Ja zacząłem swoją przygodę z spd od 520. Jeżdżę od kilku tygodni w spd i jestem zakochany. Bałem się tego rozwiązania z powodu jazdy w protezie nogi. Ale jest ok. Rewelacyjne rozwiązanie. Pozdro
W gravelu PD-ES 600. W gravelu mojej żony są moje state 520tki, na których się uczyła. Mają 16 lat :) ES-600 nie ustawiają się idealnie ale da się przyzwyczaić. Niemniej, 520 czy 540 wygodą wygrywają z mniejszym podparciem.
ja używam Shimano PD-EH500, mega uniwersalne, z jednej strony SPD na trening, a z 2 strony platforma z pinami żeby z kumplami wyskoczyć na "ławeczkę" w normalnym bucie :) szczerze polecam
@@Syntetyk_666 warto, u mnie się spisują bardzo dobrze, często używam roweru na podjazdy w celu załatwiania spraw, a treningowo mają już 2000 km i nic się z nimi nie dzieje. Świetny kompromis.
Aż zobaczyłem co to jest i szczerze to nie wiedziałem że takie coś jest . Myślałem o typowych SPD ale chyba wybiorę właśnie takie aby móc czasem rekreacyjnie w zwykłych butach pośmigać.
Spd 520 znałem i używałem już wcześniej w mtb a nawet w trekkingu. Więc zamawiając trzy lata temu na dobrerowery gravela od razu zamówiłem 520-stki. I tak 21 tys. razem już zrobiliśmy i jedziemy dalej. Pozdrowerek i do zobaczenia na trasie.
Różnice między Shimano m520 a m540: 1. m520 są na imbus 6mm a m540 na chyba 8mm 2. aby rozebrać do przeserwisowania m520-stki trzeba specjalnego klucza TL-PD40 a do m540 nie trzeba 3. m540 są lżejsze Chyba tyle :)
Jeżdżę od 7 lat na tych samych 520. Dwa lata temu dostały małego luzu. Rozkręciłem, wyczyściłem i z nowym smarem jeżdże w spokoju. Potrzebny jest dedykowany klucz, dostępny na Allegro.
Odpowiedź to...dobre platformy z pinami i dobre buty do platform. Kto jeździ poprawnie gravelem wpakował się już np. w błoto nieprzejezdne, a mały nawet spacer po takiej gliniastej brei to pewnikiem zapchane bloki i kilkunastominutowa męczarnia z oczyszczeniem tego.. Po wskoczeniu kilka miesięcy temu na spd 540 zacząłem mieć problemy z kolanami. Był fitting profesjonalny zaraz po zakupie spd, potem korekta jeszcze dla pewności że nic się nie rozregulowało po czasie, był fizjo i regularne ćwiczenia, usg kolan nic nie znalazło. Pomysły mi się kończą i lada moment(inny problem techniczny to opóźnia) wracam na dłużej na platformy żeby sprawdzić czy to cos zmieni. Nie żebym nie doceniał spd, ale po kilku miesiącach i paru tysiącach przejechanych stwierdzam że nie jest to wcale taka przepaść jeżeli chodzi o jazdę rekreacyjną.
Osobiście używam SHIMANO PD-EH500 i cenię sobie to, że są to platformy, posiadające bloki SPD - w zależności od rodzaju wyprawy, mogę jechać w blokach albo korzystać z platformy. Nie jest to bez znaczenia w długich trasach, kiedy chce się zmienić obuwie chociaż na jakiś czas albo podjechać z pola namiotowego do sklepu bez konieczności zakładania butów z systemem SPD :)
Cena 100 kilkadziesiąt PLN to przed kryzysem, teraz 250. 520 rozkręca się innym, dedykowanym kluczem 540 normalnie płaskim kluczem. Dodatkowo ośka 540 ma inną budowę i jest wytrzymalsza i lżejsza.
Temat idealny temat na moje dywagacje. U mnie jeszcze starsze 540 bo 12 letnie, buty się zmieniają a pedały nie. Raza na rok rozkręcenie osiek i smarowanie rozwiązuje problemy luzów.
W 520 czy 540 (jak i innych pedałach spd) gdy pojawi się luz, kasuje się go (łożyska to złożenia kulkowe z prostą do ogarnięcia regulacją konusikiem z nakrętką kontrującą, łożyska są nadzwyczaj precyzyjne).
W gravelu mam ES-600 trzeba przywyknąć do jednostronnego wpinania i, że farba schodzi. W mtb korzystam z shimano xtr - mają z 6-7 lat, inwestycja na całe życie, nie raz tonęły w błocie, oczywiście przy odpowiedniej gęstości błota na butach i pedałach są problemy z wpięciem ale są bardzo wytrzymałe na duże interwały serwisowe 🫣
Bardzo optymistyczny materiał. Bo po raz kolejny prawdziwa okazuje się stara mądrość ludowa, że nie każda nowinka jest dobra, a sprawdzone, dobre rozwiązania są... sprawdzone i dobre:))) Na gravelu jeżdzę w hybrydach PD-EH500.
Ja zacząłem od time speciale 8. Fajne jest to, że od biedy spokojnie, ale z zaznaczeniem spokojnie, w normalnym bucie też na nich pokręcę. Ogólnie są bardzo fajne, jednak bloki strasznie się łatwo niszczą przy chodzeniu, nie są ze stali. O ile luz mi pasował na początku o tyle teraz mam wrażenie że zaczyna mi lekko wadzić. Myślałem aby zmienić na HT T2.
Nie szosa, nie gravel, ale w MTB 5 sezonów przejechałem na Shimano 520 i przyznaję że są nieśmiertelne. Pół roku temu postanowiłem zmienić na Crankbrothers Mallet E, ze względu na potrzebę większego podparcia stopy. Cranki dawały dobre podparcie, fajne uczucie stabilności, ale po 5 miesiącach pojawiły się takie luzy, jakich w 520 nie mam do dziś po tych 5 sezonach!
Śmigam w tych pedałach na szosie i kocham je za niezawodność. Nie jestem pro riderem więc ich waga nie ma dla mnie znaczenia. Uwielbiam w nich możliwość zejścia z roweru i spokojnego przejścia kawałek bez myślenia że rozwalę bloki. No i teraz już da się kupić buty które wchodzą na te bloki a wyglądają bardzo szosowo jak Fiziki Tarra
Ja się trochę wyłamie, bo zmieniłem niedawno na PD-EH500 właśnie z m540, które bardzo lubiłem, ale czasem mam ochotę podjechać gdzieś na rowerze bez konieczności ubierania butów spd i tutaj jednostronny pedał spd z szeroką platformą wygrywa.
Polecam Cranki, model Candy 1 - błotoodporne, miniplatforma daje lepsze podparcie stopy i chroni "ubijak" przed połamaniem, najtańsze mają platformę kompozytową i są najlżejsze ;) Można rozkręcić bez użycia specjalistycznych narzędzi i przesmarować lub wymienić łożyska (ale nie mam pojęcia, co trzeba zrobić, żeby te łożyska zajechać) ;)
Time XC12 / 8 / 6 , wiele tysięcy kilometrów bez awarii, duży luz roboczy na blokach, co w przypadku ostrzejszych jazd w terenie umożliwia spory zakres pracy stóp bez przypadkowego wypięcia, lżejsze, coś pomiędzy ubijakami a lookami, polecam wypróbować.
520-tek używałem zawsze. Ostatnio pozwoliłem sobie na ekstrawagancję i kupiłem spd-ki XT. Bo ładne. OK, ale finalnie w GRAVELU, który ma być do wszystkiego (czasem też pojeździć po mieście i pozałatwiać spawy) wylądowały u mnie SHIMANO PD-EH500. Z jednej strony platforma, z drugiej zarzaski Polecam
W szosie M520, mają już 16000 km zrobione, z czego jakieś 2500 jeszcze w crossie, w warunkach całorocznych. Działają 😁 Do gravela kupiłem Look X-Track, pojeździły na razie 3500 także zimą i są dla mnie tak samo dobre, na razie 😀
W gravelu spd xt 8120,jak lecę w laczkach po kupon totolotka,albo precla z sezamem dla bąbla,nie muszę zakładać specjalnie butów,bo dość spore podparcie maja,a wyglądają nadal zgrabnie👍w pozostałych 2 rowerach 520ki.
Tez bardzo chciałem mieć takie pedały aby móc fotografować i filmować jeżdżąc na rowerze. Ale ze mną był taki problem że jestem strasznie koślawy. Jeżdżąc 50-60 km wyłem z bólu czy to kolana czy to kręgosłup. Po udaniu się na fitting po założeniu podkładek pod jedną stopę i zastosowaniu specjalnego kąta ja człowieku jeżdzę 120- 200 km nie schodząc z roweru. Denerwuje mnie tylko że tak długo czekałem z fittingiem bo mi kasy było szkoda. No i teraz dla zdrowego konia takie pedały spd jak najbardziej ale jak jesteś delikatny tak jak ja zapomnij o tym ficzerze :-) Sie rozgadałem
Super color grading Janku, bardzo mi się podobały te ujęcia 😀 Ja jeżdżę od 7 lat na Crank Brothersach, wcześniej tylko w DH na Malletach, a teraz już na wszystkim bo mam Endurówkę, XC-ka i bieda szosę :D. Bardzo polecam model Candy, ma małą platformę więc powinno być trochę bardziej stabilnie niż na Egg Beaterach. Ubijaki, według nie mnie, mają taki super minimalistyczny vibe, wyglądają jakby wprost wyciągnięte z Speca ważącego 5 kg 😉.
Może nie mam do końca gravela, ale jeżdżę w gravelowych warunkach - tj. trasy mieszane asfaltowo-lekko terenowe - i od 1,5 roku w spd m520. Przesiadając się na gravela też bym je przełożył, za małe różnice (i za dużo skąpej duszy Krakusa xD) między 520 a 540, żeby dopłacić prawie 80 PLN :P Przez chwilę zastanawiałem się nad 747, nie wiele cięższe od 520, a pasowałyby do mojego retro roweru. No ale zastanawiałem się ciut za długo i ktoś mi je podkupił, a później nie widziałem już w fajnym stanie i cenie
Szczera prawda Panie redaktorze! 👍 Nie ma nic lepszego do XC/gravel jak spd od Siemano! Ja mam model XT PD-M8000 też bodajże od 5-6 lat i nic przy nich nigdy nie robiłem! Niezliczone maratony MTB, kilometry treningów i lajtowych wyjazdów do Wolskiego i nie tylko…Piach, błoto, woda… i nic! Są proste, pancerne i debiloodporne. Do gravela z ciekawości kupiłem Look X-Track Race. Tez fajne. Bardzo podobne do spd Shimano. Wydaje mi się że ciut mniej pancerne (więcej tworzywa, mniej metalu), ale działają podobnie i są kompatybilne z blokami od Shimano, wiec przesiadka z roweru na rower w tych samych butach bezproblemowa. Jak to jednak mówią najstarsi górale: „Shimano - to Shimano!” Tego nie trzeba reklamować! 😏
👍 fajny film i recenzja i tu widzę plusy w tego typu filmach, a mianowicie - jakiś szmat czasu temu po oglądnięciu Twego filmiku przeszedłem ze zwykłych plastikowych tanich platform na shimano spd 520. Mijają lata, przez kanał przeszło kilka rodzajów pedałów, Ty ponownie wracasz do shimano a ja dalej kręcę na shimano. Z tym 👍😊 ze ja zaoszczędziłem troszkę kasy w kieszeni nie wydając jej na inne modele pedałów. Dlatego ważne są takie recenzje 👍👍👍👍👍
Tak samo tylko że, mam bloki Shimano SH51 i SH56 w różnych butach! SH51 do jazda z klubem albo "na sportowo" a SH56 do butach turystycznych i "commuting" 😎🚴♂ Dla Kasha polecam bloki SH56 ( są dostępni w Decathlon ) i nie będzie miała problem się odpiąć 👍
Ja w gravelu looki x-track a w szosie bo bontragery comp. Nie planuje kupowania typowo szosowych pedalow, bo po prostu lubie mieć wszystkie rowery w tym samym systemie i nie zastanawiać się które buty do którego roweru ;)
Mam niedostępne już A530, czyli z jednej strony SPD, z drugiej platforma. Idealne dla tych, co czasem w zwykłym bucie, a czasem w SPD. Mam też w drugim rowerze EH500, czyli chyba następcę. Różnica? Chyba tylko taka, że EH500 w najlżejszym ustawieniu wypinają się na prawdę łatwo, co jest idealne na podjazdach w górach.
Witam , jeżeli mogę dodać tak od siebie , xtrack są świetne łożyska maszynowe zero problemu mam od 4 lat , jeździły w mtb teraz na szosie i nic , jak nowe po 4 latach -Polecam
Ja zachowałem wiekowe M530 i alternatywnie do szosy niedawno kupionego gravela je wsadziłem, but mam miększy niż w szosie dzięki temu super się układa w bloku i na ramce przy dociskaniu. A M520 leżą na czarną godzinę 😉
Ja w swoim gravelu na którym jeżdze zarowno rekreacyjnie w koło komina jak i na dalekie trasy bikepackingowe założyłem Deore XT PD-T8000 czyli pedały hybrydowe. Nie wyglądają tak sportowo i sexy jak minimalistyczne 520 i trochę mnie to odstraszało ale ostatecznie nie żałuję... Szczególnie w długich trasach możliwość wypiecia i postawienia stopy w nieco inny sposób na szerokiej platformie jest nieoceniona. W praktyce 80% czasu jeżdzę wpięty ale te 20% robi fajną różnicę. Wadą jest na pewno wysoka cena.
Są jeszcze takie śmieszne ultegry spd, z jednostronnym wpinaniem. Zaleta jest to, że są bardzo lekkie (270g), wadą jednostronne wpinanie i lakier, który odpada od patrzenia, co jednak nie wpływa na eksploatacje. Pozdro!
@@teneightypl prawda, bywa ciekawie w błocie przy jednostronnym wpinaniu, dwustronne na pewno wygodniejsze ;) Z kolei tutaj jest fajniejsze podparcie. Gorzej, ze mam wrażenie, ze nie wszystkie buty sięgają blokiem poza obrys pedału, co utrudnia/uniemożliwia wpinanie. Innymi słowy zbyt wysoki bieżnik na bucie może powodować, ze blok nie sięga do miejsca wpięcia w pedale i zatrzymuje sie na obrysie pedału uniemozliwiajac wpięcie
A które x-track polecacie, jeśli czasem jadę po mieście w cywilnych butach? Zwykle czy en-rage? Teraz mam wpinane aluminiowe platformy, ale średnio to wygodne.
Hej a ja mam zamiar kupić PD-M8100 MTB bo są trochę lżejsze a myślę że całe lata posłużą więc to że są droższe jakoś z czasem się zamortyzuje. A jak już kupię i pojeżdżę to dam znać jakie wrażenia. Dzięki za film i pozdrawiam :)
A ja właśnie zakupiłem 540 i dziś odebrałem z paczkomatu 🥳🥳 w spd jeżdzę od bardzo niedawna, wciąż „czekam” na pierwszą wywrotkę, ale póki co udaje się bez. Przez ostatni miesiąc, kiedy zacząłem przygodę z spd, jeździłem na jakichś hybrydach od deore xt (z jednej strony platforma, z drugiej spd). No a teraz będzie przygods z „prawdziwymi” spd. Zobaczymy jak się będą spisywać 😇
U mnie 520 mają przejechane jakieś 6000km i kompletnie nic im się nie dzieje. Zero hałasów czy luzów więc nie rozbierałem ani raz. Do większych zakupów rowerowych dostałem kiedyś w sklepie pedały Look pod gravele kosztujące około 200zł. Z ciekawości założyłem, po około 500km zaczęły hałasować. Jakimś cudem poluzowały się śrubki. Poczyściłem, dokręciłem i po kolejnych 100km znów hałasy. Bez zastanowienia wróciłem do moich starych 520. Looki leżą gdzieś w szafie.
Ja do MTB kupiłem 540, potem wymieniłem je na XT T8000 które są w gravelu (z jednej blok z drugiej platforma) bo poszedłem bardziej w turystykę. 540 trafiły do zakupionej szosy, ale myślę, żeby podmienić je na pd-es600.
U mnie do Aspre 2 wjechały klasyczne nie do zaje.... szimanochy 520 i sie sprawdzaja , zawsze lepiej to w nich jest podejsc gdzies np do sklepu na wypadzie niz na blokach szosowych .
Assioma Favero bo latam jednym Rondo z dwoma kompletami kół - szosa lub gravel no i oczywiście mam pomiar uniwersalny. Dla mnie wystarczy i nigdy nie sprawiły mi problemów, a przez błoto ipt to się przejeżdża a nie prowadzi rower ;) więc kwestie dzikiego terenu w tych blokach nie stanowią problemu.
520 kupione jakoś około 2007 roku, bo na 540 wówczas szkoda było mi kasy ;) mam też w szafie x-tracki czerwone (bo szybsze), ale nie dane było mi na nich jeździć jeszcze.
A tak się składa że mam problem z wyborem nowych pedałów. Mam kilka pozycji na oku ale żadna z nich SPD. Wpinanie i wypinanie to może być wyzwanie przynajmniej na początku. W założeniu rower na trasy 40-50k z możliwymi zjazdami w lekki teren i właśnie tu się obawiam. Potrzebuje chyba półplatformy. Obliczyłem że o wymiarach max 80x80mm. Przeważnie dostępne są 100x80/60mm. Oczywiście nie raz mam sytuację że stopę odrywam od pedałów w czasie pracy i tu przytrzymanie jej doda efektywności pracy... musiałbym przetestować zestaw SPD.
Jeżdżę w szosie od tygodnia na Lookach x-track i na razie nie jestem zadowolony. W porównaniu z platformami i halówkami nie czuć mocy, pedała pod stopą. Wczoraj je mocniej skręciłem, ale to jeszcze nie jest to. Ktoś ma podobny problem albo coś doradzi? Może kwestia przyzwyczajenia i innej pracy przy pedałowaniu?
We wszystkich rowerach mam 520 i 540 córka XTR-y nie pamiętam numerka :) jeszcze zastanowiłbym się nad "ubijakami", fajnie wyglądają i dość trwałe wg. mnie.
Do gravela kupilem 540 a do górala dostałem xtrack. Oba mam ustawione na minimalne, najlżejsze napięcie i w shimano jest ok a w lookach but za bardzo pływał i aż ciężko było go wypiąć więc musiałem podkręcić. Wolę jednak 540stki
Ja przez 6 czy 7 lat katowałem 520, ale przy okazji ostatniego serwisu zimowego ukręciłem w jednym końcówkę ośki. Tam są dwie nakrętki kontrujące, przy bardzo małej sile ta zewnętrzna została mi na kluczu z końcówką ośki... Po namowie redaktora Jana kupiłem Looki X- Tracki i żałuję 😞 Szybko zaczęły trzeszczeć, a jedna ośka wydaje się być skrzywiona. Żaden serwis nie chce się nimi zająć... Będę musiał sam je rozkręcić i przesmarować. Może pomoże na trochę.
PD-M8120 i właśnie 3 dni temu skoczyło się na 70km zamiast 253km z powodu śliskiego krawężnika + zbyt mocno skręconej śruby + postoju na fotkę na kanałach pod-elbląskich = gleba i rozwalony staw skokowy :( Ale pedały polecam bo przy śliskim i błotnistym bucie, łatwiej wystartować z podparciem platformy i wpiąć się "po chwili".
SPD-DL.. dlaczego ? Gumowe nakladki i po sprawie z niszczeniem blokow, ale teraz nawet tego nie biore i wymieniam blok max 2 razy na rok. Jezdzi sie wygodniej, a chodzi... mozna i kilka km w nich zrobic, moze nie do chodzenia po gorach, ale dzien w dzien w pracy od bramy, po sklepie, nomalna jazda rowerem. Wady ? Tak, sa slizgie, i halasuja, glownie na schodach, jakis mega sliskich plytach. Czy sie zapychaja od bagna, tak,... tak jak mtb, ale duzo latwiej walnac w pedal i sie wpiac, a nawet jak sie czlowiek nie wpasuje to wieksze podparcie. Na dojazd do sklepu 1-2km moga byc i zwykle buty, jednak podparcie jest duzo wieksze.
Niegdyś Shimano 520 >> potem w różnych rowerach zachciało się ezoteryki i wjechały cranki >> aktualnie ubijaki bo zostały z MTB ale na półce czekają 540 do zmiany. Główny powód to irytujące szybkie zużycie bloków w crankach. Także ten...
Drogi redaktorze a czy mógłbyś coś powiedzieć o Toe Overlap (nie wiem czy to ma nazwę po polsku, zachodzenie czubka buta na koło przy skręcie) temat poniekąd związany też z SPD i jego ustawieniem? Jak to u rowerzystki Kasi jest w rowerze biorąc pod uwagę mały rozmiar jej roweru i to, że ma dość szerokie opony w nim. Czy występuje u niej ten problem? Wiele obecnych rowerów endurance ma dość spory prześwit na oponę i producenci zachęcają do wkładania allroadowych opon ale ze względu na konserwatywne podejście do kąta główki ramy często opona powyżej 32mm wchodzi w kontakt z czubkiem buta. Jak sobie z tym radzić, odsuwać bloki do tyłu? (to chyba niezdrowe na nóg). Korby krótsze? Czy może to nie jest tak naprawdę duży problem i nie ma co sobie zawracać głowy?
Ocieranie butem o oponę przy pewnym skręcie koła to normalne zjawisko w praktycznie wszystkich rowerach szosowych i przełajowych, a także większości graveli (zwłaszcza tych o bardziej szosowej geometrii, czytaj bez bardzo płaskiego kata główki). To nie jest problem, to normalny element geometrii tego typu rowerów. Im mniejszy rozmiar buta tym mniej odczuwalny, ale normalny - występuje nawet u Kasi przy rozmiarze buta 36 (ale proporcjonalnie małej ramie).
Bontrager Comp SPD. Całkiem przyzwoite pedały, jedne z lżejszych SPD-ków (316g), jakie udało mi się znaleźć w normalnej kasie. Natłukłem na nich z 10 tys km, jeden trochę skrzypi, ale poza tym nic złego z nimi się nie dzieje.
U mnie szosa na look a cała reszta gravelowo mtb tematów właśnie shimano.Tanie proste i działają,mam od lat zero serwisu i wszystko działa nawet na pełnym luzie w jednej parze.
Graveluję na shimano 520 ale ostatnio zastanawiam się nad pomysłem dużej platformy plus but 5.10 FREERIDER ponieważ jeżdżę więcej w terenie niż na asfalcie.
Zaczalem od 520, teraz mam Looki xtrack w podstawowej wersji. 520 poszly do ergometru. LOOKI maja lepsze podparcie. Pewniej się czuje na nich. Duży plus za kompatybilność z Shimano. Nie trzeba bloków zmieniać. Jak będę miał szosę to wrzucę do niej najlżejsze xtrack Carbon.
Dla mnie idealne Shimano Deore XT. Równie trwałe jak 520/540 , ale lżejsze i pozbawione ich wad. Większa powierzchnia podparcia i brak irytujących dźwięków podczas jazdy.
Wszędobylski M520. Na XTRy szkoda kasy. To co z zakupu tanich pedałków zostaje można przeznaczyć na lepsze opony. Tanie emki 2x w sezonie warto rozkręcić kluczem za parę złotych i po nasmarowaniu oraz skontrowaniu luzu jeździć dalej aż do znudzenia. Jeśli but ma małą sztywność, można odczuwać dyskomfort małej powierzchni podparcia, ale z odpowiednim butem będzie miodzio. Oby tylko księgowi nie wymyślili jak skrócić ich żywot w kolejnych edycjach.
520 to moje pierwsze pedały SPD i ogólnie to dramat. Już po niecałym sezonie pojawiło się pierwsze skrzypienie. Potem tylko rozkręcanie, czyszczenie, smarowanie, ale problem po kilku tygodniach/miesiącach ciągle powracał, w zależności od kaprysu pedałów. Na razie jeszcze muszę się z nimi pomęczyć, ale już wiem że drugi raz 520 nie kupię.
Najprostsze działające rozwiązania zawsze są najlepsze. U siebie mam: - grawel/przełaj - 520 (wcześniej w MTB) - MTB - 540 - szosa - Ultegra Fakt, że co jakiś czas trzeba te pedały rozkręcić, wyczyścić, nasmarować i skasować luzy, ale jest to banalnie proste.
Pytanie: Czy wypadałoby w jakiś sposób serwisować takie pedały? Mam u sobie 520 które kupiłem w komplecie z używanym rowerem, wyglądają na starsze i bardziej zajeżdżone niż te na filmie, a sprawdzają się rewelacyjnie. Nie mam porównania do innych rozwiązań, ale nic mi więcej do szczęścia nie potrzeba. Duży plus za dwustronne wspinanie, dla mnie jedyny minus że nie ma takich z pomiarem mocy.
SD RS500 niby podstawowe i proste ale dają radę, zero luzu, proste wpinanie, niezbyt czułe na zabrudzenia. Jako tania alternatywa uważam że godne uwagi. Pozdro601
🤜 Pomóż nam rozwijać ten projekt - zostaw łapkę w górę pod filmem!
🤜Więcej akcji na Instagramie ->>> instagram.com/bikeshow.cc/
Ja zacząłem swoją przygodę z spd od 520. Jeżdżę od kilku tygodni w spd i jestem zakochany. Bałem się tego rozwiązania z powodu jazdy w protezie nogi. Ale jest ok. Rewelacyjne rozwiązanie. Pozdro
W gravelu PD-ES 600. W gravelu mojej żony są moje state 520tki, na których się uczyła. Mają 16 lat :) ES-600 nie ustawiają się idealnie ale da się przyzwyczaić. Niemniej, 520 czy 540 wygodą wygrywają z mniejszym podparciem.
ja używam Shimano PD-EH500, mega uniwersalne, z jednej strony SPD na trening, a z 2 strony platforma z pinami żeby z kumplami wyskoczyć na "ławeczkę" w normalnym bucie :)
szczerze polecam
również ich używam, ich uniwersalność bardzo mi się podoba i sprawdza.
Właśnie się zastanawiam nad nimi. To moje pierwsze SPD. Mówisz że warto?
@@Syntetyk_666 warto, u mnie się spisują bardzo dobrze, często używam roweru na podjazdy w celu załatwiania spraw, a treningowo mają już 2000 km i nic się z nimi nie dzieje. Świetny kompromis.
@@pawekosik3270 U mnie podobnie
Aż zobaczyłem co to jest i szczerze to nie wiedziałem że takie coś jest . Myślałem o typowych SPD ale chyba wybiorę właśnie takie aby móc czasem rekreacyjnie w zwykłych butach pośmigać.
Spd 520 znałem i używałem już wcześniej w mtb a nawet w trekkingu. Więc zamawiając trzy lata temu na dobrerowery gravela od razu zamówiłem 520-stki. I tak 21 tys. razem już zrobiliśmy i jedziemy dalej. Pozdrowerek i do zobaczenia na trasie.
Różnice między Shimano m520 a m540:
1. m520 są na imbus 6mm a m540 na chyba 8mm
2. aby rozebrać do przeserwisowania m520-stki trzeba specjalnego klucza TL-PD40 a do m540 nie trzeba
3. m540 są lżejsze
Chyba tyle :)
540 są chyba na łożyskach maszynowych a 520 na kulkach
Jeżdżę od 7 lat na tych samych 520. Dwa lata temu dostały małego luzu. Rozkręciłem, wyczyściłem i z nowym smarem jeżdże w spokoju. Potrzebny jest dedykowany klucz, dostępny na Allegro.
ale ten klucz jest z plastiku i tani, warto to podkreślić:)
Odpowiedź to...dobre platformy z pinami i dobre buty do platform. Kto jeździ poprawnie gravelem wpakował się już np. w błoto nieprzejezdne, a mały nawet spacer po takiej gliniastej brei to pewnikiem zapchane bloki i kilkunastominutowa męczarnia z oczyszczeniem tego..
Po wskoczeniu kilka miesięcy temu na spd 540 zacząłem mieć problemy z kolanami. Był fitting profesjonalny zaraz po zakupie spd, potem korekta jeszcze dla pewności że nic się nie rozregulowało po czasie, był fizjo i regularne ćwiczenia, usg kolan nic nie znalazło. Pomysły mi się kończą i lada moment(inny problem techniczny to opóźnia) wracam na dłużej na platformy żeby sprawdzić czy to cos zmieni.
Nie żebym nie doceniał spd, ale po kilku miesiącach i paru tysiącach przejechanych stwierdzam że nie jest to wcale taka przepaść jeżeli chodzi o jazdę rekreacyjną.
Osobiście używam SHIMANO PD-EH500 i cenię sobie to, że są to platformy, posiadające bloki SPD - w zależności od rodzaju wyprawy, mogę jechać w blokach albo korzystać z platformy. Nie jest to bez znaczenia w długich trasach, kiedy chce się zmienić obuwie chociaż na jakiś czas albo podjechać z pola namiotowego do sklepu bez konieczności zakładania butów z systemem SPD :)
Też używam. Kapitalne rozwiązanie.
Cena 100 kilkadziesiąt PLN to przed kryzysem, teraz 250.
520 rozkręca się innym, dedykowanym kluczem 540 normalnie płaskim kluczem. Dodatkowo ośka 540 ma inną budowę i jest wytrzymalsza i lżejsza.
Cena sto kilkadziesiąt złotych to 520.
@@teneightypl a klucz to jakieś 10 zl
Temat idealny temat na moje dywagacje.
U mnie jeszcze starsze 540 bo 12 letnie, buty się zmieniają a pedały nie.
Raza na rok rozkręcenie osiek i smarowanie rozwiązuje problemy luzów.
Hej.U mnie : gravel PD-EH500 - były w zestawie, wcześniej w MTB M520.
Mam je do dzisiaj czyli 9 rok. Nadal żyją i dobrze się mają. Pozdrawiam
W 520 czy 540 (jak i innych pedałach spd) gdy pojawi się luz, kasuje się go (łożyska to złożenia kulkowe z prostą do ogarnięcia regulacją konusikiem z nakrętką kontrującą, łożyska są nadzwyczaj precyzyjne).
Właśnie szukałem konkretnej odpowiedzi i ją znalazłem ,dziękuje bardzo za ten odcinek !!
Ja miałem SPD XT i nie do za jechania 🙂
Fajne są do road +
SPD Ultegra PD-ES600 -
W gravelu mam ES-600 trzeba przywyknąć do jednostronnego wpinania i, że farba schodzi. W mtb korzystam z shimano xtr - mają z 6-7 lat, inwestycja na całe życie, nie raz tonęły w błocie, oczywiście przy odpowiedniej gęstości błota na butach i pedałach są problemy z wpięciem ale są bardzo wytrzymałe na duże interwały serwisowe 🫣
W moim Unibike Geos mam czerwone Crank Brothers Candy i jestem zadowolony. Pasują mi wizualnie, sprawdzają się w jeździe - dla mnie git 😉
Do gravela który jest po zmianie kół - szosą polecam Shimano PD-ES600. Bloki SPD MTB, ale sporo większa powierzchnia podparcia i "szosowy" look.
Ja na gravelu śmigam w zwykłych platformowych pedałach, ponieważ boję się jeździć w takich wpinanych. Pozdrawiam.
to jest nas dwóch. mam tak samo 😀
@@Luckz815 w sobote odbieram swojego gravela i wybralem platformy bo takie mam w MTB
Bardzo optymistyczny materiał. Bo po raz kolejny prawdziwa okazuje się stara mądrość ludowa, że nie każda nowinka jest dobra, a sprawdzone, dobre rozwiązania są... sprawdzone i dobre:))) Na gravelu jeżdzę w hybrydach PD-EH500.
Ja zacząłem od time speciale 8. Fajne jest to, że od biedy spokojnie, ale z zaznaczeniem spokojnie, w normalnym bucie też na nich pokręcę. Ogólnie są bardzo fajne, jednak bloki strasznie się łatwo niszczą przy chodzeniu, nie są ze stali. O ile luz mi pasował na początku o tyle teraz mam wrażenie że zaczyna mi lekko wadzić. Myślałem aby zmienić na HT T2.
Nie szosa, nie gravel, ale w MTB 5 sezonów przejechałem na Shimano 520 i przyznaję że są nieśmiertelne. Pół roku temu postanowiłem zmienić na Crankbrothers Mallet E, ze względu na potrzebę większego podparcia stopy. Cranki dawały dobre podparcie, fajne uczucie stabilności, ale po 5 miesiącach pojawiły się takie luzy, jakich w 520 nie mam do dziś po tych 5 sezonach!
Święte słowa!! Dziękuje
Śmigam w tych pedałach na szosie i kocham je za niezawodność. Nie jestem pro riderem więc ich waga nie ma dla mnie znaczenia. Uwielbiam w nich możliwość zejścia z roweru i spokojnego przejścia kawałek bez myślenia że rozwalę bloki. No i teraz już da się kupić buty które wchodzą na te bloki a wyglądają bardzo szosowo jak Fiziki Tarra
Ja się trochę wyłamie, bo zmieniłem niedawno na PD-EH500 właśnie z m540, które bardzo lubiłem, ale czasem mam ochotę podjechać gdzieś na rowerze bez konieczności ubierania butów spd i tutaj jednostronny pedał spd z szeroką platformą wygrywa.
Polecam Cranki, model Candy 1 - błotoodporne, miniplatforma daje lepsze podparcie stopy i chroni "ubijak" przed połamaniem, najtańsze mają platformę kompozytową i są najlżejsze ;) Można rozkręcić bez użycia specjalistycznych narzędzi i przesmarować lub wymienić łożyska (ale nie mam pojęcia, co trzeba zrobić, żeby te łożyska zajechać) ;)
super. Właśnie szukałem czegoś dla swojego gravel-a a tym samym nie chciałem wydawać na to kilkuset pln. dzięki!!
Time XC12 / 8 / 6 , wiele tysięcy kilometrów bez awarii, duży luz roboczy na blokach, co w przypadku ostrzejszych jazd w terenie umożliwia spory zakres pracy stóp bez przypadkowego wypięcia, lżejsze, coś pomiędzy ubijakami a lookami, polecam wypróbować.
Sam używam w szosie.Pozdrawiam 😉
520-tek używałem zawsze. Ostatnio pozwoliłem sobie na ekstrawagancję i kupiłem spd-ki XT. Bo ładne. OK, ale finalnie w GRAVELU, który ma być do wszystkiego (czasem też pojeździć po mieście i pozałatwiać spawy) wylądowały u mnie SHIMANO PD-EH500. Z jednej strony platforma, z drugiej zarzaski
Polecam
Mamy marzec 2024 :) jak dziś wygląda temat pedałków?
W szosie M520, mają już 16000 km zrobione, z czego jakieś 2500 jeszcze w crossie, w warunkach całorocznych. Działają 😁 Do gravela kupiłem Look X-Track, pojeździły na razie 3500 także zimą i są dla mnie tak samo dobre, na razie 😀
W gravelu spd xt 8120,jak lecę w laczkach po kupon totolotka,albo precla z sezamem dla bąbla,nie muszę zakładać specjalnie butów,bo dość spore podparcie maja,a wyglądają nadal zgrabnie👍w pozostałych 2 rowerach 520ki.
Tez bardzo chciałem mieć takie pedały aby móc fotografować i filmować jeżdżąc na rowerze. Ale ze mną był taki problem że jestem strasznie koślawy. Jeżdżąc 50-60 km wyłem z bólu czy to kolana czy to kręgosłup. Po udaniu się na fitting po założeniu podkładek pod jedną stopę i zastosowaniu specjalnego kąta ja człowieku jeżdzę 120- 200 km nie schodząc z roweru. Denerwuje mnie tylko że tak długo czekałem z fittingiem bo mi kasy było szkoda. No i teraz dla zdrowego konia takie pedały spd jak najbardziej ale jak jesteś delikatny tak jak ja zapomnij o tym ficzerze :-) Sie rozgadałem
Super color grading Janku, bardzo mi się podobały te ujęcia 😀
Ja jeżdżę od 7 lat na Crank Brothersach, wcześniej tylko w DH na Malletach, a teraz już na wszystkim bo mam Endurówkę, XC-ka i bieda szosę :D. Bardzo polecam model Candy, ma małą platformę więc powinno być trochę bardziej stabilnie niż na Egg Beaterach. Ubijaki, według nie mnie, mają taki super minimalistyczny vibe, wyglądają jakby wprost wyciągnięte z Speca ważącego 5 kg 😉.
Może nie mam do końca gravela, ale jeżdżę w gravelowych warunkach - tj. trasy mieszane asfaltowo-lekko terenowe - i od 1,5 roku w spd m520. Przesiadając się na gravela też bym je przełożył, za małe różnice (i za dużo skąpej duszy Krakusa xD) między 520 a 540, żeby dopłacić prawie 80 PLN :P
Przez chwilę zastanawiałem się nad 747, nie wiele cięższe od 520, a pasowałyby do mojego retro roweru. No ale zastanawiałem się ciut za długo i ktoś mi je podkupił, a później nie widziałem już w fajnym stanie i cenie
Szczera prawda Panie redaktorze! 👍 Nie ma nic lepszego do XC/gravel jak spd od Siemano! Ja mam model XT PD-M8000 też bodajże od 5-6 lat i nic przy nich nigdy nie robiłem! Niezliczone maratony MTB, kilometry treningów i lajtowych wyjazdów do Wolskiego i nie tylko…Piach, błoto, woda… i nic! Są proste, pancerne i debiloodporne. Do gravela z ciekawości kupiłem Look X-Track Race. Tez fajne. Bardzo podobne do spd Shimano. Wydaje mi się że ciut mniej pancerne (więcej tworzywa, mniej metalu), ale działają podobnie i są kompatybilne z blokami od Shimano, wiec przesiadka z roweru na rower w tych samych butach bezproblemowa. Jak to jednak mówią najstarsi górale: „Shimano - to Shimano!” Tego nie trzeba reklamować! 😏
👍 fajny film i recenzja i tu widzę plusy w tego typu filmach, a mianowicie - jakiś szmat czasu temu po oglądnięciu Twego filmiku przeszedłem ze zwykłych plastikowych tanich platform na shimano spd 520. Mijają lata, przez kanał przeszło kilka rodzajów pedałów, Ty ponownie wracasz do shimano a ja dalej kręcę na shimano. Z tym 👍😊 ze ja zaoszczędziłem troszkę kasy w kieszeni nie wydając jej na inne modele pedałów. Dlatego ważne są takie recenzje 👍👍👍👍👍
Pa. Cały czas śmigam na gravelu M- ki Rydley
Tak samo tylko że, mam bloki Shimano SH51 i SH56 w różnych butach! SH51 do jazda z klubem albo "na sportowo" a SH56 do butach turystycznych i "commuting" 😎🚴♂
Dla Kasha polecam bloki SH56 ( są dostępni w Decathlon ) i nie będzie miała problem się odpiąć 👍
Też uważam, że SH56 są lepsze od SH51 zwłaszcza po zabrudzeniu
Ja używam eh500 i bardzo cenie je za uniwersalność, myślę że bardzo długo ich nie zmienię. Pozdrawiam wszystkich
Aktualnie używam cube rfr, są to platformy, z drugiej strony wpięcie SPD coś podobnego jak masz na filmiku.
Ja w gravelu looki x-track a w szosie bo bontragery comp. Nie planuje kupowania typowo szosowych pedalow, bo po prostu lubie mieć wszystkie rowery w tym samym systemie i nie zastanawiać się które buty do którego roweru ;)
Mam niedostępne już A530, czyli z jednej strony SPD, z drugiej platforma. Idealne dla tych, co czasem w zwykłym bucie, a czasem w SPD. Mam też w drugim rowerze EH500, czyli chyba następcę. Różnica? Chyba tylko taka, że EH500 w najlżejszym ustawieniu wypinają się na prawdę łatwo, co jest idealne na podjazdach w górach.
Witam , jeżeli mogę dodać tak od siebie , xtrack są świetne łożyska maszynowe zero problemu mam od 4 lat , jeździły w mtb teraz na szosie i nic , jak nowe po 4 latach -Polecam
Ja zachowałem wiekowe M530 i alternatywnie do szosy niedawno kupionego gravela je wsadziłem, but mam miększy niż w szosie dzięki temu super się układa w bloku i na ramce przy dociskaniu. A M520 leżą na czarną godzinę 😉
Ja w swoim gravelu na którym jeżdze zarowno rekreacyjnie w koło komina jak i na dalekie trasy bikepackingowe założyłem Deore XT PD-T8000 czyli pedały hybrydowe. Nie wyglądają tak sportowo i sexy jak minimalistyczne 520 i trochę mnie to odstraszało ale ostatecznie nie żałuję... Szczególnie w długich trasach możliwość wypiecia i postawienia stopy w nieco inny sposób na szerokiej platformie jest nieoceniona. W praktyce 80% czasu jeżdzę wpięty ale te 20% robi fajną różnicę. Wadą jest na pewno wysoka cena.
Są jeszcze takie śmieszne ultegry spd, z jednostronnym wpinaniem. Zaleta jest to, że są bardzo lekkie (270g), wadą jednostronne wpinanie i lakier, który odpada od patrzenia, co jednak nie wpływa na eksploatacje. Pozdro!
PD-ES600 spoko na szosę, w teren nie polecam. Jakby mógł cofnąć czas to bym wybrał 540/8100, zamiast tych jednostronnych.
@@teneightypl prawda, bywa ciekawie w błocie przy jednostronnym wpinaniu, dwustronne na pewno wygodniejsze ;) Z kolei tutaj jest fajniejsze podparcie. Gorzej, ze mam wrażenie, ze nie wszystkie buty sięgają blokiem poza obrys pedału, co utrudnia/uniemożliwia wpinanie. Innymi słowy zbyt wysoki bieżnik na bucie może powodować, ze blok nie sięga do miejsca wpięcia w pedale i zatrzymuje sie na obrysie pedału uniemozliwiajac wpięcie
@@teneightypl a 540 i 520 są oczywiście super ;)
@@teneightypl Też uważam, że ES600 raczej na asfalt są. W terenie średnio się sprawdzają. Super wyglądają, ale lakier fatalny.
U mnie moze trochę ciezkie ale fajne PD-ME700.
u mnie Shimano PD-M324 dwustronne jako poczatkujaca na zatrzaskowych pedalach, wole miec wybor. Przynamniej narazie :)
A które x-track polecacie, jeśli czasem jadę po mieście w cywilnych butach? Zwykle czy en-rage?
Teraz mam wpinane aluminiowe platformy, ale średnio to wygodne.
Od 6 lat Sh 520. I tylko jeden serwis prawego pedałka był konieczny gdyż jakiś podejrzany luz się pojawił. Przy okazji trochę się przesmarowało.
u mnie od kilku sezonów LOOK X-Track EN-Rage, bo czasem muszę gdzieś dojechać w cywilnych butach i na nich daję radę.
Hej a ja mam zamiar kupić PD-M8100 MTB bo są trochę lżejsze a myślę że całe lata posłużą więc to że są droższe jakoś z czasem się zamortyzuje. A jak już kupię i pojeżdżę to dam znać jakie wrażenia. Dzięki za film i pozdrawiam :)
A ja właśnie zakupiłem 540 i dziś odebrałem z paczkomatu 🥳🥳 w spd jeżdzę od bardzo niedawna, wciąż „czekam” na pierwszą wywrotkę, ale póki co udaje się bez. Przez ostatni miesiąc, kiedy zacząłem przygodę z spd, jeździłem na jakichś hybrydach od deore xt (z jednej strony platforma, z drugiej spd). No a teraz będzie przygods z „prawdziwymi” spd. Zobaczymy jak się będą spisywać 😇
Pewnie zdarzy się to światłach lub jakimś parkingu. Musi być i już ;)
Pd m535 kupione jeszcze w zeszłym stuleciu. Wpierw służyły w mtb, a teraz w gravelu.
U mnie 520 mają przejechane jakieś 6000km i kompletnie nic im się nie dzieje. Zero hałasów czy luzów więc nie rozbierałem ani raz. Do większych zakupów rowerowych dostałem kiedyś w sklepie pedały Look pod gravele kosztujące około 200zł. Z ciekawości założyłem, po około 500km zaczęły hałasować. Jakimś cudem poluzowały się śrubki. Poczyściłem, dokręciłem i po kolejnych 100km znów hałasy.
Bez zastanowienia wróciłem do moich starych 520. Looki leżą gdzieś w szafie.
Ja do MTB kupiłem 540, potem wymieniłem je na XT T8000 które są w gravelu (z jednej blok z drugiej platforma) bo poszedłem bardziej w turystykę. 540 trafiły do zakupionej szosy, ale myślę, żeby podmienić je na pd-es600.
Ja używam najtańszych Time ATAC (chyba taki to był model) kupiłem je z 10-11 lat temu i służą nadal bez problemów.
Ja również jeżdżę na Time Atac. Do gravela idealne. Do tego między modelami naprawdę mała różnica w wadze.
Ja również podobny staż na różnych rowerach Time Atac Alium, nie do zdarcia.
U mnie do Aspre 2 wjechały klasyczne nie do zaje.... szimanochy 520 i sie sprawdzaja , zawsze lepiej to w nich jest podejsc gdzies np do sklepu na wypadzie niz na blokach szosowych .
Assioma Favero bo latam jednym Rondo z dwoma kompletami kół - szosa lub gravel no i oczywiście mam pomiar uniwersalny. Dla mnie wystarczy i nigdy nie sprawiły mi problemów, a przez błoto ipt to się przejeżdża a nie prowadzi rower ;) więc kwestie dzikiego terenu w tych blokach nie stanowią problemu.
520 kupione jakoś około 2007 roku, bo na 540 wówczas szkoda było mi kasy ;) mam też w szafie x-tracki czerwone (bo szybsze), ale nie dane było mi na nich jeździć jeszcze.
A tak się składa że mam problem z wyborem nowych pedałów. Mam kilka pozycji na oku ale żadna z nich SPD. Wpinanie i wypinanie to może być wyzwanie przynajmniej na początku. W założeniu rower na trasy 40-50k z możliwymi zjazdami w lekki teren i właśnie tu się obawiam. Potrzebuje chyba półplatformy. Obliczyłem że o wymiarach max 80x80mm. Przeważnie dostępne są 100x80/60mm. Oczywiście nie raz mam sytuację że stopę odrywam od pedałów w czasie pracy i tu przytrzymanie jej doda efektywności pracy... musiałbym przetestować zestaw SPD.
Jeżdżę w szosie od tygodnia na Lookach x-track i na razie nie jestem zadowolony. W porównaniu z platformami i halówkami nie czuć mocy, pedała pod stopą. Wczoraj je mocniej skręciłem, ale to jeszcze nie jest to. Ktoś ma podobny problem albo coś doradzi? Może kwestia przyzwyczajenia i innej pracy przy pedałowaniu?
używa ktoś look xtrack i może porównać do shimano 520 ? Jest wyczuwalna różnica jeśli chodzi o podparcie stopy?
We wszystkich rowerach mam 520 i 540 córka XTR-y nie pamiętam numerka :) jeszcze zastanowiłbym się nad "ubijakami", fajnie wyglądają i dość trwałe wg. mnie.
Cześć, czyli dla dziewczyny, looki są jednak wygodniejsze? (poszukiwane pedały do gravela)
U mnie śmigają PD-ES600. Jak dotąd dają radę 5tyś na szosie i 2tyś na Gravelu. Na Gravelu łatwo nie maja. Dojazdy do pracy, wycieczki z rodziną.
Do gravela kupilem 540 a do górala dostałem xtrack. Oba mam ustawione na minimalne, najlżejsze napięcie i w shimano jest ok a w lookach but za bardzo pływał i aż ciężko było go wypiąć więc musiałem podkręcić. Wolę jednak 540stki
Siema Jano czy jeżdżąc na szosie w pedałach MTB traci się dużo mocy ???
Ja przez 6 czy 7 lat katowałem 520, ale przy okazji ostatniego serwisu zimowego ukręciłem w jednym końcówkę ośki. Tam są dwie nakrętki kontrujące, przy bardzo małej sile ta zewnętrzna została mi na kluczu z końcówką ośki... Po namowie redaktora Jana kupiłem Looki X- Tracki i żałuję 😞 Szybko zaczęły trzeszczeć, a jedna ośka wydaje się być skrzywiona. Żaden serwis nie chce się nimi zająć... Będę musiał sam je rozkręcić i przesmarować. Może pomoże na trochę.
PD-M8120 i właśnie 3 dni temu skoczyło się na 70km zamiast 253km z powodu śliskiego krawężnika + zbyt mocno skręconej śruby + postoju na fotkę na kanałach pod-elbląskich = gleba i rozwalony staw skokowy :( Ale pedały polecam bo przy śliskim i błotnistym bucie, łatwiej wystartować z podparciem platformy i wpiąć się "po chwili".
Komentuję ergo jesteś.
Jesteś moim największym fanem!
SPD-DL.. dlaczego ? Gumowe nakladki i po sprawie z niszczeniem blokow, ale teraz nawet tego nie biore i wymieniam blok max 2 razy na rok. Jezdzi sie wygodniej, a chodzi... mozna i kilka km w nich zrobic, moze nie do chodzenia po gorach, ale dzien w dzien w pracy od bramy, po sklepie, nomalna jazda rowerem. Wady ? Tak, sa slizgie, i halasuja, glownie na schodach, jakis mega sliskich plytach. Czy sie zapychaja od bagna, tak,... tak jak mtb, ale duzo latwiej walnac w pedal i sie wpiac, a nawet jak sie czlowiek nie wpasuje to wieksze podparcie. Na dojazd do sklepu 1-2km moga byc i zwykle buty, jednak podparcie jest duzo wieksze.
Niegdyś Shimano 520 >> potem w różnych rowerach zachciało się ezoteryki i wjechały cranki >> aktualnie ubijaki bo zostały z MTB ale na półce czekają 540 do zmiany. Główny powód to irytujące szybkie zużycie bloków w crankach. Także ten...
Mam i ja 540 zaczynam przygodę z gravelem i spd
Drogi redaktorze a czy mógłbyś coś powiedzieć o Toe Overlap (nie wiem czy to ma nazwę po polsku, zachodzenie czubka buta na koło przy skręcie) temat poniekąd związany też z SPD i jego ustawieniem? Jak to u rowerzystki Kasi jest w rowerze biorąc pod uwagę mały rozmiar jej roweru i to, że ma dość szerokie opony w nim. Czy występuje u niej ten problem? Wiele obecnych rowerów endurance ma dość spory prześwit na oponę i producenci zachęcają do wkładania allroadowych opon ale ze względu na konserwatywne podejście do kąta główki ramy często opona powyżej 32mm wchodzi w kontakt z czubkiem buta. Jak sobie z tym radzić, odsuwać bloki do tyłu? (to chyba niezdrowe na nóg). Korby krótsze? Czy może to nie jest tak naprawdę duży problem i nie ma co sobie zawracać głowy?
Ocieranie butem o oponę przy pewnym skręcie koła to normalne zjawisko w praktycznie wszystkich rowerach szosowych i przełajowych, a także większości graveli (zwłaszcza tych o bardziej szosowej geometrii, czytaj bez bardzo płaskiego kata główki). To nie jest problem, to normalny element geometrii tego typu rowerów. Im mniejszy rozmiar buta tym mniej odczuwalny, ale normalny - występuje nawet u Kasi przy rozmiarze buta 36 (ale proporcjonalnie małej ramie).
Część. Oczywiście Shimano 540, bez dyskusyjne. Miałem podobną przygodę z Lookami tyle, że szosowymi, skwierczały co chwilę.
Korzystam z Shimano XT PD-M8120. Bardzo dobra powierzchnia podpacia.
Ja kupiłem teraz XTR 9120 . Niby do trialu , ale mi bardzo pasują .
Bontrager Comp SPD. Całkiem przyzwoite pedały, jedne z lżejszych SPD-ków (316g), jakie udało mi się znaleźć w normalnej kasie. Natłukłem na nich z 10 tys km, jeden trochę skrzypi, ale poza tym nic złego z nimi się nie dzieje.
U mnie szosa na look a cała reszta gravelowo mtb tematów właśnie shimano.Tanie proste i działają,mam od lat zero serwisu i wszystko działa nawet na pełnym luzie w jednej parze.
Graveluję na shimano 520 ale ostatnio zastanawiam się nad pomysłem dużej platformy plus but 5.10 FREERIDER ponieważ jeżdżę więcej w terenie niż na asfalcie.
Zaczalem od 520, teraz mam Looki xtrack w podstawowej wersji. 520 poszly do ergometru. LOOKI maja lepsze podparcie. Pewniej się czuje na nich. Duży plus za kompatybilność z Shimano. Nie trzeba bloków zmieniać. Jak będę miał szosę to wrzucę do niej najlżejsze xtrack Carbon.
Oczywiście że looki x-tracki , nie mogę słuchać takich herezji że 520 są najlepsze :|
Dla mnie idealne Shimano Deore XT. Równie trwałe jak 520/540 , ale lżejsze i pozbawione ich wad. Większa powierzchnia podparcia i brak irytujących dźwięków podczas jazdy.
Spotkał się ktoś z włoskimi (?) blokami BRN? Czy to jakiś marketowy wynalazek?
Wszędobylski M520. Na XTRy szkoda kasy. To co z zakupu tanich pedałków zostaje można przeznaczyć na lepsze opony. Tanie emki 2x w sezonie warto rozkręcić kluczem za parę złotych i po nasmarowaniu oraz skontrowaniu luzu jeździć dalej aż do znudzenia. Jeśli but ma małą sztywność, można odczuwać dyskomfort małej powierzchni podparcia, ale z odpowiednim butem będzie miodzio. Oby tylko księgowi nie wymyślili jak skrócić ich żywot w kolejnych edycjach.
520 to moje pierwsze pedały SPD i ogólnie to dramat. Już po niecałym sezonie pojawiło się pierwsze skrzypienie. Potem tylko rozkręcanie, czyszczenie, smarowanie, ale problem po kilku tygodniach/miesiącach ciągle powracał, w zależności od kaprysu pedałów. Na razie jeszcze muszę się z nimi pomęczyć, ale już wiem że drugi raz 520 nie kupię.
Najprostsze działające rozwiązania zawsze są najlepsze. U siebie mam:
- grawel/przełaj - 520 (wcześniej w MTB)
- MTB - 540
- szosa - Ultegra
Fakt, że co jakiś czas trzeba te pedały rozkręcić, wyczyścić, nasmarować i skasować luzy, ale jest to banalnie proste.
M520 nigdy nie rozkręcałem, nic z nimi nie robiłem i jest ok...
Janek Ty masz na sobie HJC Furion? Pytam bo jeśli tak to jakim cudem wkładasz tam okulary?
No normalnie, przecież ten kask ma otwory wentylacyjne. Mało, ale ma:)
@@bikeshowcc no to chyba ma za duży łeb bo mi za pierona nie wchodzą
3x m520 :) 2 szosy i gravel :) w mtb preferuje platformy DARTMOOR
ja mam look xtrace i są ok a trwałość nie wiem bo drugi sezon dopiero
Można wiedzieć co to za model tylnej lampki?
Wygląda na Knog Blinder
mam 540 na szosie, i nie są może najbardziej poprawne ale raczej ich nie zmienię choć zakup butów bywa nie najłatwiejszy ale to już inna sprawa
Ja mam oczywiście Shimanochy m520:)
SPD 520, od lat, Od 2 m-cy moj nowy rower to , grawel, ale stare 520 zostaly ze mna.
Z racji tego, że gravelem śmigam czasami do pracy, to mam tam zamontowane pedały zatrzaskowe Shimano Pd-Eh500
Pytanie: Czy wypadałoby w jakiś sposób serwisować takie pedały? Mam u sobie 520 które kupiłem w komplecie z używanym rowerem, wyglądają na starsze i bardziej zajeżdżone niż te na filmie, a sprawdzają się rewelacyjnie. Nie mam porównania do innych rozwiązań, ale nic mi więcej do szczęścia nie potrzeba. Duży plus za dwustronne wspinanie, dla mnie jedyny minus że nie ma takich z pomiarem mocy.
Mi w serwisie ostatnio robili 520, bo jakieś luzy znaleźli (10 lat się nimi nie interesowałem, tylko kręciłem).
SD RS500 niby podstawowe i proste ale dają radę, zero luzu, proste wpinanie, niezbyt czułe na zabrudzenia. Jako tania alternatywa uważam że godne uwagi. Pozdro601
Mam identycznie jak tylko rozwalą mi się buty shimano rc9 to kupuję zwykłe buty na takie pedała i bloki
W gravelu Shimano 520, w MTB platformy z możliwością wpięcia.
Ja od 11 lat mam w moim fulu spd Shimano XT. Błoto, piaski, śnieg, góry i moje 90 kg nie jest w stanie ich wykończyć 😉