Olej do dwusuwu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 янв 2025

Комментарии • 103

  • @MMMK-tv
    @MMMK-tv  2 года назад +16

    Zwrócił mi uwagę pewien widz - rzecz jasna wypominając mi iż wspomniałem, że jestem inżynierem w te słowa: "panie inżynierze SAE 30 to nie "lepkość" tylko "parametr lepkości"" .
    Cóż, żeby się przychrzanić, trzeba się trochę znać i mieć szersze pojęcie. Skąd u mnie takie uproszczenie? Standard SAE J300 czyli Society of Automotive Engineering wprowadzono w 1911 roku. Wówczas mierzono lepkość przepuszczając olej przez kalibrowane dysze i mierząc czas przepływu danej objętości w sekundach. Tak wyrażano wówczas lepkość. A o czym mówi np SAE 30? Ano jest to nic innego jak pomiar lepkości wykonany w określonej temperaturze 210F czyli w przybliżeniu 100 stopni Celsjusza. Jeśli w tej temperaturze olej wyciekał przez dyszę w ciągu 25 - 34 sekund, to miał SAE 30. Jest to więc NIC INNEGO jak lepkość zmierzona w konkretnej temperaturze, wyrażona w sekundach i zaokrąglona do całych dziesiątek. Jeśli więc zamiast "parametr lepkości SAE 30" powie się potocznie "lepkość SAE 30" to nie jest to duży błąd.
    Przychrzanić to się trzeba "umić" kolego ;)
    Niestety kolega usuną swój komentarz ;)
    Postanowiłem jednak zamieścić swój komentarz gdyby znalazł się ktoś jeszcze z uwagą "w kwestii formalnej" ;)

  • @moto-wiesci7286
    @moto-wiesci7286 10 месяцев назад +2

    Chociaż to głupio zabrzmi,powiem tak: Pięknie opowiedziane,rzeczowo,konkretnie i zrozumiale.Dodatkowo ogrom wiedzy i doświadczenia.Dziekujeny💪✋

  • @rafaszczepanski9309
    @rafaszczepanski9309 Месяц назад +1

    Miło posłuchać kompetentnej osoby. Dziękuje za przekazaną wiedzę!

  • @jacek8122
    @jacek8122 Год назад +1

    Jakże wspaniała opowieść... Najwyższe uznanie dla Pana wiedzy. Dziękuję za wykład.

  • @filipem6417
    @filipem6417 Год назад +1

    Robi Pan super robotę!
    Dziękuję.

  • @JS-swiyc
    @JS-swiyc 2 года назад +3

    Chyba już prościej się nie dało, materiał przekazany w sposób łopatologiczny przypominając czasy studenckie :D Na co dzień nie jeżdżę dwusuwami, ale przekazane przez Pana wiadomości mogą w przyszłości się przydać. Już nie pamiętam ile i co wlewałem do swojego "komarka" w latach osiemdziesiątych, ale służył mi długo i nigdy mnie nie zawiódł. Każdej zimy, razem ze starszym bratem, rozkładaliśmy swoje silniki (moja 50 ccm, jego 175 ccm) i sprawdzaliśmy ślady zużycia :) Na wiosnę wszystko pracowało jak w zegarku, dając nam dużo frajdy i przygód! Pozdrawiam serdecznie :)

  • @marcinminigospodarstwo6547
    @marcinminigospodarstwo6547 2 года назад +4

    Bardzo ciekawy wykład Panie Jacku. Dziękuję! Pozdrawiam serdecznie:)

  • @revision373
    @revision373 2 года назад +2

    Szczególne podziękowanie za wyjaśnienie rozkładu temperatur głowic i cylindrów w 2T i 4T. A normalne - za kolejny super materiał. 🍀

  • @jmfjcas6014
    @jmfjcas6014 2 года назад +2

    Co tu więcej dodać. Jak zawsze w punkt i trudno o "prościej". Jeśli Twój 2T nie jest zmodyfikowany, używasz go "normalnie", to używaj oleju jak i proporcji mieszanki o parametrach podanych przez producenta danego silnika. Karty charakterystyki udostępnia większość producentów.

  • @optym82
    @optym82 Год назад +3

    Super material, ogrom wiedzy. Sa oleje 2t sae40 jesli pamietam robi takie oleje veco mineralne i semisyntetyki. Dwusuwy nie lubia byc duszone na niskich obrotach bo w tedy w silniku jest za cieplo a przeplyw mieszanki i spalin jest zbyt maly. Pile 2t mozna zasmolic nawet na markowym drogim oleju jak sie ja np dusi.

  • @efektmurowany
    @efektmurowany 6 месяцев назад +1

    Super wykład. Sprawdziłem karty techniczne wszystkich olejów 2t które używam/używałem. Tylko w przypadku jednego znalazłem w nim parametr SAE 😮

  • @gumbi6349
    @gumbi6349 2 года назад +7

    Gdyby ta tajemna wiedza była dostępna 20-30 lat temu ciekawe ile dało by się uratować "jawek" i "emzetek" przed zatarciem ... 🙄😒

  • @SebKap
    @SebKap 2 года назад +4

    Dziękuje. Szukałem takiego materiału 👍

  • @karolprzyjazny3792
    @karolprzyjazny3792 7 месяцев назад +3

    Świetny materiał. Panie Jacku, a co z temperaturą zapłonu oleju do dwusuwu? Bo rozpętość tego parametru w róznych olejach jest ogromna, od ok 70 do 280 stopni. Jaka bedzie optymalna dla naszych poczciwych wuesek, komarków itp?

  • @marcin1147
    @marcin1147 2 года назад +1

    Świetny material i doskonały pomysł na serię będą źródłem technicznej wiedzy. Podejście do oleju jest różne wśród producentów silników. Np. yamaha przy spełnieniu klasyfikacji jakościowej pozwala na dobór klasy lepkości w pewnych widełkach w zależności od warunków eksploatacji a inni zalecają konkretną klasę lepkość. Czasami jest tak, że lepkość oleju w klasach sąsiadujących ze sobą u różnych producentów np. 15w50 - 10w50 jest bardzo podobna.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад +2

      Witam.
      Są też i takie sytuacje (jak u Mercedesa) że na oleju nie ma żadnych informacji żeby użytkownik nic już sam nie dobierał a olej zawsze kupował u Mercedesa. To jest działanie czysto marketingowe.

  • @PL0691
    @PL0691 Год назад +2

    Olej Orlen Semisyntetic 2T w jednym miejscu 10W40, w innym 20W60. I bądź tu mądry.
    I jeszcze jedno, którą wartość brać pod uwagę, tą przed literą W czy tą drugą? Jest to olej wielosezonowy więc ma dwie wartości określające lepkość.

  • @oygynmontag1009
    @oygynmontag1009 2 года назад +2

    kiedys do wszytskich dwusowow stosowalem olej LUX 10 . potem byl mixol ,

  • @dominikzawadzki1546
    @dominikzawadzki1546 2 года назад +1

    Super filmik ;) pozdrawiam;))

  • @vacvac4203
    @vacvac4203 2 года назад +1

    Bardzo dobry materiał Panie Kierowniku 👍👍

  • @piotrnsu
    @piotrnsu 2 года назад +3

    Mam takie spostrzeżenie warsztatowe, że współczesne oleje do silników 2-suwowych mają krótki okres przydatności do użycia.
    Stosowane dodatki eko itp. powodują, że paliwo zmieszane z takim olejem przestaje mieć własności smarne i konserwujące po jakimś czasie. Na olejach typu schell i stihl na opakowaniu pisze, że zużyć do 2 tygodni po zmieszaniu. A może jakość współczesnych paliw ma tu też znaczenie?
    Starodawne oleje pozostawiały film olejowy na powierzchniach z których odparowało paliwo, a obecnie tak się nie dzieje.

  • @mototime3970
    @mototime3970 2 года назад +1

    Kolegi ojciec jezdził Jawą 350 na mieszańce oleju do benzyny 1:20, mimo że producent zalecał 1:40. Robił to w przekonaniu, że tak potraktowany silnik odwdzięczy mu się dłuższą żywotnością. Czy stosowanie bogatszej w olej mieszanki rzeczywiście zaowocuje mniejszym zużyciem układu korbowo - tłokowego? Czy oprócz chmury dymu, ryzyka zakleszczenia pierścieni, nagaru i zatkania tłumika nic pozytywnego się nie uzyska?

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад +4

      W ten sposób bardzo się silnikowi szkodzi, Smarowanie w silniku może być tylko poprawne lub niewystarczające. Nie może być "wspaniałe". Dlatego dodawanie większej ilości oleju do paliwa nie jest poprawianiem smarowania bo jego większa ilość nie będzie smarować lepiej skoro mniejsza ilość smaruje prawidłowo.
      W dwusuwie dodatkowo taka ilość oleju przyczynia się to sporych ilości złogów i osadów. To jest bardzo szkodliwe dla tłoka i pierścieni. Nie wspominając o samym procesie spalania.

  • @majster_kesz
    @majster_kesz 2 года назад +1

    Witam, bardzo ciekawy i dobrze przygotowany materiał, po remoncie swojej Jawy szukałem oleju do mieszanki , szukałem troche informacji, pytałem po forach. I doradzono mi olej Castrol 2T, mineralny. Brakło mi w tym materiale informacji na temat nazw olejów czyli mineralny, syntestyczny, pół syntetyczny, bo takie informacje krążą potocznie nawet producenci podają takie nazewnictwo. Czy to prawda, że można przejśc z oleju mineralnego na połsyntetyk i wyzej? A z kolei z oleju pełnego syntetyka niżej juz nie tzn na poł syntetyk czy mineralny ?? Odszukałem informacji na temat mojego castrola 2T producent podaje rozbieżne informacje tj Opis ogólny:
    -spełnia wymagania normy JASO: FB,
    -przeznaczony do małych motocykli dwusuwowych, ( po czym w opisie podaje motocykle Mz ETZ150, 250, Jawe Ts350 )
    -dedykowany do wyeksploatowanych jednostek napędowych, ( czyli nie nadaje się do silników po remoncie? )
    -zmniejsza zanieczyszczenia w silniku oraz układzie wydechowym,
    -przeznaczony do układów z dozownikiem lub sporządzenia mieszanki paliwowej.
    Czy według Pana jest do dobry olej do Jawy 350 Ts według Pana filmu dowiedziłem się ze posiada norme SAE30, za co dziękuje, Pozdrawiam Serdecznie ;)

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад +4

      Witam. Cieszę się, że film uznaje Pan za ciekawy.
      Teraz odnośnie bazy olejowej. Nie poświęcałem temu czasu ponieważ olej w silniku dwusuwowym że tak to ujmę znajduje się tylko ułamek sekundy. Potem już jest w wydechu. Dlatego tutaj liczy się parametr lepkości. Dobra baza olejowa poprawia lepkość w wyższych temperaturach co może się przydać. Zapewnia olejowi trwałość i stabilność lepkości przez tysiące kilometrów, co w dwusuwie pozbawione jest sensu. Olej w dwusuwie nie ma szans się zestarzeć. Lepkości na skutek ścinania przez ułamek sekundy też nie utraci. Ledwo przecież zdąży się nagrzać i już go nie ma. Transport produktów tarcia i spalania w ogóle nie zachodzi. Nie ma przecież filtra. Dół i góra jest ciągle przedmuchiwana. Dodatki myjące są pożądane, ale te można znaleźć i w mineralnym. Innymi słowy inwestycja w drogą i porządnie skonstruowaną bazę w przypadku oleju do dwusuwu ma sens raczej psychologiczny, bo techniczny jest dużo mniejszy. Jedynie lepsza czystość silnika i może smarność jeśli producent o to zadbał.
      W układzie wydechowym dwusuwu ciągle się odkładają osady węglowe. A więc zastosowanie lepiej myjącego syntetyka po mineralnym niczego w silniku nie zatka ani za bardzo nie wymyje bo benzyna i tak myje go nie najgorzej pod tłokiem. A odwrotnie - po syntetyku w mineralny? Żaden problem! Co się niby może stać? W tę stronę to nawet w czterosuwie można przejść bez najmniejszej obawy.
      Castrol 2T jak widzę w niektórych miejscach podają, że ma lepkość SAE 40. Ja w tabeli podawałem oleje Totala. Jeśli ma te 40, to nadaje się do Jawy jak najbardziej i można mieszać 1:40.
      Pozdrawiam

    • @majster_kesz
      @majster_kesz 2 года назад +1

      @@MMMK-tv Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź, teraz jestem spokojny ;) Jeśli znajdze Pan czas to było by mi miło jak by Pan zaglądnął do mnie na kanał , w tym odcinku pozwoliłem sobie Pana Kanał pozdrowić, ruclips.net/video/IhGFpzCP_H0/видео.html
      Uprzedzam, ze jestem tylko Amatorem i moje materiały mogą zawierać błędy, jednak to moja pasja i z chęcią się dzielę czym mogę bo jestem odporny na konstruktywną krytyke, Pozdrawiam Serdecznie ;)

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад +3

      @@majster_kesz Już widziałem. Proszę nie ustawać w pasji! Chęć dzielenia się jest godna szacunku a nie myli się tylko ten, co nic nie robi.
      Pozdrawiam i dziękuję za miłą wzmiankę o naszym kanale.

    • @majster_kesz
      @majster_kesz 2 года назад +2

      @@MMMK-tv Dziękuję, Pozdrawiam Serdecznie 🙂🏍️

    • @paweiwinski5593
      @paweiwinski5593 Год назад

      A jaki olej do mieszanki będzie odpowiedni dla motocykla MZ ETZ 150/250. Z informacji, które udało mi sie odszukać producent nie wskazał lepkości wg. SAE a jedynie podał przedział 20-25 cSt przy temp 50 stopni Celsjusza (a do tego pour point maximum -30st). Czy można to jakoś zinterpretować w odniesieniu do klasyfikacji SAE?

  • @Laszlok85
    @Laszlok85 2 года назад +1

    Dzięki :)

  • @rafii7458
    @rafii7458 Год назад +3

    Twierdzę iż marginalizowanie pojazdów z silnikami 2T w UE , jest celowym działaniem by wyeliminować te pojazdy w jak najkrótszym czasie

    • @dsacaasca8837
      @dsacaasca8837 11 месяцев назад +1

      Dokladnie chca sie pozbyc wszystkich pojazdow silnikowych i oozbawic ludzi podst prawa do przemieszczania sie. Test juz byl przez ost ltrzy lata haslo’ zostan w domu

  • @podstawka6525
    @podstawka6525 Год назад +1

    @MMMK-tv - W tym momencie jestem mocno skołowany, proszę o pomoc. W oryginalnej instrukcji do WSK 125 zalecają stosowanie oleju Lux 10 z paliwem o minimalnej liczbie oktanów 78 w następujących stosunkach. 1:20 na dotarciu (do 1500km) oraz 1:30 powyżej 1500km. Na podstawie filmu doszliśmy do wniosku, że Lux 10 to SAE 30. A gdzieś w komentarzach poniżej wyczytałem, że do silnika S01 stosuje się olej z SAE 40. Tak więc reasumując. Czy olej z Orlenu Lux 10 będzie odpowiedni do do silnika S01 (WSK 125) uwzględniając stosunek 1:30?
    Dziękuję za materiał oraz za pomoc.
    Pozdrawiam!

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Год назад

      Witam.
      Producent WSK zalecał olej Lux 10. A zatem doskonale wiedziano jaka to lepkość SAE. Stosowanie Lux 10 nie może zatem być błędem. Wg. moich informacji Lux 10 to SAE 30.
      Rzeczywiście w instrukcji motocykla WFM M-06 zaleca się SAE 40 do silnika S01, ale WSK ma silnik S01-Z3A Lux różniący się w wielu detalach. Dlatego ufałbym tu producentowi, który widocznie stwierdził, że w WSK mozna i należy stosować Lux 10.
      Pozdrawiam.

    • @podstawka6525
      @podstawka6525 Год назад +1

      @@MMMK-tv dziękuje za precyzyjną odpowiedź. Wszystkiego dobrego!

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Год назад

      I wzajemnie! Pozdrawiam!

    • @podstawka6525
      @podstawka6525 Год назад

      @@MMMK-tv przepraszam, że tak marudzę, ale mam jeszcze jedną wątpliwość. Zakupiłem 5L oleju Lux10 jednak okazało się, że jego API to SA.
      Czy do mieszanki/skrzyni biegów się nada czy musi być TC?
      Szukam po internecie, ale nie mogę znaleźć konkretów.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Год назад +2

      SA to klasyfikacja jakościowa wg. API - nie lepkościowa.
      S - oznacza olej do silników benzynowych
      A- oznacza lekkie warunki pracy. Jest to też najniższa kategoria jakościowa.
      Natomiast TC to do dwusuwów wysokoobciążonych o pojemności do 500 cc.
      Lux 10 dziś nadaje się do mieszania z benzyną tak jak i nadawał się do tego 50 lat temu. Jednak są oleje lepsze do tego celu. Mówiłem o tym na filmie. Lepszy jest już choćby Mixol T o tej samej klasie lepkości SAE 30.
      Z kolei do skrzyni też są dziś lepsze oleje. Tutaj można spokojnie stosować oleje w klasie JASO czyli do silników skrzyń i sprzęgieł. Tu mamy tylko skrzynię, ale ze sprzęgłem. A więc najlepsze oleje skrzyniowe z modyfikatorami tarcia mogą powodować ślizganie sprzęgła - czyli JASO.

  • @motobonus
    @motobonus Год назад

    Jeśli klasyfikacja SAE np SAE40 wynika z lepkości przy 100stopniach Celsjusza, to tutaj podaje informację z karty charakterystyki oleju MOTUL 800V 22T Factory:
    Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 15.5 mm²/s - według tabeli znalezionych w internecie można założyć że WW olej motula jest olejem SAE40?
    Reszta informacji:
    Color Visual Red
    Density at 20°C (68°F) ASTM D1298 0.911
    Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 120.2 mm²/s
    Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 15.5 mm²/s
    Viscosity Index ASTM D2270 135.0
    Flash point ASTM D92 252.0 °C / 485.6 °F - jak na olej do silników 2T posiada on bardzo wysoką temperaturę zapłonu.

  • @mk-og5ht
    @mk-og5ht 2 года назад

    Czekam z niecierpliwością kiedy rozgorzeje dyskusja na temat oleju "Orlen 2 T Semisynthetic TC" bo dotychczas jeździłem na Castrol 2T w czerwonej butelce, ale zauważyłem że przestał być dostępny w sprzedaży i mam dylemat na czym jeździć na mojej WFM z żeliwnym cylindrem.

    • @radosawdybalski3074
      @radosawdybalski3074 2 года назад

      Autor Jacek Urbańczyk w instrukcji pt. "Naprawa Motocykli WFM" z roku 1966 podaje iż olej do mieszanki wg oznaczenia SAE powinien wynosić "SAE 50 lub inny specjalny do dusuwów np. Shell 2T"..
      A więc odpowiednim olejem byłby Fotex 2t 20W 50, natomiast jeśli przyjąć iż Orlen 2 T Semisynthetic TC posiada rzeczywiście klasę lepkości wg SAE 40 to trzeba by zwiększyć ilość oleju w paliwie do około 1:15 jeśli dobrze odczytałem tabelę z materiału.
      Dodatkowo autor jako olej zastępczy poleca Lux 13 lub Lux 10 gdzie ten ostatni posiada klasę lepkości wg SAE - 30.
      Skąd taki rozrzut w klasie lepkości? Czyżby chodziło o fakt iż silnik WFM nie jest silnikiem wymagającym?

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад +2

      @@radosawdybalski3074 No cóż, trudno jest komentować zalecenia producenta. U producenta są konstruktorzy, jest dział badawczy, są hamownie. Z tych źródeł napływają informacje i z nich wynikają zalecenia. W przypadku książki "Naprawa Motocykli WFM" nie wiem na czym autor się opierał.
      Przykładowo fabryczna instrukcja obsługi (którą posiadam w oryginale z 1958 roku) podaje, że do silnika S01 motocykla WFM stosuje się tylko i wyłącznie olej o lepkości SAE 40 (nie 50) w proporcji 1:20 (podczas docierania 1:16).
      Raczej bardziej zaufanie budzi instrukcja fabryczna bo tę bez wątpienia tworzono w konsultacji z wytwórcą. Książki z cyklu "naprawa" - nie wiem. Może są to jakieś doświadczenia autora, może coś innego.

  • @rozztoc
    @rozztoc 2 года назад +1

    Bardzo dobry materiał. Z ciekawości po około 20tys km Jawą na mineralnym castrolu 2t w czerwonej butelce wziąłem ją do ręki i (jak się okazało na próżno) zacząłem szukać "lepkości".
    No ale producent (Jawa) podał w instrukcji, że Castrol 2T jest ok to mam zakładać że to ten sam Castrol 2T który był 30 czy 40 lat temu?

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад

      Producent Jawy podał też wyraźnie lepkość oleju.
      W technice w tak ważnym temacie czynić założenia? hmm ....

    • @rozztoc
      @rozztoc 2 года назад +1

      Załozenia w technice raczej nic dobrego, ale skoro producent nie podaje tak po prostu informacji na opakowaniu...
      No ale ok, poszukałem na szybko karty produktu czerwonego Castrola i jedyna informacja odnośnie lepkości kinematycznej to 10.75cSt przy 100°C co odpowiadałoby zdaje się SAE 30. Ale dla świętego spokoju napiszę jeszcze maila do producenta.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад +1

      @@rozztoc 1 cSt to tyle co 1 mm2/s, a więc 10,75 cSt przy 100 stopniach to rzeczywiście odpowiada SAE 30. Z tego wynika, że olej ten mieści się w specyfikacji producenta Jawy. To jest właśnie rozwiązanie zagadnienia czyli znalezienie konkretnej odpowiedzi na istotne pytanie. Do tego zawsze namawiam. Pozdrawiam.

    • @rozztoc
      @rozztoc 2 года назад +3

      Dostałem właśnie mail od Castrol'a wraz ze specyfikacją. Lepkość mineralnego oleju Castrol 2T w czerwonej butelce to 10-11,5 mm²/s przy 100°C czyli wychodzi SAE 30.

  • @radosawdybalski3074
    @radosawdybalski3074 2 года назад

    A co w przypadku zmiany łożyskowania główki korbowodu z łożyska ślizgowego na igiełkowe tak jak to można np. zrobić w silniku Jawa 223?
    Czy można zaryzykować przejście z stosunku oleju do paliwa 1:30 na powiedzmy 1:40 bez drastycznego skrócenia trwałości silnika?

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад +2

      Przy główce na igiełkach zwykle producenci zalecają mniej oleju, to prawda. Jest to jednak poparte testami. A co jeśli w tym przypadku ważniejszym czynnikiem było smarowanie cylindra? Ja nie umiem na to pytanie odpowiedzieć. Nie bez testów.

    • @radosawdybalski3074
      @radosawdybalski3074 2 года назад +1

      @@MMMK-tv Tak mi się wydawało iż smarowanie łożyska główki korbowodu nie jest jedynym wyznacznikiem przy doborze stosunku mieszanki paliwa z olejem. Więc na własną rękę lepiej w tym przypadku nie eksperymentować.
      Dziękuję za odpowiedź.
      Pozdrawiam.

    • @polishguy9272
      @polishguy9272 2 года назад +2

      W mojej instrukcji do Jawy 350 640 (634 retro) z 2020 jest napisane: klasa TC SAE30~40, docieranie: 1:50, po dotarciu: 1:60. Łożyska igiełkowe. Używam Shell Advance 2T bez problemów ale zmienię na Orlen semi dla bezpieczeñstwa. Nie miałem pojęcia że to SAE 20. Dobry filmik.

  • @niunio1983
    @niunio1983 2 года назад +2

    Ja leje do swojej wsk 125 Motul 710 1:40 ale z chorobe nie idzie się doczytać jakie ma SAE :( A materiał filmowy super!

    • @jmfjcas6014
      @jmfjcas6014 2 года назад +3

      Motul 710 - SAE 10W40

    • @majorkupric
      @majorkupric 2 года назад

      @@jmfjcas6014 A motul 510??

    • @znachor6838
      @znachor6838 Год назад +3

      paaanie motul 710 to ful syntetyk do crossówek czyli mega wysilonych silników, wieśka na tym oleju 50lat bedzie chodzic :)

    • @foplo7050
      @foplo7050 Год назад +1

      ​@@znachor6838 zawsze lepiej dla wiesi

    • @efektmurowany
      @efektmurowany 6 месяцев назад

      @@jmfjcas6014skad pozyskales taką informację?

  • @grzybeksadzonki
    @grzybeksadzonki 10 месяцев назад

    Na podstawie której wartości lepkości najlepiej szukać i dobierać olej ...przy 100 Stopniach czy przy 40? pozdrawiam

    • @matman321
      @matman321 9 месяцев назад

      Przy 100st jest poprawny odnosnik dla sae

  • @esenerr
    @esenerr Год назад +2

    Orlen 2T semisynthetic ma lepkość porównywaną do SAE 30 - oficjalne info od kierownika działu Orlenu

    • @kurjanusz1804
      @kurjanusz1804 Год назад +2

      Orlen 2T semisynthetic TC dane z karty charakterystyki z 11.2022:
      lepkość kinematyczna w temp. 100C mm2/s 9,9
      lepkość kinematyczna w temp. 40C mm2/s 55
      VI 168
      temperatura płynięcia 0C -30
      temperatura zapłonu 0C 70
      popiół siarczanowy % 0,17
      dodatkowo głównym składnikiem (72,5%) jest olej bazowy Orlenu N-200 :Destylaty ciężkie parafinowe, obrabiane wodorem
      Nr CAS: 64742-54-7
      Nr WE: 265-157-1
      Nr indeksowy: 649-467-00-8
      czyli standardowy olej bazowy HC
      więc wg mnie klasyfikacja lepkości powinna być 10W30, ale Orlen zmieniał recepturę tego oleju, bo wg karty z 12.2014 Lepkość 6,5 mm2/s w 100˚C , 55 mm2/s w 40˚C więc wtedy to było 10W20

  • @marcin110784
    @marcin110784 2 года назад

    👌👍

  • @SwPiotrek
    @SwPiotrek Год назад +1

    Ciekawe gdzie można kupić Mixol T.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Год назад

      To jest pytanie?
      To może lepiej wpisać je w google?
      Bo ja sprzedażą olejów się nie zajmuję.....

  • @wojtekkara8030
    @wojtekkara8030 2 года назад +2

    Czy oleje syntetyczne do dwusuwów zmniejszają rzeczywiście zadymienie?

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад +1

      Trochę zmniejszają. Nie mają w końcu długołańcuchowych węglowodorów aromatycznych których spalanie powoduje osady.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад +2

      Ale zanim silnik osiągnie odpowiednią temperaturę to też będą kopcić bo nie będą się spalać w całości. Na zimnym silniku więcej oleju dostaje się nad tłok i to dodatkowo wzmaga dymienie.

    • @dominiktomczyk299
      @dominiktomczyk299 2 года назад +1

      Dla mnie dwusów musi kopcić, lekko mocniejsza mieszanka nie zaszkodzi!

  • @oygynmontag1009
    @oygynmontag1009 2 года назад

    o witam , pytanko odnosnie miesiecznika MMK , ostatni numer zakupilem w lipcu i od sierpnia do teraz nie ukazal sie zaden egzeplarz , co troszeczke mnie zdiwilo , bo mam wszystkie egzeplarze do wspomnianego lipcowego . a nadmienie tylko ze, jest to jedyny taki miesiecznik o motocyklach klasycznych . Sam posiadam k750 M . pomalu sobie go odnawiam
    choc nie mam za wiele czasu bo pracuje za granica a klasykami interasuje sie jusz jakies 30 lat . pytanie mam czy miesiecznik MMK znow pojdzie zakupi i co z egzeplazami od sierpniaowego czy pojdzie je jakos zakupic . pozdrawiam .

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад

      Witam. Nie ma już MMMK. Zamknąłem to już nie będzie. ruclips.net/video/0zapHouvbBQ/видео.html

  • @Sqishy
    @Sqishy 2 года назад

    Czyli orlenowska "poziomka" to sae 40 więc stosunek 1:40 który dotychczas stosowałem w jawie jest ok.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад +1

      Tak, o ile informacja o klasie lepkości jest poprawna, a tego jak wspomniałem nie udało mi się zweryfikować.

    • @KrzysztofWaga-bm1ep
      @KrzysztofWaga-bm1ep Год назад +1

      Motul 710 to jest SAE 30 tak wynika z karty harakterystyki techniczne.

  • @inczeBMX
    @inczeBMX Год назад

    Witam
    Czy mógłby Pan polecić olej do WSK 125 i jakie proporcje na dotarciu oraz po dotarciu ,? Pozdrawiam Super materia !

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Год назад

      Witam. Dziękuję.
      Proporcje i lepkość podaje producent. Dziś dobrze jest zastosować nowoczesny olej ale koniecznie o znanej lepkości - najlepiej takiej, jaką zalecał producent. Wówczas stosuje się go w takich proporcjach jak podaje instrukcja.
      Pozdrawiam.

  • @wujekwujek1956
    @wujekwujek1956 Год назад +2

    Jaki najlepszy olej lac do mieszanki do motorynki i simsona?

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Год назад +1

      Nie polecam produktów. W filmie są wszystkie informacje.

  • @niunio1983
    @niunio1983 2 года назад

    Ten Motul 2T PRZEDSTAWIONY W TABELCE TO MINERALNY SEMI CZY FULL SYNTETYK?

    • @rng17xxx51
      @rng17xxx51 9 месяцев назад

      Syntetyk piatej czyli najwyższej klasy

  • @jerzykrynicki3711
    @jerzykrynicki3711 2 года назад

    Wykład b. jasny, ale nie wiem jaki olej zastosować do motocykla Iż 49. Instrukcja z 1955 r. podaje proporcję mieszanki, ale nie podaje lepkości oleju. Mówi jedynie, aby stosować olej silnikowy 10- 18. Mam silnik po remoncie. Może ktoś jest mi w stanie pomóc.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад +1

      Cóż, wówczas bodaj jeden olej był dostępny czyli Lux DW. Proszę to sprawdzić. Lepkość Luxa DW jest znana więc nie ma problemu.
      Pozdrawiam.

    • @jerzykrynicki3711
      @jerzykrynicki3711 2 года назад

      Oczywiscie! Lux DW to SAE 40, a więc całkowicie odpadałby MIXOL S, który charakteryzuje się lepkością SAE 20. Wynika z tego ,że dobry będzie ORLEN Semisyntetyk SAE40, ale czy do ta starej konstrukcj może być zastosowany? Przypominam, że silnik po generalnym remoncie jeszcze nie uruchomiony.
      Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @Majkel_G
      @Majkel_G 10 месяцев назад

      @@jerzykrynicki3711 ELF MOTO 2 RACE 2T - zobacz parametry tego. Najbardziej odpowiada parametrom ze starej normy dla LUX DW, którą wrzucam w linku: drive.google.com/file/d/1i6LkJU2B_YqM1tZRYDNMHV5Dyxi7KivJ/view?usp=drive_link
      Siedzę nad wyborem odpowiedniego oleju do MZ już chyba 4 dzień;)

  • @PaganiniPagani
    @PaganiniPagani Год назад

    Orlen 2T semi na allegro znalazłem info że to 20w60

  • @matthewmatthew5519
    @matthewmatthew5519 2 года назад +1

    STARA PODSTAWa,,,Lepiej silnik przeoliwic jak niedooliwić

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  2 года назад

      Prawda, ale trzeba z tym ostrożnie bo nadmiar oleju w dwusuwie może doprowadzić do unieruchomienia pierścieni - duża ilość zgorzelin i osadów węglowych.

  • @DG-sz6dc
    @DG-sz6dc 18 дней назад

    Malinka z Orlenu i poszedl

  • @Majkel_G
    @Majkel_G 10 месяцев назад

    czy 20w40 to jest to samo co SAE 40

    • @matman321
      @matman321 9 месяцев назад

      Polecam poszukac w google tablica klasyfikacji sae