Teoria rozmieszczenia anemostatów , kurs montażu rekuperacji wentylacji odc 6 cz1

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 ноя 2024
  • Zajmujemy się produkcją rekuperacji central wentylacyjnych rekuperatorów

Комментарии • 71

  • @tR-vn3gh
    @tR-vn3gh Год назад +10

    Dobry Gość jesteś
    👍👍👍
    Bez owijania w bawełnę jak większość youtuberow.
    Co do czego dochodzi to wytykają błędy ale już roboty poprawionej nie pokazują 😅😅😅

  • @jaculadracula
    @jaculadracula Год назад

    Panie Piotrze z ciekawości wszedłem, bo szukam urządzeń jakie Pan produkuje w zakresie ozonowania i jonizacji, a tu okazuje się, że Pan również kręci filmy o wentylacji i tak chciałem posłuchać co mądrego można się dowiedzieć, kiedy już te sprawy ma sią za sobą :) Zrobiłem rekuperację kilkanaście lat temu, z GWC wg własnego pomysłu, rekuperator również własnego wykonania, z zakupionym wymiennikiem, w jednym nowym domu i ostatnio kolejną podobną instalację w drugim domu, przy okazji generalnego remontu. Za GWC podobnego typu biorę się wkrótce. Nie chciałem tego zlecać firmom, bo ja lubię takie rzeczy zrozumieć, a potem jeszcze sprawdzić. Dlatego przez lata temu się przyglądałem, pozakładałem czujniki temperatury, tu i ówdzie i teraz wiem, że to działa i jak to działa. Jak się to sprawdziło, to przy kolejnej okazji również poszedłem "w rekuperację" stosując tylko kilka usprawnień. Muszę powiedzieć, że to co Pan mówi, dokładnie widać z mojego długoletniego obcowania z wentylacją. Jest kilka zasad których trzeba pilnować i rozumieć czemu służy wentylacja, rekuperacja, GWC, lekko ruszyć sobie wyobraźnią jak powietrze będzie przepływać, jak będziemy chcieli eksploatować ten układ i minimalnie podeprzeć się fizyką i matematyką.
    Bardzo podoba mi sią ta teza na wstępie, że nie ma instalacji idealnej. Każde przemieszczenie grupy osób po domu, otwarcie okna, etc. wywraca nam ten ułożony świat, dobrane moce, rozmieszczenie anemostatów i cuda wianki jakie sobie założyliśmy. Przecież, nie będziemy co chwilę ganiać do wentylatorni albo z drabinką i regulować anemostaty. Generalnie projektujemy sobie to w oparciu o pewne uśrednione założenia trzymając się kluczowych zasad o jakich Pan wspomniał. Brawo za proste wyłożenie tematu i życzę powodzenia! Ja tym czasem poszukam właściwego urządzenia dla siebie...

  • @hublanek
    @hublanek Год назад +1

    Fajne omówienie :) dziękuję i pozdrawiam

  • @mateuszdzidek-mo1id
    @mateuszdzidek-mo1id Год назад +3

    Konkretnie i na temat. Tak omówiony temat, że chyba każdy zrozumie. Panie Piotrze, dobrym tematem było by jeszcze omówienie anemostatów na poddaszu, jaki wpływ mają na nie skosy. Jestem w trakcie montażu reku od Was i zastanawia mnie jeszcze opcja oddzielania reku na poddaszu od tej na dole. Ponieważ na górę chodzę tylko spać. Czy można to rozdzielić na 3 tryby (tylko dół/ tylko góra/ góra i dół) nie mam też możliwości zrobić recylkulacji. Zmniejszyło by to pracę rekuperatora. Wydaje mi się, że mój przypadek to fajny temat

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      POSTARAM SIĘ COŚ TAKIEGO ZROBIĆ

    • @PSBUD
      @PSBUD Год назад

      Alnor ma system z podziałem na strefy, na czujnikach co2

  • @tomekblizne
    @tomekblizne Год назад +1

    Dobrym i chyba trudnym tematem jest zależność pomieszczeń ogrzewanych od nieogrzewanych. Dzieje się tak szczególnie w piwnicach gdzie niekoniecznie każde pomieszczenie będzie grzane, czy też grzane minimalnie 14-16st. zależnie od przeznaczenia np. Siłownia, spiżarka,pomieszczenie ze stołem do ping-ponga, rupieciarnia itp.A wentylacja musi być. Jak to wtedy pogodzić? Chętnie posłucham.

  • @kk.7177
    @kk.7177 Год назад +1

    Dzieki! :)

  • @KrzysztofWadyka
    @KrzysztofWadyka Год назад

    Jak sytuacja wyglądałaby, gdyby w kuchni był okap? Jak pogodzić to z rekuperacją? Balansem powietrza i rozmieszczeniem anmeostatów? Zakładam, że tak brudnego powietrza z gotowania nie chciałbym prowadzić kanałami rekuperatora i mieszać - stąd okap. Niech kanały rekuperacyjne pozostaną czyste.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      zrobię o tym film

    • @jaculadracula
      @jaculadracula Год назад

      To zależy. Zakładam, że nie chciałby Pan łączyć okapu nad kuchnią gazową. Generalnie tam gdzie jest spalanie w domu np. kuchnie, piecyki do wody, piece, samochód z silnikiem spalinowym, to tam nie powinno być rekuperacji. Widać to na filmie, gdzie Pan Piotr skreślił kotłownię i garaż. Ja bym dodał jeszcze, że do kotłowni lub garażu, powinny prowadzić drzwi szczelne. Dzieje się tak, ze względu na to, co jest również mottem przewodnim tego filmu, czyli nie ma układów idealnych. A zatem... nie chcemy, aby spaliny były wtłaczane do pomieszczeń, choćby nie wiem co się wydarzyło, np. ktoś rozkręcił anemostat w jednym pomieszczeniu na maksa i powietrze biegnie nam w inną stronę.
      Jeżeli jednak ma Pan kuchnię elektryczną, to nie widzę problemu, z małą gwiazdką. Faktycznie aerozole, np. olejowe, mogą skutecznie oblepiać przewody. Okapy są ustawione nad kuchnią i maja za zadanie je pochłaniać. O ile nie przejmowałbym się, że oblepi się nam przewód wentylacyjny (tak też się dzieje przy grawitacji), to faktycznie powinniśmy dbać o wymiennik ciepła. No tam musi być czysto. Można zastosować dwa wyjścia, czasem równocześnie. Primo dodatkowy filtr, który nam się potencjalnie obklei szybciej tymi tłuszczami lub secundo w okapie zastosować filtry węglowe. Nie po to aby oczyszczały nam powietrze, ale by stanowiły środowisko do wychwytywania tego dziadostwa. Oczywiście wymiana takich filtrów węglowych nie musi być częsta, bo zmieniamy im funkcję na nieco inną. Minus takiego rozwiązania to zmniejszenie wydajności wentylacyjnych okapu. Ja się nie boję wentylacji w kuchni i tak jak wyżej sobie poradziłem. Nad garnkami jest 50-60 stopni ciepła, może lepiej. Aż żal to wywalać na zewnątrz bez odzysku.

  • @nocturnalamnesia3062
    @nocturnalamnesia3062 5 месяцев назад

    Hmm mam taką wątpliwość. Mam w openspace, kuchnie z klatka schodowa i biblioteko-czytelnio wejściem na dole. Kuchnia jest gazowa. Ma okap wyciągowy i wentylację grawitacja z klapami. Oddziela ta przestrzeń pomieszczenia brudne od czystych. Problem jest taki czy w ogóle jest to aplikowane by nawiewy robić w czystych a wyciągi w brudnych , gdy pomiędzy jest kuchnia gazowa z nawiewem i wyciągiem grawitacyjnym. I generalnie mało szczelna przestrzeń. Czy kategorycznie nie wentylować kuchni i robić wyciągi w sypialniach omijając ten open space? Ewentualnie nawiew przed resztą brudnych pomieszczeń?

  • @SuperWolny
    @SuperWolny 6 месяцев назад

    Podczas lania stropu wykonawca pozostawił otwarty na anemostaty. W każdym pomieszczeniu taki otwór znajduje się w połowie szerokości okna, ok 30 cm od okna. Rozumiem, że nawiewy nie stanowią problemu, ale wywiew umieszczony tak blisko okna może sprawiać, że powietrze wpadające do pomieszczenia stożkowo, będzie odbijać się od okna i tworzyć wrażenie chłodu. Jak wybrać z tej sytuacji? Czy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie anemostatów kierunkowych?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  6 месяцев назад

      Z TYM SOBIE PAN PORADZI METODA PRÓB I BŁEDÓW, MOŻE WYSTARCZY ZWYKŁY ANEMOSTAT

  • @piotr456
    @piotr456 Год назад +1

    W idealnym momencie trafiłem na Pana filmy, bo na wiosnę ruszam u siebie z rekuperacją. Projekt razem z klimatyzacją od Was już mam pozostały tylko szczegóły.
    Mam pytanie co do rozdzielaczy. W jakich miejscach je umieszczać? Bliżej rekuperatora aby kanał 200mm był krótszy ale przez to wydłużą się kanały wentylacyjne 90mm, czy rozdzielacz dać bardziej w środku domu aby skrócić kanały 90mm?
    Dziękuję i pozdrawiam.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад +2

      kanały te końcowe czyli 75 i 90 robimy tak aby były najkrótsze, czyli lepiej dać dłuższe 200

  • @jerzyleszkowicz7727
    @jerzyleszkowicz7727 Год назад

    Panie Piotrze mam pytanie. Mam zamiar zainstalować w korytażu prowadzącym do 3 sypialni jednostkę klimatyzatora z funkcją grzania to czy można zrobić nawiew w korytarzu a wywiew w sypialniach tak by ciepłe powietrze łatwiej trafiało do sypianlni?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад +2

      PROSZĘ ZROBIĆ STANDART , NIE KOMBINOWAĆ--- KLIMA ZAŁATWI TEMAT PRZY OTWARTYCH DRZWIACH

  • @emilianbartczak1464
    @emilianbartczak1464 Год назад +1

    Pompy na R290 to tylko momobloki, skąd propan ma się znaleźć w kotłowni ?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      TAK JAK W lodówce niedługo mają podnieść ilość propanu w obiektach

    • @nICkkkkkos
      @nICkkkkkos Год назад +1

      @@piotrparuszewski-o3ozon Ale on pisał o monobloku - czyli cała pompa ciepła jest za zewnątrz, a do domu trafia tylko gorąca woda - nie ma żadnego ryzyka :)

  • @UrbexInMyMind
    @UrbexInMyMind Год назад

    Ale właściwie dlaczego nie robić wyciągów z kotłowni i garażu?
    Jak ktoś chce robić w pełni szczelny dom to nie może w tych pomieszczeniach robić wentylacji grawitacyjnej czy robić jakichkolwiek dziur.
    Czy nie będzie tak, że jak w tych pomieszczeniach nie będzie wywiewu to reszta domu będzie zaciągała właśnie z tych pomieszczeń powietrze? Wydaje mi się że właśnie w pomieszczeniach typu kotłownia, garaz powinno być większe podciśnienie aby to powietrze z reszty domu szło tam a nie na odwrót.
    Załóżmy że w garażu są spaliny czy ulotni się jakiś gaz w kotłowni to chyba lepiej jak to wentylacja wyciągnie niz jak ma się to przedostać do innych pomieszczeń.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      chodzi o możliwość rozszczelnienia instalacji gazowej

    • @UrbexInMyMind
      @UrbexInMyMind Год назад

      @@piotrparuszewski-o3ozon polecam przeczytać do końca mój komentarz.
      Ok - chodzi o rozszczelnienie instalacji gazowej i co wtedy? Otóż wtedy nie mając wyciągu w kotłowni "skażone" gazem powietrze zaciągane jest do reszty domów. Dlatego przy instalacji gazowej najlepiej jest mieć czujnik gazu i dymu w kotłowni podłączony z instalacją alarmową a tą z kolei podłączoną do centrali wentylacyjnej. W razie wykrycia gazu lub dymu uruchamia się alarm plus zostaje wyłączona rekuperacja. Większość porządnych central ma taką możliwość podłączenia. A jak nawet nie mają to ogarnięty instalator alarmu jest w stanie w łatwy sposób taką funkcjonalność zrealizować.

    • @jaculadracula
      @jaculadracula Год назад

      @@UrbexInMyMind ja tam na jednym czujniku nie opierałbym bezpieczeństwa wszystkich domowników. Takie pomieszczenia powinny mieć szczelne drzwi i własne obiegi wentylacyjne, grawitacyjne lub mechaniczne. Proszę sobie wyobrazić, że jakiś ptak zatkał Panu komin. Wszystkie spaliny pójdą Panu do domu. Nie warto robić takich skrótów. To powinno działać, niezależnie od prądu, czujników i innych wypadkowych, ale jeżeli jest Pan zdecydowany to i tak zrobi Pan po swojemu.

    • @jaculadracula
      @jaculadracula Год назад

      @@zjow4755 To zależy od konstrukcji pieca. Jeżeli masz dopływ powietrza bezpośrednio do pieca, to możesz pokusić się o wentylowanie powietrza w osobnym obiegu mechanicznym, ew z odzyskiem ciepła. Czy to jednak się opłaca i ma sens? W przypadku starszych konstrukcji pieca musi być natomiast tzw. zetka, która zasysa ogromne ilości powietrza z zewnątrz kotłowni na potrzeby spalania w piecu, przy okazji wentylując i wychładzając pomieszczenie. Istnienie przy "zetce" wentylacji grawitacyjnej ma już minimalne znaczenie na dodatkowe schładzanie pomieszczenia. Generalnie najlepiej mieć szczelne drzwi do kotłowni, aby zminimalizować ruch powietrza pomiędzy kotłownią i resztą domu. To jest tylko kilka metrów kwadratowych i nie warto walczyć o zachowanie tam wysokiej temperatury. Jak w tym pomieszczaniu będzie niższa to nic wielkiego się nie stanie. Skupiłbym się jednak na dobrym wyciepleniu rur odprowadzających ciepłą wodę z pieca i rur z CO, których w kotłowni może być gąszcz Myślę, że standardowe 0,5 cm izolacji na rurach to zdecydowanie za mało. Wystarczy dotknąć je ręką, są ciepłe, czyli emitują sporo ciepła. Inwestycja w docieplenie przewodów grzewczych, jest znacznie bardziej opłacalne niż rekuperacja w kotłowni, robiona dla 3 m kwadratowych powierzchni. Dla mnie to byłoby cokolwiek dziwne.

  • @piotrzolek
    @piotrzolek Год назад

    Czy zrobi Pan odcinek jak obliczyć bilans?

  • @eve8054
    @eve8054 6 месяцев назад

    Dlaczego nie mogą być anemostaty w garażu skoro rekuperacja polega na wymianie ciepła a nie powietrza między sobą. Każda rura idzie osobno do rekuperatora i potem powietrze idzie do wyrzutni. Nam dali dwa nawiewny i ten czerpny. Stoimy przed decyzją ich ewentualnej zmiany.

  • @agnieszkabenelak5350
    @agnieszkabenelak5350 Год назад

    W salonie klimatyzacja też ma czynnik R32 i co wtedy ?

  • @Dydzio89
    @Dydzio89 Год назад

    Wykreślił pan pomieszczenie zwane kotłownią i Ja to rozumiem. Ale co jeżeli jedno z pomieszczeń przeznaczę na ustawienie w nim pompy ciepła all in one split, czy mogę w tym pomieszczeniu dać anemostat wyciągowy ? Jak wentylować takie pomieszczenie, fizycznie widziałem że niektórzy dają anemostaty w pomieszczeniu z pompą.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      tam instalacja oddzielna

    • @imienazwisko8850
      @imienazwisko8850 6 месяцев назад

      @@piotrparuszewski-o3ozon Dlaczego oddzielna. mam ten sam przypadek (problem) - kotłownia z samą pompa split.

  • @sawomirlebiecki9455
    @sawomirlebiecki9455 Год назад

    W kotłowni nawet z kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania przepisy dopuszczają wentylację mechaniczną tak że bym tego pomieszczenia nie eliminował

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      LEPIEJ WYELIMINOWAĆ

    • @sawomirlebiecki9455
      @sawomirlebiecki9455 Год назад

      No cóż u siebie w kotłowni zrobiłem WM zrównoważona czyli nawiew i wywiew dzięki temu mogę dać drzwi szczelne pomiędzy kotłownia a reszta domu

    • @niezgodka5200
      @niezgodka5200 Год назад

      ​@@sawomirlebiecki9455I to jest dobre podejście ale oczywiście wywiew również można instalować (oczywiście nie mogą być drzwi szczelne)

  • @Jedrek-Urwis
    @Jedrek-Urwis Год назад +1

    Jest Pan na 100% pewny, że tak powinno się robić?

  • @magart78
    @magart78 Год назад

    Z filmu wynika, że anemostaty umieszczone nie przy oknie nie będą działały 🤔. Dlaczego mają buc przy oknie?

    • @QQ7Bogus
      @QQ7Bogus Год назад +1

      Będą działały, brak źródła ciepła pod oknem - parujące szyby.

    • @magart78
      @magart78 Год назад +1

      @@QQ7Bogus myślałem, że parowanie okien zależy od punkty rosy, czyli defakto od klasy okna temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.
      A czy owiewanie najsłabiej izolowanego elementu w całym domu nie będzie negatywnie wpływać na efektywność energetyczną domu?

    • @QQ7Bogus
      @QQ7Bogus Год назад

      @@magart78 możnaby policzyć i podejrzewam, że są to śladowe straty... można spojrzeć w ten sposób, anemostat nawiewny będzie dogrzewać zimne okno podobnie jak kiedyś kaloryfer pod nim.

    • @magart78
      @magart78 Год назад +1

      @@QQ7Bogus no właśnie, idziemy w stronę zero ergetycznych budynków a energia jest coraz droższa, więc moim zdaniem każdy taki szczegół ma dużą wagę.

    • @QQ7Bogus
      @QQ7Bogus Год назад

      @@magart78 pochylam się nad tym, żeby nie dać się zwariować, koszt zero emisyjności może przewyższyć zdrowy rozsądek, to tylko moje zdanie.

  • @zib3lTV
    @zib3lTV Год назад

    Ty Panie coś Pan tak wychudł? Wszystko ok? tylko dieta czy coś złego?

  • @dhdfytrcvb
    @dhdfytrcvb 8 месяцев назад

    Czy rekuperator mogę umieścić w garażu i od niego wyprowadzić kanały wentylacyjne, czerpnie itp. ?

  • @tomaszbuksinski
    @tomaszbuksinski 11 месяцев назад

    Jesli masz zamiar rozkminiac usytuowanie anemostatu jak ten gosc, to przegrales swohe zycie

  • @robertostrowski5499
    @robertostrowski5499 10 месяцев назад

    Nuda jak cholera i brednie! Dlaczego garaż ma być odłączony? Garaż to nie miejsce do parkowania samochodów. Garaż to parkowanie rowerów oraz warsztat .

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  10 месяцев назад

      Garaż zawsze oddzielna wentylacja.. chodzi o higienę i bezpieczeństwo

  • @grzesiekww8943
    @grzesiekww8943 Год назад +4

    cała teorię sobie panie żle wymyśliłeś. definiujesz zasady które idą na cąła Polskę albo dalej. Jeśli chodzi o jakąkolwiek wymiane powietrza, to każdy robi sobie co chce i bez żadnego projektu. Natomiast jeśli chodzi o konkretną wymianę zgodnie z zasadami inżynierii, to mówimy o pracy nominalnej. Nominalne wartości występują zawsze i wszędzie, w każdej instalacji choćby nawet chwilowo. Powinieneś panie wytłumaczyć lepiej jak dobrać rekuperator do danej wymiany budynku aby było cicho. Np zainstalować rekuperator o wymianie 450 i włączyć go na najniższy bieg np 200. Wtedy będzie cicho bo urządzenie nie jest wykorzystywane nawet na połowie mocy pracy. Nie układaj panie teorii do własnego biznesu i własnych urządzeń. Nie wspomina pan ze jest to najtrudniejsza instalacja sanitarna w obiekcie z problemami na wielu płaszczyznach. Problemy czyszczenia instalacji, izolowania termicznego instalacji, przygotowania instalacji do serwisu, dostępności serwisowej do skrzynek rozdzielczych, przemarzania instalacji np w przestrzeniach strychu nieogrzewanego, lokalizacji rekuperatora w obiekcie, wykonania odpowiedniego wyrzutni i czerpni. Cieniutko panie. Jeśli bierzesz się panie za wykłady społeczne to konkretnie i bez banialuków. Nie zwalaj odpowiedzialności na inwestorów z tłumaczeniem ze cokolwiek chodzi jest dobrze, bo tak nie jest. Cokolwiek to robi wentylacja grawitacyjna, bo to ona jest niemierzalna z uwagi na różnorodna prace zależna od pory roku lub np wysokości kominów. Przy wyciągach mechanicznych wszystko można konkretnie zaprojektować i konkretnie wykonać, a klientowi wytłumaczyć jakie efekty osiagnie przy jakim rekuperatorze na jakim poziomie pracy. Mam nadzieje ze sie pan poprawi i tu sie wypowie pod tym wpisem.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Год назад

      To dopiero pierwsze części, proszę poczekać

    • @sebekhiszpan
      @sebekhiszpan Год назад +6

      Cały ten wpis Panie źle wymyśliłeś, obejrzyj może więcej filmów z tego kanału bo jest co oglądać. Póki co sam dużo nie nakręciłeś i nie chwalisz się za bardzo wiedzą.
      Myślę że widzowie pana Piotra i on sam chętnie dowiedzą się czegoś nowego

    • @kubaiksek6104
      @kubaiksek6104 11 месяцев назад

      @@sebekhiszpandokladkie

    • @krzysztofk7948
      @krzysztofk7948 9 месяцев назад +1

      grzesiekww8943 ... Masz racje ... Gościu z mostem wyskoczył i może ma jakąś wiedze o projektowaniu mostów ale nie o Wentylacji. Człowiek powinien sam sobie robić wentylację i siedzieć cicho bo głupoty mówi a słuchaczy głupszych od tego człowieka nie brakuje ... co widać po odpowiedziach. Ludzie niech on wam pokaże dyplom bo wiedzę którą wam przekazuje zdobywa się minimum 8 lat na studiach a wtedy za free by wam nic nie powiedział. Głupoty można gadać za darmo. Jak widać można.

  • @jacekt2950
    @jacekt2950 3 месяца назад

    Czy jak mam 50 cm od okien anemostaty to mogą być problem