U mnie bolały nadgarstki do tego stopnia że na podjazdach łapałem kiere przy mostu. Okazało sie że chodziło o backsweep kierownicy. Miałem zwykłą, prostą, fabryczną 5 stopni a jak zmierzyłem to powinienem mieć ok. 12st. Teraz kupiłem sobie SQLABA 12stopni i totalnie nic nie boli, moge jeździć od rana do nocy. Najlepiej wydane 450zł w życiu! Polecam odcinek na kanale Joy of Bike "HANDLEBAR HELPER | Measuring your true sweep"
Ha! Ostatnio mam problem z właśnie tym miękkim w dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. Obracałem kierę w górę i dół, bez zmian. Nie pomyślałem, żeby poeksperymentować z przesuwaniem klamki po kierownicy! Idę pokręcić w rowerze!
Od siebie dodam jeszcze gripy oraz rękawiczki. W moim przypadku grube gripy plus rękawiczki Foxa z wkładkami żelowymi powodowały ból w nadgarstkach. Jednak mimo dość dużych dłoni najlepiej mi się jeździ z jak dość cienkimi gripami i rękawiczkami.
Niby wiadomo, że wszystko wiadomo ,a jednak dwie ostatnie uwagi zainspirowały mnie do próby skorygowania chwytu. Bo faktycznie podczas hamowania i długiej jazdy w dół moja dłoń ma się nie do końca komfortowo i boli mnie przy kciuku. Noi chyba faktycznie pokręcę trochę tą kierom ,bo może to logo NS nie musi być wcale tak idealnie w środku mostka z przodu 😉
Bardzo potrzebny i przydatny film. Chcialbym aby takich dokładnych poradników było więcej. Dziękuje. I mam takie pytanie co można zrobic jeśli podczas większej ilości zjazdów bolą szczególnie palce i ciężko trzymać kierownice?
Może zbyt mocno trzymasz kierownicę i jesteś spięty podczas jazdy, bardzo często doradzam znajomym czy niektórym ludziom żeby się trochę wyluzowali na tym rowerze - bo trzymają się tej kierownicy jak by co najmniej wisieli na drążku, a to nie o to chodzi.
@@Michal842 Nie chcę się bawić w Zbyszka Nowaka 🙃, bo to może być indywidualna sytuacja której nie widzę, no ale może masz ogólnie złą pozycję na rowerze, zbyt wysoko siodełko, zbyt przesunięte do przodu, zbyt nisko kierownica a może zbyt wysoko. Może masz jakiś serwis rowerowy w którym pracuje jakiś zawodnik (a są takie serwisy), i myślę że mógł by ci indywidualnie poradzić.
Mam dwa w sumie bardzo podobne rowery. Transiton sentinel e jego elektryczna wersje reapter. Na Elektryku zero problemów z rękoma, na sentinel po paru zjazdach bole dłoni. Mam hamulce Magury mt7 i kiera hope w karbonie. Jedyna różnica to zawieszenie, na reapter zeb ultimate, super mi się jeździ a na sentinel ohlins 38, i cos nie mogę się odnaleźć. Klamki ustawione tak samo, no i wiele prób z nimi robiłem
Chyba mówisz o nowoczesnych klamkach. Nie w każdej klamce można ustawić odległość dźwigni od kierownicy jak i nie kazda klamla jest/byla prpjektowana pod hamowa ie jednym palcem ;) Ogólnie bardzo merytoryczny filmik większość informacji mega przydatna!
@@krystiankiermasz hamulce GIANT MPH z 2001r taki przykład. Takie trochę kopie Hope c3 :) Jak dobrze kojaze oba hamulce nie były projektowane pod hamowanie jednym palcem ale mogę się mylić bo ciężko znaleźć rzetelne info dla takich "dziadków":) Co do ustawienia dźwigni to fakt większość ma jakąś możliwość ustawienia odleglosci chociaż czasami zakres jest taki jakbybgo wogule nie bylo :)
Hmm nie mowiac o hamulcach typu vbreak czy tego typu osprzetach majac najtansze hydrauliczne shimano nie jestem w stanie hamowac palcem a dokladniej gdyby uzyl calej sily ok ale chyba nie o to w tym chodzi tak czy siak pozdrowka robisz super robote :)
Też mam najtańsze shimano w jednym z rowerów (te hamulce mają gdzieś koło 15 lat) i jak najbardziej jestem je w stanie obsługiwać jednym palcem ;) Więc wracamy do tego co powiedziałem: a) hamulec nie jest sprawny w 100% b) nie jest ustawiony prawidłowo c) trzeba robić łapę 😁
@@michal_topor ale kurcze ścigałeś się w hc byłeś 50 top sam wiesz ze podczas takiego wysiłku nie chodzi o to żeby wielka sila zatrzymywać rower (tak jak wspomniałeś robiac lape) gdzie to 70kg max waga zawodnika takze wszystko mozna ale żeby coś miało sens to w tym wypadku nie na najtańszych produktach
Na 100% coś musisz mieć nie tak. Mam w 15 letnim XC stare hydrauliczne Promaxy i bez problemu obsługuję je jednym palcem. Na Shimano MT200 też jeździłem na jakimś miejskim rowerze też bez problemu jednym palcem hamulec blokował koło. Łapy mam normalne, nawet powiedziałbym patyki ;)
Przydatny odcinek, super przydatny dla osób początkujących jak ja szczególnie różnice robi 1 palec a nie 2 na klamce ! Czy mógłbyś teraz nagrać odcinek na temat, albo doradzić mi jakie typy butów polecasz: SPD czy na platformy? Mam już platformy, ale zastanawiam się, czy warto kupić buty na platformy, żeby noga lepiej się trzymała, czy może od razu przejść na SPD. Jak duże jest ryzyko dla początkujących związane z SPD, bo podobno pozwalają na lepsze "zżycie się" z rowerem? Druga rzecz, nad którą się zastanawiam, to zakup okularów. Czy opłaca się kupić duże okulary, czy wystarczą zwykłe? Czy jest duża różnica między tymi z AliExpress a tymi oryginalnymi? I jeszcze jedna kwestia: jeżdżę po trasach takich jak w Jeleniewskich, więc czy lepiej zainwestować w pancerz z plastikiem, czy wystarczy z wkładka D3O? I czy koszulka ma sens na dłuższe wyjazdy, np. na 4 dni, biorąc pod uwagę, że wchłania pot itd.? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Buty do platform koniecznie, dopiero but+dobry pedał tworzą system, który można porównywać z SPD. Na platformach wyrobisz prawidłowe nawyki, w SPD bardzo łatwo złapać nieprawidłowe, ale SPD dają możliwości na platformach niedostępne, a przydatne zwłaszcza w szybkiej jeździe w ciężkim terenie. Chociaż SPD wiążą się też z utrudnieniami, typu problem z wpięciem się i wypięciem w technicznym terenie i nie nadają się np. do nauki sztuczek. Duże okulary dają szersze pole widzenia i lepsze jego pokrycie oraz lepszą ochronę. Moim zdaniem, nie ma wielkiej różnicy między przyzwoitymi okularami z Ali, a niby-markowymi, typu np. Tripout. Ba, np. fotochromy z Ali potrafią rozjaśniać się bardziej i być przez to użyteczniejsze w lesie, niż dużo droższe fotochromy od wspomnianej marki. Zapewne jest różnica między faktycznie drogimi, ale z kolei szkoda byłoby mi okulary za te powiedzmy 700-800 zł używać w błocie i przepłukiwać w kałuży i ogólnie narażać na łatwe porysowanie i zniszczenie. Pancerz na Jeleniowskich, to chyba overkill - tam wystarczą kolana i ewentualnie łokcie, może coś na plecy lub po prostu plecak z podstawową ochroną jeśli faktycznie często glebisz. Na pewno fullface, jak wszędzie gdzie są kamienie.
@@marekkarolczuk8411 żadne "złote rady" mi tak od czapy nie przychodzą do głowy... Zwłaszcza sprzętowe. Jedynie może tak ogólnie, żeby na początek wziąć kilka lekcji, bo złych nawyków oducza się długo i mozolnie oraz to, żeby cały czas starać się jeździć z lepszymi od siebie.
Ja mam dziwny problem, cała dłoń leży na gripach ale po przejażdżce zewnętrzne części dloni bolą diabli , przestawiam kierw, byłem na fitingu ale nic nie pomaga
Bardzo łatwo żeby dostał się pod nie brud i wtedy może być problem z obracaniem. Bardziej szukałbym w gripach jako takich, nie w ich rodzaju bo można znaleźć także miękkie z obejmą
@@michal_topor Widocznie tak jeżdzi i to sie sprawdza. Lepiej jak jest więcej gumy do amortyzacji. Protip, zawsze można termokurczem oblepić gripy i żaden brud i woda sie nie dostanie. Tak miałem na dircie i to przeniosłem do enduro i jest ok na jakiś czas.
Nie można powiedzieć, że każde hamulce (hydrauliczne) nadają się na 1 palec... Przykładowo podstawowe MT200 mają klamki bodajże na 3 palce. Na 2 palcach siła hamowania nadal jest niewystarczająca. Dopiero przy klamce z serwem i 4-tłoczkach można realnie mówić o 1 palcu.
@@WordrobeRekordz to że klamka jest długa, nie znaczy że trzeba hamować dwoma lub trzema palcami. Dłuższa klamka, to dłuższa dźwignia, która pomaga zwiększyć siłę hamowania nawet kiedy sam hamulec ma dość słabe przełożenie hydrauliczne
@@michal_topor Na przykładzie tych MT200 - no bo przecież mówimy do wszystkich, a to popularny model z fabryki - ustawienie klamki na skraj nie jest wystarczające na 1 palec. :-) Wiem, co mówię, bo na stromej ściance nie potrafiły mnie (72 + 25 kg) zatrzymać mimo nieoryginalnych klocków na 2 palcach. Ustawienie klamek tej klasy hamulców na 1 palec jest po prostu zabójcze. Jak chce się jeździć grawitacyjnie, to trzeba parę upgrade'ów wykonać w rowerach z podstawowym osprzętem. Skoro Shimano jest sponsorem, to pozwolę sobie polecić MT520. Nie wiem, jak będzie z trwałością (MT420 cieknie dla przykładu), ale siła i modulacja w tej cenie (500 zł za komplet na przód i tył) to rewelacja.
Herezje piszesz. Mam rower na hamulcach mt200 A dokładnie to Accent Peak 29 I założone hamulce mt200. W zupełności jeden palec wystarczy. Wszystko to jest kwestia ustawień. "Kwestia ustawień" to nie tylko zaciski ale i dobrane tarcze i odpowiednie klocki. To że hamulec ma A4 tłoczki to nie znaczy że jest dobry😉. Tutaj chodzi o inny parametr. Nie będę ci pisał Jaki bo bym ci musiał napisać doktorat z układów hamulcowych. Nie jest prawdą To że hamulec czterotłokowy hamuje lepiej niż dwutłokowy. Jak nie wiesz jaka jest zasada działania hamulca hydraulicznego to nawet się nie wypowiadaj. A ścigam się w maratonach także wiem co to jest hamowanie. Za dużo ludzie krwawego marketingu łykacie.
W takim razie niepotrzebnie wymieniałem, a Shimano niepotrzebnie wypuściło modele powyżej MT200. Pewnie to sugestia w takim razie, że hamowanie jest niebo a ziemia mocniejsze przy mniejszym nacisku na tych samych tarczach i takich samych oryginalnych (żywicznych w obu przypadkach) klockach z tyłu.
U mnie bolały nadgarstki do tego stopnia że na podjazdach łapałem kiere przy mostu. Okazało sie że chodziło o backsweep kierownicy. Miałem zwykłą, prostą, fabryczną 5 stopni a jak zmierzyłem to powinienem mieć ok. 12st. Teraz kupiłem sobie SQLABA 12stopni i totalnie nic nie boli, moge jeździć od rana do nocy. Najlepiej wydane 450zł w życiu!
Polecam odcinek na kanale Joy of Bike "HANDLEBAR HELPER | Measuring your true sweep"
Ha! Ostatnio mam problem z właśnie tym miękkim w dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. Obracałem kierę w górę i dół, bez zmian. Nie pomyślałem, żeby poeksperymentować z przesuwaniem klamki po kierownicy! Idę pokręcić w rowerze!
Świetny materiał! Mimo, że już to wiedziałem, to obejrzałem całość z wielką ciekawością :)
Od siebie dodam jeszcze gripy oraz rękawiczki. W moim przypadku grube gripy plus rękawiczki Foxa z wkładkami żelowymi powodowały ból w nadgarstkach. Jednak mimo dość dużych dłoni najlepiej mi się jeździ z jak dość cienkimi gripami i rękawiczkami.
Niedawno kupiłem rower i pozycja klamek łamała mi nadgarstki...
Pomocne video, dzięki za tipy 👍
Nie ważne czy dłonie puszczają czy nie zawsze warto coś przypakować ;)
Bardzo trafne informacje brakowało mi tylko wzmianki o szerokości kiery. Poza tym jak zwykle w punkt🙂
Fajny videj, dzięki ;)
Niby wiadomo, że wszystko wiadomo ,a jednak dwie ostatnie uwagi zainspirowały mnie do próby skorygowania chwytu.
Bo faktycznie podczas hamowania i długiej jazdy w dół moja dłoń ma się nie do końca komfortowo i boli mnie przy kciuku.
Noi chyba faktycznie pokręcę trochę tą kierom ,bo może to logo NS nie musi być wcale tak idealnie w środku mostka z przodu 😉
Natychmiast pobiegłem poprawić ustawienie klamek. Dzięki Michał 🙂
Bardzo potrzebny i przydatny film. Chcialbym aby takich dokładnych poradników było więcej. Dziękuje.
I mam takie pytanie co można zrobic jeśli podczas większej ilości zjazdów bolą szczególnie palce i ciężko trzymać kierownice?
Może zbyt mocno trzymasz kierownicę i jesteś spięty podczas jazdy, bardzo często doradzam znajomym czy niektórym ludziom żeby się trochę wyluzowali na tym rowerze - bo trzymają się tej kierownicy jak by co najmniej wisieli na drążku, a to nie o to chodzi.
@@AczeOne nie zaciskam jakby niewiadomo co ale lekko też nie mogę bo jednak telepie, a ja jeszcze jeżdżę na sztywniaku
@@Michal842
Nie chcę się bawić w Zbyszka Nowaka 🙃, bo to może być indywidualna sytuacja której nie widzę, no ale może masz ogólnie złą pozycję na rowerze, zbyt wysoko siodełko, zbyt przesunięte do przodu, zbyt nisko kierownica a może zbyt wysoko.
Może masz jakiś serwis rowerowy w którym pracuje jakiś zawodnik (a są takie serwisy), i myślę że mógł by ci indywidualnie poradzić.
Zła wiadomość jest taka, że powodów może być około tysiąc, z czego część z nich wydaje się sprzeczna ze sobą ;)
Dzięki za odpowiedź spróbuje coś jeszcze pomyśleć
Mam dwa w sumie bardzo podobne rowery. Transiton sentinel e jego elektryczna wersje reapter. Na Elektryku zero problemów z rękoma, na sentinel po paru zjazdach bole dłoni. Mam hamulce Magury mt7 i kiera hope w karbonie. Jedyna różnica to zawieszenie, na reapter zeb ultimate, super mi się jeździ a na sentinel ohlins 38, i cos nie mogę się odnaleźć. Klamki ustawione tak samo, no i wiele prób z nimi robiłem
Myślę, że pierwsza minuta filmu powiedziała sporo na ten temat ;P
@@michal_topor No wiem, tak tyko dla potwierdzenia
Chyba mówisz o nowoczesnych klamkach. Nie w każdej klamce można ustawić odległość dźwigni od kierownicy jak i nie kazda klamla jest/byla prpjektowana pod hamowa ie jednym palcem ;)
Ogólnie bardzo merytoryczny filmik większość informacji mega przydatna!
W moich 16 letnich najtańszych Shimano już można było, więc nie wiem jak daleko chcemy się cofać, ale mnie osobiście taki zakres wystarczy ;)
kazda klamke tak sie ustawi ze jednym palcem mozna zlapac 😊
@@krystiankiermasz hamulce
GIANT MPH z 2001r taki przykład.
Takie trochę kopie Hope c3 :)
Jak dobrze kojaze oba hamulce nie były projektowane pod hamowanie jednym palcem ale mogę się mylić bo ciężko znaleźć rzetelne info dla takich "dziadków":)
Co do ustawienia dźwigni to fakt większość ma jakąś możliwość ustawienia odleglosci chociaż czasami zakres jest taki jakbybgo wogule nie bylo :)
Sam ustawiałem niedawno klamki, ale bardzo trafna uwaga z pozycją góra-dół, chyba ustawiłem zbytnio pod podjazdy zamiast na zjazdy 🙈
Hmm nie mowiac o hamulcach typu vbreak czy tego typu osprzetach majac najtansze hydrauliczne shimano nie jestem w stanie hamowac palcem a dokladniej gdyby uzyl calej sily ok ale chyba nie o to w tym chodzi tak czy siak pozdrowka robisz super robote :)
Też mam najtańsze shimano w jednym z rowerów (te hamulce mają gdzieś koło 15 lat) i jak najbardziej jestem je w stanie obsługiwać jednym palcem ;)
Więc wracamy do tego co powiedziałem:
a) hamulec nie jest sprawny w 100%
b) nie jest ustawiony prawidłowo
c) trzeba robić łapę 😁
@@michal_topor ale kurcze ścigałeś się w hc byłeś 50 top sam wiesz ze podczas takiego wysiłku nie chodzi o to żeby wielka sila zatrzymywać rower (tak jak wspomniałeś robiac lape) gdzie to 70kg max waga zawodnika takze wszystko mozna ale żeby coś miało sens to w tym wypadku nie na najtańszych produktach
@@pawesowinski1359 ale ja nie potrzebuję (ani nie potrzebowałem mając 17 lat) wielkiej siły, żeby nimi hamować ;) Potrzebowałem "normalnej" ;p
Na 100% coś musisz mieć nie tak. Mam w 15 letnim XC stare hydrauliczne Promaxy i bez problemu obsługuję je jednym palcem. Na Shimano MT200 też jeździłem na jakimś miejskim rowerze też bez problemu jednym palcem hamulec blokował koło. Łapy mam normalne, nawet powiedziałbym patyki ;)
Przydatny odcinek, super przydatny dla osób początkujących jak ja szczególnie różnice robi 1 palec a nie 2 na klamce ! Czy mógłbyś teraz nagrać odcinek na temat, albo doradzić mi jakie typy butów polecasz: SPD czy na platformy? Mam już platformy, ale zastanawiam się, czy warto kupić buty na platformy, żeby noga lepiej się trzymała, czy może od razu przejść na SPD. Jak duże jest ryzyko dla początkujących związane z SPD, bo podobno pozwalają na lepsze "zżycie się" z rowerem?
Druga rzecz, nad którą się zastanawiam, to zakup okularów. Czy opłaca się kupić duże okulary, czy wystarczą zwykłe? Czy jest duża różnica między tymi z AliExpress a tymi oryginalnymi?
I jeszcze jedna kwestia: jeżdżę po trasach takich jak w Jeleniewskich, więc czy lepiej zainwestować w pancerz z plastikiem, czy wystarczy z wkładka D3O? I czy koszulka ma sens na dłuższe wyjazdy, np. na 4 dni, biorąc pod uwagę, że wchłania pot itd.?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Buty do platform koniecznie, dopiero but+dobry pedał tworzą system, który można porównywać z SPD. Na platformach wyrobisz prawidłowe nawyki, w SPD bardzo łatwo złapać nieprawidłowe, ale SPD dają możliwości na platformach niedostępne, a przydatne zwłaszcza w szybkiej jeździe w ciężkim terenie. Chociaż SPD wiążą się też z utrudnieniami, typu problem z wpięciem się i wypięciem w technicznym terenie i nie nadają się np. do nauki sztuczek.
Duże okulary dają szersze pole widzenia i lepsze jego pokrycie oraz lepszą ochronę. Moim zdaniem, nie ma wielkiej różnicy między przyzwoitymi okularami z Ali, a niby-markowymi, typu np. Tripout. Ba, np. fotochromy z Ali potrafią rozjaśniać się bardziej i być przez to użyteczniejsze w lesie, niż dużo droższe fotochromy od wspomnianej marki. Zapewne jest różnica między faktycznie drogimi, ale z kolei szkoda byłoby mi okulary za te powiedzmy 700-800 zł używać w błocie i przepłukiwać w kałuży i ogólnie narażać na łatwe porysowanie i zniszczenie.
Pancerz na Jeleniowskich, to chyba overkill - tam wystarczą kolana i ewentualnie łokcie, może coś na plecy lub po prostu plecak z podstawową ochroną jeśli faktycznie często glebisz. Na pewno fullface, jak wszędzie gdzie są kamienie.
@@jaad7562 Dzięki, a masz jeszcze jakieś rady sprzętowe ?
@@marekkarolczuk8411 żadne "złote rady" mi tak od czapy nie przychodzą do głowy... Zwłaszcza sprzętowe. Jedynie może tak ogólnie, żeby na początek wziąć kilka lekcji, bo złych nawyków oducza się długo i mozolnie oraz to, żeby cały czas starać się jeździć z lepszymi od siebie.
Ja mam dziwny problem, cała dłoń leży na gripach ale po przejażdżce zewnętrzne części dloni bolą diabli , przestawiam kierw, byłem na fitingu ale nic nie pomaga
Michal, masz rurę sterową mocno wystającą ponad mostek. Nie boisz się, ze się ze jak polecisz na kierę, to sie na to nabijesz? 😮
Nie ;)
fajowo z tym rękawem PL wymyślone. Bialo-czerwone a skromne
Rękaw w barwach flagi jest symbolem Mistrza Kraju i jest to "wymyślone" przez międzynarodowe przepisy ;)
shimano mt200 nie sa hamulcami 1-palcowymi i brak w nich regulacji :)
30 sekund zajęło mi znalezienie ich zdjęcia w internecie, na którym widać śrubkę do regulacji odległości klamki
Potwierdzam, jak sobię kąty odwrotnie ustawiłem po serwisowaniu hamulców to mnie później jeszcze przez miesiąc bolały powyłamywane kciuki xd
Mój game-changer to przerzucenie się z gripów lock-on na "klasyczne" - dużo więcej gumy do tłumienia
Ja takie miałem to w czasie deszczu zaczęły się obracać. Tragedia. Skręcane gripy moim zdaniem to muszą być.
Bardzo łatwo żeby dostał się pod nie brud i wtedy może być problem z obracaniem. Bardziej szukałbym w gripach jako takich, nie w ich rodzaju bo można znaleźć także miękkie z obejmą
@@michal_topor Widocznie tak jeżdzi i to sie sprawdza. Lepiej jak jest więcej gumy do amortyzacji. Protip, zawsze można termokurczem oblepić gripy i żaden brud i woda sie nie dostanie. Tak miałem na dircie i to przeniosłem do enduro i jest ok na jakiś czas.
Ja ma mam klamki na 35 stopniach
Nie można powiedzieć, że każde hamulce (hydrauliczne) nadają się na 1 palec... Przykładowo podstawowe MT200 mają klamki bodajże na 3 palce. Na 2 palcach siła hamowania nadal jest niewystarczająca. Dopiero przy klamce z serwem i 4-tłoczkach można realnie mówić o 1 palcu.
@@WordrobeRekordz to że klamka jest długa, nie znaczy że trzeba hamować dwoma lub trzema palcami. Dłuższa klamka, to dłuższa dźwignia, która pomaga zwiększyć siłę hamowania nawet kiedy sam hamulec ma dość słabe przełożenie hydrauliczne
@@michal_topor Na przykładzie tych MT200 - no bo przecież mówimy do wszystkich, a to popularny model z fabryki - ustawienie klamki na skraj nie jest wystarczające na 1 palec. :-) Wiem, co mówię, bo na stromej ściance nie potrafiły mnie (72 + 25 kg) zatrzymać mimo nieoryginalnych klocków na 2 palcach. Ustawienie klamek tej klasy hamulców na 1 palec jest po prostu zabójcze. Jak chce się jeździć grawitacyjnie, to trzeba parę upgrade'ów wykonać w rowerach z podstawowym osprzętem. Skoro Shimano jest sponsorem, to pozwolę sobie polecić MT520. Nie wiem, jak będzie z trwałością (MT420 cieknie dla przykładu), ale siła i modulacja w tej cenie (500 zł za komplet na przód i tył) to rewelacja.
Herezje piszesz.
Mam rower na hamulcach mt200 A dokładnie to Accent Peak 29
I założone hamulce mt200.
W zupełności jeden palec wystarczy.
Wszystko to jest kwestia ustawień.
"Kwestia ustawień" to nie tylko zaciski ale i dobrane tarcze i odpowiednie klocki.
To że hamulec ma A4 tłoczki to nie znaczy że jest dobry😉.
Tutaj chodzi o inny parametr.
Nie będę ci pisał Jaki bo bym ci musiał napisać doktorat z układów hamulcowych.
Nie jest prawdą To że hamulec czterotłokowy hamuje lepiej niż dwutłokowy.
Jak nie wiesz jaka jest zasada działania hamulca hydraulicznego to nawet się nie wypowiadaj.
A ścigam się w maratonach także wiem co to jest hamowanie.
Za dużo ludzie krwawego marketingu łykacie.
w specu fabrycznie mialem mt200 i spokojnie 1 palcem dalo sie hamowac, dzwignia dluzsza to nawet latwiej
W takim razie niepotrzebnie wymieniałem, a Shimano niepotrzebnie wypuściło modele powyżej MT200. Pewnie to sugestia w takim razie, że hamowanie jest niebo a ziemia mocniejsze przy mniejszym nacisku na tych samych tarczach i takich samych oryginalnych (żywicznych w obu przypadkach) klockach z tyłu.