Volt korábban egy mérnök tanárom, akinek volt pár érdekes kapcsolata néhány szovjet mérnökkel, mindenféle mérnökkel, sokat is járt a Szovjetunióban. Azt mondta, ő hallott arról miért zuhant le a gép a Párizsi szalonon... állítólag olyan manővereket kértek a pilótáktól amire a gép nem volt képes, viszont látták, hogy a Concord meg tudta csinálni... ezért a párt azt követelte a pilótáktól, hogy ők is hajtsák végre a manővert, hogy lássa a világ a Tu is van olyan jó mint a Concord... aztán a filmben is említett stabilitási problémák előjöttek, és a gép lezuhant!
Ez pontosan így volt, sőt a baleset előtt belenyúltak az oroszok az elektromos kormány rendszer beállításába amit nem tudtak kellően vissza ellenőrizni működés közben. Le is zuhantak
Not just that ! Engineers modified the Tupolev internal program to expand the possibilities in the demonstration. Except that the structure was not suitable for this kind of feat which ended up breaking in an extreme maneuver!!!
Voltam Sinsheimben mindkettő fedélzetén, hatalmas különbség van a két gép között komfort érzetben. A Concorde sokkal kifinomultabb, minőségibb beltéri anyagokat használt, kényelmesebb ülések, utasbarátabb. A Tu 144es sokkal impozánsabb kívülről, de belül meglehetősen "visszafogott". Az ülései a 255ös Ikaruséra hajaznak, de lehet hogy ugyanazok. A pilótafülke akár egy Zil teherautóé. Hatalmas kapcsolók, csúf zöld lemezpanelekből kitüremkedő óriási kerek műszerek, nagyon látszik hogy versenyt futottak az idővel. Minden olyan elemével ami már ki volt előtte találva, semmit nem foglalkoztak. "Jó az bele hagyjad" lehetett a mérnökök mottója. De kívülről nagyon tetszett. A Concord meg belülről tetszett sokkal jobban. Tanulságos kirándulás volt, mindenkinek ajánlom a sinsheimi technikai múzeumot. Rengeteg egyéb látnivaló is van, hatalmas retró autópark, külön F1 szekcióval, vasúttörténeti részleg, óriási hajómotorok..stb..
Tisztelt Főszerkesztő Úr! Ismét nagyon jó anyag, a zene különösen passzol az időszakhoz. A vnukovói kiképző központban volt Tu-144-es szoba, de az ott dolgozó munkatársak is megerősítették, hogy végig "fél-tesztüzemben" repült a típus. Ezért nem rendelkeztek szimulátorral. Ebben a kategóriában a sikert nem a teljesített járatok számában mérik. A Concorde-programban alapozták meg az Airbus-család mai sikereit ( nemzetközi együttműködés). Hasonlóan hatott a Tu-144-es a szovjet iparra. Talán nincs a műszaki tudományoknak olyan ága, amely nem vett részt a fejlesztésben. Az iparágak profitálhattak a projektből. Gondoljunk csak a Tu-160, vagy a Burán űrsikló sikereire és a 70-es években épített rekorder tengeralattjárókra (nagyméretű titán elemek felhasználása). De a nyugati cégek is jól jártak a szovjet összeomlást követően kivándorolt szakemberekkel.
Igen pontos, igen jó összefoglaló! Nagyon tetszett! Amúgy, csak érdekességképp, annó, mikor Tupoljevék megkapták a feladatot, Mjasziscsev, mintegy önszorgalomból (és mert politikailag mellőzötté vált) elvégezte az előszámításokat, melyek alapján arra jutott, hogy az angol-francia, és az amerikai GE törekvéseihez hasonlóan a leendő szovjet gépnek is egyáramú hajtóművekkel kellene repülnie. Ekkor már rendelkezésre állt a Szovjetúnióban több nagy méretű és teljesítményű egyáramú hajtóműtípus is. A megkövetelt sebességgel, a megkövetelt utazómagasságon, a tervezett terhelés mellett csak ekkor lehetett volna a kívánt hatótávot elérni. Az ifjabb Tupoljev állítóag vén hülyének nevezte Mjasziscsevet és az iroda kitartott Kuznyecovék duct burning NK-6-osa mellett, ahol is a forszázs csak a külső áramban működött volna! Mindezt pedig azért, mert ekkor már ismert volt, hogy a General Electric egyáramú, óriási teljesítményű GE4-esével szemben a konkurens Pratt&Whitney JTF17-ese is duct burning megoldású lett volna. Illetve volt is mert megépült. Az NK-6 is megépült, de repülni soha se repült, viszont belőle fejlődött ki az ismert NK-8-as és vele párhuzamosan az utánégetős NK-144-es család, amiből pedig az NK-22-es. Ez utóbbiak közös ismertetőjele, hogy külön utánégetés van a külső és külön a belső áramnak. Ennyi maradt meg az "evolúciós zsákutca" duct burning dizájnból. Nos, a kétáramú hajtóműnek ami az előnye lett volna hangsebesség alatt, utánégető nélkül, az a hátránya lett hangsebesség felett és főleg utánégetéskor, mivel a hatalmas levegőátfutáshoz hatalmas mennyiségű kerozin kellett a megfelelő dúsítású forszázs stabil működtetéséhez. Irónikus módon, bár utasokat csak a javított NK-144F-el repültek, 1978-ra már kész volt az Tu-144D, amelynek Koleszov RD-36-51A hajtóműve egyátalán nem tartalamzott utánégető rendszert, így a mai napig a világ leggyorsabb utánégető nélküli repülőtípusa a Tu-144D! Mire a Tu-144D készen állt, a program vitorlájából minden szél kifújt és még az a bizonyos baleset is megesett. Különös, de az utolsó három Tu-144D már azután lett befejezve, hogy a programot leállították. Az utolsó előtti Tu-144D-ből lett a Tu-144LL, ami a Tu-160-as NK-32-es hajtóműveit kapta meg, NK-321 projekt néven. Ezzel a 18 darab tesztrepülés egyikén, Mach 2.4-et ért el a gép, mely során a festék sok helyen le is jött a gépről. Az NK-32/321 egy utánégetős hajtómű ismét, viszont teljesen más paraméterekkel és kialakítással, mint anno az NK-144-es család volt.
Azért a kudarc is hasznos, amennyibe emberi lélek tudja levonni a NORMÁLIS konkluziokat, és NEM FASZ FEJEK! PERSZE AZ ELSZENVEDO ALANY RÉSZÉRE NAGYON FRUSZTRÁLÓ 😤. De ezt 50 ewel ezelőtti teknikaval készültek el. Mikor még NEM volt számító gép, tervező programok, stb. De a KONKURENCIA mindezek a teknikai vívmányok felhasználásával se - voltak képesek (?) - HOZZÁ HASONLÓT készíteni! Tisztelet az akkori tervezők előtt!
Hihetetlen megint milyen szenzációsan összeállított videó, érdekfeszítő felvételekkel, csodás szakmai kommentálással. Megint csak gratulálni tudok, remek ez is.
Voltam mar 3x . Felelmetes ahogy billeg a levegöben mikor bemesz az utasterbe.. es jo szük belül röl a concord az törpenövesü embereknek lett tervezve tuti :))
Az azért nem véletlen, hogy a Concorderol sokkal többet lehetett hallani, mivel az valojaban utasszallitasra is hasznaltak. Ez viszont a TU-rol nem mondhato el.
Kedves Erika Alexandra vagy Andor! 🤣🤣 Azt hittem az idézőjelekből másnak is világos lesz,hogy ezt viccesen jegyeztem meg,nem komolyan. Képzeld,ha előbb nem is,a videó címéből kiderült még egy ilyen tudatlan számára is mint én,hogy itt egy Tu-144-ről van szó.
@@Danite1985 vagy Téttry, ez baromság. Viccesen sokféle állítás működik, azonban ami alapvetésként gúnyos (mellesleg hazug is), az sem állításként, sem viccként nem használható. Ezt kb. pontosan tudod, de nem korrigálsz, hanem mellébeszélsz. Mindegy is, aki szereti a realitásokat, sosem tekinti annak a típust, aminek te, de viccként sem kezeli ezt, az is biztos. Az, hogy te hiszel valamit, nem jelenti, hogy az "másnak is világos lesz." Többet nekem ez a téma nem ér meg.
Hölgyeim és Uram! Ha nem tetszik a válasz,minek kötsz bele egy teljesen ártalmatlan hozzászólásba? A semmibe gyakorlatilag. De tök mindegy is,elsőre nem akartam ítélkezni,a második hozzászólásod már nekem elég ahhoz,hogy rájöjjek egyáltalán semmilyen formában nincs értelme neked bármit is mondani... én is befejeztem és teljesen el is zárkózom mindenféle további kommunikációtól!
Ha amugy tudsz angolul akkor batran ajanlom a Curious Droid nevu csatornat. Neki ilyesmi temakban vannak videoi, koztuk a Buranrol is. (Az o csatornajan is fellelheto tu144es video ha erdekel :) )
Németországban, a Speyeri múzeumban 'élőben' meg lehet nézni a Buránt! A TU-144-et, pedig az előző testvér-múzeumában, Sinsheimben. Egy hangár tetejére állították, mellé egy concordot is. Be is lehet menni a belsejükbe!! :-)
Tök érdekes videó volt! Anno Szigethalmon a Sport utcában laktam, a volt katonai lakótelepen. Pl. 1978-ban a Kolozsvári utcai óvoda felett szálltak le a MIG-19 és MIG-21 vadászrepülőgépek a tököli reptérre. Később pár évre rá már a MIG-29 volt a menő. Na persze volt egy helikopter pilóta aki külföldi lehetett, mer a C bérházban lakott. Sok "baráti ország" katonája vendégeskedett ott. Nem tudom ki lehetett. De ő ha repült, tett egy kört a Mi-24 harci helikopterével a lakótelep felett, merthogy szolgálatban van. De addig hintáztatta a gépet, hogy szerintem az szaltó volt. Remélem lesz még ilyen tartalmas videó.
A Sinsheimi muzeúmban ki van állítva mind a kettő , a Concorde és a Tu-144, belülről is meg lehet nézni mind a kettőt, nekem az volt az érzésem hogy a Tupoljev tágasabb belül !
Még mindig ott nézelődnék, ha a család ki nem rángat. Az, hogy tágas, talán még nem is jó meghatározás. A leg hátuljától, ahol a fedélzetre lehet lépni, alig lehet ellátni az elejéig! Lenyűgöző.
Kránitz Balázs for president. Minden videó magas szinvonalat képvisel. El is döntöttem, megyek vele hosszúlépni. Nem vagyok repülésrajongó, de sorra nézem a videóit.
Igen, ahogy olvasom a kommenteket, bennem is megfogalmazódott ez a szó: Műalkotás Lehet hogy az utasforgalom kiszolgálására nehezen volt alkalmas, de mint tárgy, rettentően kecses, tekintélyt parancsoló jármű. Véleményem szerint, szebb is mint a Concorde. (gondolom létrejöttekor ez is volt a cél) Ezek azok a pillanatok, amiket jó lett volna élőben is megélni, de hála Nektek, videón azért meg tudtunk nézni egy Tu-144 összefoglalót. Köszönöm
kisgyerek voltam, a Kanizsai úti óvodába jártam. Minden héten egyszer vittek minket kirándulni olyan legendás létrás Ikarus busszal. Többször vittek Ferihegyre. S bizony kis óvodásként én is ott voltam abban az ember körgyűrűben a nagy gépmadár körül. Persze ötévesként nehezen tudtam fölfogni annak a világmegrengető voltát, ami ma már elképzelhetetlen lenne. Hogy egy seregnyi kisgyermeket a közben üzemelő repülőtér betonjára engedjenek?
Que buenos materiales, pero que pena que no hay forma de subtitularlo :( Por favor, piensen en eso... no podemos traducir lo que sale por el canal de audio. :) What a good material, but what a pity there is no way to subtitle it :( Please, think about that... we cannot translate what comes out of the audio channel. :)
Sajnálom, hogy nem volt lehetőségem ilyen géppel utazni. :( Szívesen átéltem volna, hogy milyen amikor a földön gyorsul. Elképesztően szép és kecses gép. Hogy viselkedik egy ilyen gép a magasban? Mennyire érezte vajon a turburenciát? Vagy ekkora sebességnél és magasságnál átszeli őket? Nekem volt szerencsém egy Bombardier CRJ 550-el repülni és számomra halál félelmetes élménynek maradt meg. Minden felhő megdobta (igaz, elég komoly viharban repültünk), míg a Boeing 747-400 szinte meg se érezte, még a gép farában ülve se volt rázós.
Egy kis bibi van a tortenetben, amit szemelyesen tapasztaltam. Harom napig volt a gep Ferihegyen es naponta 2 bemutato repulest hajtott vegre. Mindharom napot ellogtam a sulibol miatta de az osszes repulest vegigneztem. Harom napig a repteren eltem szinte. 😀
Ez a gép a Koleszov RD-36-ossal lett volna az, aminek eredetileg tervezték. Ott nem,hogy órákon át, de egy másodpercig sem kellett működtetni az utánégetőt, mert nem is rendelkezett utánégetővel. Az oroszok gyakorlatilag azzal a hajtóművel megcsinálták,évtizedekkel mindenki mást megelőzve a világ első "szupercirkáló" hajtóművét,amely képes volt utánégető nélkül átlépni és folyamatosan tartani a hangsebességnél gyorsabb utazósebességet. A hajtómű élettartama igen rövid volt, de ezen nincs semmi meglepő, mert több mint 40 éve készült.
A DELTA elején egy Brit nehézbombázó, az Avro Vulcan látható, ami 1955-ben állt forgalomba, deltaszárnyával akkoriban úttörőnek számított. Fehérre festették hogy egy atomvillanás ne károsítsa.
Sinsheim-ban a Technikai Múzeumban ki van állítva egy Tu-144 és egy Concorde is, mindkettő bejárható! 😊 Szerintem a francia belülről, míg a szovjet kívülről sokkal szebb mint a másik! 😉
Nem tudom a felvételek melyik típus belsejében készültek, de nem 3+2 üléssorral szerelték ezeket a gépeket. 2+2 sor volt ebben is és a Concorde-ban is, a felvételeken látottaknál sokkal szűkebb elrendezésben.
@@aeroparkbudapest Sajnos az elmúlt 2 napban nem voltam számítógép közelben, így csak most tudom feltölteni saját képeimet. Bár egyig típus sincs úgy fényképezve, hogy egyértelműen látszódna a 2+2-es elrendezés, de az jól látszik, hogy a gép hossztengelyéhez képes szimmetrikus az elrendezés. Ebből egyértelműen következik az ülések száma. Saját szememnek hiszek inkább, mint a reklámanyagoknak. Saját képek: drive.google.com/open?id=1d4dP1hl5Rl5Q56TLlIYWDklEE80m15y9 De érdemes erre is kattintani, a Concorde üléseivel kapcsolatban: www.google.com/search?q=concorde+seat&oq=concorde+seat&aqs=chrome..69i57j0l5.4915j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8 Itt pedig az ön által képek közül egy hiteles TU-144-es ülés elrendezés: hu.pinterest.com/pin/302304193718452641/?nic=1 Ez a kép is, mint ahogyan a sajátjaim is Sinsheimi Technikai Múzeumban készültek.
Érdekes, hogy míg a britfranciák, meg szovjetek ezzel szenvedtek, bizonyos amerikai fejlesztőcsapatok MÁR 6-7 ÉVE kipattintották magukból az A12-t (SR71 elődje, beismert max sebesség: 3.35 mach) brutális.
a végén amiröl szo van hogy csomo adatot nyertek az amerikaiak pár tizmillaárt, és hogy majd vmikor épühet amerikai utasszállito, de hát ezekböl repül a virgin galactic meg a blue origin meg a tesla meg más cégek is majd, gondolom az állam eladta ezeknek jo pénzért az adatokat, akik még igyis jo pár milliárd dollárt megsporolhattak a kisérletezeések elhagyásával
A Concorde sokat repült, ismert és a maga műfajában sikeres volt, ráadásul mindig a világ nagyobb része volt a szovjetek ellen, így a Tu-144 csak "szovjet Concorde" maradhatott. Mi ma azokat a nyugati forrásokat olvassuk a leginkább, amelyekben így nevezték. Az oroszok vagy, mondjuk, a kazahok valószínűleg nem így találkoznak vele.
Biztos nagyon kellemes a szokásos agyatlan előitéletekben létezni. De vannak tények is. A "másolás" ügyében: A TU-144 a korábbi, s igy alighanem igen érdekes jövőbelátó másolást alkalmaztak hozzá Tupoljevék ...
Marhaság nem akarták amerikai segítséggel feléleszteni, az amerikaiak akartak a géppel kísérleteket végezni, ami pénzügyi segítségükkel meg is valósult.
Az volt a teória, hogy a Concorde-ot már jóval a Tu-144 előtt elkezdték tervezni. Majd ezeket az adatokat, pontosabban korai (ál)terveket lopták el a Szovjetek és ekkortól tartott kapkodva 4 évig a fejlesztés és építés. Így a Tu-144 előbb repült, mint a Concorde. Ez a teória. Voltak részletesebb teóriák, hogy a Szovjetek a valódi korai terveket lopták el, vagy ezek a tervek és adatok szándékosan hibásak voltak, mert Concorde-ék tudták, hogy ellopják őket.
Miután a Concorde adatait csak részben tudták ellopni, olyan is lett a gép minőségileg! Csak éppen kussol(t) róla mindenki, hogy nagysbességű repülés közben láthatóan csavarodott a gép törzse és sorolhatnám. Ahogy a rohadt muszkák mindegyik más, még jónak is csak relatíve mondható terméküket vagy licencelték vagy egyszerűen ellopták a Nyugattól - kezdve a T-34 motorjától a Kamaz teherautókig....
@@Mcori100 Olyan legenda (?) is van, hogy a franciák meghamisították a Concorde adatait, aztán hagyták, hadd lopják el az oroszok... ezért esett le az a Tu-144. Azt nem tudom, van-e valami valóságalapja a dolognak. Lehet, hogy a szovjetek csak mindenáron le akarták körözni a kapitalistákat, aztán ez lett a kapkodásból.
@@laszlokuti6743 A legenda valószínűleg csak egy marhaság. Az amerikaiak pénzért bizonyára megkaphatták volna a Concorde egyes terveit, de ők inkább bedobták a lapjaikat. A Tu-144 és a Concorde közötti hasonlóság egyébként csak a fő vonalakban jelentkezik, a deltaszárnyas alakban, a többit aztán a mérnököknek kell kikísérletezniük. Jó sok különbség van a két típus között, ezek mellett nem lehet szimpla másolással megúszni a tervezést. A kapkodás megbosszulta magát, nem először és nem utoljára. Szokták mondogatni, hogy a verseny jót tesz a kreativitásnak, de lám, van, amikor mégsem.
Nem véletlenül nevezték "Konkordszkij"-nak mert a muszkák arról lopták az egészet - aminthogy ez a tény már ismeretes. Ám nem tudtak minden dokumentációt megszerezni és ezért saját anyagokkal, saját ötletekkel pótolták a hiányosságokat -ami miatt a gép a Concorde-nak a nyomába sem léphetett szerkezetileg....
Ki ez az igazandizos taho? Raferne egy par ev Sziberia, vagy a Fekete Delfin nyelvtanfolyama ovcsarkak kozott, ott lehetne igazandiznia ennek a taho igavononak!!!
there will again be a concorde super sonic plane which is new and safe is missing a lot i flew with it i love and everywhere i just went there. such a bird is not a place in the museum but in the air on the river several countries and should be developed! twenty 20% faster than the rifle bullet, he was the uncrowned queen for a quarter it cost £ 3 billion to build it took 15 years to build the machine Commissioning January 21, 1976 es wird wieder ein concorde supersonic flugzeug geben welches neu und sicher ist fehlt viel ich bin damit geflogen ich mag und überall wo ich gerade hingekommen bin. ein solcher Vogel ist nicht der richtige Ort im Museum, aber die Luft im Fluss vereint mehrere Länder und sollte entwickelt werden!20% schneller als die Gewehrkugel, er war die ungekrönte Königin für ein Viertel, der Bau kostete 3 Milliarden Pfund dauerte 15 Jahre, um die Maschine zu bauen Inbetriebnahme 21. Januar 1976 Снова будет суперзвуковой самолет Concorde, новый и безопасный, которого не хватает многого, я летал на нем, мне нравится, и везде, где я только что был. такой птице не место в музее, но воздух в реке объединяет несколько стран, и ее нужно развивать! На двадцать на 20% быстрее, чем пуля из винтовки, он был некоронованной королевой на четверть, на ее постройку ушло 3 миллиарда фунтов стерлингов На постройку машины ушло 15 лет. Введена в эксплуатацию 21 января 1976 г. der vil igen være et concorde super sonisk fly, som er nyt og sikkert mangler meget, jeg fløj med det, jeg kan lide og overalt gik jeg bare der. sådan en fugl er ikke stedet på museet, men luften i floden samler flere lande og bør udvikles! tyve 20% hurtigere end riffelkuglen, han var den ukronede dronning i en fjerdedel, det kostede 3 milliarder pund at bygge den tog 15 år at bygge maskinen i drift 21. januar 1976 θα υπάρχει ξανά ένα σούπερ ηχητικό αεροπλάνο Concorde το οποίο είναι καινούργιο και ασφαλές λείπει πολύ, πέταξα με αυτό που μου αρέσει και παντού πήγα εκεί. ένα τέτοιο πουλί δεν είναι το μέρος στο μουσείο, αλλά ο αέρας στο ποτάμι συγκεντρώνει αρκετές χώρες και πρέπει να αναπτυχθεί! είκοσι 20% γρηγορότερα από τη σφαίρα του τουφέκι, ήταν η μη στεφανωμένη βασίλισσα για ένα τέταρτο που κόστισε 3 δισεκατομμύρια λίρες για την κατασκευή του χρειάστηκαν 15 χρόνια για να κατασκευαστεί η μηχανή Ανατέθηκε στις 21 Ιανουαρίου 1976 Τ 新しくて安全なコンコルド超音速機が再びあります。私はそれを使って飛んだことがたくさんあり、どこにでも行きました。そのような鳥は博物館の場所ではありませんが、川の空気はいくつかの国を集めて開発する必要があります!ライフルの弾丸よりも20%速く、彼はそれを作るのに30億ポンドかかる4分の1の無冠の女王でした1976年1月21日に就役した機械の製造に15年かかりました 将再次有一架协和式超音速飞机,它是新的,安全的,我错过了很多,我喜欢和我刚去过的任何地方。这样的鸟不是博物馆里的地方而是河流中的空气汇集了几个国家,应该开发!20比步枪子弹快20%,他是四分之一的无冕女王,建造它耗资30亿英镑机器制造耗时 15 年 1976 年 1 月 21 日投入使用 Lesz megint concorde szúper szónikus repülögép ami új és biztosságos hiányzik sokat repültem vele szeretem és mindenhova csak azal mentem. ilyen madárnak nem a múzeumban a helye hananem a levegőben folyón össze több ország és fejleszteni kellene !Titanic is elsüllyedt 1912 április 15 dikén és lás csodát újból megépítik egy asztrál üzletember felyéböl pantat ki .így concordot se kelenne enyiben hagyni a felylesztését mikor kétszera gyorsabb volt hangnál húsz 20% kal gyorsabb a puskagolyónál ,negyedévenát volt a koronázatlan királynölye 3 miliárd font ba került a megépitése 15 évbe került a gép megépitése Szolgálatba állítás 1976. január 21.
Köszönjük!
Hiánypótló magyar riportfilm! 👍
Volt korábban egy mérnök tanárom, akinek volt pár érdekes kapcsolata néhány szovjet mérnökkel, mindenféle mérnökkel, sokat is járt a Szovjetunióban. Azt mondta, ő hallott arról miért zuhant le a gép a Párizsi szalonon... állítólag olyan manővereket kértek a pilótáktól amire a gép nem volt képes, viszont látták, hogy a Concord meg tudta csinálni... ezért a párt azt követelte a pilótáktól, hogy ők is hajtsák végre a manővert, hogy lássa a világ a Tu is van olyan jó mint a Concord... aztán a filmben is említett stabilitási problémák előjöttek, és a gép lezuhant!
Érdekes 🤔
Én is ugyan ezt hallottam
Ez pontosan így volt, sőt a baleset előtt belenyúltak az oroszok az elektromos kormány rendszer beállításába amit nem tudtak kellően vissza ellenőrizni működés közben. Le is zuhantak
Not just that ! Engineers modified the Tupolev internal program to expand the possibilities in the demonstration. Except that the structure was not suitable for this kind of feat which ended up breaking in an extreme maneuver!!!
Imádom hallgatni és figyelni az összes részt, köszönöm!
A legigényesebb, és legszínvonalasabb magyar csatorna!
Köszönjük!
főleg hogy igaz sosem szállítottak utast
Voltam Sinsheimben mindkettő fedélzetén, hatalmas különbség van a két gép között komfort érzetben. A Concorde sokkal kifinomultabb, minőségibb beltéri anyagokat használt, kényelmesebb ülések, utasbarátabb. A Tu 144es sokkal impozánsabb kívülről, de belül meglehetősen "visszafogott". Az ülései a 255ös Ikaruséra hajaznak, de lehet hogy ugyanazok. A pilótafülke akár egy Zil teherautóé. Hatalmas kapcsolók, csúf zöld lemezpanelekből kitüremkedő óriási kerek műszerek, nagyon látszik hogy versenyt futottak az idővel. Minden olyan elemével ami már ki volt előtte találva, semmit nem foglalkoztak. "Jó az bele hagyjad" lehetett a mérnökök mottója. De kívülről nagyon tetszett. A Concord meg belülről tetszett sokkal jobban. Tanulságos kirándulás volt, mindenkinek ajánlom a sinsheimi technikai múzeumot. Rengeteg egyéb látnivaló is van, hatalmas retró autópark, külön F1 szekcióval, vasúttörténeti részleg, óriási hajómotorok..stb..
Tisztelt Főszerkesztő Úr! Ismét nagyon jó anyag, a zene különösen passzol az időszakhoz. A vnukovói kiképző központban volt Tu-144-es szoba, de az ott dolgozó munkatársak is megerősítették, hogy végig "fél-tesztüzemben" repült a típus. Ezért nem rendelkeztek szimulátorral. Ebben a kategóriában a sikert nem a teljesített járatok számában mérik. A Concorde-programban alapozták meg az Airbus-család mai sikereit ( nemzetközi együttműködés). Hasonlóan hatott a Tu-144-es a szovjet iparra. Talán nincs a műszaki tudományoknak olyan ága, amely nem vett részt a fejlesztésben. Az iparágak profitálhattak a projektből. Gondoljunk csak a Tu-160, vagy a Burán űrsikló sikereire és a 70-es években épített rekorder tengeralattjárókra (nagyméretű titán elemek felhasználása). De a nyugati cégek is jól jártak a szovjet összeomlást követően kivándorolt szakemberekkel.
Balázs ismét kiváló , remek műsort hozott össze , köszönet mindenkinek , aki részt vett az elkészítésében ! :-)
Igen pontos, igen jó összefoglaló! Nagyon tetszett! Amúgy, csak érdekességképp, annó, mikor Tupoljevék megkapták a feladatot, Mjasziscsev, mintegy önszorgalomból (és mert politikailag mellőzötté vált) elvégezte az előszámításokat, melyek alapján arra jutott, hogy az angol-francia, és az amerikai GE törekvéseihez hasonlóan a leendő szovjet gépnek is egyáramú hajtóművekkel kellene repülnie. Ekkor már rendelkezésre állt a Szovjetúnióban több nagy méretű és teljesítményű egyáramú hajtóműtípus is. A megkövetelt sebességgel, a megkövetelt utazómagasságon, a tervezett terhelés mellett csak ekkor lehetett volna a kívánt hatótávot elérni. Az ifjabb Tupoljev állítóag vén hülyének nevezte Mjasziscsevet és az iroda kitartott Kuznyecovék duct burning NK-6-osa mellett, ahol is a forszázs csak a külső áramban működött volna! Mindezt pedig azért, mert ekkor már ismert volt, hogy a General Electric egyáramú, óriási teljesítményű GE4-esével szemben a konkurens Pratt&Whitney JTF17-ese is duct burning megoldású lett volna. Illetve volt is mert megépült. Az NK-6 is megépült, de repülni soha se repült, viszont belőle fejlődött ki az ismert NK-8-as és vele párhuzamosan az utánégetős NK-144-es család, amiből pedig az NK-22-es. Ez utóbbiak közös ismertetőjele, hogy külön utánégetés van a külső és külön a belső áramnak. Ennyi maradt meg az "evolúciós zsákutca" duct burning dizájnból. Nos, a kétáramú hajtóműnek ami az előnye lett volna hangsebesség alatt, utánégető nélkül, az a hátránya lett hangsebesség felett és főleg utánégetéskor, mivel a hatalmas levegőátfutáshoz hatalmas mennyiségű kerozin kellett a megfelelő dúsítású forszázs stabil működtetéséhez. Irónikus módon, bár utasokat csak a javított NK-144F-el repültek, 1978-ra már kész volt az Tu-144D, amelynek Koleszov RD-36-51A hajtóműve egyátalán nem tartalamzott utánégető rendszert, így a mai napig a világ leggyorsabb utánégető nélküli repülőtípusa a Tu-144D! Mire a Tu-144D készen állt, a program vitorlájából minden szél kifújt és még az a bizonyos baleset is megesett. Különös, de az utolsó három Tu-144D már azután lett befejezve, hogy a programot leállították. Az utolsó előtti Tu-144D-ből lett a Tu-144LL, ami a Tu-160-as NK-32-es hajtóműveit kapta meg, NK-321 projekt néven. Ezzel a 18 darab tesztrepülés egyikén, Mach 2.4-et ért el a gép, mely során a festék sok helyen le is jött a gépről. Az NK-32/321 egy utánégetős hajtómű ismét, viszont teljesen más paraméterekkel és kialakítással, mint anno az NK-144-es család volt.
Le a kalappal, szép hajtómű-történet!
Köszönöm. A videót is, meg ezt a megjegyzést is. Hasznosan telt el az idő, amit velük töltöttem. És kellemesen :D.
Apam te errol konyvet irhatnal
Azért a kudarc is hasznos, amennyibe emberi lélek tudja levonni a NORMÁLIS konkluziokat, és NEM FASZ FEJEK!
PERSZE AZ ELSZENVEDO ALANY RÉSZÉRE NAGYON FRUSZTRÁLÓ 😤.
De ezt 50 ewel ezelőtti teknikaval készültek el. Mikor még NEM volt számító gép, tervező programok, stb. De a KONKURENCIA mindezek a teknikai vívmányok felhasználásával se - voltak képesek (?) - HOZZÁ HASONLÓT készíteni! Tisztelet az akkori tervezők előtt!
mikor emberek halnak meg az nem baleset hanem katasztrófa
Hihetetlen megint milyen szenzációsan összeállított videó, érdekfeszítő felvételekkel, csodás szakmai kommentálással. Megint csak gratulálni tudok, remek ez is.
Mindentől függetlenül gyönyörű gépek voltak ezek 👍🙂😍
Sinsheimben megtekinthető és bejárható mind a két típus(concorde és tu-144),fantasztikus élmény ,ajánlom mindenkinek ,hogy elmenjen
Voltam , még 1 szer elmegyek ,de Speyerbe is nagyon érdemes elmenni.
Voltam mar 3x . Felelmetes ahogy billeg a levegöben mikor bemesz az utasterbe.. es jo szük belül röl a concord az törpenövesü embereknek lett tervezve tuti :))
Köszönöm szépen ezt a remek összeállítást!!!!!!!
Gyönyörűséges műalkotás. Imádom a nagy füleit. 😀
Köszönjük a videót! Kiváló, minőségi munka!
Mindif a Concorderól hallottam sokkal többet, és most végre láthattunk sokkal többet a "másik oldalról" is. Ismét egy remek videó volt! (Y)
Az azért nem véletlen, hogy a Concorderol sokkal többet lehetett hallani, mivel az valojaban utasszallitasra is hasznaltak. Ez viszont a TU-rol nem mondhato el.
@@tothpeter4190 de. Csak nem sokáig.
Ismét a megszokott színvonal,nagyon köszönöm a feltöltést! Nagy öröm,hogy anyanyelvünkön is megismerhettük a "Concordsky" sztorit!
Nem jól tudod. Tu-144 a típus neve.
Kedves Erika Alexandra vagy Andor! 🤣🤣 Azt hittem az idézőjelekből másnak is világos lesz,hogy ezt viccesen jegyeztem meg,nem komolyan. Képzeld,ha előbb nem is,a videó címéből kiderült még egy ilyen tudatlan számára is mint én,hogy itt egy Tu-144-ről van szó.
@@Danite1985 vagy Téttry, ez baromság. Viccesen sokféle állítás működik, azonban ami alapvetésként gúnyos (mellesleg hazug is), az sem állításként, sem viccként nem használható. Ezt kb. pontosan tudod, de nem korrigálsz, hanem mellébeszélsz. Mindegy is, aki szereti a realitásokat, sosem tekinti annak a típust, aminek te, de viccként sem kezeli ezt, az is biztos. Az, hogy te hiszel valamit, nem jelenti, hogy az "másnak is világos lesz." Többet nekem ez a téma nem ér meg.
Hölgyeim és Uram! Ha nem tetszik a válasz,minek kötsz bele egy teljesen ártalmatlan hozzászólásba? A semmibe gyakorlatilag. De tök mindegy is,elsőre nem akartam ítélkezni,a második hozzászólásod már nekem elég ahhoz,hogy rájöjjek egyáltalán semmilyen formában nincs értelme neked bármit is mondani... én is befejeztem és teljesen el is zárkózom mindenféle további kommunikációtól!
@@Danite1985 Isten vezessen elzárkózásodban és ez terjedjen ki írásos tevékenységedre, a világ nagyobb dicsőségére, ámen.
Szerintem az egyik legszebb repulogep,amit valaha epitettek, a masik a SR-71 Blackbird!!Ez a gep egyszeruen gyonyoru!!!
Meg a Tu-160
Érdekfeszítő, informatív, remek! Köszönetek!
Tudom,hogy az űrsikló egy másik műfaj,de szerintem nem csak engem érdekelne egy ilyen videó a Buranról. 😊
Ha amugy tudsz angolul akkor batran ajanlom a Curious Droid nevu csatornat. Neki ilyesmi temakban vannak videoi, koztuk a Buranrol is. (Az o csatornajan is fellelheto tu144es video ha erdekel :) )
@@bencepatyi4032 köszönöm,megnézem!
Németországban, a Speyeri múzeumban 'élőben' meg lehet nézni a Buránt! A TU-144-et, pedig az előző testvér-múzeumában, Sinsheimben. Egy hangár tetejére állították, mellé egy concordot is. Be is lehet menni a belsejükbe!! :-)
Nagyon izgalmas és átfogó videó volt. Izgalmas volt minden perce. Köszönöm szépen!
Fantasztikus film,köszönjük!🤝
Remek video, csodas gep! Koszonom es remelem lesz folytatasa a kulonleges gepek bemutatojanak, habar ez egy eleg eros kezdes volt. 🙂
Itt már hajnali 1 óra elmúlt, de ezt muszáj volt azonnal megnézni.
Köszönöm az információkat kedves LKK
Kránitz Úr!
Ez ismét egy kiváló videó lett, gratulálok! 😉
Tök érdekes videó volt! Anno Szigethalmon a Sport utcában laktam, a volt katonai lakótelepen. Pl. 1978-ban a Kolozsvári utcai óvoda felett szálltak le a MIG-19 és MIG-21 vadászrepülőgépek a tököli reptérre. Később pár évre rá már a MIG-29 volt a menő. Na persze volt egy helikopter pilóta aki külföldi lehetett, mer a C bérházban lakott. Sok "baráti ország" katonája vendégeskedett ott. Nem tudom ki lehetett. De ő ha repült, tett egy kört a Mi-24 harci helikopterével a lakótelep felett, merthogy szolgálatban van.
De addig hintáztatta a gépet, hogy szerintem az szaltó volt.
Remélem lesz még ilyen tartalmas videó.
Gyönyörű repülő. Köszönet a videóért :)
A Sinsheimi muzeúmban ki van állítva mind a kettő , a Concorde és a Tu-144, belülről is meg lehet nézni mind a kettőt, nekem az volt az érzésem hogy a Tupoljev tágasabb belül !
Pontosan!!!
Még mindig ott nézelődnék, ha a család ki nem rángat. Az, hogy tágas, talán még nem is jó meghatározás. A leg hátuljától, ahol a fedélzetre lehet lépni, alig lehet ellátni az elejéig! Lenyűgöző.
Kránitz Balázs for president.
Minden videó magas szinvonalat képvisel. El is döntöttem, megyek vele hosszúlépni.
Nem vagyok repülésrajongó, de sorra nézem a videóit.
Köszönjük, ez tényleg érdekes volt :)
Nekem is nagyon tetszett a videó, ismételten kiváló munka a videó készítőitől! Megy az ökölpacsi😉😎
Ennek a sorstalan repülőgépnek a nyugatiak becenevét adtak: Concordski.
Talán az eddigi legnézettebb epizód. Lehet, hogy nem véletlen? Az egyik legszebb gép amely valaha repült.
jöhet a 2. rész! :)
Nagyon jó film volt! 💪💪
Valaki mondja meg kérem hogy mi a zene neve ami 1:22-nél kezdődik. Sokat Segítene.
Journey to the Centre of the Maggot Infested Goat Anus by Purple Nelson and the Cosmic Llama
Igen, ahogy olvasom a kommenteket, bennem is megfogalmazódott ez a szó: Műalkotás
Lehet hogy az utasforgalom kiszolgálására nehezen volt alkalmas, de mint tárgy, rettentően kecses, tekintélyt parancsoló jármű. Véleményem szerint, szebb is mint a Concorde. (gondolom létrejöttekor ez is volt a cél)
Ezek azok a pillanatok, amiket jó lett volna élőben is megélni, de hála Nektek, videón azért meg tudtunk nézni egy Tu-144 összefoglalót.
Köszönöm
Szerintem a Concorde szebb volt, de ez csak az én véleményem
De jó videó volt :) Köszönjük. Egy apróság: 747 első felszállása '69, nem '68.
Milyen könyvet-enciklopédiát olvas az úr a videó elején?
kisgyerek voltam, a Kanizsai úti óvodába jártam. Minden héten egyszer vittek minket kirándulni olyan legendás létrás Ikarus busszal. Többször vittek Ferihegyre. S bizony kis óvodásként én is ott voltam abban az ember körgyűrűben a nagy gépmadár körül. Persze ötévesként nehezen tudtam fölfogni annak a világmegrengető voltát, ami ma már elképzelhetetlen lenne. Hogy egy seregnyi kisgyermeket a közben üzemelő repülőtér betonjára engedjenek?
Que buenos materiales, pero que pena que no hay forma de subtitularlo :( Por favor, piensen en eso... no podemos traducir lo que sale por el canal de audio. :)
What a good material, but what a pity there is no way to subtitle it :( Please, think about that... we cannot translate what comes out of the audio channel. :)
Sajnálom, hogy nem volt lehetőségem ilyen géppel utazni. :( Szívesen átéltem volna, hogy milyen amikor a földön gyorsul. Elképesztően szép és kecses gép. Hogy viselkedik egy ilyen gép a magasban? Mennyire érezte vajon a turburenciát? Vagy ekkora sebességnél és magasságnál átszeli őket? Nekem volt szerencsém egy Bombardier CRJ 550-el repülni és számomra halál félelmetes élménynek maradt meg. Minden felhő megdobta (igaz, elég komoly viharban repültünk), míg a Boeing 747-400 szinte meg se érezte, még a gép farában ülve se volt rázós.
Ismét egy jó rész. :D
Zainkó Úr annyira hasonlít Miklóska Lajos gitárosra! :D
Egy kis bibi van a tortenetben, amit szemelyesen tapasztaltam. Harom napig volt a gep Ferihegyen es naponta 2 bemutato repulest hajtott vegre. Mindharom napot ellogtam a sulibol miatta de az osszes repulest vegigneztem. Harom napig a repteren eltem szinte. 😀
Nagyon jó videó. Köszönöm szépen :)
Szögedi a bácsi? :-)
Amúgy nagyon klassz kis film, imádom az ilyeneket...
Géza nem szegedi, de kétségtelenül többen ezt gondolják. 😊
Ez a gép a Koleszov RD-36-ossal lett volna az, aminek eredetileg tervezték. Ott nem,hogy órákon át, de egy másodpercig sem kellett működtetni az utánégetőt, mert nem is rendelkezett utánégetővel. Az oroszok gyakorlatilag azzal a hajtóművel megcsinálták,évtizedekkel mindenki mást megelőzve a világ első "szupercirkáló" hajtóművét,amely képes volt utánégető nélkül átlépni és folyamatosan tartani a hangsebességnél gyorsabb utazósebességet. A hajtómű élettartama igen rövid volt, de ezen nincs semmi meglepő, mert több mint 40 éve készült.
Kudlik Juli háta mögött, a DELTA című műsor elején, ilyen repcsi volt látható! :-)
A DELTA elején egy Brit nehézbombázó, az Avro Vulcan látható, ami 1955-ben állt forgalomba, deltaszárnyával akkoriban úttörőnek számított. Fehérre festették hogy egy atomvillanás ne károsítsa.
@@Aranyparipaa hu.wikipedia.org/wiki/Delta_(m%C5%B1sor)#/media/F%C3%A1jl:Kudlik_J%C3%BAlia_fortepan_56546.jpg
Szerintem nem. Az inkább egy Concorde. A Tu-144 hajtóművei nem a szárny külső harmadán voltak mint a képen levő gépen.
Sinsheim-ban a Technikai Múzeumban ki van állítva egy Tu-144 és egy Concorde is, mindkettő bejárható! 😊
Szerintem a francia belülről, míg a szovjet kívülről sokkal szebb mint a másik! 😉
Nem tudom a felvételek melyik típus belsejében készültek, de nem 3+2 üléssorral szerelték ezeket a gépeket.
2+2 sor volt ebben is és a Concorde-ban is, a felvételeken látottaknál sokkal szűkebb elrendezésben.
hu.pinterest.com/pin/341218109242839031/?nic=1
@@aeroparkbudapest Sajnos az elmúlt 2 napban nem voltam számítógép közelben, így csak most tudom feltölteni saját képeimet. Bár egyig típus sincs úgy fényképezve, hogy egyértelműen látszódna a 2+2-es elrendezés, de az jól látszik, hogy a gép hossztengelyéhez képes szimmetrikus az elrendezés. Ebből egyértelműen következik az ülések száma.
Saját szememnek hiszek inkább, mint a reklámanyagoknak.
Saját képek:
drive.google.com/open?id=1d4dP1hl5Rl5Q56TLlIYWDklEE80m15y9
De érdemes erre is kattintani, a Concorde üléseivel kapcsolatban:
www.google.com/search?q=concorde+seat&oq=concorde+seat&aqs=chrome..69i57j0l5.4915j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Itt pedig az ön által képek közül egy hiteles TU-144-es ülés elrendezés:
hu.pinterest.com/pin/302304193718452641/?nic=1
Ez a kép is, mint ahogyan a sajátjaim is Sinsheimi Technikai Múzeumban készültek.
RIP TU144, de szívesen kipróbálnám.
Élöben meg lehet nézni Németország Sinsheim technikai muzeumban.
Voltam benne! Olyan szögben van kiállítva, hogy kihívás végig menni benne.
@@dlaj1 viszont csúzdán lejöhetsz és mindjárt a dupla első kerekes TYRELL F1-es előtt landolsz...
Hogy kerult oda? Talan a wermacht vitte magaval mikozben visszavonultak Belorussziabol '44 ben?
@@tiborpurzsas2136 Van róla videó a neten , szétszedett állapotban hajóval illetve közúton szállították a múzeumig a gépet.
@@JegkokoModellRailway koszi
Nekem is tetszett ezért a kedvelőknek ajánlanék másik hasonló filmet : A Concorde tündöklése és bukása.
Én csináltam egy tu 144 LEGObol
Mach 3 mal kattintottam
Érdekes, hogy míg a britfranciák, meg szovjetek ezzel szenvedtek, bizonyos amerikai fejlesztőcsapatok MÁR 6-7 ÉVE kipattintották magukból az A12-t (SR71 elődje, beismert max sebesség: 3.35 mach) brutális.
20:53 Az Amerikánszkiak csináltak egy makett repülöt, most az egy repülö muzeumban van. Láttam is, söt fel is mehettünk a fedélzetére.
Köszönjük !
Nem hogy a 60as években , hanem még ma 2024ben sem lenne semmi làtvàny egy ilyen kaliberü repülőgép le s felszàllàsa a "ferihegyen" 🤩😲😁
1:22 Mi a zene neve? mert nagyon jó és még shazam-mal sem találtam meg. :(
Ráadásul egy magyar játéknak is ez a főmenű zenéje.
En a bemutaton 9 eves voltam es bent lehettem a pilotafulkeben is, de csak arra emlekszem , h rengeteg muszer volt.
Legyen video az amerikai boeing 2707ről
miért?
Érdekes .
komoly!!!! azt sajnálom,h csak 23 percet érdemelt
a végén amiröl szo van hogy csomo adatot nyertek az amerikaiak pár tizmillaárt, és hogy majd vmikor épühet amerikai utasszállito, de hát ezekböl repül a virgin galactic meg a blue origin meg a tesla meg más cégek is majd, gondolom az állam eladta ezeknek jo pénzért az adatokat, akik még igyis jo pár milliárd dollárt megsporolhattak a kisérletezeések elhagyásával
💯👍
Gyerekoromban 70-es években ilyen cigit szívtam.
mitől szovjet concorde, ha előbb kész lett, mint a concorde és a baleseteket tekintve, sokkal jobb is volt?
katasztrófa volt a gép nem eggyet néztünk emberek haltak meg köztük lennél akkor is dicsérnéd
A Concorde sokat repült, ismert és a maga műfajában sikeres volt, ráadásul mindig a világ nagyobb része volt a szovjetek ellen, így a Tu-144 csak "szovjet Concorde" maradhatott. Mi ma azokat a nyugati forrásokat olvassuk a leginkább, amelyekben így nevezték. Az oroszok vagy, mondjuk, a kazahok valószínűleg nem így találkoznak vele.
Valahogy hiányolom az archiv filmet mikor Párizsban / mintha felrobbantották volna a levegőben / a légi bemutatón a TU 144 -et
ruclips.net/video/3ZjbSTtW7VE/видео.html
szovjet Concorde? nem ahhoz hasonlítunk, ami előbb volt?
Akkoriban is így emlegették a típust: Konkordszkij.
A jobbhoz (etalonhoz) hasonlítjuk a többit, 2 MACH-os sebességgel a Concorde repült hamarabb.
Láttam mindkettőt Sinsheimben csak kammiláztam TU144 -en hogy az oroszok is építettek ilyet, külsőre jól lemásolták.
Biztos nagyon kellemes a szokásos agyatlan előitéletekben létezni. De vannak tények is. A "másolás" ügyében: A TU-144 a korábbi, s igy alighanem igen érdekes jövőbelátó másolást alkalmaztak hozzá Tupoljevék ...
Marhaság nem akarták amerikai segítséggel feléleszteni, az amerikaiak akartak a géppel kísérleteket végezni, ami pénzügyi segítségükkel meg is valósult.
Remek videó ismèt
a ruszkik már a rigával zaporozseccel megmutatták mit tudnak okulniuk kellett volna de a nép éhezett
Na most akkor hogy lopták az oroszok a technológiát, ha előbb lettek kész mint a francia-angol duó?
Az volt a teória, hogy a Concorde-ot már jóval a Tu-144 előtt elkezdték tervezni. Majd ezeket az adatokat, pontosabban korai (ál)terveket lopták el a Szovjetek és ekkortól tartott kapkodva 4 évig a fejlesztés és építés. Így a Tu-144 előbb repült, mint a Concorde. Ez a teória.
Voltak részletesebb teóriák, hogy a Szovjetek a valódi korai terveket lopták el, vagy ezek a tervek és adatok szándékosan hibásak voltak, mert Concorde-ék tudták, hogy ellopják őket.
CCCP Technika!👍
Nem is működött sokáig, ellenben a Concorde-al!
Miután a Concorde adatait csak részben tudták ellopni, olyan is lett a gép minőségileg! Csak éppen kussol(t) róla mindenki, hogy nagysbességű repülés közben láthatóan csavarodott a gép törzse és sorolhatnám. Ahogy a rohadt muszkák mindegyik más, még jónak is csak relatíve mondható terméküket vagy licencelték vagy egyszerűen ellopták a Nyugattól - kezdve a T-34 motorjától a Kamaz teherautókig....
Mennyit evett százon?? 🙂
csak ugy 24 kg kerozént 1 km-re, vagyis gyenge 2,37 tonnat 100 km-re.
Az nemsok....
22tonnàt evet 1000kilometeren!
0:25 orosz mentalitás
Super Sonic prináša vela problémov ale Fajn
Hát jobban is néz ki mint a Concorde
Szerintem a Concord szebb
Amúgy arról le lehetne szállni, hogy a tu-144 a copycat, mert az 1 concorde amikor kijött a gyártósorról, akkor a tu-144-es már rég repült:)
Ez igaz, de a Concorde-ot hamarabb kezdték tervezni, és állítólag jónéhány tervrajz eltünt.
@@Mcori100 Olyan legenda (?) is van, hogy a franciák meghamisították a Concorde adatait, aztán hagyták, hadd lopják el az oroszok... ezért esett le az a Tu-144. Azt nem tudom, van-e valami valóságalapja a dolognak. Lehet, hogy a szovjetek csak mindenáron le akarták körözni a kapitalistákat, aztán ez lett a kapkodásból.
@@laszlokuti6743 A legenda valószínűleg csak egy marhaság. Az amerikaiak pénzért bizonyára megkaphatták volna a Concorde egyes terveit, de ők inkább bedobták a lapjaikat. A Tu-144 és a Concorde közötti hasonlóság egyébként csak a fő vonalakban jelentkezik, a deltaszárnyas alakban, a többit aztán a mérnököknek kell kikísérletezniük. Jó sok különbség van a két típus között, ezek mellett nem lehet szimpla másolással megúszni a tervezést. A kapkodás megbosszulta magát, nem először és nem utoljára. Szokták mondogatni, hogy a verseny jót tesz a kreativitásnak, de lám, van, amikor mégsem.
tip-top
Nem véletlenül nevezték "Konkordszkij"-nak mert a muszkák arról lopták az egészet - aminthogy ez a tény már ismeretes. Ám nem tudtak minden dokumentációt megszerezni és ezért saját anyagokkal, saját ötletekkel pótolták a hiányosságokat -ami miatt a gép a Concorde-nak a nyomába sem léphetett szerkezetileg....
Neked sem ártana pótolni a témával kapcsolatos hiányosságaidat. 😂
Amikor én ezeket az informaciókt megszereztem, te még sehol sem voltál.t@@piskota21
Omnis festinatio est diabolo.
Balul sült el az orosz próbàlkozás!
05:52 - Úgy néz ki mint az exem. :D Mondjuk ő is orosz apai ágon.
Jovot
A bácsi kicsit ősszevissza makog, talán le kellett volna írni a szöveget előtte. Meg sok az "igazándiból"...
20 TU-154 volt. Ma pedig van 2.Mert a többi lezuhant😂😂😂
Örülsz neki?
Fogalmad sincs miről írsz. 1025 darabot gyártottak belőle!
Ki ez az igazandizos taho? Raferne egy par ev Sziberia, vagy a Fekete Delfin nyelvtanfolyama ovcsarkak kozott, ott lehetne igazandiznia ennek a taho igavononak!!!
there will again be a concorde super sonic plane which is new and safe is missing a lot i flew with it i love and everywhere i just went there. such a bird is not a place in the museum but in the air on the river several countries and should be developed! twenty 20% faster than the rifle bullet, he was the uncrowned queen for a quarter it cost £ 3 billion to build it took 15 years to build the machine Commissioning January 21, 1976
es wird wieder ein concorde supersonic flugzeug geben welches neu und sicher ist fehlt viel ich bin damit geflogen ich mag und überall wo ich gerade hingekommen bin. ein solcher Vogel ist nicht der richtige Ort im Museum, aber die Luft im Fluss vereint mehrere Länder und sollte entwickelt werden!20% schneller als die Gewehrkugel, er war die ungekrönte Königin für ein Viertel, der Bau kostete 3 Milliarden Pfund dauerte 15 Jahre, um die Maschine zu bauen Inbetriebnahme 21. Januar 1976
Снова будет суперзвуковой самолет Concorde, новый и безопасный, которого не хватает многого, я летал на нем, мне нравится, и везде, где я только что был. такой птице не место в музее, но воздух в реке объединяет несколько стран, и ее нужно развивать! На двадцать на 20% быстрее, чем пуля из винтовки, он был некоронованной королевой на четверть, на ее постройку ушло 3 миллиарда фунтов стерлингов На постройку машины ушло 15 лет. Введена в эксплуатацию 21 января 1976 г.
der vil igen være et concorde super sonisk fly, som er nyt og sikkert mangler meget, jeg fløj med det, jeg kan lide og overalt gik jeg bare der. sådan en fugl er ikke stedet på museet, men luften i floden samler flere lande og bør udvikles! tyve 20% hurtigere end riffelkuglen, han var den ukronede dronning i en fjerdedel, det kostede 3 milliarder pund at bygge den tog 15 år at bygge maskinen i drift 21. januar 1976
θα υπάρχει ξανά ένα σούπερ ηχητικό αεροπλάνο Concorde το οποίο είναι καινούργιο και ασφαλές λείπει πολύ, πέταξα με αυτό που μου αρέσει και παντού πήγα εκεί. ένα τέτοιο πουλί δεν είναι το μέρος στο μουσείο, αλλά ο αέρας στο ποτάμι συγκεντρώνει αρκετές χώρες και πρέπει να αναπτυχθεί! είκοσι 20% γρηγορότερα από τη σφαίρα του τουφέκι, ήταν η μη στεφανωμένη βασίλισσα για ένα τέταρτο που κόστισε 3 δισεκατομμύρια λίρες για την κατασκευή του χρειάστηκαν 15 χρόνια για να κατασκευαστεί η μηχανή Ανατέθηκε στις 21 Ιανουαρίου 1976
Τ
新しくて安全なコンコルド超音速機が再びあります。私はそれを使って飛んだことがたくさんあり、どこにでも行きました。そのような鳥は博物館の場所ではありませんが、川の空気はいくつかの国を集めて開発する必要があります!ライフルの弾丸よりも20%速く、彼はそれを作るのに30億ポンドかかる4分の1の無冠の女王でした1976年1月21日に就役した機械の製造に15年かかりました
将再次有一架协和式超音速飞机,它是新的,安全的,我错过了很多,我喜欢和我刚去过的任何地方。这样的鸟不是博物馆里的地方而是河流中的空气汇集了几个国家,应该开发!20比步枪子弹快20%,他是四分之一的无冕女王,建造它耗资30亿英镑机器制造耗时 15 年 1976 年 1 月 21 日投入使用
Lesz megint concorde szúper szónikus repülögép ami új és biztosságos hiányzik sokat repültem vele szeretem és mindenhova csak azal mentem. ilyen madárnak nem a múzeumban a helye hananem a levegőben folyón össze több ország és fejleszteni kellene !Titanic is elsüllyedt 1912 április 15 dikén és lás csodát újból megépítik egy asztrál üzletember felyéböl pantat ki .így concordot se kelenne enyiben hagyni a felylesztését mikor kétszera gyorsabb volt hangnál húsz 20% kal gyorsabb a puskagolyónál ,negyedévenát volt a koronázatlan királynölye 3 miliárd font ba került a megépitése 15 évbe került a gép megépitése Szolgálatba állítás 1976. január 21.
Szörnyű amikor a politikusok diktálnak a fejlesztőknek.
@GoreBoxVlad