@@PrawyLewySkiff Od niedawna zacząłem swoją przygode z ergo, niestety, jak zamkneli siłownie, to szybko sie skończyła. Jedyne co mi sprawia problemy, to utrzymanie sie w danych cyklach na minute. Miedzy 18 a 20 daje jakoś rade, potem cięzko mi utrzymać rytm, jak chce przejść wyżej.
@@ryszardrwies3rce generalnie z wchodzeniem na wyższe tempo jest wiąże się już lepsza technika. Nie wiem jak wiosłujesz to ciężko mi się wypowiedzieć ale z mojego doświadczenie wejście na tempo 26 i trzyma nie go przez dłuższy czas jest możliwe przy odpowiednim powrocie tlowia za rękami. Dużo by gadać :D może nagram o tym kiedyś materiał :)
No właśnie są spore braki. Technikę dobrze przedstawił typowo wioślarską i dłuższy dystans ale nie pod ergometr i są pewne nie domówienia także w ułożeniu.
Ja wprawdzie trenuję od 2-ch tygodni na domowym ergometrze magnetycznym dla zdrowia, i chętnie poznam technikę, sztuczki, czy posłucham porad. Ergometr traktuję po prostu jako maszynę do kardio / interwałów, Raz w życiu miałem wiosła na łódce w rękach (to było bardzo dawno temu, ponad 30 lat...). Lekarz kazał mi kategorycznie zaprzestać sportów siłowych (krótkowzroczność), więc przerzuciłem się na "wioślarstwo" (szumna nazwa dla katowania się na ergometrze), bo przeczytałem, że jest to sport najwszechstronniej rozwijający. I tak sobie przeplatam co drugi dzień wioślarza z rowerkiem. I lubię to, wiosłowanie daje w kość solidnie. Ale polubiłem tę aktywność. Kiedyś nienawidziłem aerobów, szczerze i ze wzajemnością (choć jazdę na rowerze, takim prawdziwym, w terenie, kochałem). Dlatego trenowałem siłkę. Ale właczyłem trening tlenowy (rowerek stacjonarny jako kardio), bo lekarka, która mnie do tego przekonywała była tak ładna, że nie miałem siły odmówić. Wyrobiłem kondycję i teraz bardzo lubię wytrzymałościówkę. Fajnie by było, jakbyś opowiedział o róznicach między ergometrami powietrznymi, magnetycznymi i wodnymi, co i jak, które lepsze do czego (np na którym lepszy jest workout, który jest stricte pod trening wioślarski, etc, etc.). Podejrzewam, że złoty standard to Concept2. Kropka. Tylko ten jest mocno kosztowny... Pozdrawiam i stopy wody pod kilem!
Hej.. Czekam z niecierpliwością.. Zaraziłeś mnie wiosłowaniem na ergo.. Potem trafiłem na kanały Training Tall i Dark Horse Rowing.. I zmieniłem swoje życie😃😁.. A skoro to wszystko przez Ciebie.. To teraz moja prośba.. Wykręcasz ogrom kilometrów co tydzień.. Czy masz konto na Concept logbook? Czy mógłbyś pływać dla virtual teamu Darkhorse??? Drużyna US Marines depcze nam po piętach i potrzebujemy kilku polskich Dzików😉.. Chyba że masz już Afilliation innej drużyny.. Daj znać jak i co.. A ja czekam na film jutro.. Pozdrawiam 🙂
Siema, kurde miło się czyta takie komentarze! Tranung tall i dark horse rowing super kanały, szczególnie jeśli chodzi o ergo. W sumie nie mam konta i mógłbym założyć tylko powiedz mi co i jak. Rozumiem, że to przez aplikację concepta jakoś się łączy, tak? :) pozd
@@PrawyLewySkiff Super filmik..masz super technikę..dałeś mi do myślenia z proporcjami pracy do odpoczynku w całym cyklu (w jednym chwycie)- napieprzam jak dzik a potem puchnę;))..grono fanów ergo rośnie więc może tak się wydarzyć, że będziesz polskim Shanem lub Austinem(Dark Horse i TrainingTall)..co do logowania na Concept2 com to załóż konto i wybierz "team affiliation": Darkhorse ..dane z PM przesyła się do aplikacji ErgData albo kablem albo bluetooth (PM5) ale mi to coś nie idzie więc wpisywałem ręcznie(prosta rzecz dystans i czas), jutro przyjdzie moja karta(którą wkładasz do PM) i czytnik podłączzony do kompa- zobaczymy czy to działa automatycznie..fajna zabawa! Sporóbuj najpierw pokombinować- gdybyś Ty i może ktoś jeszcze dołączył..byłoby kozacko!!! Dark Horse to b. dobry team a Shane na pewno byłby szczęśliwy;)))
@@PrawyLewySkiff spoko spoko.. Jak już masz profil to wchodzisz do edit profile i w zakładce "affiliation" jest mnóstwo zespołów.. Ale jest tam pod literką D.. Darkhorse Rowing.. Klikasz i potwierdzasz.. A przy Twoich osiągach to i w indywidualnych rankingach będziesz wysoko na świecie.. 😃 😃 A tu link do klasyfikacji drużynowej.. 32 miejsce na ponad 2000 drużyn to całkiem nieźle 😃log.concept2.com/affiliation/standings/2020
A jak z postawą podczas ćwiczenia? Czy plecy nie powinny być bardzej wyprostowane? Pytam bo jestem początkujący, oglądam różne filmiki na ten temat i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Różni autorzy filmików, różne techniki ćwiczeń.
Powiem tak, kiedy wykonujesz podjazd po chwyt odpoczywasz i moim zdaniem i tak jak mnie uczono a wiosłuję 11 lat nie musi być to z mega wyprostowanym kręgosłupem, a wręcz mamy być delikatnie pochyleni do przodu aby brzuch był rozluzowany. W fazie chwytu zwróć proszę uwagę, że nie wykorzystujesz pleców na samym początku chwytu tylko wykańczasz nimi chwyt. Co za tym idzie bardziej wyprostowany powinieneś być kiedy drążek dotyka twojego ciała niż kiedy jest oddalony. Zwróć uwagę jak krótki byłby chwyt gdyby jechać mega prostym. Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłem. Plecy na tej maszynie to 20%mocy, większość generują nogi, bo aż 70%, a ręce 10% pamiętaj o tym to bardzo istotne :) pozdrawiam
@@PrawyLewySkiff Na kursach i trenerzy w klubach fitness uczą bycia mega prostym na ergometrach co jest głupotą. Co do zaangażowania partii ciała a dokładniej mięśni to zależy od warunków fizycznych danej osoby i dystansu na ergometrze. 20% plecy, 70% nogi i 10% ręce to typowy bullshit. Wiem, że tak większość trenerów wioślarstwa uczy ale robią to po to by zawodnicy pracowali bardziej nogami a nie pracowali tułowiem na początku chwytu i tyczy się wody, inaczej się ma sprawa na ergometrze. Dowód? Pojedź sobie 2 km tułów ręce to jasne, że życiówka nie będzie 30% w wattach (nie czasie) oczywiście. Im krótszy dystans tym zaangażowanie nóg będzie mniejsze a większe na rzecz pleców bo plecy są z natury bardziej dynamiczne. Sam wiesz jak się jeździ 500 metrów i nawet 200m na różnych imprezach kulturowo-sportowych. Pół wózka to jest max. Wzrost też jest istotny danej osoby też jest istotny. Ktoś kto ma 2 metry nie będzie w stanie podręcznikowo na ergometrze uzyskać pożądanego kąta w stawie kolanowym, prostych ramion oraz pochylenia tułowia 30% bo tak głosi teoria w klasycznych podręcznikach. Ty mówisz 10-15stopni, trochę mało. W przypadku wysokich osób z czegoś trzeba rezygnować bo dotykamy doręczną do koła zamachowego i dalej nie możemy sięgnąć bo po prostu nas to ogranicza więc w przypadku długich dystansów ktoś ma taki problem to mniej się pochyla do przodu a w przypadku krótszych to nogi. Co do ułożenia mówisz o siodełku a wyjaśniasz podnóżek i przesłonę a o siodełku nic. Sam wiesz, że początkujący gdy wiosłują często spadają z niego na różnych imprezach towarzyskich 200 metrów. Ja wyróżniam dwa sposoby siedzenia zależności od dystansu. Podnóżek to na którą dziurkę damy ma niewielkie znaczenie ale w przypadku krótkich dystansów zaleca się o jedną dziurkę dać wyżej tak teoretycznie jest. Kolejna sprawa istotna o podnóżku to co zrobić aby pasek na podnóżku się nie poluzowywał na ergometrze. Mnie praktycznie zawsze tak się robiło i daje to sporą stratę. Wszyscy powiedzą bo za bardzo do tyłu się odchylałem to gdyby nawet odchylenie 0 stopni wynosiło to też się luzuje.Treningowo jadąc tempo 20 nie luzuje się raczej. Może nie wiesz co zrobić ale ja mam na to patent. Przesłona 110 na treningu? Gdybyś nie pokazał na filmie pomyślałbym, że chodzi Ci o inny model ergometru Prosto z fabryki ergometr 110 ma przesłane koło 2-3. Na 10 powinno być około 210. A na 5 koło 150. Na bardzo rozlegulowanym musisz jeździć. Bo w teorii uczą wioślarzy między 5 a 7.Ja jeżdżę na dragach 180 bo lubię czuć opór. Rozumiem, że jesteś wioślarzem to masz mieć niżej ale też na krótkich dystansach przesłona musi być wyżej a na dłuższych wiadomo niżej. Tyle co do uwag.
Jeżeli chodzi o oddychanie myślę ,że najczęściej wygląda to następująco. Wydech po skończonym chwycie kiedy to drążek dotyka nam już klatki piersiowej i wdech podczas podjazdu :)
Hej, na pewno poradnik od concepta jest dobra opcja na początek o ile wszystko jest tam dla Ciebie zrozumiałe. Wiesz z treningiem na ergometrze jest trochę jak z trenowaniem biegania. Ciężko mi powiedzieć czy chcesz trenować pod sprinty czy może pod maratonu czy ten coś pomiędzy :) ja zalecam aby się nie zrazić do maszyny na początku rotacje treningów długich tlenowych z treningami krótkimi interwałowym :)
Jaka partia miesniowa powinna rozpoczynać ruch wioslowania - czy nalezy pociagnac rekami, czy zaczyac odchylac sie tulowiem i pociągnąć plecami, czy odepchnac nogami? Jak to czujesz?
Tak naprawdę do zaczęcie ruchu to odepchnięcie jednocześnie nóg i pleców (ale bez pochylania) na wyprostowanych rękach , później dokładamy do tego wykończenie plecami z lekkim odchyleniem do tyłu i na końcu ręce.
Bardzo dobre rady dla początkujących.
Cieszę się , że mogłem pomóc. Odsyłam również do innych swoich filmów dotyczących techniki na ergometrze. Pozdrawiam
Sebastian
Najlepszy film instruktażowy dla początkujących na ergo.
Cieszę się! Dzięki
@@PrawyLewySkiff Od niedawna zacząłem swoją przygode z ergo, niestety, jak zamkneli siłownie, to szybko sie skończyła. Jedyne co mi sprawia problemy, to utrzymanie sie w danych cyklach na minute. Miedzy 18 a 20 daje jakoś rade, potem cięzko mi utrzymać rytm, jak chce przejść wyżej.
@@ryszardrwies3rce generalnie z wchodzeniem na wyższe tempo jest wiąże się już lepsza technika. Nie wiem jak wiosłujesz to ciężko mi się wypowiedzieć ale z mojego doświadczenie wejście na tempo 26 i trzyma nie go przez dłuższy czas jest możliwe przy odpowiednim powrocie tlowia za rękami. Dużo by gadać :D może nagram o tym kiedyś materiał :)
Wspaniały filmik, naprawdę sztos. Dla kompletnego laika idealny instruktaż 👌🏻
Czekam na kolejny odcinek z niecierpliwością ❤️
No właśnie są spore braki. Technikę dobrze przedstawił typowo wioślarską i dłuższy dystans ale nie pod ergometr i są pewne nie domówienia także w ułożeniu.
bardzo przydatny filmik gratuluje
Super filmik, będzie wiosłowane w kajaku, pozdrawiam cieplutko sportowe świry :D
Ja wprawdzie trenuję od 2-ch tygodni na domowym ergometrze magnetycznym dla zdrowia, i chętnie poznam technikę, sztuczki, czy posłucham porad. Ergometr traktuję po prostu jako maszynę do kardio / interwałów, Raz w życiu miałem wiosła na łódce w rękach (to było bardzo dawno temu, ponad 30 lat...). Lekarz kazał mi kategorycznie zaprzestać sportów siłowych (krótkowzroczność), więc przerzuciłem się na "wioślarstwo" (szumna nazwa dla katowania się na ergometrze), bo przeczytałem, że jest to sport najwszechstronniej rozwijający. I tak sobie przeplatam co drugi dzień wioślarza z rowerkiem.
I lubię to, wiosłowanie daje w kość solidnie. Ale polubiłem tę aktywność. Kiedyś nienawidziłem aerobów, szczerze i ze wzajemnością (choć jazdę na rowerze, takim prawdziwym, w terenie, kochałem). Dlatego trenowałem siłkę. Ale właczyłem trening tlenowy (rowerek stacjonarny jako kardio), bo lekarka, która mnie do tego przekonywała była tak ładna, że nie miałem siły odmówić. Wyrobiłem kondycję i teraz bardzo lubię wytrzymałościówkę.
Fajnie by było, jakbyś opowiedział o róznicach między ergometrami powietrznymi, magnetycznymi i wodnymi, co i jak, które lepsze do czego (np na którym lepszy jest workout, który jest stricte pod trening wioślarski, etc, etc.). Podejrzewam, że złoty standard to Concept2. Kropka. Tylko ten jest mocno kosztowny...
Pozdrawiam i stopy wody pod kilem!
Pomyślę nad filmem o różnicach :)
Hej.. Czekam z niecierpliwością.. Zaraziłeś mnie wiosłowaniem na ergo.. Potem trafiłem na kanały Training Tall i Dark Horse Rowing.. I zmieniłem swoje życie😃😁.. A skoro to wszystko przez Ciebie.. To teraz moja prośba.. Wykręcasz ogrom kilometrów co tydzień.. Czy masz konto na Concept logbook? Czy mógłbyś pływać dla virtual teamu Darkhorse??? Drużyna US Marines depcze nam po piętach i potrzebujemy kilku polskich Dzików😉.. Chyba że masz już Afilliation innej drużyny.. Daj znać jak i co.. A ja czekam na film jutro.. Pozdrawiam 🙂
Siema, kurde miło się czyta takie komentarze! Tranung tall i dark horse rowing super kanały, szczególnie jeśli chodzi o ergo. W sumie nie mam konta i mógłbym założyć tylko powiedz mi co i jak. Rozumiem, że to przez aplikację concepta jakoś się łączy, tak? :) pozd
@@PrawyLewySkiff Super filmik..masz super technikę..dałeś mi do myślenia z proporcjami pracy do odpoczynku w całym cyklu (w jednym chwycie)- napieprzam jak dzik a potem puchnę;))..grono fanów ergo rośnie więc może tak się wydarzyć, że będziesz polskim Shanem lub Austinem(Dark Horse i TrainingTall)..co do logowania na Concept2 com to załóż konto i wybierz "team affiliation": Darkhorse ..dane z PM przesyła się do aplikacji ErgData albo kablem albo bluetooth (PM5) ale mi to coś nie idzie więc wpisywałem ręcznie(prosta rzecz dystans i czas), jutro przyjdzie moja karta(którą wkładasz do PM) i czytnik podłączzony do kompa- zobaczymy czy to działa automatycznie..fajna zabawa! Sporóbuj najpierw pokombinować- gdybyś Ty i może ktoś jeszcze dołączył..byłoby kozacko!!! Dark Horse to b. dobry team a Shane na pewno byłby szczęśliwy;)))
@@piotrlisiak7205 sprawdzę to jutro na treningi i cieszę się, że kilka rad się przydało :)
@@piotrlisiak7205 Coś nie mogę was znaleźć ;/
@@PrawyLewySkiff spoko spoko.. Jak już masz profil to wchodzisz do edit profile i w zakładce "affiliation" jest mnóstwo zespołów.. Ale jest tam pod literką D.. Darkhorse Rowing.. Klikasz i potwierdzasz.. A przy Twoich osiągach to i w indywidualnych rankingach będziesz wysoko na świecie.. 😃 😃 A tu link do klasyfikacji drużynowej.. 32 miejsce na ponad 2000 drużyn to całkiem nieźle 😃log.concept2.com/affiliation/standings/2020
A jak z postawą podczas ćwiczenia? Czy plecy nie powinny być bardzej wyprostowane? Pytam bo jestem początkujący, oglądam różne filmiki na ten temat i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Różni autorzy filmików, różne techniki ćwiczeń.
Powiem tak, kiedy wykonujesz podjazd po chwyt odpoczywasz i moim zdaniem i tak jak mnie uczono a wiosłuję 11 lat nie musi być to z mega wyprostowanym kręgosłupem, a wręcz mamy być delikatnie pochyleni do przodu aby brzuch był rozluzowany. W fazie chwytu zwróć proszę uwagę, że nie wykorzystujesz pleców na samym początku chwytu tylko wykańczasz nimi chwyt. Co za tym idzie bardziej wyprostowany powinieneś być kiedy drążek dotyka twojego ciała niż kiedy jest oddalony. Zwróć uwagę jak krótki byłby chwyt gdyby jechać mega prostym. Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłem. Plecy na tej maszynie to 20%mocy, większość generują nogi, bo aż 70%, a ręce 10% pamiętaj o tym to bardzo istotne :) pozdrawiam
@@PrawyLewySkiff Na kursach i trenerzy w klubach fitness uczą bycia mega prostym na ergometrach co jest głupotą. Co do zaangażowania partii ciała a dokładniej mięśni to zależy od warunków fizycznych danej osoby i dystansu na ergometrze. 20% plecy, 70% nogi i 10% ręce to typowy bullshit. Wiem, że tak większość trenerów wioślarstwa uczy ale robią to po to by zawodnicy pracowali bardziej nogami a nie pracowali tułowiem na początku chwytu i tyczy się wody, inaczej się ma sprawa na ergometrze. Dowód? Pojedź sobie 2 km tułów ręce to jasne, że życiówka nie będzie 30% w wattach (nie czasie) oczywiście. Im krótszy dystans tym zaangażowanie nóg będzie mniejsze a większe na rzecz pleców bo plecy są z natury bardziej dynamiczne. Sam wiesz jak się jeździ 500 metrów i nawet 200m na różnych imprezach kulturowo-sportowych. Pół wózka to jest max. Wzrost też jest istotny danej osoby też jest istotny. Ktoś kto ma 2 metry nie będzie w stanie podręcznikowo na ergometrze uzyskać pożądanego kąta w stawie kolanowym, prostych ramion oraz pochylenia tułowia 30% bo tak głosi teoria w klasycznych podręcznikach. Ty mówisz 10-15stopni, trochę mało. W przypadku wysokich osób z czegoś trzeba rezygnować bo dotykamy doręczną do koła zamachowego i dalej nie możemy sięgnąć bo po prostu nas to ogranicza więc w przypadku długich dystansów ktoś ma taki problem to mniej się pochyla do przodu a w przypadku krótszych to nogi. Co do ułożenia mówisz o siodełku a wyjaśniasz podnóżek i przesłonę a o siodełku nic. Sam wiesz, że początkujący gdy wiosłują często spadają z niego na różnych imprezach towarzyskich 200 metrów. Ja wyróżniam dwa sposoby siedzenia zależności od dystansu. Podnóżek to na którą dziurkę damy ma niewielkie znaczenie ale w przypadku krótkich dystansów zaleca się o jedną dziurkę dać wyżej tak teoretycznie jest. Kolejna sprawa istotna o podnóżku to co zrobić aby pasek na podnóżku się nie poluzowywał na ergometrze. Mnie praktycznie zawsze tak się robiło i daje to sporą stratę. Wszyscy powiedzą bo za bardzo do tyłu się odchylałem to gdyby nawet odchylenie 0 stopni wynosiło to też się luzuje.Treningowo jadąc tempo 20 nie luzuje się raczej. Może nie wiesz co zrobić ale ja mam na to patent. Przesłona 110 na treningu? Gdybyś nie pokazał na filmie pomyślałbym, że chodzi Ci o inny model ergometru Prosto z fabryki ergometr 110 ma przesłane koło 2-3. Na 10 powinno być około 210. A na 5 koło 150. Na bardzo rozlegulowanym musisz jeździć. Bo w teorii uczą wioślarzy między 5 a 7.Ja jeżdżę na dragach 180 bo lubię czuć opór. Rozumiem, że jesteś wioślarzem to masz mieć niżej ale też na krótkich dystansach przesłona musi być wyżej a na dłuższych wiadomo niżej. Tyle co do uwag.
a co z prawidłowym oddechem?;)
Jeżeli chodzi o oddychanie myślę ,że najczęściej wygląda to następująco. Wydech po skończonym chwycie kiedy to drążek dotyka nam już klatki piersiowej i wdech podczas podjazdu :)
Cześć, czy plany treningowe z poradnika concept 2 mają sens? Chciałbym zacząć przygodę z ergo ale nie wiem jak się za niego zabrać. Pozdr
Hej, na pewno poradnik od concepta jest dobra opcja na początek o ile wszystko jest tam dla Ciebie zrozumiałe. Wiesz z treningiem na ergometrze jest trochę jak z trenowaniem biegania. Ciężko mi powiedzieć czy chcesz trenować pod sprinty czy może pod maratonu czy ten coś pomiędzy :) ja zalecam aby się nie zrazić do maszyny na początku rotacje treningów długich tlenowych z treningami krótkimi interwałowym :)
Jaka partia miesniowa powinna rozpoczynać ruch wioslowania - czy nalezy pociagnac rekami, czy zaczyac odchylac sie tulowiem i pociągnąć plecami, czy odepchnac nogami? Jak to czujesz?
Tak naprawdę do zaczęcie ruchu to odepchnięcie jednocześnie nóg i pleców (ale bez pochylania) na wyprostowanych rękach , później dokładamy do tego wykończenie plecami z lekkim odchyleniem do tyłu i na końcu ręce.