywistości wiele spraw zamiata się tylko pod dywan. Przykładowo - Tyle się gada o aspektach środowiskowych, ale poki maszyna jest w ruchu i zarabia to zazwyczaj bardziej oplaca sie uzupełniać olej, generować nie potrzebne odpady, niż usuwać wyciek i prowadzić profilaktyczne konserwację wydłużając tym samym żywotność urzadzenia, ograniczając produkcje odpadów oraz zużycie energi.
Bardzo przyjemny i mocno uświadamiający filmik. Właśnie mi się sypnęło autko i jestem zmuszony kupić coś innego i już wiem co będzie następne. Dla mnie liczy się niezawodność. Pozdrawiam Cię Profesorku nasz kochany. Dobrze, że jesteś. Uwielbiam Twoje filmiki.
Moje okolice. Co do Toyoty to taka ich Japońska filozofia, skromność i perfekcja wykonania. Szacunek dla Toyoty i Ciebie Krisie za to że Ciebie zaprosili🙂👍
Super film💪 Cieszy mnie to, że zostałeś zaproszony i zarazem doceniony. Przeżyłem ostatnio podobne wrażenia 😉 więc wiem jaka to satysfakcja. Jesteś super gość 👍 szanuję takich ludzi. Pozdrawiam Robert
trzeba przyznać że technologia produkcji poszła do przodu. Filmik super najciekawsze jak dla mnie to był ten fakt odlewania bez użycia pieców. Pozdrawiam
Co jakiś czas organizują też dni otwarte dla potencjalnych kandydatów na pracowników. Można wejść obejrzeć, pogadać o tym jakie warunki pracy zapewniają i jak komuś pasuje to składa papiery.
do oglądania jak oglądania, ale do nagrywania i jeszcze wsadzenia filmu na YT! Mają się czym chwalić, a tajemnicy nie mają. Konkurencja nie jeden silnik do śrubeczki rozebrała.. a do fabryk szpiegów wysłali..
@@irek.k nie jest to prawdą. Toyota swego czasu postanowiła opowiedzieć o całym cyklu produkcyjnym i funkcjonowaniu fabryk (z tego co pamiętam) fordowi. Toyota wiedziała, że pod względem jakości nie ma konkurencji i postanowiła wesprzeć innych, tylko po to żeby napędzić siebie jeszcze bardziej do działania. Taka właśnie jest filozofia toyoty i cały kaizen- ciągłe doskonalenie. Niestety z pierwszej ręki wiem, że bywały sytuacje, że skośnooki pan wpadał na linię, ze stoperem i liczył czas lub ilość komponentów wyprodukowanych w danym czasie. Oczywiście osoba związana z zarządzaniem produkcji była świadoma jaki jest cel pana od jakości, ale zwykły szarak czuł się upośledzony.
pracowałem w VW Poznań i w Bridgestone Poznań,, i to fakt japońskie podejście do pracy, i efektów tej pracy robiło na mnie wrażenie. Minęło 12 lat ale nadal 4S teraz już chyba 5S filozofia Kaizen to jest coś czego zazdroszczę japończyką. pracownik ma być tam ogniwem, częścią organizmu a nie zwykłym wyrobnikiem.
@prezesssss Może dlatego, że bardziej ambitni (na szczęście nie wszyscy) pojechali za chlebem za granicę? Słyszałem dobre opinie o polskich fachowcach.
Dzięki za ten filmik zawsze byłem ciekawy bo interesuje się motoryzacją Jak to jest zrobione od podstaw dzięki tobie już wiem jak wygląda fabryka produkcji silników .
Chris, że dostałeś pozwolenie na publikację tego materiału to wielki plus dla Toyoty. Świetny materiał. Uwielbiam Twoje poczucie humoru. To nie moja branża, ale często zaglądam do Ciebie.
Krzysztof ,tym filmem niezaprzeczalnie wskoczyłeś na wyższy poziom swojej działalności na youtube i sam sobie podniosłeś poprzeczkę . Film super.Czekam na inne równie ciekawe tematy z motoryzacji. Pozdro z Holandii.
12:43 kontrola FPI.. fluorescent penetrant inspection.. łatwo można znaleźć pęknięcia w wyrobie gotowym produkcie.. po zamoczeniu detalu w penetrancie fluorescencyjnym i oczyszczeniu, penetrant który wcisnął się w drobne szczeliny, świeci później w świetle UV i drobne pęknięcia widać gołym okiem
Super Chrisie! Bardzo miło się to ogląda - jestem opiekunem zakładów Toyoty w Jelczu i Wałbrzychu w firmie, która dostarcza dla Toyoty środki BHP - więc wszystkie widoczne na filmie rękawice, okulary itd to projekt, za który jestem odpowiedzialny. Przy okazji mogę zapewnić, że to wszystko co pokazał Chris nie jest żadną ustawką na potrzeby filmu - dokładnie tak samo wygląda to na co dzień.
Obejrzane... łapka po 3 kroć w górę 👍👍👍...no MEGA 👊👊👊...a...zerknąłem dzisiaj w szklaną kule...a tam nad garażami Pana Profesora...AUTORYZOWANY SERVICE TOYOTY u Profesora Chrisa...a małym druczkiem pod spodem.... I WSZELKIEJ MAŚCI WIEKOWYCH Traktorów....
14:47 - muza zaczyna się tak, że przez chwilę poczułem się jak bym oglądał Sondę. Ciekawy materiał, chętnie bym obejrzał dłuższy z większą ilością informacji (np. cała obróbka bloku silnika itp).
Kilka lat studiów na pewnej uczeli i za każdym razem jako przykład była podowana Toyota. Jest to któryś filmik, który ogladam na jej temat i za każdym razem jest to samo czego byłem uczony. Niestamowite :D na roku ludzie zawsze gadali jak to się znają, gdzie nie pracowali, i że nigdzie tak nie ma... POZDRAWIAM CHRIS, świetny materiał :)
Pracowałem w Toyocie w Wałbrzychu w dziale jakości. Znam fabrykę :) Aczkolwiek wszystko wygląda tak samo, z tą różnicą, że silnik 1,5 jest odlewany w Jelczu, a do Wałbrzycha odsyłany i tam montowany.
Fajny materiał, plus dla Toyoty tak się robi dobre akcje marketingowe. Przypomina mi to filmiki z amerykańskich fabryk samochodów z lat 30 i 40 gdzie cały proces był pokazany, oczywiście bardziej skrótowo ale też ciekawie. Kto chce zobaczyć jak kiedyś robiono samochody to polecam, są materiały na RUclips.
Super odcinek! Nawiązując do pokory pracowników - kiedyś szef w jednej z firm w której pracowałem powiedział słowa, które zapamiętam chyba do końca życia. Mianowicie "o konkurencji mówi się dobrze, albo wcale" - takie zupełnie nie polskie, być może dlatego byłem tak zaskoczony.
Robi to wrażenie i bardzo dobrze działa jak są na to pieniądze. Dział szkolenia pracowników rewelacja. W większości fabryk w których pracowałem próbowali na siłę wdrożyć japońską filozofię bez odpowiednich inwestycji. Z doświadczenia wiem, że w takim przypadku znacząco spada produktywność.
@@mateuszgrajko Tak, i będziemy stali na trasie w dłuugich kolejkach do ładowania. Ci bogatsi w ogóle zrezygnują z dalekich podróży samochodami i dadzą zarobić firmom przewozowym. Biedota będzie jeździła w koło komina starymi elektrykami ze zużytymi bateriami albo na rowerach. Reszta wyniesie się z unii.
Fabryka w ktorej pracuje zajmuje sie odlewaniem komponentów z aluminium. W zeszłym roku zamknęła odlewnie nisko ciśnieniową. W liczbach od 74r wyprodukowano tam ponad 30 milionów głowic cylindrów. Odbiorcami byli; fiat, peugeot, ford, opel, volvo, ferrari. Nowe projekty które realizujemy i są kontraktowane, to w większości już tylko komponenty do samochodów elektrycznych (obudowy baterii, jakieś wsporniki agregatu itp. detale). Przez ostatnie 3 lata jedyny nowy projekt jaki wszedł dla samochodów spalinowych to chyba tylko linia produkcyjna ram do AMG GT. Wniosek jest prosty, nie ma się co cieszyć że powstają jeszcze silniki spalinowe. Elektryki niestety skrupulatnie wypierają z rynku spalinówki, a w moim miejscu pracy to doskonale widać.
Chylę głowę Profesorze.Bardzo emocjonujący odcinek,superancki.Wspaniały materiał wręcz zajeb......nowa seria odcinków ,,Jak to jest zrobione'' już niebawem!Ci z Discovery już piszą e-maile.Pozdrowionka
Zobaczcie sobie jak Toyota robiła Lexusa LS400 (projekt F1) albo LFA to coś pięknego. Ten kunszt pracy to jest coś z czego można czerpać inspirację. Pozatym ten porządek pokazuje że nic nie powstaje przez przypadek. Żeby powstały takie dzieła musi być przyłożona inteligentna i celowa praca.
Nawet honda moze buty czyscic takim majatersztykom. Is F, lfa, ls400, nawet dziadowata supra z 2jz, jakosc wykonania precyzja to przepaść była. Ponoc dalej trzymają jakość zwłaszcza jeśli chodzi o lexusy, nie skrzypią jak mercedesy za 230 tysiecy, ciekawe jak najtanszy lexus ct 200 czy tez jest tak wykonany jakosciowo jak te droższe. A odcinek mega niespodziewany. Nawet jakby to była fabryka vw to bym był w szoku. Brawo Chrisie! :D
@@furieux6742 nawet tani CT200 jest wykonany bardzo porządnie. W porównaniu do Toyot jest cichy, ma bardzo wysoką jakość wykonania, bardzo wygodne fotele, a przy tym spala mniej jak klekot. Ale niestety zakończono jego produkcje na rzecz tzw miejskich cross-owerów typu UX.
6:12 Ciśnieniowo, ale odlewają, a nie wtryskują. Siedemset stopni, to nawet czyste Alu jest ciekłe, tym bardziej stopy, podejrzewam że z krzemem (najlepsze do odlewów). Mniejsze elementy czasem, dla większej dokładności, wtryskuje się ciśnieniowo ciut poniżej temperatury topnienia stopu w normalnym ciśnieniu. Precyzja jeszcze większa, ale ciśnienia trzeba takiego, że bloku silnika nie warto tą metodą, taniej wychodzi po odlewie ciut obrobić.
W okolicach 2010 współpracowałem z branżą automotive. Zwiedziłem wtedy chyba wszystkie fabryki z tej branży w Polsce i faktycznie, ta czystość w Toyocie rzucała się w oczy. Na przeciwległym biegunie leżała wtedy tyska fabryka Fiata...
Toyota Motor Corporation, to sam w sobie wielki producent. Według rankingu „Forbes” jest obecnie najpotężniejszą marką motoryzacyjną, jednak zapewne nie doszłoby do tego, gdyby nie marki powiązane. Lexusa czy Subaru możemy spotkać na ulicach dosyć często. W Polsce mniej popularne z racji braku autoryzowanej sieci sprzedaży jest Daihatsu, a marki takie jak Hino czy Scion zapewne obiły się o uszy nielicznym. Wszystkie wymienione należą do Toyoty. Co więcej, japoński producentwspółpracuje z innymi potentatami: BMW, Mazdą, a także podobnie jak Fiat ‒ z PSA wytwarzającym Peugeota i Citroëna. Ślązacy mają tanią chemię z Niemiec
Łał Chris wspomniał o dolinie biedy, chyba się uda nam w końcu wejść na mapy polski. A tak abstrahując od mojego poczucia humoru. Grzecznie zapraszam na weekend do Wałbrzycha najlepiej z rodziną.
@@marekt78 co nie zmienia faktu, że i tak się cieszyć że największe na świecie firmy z branży motoryzacyjnej inwestują u nas potężne pieniądze i zatrudniają Polaków 🙂
@@bartekkowal4632 to co Pan przedstawia jako bardzo pozytywne w rzeczywistości nie jest takie tak do końca. Moglibyśmy wciąż mieć swoje fabryki które mieliśmy i zatrudniać Polaków, rozwijać technologię. Jesteśmy zdolnym narodem jak pokazuje historia. Za komuny wszystko państwowe i fatalne rządy, po komunie chaniebna prywatyzacja albo upadłość, a teraz magia zagranicznego kapitału i dalsza wyprzedaż resztek. Wszystkie duże inwestycje na kredyt albo obcy kapitał. Rozgrywają jak chcą, wciąż tacy sami ludzie w polityce. Oczywiście lepiej cokolwiek niż kompletnie nic, wiem że szkolą kadrę itp, lecz jakoś mnie to tak nie cieszy jak "swoje, nasze" ;)
Witam. Super film. A ile razy słyszałem , że nowoczesne auta to szmelc i po 200 tys na złom. A po tym filmiku widać że technika i technologia są na bardzo wysokim poziomie. I wiem , że jako kierowca sam nie zadbam i interwały, wymiany elementów mechanicznych itp to wszystko z biegiem czasu się popsuje. Super film profesorze.
Wszystko ładnie pięknie,a moja roczna yariska, świeżo po pierwszym przeglądzie ,uległa awarii układu hybrydowego,do wymiany elementy falownika i kilka innych części mechanicznych. Pozdrawiam z Gdyni
Super film. Dawno temu miałem okazję pracować dla firmy która na terenie EU i Azji budowała różne takie czarodziejskie automatyzacje dla fabryk i może przez sentyment ale tego rodzaju filmy mogę oglądać i słuchać godzinami czerpiąc przyjemność i relaks. Zwłaszcza jak są fajnie opowiedziane (zdając sobie sprawę że masa uproszczeń jest niezbędna dla szerszego odbioru) Pozdro !
Czesc Kris, nie ma w sumie żadnej zaskoczki, ale miło że Cie produkcja zachwyca. Pracowałem m.in w fabryce pewnych przyrządów pomiarowych (mechanicznych i elektronicznych). Pisze dlatego, że oprócz specyfiki związanej z konkretnym procesem produkcyjnym (tutaj ciekawe te odlewnie) to od czasu wprowadzenia Lean Management przebiegi w fabrykach wygladają podobnie. Uważam, że może zamiast kolejnej lekcji WOSu młodych, chłopców szczególnie, powinno się przeciągnąć przez te fabryki, bo to naprawdę inny, ciekawy świat. Jako ciekawostkę powiem też, że z moich obserwacji (tu na silnikach może być inaczej, bo silniki są ciężkie), w fabrykach na liniach montażowych przeważają kobiety (moim zdaniem to jest tak że w ok 70% kobiety). Są dokładniejsze i szybciej pracują. Ciekawe czy ktoś ma podobne spostrzeżenia.
Dzięki Chris za ten pokaz, to robi wrażenie jak się pamięta zakład z czasów swojej młodości czyli z prl, ogląda się i nie wierzy własnym oczom niesamowite...
pracuję jako mechanik w ASO toyoty, też byłem wysłany na taką wycieczkę z firmy do tej fabryki. I potwierdzam że technologia i jakość na najwyższym poziomie. z doświadczenia wiem że te silniki są bardzo udane i się nie psują.. nie mamy co przy nich robić oprócz wymiany oleju 👍😉
Pracuje w Irlandii w firmie medycznej i o systemie kaizen i 4S jest mowa na naszych szkoleniach i jest wspominane właśnie ze te systemy pracy są stworzone przez Toyote. miło się oglądało.Lapa w górę :)
coś "zjadłeś" z tego 5S skoro zostało tylko 4S, a według Kaizen 5S pominiecie 1"S" eliminuje działanie całego 5S ponieważ to jest proces nie konczący się
To że są takie szkolenia nie oznacza że ja w nich uczestniczę choć wiem o co w nich chodzi. Faktycznie pokierowałem się wypowiedzią Krisa z 4s ale poziom jadu w kome tarzach obnaża tu rycerzy klawiatury...
@@wojciechslawinski5624 Gdzie ty widzisz jad? Chciałeś zabłysnąć komentem, a wyszła totalna ignorancja. Zamiast siedzieć cicho, lub usunąć koment to próbujesz obrażać ludzi którzy wytknęli ci niekompetencje. Dla takich jak ty jest jedno określenie-snowflake. EOT.
"Gantry" czyli "bramowe" jest to po prostu taki ploter jak np wycinarka laserowa tylko że zamiast palnika ma wrzeciono w którym jest narzędzie do obróbki lub chwytak. Tak samo sama obrabiarka może mieć uchwyt do obróbki osiowej czyli do toczenia ;)
Świetny materiał, bardzo dużo ciekawostek. Myślę że z budowy samochodów to mogłoby być więcej odcinków, bo tu były poruszone silniki. Świetna reklama dla fabryki i nawet przeszło mi przez myśl że fajnie byłoby tam pracować. Zazkocxyli poziomem automatyki.
Materiał super 😀sam pracowałem przy produkcji łożysk ślizgowych "panewek" w Gdańsku 😀 polecam tam udać się jak będą dni otwarte. A zwłaszcza Tobie Profesorze Crisie 😁
Pracowałem w firmie produkującej części do silników Skania/Bosh. Elementy przykładowo zawór/trójnik wtrysku paliwa jest mierzony co 10 wyprodukowany element. Co 50 element jest mierzony komputerowo oraz rozcinany, aby lepiej zmierzyć chropowatość wewnętrznego wykończenia. Wszystko z dokładnością nieprzekraczającą około +/- 0,03 mm. Na koniec elementy są myte przez maszynę i ludzie z kontroli jakości sprawdzają w rękawiczkach chirurgicznych wizualnie każdy element oraz ponownie mierzą co 10 element. Oprócz tego jak element trafia do zleceniodawcy tam ponownie wizualnie oraz mierzą co 10 element. Bardzo dbają o pracowników teoretycznie 30min płatnej przerwy na zmianę 8 godzin. W praktyce już przeszkoleni pracownicy bez problemu mają czas na 1,5h przerwy w trakcie zmiany.
Profesorze, nie dosyć że materiał "first class", to i pewnie ciekawa przygoda. Pozwoliłem sobie Pana Profesora "walnąć" na swoją główną, w celu rozpropagowywania wiedzy i ciekawostek :) Pozdrawiam
Japończycy to mistrzowie metalurgii i technologii, fajnie że przekazali kawał wiedzy i zainwestowali w Polsce. Jeżdzę auris w hybrydzie i nie chcę nic innego :)
Nie wiem co powiedzieć po tym odcinku... Jak uwielbiam Chrisa filmy to ten już grubo podnosi poprzeczkę ;) Szacun. Nawiasem mówiąc dla Toyoty też.
Właśnie w coś ten deseń chciałem napisać - wśród masy youtuberów poszedł o krok dalej. Od razu skojarzyło mi się z Richardem Hammondem z "gigantycznych konstrukcji" (wiem, że zasłynął z Top Gear)
@@FidoRS czyli dzieci z internetow lubia sie sprzedawac dla paru zlotych ... juz dawno to odkryłem :)
No i jak wygląda teraz Michu z tymi jego pierdołami wyssanymi z wikipedii i oklejaniu auta na sztuke... plus skłdaniu rozrządu w Renault bez blokad...
No a koledzy z fachu już narzekali że co on tak tylko Traktory Ale profesor się postarał przez duże P
@@Tomek_Tomek A niby czemu ma nie zarobić? Co on zakonnik, autorytet moralny, asceta lub pustelnik?
To nie jakiś mityczny "KTOŚ", geniusz, arcymonter czy inny ufoludek. Tę montażową harmonię wypracowały zespoły kolejnych pokoleń projektantów przy udziale WSZYSTKICH ludzi zaangażowanych w montaż silnika. To są lata doświadczeń, lata innowacji, tych trafionych i tych trafionych nieco gorzej więc wycofanych.
To jest praca zespołowa w najlepszym wydaniu, to jest kultura techniczna na najwyższym poziomie!!! Ale fakt, wygląda to bajecznie dla każdego fana motoryzacji.
A ja się cieszę, że nasi uczą się tej technologii, tych metod - bezcenny kapitał w przyszłości. Oby niezbyt odległej!
Super materiał. Brawo dla Toyoty za dostrzeżenie i zaprodzenie Profesora, tak buduje się pozytywny wizerunek firmy.
Wizerunek firmy buduje się poprzez solidność co dojrzał profesor
@@pawepisarek8023 a może miał dojrzeć :)?
@@Tomek_Tomek nie sądzę,
Inna inszość to taka ze robił wymianę w silniku zrobionym w całkowicie innej technologi, totalnie nie osiągalnej dla fabryki w Polsce, ciekawe jak wyglada olej w zwykłym yarysie
@@pawepisarek8023 a to sa yarysy leprze i gorsze ? to ta slynna fabryka to toyoty i te standardy pracy 4 k 5k i 123456 k :0 ?
@@Tomek_Tomek No GR to trochę inna bajka, poczytaj o tym aucie, dla czego powstał i jak powstawał, to nie jest seryjna robota a auto stworzone po to aby wejść do motorsportu
Jakbym oglądał Discovery Channel "Jak to jest zrobione" z tą różnicą, że lektor wie o czym mówi :)
Lektor na discovery czyta co ma przetłumaczone. A tłumacze pracują z plikami bez widzenia obrazu. Tak sie niestety pracuje z filmami.
Ba, Profesor!
Podzielam Zbyszku Twoje spostrzeżenie.
różnica że w Jak to jest zrobione widzielibyśmy cały proces a tutaj więcej widać twarz autora niż proces technologiczny w fabryce.
@@roadster241 Racja,pamiętam jak w wywiadzie jeden z polskich znanych lektorów opowiadał o swoim tłumaczeniu filmu japońskiego.Czytał kwestię,kilka zdań i skończył.Okazało się ,że w filmie to dopiero ok.połowa sceny więc... przeczytał spokojnie ponownie ten sam fragment i ładnie się mu zsynchronizowało z czasem rzeczywistym w filmie.
No tylko beż profesora...
Wielki szacun dla Toyoty. Ja to szanuje 👍🖐️ piona
Na Biotad Plus lecimy?
@@marcomarco5056 Jaśniej proszę!?
reklama. zapłacili i mają. niestety cała ta wiedza dotycząca budowy silników za 10 lat pójdzie na śmietnik, a ludzie stracą pracę.
20:24 Może mówisz o systemie 5S, to przyszło z Japonii. Też tu u nas stosujemy, trochę upierdliwe ale przynajmniej wszystko zawsze jest na swoim miejscu łatwe do znalezienia. A system z kłódeczkami często jest stosowany w firmach gdzie serwisant przebywa wewnątrz dużej maszyny, która może zostać uruchomiona przez operatora gdy ten nie zauważy go w środku.
Mam to u siebie w fabryce w UK, mówię na to zdrowy rozsądek 😛 Angole nie mają pojęcia jak się takie systemy wdraża. Komora mycia zbiorników, a oni w środku montują podajnik piankowych zatyczek do uszu 🤣
Kris zadowolony na bank kilka toyot straciło katalizatory, na dziale z katalizatorami nawet nie zdążył nagrać materiału :)... Filmik megaaa
No właśnie tam go nie wpuścili. 😁
Profesor wycioł caly dział katalizatorow fabryka do tej pory szuka tej hali😂
Git majonez 👌 Kosmiczna technologia, precyzja, kontrola jakości a na końcu dają olej longlifie 😜
A mimo to kazdy taksiarz czy handlarz samochodow powie cie ze najlepsze auta byly z lat 1980-tych i 1990-tych! Wiem to od ojca ktory jezdzil cale zycie na taksowce! Dzisiejsze samochody to wielkie g..... To jest dopiero ciekawe i mimo tak zaawansowanej technologii!
No kosmos ale to jest właśnie polityka pracy Toyoty. Oni są liderami w systemach zarządzania jakością
Eee tam...
Oni jako pierwsi wprowadzili systemy zarządzania jakością. Kajzen i 4s
no nie powiedziałbym skoro dalej siedzą w 4S
@@gozdzik9256 oni to tylko nazwali po japońsku, ponad 100 lat temu taki system pracy wprowadzili w USA Ford i GM.
Toyota jest największą marką samochodową na świecie.
Świetny odcinek, oglądałem z zaciekawieniem, cieszy, że w Polsce da się i opłaca produkować coś tak skomplikowanego, cieszy również że pracownicy zadowoleni! :-)
Kiedyś był taki program Sonda. Oni w latach osiemdziesiątych byli na wycieczce w Japonii i też pokazywali takie cuda w ich fabrykach. ;-)
Kris idzie za ciosem. Stara moda wraca 😛
Były dwa odcinki o olejach. Są na yt.
@@filiaburgundzka I muza taka sama.
Sonda xD Niskobudżetowa podróbka brytyjskiego Tomorrow's World z kijem w dupie - w miejsce brytyskiego humoru wrzucono polski dydaktyzm. Okno na świat w smutnej i biednej ówczesnej Polsce + charyzmatyczni prezenterzy i mamy "fenomen"... tylko że jedynie na miarę naszych możliwości.
Boomerzy już się pewnie zagotowali xD ale powiem więcej - dzisiejszy Chris tworzy lepszy kontent niż Sonda. Jest unikalny - i choć podobny do innych z branży to jest więcej niż popłuczynami po czyimś pomyśle z wizytacjami w skansenach technologii jak CEMI.
@@BlazakoVOfficial Kris musi być unikalny, przecież o to w tym chodzi. Inaczej nie miałby tyłu fanów. Odmienność jest teraz na czasie. W dobie naszych czasów wszystko się tak przejadło, że trzeba wrócić do korzeni. A Kris jest w wieku typowego bumera, więc co robi? Dokładnie to co potrafi, w sposób w jaki się wychował. A Ty to lubisz i tysiące innych ludzi. W każdym wieku.
Dobrze byłoby jeszcze oprócz mechaniki pomyśleć o zabezpieczeniu antykorozyjnym.
Znam warsztat który poprawia Fabrykę Toyoty w kategorii antykorozji- właśnie w przypadku Yarisa GR, oraz innych Toyot.
No proszę, świat nie jest taki zły :) Ludzie uśmiechnięci ,silniczki zadbane i nie że kiedyś to było.
.. ale dziś . Pozdrawiam Panie Krzysztofie ;)
Troszkę za szybko wyciągnięte wnioski. 1 dzień w fabryce to za mało żeby poznać zwyczaje tam panujące. Pracowałem w fabryce i wiem jak to wygląda kiedy w jednym miejscu znajduje się 1500 osób. Intrygi ,obozy typu my jesteśmy z procesu to nie lubimy tych z jakości,a między tym pojeb... szef który czepia się ludzi lub inny który działa na odwrót czyli ma wszystko w d... I bierze pieniądze za pierdz.. w stołek. Do tego spotkania po parę godz dziennie a później zostawanie po godzinach bo się nie wyrobiłeś w 8 godz. Tych wszystkich rzeczy nie widać kiedy się wizytuje taka fabrykę w 1 dzień.
Pracuję w bardzo podobnej fabryce silników, większość z tych rzeczy jest mi znana, a miło popatrzeć na radość Profesora.
Hej, jeździłem jakieś 14 lat temu w tej firmie co widać to Volvo za Tobą w Wałbrzychu na Toyocie przez miesiąc na zastępstwie i woziłem surówkę do wytopow. W fabryce porządek taki ze można jejsc z podłogi.
Podziwiam jak ty na tym poziomie kanału radzisz sobie sam bez operatora i montażysty, jeszcze na wyjeździe do poważnej ogólnoświatowej firmy i jeszcze pracujesz sam jako mechanik i prowadzisz swój sklep. Nie wiem jak to to robisz ale częstotliwość filmików świadczy, że raczej harujesz jak wół. Ale póki ciebie to cieszy a my czerpiemy rzetelną wiedzę jest to super. Życzę dużo zdrówko i zapału i super, że zostaje zaproszony w trasie miejsce i mogłeś nam to pokazać. Podziwiam cię i propsuje. Wszystkiego dobrego Krzychu 👍
Ten odcinek to takie połączenie "how it's made" oraz "fabryki w Polsce" super się ogląda :) szacun dla Chrisa i Toyoty.
Pozdrawiam z Jelcza-Laskowic Chris. Świetny pomysł na nakręcenie takiego filmu. Brawo.
Pracowałem jako technolog w firmie produkującej podzespoły do silników lotniczych, wszyscy mówili o jakości lotniczej... Jeżdżę Toyotą i po tym filmie podtrzymuję moje zdanie że wolę gdzieś pojechać Toyotą niż lecieć samolotem 🤪
PZL mielec powiadasz?
Haha Toyotą Auris II Hybrid 🤪
Jak to mówią, kto pracuje w piekarni ten ze swojej chleba nie je 🤪
Zamiast jakość było jakoś...
Tak 1.33 mistrz niezawodności 😪
W fabryce jest łatwiej utrzymać czystość niż w szpitalu bo silniki nie wymiotują i nie krwawią. A tak poza tym to śledzę twój kanał odkąd miałeś może 3k subskrybcji i na prawdę miło popatrzeć jak się rozwijasz. Ten odcinek mnie powalił. Normalnie "jak to jest zrobione" w wydaniu Profesora. Na prawdę GRUBO! Nawet ja nie widziałem takich rzeczy, choć jestem pracownikiem dużego koncernu.
Łatwiej ? Jeśli fabryka zajmuje sie tylko montażem, to moze i racja. Podczas odlewania i obróbki niestety czystości nie da się utrzymać, wszystko zapylone i tłuste z olejów, smarów czy innej chemii. W przemyśle metalurgicznym o czystość i środowisko dba się tylko powierzchownie. Ambitni kariery w bhp nie zrobią. Inspektor ma dbać by ręce pracodawcy były czyste.
Z boku to wszystko zawsze fajnie wygląda, a w rzeczywistości wiele spraw zamiata się tylko pod dywan. Przykładowo -
Tyle się gada o aspektach środowiskowych, ale poki maszyna jest w ruchu i zarabia to zazwyczaj bardziej oplaca sie uzupełniać olej, generować nie potrzebne odpady, niż usuwać wyciek i prowadzić profilaktyczne konserwację wydłużając tym samym żywotność urzadzenia, ograniczając produkcje odpadów oraz zużycie energi.
pracowałem w tym systemie z zewnątrz fajnie to wygląda ale przestrzegać to jest wyzwanie
Bardzo przyjemny i mocno uświadamiający filmik.
Właśnie mi się sypnęło autko i jestem zmuszony kupić coś innego i już wiem co będzie następne. Dla mnie liczy się niezawodność.
Pozdrawiam Cię Profesorku nasz kochany. Dobrze, że jesteś. Uwielbiam Twoje filmiki.
Moje okolice. Co do Toyoty to taka ich Japońska filozofia, skromność i perfekcja wykonania. Szacunek dla Toyoty i Ciebie Krisie za to że Ciebie zaprosili🙂👍
Kurczę... No... Bardzo fajnie. Cytując klasyka: Chrisie, tu jest tak jak by luksusowo 😁
Super film💪
Cieszy mnie to, że zostałeś zaproszony i zarazem doceniony. Przeżyłem ostatnio podobne wrażenia 😉 więc wiem jaka to satysfakcja. Jesteś super gość 👍 szanuję takich ludzi. Pozdrawiam Robert
Fajnie, że zwróciłeś uwagę na pracowników, aspekt społeczny
trzeba przyznać że technologia produkcji poszła do przodu. Filmik super najciekawsze jak dla mnie to był ten fakt odlewania bez użycia pieców. Pozdrawiam
Super sprawa i gratulacje, to ogromne wyróżnienie. Fajni Ci ludzie w tej Toyocie.
Btw. ogólnie super że są na tyle otwarci, żeby kogoś spoza pracowników wpuścić do oglądania fabryki :)
Co jakiś czas organizują też dni otwarte dla potencjalnych kandydatów na pracowników. Można wejść obejrzeć, pogadać o tym jakie warunki pracy zapewniają i jak komuś pasuje to składa papiery.
do oglądania jak oglądania, ale do nagrywania i jeszcze wsadzenia filmu na YT! Mają się czym chwalić, a tajemnicy nie mają. Konkurencja nie jeden silnik do śrubeczki rozebrała.. a do fabryk szpiegów wysłali..
@@irek.k nie jest to prawdą. Toyota swego czasu postanowiła opowiedzieć o całym cyklu produkcyjnym i funkcjonowaniu fabryk (z tego co pamiętam) fordowi. Toyota wiedziała, że pod względem jakości nie ma konkurencji i postanowiła wesprzeć innych, tylko po to żeby napędzić siebie jeszcze bardziej do działania. Taka właśnie jest filozofia toyoty i cały kaizen- ciągłe doskonalenie. Niestety z pierwszej ręki wiem, że bywały sytuacje, że skośnooki pan wpadał na linię, ze stoperem i liczył czas lub ilość komponentów wyprodukowanych w danym czasie. Oczywiście osoba związana z zarządzaniem produkcji była świadoma jaki jest cel pana od jakości, ale zwykły szarak czuł się upośledzony.
Pięknie ❤️ Niesamowita wycieczka, praktycznie czuję się tak jakbym był w środku...
Dziękujemy ❤️
pracowałem w VW Poznań i w Bridgestone Poznań,, i to fakt japońskie podejście do pracy, i efektów tej pracy robiło na mnie wrażenie. Minęło 12 lat ale nadal 4S teraz już chyba 5S filozofia Kaizen to jest coś czego zazdroszczę japończyką. pracownik ma być tam ogniwem, częścią organizmu a nie zwykłym wyrobnikiem.
Może tak było kiedyś , NGK już powoli przypomina obóz pracy .
5S w Polsce się nie sprawdza ze względu na kulturę podejścia do pracy w naszym narodzie
@@jacekkrzyzanowski5525 bo za dużo Polaków na kierowniczych stanowiskach
@prezesssss Może dlatego, że bardziej ambitni (na szczęście nie wszyscy) pojechali za chlebem za granicę? Słyszałem dobre opinie o polskich fachowcach.
@@subufer7560 W takich fabrykach niema i nie potrzeba fachowców . Tam wystarczy przeszkolona małpa .
Dzięki za ten filmik zawsze byłem ciekawy bo interesuje się motoryzacją Jak to jest zrobione od podstaw dzięki tobie już wiem jak wygląda fabryka produkcji silników .
Profesor uśmiechnięty od ucha do ucha, tyle katalizatorów w jednym miejscu 😅
Chris, że dostałeś pozwolenie na publikację tego materiału to wielki plus dla Toyoty. Świetny materiał. Uwielbiam Twoje poczucie humoru. To nie moja branża, ale często zaglądam do Ciebie.
Krzysztof ,tym filmem niezaprzeczalnie wskoczyłeś na wyższy poziom swojej działalności na youtube i sam sobie podniosłeś poprzeczkę . Film super.Czekam na inne równie ciekawe tematy z motoryzacji. Pozdro z Holandii.
już prawie poziom MB Traka..
12:43 kontrola FPI.. fluorescent penetrant inspection.. łatwo można znaleźć pęknięcia w wyrobie gotowym produkcie.. po zamoczeniu detalu w penetrancie fluorescencyjnym i oczyszczeniu, penetrant który wcisnął się w drobne szczeliny, świeci później w świetle UV i drobne pęknięcia widać gołym okiem
Super Chrisie! Bardzo miło się to ogląda - jestem opiekunem zakładów Toyoty w Jelczu i Wałbrzychu w firmie, która dostarcza dla Toyoty środki BHP - więc wszystkie widoczne na filmie rękawice, okulary itd to projekt, za który jestem odpowiedzialny. Przy okazji mogę zapewnić, że to wszystko co pokazał Chris nie jest żadną ustawką na potrzeby filmu - dokładnie tak samo wygląda to na co dzień.
Te robociki transportowe są świetne :) Szkoda, że to dla potężnych firm z zachodu a nie standard w pl.
@@alpharius8573 jeśli dobrze pamietam, x-k om ma zrobotyzowaną obsługę magazynu
Polski TME ma jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie centrów robotyczno-logistycznych w Europie. Cudze chwalicie... :)
@@mirrored_ Panie, ja tam nie wiem. Robię w fabryce takiej jak z memów, jedni wykopują, drudzy zakopują, burdel i syf + atrakcyjne wynagrodzenie.
Obejrzane... łapka po 3 kroć w górę 👍👍👍...no MEGA 👊👊👊...a...zerknąłem dzisiaj w szklaną kule...a tam nad garażami Pana Profesora...AUTORYZOWANY SERVICE TOYOTY u Profesora Chrisa...a małym druczkiem pod spodem.... I WSZELKIEJ MAŚCI WIEKOWYCH Traktorów....
O proszę! Extra materiał. Toyotki nie bez przyczyny mają opinie bezawaryjnych. Zauważyliście, że wszyscy Profesora tam znali? Ależ sympatyczna załoga.
jaki Ty jestes naiwniak xD
14:47 - muza zaczyna się tak, że przez chwilę poczułem się jak bym oglądał Sondę. Ciekawy materiał, chętnie bym obejrzał dłuższy z większą ilością informacji (np. cała obróbka bloku silnika itp).
To fakt, najbardziej ciekawi mnie gładź cylindrów. Jest napylana?
Chris. Mordeczko jak Ty to robisz. Prowadzisz warsztat. Nagrywasz filmy na Yt. Masz żonę i dzieci. Jak na to wszystko znajdujesz czas? Szacun.
Kilka lat studiów na pewnej uczeli i za każdym razem jako przykład była podowana Toyota. Jest to któryś filmik, który ogladam na jej temat i za każdym razem jest to samo czego byłem uczony. Niestamowite :D na roku ludzie zawsze gadali jak to się znają, gdzie nie pracowali, i że nigdzie tak nie ma... POZDRAWIAM CHRIS, świetny materiał :)
Pracowałem w Toyocie w Wałbrzychu w dziale jakości. Znam fabrykę :) Aczkolwiek wszystko wygląda tak samo, z tą różnicą, że silnik 1,5 jest odlewany w Jelczu, a do Wałbrzycha odsyłany i tam montowany.
Ja pracuję aktualnie też w WB, ale na logistyce😆
Jakie sa zarobki w takiej japonsko-polskiej fabryce na lini produkcjnej ?
Byłem parę razy w Wałbrzychu w toyota
Profesor doceniony przez toyotę ja też doceniam za super film . Brawo Chris rewelacja
Bardzo fajny odcinek Krzysiu! Dawno nie było tak dobrego contentu na Polskim RUclips. 👍✅✅✅
Twoja
@@dominikdominikowski9446 Stara
Fajny materiał, plus dla Toyoty tak się robi dobre akcje marketingowe. Przypomina mi to filmiki z amerykańskich fabryk samochodów z lat 30 i 40 gdzie cały proces był pokazany, oczywiście bardziej skrótowo ale też ciekawie. Kto chce zobaczyć jak kiedyś robiono samochody to polecam, są materiały na RUclips.
Super odcinek! Nawiązując do pokory pracowników - kiedyś szef w jednej z firm w której pracowałem powiedział słowa, które zapamiętam chyba do końca życia. Mianowicie "o konkurencji mówi się dobrze, albo wcale" - takie zupełnie nie polskie, być może dlatego byłem tak zaskoczony.
Robi to wrażenie i bardzo dobrze działa jak są na to pieniądze. Dział szkolenia pracowników rewelacja. W większości fabryk w których pracowałem próbowali na siłę wdrożyć japońską filozofię bez odpowiednich inwestycji. Z doświadczenia wiem, że w takim przypadku znacząco spada produktywność.
Chrsie i Ciebie też kupili😄. Ale uczą się od profesora z filmików na RUclips. Wielki szacun profesorze.
Cieszmy się że silniki spalinowe jeszcze powstają.
No, takie 1.0 3 cylindry 68KM w Yarisce to naprawdę jest się z czego cieszyć.
za 10 lat po tych maszynach nie będzie śladu. Pojadą do Indii
@@mateuszgrajko Tak, i będziemy stali na trasie w dłuugich kolejkach do ładowania. Ci bogatsi w ogóle zrezygnują z dalekich podróży samochodami i dadzą zarobić firmom przewozowym. Biedota będzie jeździła w koło komina starymi elektrykami ze zużytymi bateriami albo na rowerach. Reszta wyniesie się z unii.
XD. A z czego tu się cieszyć? Odkąd kupiłem elektryka, to życie stało się jakieś takie prostrze.
Fabryka w ktorej pracuje zajmuje sie odlewaniem komponentów z aluminium. W zeszłym roku zamknęła odlewnie nisko ciśnieniową. W liczbach od 74r wyprodukowano tam ponad 30 milionów głowic cylindrów. Odbiorcami byli; fiat, peugeot, ford, opel, volvo, ferrari. Nowe projekty które realizujemy i są kontraktowane, to w większości już tylko komponenty do samochodów elektrycznych (obudowy baterii, jakieś wsporniki agregatu itp. detale). Przez ostatnie 3 lata jedyny nowy projekt jaki wszedł dla samochodów spalinowych to chyba tylko linia produkcyjna ram do AMG GT.
Wniosek jest prosty, nie ma się co cieszyć że powstają jeszcze silniki spalinowe. Elektryki niestety skrupulatnie wypierają z rynku spalinówki, a w moim miejscu pracy to doskonale widać.
Chylę głowę Profesorze.Bardzo emocjonujący odcinek,superancki.Wspaniały materiał wręcz zajeb......nowa seria odcinków ,,Jak to jest zrobione'' już niebawem!Ci z Discovery już piszą e-maile.Pozdrowionka
Budowałem tą fabrykę i jej najnowsze linie produkcyjne i w Wałbrzychu również. Miło zobaczyć, że kogoś to interesuje :)
Zobaczcie sobie jak Toyota robiła Lexusa LS400 (projekt F1) albo LFA to coś pięknego. Ten kunszt pracy to jest coś z czego można czerpać inspirację. Pozatym ten porządek pokazuje że nic nie powstaje przez przypadek. Żeby powstały takie dzieła musi być przyłożona inteligentna i celowa praca.
+1
+1
Nawet honda moze buty czyscic takim majatersztykom. Is F, lfa, ls400, nawet dziadowata supra z 2jz, jakosc wykonania precyzja to przepaść była. Ponoc dalej trzymają jakość zwłaszcza jeśli chodzi o lexusy, nie skrzypią jak mercedesy za 230 tysiecy, ciekawe jak najtanszy lexus ct 200 czy tez jest tak wykonany jakosciowo jak te droższe. A odcinek mega niespodziewany. Nawet jakby to była fabryka vw to bym był w szoku. Brawo Chrisie! :D
@@furieux6742 nawet tani CT200 jest wykonany bardzo porządnie.
W porównaniu do Toyot jest cichy, ma bardzo wysoką jakość wykonania, bardzo wygodne fotele, a przy tym spala mniej jak klekot.
Ale niestety zakończono jego produkcje na rzecz tzw miejskich cross-owerów typu UX.
Kto nie widział to polecam ten film ruclips.net/video/rJvn5K3YWOY/видео.html
fajnie że pokoazłes jak wyglada nowoczesna fabryka, jednego z najlepszych producentów samochodów na swiecie , jestem ciekawy odcinka.
Dzięki Profesorze. Ja takie filmy mógłbym oglądać przez 24/7 bez jedzenia i picia. Dzięki !!
Dzieki Profesorze super materiał. Ja pracuje w fabryce układów wydechowych dla BMW w Monachium i jest tu podobnie
Nie taka straszna ta fabryka jak to się słyszy :) bardzo nowocześnie, jestem pod wrażeniem jak to wszystko działa, przyjemny materiał!
6:12 Ciśnieniowo, ale odlewają, a nie wtryskują. Siedemset stopni, to nawet czyste Alu jest ciekłe, tym bardziej stopy, podejrzewam że z krzemem (najlepsze do odlewów). Mniejsze elementy czasem, dla większej dokładności, wtryskuje się ciśnieniowo ciut poniżej temperatury topnienia stopu w normalnym ciśnieniu. Precyzja jeszcze większa, ale ciśnienia trzeba takiego, że bloku silnika nie warto tą metodą, taniej wychodzi po odlewie ciut obrobić.
W okolicach 2010 współpracowałem z branżą automotive. Zwiedziłem wtedy chyba wszystkie fabryki z tej branży w Polsce i faktycznie, ta czystość w Toyocie rzucała się w oczy. Na przeciwległym biegunie leżała wtedy tyska fabryka Fiata...
No tak, włosko-polski burdel nie umywa się do nowoczesnej fabryki :D
Uwierz mi, że na co dzień w zakładach Toyoty w Japonii jest koszmarny syf. Sami Japończycy są w szoku jak odwiedzają tutejsze fabryki
@@Mateo6078 no raczej. To nie piekarnia xd
@@PA-jr4cm Nie do końca. U nas jak widać może być czysto
Toyota Motor Corporation, to sam w sobie wielki producent. Według rankingu „Forbes” jest obecnie najpotężniejszą marką motoryzacyjną, jednak zapewne nie doszłoby do tego, gdyby nie marki powiązane. Lexusa czy Subaru możemy spotkać na ulicach dosyć często. W Polsce mniej popularne z racji braku autoryzowanej sieci sprzedaży jest Daihatsu, a marki takie jak Hino czy Scion zapewne obiły się o uszy nielicznym. Wszystkie wymienione należą do Toyoty. Co więcej, japoński producentwspółpracuje z innymi potentatami: BMW, Mazdą, a także podobnie jak Fiat ‒ z PSA wytwarzającym Peugeota i Citroëna. Ślązacy mają tanią chemię z Niemiec
Łał Chris wspomniał o dolinie biedy, chyba się uda nam w końcu wejść na mapy polski. A tak abstrahując od mojego poczucia humoru. Grzecznie zapraszam na weekend do Wałbrzycha najlepiej z rodziną.
Robi wrażenie, dzięki za przedstawienie nam tego :)
Zarombisty odcinek
Fajnie ze w taki sposob praca Chrisa zostala doceniona mega szacun dla Profesora i oczywiscie dla Toyoty
super filmik, możemy być dumni że takie fabryki powstają w Polsce. dziękuję pozdrawiam :)
Raczej durni że nie budujemy swoich
@@marekt78 co nie zmienia faktu, że i tak się cieszyć że największe na świecie firmy z branży motoryzacyjnej inwestują u nas potężne pieniądze i zatrudniają Polaków 🙂
@@bartekkowal4632 a jak myślisz dlaczego ?
@@bartekkowal4632 to co Pan przedstawia jako bardzo pozytywne w rzeczywistości nie jest takie tak do końca.
Moglibyśmy wciąż mieć swoje fabryki które mieliśmy i zatrudniać Polaków, rozwijać technologię. Jesteśmy zdolnym narodem jak pokazuje historia. Za komuny wszystko państwowe i fatalne rządy, po komunie chaniebna prywatyzacja albo upadłość, a teraz magia zagranicznego kapitału i dalsza wyprzedaż resztek. Wszystkie duże inwestycje na kredyt albo obcy kapitał. Rozgrywają jak chcą, wciąż tacy sami ludzie w polityce. Oczywiście lepiej cokolwiek niż kompletnie nic, wiem że szkolą kadrę itp, lecz jakoś mnie to tak nie cieszy jak "swoje, nasze" ;)
@@marekt78 co mogę powiedzieć o twoim komentarzu?
Perły przed wieprze
Świetny materiał i brawa dla Toyoty za to, że pamiętali o ludziach, którzy wiedzą jak się wymienia olej. ☺️
Aż sobie włączyłem na telewizorze .. pierwszy raz 🙆
Super materiał Chris !!
Mega materiał
Szacunek obopólny Toyoty i Profesora
Wspaniała fabryka oraz fakt że możemy mieć takich fachowców pracujących w takiej technologi
Jestem ciekaw jaką miał minę profesror jak zadzwonili do niego ludzie z toyoty?
Witam. Super film. A ile razy słyszałem , że nowoczesne auta to szmelc i po 200 tys na złom. A po tym filmiku widać że technika i technologia są na bardzo wysokim poziomie. I wiem , że jako kierowca sam nie zadbam i interwały, wymiany elementów mechanicznych itp to wszystko z biegiem czasu się popsuje. Super film profesorze.
Mega fajny i ciekawy film. Dziękujemy Toyota za tą szanse dla profesora!
Halo , Halo ..... To Profesor dał szansę Toyocie zaistnieć na internetach ..... lol
tak, super to oglądać. Najwyższa półka technologii masowej produkcji...
Ooo Panie moje okolice tak się Pan daleko wypuścił i taki materiał zrobił😊
Telewizja niech się wstydzi
Pozdrawiam
Wszystko ładnie pięknie,a moja roczna yariska, świeżo po pierwszym przeglądzie ,uległa awarii układu hybrydowego,do wymiany elementy falownika i kilka innych części mechanicznych. Pozdrawiam z Gdyni
Hejka Chris myślałem ze zabierasz nas na wycinanie katów xD ale szczerze Pozdrówka ❤
KATÓW NIE BYŁO ALE I TAK BYŁO ZAJEBIŚCIE!
@@profesorchris witam zastanawia mnie jedno ... czyżby bloki silnika w toyocie nie mają tuleji zeliwnych ? silniki jak kosiarki brig&straton?
@@profesorchris mojemu koledze ostatnio wycięli kata
W fabryce się nie wycina. W fabryce się bierze z półki jak nikt nie patrzy.
@@profesorchris to toyoty bez katów? Ale skandal😉
Super film. Dawno temu miałem okazję pracować dla firmy która na terenie EU i Azji budowała różne takie czarodziejskie automatyzacje dla fabryk i może przez sentyment ale tego rodzaju filmy mogę oglądać i słuchać godzinami czerpiąc przyjemność i relaks. Zwłaszcza jak są fajnie opowiedziane (zdając sobie sprawę że masa uproszczeń jest niezbędna dla szerszego odbioru) Pozdro !
Teraz czekamy na materiał z fabryki katalizatorów 😀
Nie chciałbyś go widzieć :(
Czesc Kris,
nie ma w sumie żadnej zaskoczki, ale miło że Cie produkcja zachwyca. Pracowałem m.in w fabryce pewnych przyrządów pomiarowych (mechanicznych i elektronicznych).
Pisze dlatego, że oprócz specyfiki związanej z konkretnym procesem produkcyjnym (tutaj ciekawe te odlewnie) to od czasu wprowadzenia Lean Management przebiegi w fabrykach wygladają podobnie. Uważam, że może zamiast kolejnej lekcji WOSu młodych, chłopców szczególnie, powinno się przeciągnąć przez te fabryki, bo to naprawdę inny, ciekawy świat.
Jako ciekawostkę powiem też, że z moich obserwacji (tu na silnikach może być inaczej, bo silniki są ciężkie), w fabrykach na liniach montażowych przeważają kobiety (moim zdaniem to jest tak że w ok 70% kobiety). Są dokładniejsze i szybciej pracują. Ciekawe czy ktoś ma podobne spostrzeżenia.
a za 2, 3 latka naprawiać będziemy to wszystko w zwykłych garażach, i będzie działać następne 20 lat :P cuda?
za materiał PIĄTECZKA SUPER !!!!! :)
Muszę przyznać, że ZAJEBISTY materiał. Chris podnosi poprzeczkę i to na maksa. Szacun i czapki z głów. Oczywiście paluch w górę.
No no, profesorze zrobiłeś na nas wrażenie. Człowiek z tego samego miasta co Krzyśtof K. i dla jego udało się taki filmik okuratny nagrać - szacun!
Dzięki Chris za ten pokaz, to robi wrażenie jak się pamięta zakład z czasów swojej młodości czyli z prl, ogląda się i nie wierzy własnym oczom niesamowite...
Wspaniały to był filmik, nie zapomnę go nigdy. A co chciałbym oglądać w następnych ?, to samo czyli więcej toyot
pracuję jako mechanik w ASO toyoty, też byłem wysłany na taką wycieczkę z firmy do tej fabryki. I potwierdzam że technologia i jakość na najwyższym poziomie. z doświadczenia wiem że te silniki są bardzo udane i się nie psują.. nie mamy co przy nich robić oprócz wymiany oleju 👍😉
Pracuje w Irlandii w firmie medycznej i o systemie kaizen i 4S jest mowa na naszych szkoleniach i jest wspominane właśnie ze te systemy pracy są stworzone przez Toyote. miło się oglądało.Lapa w górę :)
kaizen i 4S!? Jesteś pewien, że 4S? Coś słabe te szkolenia.
Sort
Set in Order
Shine
Standardize
Sustain
Policz teraz
coś "zjadłeś" z tego 5S skoro zostało tylko 4S, a według Kaizen 5S pominiecie 1"S" eliminuje działanie całego 5S ponieważ to jest proces nie konczący się
@@romekdyzma7276 he je właśnie sprawdzałem czy ktoś napisze ;-) kris sie pomylić mógł ale jak ktoś był na szkoleniu i pracuje z 5s to raczej dziwne;-)
To że są takie szkolenia nie oznacza że ja w nich uczestniczę choć wiem o co w nich chodzi. Faktycznie pokierowałem się wypowiedzią Krisa z 4s ale poziom jadu w kome tarzach obnaża tu rycerzy klawiatury...
@@wojciechslawinski5624 Gdzie ty widzisz jad? Chciałeś zabłysnąć komentem, a wyszła totalna ignorancja. Zamiast siedzieć cicho, lub usunąć koment to próbujesz obrażać ludzi którzy wytknęli ci niekompetencje. Dla takich jak ty jest jedno określenie-snowflake.
EOT.
Taka gwiazda pod Wrocławiem, że ja nie wiedziałem.
Dużo zdrowia I pomyślności dla dalej rodziny.
Kłodzko dolny Śląsk.
Super odcinek, mnie uczono o 5S, szacun dla Toyoty za to że nie ma nic do ukrycia. Pozdro
Świetny film Chrisie. Podziękowania dla Toyoty za umożliwienie nakręcenia tego.
Piękny materiał!
25:36 W ogóle im się nie dziwię. Mało kto by się odważył kozaczyć przy tak szanowanym Profesorze.
"Gantry" czyli "bramowe" jest to po prostu taki ploter jak np wycinarka laserowa tylko że zamiast palnika ma wrzeciono w którym jest narzędzie do obróbki lub chwytak. Tak samo sama obrabiarka może mieć uchwyt do obróbki osiowej czyli do toczenia ;)
Poprosimy o film z fabryki katalizatorów🤣😉
Nie chciałbyś go widzieć :(
Fabryka wycinania katalizatorów powiadasz
Budowaliśmy hale pojazdów specjalistycznych we Wrześni dla vw też robiła wrażenie. Pozdrawiam
Zawsze lubiłem wycieczki szkolne, ale tylko w czasie roku szkolnego.
Świetny materiał, bardzo dużo ciekawostek. Myślę że z budowy samochodów to mogłoby być więcej odcinków, bo tu były poruszone silniki. Świetna reklama dla fabryki i nawet przeszło mi przez myśl że fajnie byłoby tam pracować. Zazkocxyli poziomem automatyki.
Miło słuchać i oglądać pozytywny przekaz.
Materiał super 😀sam pracowałem przy produkcji łożysk ślizgowych "panewek" w Gdańsku 😀 polecam tam udać się jak będą dni otwarte. A zwłaszcza Tobie Profesorze Crisie 😁
Zajebisty odcinek, przypomniało mi się jak w technikum mechanicznym mieliśmy wycieczkę do fabryki fiata w tychach
Też byliśmy, 3 i 1 klasa technikum, my byliśmy w 3 a pierwszoklasiści już w drodze do tych się najebali ok rzygali jak koty
Pracowałem w firmie produkującej części do silników Skania/Bosh. Elementy przykładowo zawór/trójnik wtrysku paliwa jest mierzony co 10 wyprodukowany element. Co 50 element jest mierzony komputerowo oraz rozcinany, aby lepiej zmierzyć chropowatość wewnętrznego wykończenia. Wszystko z dokładnością nieprzekraczającą około +/- 0,03 mm. Na koniec elementy są myte przez maszynę i ludzie z kontroli jakości sprawdzają w rękawiczkach chirurgicznych wizualnie każdy element oraz ponownie mierzą co 10 element. Oprócz tego jak element trafia do zleceniodawcy tam ponownie wizualnie oraz mierzą co 10 element. Bardzo dbają o pracowników teoretycznie 30min płatnej przerwy na zmianę 8 godzin. W praktyce już przeszkoleni pracownicy bez problemu mają czas na 1,5h przerwy w trakcie zmiany.
Filmik mega, dzięki Profesorze Kubeczko 😀
Profesorze, nie dosyć że materiał "first class", to i pewnie ciekawa przygoda. Pozwoliłem sobie Pana Profesora "walnąć" na swoją główną, w celu rozpropagowywania wiedzy i ciekawostek :) Pozdrawiam
Trzeba przyznać, że wporządku z Ciebie gość💪 oczywiscie bez żadnych podtekstów... Pozdro Chrisie
Japończycy to mistrzowie metalurgii i technologii, fajnie że przekazali kawał wiedzy i zainwestowali w Polsce. Jeżdzę auris w hybrydzie i nie chcę nic innego :)