- Видео 26
- Просмотров 230 719
Gen
Польша
Добавлен 10 фев 2015
Rower poziomy, Rzeźba w drewnie, Wędzenie.
Witaj. Mam na imię Piotr, a ten kanał to ciekawostki, rower poziomy, prace w drewnie, wędzenie, miło spędzony czas...
Witaj. Mam na imię Piotr, a ten kanał to ciekawostki, rower poziomy, prace w drewnie, wędzenie, miło spędzony czas...
Vlog „Wędzarnia cz. 5 – kompendium wiedzy o wędzarni” GEN eralnie wędzarnie.
Kontynuacja cyklu o budowie wędzarni. Film, w którym staram się uzupełnić, powtórzyć, czy też wyjaśnić sprawy budzące u niektórych wątpliwości lub niezrozumienie. Mówię o tematach poruszanych w Waszych pytaniach.
Podsumowując wcześniejsze filmiki o wędzarni, ponownie posługuję się własną i na jej podstawie krótko omawiam zasady budowy, które powinny być zachowane aby ułatwić uzyskanie poprawnie wykonanych wyrobów nawet przez początkujących.
Polecam obejrzenie poprzednich moich krótkich filmików o tej tematyce:
Vlog "Wędzarnia - wstęp" ruclips.net/video/xsh9t9oB1xo/видео.html
Vlog „Wędzarnia cz. 1 - palenisko” ruclips.net/video/CmAn7OFz8Qw/видео.html
Vlog „Wędzarnia cz. 2 - komora wędzarnicza” ...
Podsumowując wcześniejsze filmiki o wędzarni, ponownie posługuję się własną i na jej podstawie krótko omawiam zasady budowy, które powinny być zachowane aby ułatwić uzyskanie poprawnie wykonanych wyrobów nawet przez początkujących.
Polecam obejrzenie poprzednich moich krótkich filmików o tej tematyce:
Vlog "Wędzarnia - wstęp" ruclips.net/video/xsh9t9oB1xo/видео.html
Vlog „Wędzarnia cz. 1 - palenisko” ruclips.net/video/CmAn7OFz8Qw/видео.html
Vlog „Wędzarnia cz. 2 - komora wędzarnicza” ...
Просмотров: 4 746
Видео
O kanale GEN, Wędzenie, rower poziomy, może prace w drewnie? Czy bez zmian damy radę coś osiągnąć?
Просмотров 1,5 тыс.2 года назад
Ten kanał na RUclips to cichutkie echo moich zainteresowań, które staram się zachować dla siebie i jednocześnie przekazać innym. Czy jest możliwe, by wielotematyczny kanał, bez usuwania mniej interesujących tematów, osiągnął jakiś sukces? Na to pytanie nie podaję odpowiedzi, gdyż ta zależy tylko od Ciebie.
Vlog „Wędzarnia cz. 4 - rodzaje wędzenia” GEN eralnie wędzarnie. Wędzimy na zimno, ciepło i gorąco.
Просмотров 25 тыс.2 года назад
W tej części omawiam rodzaje wędzenia. Wędzenie dymem zimnym, ciepłym i gorącym. Czym się różnią? Moja opinia, czy potrzebujesz wędzarni z długim kanałem bo będziesz wędzić dymem zimnym?
e-bike "Mój e-krążownik" Rower poziomy i jesienny las.
Просмотров 5112 года назад
Rower poziomy Nazca Cruiser - poziomy krąźownik po elektryfikacji na krótkim wypadzie do jesiennego, pełnego uroku lasu. Poranne mgły, promienie słoneczne, poziomka ze wspomaganiem.
Vlog „Wędzarnia cz. 3 - sztuka opalania” GEN eralnie wędzarnie. Najważniejszy element wędzenia.
Просмотров 66 тыс.2 года назад
Kontynuacja cyklu o budowie wędzarni i poprawnym wędzeniu. Najważniejszy element dobrego wędzenia to sztuka opalania. Oprócz jej omawiania, na filmie prezentuję sposób regulacji spalania drewna, a co za tym idzie - regulację temperatury paleniska i komory wędzarniczej. *(Przepraszam za „byka” ortograficznego, od kiedy go zobaczyłem, bardzo przeszkadza, ale chyba nie można go poprawić bez skasow...
Vlog „Wędzarnia cz. 2 - komora wędzarnicza” GEN eralnie wędzarnie.
Просмотров 37 тыс.2 года назад
Druga część o budowie wędzarni i poprawnym wędzeniu. Przedstawienie ogólnych zasad dotyczących budowy komory wędzarniczej, które pozwolą Ci na świadomy, poprawny wybór parametrów podczas zakupu bądź wykonania własnej wędzarni.
Vlog „Wędzarnia cz. 1 - palenisko” GEN eralnie wędzarnie.
Просмотров 56 тыс.2 года назад
Film o budowie wędzarni i poprawnym wędzeniu. Omawiam jak powinno być zbudowane palenisko wędzarni, aby nie stwarzało problemów i pozwalało na poprawne korzystanie nawet początkującym.
Vlog "Wędzarnia - wstęp" Rozważania o budowie wędzarni ogrodowej. GENeralnie wędzarnie.
Просмотров 9 тыс.2 года назад
Wstęp do cyklu vlogów o budowie wędzarni i poprawnym wędzeniu. Parę słów o tym co skłoniło mnie do poruszenia na kanale tematu wędzenia. Poprawna budowa naszej wędzarni, a następnie prawidłowe w niej wędzenie to temat bardzo istotny dla naszego zdrowia. Wiem, że nie da się przekonać do zmian tych, którzy już mają swój pomniczek ogrodowy i nie zamierzam tego robić, ale może nowi zadymiacze coś z...
"Ławka wisząca - Huśtawka ogrodowa" GEN eralnie o moim dłubaniu.
Просмотров 5422 года назад
Ławka ogrodowa wisząca. Tym razem prezentuję filmik na którym wykonuję sporą, rodzinną ławko-huśtawkę. Wysokość oparcia to 70 cm, głębokość siedzenia 55 cm, a ich szerokość jest zdeterminowana wykorzystanym materacem i wynosi 160 cm.
"Grządki podwyższone" GEN eralnie o moim ogrodzie. Ogród warzywny w skrzyniach. Warstwy wypełniające
Просмотров 2,1 тыс.2 года назад
Film ukazujący warstwy jakimi wypełniłem swoje grządki podwyższone czy jak kto woli grządki podniesione, wzniesione. Ogólne wiadomości na temat takich grządek.
"Warsztacik" GEN eralnie o moim dłubaniu. Rękodzieło, rzeźba, prace w drewnie, meble drewniane.
Просмотров 3932 года назад
Przedstawiam kolejny filmik wyciągnięty z mojego archiwum. Tym razem miała to być zapowiedź filmów z "warsztaciku", głównie o pracy w drewnie. Na kilku zdjęciach prezentuję wcześniej wykonane, wybrane projekty - meble drewniane, rzeźbione meble z kłody, rzeźbione talerze, wypalane deski.
"Pszczoły Murarki" GEN eralnie o moim ogrodzie
Просмотров 1,5 тыс.2 года назад
"Pszczoły Murarki" GEN eralnie o moim ogrodzie
"Sakwy" GEN eralnie o przygodzie z Poziomką
Просмотров 2322 года назад
"Sakwy" GEN eralnie o przygodzie z Poziomką
Prezent imieninowy - drewniana misa
Просмотров 1,9 тыс.6 лет назад
Prezent imieninowy - drewniana misa
Rower poziomy - wycieczka wzdłuż Wisły. Rower wygodny na dłuższe dystanse.
Просмотров 8256 лет назад
Rower poziomy - wycieczka wzdłuż Wisły. Rower wygodny na dłuższe dystanse.
Gąsiorowo - Zlot WB - nad stawem "cisza" o północy
Просмотров 2099 лет назад
Gąsiorowo - Zlot WB - nad stawem "cisza" o północy
Gąsiorowo - Zlot WB - nad stawem "cisza" o poranku
Просмотров 4589 лет назад
Gąsiorowo - Zlot WB - nad stawem "cisza" o poranku
Czy strop/płyta pomiedzy paleniskiem a komorą wedzarniczą wykonana z betonu bedzie pękać od temperatury?
Witaj, jak odpowiednio zazbroisz to strop nie powinien pękać.
Witam mam pytanie z jakiego drewna może być wykonana komora wedzarnicza czy może być drewno iglaste czy nie ze względu na zawartą żywice?
Witaj, z pewnością lepsze by było drewno liściaste, ale ze względów ekonomicznych większość buduje z iglastego. Ja też. Tylko starałem się wybierać z małą ilością sęków. Pozdrawiam.
😊
Super, moge gratulacje!
Super. Dzięki
Temat przedstawiony ciekawie i merytorycznie. Przyjemnie się oglądało całą serię. Leci sub i łapa w górę. Może teraz seria o samym wędzeniu i ewentualnych uwagach dotyczących konstrukcji? Pozdrawiam. 👍
Może być deską sosnowa?
Witaj, Jeżeli pytasz, czy można zbudować komorę wędzarniczą z desek sosnowych, to tak, można. Tylko dobrze jest wybrać takie deski, które mają jak najmniej sęków. Pozdrawiam
@@genpan tak dokładnie . Słownik przeskoczył i nie było pytanie całe :) Może Pan opisać ile poszło materiału ? Myślałem o wędzarni z beczki z kanałem ale chyba łatwiej będzie mi się nauczyć na takiego typu co Pan proponuje :) Pozdrawiam
@@kermitNaRanczuXd Przykro mi, ale nie spisywałem ile mi poszło materiału. Trzeba by wyliczyć z wymiarów metry kwadratowe. Zresztą wiadomo, nie trzeba kopiować mojej 1:1, tylko dopasować do swoich potrzeb - zachowując opisane zasady.
I przyznam się uczę się nim jeździć bo w zakrętach się przewracam. Czuję się jak na klasycznym, z tym że tak jak bym na kierownicy siedział i pedałował. Ciężko się przyzwyczaić do kierownicy pod sobą.
Faktycznie początkowo trudno w ciasnych zakrętach. Sprawdź, czy nie masz luzów na kierownicy. Ostatecznie, jakby co, to można ją wymienić na górną.
Ja kupiłem w Holandii taki rower z kierownicy pod ramą i pedały nad kołem. Za 800 zł 10:37
Jak jeszcze raz usłyszę Magda gesler to nie wiem co zrobię jeść u niej to bez smaku i bankructwo nic więcej masakr A
Jaka wysokość komory od stropu do dachu?? Pozdrawiam z Ukrainy))))))
Wysokość komory dostosowujesz do swego wzrostu. Ja mam sufit ok 2 metry od ziemi i daję radę otworzyć dach bez drabiny ;). Od stropu mam na około 20 cm wysokości deflektor, 55 cm wyżej dolne podpory na kije wędzarnicze, jeszcze 45 cm wyżej górne podpory. Pomiędzy nimi a dachem są otwory dymne fi 5 cm. Dach z lekkim spadkiem do tyłu.
@@genpan bardzo dziękuję )))
@@genpan a można numer telefonu do Pana?
A w czym mogę jeszcze pomóc. Wiedzę na temat budowy wędzarni przekazałem w swoich filmach.
@@genpan bardzo hcze z Panem porozmawiać
Jakie wymiary ma po zewnątrz pana palenisko?
Witaj, palenisko ma szerokość cztery i pół cegły co w moim wykonaniu z fugami daje około 118 cm. z zewnątrz. Czemu takie duże wyjaśniam min. w części 5. Należy pamiętać, że lepsze za duże niż za małe.
Szczerze zachęcam Pana do latania ja mam 15 lat i sie szkole a w klubie mamy Pana który zrobił licencję w wieku 70 lat więc póki zdrowie dopisuje latać 😊
Moja wędzarnia to palenisko z cegły wypalanej jeszcze z lat lat dziewięćdziesiątych z rusztem do palenia i rura nie ocieploną prowadzącą dym do pasty wędzarni można temperatura w kaście dojść do 90° ale dym o temperaturze otoczenia jest łatwy do uzyskania prawdopodobnie będę instalował elektroniczne termometry wędkarze dla lepszej kontroli na razie używam zwykłego termimerru wewnątrz i zwykle wędzarniczego wbytego w mięso
Witaj, taka wędzarnia jak Twoja sprawdza się świetnie gdy wędzimy na zimno np. płaty łososia przez kilka dni. Gdy jednak trzeba coś uwędzić na gorąco, to w wędzonkach serwujesz sobie sporą dawkę szkodliwych substancji. Wszystko zależy od potrzeb. Proponuję przemyśleć zelektryfikowanie wędzarni - dołożenie grzałki i dymogeneratora. Będzie zdrowiej, bardziej uniwersalnie i z duchem czasu. Pozdrawiam
@@genpan przeprowadzę pomiary paleniska termoparą K ale wątpię że przekraczam 500°C rura między piecem a kastą jest krótka w większości rura służy jako deflektor i jest wewnątrz kasty, gdzie by Pan proponował poprawki to nie jest wędzarnia na pokaz raczej co się walało zostało wykorzystane
Trudno radzić, gdy nie widzisz wędzarni i samemu nie spróbujesz. Podtrzymuję co pisałem wcześniej. Elektryfikacja nie wyklucza wędzenia po staremu, a z pewnością daje precyzję utrzymania założonej temperatury.
Witam, czy w ściankach komory musi być pustka? Chciałem zrobić komorę z desek olchowych o grubości 27mm i na nie przykręcić deski elewacyjne 14mm czyli ściankach miała by grubości 41mm, wtedy szkielet komory będzie widoczny w srodku bez pustki między deskami, bedzie ok?
Pustka powietrzna lub wełna, działa jako izolacja, ale zabiera miejsce. Dwie deski, jedna przy drugiej zwiększają grubość ścianki i izolują. Jednak w Twoim przypadku chyba bym dał tylko jedną warstwę desek. Też da radę. Zimą znowu jednak lepiej jak jest więcej izolacji - łatwiej utrzymać temperaturę.
JAK WYGLĄDA POKONYWANIE KRAWĘZNIKÓW PRZESZKÓD OGÓLNIE NIEZAUWAŻALNYCH NA NORMALNYM ROWERZE :)?
Witaj, niestety, krawężników trzeba unikać, a mniejsze nierówności wybiera opona i amortyzator. Początkowo myślałem, że zamocowany na kierownicy telefon będzie zasłaniał drogę bezpośrednio przed kołem, ale nie przeszkadza, trochę jak w samochodzie, tam nie widzisz kół, a umiesz omijać przeszkody. Wszystko też zależy od konstrukcji i geometrii roweru, a jest ich bardzo dużo. Pozdrawiam
Witam, świetne filmy,bardzo mi się przydały:) Mam parę pytań. Jak dobrać rozmiar deflektora ? Mam komorę o wymiarach 100x90 w środku Jakie wymiary ma blacha osłaniajaca kanał od ognia w palenisku?
Moje deflektory, dolny i górny, mają jednakowe wymiary. Rozmiar deflektora głównie definiuje rozmiar otworu między paleniskiem, a komorą wędzarniczą. Deflektor powinien być szerszy od kanału dymnego o 10 cm z każdej strony i nie mniejszy niż ¼ podstawy komory.
Dzień dobry, mam dwa pytania dotyczące materiałów paleniska: 1. Mam zgromadzoną cegłę klinkierową, z tym że jest to "dziurawka". Generalnie do palenisk zalecana jest cegła pełna, ale w tej sytuacji będzie odstęp od miejsca na żar (wymiary zewnętrzne paleniska to ok. 110/110). Czy myśli pan że w tej sytuacji mogę pozostać przy tej cegle, czy domurować do tego zwykłą cegłą "na sztorc" dla bezpieczeństwa. 2. Beton na palenisko i strop - rozumiem że wystarczy zwykły, z worka - nie potrzeba ogniotrwałego?
Witaj, beton zwykły z worka wystarczy. Co do cegły lepiej jak by się wypowiedział ktoś, kto się na tym zna, ale mi się wydaje, że dziurawka też da radę. Pozdrawiam i życzę powodzenia przy budowie.
@@genpan Dziękuję za odpowiedź i szacunek za fachowe podejście do tematu
Dzień dobry. Jaką średnicę mają otwory dymne?
Witam, moje otwory dymne mają średnicę 5 cm. Przed ewentualną budową własnej wędzarni proponuję zapoznać się ze wszystkimi filmikami z playlisty "wędzarnia".
Świetny materiał. Żona nawet nie chce o tym słyszeć, ale mi pomysł bardzo się podoba, przekonam ją i wybudujemy taką wędzarnie u teściów jak już przygotujemy miejsce. Mam pytanie odnośnie deflektora w murowanym palenisku. W komentarzach odpowiada pan na to pytanie -> to jest 15 cm od betonowego stropu, ale na filmie widać co innego. Połowa cegły + zaprawa. To daje może 3,5-4cm od betonowego stropu. Czy dobrze to zrozumiałem? Drugie pytanie to jak zamontować ten deflektor na stałe? I co to za wgłębienia na nim?
Witaj, teraz zmierzyłem dokładnie - dolny deflektor jest 10 cm pod betonowym stropem (na powyższym filmie widzimy go w minucie 4:40), wisi stabilnie na widocznych czterech drutach. Górny jest 15 cm nad stropem, na czterech szpilkach z nakrętkami dla umożliwienia regulacji wysokości, którą dobieramy indywidualnie w każdej wędzarni (widać go w minucie 4:52). Wysokość dobieramy tak, aby dobrze rozpraszał dym. Blacha deflektora jest płaska, może widać na niej zacieki z kapiącego tłuszczu. Na stałe bym go nie montował dla wygody podczas czyszczenia wędzarni. Można umieścić obie blachy deflektora ponad stropem. Obejrzyj na spokojnie wszystkie filmiki z mojej playlisty „Wędzarnia”, na innych może widać to wyraźniej, a dodatkowo powinny wyjaśnić resztę wątpliwości. Pozdrawiam
Mam pytanie, co sądzi Pan o wędarkach elektrycznych na zrębki - takie , które można kupić w cenie 2500-4000zł ? warto to rozważyć ?
Witaj, oczywiście warto. Mobilne, powtarzalne wyniki wędzenia, wygodne, w miarę prosta obsługa. Szczególnie przydatne przy wędzeniu mniejszych ilości wyrobów lub gdy brak nam czasu. Sam mam jedną. Trzeba być znawcą, aby odróżnić wyroby wykonane w wędzarni elektrycznej od tych wykonanych w tradycyjnej. Pozdrawiam.
@@genpan no właśnie mniejsze ilości wyrobów na własny użytek bym robił. Ponadto obawiałem się wędzarki elektrycznej, że nie będzie tego smaku, koloru i zapachu prawdziwie wędzonego wyrobu.
Gratuluję:)!!!
Witam wszystkie filmiki obejrzane, swietna przydatna wiedza za którą dziękuję. Wszystko zrozumiałe tylko nie wiem jak utrzymać ten przedział temperatury o którym Pan wspomina w palenisku jeśli nie ma tam termometra.
Może inaczej, czy można ocenić to po wielkości płomienia? Ilości żaru? A kiedy jest za niska...
Jak utrzymać prawidłowy przedział temperatury? Przy poprawnej budowie paleniska i wędzarni nie sprawia to kłopotu. Dlatego tak podkreślam, aby było odpowiednich wymiarów. Paląc w „kozie” czy ciasnym palenisku, często z długim kanałem, dla początkujących prawie niewykonalne. Mało kto mierzy temperaturę w palenisku. Trzeba nauczyć się poprawnie opalać i tyle. Jak to zrobić? Tak jak omawiałem, podczas rozgrzewania wędzarni spalamy drewno pełnym płomieniem. Gdy wędzarnia się rozgrzeje, już mamy sporo żaru, na który kładziemy ze dwa grubsze polana. Zaczyna się wydzielanie gazów powstających przez podgrzanie masy drzewnej. O nie nam chodzi. Jednak jeżeli polana tylko dymią, z czasem temperatura w komorze by nam spadła, więc należy tak je ułożyć, aby jednak paliły się maleńkim płomieniem. Najlepiej nie na całej swojej długości, tylko z jednej strony. To zapewni stałą ilość żaru w palenisku i odpowiednią temperaturę w wędzarni. Czasami, przy niekorzystnej pogodzie co jakiś czas dla utrzymania założonej temperatury musimy zwiększyć płomień, ale nie palimy tak ciągle. Dasz radę, powodzenia.
Wszystko by było dobrze gdyby nie mokre plecy
Zobacz tu: ruclips.net/video/_UPab09iNkc/видео.html Mam zwykłą, bawełnianą koszulkę i jest sucha. Fakt, że nie jeżdżę wyczynowo. Ważny jest dobry materac.
@@genpan ja jak miałem pozioma to miałem całe plecy mokre
Jestem starej szkoły kanał spalinowy ok. 2m rura 125 mm skrzynia drewniana 680x680x1000 ciąg regulowany skośnym dachem ,a dokładnie wylotem na szvczycie . Pana wędzarni mi się podoba dwie warstwy drewna na ścianach , będzie modernizacja mojej dziękuję za filmik . Materiał dający do myślenia , wartościowy.
Proszę bardzo. Głównie pomyśl nad paleniskiem. Jak już umiesz wędzić, może nie będziesz odczuwał poprawy, ale wyroby będą z pewnością zdrowsze.
Dziękuję za ten film, czegoś takiego szukałem.
Proszę bardzo. Pozdrawiam.
Konkretny przekaz, to lubię. Dziękuję i pozdrawiam .
Również dziękuję i pozdrawiam.
Mam doświadczenia z tym samym silnikiem, ale w pionowym trekingu. Waga roweru 16kg, waga "elektryfikacji" 16kg. Bateria LiFePO4 rozwiązuje szybkie (godzinne) ładowanie. 48V, 14.4Ah, co daje teoretyczne 720Wh energii do spalenia. W praktyce watomierz pokazał mi 630Wh w momencie odłączenia prądu. Rower jest ciężki do momentu, kiedy ruszymy, potem bajka. Silnik przekładniowy w mieście jest super, ale w trasy raczej się go nie zaleca. Mimo to używam go we wszelkich warunkach. Zrobiłem tym zestawem ponad 9000km. Teraz planuję zelektryfikować M5, mam bezprzekładniówkę 1kW w tylne koło, jest dużo cięższa i mocniejsza, podobno w trasę optymalna. Silnik bezprzekładniowy stawia opór kiedy skończy się bateria - to trzeba brać pod uwagę. Trudno też wozić taki rower pociągiem - nie powiesisz go na haku (można pokrzywić felgi pod ciężarem), a na kołach nie zawsze da się przewieźć. Pozdrawiam.
Super kanał. Czy ma Pan gdzieś podane wymiary takiej wędzarni albo filmiki z budowy?? Zamierzam zrobić taką. Pozdrawuam
Witaj, dziękuję. Nie jestem jakimś guru, aby wzorować się 1:1 na wymiarach mojej wędzarni. Budowy nie filmowałem, spokojnie, wymiary orientacyjne podane w istniejących filmikach na kanale. Serdecznie pozdrawiam.
@@genpan ok dziękuję.
Dzień dobry mam.pytanie czy może być palenisko z kwasuwki 50na 50 cm i czy wylot rury ma buc z tyłu cz u góry?
Witaj, wnioskując z Twojego pytania, chcesz uzyskać wędzarnię mobilną. Jeżeli tak, to proponuję jednak wersję elektryczną. Zapoznaj się z konstrukcjami takich wędzarni gotowych jak np. Borniak, kup gotowca lub zbuduj na ich podstawie własną.
Witam wybudowalem wędzarnie typu kibelek z dachem dwuspadowym z kominem po środku wedzi sie super temperatura wedzenie ladnie trzyma.mam problem z podpiekaniem czy jak podpiekam to musze ten komin zamknac na amem bo nie dam rady podpiec wyrobow nie osiagaja 72°C prosze o podpowiedź bo nie wiem co obie źle
Nie, nie zamykaj ujścia dymu. Palenisko masz pod komorą wędzarniczą? W jaki sposób z nią połączone? Jakie mają wymiary wewnętrzne (palenisko i komora)?
@@genpan palenisko ma 3.5 na 3 cegly wysokie na 8 cegieł na ni stoi wedzarnia wysokości 170 na 150 wisza wedzonki podpiekanie w 100 stopniach i nie mogę ich dopiec to trwa nawet 6 godzin i nic
@@RadekGog-dq6lx Wygląda jakby przekłamywał termometr. W 90 stopniach nawet grube wędzonki osiągną wymaganą temperaturę w odpowiednim czasie. Jak umieścisz termometr między wyrobami powinien pokazywać poprawną temperaturę. Jak mimo to nie dasz rady to nie podpiekaj tak długo, bo fundujesz sobie olbrzymie ilości szkodliwych związków. Lepiej podpiec w piekarniku lub zwyczajnie parzyć.
@@genpan dziękuję za podpowiedź wymienie termometr jeszcze jedno pytanko jaki mniej więcej czas podpiekania1kg lub 0.5kg szynki
@@RadekGog-dq6lx Nie czas, a temperatura. W wędzarni jeżeli coś podpiekam to kiełbasę lub boczek. Ale rzadko. Szynki nigdy nie podpiekałem, tylko parzyłem. Za duży ubytek wagi - dla mnie za sucha.
Bardzo cenne rady, wspaniały materiał od 1-4 filmu, szkoda że nie ma więcej 😅 właśnie będę budował wędzarnię poraz drugi typu kibelek w nowym miejscu zamieszkania
Dziękuję i życzę powodzenia w budowie.
Witaj. Z jakiej blachy zrobic deflektor i czy dół komory wyłożyć też blachą?
Deflektor należy wykonać z blachy nierdzewnej (nierdzewki lub kwasówki). Obicie dołu drewnianych ścian komory wędzarniczej zabezpiecza wędzarnię przeciwpożarowo, jeżeli się decydujesz, wykonaj ze zwykłej „czarnej” blachy. Dym ją zakonserwuje tak jak całą wewnętrzną powierzchnię drewnianej komory.
@@genpan a jaką dać grubość na deflektor żeby się nie przepaliła?
Bez przesady, deflektor ma przede wszystkim rozpraszać równomiernie dym, a nie być fajerką. Jakaś cienka wystarczy.
@@genpan 🫣🤣😉 dzięki za odp
Witam.Fajne, merytoryczne filmy. Mam pytanie czy dym z paleniska może być doprowadzony przewodem betonowym(ok.1.5m długosci)do komory wędzarniczej?
Witaj. Może, tylko mam pytanie - po co? Odpowiedz proszę.
@@genpan Mam teraz kanał +beczkę (takie poczatki żeby zobaczyć co z sąsiadami)a chciałem zamienić na drewnianą komore żeby to jakoś wyglądało
Kanał pozwala na obniżenie temperatury dymu, co jest przydatne tylko do wędzenia na zimno. Wędzarnię na co dzień wykorzystujemy głównie do wędzenia na ciepło, a tu kanał zaczyna przeszkadzać. A podpiekanie w wędzarni? Jeżeli ktoś nie zgadza się, że wyższa temperatura w palenisku niż 500 stopni powoduje dopalanie potrzebnych składników dymu i lawinowy wzrost wydzielania szkodliwych substancji w nim zawartych - to niech korzysta z kanału.
To się nazywa niewiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie.Własnie zmieniam koncepcje i stawiam od nowa taką wędzarnie jak Twoja ,tylko chciałbym ją trochę mniejszą. 70×70 czy lepiej 80×80 i 180wys.?
@@maciej1338 W większej jest łatwiej, ale wszystko musisz przemyśleć indywidualnie.
Hej, palenisko mogloby być metalowe? Tj. Konstrukcja obłożona blacha zamiast murowania cegieł
Znam takie wędzarnie. Działają.
Witam czy można prosić o Projekty
słońce niestety zniszczy folię kubełkową - zacznie pękać i się kruszyć - może dla zwiększenia jej trwałości warto nabić drewniane deski/burty - za razem będzie to siedzisko umożliwiające przycupnięcie w trakcie pracy na grządce :-) Pozdrawiam!
Witaj, dziękuję za ostrzeżenie. Deski przykrywające na wierzchu szerokości ok. 5,5 cm zostały zamontowane prawie po roku od budowy skrzyń z powodów estetyczno - zabezpieczających. Ich brak, w dłuższej perspektywie, pewni by mógł doprowadzić do uszkodzeń o jakich napisałeś.
Witam. Zrobiłem sobie elektryka, wymiary komory to: szerokość 49 cm, głębokość 47 cm i wysokość 115 cm. Początkowo komora była większa, ale postanowiłem ją nieco docieplić przykręcająć od wewnątrz boazerię 1,5 cm na centymetrowej listwie, z zewnątrz jest podbitka 2 cm. Elektryka zrobiłem dla wygody, często wędzenie zdarza się w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych. Czasem jednak chciałbym powędzić tradycyjnie. Chcę pod spodem zrobić palenisko z blachy na taką szerokość i głębokość jak jest wędzarnia z zewnątrz a wysokość paleniska to 50-55 cm. Odległość pomiędzy górą paleniska a dołem wędzarni byłaby około 5-10 cm. Do góry paleniska byłby wspawany kwadratowy kołnierz, który wchodziłby do wędzarni jakieś 2-3 cm. Teoretycznie mółbym wędzić sposobem mieszanym, na przykład jeden zasobnik zrębków do Dymboxa na jakieś 2-2,5 godziny a później drewnem. Elektryczna grzałka z termostatem mogłaby być całym czasem włączona, pomagałaby w utrzymaniu temperatury. Deflektory byłyby dwa, tak jak na filmiku z instrukcją opalania. Czy to ma sens? Czy mięso wędzone na drewnie ma lepszy smak niż na zrębkach?
Witaj. Jest różnica w smaku wyrobów wędzonych dymem z dymogeneratora i z tradycyjnego paleniska, ale który jest lepszy to sprawa indywidualna. W wielu przypadkach, przy poprawnym opalaniu, tylko znawcy wyczują różnicę. Czy ma sens? Nie wiem. Spróbuj, i napisz o wynikach. Wiem o wielu wędzarniach tradycyjnych, do których dołożono elektrykę, to i odwrotnie powinno zadziałać.
@@genpan Dzięki za odpowiedź, na pewno napiszę jak już to zrobię. Mam tylko jeszcze jedno pytanie, kołnierz, który będzie dostarczał dym do komory będzie w formie kwadratu, jaki wymiar byłby odpowiedni przy tak niedużej w sumie wędzarni 16 cm na 16 cm czy większy? Palenisko wewnątrz będzie miało około 56 cm na 58 cm a wysokość 50-55 cm.
Powinien wystarczyć. Powodzenia
Wycieczka szkolna gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo gąsiorowo
Dzien dobry. Stoje właśnie przed wyborem wedzarni. Mam pytanie czy wedzarnia na cieplo ma zaesze palenisko pod spodem? I czy tylko te na zimno maja rure dolotowa? Jako laik powinnam chyba zacząć od takiej na cieplo ale z checia wyslucham sugestii. Dziękuję ślicznie
Dzień dobry. To nie tak, że wędzarnia z kanałem jest do wędzenia na zimno, a bez kanału na ciepło. W obu da się wędzić na ciepło i zimno, tylko … To są dwa rodzaje budowy, obie mają swoich zwolenników jak i przeciwników, jakby dwie frakcje, dwie szkoły, dwie ideologie … niejednokrotnie walczące ze sobą. To są po prostu dwie wędzarnie, wymagające różnego typu opalania. Kiedyś wędzono głównie w wędzarniach z długim kanałem - tradycyjnych. Obecnie częściej wybierana jest wędzarnia z paleniskiem bezpośrednim bądź pośrednim, umieszczonym pod lub tuż obok komory wędzarniczej. I taką polecam wybrać - bez długiego kanału. Wędząc na ciepło czy gorąco można w nich łatwiej opalać bez przekraczania w palenisku granicy 500 *C. Powyżej tej temperatury otrzymujemy dym z dużą zawartością sadzy i resztek kwasowych. Do wędzenia na zimno polecam zastosowanie dodatkowego dymogeneratora. Społeczeństwo staje się bardziej świadome zagrożeń płynących ze spożywania toksycznej żywności, chce dla siebie i najbliższych zdrowszego pożywienia. Mój kolega wyznawał tezę „albo zdrowe, albo dobre”, ale wiedząc jak to zrobić, można wędzić „zdrowiej” i smaczniej, osiągnięcia czego Ci życzę.
@@genpandziękuję ślicznie że ekstensywna odpowiedz. Takiej wlasnie szukalam ;) odpowi3dzial pan nawet na moje kolejne pytanie haha.. ktory pan poleca... Czyli wybieram taki z rura ale ktora stoi ok 1m od wedzarni. Jescze tylko pytanie czy sąsiedzi mnie nie zabiją ;) niestety mamy małe ogródki wiec wedzarnia bedzie stala ok 8m od domu ;) zadymie ich?
@@Alex-..-Andra Piszesz - „Czyli wybieram taki z rura ale ktora stoi ok 1m od wedzarni.” Dla mnie to już wędzarnia z długim kanałem. Wędzarnia, którą polecam powinna mieć palenisko bezpośrednio pod komorą wędzarniczą, bądź tuż z boku. W takich wypadkach kanał dymny ma 20 - 40 cm. (otwór w stropie czy kolanko przez ścianę) Sąsiedzi i dym to inna sprawa.
Witam. Mam pytanie jakie są odległości blach pod kanałem dymnym i nad i jakie są wymiary tych blach. Z góry dziękuję.
Moje deflektory mają 50 x 50 cm. Taki akurat kupiłem kawałek nierdzewki. Są ok. 15 cm nad i pod stropem. Wysokość dobrze jest dobrać eksperymentalnie, do tego celu górny można zamontować na gwintowanych prętach. O zasadach dobierania deflektora do rozmiaru wędzarni już odpisywałem min. pod tym filmikiem i z tym z częścią 3.
Jeszcze raz bardzo dziękuję. Pozdrawiam.
😂 Witam ładnie mówisz, Ale ! Tak wędzić to tylko w lato 20+! Bez rusztu co Ta za palenie, to się dusi i dopiero wydziela się gaz drzewny!😅
Dzień dobry a czy wedzarnire opalaną drewnem też warto ocieplić ściany wełną mineralną?
Witaj, wełna z pewnością nie zaszkodzi, zmniejszy straty ciepła, pozwoli na wędzenie nawet w duże mrozy.
Jaki duży deflekror od dołu jakie wymiary i ile cm od stropu (jaki prześwit)bedę wdzięczny za odpowiedź Pozdrawiam
Mój deflektor ma 50 x 50 cm i jest ok. 15 cm pod stropem. Taki akurat kupiłem kawałek nierdzewki. O zasadach dobierania deflektora do rozmiaru wędzarni już odpisywałem min. pod filmikiem z częścią 3 i pod 2.
Dzien dobry. Mam pytanie czy komore paleniska moge wykonac z bloczkow betonowych . Pozdrawiam
Nie jestem ekspertem w dziedzinie materiałów budowlanych, ale myślę że jak nie masz cegieł, tylko bloczki, to buduj. Nie kumulują ciepła więc chyba będą się nadawały.
Dziękuję za informację i serdecznie pozdrawiam. Dodam , iż filmy wykonane przez Pana są bardzo konkretne i rzeczowe .
Witam serdecznie. Dziękuję za wskazówki. Wędzarnia spełnia moje oczekiwania .
Dzień dobry. Czy poleca pan ocieplić wędzarnię (komorę) watą mineralną?
Witam, zależnie z czego są zbudowane, ale polecam jak najbardziej i szczególnie te średnie i mniejsze. Możemy wtedy łatwiej zastosować ogrzewanie elektryczne i generator dymu.
Wędzarnia właśnie będzie elektryczna. Planuję komorę mniej więcej o wymiarach 60x60x130. Obita deskami pióro wpust z dwóch stron. Dlatego właśnie się zastanawiałem czy izolacja powietrzna czy jednak wata
@@Mariusz-b5g Prąd drożeje - wełna mineralna😁
Dziękuję bardzo, tak zrobię. Jeszcze jedno tak mi się nasunęło, w którymś z komentarzy był temat cofania się dymu, ze względu prawdopodobnie na długi komin. U mnie niestety nie mam zbyt przychylnych sąsiadów jeśli chodzi o wędzenie i mam zamiar komin wynieść ponad dach. Na szczycie budynku będzie rura z nierdzewki a połączenie między kominem wędzarni a tą rurą wykonane rurą giętką aluminiową. Niestety nie mam innej możliwości. Co Pan o tym myśli? Czy to może się udać?
Dodam że to będzie długi komin
Witam jakie są wymiary komory wedzarniczej chodzi mi o wysokości 😊
Witaj, wysokość komory wędzarniczej powinna uwzględniać: - wysokość deflektora około 15 - 30 cm, - po 45 cm na poziom wędzonek (przeważnie jeden lub dwa), - i jakieś z 10 cm pustki nad górnymi kijami zależnie od konstrukcji dachu i ujścia dymu. Dobrze gdy dach zaprojektujesz uchylany, więc trzeba do niego dosięgnąć bez drabiny. Moja wędzarnia ma ok. 2 metry wysokości, z czego komora ma ok. 1,30 metra.
Witam mam wedzarnie taką jak u pana dach dwuspadowy z kominem na środku mam problem z podpiekanjem wedlin temperatura w komorze ma okolo 90°C a wedliny w środku bardzo dlugo dochodza do temp 68°C,to trwa okolo 5-6godz prosze mi powiedzieć co robie nie tak
Witaj, W komorze wędzarniczej temperatura w różnych miejscach, na różnej wysokości jest inna. W zależności od wielkości i rodzaju konstrukcji wędzarni, może to być nawet 20 stopni różnicy. Zmierz temperaturę innym termometrem, umieszczonym dokładnie pomiędzy wędzonkami. Jeżeli nie dajesz rady w wędzarni, podpiekaj uwędzone wyroby w piekarniku.
Witam pytanie mam do Pana czy płyta OSB nada się na wędzarnie zamiast desek i czy zamiast cegły można użyć pustaka szlakowego dziękuję pozdrawiam
Witaj, płyty OSB, sklejki i tym podobne, mają w sobie sporo chemii, która pewnie pod wpływem ciepła się uwolni. Osobiście radzę zastosować cienkie deski boazeryjne - są stosunkowo tanie. Pustaki szlakowe nie są tak odporne na działanie mrozu i niskich temperatur jak ceramika, dodatkowo są szersze od cegły co w rezultacie znacznie zmniejszy palenisko. Wędzarnię możemy zbudować z najróżniejszych materiałów, które już mamy w gospodarstwie i nie trzeba ich kupować, będzie można w niej wędzić, ale czy zdrowo? Przecież wyroby wędzone można też kupić w sklepie. Jak chcemy jeść zdrowsze, to stosujmy odpowiednie materiały i technologie przy budowie wędzarni, ale nie tylko, również podczas całego procesu technologicznego wykonywania własnych wyrobów.
Dziękuję za odpowiedź pzdrawiam serdecznie
deski tak, żadnych płyt, najlepiej surowe w wewnątrz wędzarki, tylko z drzewa liściastego, bo sosna i świerk puszczą żywicę gdzie obkopcą wędzonkę, a wymiar wędzarni nie ma znaczenia @@genpan
Jak wykonać fundament pod taką wędzarnia?
Mój fundament ma około 15 cm grubości, z czego 5 jest ponad gruntem. Jest szerszy od paleniska po ok. 5 cm. z trzech stron, a przy drzwiczkach ok. 20 cm. Zrobiłem z mocnego betonu „z gruchy”, wylałem za jednym zamachem całość. Przy odpowiednim zazbrojeniu wystarczy. Wędzarnia to nie bunkier i nie ma co przesadzać.