Kiełki słonecznika. Jak uprawiać i jak wpływają na nasze zdrowie?
HTML-код
- Опубликовано: 9 фев 2025
- Słonecznik możemy uprawiać przez cały rok, wysiewając go na kiełki lub na tzw. mikrogreens, czyli młode roślinki z dwoma liścieniami. Jak to zrobić? To temat naszego dzisiejszego odcinka. Jeżeli smakuje Wam słonecznik, jest to film właśnie dla Was! 🌱 Zapraszamy!
Bo niektóre rośliny możemy uprawiać na kiełki, w wybranej kiełkownicy lub słoiku i spożywać je w postaci kiełków oraz możemy je uprawiać wysiewając w pojemniku czy też w doniczce podłożem i spożywać w postaci młodych liści lub w postaci mikrogreens, czyli w fazie dwóch pierwszych liścieni. I tak jest właśnie w przypadku słonecznika. Wybór formy uprawy zależy tylko od nas, od tego co bardziej lubimy. Na pewno uprawa na kiełki jest nazwijmy to czystsza, ale za to wysiewając słonecznik w podłożu, a potem ścinając młode roślinki, pozbywamy się problemu obierania tzw. słonecznikowych łupinek.
Jednak zanim przejdziemy do szczegółów poszczególnych rodzajów uprawy słonecznika, kilka informacji o tym, dlaczego w ogóle warto to robić. Jak wszystkie kiełki i rośliny w formie mikrogreens czy też młodych liści, one bardzo zdrowe, a konkretniej np. w tradycyjnej medycynie chińskiej są cenione za to, że wzmacniają zęby i kości. Zaleca się ich spożywanie osobom, które uprawiają sport, ponieważ przeciwdziałają bólom mięśniowym. Ponadto równoważą działanie systemu nerwowego, a także mają wpływ na prawidłowy poziom żelaza we krwi.
Wszystko dlatego, że są bogate w duże ilości protein, witamin za zakresu witaminy A, B, C, D oraz E, a także soli mineralnych, takich jak: wapń, fosfor, żelazo, magnez czy potas.
Kiełki słonecznika dość często można znaleźć w sklepach jako gotowy produkt. Oczywiście lepiej spożywać je nawet w takiej formie niż wcale, ale jeszcze lepiej jest wyhodować je samemu. Dlaczego? Najczęściej kiełki, nie tylko słonecznika, ale wszystkie, które produkowane są masowo, uprawiane są wyłącznie w ciemności. Można to poznać po tym, że mają prawie biały kolor. A tymczasem ilość witamin jest wyższa w kiełkach, które miały chociaż niewielki dostęp do światła. Kiełki uprawiane w ogromnych halach mają też kontrolowane warunki temperaturowe, a gdy są już gotowe, poddaje się je kąpieli w bardzo zimnej wodzie oraz umieszcza w urządzeniach chłodzących. Dzięki temu proces kiełkowania zostaje zahamowany, a kiełki, które trafią potem do sklepów są lepiej zakonserwowane podczas pakowania i transportu. W uprawie przemysłowej to bardzo ważne. Ale w naszych domach już nie musimy zważać na tego typu praktyki, wszystko dzieje się w sposób bardziej naturalny, tym samym bardziej zdrowy. Jeżeli na dodatek lubimy ogrodnictwo, uprawę roślin i patrzenie na to, jak roślina rozwija się z niewielkiego nasionka, to warto hodować najzdrowsze kiełki samodzielnie.
Jak to zatem zrobić w przypadku słonecznika? Słonecznik ma stosunkowo duże nasiona, które zna każdy. Mogą być koloru ciemnego, prawie czarnego, jak również prążkowane, wszystkie nadają się do kiełkowania. Możemy nabyć nasiona słonecznika, typowo na kiełki, możemy też użyć innych, o ile mamy pewność, że dojrzewały w zdrowych, ekologicznych warunkach. Ja np. zawsze pozostawiam i suszę sobie nasiona z kwiatów słonecznika, które rosły u mnie w ogrodzie, po to, żeby zimą móc z nich uprawiać kiełki. Niestety część z nich może okazać się pusta w środku, więc nie wszystkie nasiona dadzą nam upragnione kiełki. Ale kto nie ma swoich nasion słonecznika, zawsze może użyć tych, które są dostępne w sklepach ogrodniczych i internetowych.
Okrywa nasienna słonecznika jest dość twarda, dlatego potrzeba dużej ilości wody i raczej częstego przepłukiwania w czasie ich uprawy. Przy uprawie na kiełki, na początek moczymy nasze słonecznikowe nasiona w wybranym naczyniu przez mniej więcej 12 godzin. Po czym przesypujemy je w miejsce docelowego kiełkowania. W związku z tym, że nasiona, a tym samym późniejsze kiełki słonecznika są dość duże, nie zaleca się w ich przypadku używania kiełkownic o drobnych oczkach. Można ewentualnie użyć kiełkownicy sitkowej o większych otworach lub po prostu użyć słoika czy też plastikowego, przezroczystego pojemnika, który jest przeznaczony do przechowywania żywności. Można też użyć kiełkownicy przepływowej, która ma dostateczną ilość miejsca między półkami, żeby kiełki się rozwinęły. Słoik nakrywamy gazą lub innym przepuszczalnym materiałem. Możemy też użyć gotowej do użycia kiełkownicy słoikowej. Po namoczeniu wylewamy wodę z takiego słoika lub przekładamy słonecznika do wybranej kiełkownicy.
Kiełkujące nasiona słonecznika przepłukujemy minimum 2/3 razy dziennie. Powinny być gotowe po 5-7 dniach, mają wtedy wielkość ok. 6-8 cm. Po tym czasie okrywa nasienna zazwyczaj samoistnie oddziela się od kiełka słonecznika. Jest ona tak twarda, że nie nadaje się do spożycia.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : ogrodnacodzien...
Instagram : / ogrod_na_co_dzien
#kiełki #kiełkisłonecznika #słonecznik #zdrowejedzenie #uprawa #ogrod_na_co_dzien
Ja np uwielbiam wszystkie kiełki . Miłego i udanego dnia 😄
I kolejna inspiracją po obejrzeniu filmików o kiełkach 🤗, zaczęła je uprawiać bardzo mi i mojemu mężowi smakują kiełki rzodkiewki.Pierwszy zbiór zjedzony, a kolejny nasionka już się moczą .Pozdrawiam 🥰.
🥰
Nigdy nie jadłem takiej zieleniny. Ale Pani uroczy uśmiech, miły głos oraz pasja przekonują do tego, żeby spróbować 🙂 Muszę przyznać, że Pani mąż to niesamowity szczęściarz i mam nadzieję, że podziela Pani pasje. Pozdrawiam
Milego dnia pozdrawiam 🤗
PYTANIE: Czy można jeść łupiny kiełków? Po wykiełkowaniu zostają łupiny na kiełkach. Część można wypłukać ale nie da się wszystkich lub się nie chce ;) Czy te łupiny uszkadzają jelita/żołądek? Super seria o kiełkach, dziękuję :)
Dzięki 😀💕👍
Kolejny super filmik
Jak zwykle ślicznie Pani wyglada😍a filmik super oczywiście.Pozdrawiam Pani Izabello.
😊
Kolejna inspiracją od Pani;) Dziękuję😊
🙂
Ale ma Pani przyjemny głos! Mogłabym słuchać i słuchać :)
Ale cudowna jestes !
Gdzie można kupić takie fajne słoiki? Najbardziej podobają mi się te większe
Piękne osłonki gdzie można takie nabyć? Kwadratowe wyglądają na lepiej zorganizowane i można je łączyć 🙂
Czy słonecznik bez łupinek z uprawy naturalnej też wykiełkują? :)
Musza to byc nasiona na kielki, czy moze to byc zakupiony (nie luskany slonecznik) jest jakas roznica? Co to za sos na tych jajkach?
A czy istnieją kiełkownice z podwójnym sitem? Tak sobie wymyslilam, że na pierwszym nasiona, drugim przykrywamy i kiełki wyrosną nad drugim sitem bez skorupek/łusek 🤔
🌻🌻👌
Ja kupuje zwykły słonecznik bez łupinek i tak rośnie lepiej.
Pierwszy
Przecież można kupić nasiona łuskane i nie ma problemu,, twardych nasion" i swobodnie spożywać.