Wyjątkowe kadry: Fotografowanie obiektywem szerokokątnym

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 июн 2023
  • Witajcie! Dzisiaj chciałbym polecić Wam film, który dotyczy fotografowania obiektywem szerokokątnym. Jeśli interesujecie się fotografią krajobrazową, architekturą lub po prostu chcecie zdobyć nowe umiejętności, ten film jest dla Was! Fotografowanie obiektywem szerokokątnym może dać wspaniałe rezultaty, ale równocześnie stanowi pewne wyzwanie. W filmie omawiam różne aspekty korzystania z tego typu obiektywu, dzieląc się przy tym kilkunastoma wskazówkami, które pomogą Wam lepiej zrozumieć jego tajniki i podnieść Wasze umiejętności fotograficzne.
    Opowiadam o różnych rodzajach obiektywów szerokokątnych, takich jak te o ogniskowej 24mm-35mm, idealnych do uwieczniania rozległych krajobrazów i fotografii architektury. Ale nie tylko! Poruszam również temat ultra szerokokątnych obiektywów o ogniskowej poniżej 24mm, które mogą dać zupełnie inne efekty w zależności od rozmiaru matrycy aparatu.
    W filmie omawiam również zagrożenia związane z fotografowaniem obiektywem szerokokątnym, takie jak zniekształcenia perspektywy, trudności z wypełnieniem kadru czy trudności z osiągnięciem równowagi ekspozycji. Ale nie martwcie się! Podpowiadam także, jak uniknąć tych błędów i jak osiągnąć efektowne i atrakcyjne zdjęcia.
    Dzielę się praktycznymi wskazówkami, takimi jak szukanie ciekawego pierwszego planu, eksperymentowanie z perspektywą, wykorzystywanie linii prowadzących czy korzystanie z odpowiedniego światła. Wskazuję również na znaczenie kompozycji i podpowiadam, jak skomponować zdjęcie, aby było piękne i zrównoważone.
    Pamiętajcie, że fotografowanie obiektywem szerokokątnym wymaga praktyki i poświęcenia czasu na naukę. W filmie wspominam o kursie fotografii online, który może Wam pomóc rozwijać Wasze umiejętności fotograficzne.
    Więc jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o fotografowaniu obiektywem szerokokątnym i jak uzyskać niesamowite efekty, zapraszam Was do obejrzenia tego filmu na moim kanale RUclips. Nie zapomnijcie również subskrybować kanału i zostawić komentarza, jeśli macie jakieś pytania lub uwagi. Dziękuję :)
    🔴 👉 Pielęgnuj Twoją Pasję i 👉 Ucz się Fotografii. 🔴
    Polecam Pakiet Kursów Video 💯
    ► waskiel.pl/kurs-fotografii-on...
    🔴 👉 Podoba Ci się to co robię? Wesprzyj mnie na Patronite. 🔴
    Dzięki Tobie będę mógł dalej rozwijać swój kanał:
    ► patronite.pl/marekwaskiel
    🔴 👉 Możesz postawić mi ☕ kawę! 🔴 to system mini wpłat dla autorów.
    ► buycoffee.to/marekwaskiel
    🔴 Koniecznie Pobierz bezpłatny poradnik 🔴
    👉 Jak się uczyć fotografii:
    ► waskiel.pl/bezplatny-ebook-o-...
    🔴 👉 Pielęgnuj Twoją Pasję i 👉 Ucz się Fotografii. 🔴
    Polecam Pakiet Kursów Video 💯
    ► waskiel.pl/kurs-fotografii-on...
    🔴 👉 O fotografii piszę też na moim blogu:🔴
    ► marekwaskiel.com
    📷 O moim sprzęcie:
    • 📸 Aparat i obiektyw do...
    Dziękuję za oglądanie, komentarze i kciuki w górę :)
    #waskiel

Комментарии • 35

  • @MarekWaskiel
    @MarekWaskiel  Год назад +2

    Zobacz jeszcze ten film: ruclips.net/video/C3VZ8MPW7XY/видео.html / Teleobiektyw w fotografii krajobrazowej 📷Zbliż się do natury 🌲🌻🌼

  •  Год назад +1

    Ostatnio uczę się obiektywu 14-28 Panasonica dla Lumixów S czyli FF. Faktycznie trzeba się mocno przestawić ale efekty czasem są naprawdę fajne. Dobre rady zawsze są w cenie. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @kamp600
    @kamp600 4 часа назад

    Nie dawno sprzedałem Sigmę 12-24 DG Mk2 i wziąłem IRIX 15MM 2.4 - rewelacyjne szkło do astro/burza.

  • @ThorinWorth
    @ThorinWorth Год назад

    Super materiał. Dziękuję :)

  • @ciniak1777
    @ciniak1777 Год назад

    Panie Marku, jak zwykle ciekawy i merytoryczny materiał. Czy można się spodziewać filmu o wykorzystaniu zmiennych punktów autofokusa? Jak optymalnie wykorzystać tę opcję? W jakich okolicznościach i czy wogóle wykorzystuje Pan zmienne punkty autofokusa?

  • @klaras286
    @klaras286 Год назад

    ... jak zwykle, świetne i konkretne porady... dziękuję i pozdrawiam... 🙃🤗

  • @DariuszzRudy
    @DariuszzRudy Год назад

    Dzień dobry Panie Marku. A ja właśnie dzis sie na parę godzin wybieram w teren między innymi z IRIX 15mm . Pozdrawiam i dziękuję za rady. 🙂

  • @pawetura549
    @pawetura549 Год назад +1

    Chyba najbardziej powszechna wada obiektywów ultraszerokokątnych to winietowanie. Największe, które zauważyłem było chyba w canonie 16-35 2.8 w wersji trzeciej. Niestety nowe obiektywy do bezlusterkowców nie są pozbawione tej wady. Cześć tej ułomności redukuje zazwyczaj oprogramowanie aparatu przy okazji redukcji zniekształceń a następnie profilowanie w LR lub np. C1. Niestety winieta wpływa na utratę kontrastu na brzegach kadru, a późniejsze przycinanie zmniejsza nam efekt szerokiego kąta w kadrze. Wiedząc jakie wady ma obiektyw czasem robię zdjęcie zakładając kadrowanie korekcyjne w postprodukcji. Chyba najmniejsze wady w tym względzie z pośród przez lata wykorzystywanych ultraszerokokątnych ( Nikon 14-24mm, Nikon 16-35, Nikon 17-35, CZ 18 f3.5, Canon Rf 15-35 i kilku okazjonalnych macanych) ma Sony 14mm 1.8. Wydaje mi się ze w ogóle najmniej wad. Przy okazji jak wogole możecie i przyjdzie Wam ochota do nałożenia kołowego filtra przetestujcie winietowanie, wybierzcie cienką ramkę tj wersje slim lub zastosujecie największy możliwy np 95mm i przez redukcje/adapter podłączenie do obiektywu np na 77 lub 82. To zredukuje może zredukować winiete generowana przez gwint i obramowanie filtra. Wadą jest konflikt osłoną przeciwsłoneczną i odblaski 😂 przyjemności eksperymentowania :-) pamiętajcie ze co do filtrów i systemów filtrów jest taka: kupujesz nowe za krocie a probujesz się pozbyć w cenie złomu :-)

  • @mybike7477
    @mybike7477 Год назад

    Super porady.

    • @MarekWaskiel
      @MarekWaskiel  Год назад

      Dziękuję serdecznie i pozdrawiam :)

  • @wodzimierzkarpinski2021
    @wodzimierzkarpinski2021 Год назад

    👍

  • @rafagrochal3934
    @rafagrochal3934 Год назад +1

    Właśnie wczoraj kupiłem 15-30 na FF Canona więc odcinek cenny.

  • @Kuniejos
    @Kuniejos Год назад

    Dzień dobry panie Marku.
    Bardzo ciekawy film.
    Potrzebuje małej porady pana. Stoje przed wyborem obiektywu i zależy mi na ogniskowej 24mm. I Tu moje pytanko, który z obiektywów wybrać Nikkora 24 mm 1.8 czy 24-70 mm 2.8 bądź prezentowany przez pana 14-24 mm 2.8? Obiektyw do fotografii przyrodniczej, krajobrazu dzikich zwierząt i może za jakiś czas fotografii podwodnej. I tutaj dodam, że celuję w kierunku podwodnej co do tej ogniskowej. Byłbym bardzo wdzięczny za pana podpowiedź.
    Pozdrawiam.

  • @ptecza
    @ptecza Год назад

    Użytkownicy systemy M4/3 też mają wspaniały obiektyw szerokokątny jakim jest M.Zuiko 7-14 f/2.8 Pro. Podobnie jak obiektywy innych producentów, w tym prezentowany tutaj Nikkor, posiada on wypukłą przednią soczewkę, co sprawia, że nie da się na nim zamontować filtrów bez specjalnego holdera, który dodatkowo powiększa koszt zakupu oraz często winietuje na najkrótszej ogniskowej.

    • @MarekWaskiel
      @MarekWaskiel  Год назад +2

      Wiedziałem, ze Pan coś o tym systemie napisze :) Pozdrawiam :)

    • @ptecza
      @ptecza Год назад +1

      @@MarekWaskiel Haha! Nie mogłem Pana zawieść ;) Pozdrawiam!

    • @jpffjp6681
      @jpffjp6681 Год назад +1

      ​@@ptecza
      Czujny uzytkownik

    • @ptecza
      @ptecza Год назад

      @@jpffjp6681 Czujny jak ważka ;)

  • @wiehookerbii3925
    @wiehookerbii3925 Год назад

    Mam 24 mm na pełne j i go nie lubię , ale może to się zmieni.

  • @Marek.Synowiec.PhotoAdventures

    Ale wyczucie czasu - idę z kubkiem kawy zobaczyć cóż nowego na YT a tu kilka min temu ten materiał wskoczył - lepiej trafić nie mogłem trafić ;) Pozdrawiam

  • @Bartek9957
    @Bartek9957 Год назад +1

    Moim zdaniem szeroki kąt jest po to, żeby podchodzić blisko fotografowanego obiektu i przez to powiększyć go na zdjęciu względem otoczenia. Przykład: jesteśmy w lesie, chcemy sfotografować paproć wśród drzew. Paproć jest mała względem drzew więc jeżeli zrobimy to normalną ogniskową, to będziemy mieli zdjęcie drzew z paprotką gdzieś na dole. Jeżeli zamiast tego użyjemy szerokiego kąta i podejdziemy blisko paproci to wypełni ona znaczną część kadru, ale jednocześnie znajdzie się w nim kilka pni pokazując to co chcieliśmy. Z tego samego powodu nie lubię szerokiego kąta w krajobrazach - "powiększy" to co mamy blisko i zamiast zdjęcia łańcucha górskiego będziemy mieli hektary trawy na dole, hektary nieba u góry i cienki szaczek gór pomiędzy.

    • @ptecza
      @ptecza Год назад +2

      Szeroki kąt przydaje się też do fotografowania architektury czy wnętrz. Nieraz już mi się zdarzyło, że nie mogłem sfotografować całości obiektu, bo ogniskowa mojego obiektywu była za długa, a nie można było się jeszcze cofnąć, bo za plecami była już ściana :)

    • @Bartek9957
      @Bartek9957 Год назад

      @@ptecza NIe wiem, czy w takiej sytuacji nie lepiej jednak zrobić kilka oddzielnych ujęć albo panoramę. Bawiłem się szerokim kątem w swoim mieszkaniu i to co wychodziło na zdjęciach nie bardzo odpowiadało rzeczywistości.

    • @ptecza
      @ptecza Год назад

      @@Bartek9957 Owszem, można tak kombinować. Z robieniem panoramy jest jednak ten problem, że przydałby się do niej statyw, a nie zawsze zabieramy go za sobą na zwiedzanie miasta czy wnętrz jakichś zabytków :)

    • @MarekWaskiel
      @MarekWaskiel  Год назад +2

      Wszystko zależy od pomysłu na kadr. Obiektywem szerokokątnym można zrobić wspaniałe pejzaże. Chociaż obecność pierwsze planu nadaje zdjęciom zdecydowanie lepszego wyglądu. Pozdrawiam :)

  • @marekniemcunowicz2271
    @marekniemcunowicz2271 Год назад

    Krótka ogniskowa jest fajna choć dla mnie bardzo trudna i niewiele moich zdjęć takim obiektywem zaakceptowałem

  • @piotrbogacki1465
    @piotrbogacki1465 Год назад

    Panie Marku.
    Mam obiektyw 24-105 Sony, co by Pan polecił lub uważa że warto kupić jako następny obiektyw szerokokątny czy teleobiektyw. Raczej pod krajobraz w centrum polski.

    • @MarekWaskiel
      @MarekWaskiel  Год назад

      Raczej teleobiektyw będzie bardziej użyteczny. Pozdrawiam :)

    • @piotrbogacki1465
      @piotrbogacki1465 Год назад

      @@MarekWaskiel dziękuję