Jak wyhodować kiełki lucerny - uważane za najzdrowsze kiełki. Jak uprawiać kiełki lucerny?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 янв 2022
  • Niewielu z nas zna lucernę jako dojrzałą już roślinę, a to dlatego, że nie zaliczamy jej do warzyw czy ziół, ale do roślin pastewnych. To jednak wcale nie powinno nas zniechęcać do spożywania kiełków lucerny, ponieważ są one uważane za jedne z najzdrowszych. W końcu z arabskiego „alfalfa” tłumaczy się jako „ojciec wszystkich posiłków” i przypisuje się im naprawdę niesamowitą ilość korzyści, którą może nam dać ich spożycie. Przygotujcie się na długą listę.
    Kiełki brokuła - • Kiełki brokułu. Jak up...
    Kiełki rzodkiewki - • Jak wyhodować kiełki r...
    Kiełki rzeżuchy - • Rzeżucha - kiełki rzeż...
    Kiełki w słoiku - • Jak uprawiać kiełki w ...
    Kiełki fasoli mung - • Kiełki fasoli mung. Ja...
    Kiełki lucerny zawierają enzymy trawienne, fitoestrogeny i bioflawonoidy, które działają w naszym organizmie odkażająco, przeciwzapalnie i wzmacniająco, m.in. na naczynia krwionośne. Ponadto kiełki te zawierają flawony, które wzmacniają naczynia włosowate, a także glukozydy i alkaloidy, które wspierają aktywność antybiotyczną, przeciwbakteryjną i wykazują właściwości przeciwzapalne. Są pełne witamin, soli mineralnych i mikroelementów, zawierają m.in. witaminę A, witaminy z grupy B, zwłaszcza B12, witaminy C, D, E,K oraz U, a także magnez, żelazo, potas i siarkę.
    Kiełki lucerny działają detoksykacyjnie na wątrobę, ze względu na chlorofil są przydatne w leczeniu anemii, mają dużą zawartość błonnika - co nie jest charakterystyczne dla wszystkich kiełków, przeciwdziałają powstawaniu wrzodów. Jeżeli zjemy je przed posiłkiem, to zwiększy się aktywność naszego układu trawiennego, co pozytywnie wpłynie na nasz apetyt i trawienie kolejnego dania. Kiełki te zawierają też naturalne fluorki, więc wzmacniają też zęby.
    Według tradycyjnej medycyny chińskiej wpływają także na usuwanie wody z organizmu i zmniejszenie obrzęków, ułatwiają wypróżnianie, a nawet traktowane były jako pomoc w usuwaniu kamieni nerkowych. Podobno docierają i odżywiają najgłębsze warstwy organizmu, w tym właśnie nerki i jelita. Pomagają na zmęczenie i nadkwasotę żołądka.
    Osobiście potwierdzić mogę na pewno, że gdy na śniadanie zjem kanapkę lub sałatkę z garścią kiełków, zazwyczaj lucerny i rzodkiewki, mam rzeczywiście potem więcej energii. Na pewno więcej niż wtedy, gdy pokuszę się o tzw. angielskie śniadanie, ze smażonym jajkiem lub kiełbasą. Ale wracając do kiełków lucerny, są one bardzo łagodne w smaku. Niektórzy złośliwie mówią, że smakują jak trawa. Może i tak. Ale dzieci zazwyczaj je lubią. Moje w wieku przedszkolnym potrafiły je jeść garściami. Spożywa się je na surowo. Można te także oczywiście dodawać do dań na ciepło.
    A teraz nie pozostaje nic innego, jak przejść do tematu ich hodowli. Nie jest ona trudna, bo podobnie jak kiełki rzodkiewki, lucerna kiełkuje chętnie, bez żadnego problemu, niemal w każdych warunkach. Nasiona są raczej drobne, żółte o nerkowatym kształcie. Warto je w pierwszej kolejności namoczyć, przez 6-12 a nawet 24 godziny, jak podają niektóre źródła. Ale z doświadczenia wiem, że nawet jeżeli pominiemy ten zabieg i tak wyrosną.
    Po namoczeniu rozsypujemy je na wybranej kiełkownicy. Jeżeli chcemy uprawiać lucernę w słoiku, to wylewamy wodę ze słoika i pozostawiamy je w szklanym naczyniu. Możemy je też uprawiać, tak samo jak np. rzeżuchę, na wilgotnej ligninie lub wacie. Zróbmy tak, jak nam wygodnie. W kiełkownicach i słoikach należy pamiętać o regularnym przepłukiwaniu, czy też wymianie wody, minimum 2 razy dziennie. Pamiętajmy, że nasiona, a potem rosnące kiełki, powinny być wilgotne, ale nie cały czas zanurzone w wodzie. Muszą mieć one dostęp do powietrza.
    Po dwóch dniach kiełki lucerny wyglądają tak... nasiona są już popękane i widać pojawiające się korzonki oraz liścienie. Po 5-8 dniach są już gotowe do spożycia, mają mniej więcej od 3 do 6 cm wysokości. Jeżeli postawimy naszą małą uprawę w ciemnym miejscu, będą miały żółty kolor, w miejscu jaśniejszym, z większą ilością światła, będą bardziej zielone. Możemy je przełożyć do czystego pojemnika i przez kilka dni przechowywać w lodówce, a w tym czasie przygotowywać już kolejną lucernową bombę witaminową.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien.pl/
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    #kiełki #kiełkilucerny #uprawakiełków #uprawa #zdrowejedzenie #zdroweodżywianie #ogrod_na_co_dzien
  • ХоббиХобби

Комментарии • 33

  • @jusia961
    @jusia961 2 года назад +12

    Uwielbiam Pani filmiki, każdy z serii ogród warzywny obejrzałam po kilka lub kilkanaście razy i zaraziłam się tą wspaniałą pasją. W tamtym roku miałam pierwsze podejście do sadzenia na podwyższanych grządkach i było to niezbyt zaplanowane, natomiast w tym roku wszystkie warzywa mam już rozpisane w tabelkach w excelu i zaprojektowane przez siebie grządki! Nawet moja praca inżynierska dotyczy kopru włoskiego 😂! Dziękuję za zarażenie tak super hobby!💚💚💚

    •  2 года назад +4

      To ja bardzo dziękuję!!! 💚💚💚

  • @OgrodisM
    @OgrodisM 2 года назад +3

    Dziękuję, świetny materiał. Kiełków lucerny jeszcze nie uprawiałam. Muszę spróbować, to przecież tyle cennych składników. 👍👍👍😘🤗

  • @manticorepl859
    @manticorepl859 2 года назад +1

    Bardzo dziękuję, za dogłębne wyjaśnienie zagadnień związanych z kiełkowaniem. Świetnie się to ogląda! Pozdrawiam serdecznie!

  • @kingamalinowska9152
    @kingamalinowska9152 2 года назад +6

    Kolejny ciekawy filmik bardzo dobry pomysł z ta serią wiedziałam o wielu nasionach na kiełki ale o niektórych nie słyszałam a na tym kanale kopalnia wiedzy .Pozdrawiam i do środy 🤗.

  • @martabarbarska1941
    @martabarbarska1941 2 года назад +3

    Czytając komentarze zauważyłam że ktoś pomylił kanały 😊. Ten jest o wspanialosciach ogrodu.
    Właśnie mam kiełki lucerny cudowne. Nie wiedziałam że są tak zdrowe. Właściwie powinien być obowiązek ich spożywania 😀. Pozdrawiam i czekam na kolejny odcinek

  • @daniel-qe8lx
    @daniel-qe8lx 2 года назад +4

    tylko wchodzę i łapkę zostawiam bo nie mam czasu oglądać !!!! Pani Izo pozdrawiam zawsze wszystko w weekend nadrabiam bo praca mi nie pozwala !!! 😍😍😘😘👍👍👍👍

  • @STAS777ish
    @STAS777ish 2 года назад +1

    Dziękuję! Uwielbiam Pani filmiki😊

  • @antekszopa2561
    @antekszopa2561 2 года назад +3

    Dziękuje za kolejny przydatny film! Brakowało mi tego :) Pozdrawiam!

  • @bogumianowak6025
    @bogumianowak6025 2 года назад +1

    Super filmiki z tej nowej serii 👏👏👏 pozdrawiam 😘 miłego wieczoru 🌜

  • @ewajanowska2961
    @ewajanowska2961 2 года назад +2

    Właśnie wróciłam z nasionami. Dziękuję. Pozdrawiam. Pierwszy razlucerna-ciekawe jak będą smakowały

  • @Ws-wr6xt
    @Ws-wr6xt 4 месяца назад +1

    Kiszone kielki to wspanialy probiotyk

  • @ogrodoweprodukty7627
    @ogrodoweprodukty7627 2 года назад +2

    Mniam 😁👍👏

  • @beatalidiareszko2532
    @beatalidiareszko2532 2 года назад +1

    Pozdrawiam ciepło Beata z Rzymu 😊🌹🖐

  • @svitlana.cvityk
    @svitlana.cvityk 10 месяцев назад +1

    Dziękuję bardzo za jilmik.Jestem podpisaną od dziś.Bardzo przyjemnie posłuchać.pozdrawiam .❤

  • @danutaprzodaa6468
    @danutaprzodaa6468 2 года назад +2

    POZDRAWIAM

  • @aniab4166
    @aniab4166 2 года назад +1

    Pozdrawiam serdecznie 🤭😀👍🥰

  • @doriskob9347
    @doriskob9347 2 года назад +4

    Witam

  • @mirellaparzych946
    @mirellaparzych946 2 года назад +3

    U mnie zaczęła kiełkować rzeżucha.😊

  • @karolkotula9279
    @karolkotula9279 Год назад

    Super poradnik!!! Wielkie dzięki :) Proszę o poradnik na temat kiełkowania buraka. Całkowita klapa u mnie. Nic nie wschodzi :o/

  • @domoweobiady4010
    @domoweobiady4010 2 года назад +1

    Pozdrowienia

  • @yasminawaw
    @yasminawaw 2 года назад +3

    Mam głupie pytanie, ale nurtuje mnie ono od dłuższego czasu, a ten temat jest chyba najodpowiedniejszy do jego zadania: czy kiełki jadacie wraz z łupinkami, które otaczały nasionko, czy "obieracie" je i zostawiacie samo wykiełkowane ziarenka? Ja np. zawsze z kiełków fasoli mung usuwam łupinki, ale z drobniejszymi nasionkami typu rzeżucha jest mnóstwo pracy... Może w ogóle nie warto się w to bawić, tylko jeść w całości? Będę wdzięczna za porady :)) Pozdrawiam!

  • @krzysiek6862
    @krzysiek6862 Год назад

    czyli ten nasiona które wypływają po 6h na górze to wyrzucamy? super kanał , zaczynam przygode z kiełkami . pozdrawiam ;)

  • @lidiarozewicka1321
    @lidiarozewicka1321 Год назад

    Witam, zaczynam przygodę z kiełkami i chcę zrobić na pierwszy raz kiełki lucerny, ale nie mam kiełkownicy, więc moje pytanie : czy lepiej lucernę zrobić w słoiku czy może na tacce i wacie?
    Oczywiście po wcześniejszym namoczeniu nasionek. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam Lidia

  • @iwonarabika8107
    @iwonarabika8107 6 дней назад

    Jeżeli moje kielki 6 dniowe wyglądają jak 2 dniowe .Co może być przyczyną? Hoduje w kielkownicy skrapiam 2 razy dziennie ,moczyłam 8 godzin,nie stoją w słońcu.

  • @Marzenthe
    @Marzenthe 2 года назад +3

    Czy ma Pani może doświadczenie z glinianymi kielkownicami? Dostałam taką piętrową gliniana na święta i kiełki bardzo obsychają, glina wciąga całą wodę z przepłukiwania. Czy jest na to jakaś rada? 🤔

    •  2 года назад +1

      Sama takiej kiełkownicy nie posiadam, ale znam je ze słyszenia... te kiełkownice mają swoje plusy i niestety minusy... plusem jest to, że kiełki mają tam stały dostęp do powietrza, praktycznie nie ma możliwości, żeby zaczęły pleśnieć, jak w przypadku niektórych kiełkownic plastikowych... ale niestety, w związku z tym, są bardziej podatne na przesychanie, o czym właśnie Pani pisze. W tych kiełkownicach przepłukiwanie dwa razy dziennie nie wystarcza, trzeba to robić znacznie częściej. W ciągu dnia należałoby podejść do takiej kiełkownicy co 3/4 godziny. A co z nocą? Nie wiem... Może częstsze przepłukiwanie w ciągu dnia wystarczy? Podobno te gliniane kiełkownice są bardzo ładne... 😊 Serdecznie pozdrawiam, Iza

  • @arkenaverum7792
    @arkenaverum7792 2 года назад

    Czy trzeba kupować specjalnie do zawiesiewania kiełków? Bo gdzieś pisali że takie zwykłe mogą się nie przyjąć.

  • @manticorepl859
    @manticorepl859 2 года назад

    Których producentów nasion na kiełki mogła by Pani polecić?

  • @asia-hk5wy
    @asia-hk5wy 2 года назад +1

    podlinkuj prosze plaskie naczynie z kielkami z lucerny

  • @natsot2058
    @natsot2058 Год назад +1

    Kiełki lucerny bardzo dobrze podnoszą płytki krwi

  • @jansaddam3829
    @jansaddam3829 2 года назад +2

    Kurde-jak się gdzieś dorwę na wiosnę.to zostanie same ścernisko ...😊

    •  2 года назад +1

      😁